CZ166899A3 - Mikroemulze pro desinfekci povrchů - Google Patents

Mikroemulze pro desinfekci povrchů Download PDF

Info

Publication number
CZ166899A3
CZ166899A3 CZ19991668A CZ166899A CZ166899A3 CZ 166899 A3 CZ166899 A3 CZ 166899A3 CZ 19991668 A CZ19991668 A CZ 19991668A CZ 166899 A CZ166899 A CZ 166899A CZ 166899 A3 CZ166899 A3 CZ 166899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
microemulsion
carbon atoms
essential oil
weight
present
Prior art date
Application number
CZ19991668A
Other languages
English (en)
Inventor
Marco Petri
Marina Trani
Nicoletta Romano
Allighieri Giadra Serego
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19991668A priority Critical patent/CZ166899A3/cs
Publication of CZ166899A3 publication Critical patent/CZ166899A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N65/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing material from algae, lichens, bryophyta, multi-cellular fungi or plants, or extracts thereof

Abstract

Mikroemulze typu olej ve vodě, používaná pro desinfekci povrchů, obsahuje ve vodné fázi povrchově aktivní látku, ve kteréjsou rozptýleny kapky olejové fáze o velikosti menší než 100 nm, obsahující silici nebo aktivní látku silice s antimikrobiálními účinky, přičemž ve vodné fázi mikroemulze může být dále rozpuštěn bělící prostředek.

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká přípravků, které mohou být použity pro desinfekci různých povrchů včetně povrchů živých organismů (například lidské pokožky, sliznice úst a podobně) a povrchů neživých předmětů včetně tvrdých povrchů, jako jsou povrchy stěn kachlíků, podlah, skla, sanitárního zařízení, kuchyní, nádobí jakož i tkanin, oděvů a podobně a podobně.
Dosavadní stav techniky
Antimikrobiální a/nebo antibakteriální látky jsou takové materiály, které mají desinfekční účinky. Obecně se za materiál s desinfekčními účinky považuje takový materiál, který významně snižuje množství mikroorganismů, například bakterií, nacházejících se na povrchu, nebo tyto bakterie zcela ničí. Tak například je v literatuře velmi podrobně popsáno použití takových materiálů na bázi amoniových sloučenin.
Přestože takové desinfekční přípravky mají akceptovatelné desinfekční vlastnosti, nenacházejí oblibu u zákazníků, kteří požadují desinfekční přípravky na bázi síry a látek s mírnějšími účinky.
V dokumentu WO 96/26262 jsou popsány mikroemulze používané v čisticích prostředcích pro domácnost, obsahující 1 až 26 hmot.% alespoň jedné aniontové povrchově aktivní látky, zvolené ze skupiny sestávající z sulfonátových povrchově aktivní látek, alkyl• · • · ·»· ···· • · ·· ·· · ······ • · · · · · · ···· ··· ·· ♦ ·· ··
- 2 sulfátových povrchově aktivních látek, ethoxylovaných alkylethersulfátových povrchově aktivních látek a jejich směsí, dále z 0 až 25 hmot.% zwitteriontové povrchově aktivní látky, 0,5 až hmot.% biodegradovatelné látky, zvolené ze skupiny sestávající ze směsi ethoxylovaného neesterifikovaného polyolu, ethoxylovaného zcela esterifikovaného polyolu a ethoxylovaného částečně esterif ikovaného polyolu, 0,4 až 10 hmot.% uhlovodíku nerozpustného ve vodě a silice nebo parfém. 1 až 20 hmot.% další povrchově aktivní látky a vody. Nejsou zmiňovány bělicí prostředky ani použití pro desinfekci.
V dokumentu US 5 468 725 je popsán transparentní parfém neobsahující alkohol sestávající v podstatě z parfémové báze prosté alkoholu, vody a stabilního transparentního parfémového koncentrátu ve formě mikroemulze obsahujícího vodu, alespoň z jednoho hydrofobního parfémového oleje (například levandulvý olej, geraniová silice), alespoň z jedné kationtové povrchově aktivní látky a alespoň jedné neiontové povrchově aktivní látky, přičemž tento transparentní parfém ve formě mikroemulze má při teplotě 20 až 30°C index lomu v rozmezí 1,4 až 1,6. Nejsou zmiňovány bělicí prostředky ani použití pro desinfekci.
V dokumentu WO 96/01305 je popsán vodný přípravek, který alespoň po dvojnásobném zředění vodou vytváří stabilní mikroemulzí, s velikostí částeček 10-100 nm, tento přípravek obsahuje vodu, povrchově aktivní látku (15 až 40 %),rozpouštědlo (5 až 30 %), vodorozpustný olej (5 až 20 %) a má velikost částic dispergované fáze před zředěním vyšší než 100 nm. Nejsou zmiňovány bělicí prostředky ani použití pro desinfekci.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je proto poskytnout přípravky, které jsou účinné na různých površích, a které nepoškozují ošetřované povrchy a životní prostředí.
Nyní bylo zjištěno, že tohoto je možno dosáhnout použitím silice nebo její aktivní látky ve formě mikroemulze, jejíž kapičky jsou dispergovány ve vodné fázi, obsahují zmíněnou silici nebo její aktivní látku a mají velikost než 100 nm. Dále bylo překvapivě zjištěno, že zvýšený desinfekční účinek je způsobován tím, že tento přípravek existuje ve formě mikroemulze, což bylo zjištěno srovnáním s podobným přípravkem, který ve formě mikroemulze nebyl.
Proto je v širším pojetí předmětem tohoto vynálezu použití mikroemulze obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné fázi pro desinfekci povrchu, přičemž zmíněné kapky obsahují silici nebo její aktivní látku, jejichž velikost je nižší než 100 nm. Předmětem tohoto vynálezu je rovněž mikroemulze, vhodná pro desinfekci povrchu, obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi obsahující bělicí prostředek, s výhodou peroxidický bělicí prostředek, a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné fázi, přičemž zmíněné kapky obsahují silici nebo její aktivní látku a jejich velikost je nižší než 100 nm.
Výhodou tohoto vynálezu je skutečnost, že přípravky vyrobené postupy podle tohoto vynálezu účinně potlačují velký počet bakteriálních kmenů, včetně grampositivních a gramnegativních bakteriálních kmenů a dále i jiné mikroorganismy, jako jsou plísně, dokonce při vysokém zředění, například při zředění až 1:100 (mikroemulze :voda).
Jiná výhoda tohoto vynálezu spočívá v tom, že vedle desinfekčních vlastností má rovněž dobré čisticí vlastnosti vzhledem • ·
- 4 k tomu, že mikroemulze tohoto přípravku obsahuje alespoň jednu povrchově aktivní látku a případně i rozpouštědlo.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu jsou vhodné pro desinfekci různých povrchů, včetně povrchů živých organismů (například lidské pokožky a ústní dutiny), jakož i povrchů neživých předmětů. Tento technologický postup je zvláště vhodný pro použití na pevných površích, při praní, zvláště při namáčení a předpírání, jakož i při použití na koberce a podobně.
Stručný popis vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu jsou mikroemulze vhodné pro desinfekci povrchu, obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi, jejíž složkou je bělicí prostředek, a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné fázi, o průměru nižším než 100 nm, obsahující silici nebo její aktivní látku.
V širším pojetí je předmětem tohoto vynálezu použití mikroemulze obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné fázi pro desinfekci povrchu, přičemž zmíněné kapky obsahují silici nebo její aktivní látku a jejich velikost je nižší než 100 nm.
Podrobný popis vynálezu
Mikroemulze podle tohoto vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu jsou mikroemulze, vhodné pro desinfekci povrchu, obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi obsahující bělicí prostředek a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné • · · · ·· ···· · · ·· • · · · · · ·
- 5 fázi, přičemž tyto kapky obsahuji silici nebo její aktivni látku a máji velikost nižší než 100 nm.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu, které mohou být rovněž nazvány zbotnalé micelární roztoky (solubilized micellar Solutions), jsou průhledné nebo průsvitné, nejsou tedy, jak je u emulzí obvyklé, zakalené nebo mlékovité. Mikroemulze podle tohoto vynálezu jsou rovněž fyzikálně stabilní. Slovní spojení fyzikálně stabilní, jak je použito v tomto dokumentu, vystihuje skutečnost, že u těchto mikroemulzí nedochází při dlouhodobém skladování k separaci fází, t.j., že kapky obsahující silici zůstávají rozptýleny ve vodné fázi.
Tento vynález je založen na zjištění, že se dosahuje zvýšené desinfekční účinnosti, existuje-li desinfekční přípravek, obsahující povrchově aktivní látku, bělicí prostředek, s výhodou peroxidický bělicí prostředek, silici nebo její aktivní látku a vodnou fázi, ve formě mikroemulze tvořené kapkami rozptýlenými ve zmíněné vodné fázi, přičemž zmíněné kapky obsahují zmíněnou silici nebo její aktivní látku, a jejich velikost je nižší než 100 nm, na rozdíl od podobného přípravku, který nemá formu mikroemulze podle tohoto vynálezu. Dobrý desinfekční účinek je tedy dosahován mikroemulzí podle tohoto vynálezu s nízkou celkovou koncentrací aktivní látky s dasinfekčními účinky.
Slovní spojení dobrý desinfekční účinek znamená, že mikroemulzemi podle tohoto vynálezu je možno výrazně snížit množství bakterií na infikovaném povrchu. Účinné desinfekce je dosahováno u různých mikroorganismů včetně grampositivních bakterií jako je staphylococcus aureus, a u gramnegativních bakterií jako je pseudomonas aeruginosa, jakož i u plísní jako je plíseň candida albicans přítomná na infikovaných površích.
Desinfekční účinek přípravku může být měřen jeho baktericidní aktivitou. Zkušební postup, vhodný ke zhodnocení baktericidní aktivity přípravku pro povrchy, je popsán v evropské normě prEN
1040, CEN/TC 216 Ν z 8 listopadu 1995, vydané Evropskou komisí pro standardizaci v Bruselu. Tato evropská norma prEN 040,
CEN/TC 216 N 78, určuje zkušební postup a požadavky na minimální baktericidni aktivitu desinfekčního přípravku. Zkoušená látka vyhovuje požadavkům tohoto testu, poklesne-li počet jednotek vytvářejících kolonie bakterií (colonies forming units - cfu) z
10? cfu (původní úroveň) na 10^ cfu (konečná úroveň po styku výrobkem s desinfekčními účinky), t.j. je nutno dosáhnout snížení virulence bakterií vyjádřeného faktorem 10^. Mikroemulze podle tohoto vynálezu vyhovují tomuto testu i v případě, že jsou velmi zředěné, například v poměru 100:1 (voda:mikroemulze).
S výhodou je velikost zmíněných kapek, obsahujících zmíněnou silici nebo její aktivní látku, v mikroemulzích podle tohoto vynálezu, nižší než 90 nm, výhodněji je tato velikost nižší než 80 nm. Při použití mikroemulzí podle tohoto vynálezu zředění neovlivňuje velikost zmíněných kapek i v případě, že velikost zmíněných kapek is nižší než 100 nm, s výhodou nižší než 90 nm.
Zkušební metodou, vhodnou pro zjištění velikosti kapek, obsahu jících zmíněné silice nebo jejich aktivní látky v mikroemulzích podle tohoto vynálezu, je kryotransmisní elektronová mikroskopie (Cryo-transmissiou electron microscopy - Cryo-TEM). Vzorky pro měření pomocí kryoteransmisní elektronové mikroskopie jsou připravovány ve vitrifikačním systému s řízenou atmosférou (Controlled environment vitrifikation systém - CEVS), který je podrobně popsán v publikaci J.R.Bellare, H.T.Davis, L.E.Scriven, Y.Talmon, Controlled environment vitrifikation systém (CEVS): An improved sample preparation technique, J. Electron Mikrosc. Tech., 10, 87111, (1988). Kapka vzorku mikroemulze se umístí na polymerní podložku pokrytou uhlíkem, připevněnou na povrchu standardní mřížky 200 mesh (výrobce firma Ted Pella, lne., číslo katalogu 01883). Tato kapka je vysáta filtračním papírem do té míry, že se
- 7 změmí na tenký film (10-200 nm) , vyplňujíc! otvory (2-8 Tm) podložního filmu. Vzorek se potom vitrifikuje rychlým průchodem přes synchronizovaný uzávěr na dně CEVS do kapalného ethanu o teplotě rovné jeho teplotě táni. Tento vitrifikovaný vzorek se ponořen do kapalného dusíku přenese do mikroskopu Philips CM12^ a v tomto přistrojí se pořídí jeho mikroskopický snímek. Během tohoto procesu se vzorek udržuje při teplotách pod -170 °C· V postupech podle tohoto vynálezu je podstatnou substancí silice nebo její aktivní aktivní látka, případně jejich směsi.
Silicemi, které jsou vhodné pro použití při postupech podle to hoto vynálezu, jsou silice, které se vyznačují antimikrobiálními účinky a zvláště silice s antibakteriálními účinky. Aktivními látkami silic se rozumí součásti silic, které vykazují antimikrobiální /antibakteriální účinky. Pravděpodobné je, že zmíněné silice a jejich aktivní látky způsobují denaturaci proteinů.
Další výhodou zmíněných silic a jejich aktivních látek je skutečnost, že mikroemulze podle tohoto vynálezu, které tyto látky obsahují mají příjemnou vůni, aniž by obsahovaly parfémy. Mikroemulze podle tohoto vynálezu mají nejen výborné dezinfekční účinky na infikované povrchy, ale i vynikající vůni.
Těmito silicemi jsou mimo jiné silice získávané z mateřídoušky lemongrasová silice, silice z citrusových plodů, citronů, pomerančů, anýzu, hřebíčku, skořice, pelargonií, růží, máty, levandule, citronelová silice, eukalyptová silice, kafr, silice santálového dřeva a směsi těchto silic. Aktivními látkami silic, používaných při postupech podle tohoto vynálezu, jsou mimo jiné thymol (přítomný například v mateřídoušce), eugenol (přítomný napřklad ve skořici a v hřebíčku), menthol (přítomný například v mátě peprné), geraniol (přítomný například v geraniích a v růžích), verbenon (přítomný například v rozrazilu), eukalyptol a pinokarvon (přítomné v eukalyptu), cedrol (přítomný na příklad v cedru), anethol (přítomný například v anýzu), karvakrol, hinokitiol, berberin, terpineol, limonén a jejich směsi. Preferovanými aktivními látkami silic používaných při postupech podle tohoto vynálezu jsou thymol, eugenol, verbenon, eukalyptol, limonén a/nebo geraniol.
Thymol je dodáván například firmou Aldrich. Eugenol je dodáván napklad firmami Sigma, Systems - Bioindustries (SBI) a Manheimer Inc.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu obsahují 0,005 až 5 hmot.%, s výhodou 0,006 až 3 hmot.%, výhodněji 0,05 až 1 hmot.% zmíněné silice nebo její aktivní látky, případně směsí silic nebo směsí jejich aktivních látek, vztaženo k celkové hmotnosti mikroemulze.
Jinou podstatnou složkou směsí podle tohoto vynálezu je povrchově aktivní látka nebo směs povrchově aktivních látek.
Přítomnost povrchově aktivní látky je potřebná proto, že umožňuje tvorbu mikroemulze podle tohoto vynálezu dispergací olejové fáze, t.j. tvorbu kapek obsahujících silici nebo její aktivní látku ve vodné fázi mikroemulzí typu olej ve vodě podle tohoto vynálezu. Jinými slovy, v nepřítomnosti povrchově aktivních v mikroemulzích podle tohoto vynálezu by tvorba mikroemulzí podle tohoto vynálezu nebyla možná, protože rozptýlená olejová fáze, t.j. kapky obsahující silici nebo její aktivní látku, by měly tendenci rychle růst a separovat se z vodné fáze. Přítomnost povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek tedy umožňuje řídit velikost kapek obsahujících zmíněnou silici nebo její aktivní látku podle tohoto vynálezu.
Použité aktivní látky nebo jejich směsi, jakož i jejich končen trace jsou voleny v závislosti na povaze a obsahu příslušné silice nebo její aktivní látky, tak, aby docházelo ke tvorbě mikroemulze podle tohoto vynálezu.
• · • · · · • · • · · · · · · ···· ··· ·» · ·· ··
- 9 Mikroemulze podle tohoto vynálezu obvykle obsahují 0,01 až 40 hmot.%, s výhodou 0,05 až 15 hmot.%, výhodněji 0,1 až 12 hmot.%. povrchově aktivní látky nebo směsí povrchově aktivních látek.
Povrchově aktivními látkami, vhodnými pro použití podle tohoto vynálezu, jsou povrchově aktivní látky, o kterých je odborníkům v dané oblasti známo, že po přidání do vodné směsi obsahující silici nebo její aktivní látku, jsou schopny tvořit mikroemulzi podle tohoto vynálezu.
Vhodnými povrchově aktivními látkami jsou neiotové, aniontové, kationtové, amfoterické a/nebo zwitteriontové povrchově aktivní látky. Zmíněné povrchově aktivní látky jsou rovněž v přípravcích podle tohoto vynálezu vhodné proto, že zvyšují čisticí účinek mikroemulzi podle tohoto vynálezu.
Preferovanými povrchově aktivními látkami pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou zwitteriontové a/nebo amfoterní povrchově aktivní látky.
Amfoterními povrchově aktivními látkami, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou aminoxidy obecného vzorce RiR2R3NO, kde skupiny Ri, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě nasycené substituované nebo nesubstituované, nerozvětvené nebo rozvětvené uhlovodíkové řetězce s 1 až 30 atomy uhlíku. Preferovanými aminoxidovými povrchově aktivními látkami podle tohoto vynálezu jsou aminoxidy obecného vzorce R1R2R3NO, kde Rx je uhlovodíkový řetězec s 1 až 30 atomy uhlíku, s výhodou s 6 až 20 atomy uhlíku, výhodněji s 8 až 16 atomy uhlíku a nejvýhodněji s 8 až 12 atomy uhlíku, kde R2 a R3 jsou substituované nebo nesubstituované nerozvětvené nebo rozvětvené uhlovodíkové řetězce s 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 3 atomy uhlíku, a výhodněji jsou tyto skupiny methyly. Ri může být nasycený substituovaný nebo nesubstituovaný nerozvětvený nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec.
·· · ·· ···· ·· ·· ···· ·· · ···· ·· ··· · · · · • · ·· · · · ······ • · · · · · · ···· ··· ·· · · · ··
- 10 Vhodnými aminoxidy pro použiti při postupech podle tohoto vynálezu jsou například přirozené směsi aminoxidů Cg-Cio, jakož i tyto směsi aminoxidů Ci2-Ci6, vyráběné firmou Hoechst.
Aminoxidy jsou preferovány, protože je s nimi dosahováno dobrého čisticího účinku a protože dále zvyšují desinfekční vlastnosti mikroemulzí podle tohoto vynálezu.
Zwitteríontovými povrchově aktivními látkami, které jsou vhodné pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou látky obsahující v téže molekule v relativně širokém rozmezí pH kationtové a aniontové hydrofilní skupiny. Typickou kationtovou skupinou je kvartérní amoniová skupina , mohou však být použity i jiné kladně nabité skupiny jako fosfoniová, dále mohou být použity i imidazoliniové a sulfoniové skupiny. Typickými aniontovými hydrofilními skupiny jsou karboxyláty a sutfonáty, mohou však být použity i jiné skupiny, jako sulfáty, fosfonáty, a podobně. Některé zwitteriontové povrchově aktivní látky, vhodné pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, mají obecný vzorec
Ri -N+(R2) (R3)R4 X', kde Ri je hydrofobní skupina, R2 a R3 jsou alkyly Ci~C4, hydroxyalkyly nebo jiné substituované alkylové skupiny, které mohou také být spojeny za vzniku cyklických struktur, obsahujících dusík, R4 je a skupina spojující kationtový atom dusíku s hydrofilní skupinou a touto skupinou je obvykle alkylenová skupina, hydroxyalkylenová skupina nebo polyalkoxyskupina, které obsahují 1 až 10 atomů uhlíku. X je hydrofilní skupina, kterou je s výhodou karboxylátová nebo sulfonátová skupina. Preferovanými hydrofobními skupinami Ri jsou alkylové skupiny obsahující 1 až 24, s výhodou méně než 18, výhodněji méně než 16 atomů uhlíku. Hydrofobní skupina může obsahovat dvojné vazby nebo a/nebo substituenty a/nebo spojovací skupiny jako arylové skupiny, amidoskupiny;
• · · ······ ·· ·· • •·· ·· · ···· ·· ··· · · · · • · ·· ·· · ······ • · · · · · · ···· ··· ·· · ·· ··
- 11 esterové skupiny a podobně. Obecně jsou preferovány jednoduché alkylové skupiny pro jejich nízkou cenu a dobrou stabilitu.
Vysoce preferovanými zwitteriontovými povrchově aktivními látkami jsou betainové a sulfobetainové povrchově aktivní látky a jejich deriváty nebo směsi. Zmíněné betainové nebo sulfobetainové povrchově aktivní látky jsou preferovány, protože zvyšují desinfekční účinky zvyšováním propustnosti buněčných stěn bakterií, které usnadňuje vstup jiných aktivních látek do nitra buněk.
Mírné působení zmíněných betainových nebo sulfobetainových povrchově aktivní látek je zvláště vhodné při čištění citlivých povrchů, například pro praní některých druhů tkanin nebo povrchů, které přicházejí do styku s potravinami a/nebo které jsou přístupné malým dětem. Betainové a sulfobetainové povrchově aktivní látky se také vyznačují mimořádně šetrným působením na pokožku a/nebo na jiné ošetřované povrchy.
Vhodnými betainovými a sulfobetainovými povrchově aktivními látkami pro použití podle tohoto vynálezu jsou betainové/sulfobetainové detergenty a detergenty podfobné betainovým detergentům, jejichž molekuly obsahují jak bazické tak kyselé skupiny, vytvářející vnitřní soli, ze kterých vznikají v širokém rozmezí pH jak kladně tak záporně nabité hydrofilní skupiny. Příklady běžných detergentů tohoto typu jsou popsány v patentech USA č. 2 082 275, 2 702 279 a 2 255 082, které jsou zde uvedeny jako příklady. Preferované betainové a sulfobetainové povrchově aktivní látky pro použití při postupech podle tohoto vynálezu mají tento obecný vzorec
R2
Ri - N+-(CH2)n-Y
R3 •· · ·· ···· ·· ·· ···· ·· · ···· • · ··· · · · · • · ·· ·· · ······ • · · · * · · • · · · ··· ·· · · · · ·
- 12 kde Ri je uhlovodíkový řetězec s 1 až 24 atomy uhlíku s výhodou s 8 až 18 atomy uhlíku, výhodněji s 12 až 14 atomy uhlíku, kde R2 a R3 jsou uhlovodíkové řetězce s 1 až 3 atomy uhlíku, s výhodou s 1 atomem uhlíku, n je přirozené číslo 1 až 10, s výhodou 1 až 6, výhodněji 1, Y je zvoleno ze skupiny sestávající z karboxylu a ze sulfonyloylů, přičemž celkový počet atomů uhlíku ve skupinách Rx, R2 a R3 je 14 až 24.
Příklady zvláště vhodných betainových povrchově aktivních látek jsou C12-C18 alkyldimethylbetainy, jako je betain z kokosových ořechů a C10-Ci6 alkyldimethylbetainy jako je laurylbetain. Betain z kokosových ořechů je dodáván firmou Seppic pod obchodním názvem Amonyl 265®. Laurylbetain je dodáván firmou Albright & Wilson pod obchodním názvem Empigen BB/L .
Jiné zwitteriontové povrchově aktivní látky mají obecné vzorce:
Rx-C (O) -N (R2) - (C (R3) 2) n-N (R2) 2 <+)- (C (R3) 2) n-SO3(·’ nebo Rx-C (O) -N (R2) - (C (R3) 2) n-N (R2) 2 (+)- (C (R3) 2) n-COO(’>
kde Rx je a uhlovodík, například alkylová skupina obsahující 8 až 20, s výhodou až 18, výhodněji až 16 atomů uhlíku, přičemž skupina R2 je buď vodík (je-li vázána na dusík amidoskupiny), nebo krátký alkyl, nebo substituovaný alkyl obsahující jeden až 4 atomy uhlíku, s výhodou skupiny methyl, ethyl, propyl, hydroxyethyl nebo propyl, případně směs těchto substituentů, výhodněji methyl, skupina R3 je vodík nebo hydroxyskupina a n je a přirozené číslo 1 až 4, s výhodou 2 až 3, výhodněji 3, s nejvíce jednou hydroxyskupinou v každé ze strukturních jednotek (C(R3)2). Skupiny Rx mohou být rozvětvené and/nebo nenasycené. Skupiny R2 mohou rovněž být navzájem spojeny za vzniku cyklických struktur. Povrchově aktivní látkou tohoto typu je CX0-CX4 acylamidopropy- 13 len(hydroxypropy-len)sulfobetain vyráběný společností Sherex Company pod obchodním názvem Varion CAS sulfobetaine®.
V preferovaném provedení tohoto vynálezu, ve kterém jsou mikroemulze podle tohoto vynálezu zvláště vhodné pro desinfekci pevných povrchů, je systém povrchově aktivních látek tvořen aminoxidovou a betainovou nebo sulfobetainovou povrchově aktivní látkou, s výhodou v hmotnostním poměru aminoxidu k betainu nebo sulfobetainu 1:1 až 100:1, výhodněji 6:1 až 100:1 a nejvýhodněji 10:1 až 50:1. Použití takového systému povrchově aktivních látek v mikroemulzi podle tohoto vynálezu je zvláště vhodné pro desinfikování pevných povrchů, dosahuje se jím dobrého čisticího účinku a lesku čištěných povrchů, t.j., množství látky, která zůstává na povrchu čištěném zmíněnou mikroemulzí a vytváří na něm tenkou vrstvičku případně skvrny, je minimální.
Neiontovými povrchově aktivními látkami vhodnými pro použití podle tohoto vynálezu, jsou ethoxyláty a/nebo propoxyláty mastných alkoholů s mastnými alkoholy o různé délce řetězce a s různými stupni ethoxylace. HLB hodnoty těchto alkoxylovaných neiontových povrchově aktivních látek závisí v podstatě na délce řetězce příslušného mastného alkoholu, způsobu a stupni alkoxylace. Jsou k dispozici katalogy povrchově aktivních látek, ve kterých je uvedeny seznamy větších množství povrchově aktivních látek, včetně neiontových povrchově aktivních látek s příslušnými hodnotami HLB.
Pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou jako neiontové povrchově aktivní látky zvláště vhodné hydrofobní neiontové povrchově aktivní látky s hodnotami HLB (koeficient hydrofilní-lipofilní rovnováhy) nižšími než 16, výhodněji nižšími než 15. Bylo zjištěno, že tyto hydrofobní neiontové povrchově aktivní látky mají dobré odmašťovací vlastnosti.
Preferovanými neiontovými povrchově aktivními látkami, které jsou vhodné pro použití v mikroemulzích podle tohoto vynálezu,
- 14 jsou povrchově aktivní látky obecného vzorec RO-(C2H4O) n(C3H6O) mH, kde R je alkyl C6 až C22 nebo alkylbenzenový řetězec C6 až C28, a kde n+m je 0 až 20, n je 0 až 15 a m je 0 až 20, n+m je s výhodou 1 až 15 a n a m jsou 0,5 až 15, a+m je výhodněji 1 až 10 a n a m jsou 0 až 10. Preferovanými řetězci R pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou alkylové řetězce Cg až C22. Ve shodě s tím jsou vhodnými hydrofobními neiontovými povrchově aktivními látkami pro použití při postupech podle tohoto vynálezu Dobanol 91-2,5 (HLB =8,1, R je směs alkylových řetězců Cg a Cn, n je
2.5 a m je 0), nebo Lutensol® T03 (HLB = 8; R je alkyl Ci3, n je 3 a m je 0), nebo Lutensol® A03 (HLB = 8; R je směs alkylových řetězců Ci3 a C15, n je 3 a m je 0), nebo Tergitol® 25L3 (HLB = 7,7, R jsou alkyly Ci2 až Ci5, n je 3 a m je 0), nebo Dobanol® 23-3 (HLB = 8,1, R jsou alkyloxyskupimy Ci2 a C13, n je 3 a m je 0), nebo Dobanol® 23-2 (HLB =6,2, R jsou alkyly C42 a C13(, n je 2 a m je 0), nebo Dobanol® 45-7 (HLB = 11,6 R jsou alkyly Ci4 a Cis, n je 7 a m je O) Dobanol® 23-6,5 (HLB = 11,9, R jsou alkyly Cx2 a Ci3r n je
6.5 a m je 0), nebo Dobanol® 25-7 (HLB = 12, R jsou alkyly C42 a C15, n je 7 a m je 0), nebo Dobanol® 91-5 (HLB = 11,6, R jsou alkylů Cg a Cn, n je 5 a m je 0), nebo Dobanol® 91-6 (HLB = 12,5,
R jsou alkyly Cg a Cn, n je 6 a m je 0), nebo Dobanol® 91-8 (MLB = 13,7, R jsou alkyly Cg a Cn, n je 8 a m je 0), Dobanol® 91-10 (HLB = 14,2, R jsou alkyly Cg až Cn, n je 10 a m je 0), nebo směsi těchto látek. Preferovány jsou Dobanol® 91-2,5, nebo Lutensol® T03, nebo Lufensol® A03, nebo Tergitol® 25L3, nebo Dobanol® 23-3, nebo Dobanol® 23-2, nebo Dobanol® 23-10, nebo směs těchto látek. Povrchově aktivní látky Dobanol® jsou dodávány firmou SHELL. Povrchově aktivní látky Lutensol® jsou vyráběny • ·
- 15 firmou BASF a povrchově aktivní látky Tergitol® jsou vyráběny firmou UNION CARBIDE.
Aniontovými povrchově aktivními látkami vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou vodorozpustné soli nebo kyseliny obecného vzorce ROSO3M, kde R je s výhodou uhlovodíkový zbytek C6-C24, s výhodou alkyl nebo hydroxyalkyl C8-C20, výhodněji alkyl nebo hydroxyalkyl C8-Ci8 a M je H nebo kation, například kation alkalického kovu (například sodíku, draslíku, nebo lithia) , nebo amoniový kation, případně substituovaný amoniový kation (například methyl-, dimethyl-, a trimethylamoniový kation a kvartérní amoniové kationy, jako tetramthylamoniový a dimethyl piperdiniový kation a kvartérní amoniové kationty odvozené od alkylaminů jako je ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsi).
Jinými vhodnými aniontovými povrchově aktivními látkami, které jsou vhodné pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou difenylethersulfonáty a alkylkarboxylaty. Jinými aniontovými povrchově aktivními látkami mohou být mýdla (včetně například, sodných, draselných, a amonných mýdel, a substituovaných amonných mýdel jako jsou mono-, di- a triethanolamoniová mýdla), nerozvětvené alkylbenzenesulfonáty C8-C22, primární nebo sekundární alkansulfonáty, olefinsulfonáty C8-C24, sulfonované polykarboxylové kyseliny připravené sulfonací pyrolyzních produktů citrátů kovů alkalických zemin, které jsou například popsány v britském patentu č 1 082 179, C8-C24 alkylpolyglykolethersulfáty (obsahující až 10 molů ethylenoxidu), alkylesteryulfonáty jako C14-C16 methyleste rylfonáty, acylglycerolsulfonáty, mastné oleylglycerolsulfáty, alkylfenolethylenoxidethersulfáty, alklylsulfonáty s vyššími alkyly, alkylfosfáty, isethionáty jako acylisethioháty;
N-acyltauráty, alkyljantarany a sulfojantarany, monoestery sulfojantaranů (zvláště a nenasycené monoestery Ci2-Ci8) , diestery sulfojantaranů (zvláště nasycené a nenasycený diestery Cg-Cu) , • « · · · · · ·«·· ··· ·· · ** ·*
- 16 acylsarkosináty, sulfáty alkylpolysacharidů jako sutfáty alkylpolyglukosidů (neiontové a nesulfonové slučeniny jsou popsány dále) , rozvětvené primární alkylsulfáty, alkylpolyethoxykarboxyláty jako jsou tyto látky obecného vzorce RO (CH2CH2O) kCH2COO-M+, kde R je alkyl Cg-C22< k je přirozené číslo 0 až 10 a M je rozpustný kation schopný vytvářet soli. Vhodné jsou rovněž pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny, příklady těchto látek jsou kapafuna, hydrogenované kalafuna, a pryskyřičné kyseliny, případně hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v tálovém oleji nebo odvozené z tálového oleje. Další příklady jsou uvedeny v příručce Surface Active Agents and Detergents (sv.I a II, autoři Schwartz, Perry a Berch). Řada podobných povrchově aktivních látek je rovněž popsána v patentu USA
č. 3 929 678, vydaném 30. prosince 1975, autoři Lauglin a kol., sloupec 23, ř. 58 až sloupec 29, ř 23 (zde uveden jako odkaz).
Preferovanými aniontovými povrchově aktivními látkami, vhodnými pro použití v mikroemulzích podle tohoto vynálezu, jsou alkylbenzenové sulfonáty, alkylsulfáty, alkylalkoxylované sulfáty, alkylsulfonáty s vyššími alkly a směsi těchto látek.
Vodná fáze mikroemulze podle tohoto vynálezu obsahuje alespoň vodu a bělicí prostředek. Zmíněný vodná fáze může dále obsahovat další vodorozpusté složky, které jsou potřebné pro to, aby mikroemulze podle tohoto vynálezu měly vyšší afinitu ke zmíněné vodné fázi, než ke kapkám silice, případně aktivní látky silice obsažené ve vodné fázi ve formě drobných kapiček, které jsou v ní rozptýleny.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu obsahují 60 % až 99,5 hmot.% s výhodou 80 až 99 hmot.% a výhodněji 85 až 98 hmot.% vody, vztaženo k celkové hmotnosti mikroemulze.
Vodná fáze mikroemulze podle tohoto vynálezu obsahuje jako hlavní složku bělicí prostředek nebo směs bělicích prostředků.
• · • · · · ··» ··· • · · · · ·* · · · · ♦
- 17 Může být použit jakýkoliv bělicí prostředek, známý odborníkům v příslušné oblasti, včetně bělicích prostředků obsahujících chlor a peroxidických bělicích prostředků.
Vhodným bělicím prostředkem obsahujícím chlor může být jakákoliv látky schopná uvolňovat chlor reakcí s vodou. Vhodnými bělícími prostředky obsahujícími chlor jsou dichloroisokyanuráty alkalických kovů, jakož i chlornany a bromnany alkalických kovů. Preferovanými bělícími prostředky obsahujícími chlor jsou chlornany alkalických kovů. Na trhu jsou dostupné různé chlornany, například chlornan sodný.
Preferovanými bělícími prostředky pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou peroxidické bělicí prostředky, zvláště peroxid vodíku, vodorozpustné látky, které jsou jeho zdrojem, případně směsi těchto látek. V mikroemulzích podle tohoto vynálezu je nejvíce preferováno použití peroxidu vodíku.
Peroxidické bělicí prostředky, zvláště peroxid vodíku, jsou preferovány z toho důvodu, že jsou nezávadné pro životní prostředí. Například rozkladnými produkty peroxidu vodíku jsou kyslík a voda. Rovněž se předpokládá, že zmíněný peroxidický bělicí prostředek, zvláště peroxid vodíku, zlepšuje v mikroemulzích podle tohoto vynálezu jejich desinfekční vlastnosti.
Zdrojem peroxidu vodíku je jakákoliv sloučenina, která při sty ku s vodou produkuje perhydroxylové ionty. Vhodnými vodorozpustnými zdroji peroxidu vodíku pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou perkarbonáty, persilikáty, persulfáty jako monopersulfát, perboritany, peroxykyseliny jako diperoxydodekandiová kyselina (DPDA), chloristan hořečnatý, dialkylperoxidy, diacylperoxidy, perkarboxylové kyseliny, organické a anorganické peroxidy a/nebo hydrogenperoxidy a směsi těchto látek.
Obvykle obsahují mikroemulze podle tohoto vynálezu 0,001 až 15 hmot.% zmíněného bělicí prostředku nebo směsi těchto prostřed-
- 18 ků, s výhodou z 0,1 % až 10 %, výhodněji z 0,2 až 5 %, vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze.
Vodné mikroemulze.podle tohoto vynálezu mají pH 1 až 12, s výhodou 3 až 10, a výhodněji 3 až 9. pH těchto mikroemulzí může být nastaveno pomocí zásaditých nebo kyselých činidel. Příklady zásaditých činidel jsou hydroxidy alkalických kovů, jako je hydroxid draselný a/nebo hydroxid sodný nebo oxidy alkalických kovů jako je oxid sodný a/nebo oxid draselný. Příklady kyselých činidel jsou organické nebo anorganické kyseliny jako je kyselina sírová.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou s výhodou obsahovat jako přísadu rozpouštědlo obsahující v molekule hydroxyskupiny nebo směs takových rozpouštědel.
Tato rozpouštědla, obsahující v molekule hydroxyskupiny, jsou výhodná pro svoji schopnost podporovat tvorbu mikroemulzí podle tohoto vynálezu se zde používanými povrchově aktivními látkami, a tím dále přispívají k řízení velikosti kapek obsahujících silici nebo aktivní látky silice, které jsou rozptýleny ve vodné fázi mikroemulze podle tohoto vynálezu. Tato hydroxylovaná rozpouštědla jsou alespoň částečně přítomna v olejové fázi mikroemulze olej-voda podle tohoto vynálezu, t.j. v kapkách obsahujících silice nebo aktivní látky silic.
Hydroxylovaným rozpouštědlem se pro účely tohoto dokumentu rozumí jakýkoliv uhlovodík včetně alifatických nasycených nebo nenasycených uhlovodíků nebo aromatických uhlovodíků, obsahující alespoň jednu hydroxylovou skupinu (OH).
Vhodnými hydroxylovanými rozpouštědly jsou glykolethery and/nebo jejich deriváty, polyoly, alkoxylované alifatické nebo aromatické alkoholy, alifatické nebo aromatické alkoholy, glykoly nebo směsi těchto látek.
Vhodnými glykolethery a/nebo jejich deriváty jsou monoglykol ethery a/nebo jejich deriváty, di-. tri- a poly-glykoethery a/nebo jejich deriváty a směsi těchto látek.
• 4
4 444444 ·· • · 4 4 4 4 4 4 * 4 4
4 4* * ♦ · · · • « 44 4 4 4 ♦····· • » t · 4 · ·
4 4 4 «44 44 « 44 44
- 19 Monoglykolethery a jejich deriváty vhodné pro použití postupy podle tohoto vynálezu jsou propylenglykolbutylether a vodorozpustná rozpouštědla CELLOSOLVE nebo jejich směsi. Preferovanými rozpouštědly CELLOSOLVE® jsou 2-(hexyloxy)ethanol (t.j.2-Hexyl Cellosolve®), ethylenglykolethylether (t.j., 2-Ethyl Cellosove®), ethylenglykolbutylether (t.j., 2-Butyl. Cellosolve®) nebo směsi těchto látek.
Polyglykolethery a jejich deriváty, které jsou vhodné pro použití podle tohoto vynálezu, jsou n-butoxypropoxypropanol (n-BPP), butyltriglykoléter (BTGE), butyldiglykolether (BDGE), diethylenglykolether, vodorozpustná rozpouštědla CARBITOL® nebo směsi těchto látek.
Preferovanými vodorozpustnými rozpouštědla CARBITOL® jsou sloučeniny typu 2-(2-alkoxyethoxy)ethanolu, 2-(2-alkoxyethoxy)propanolu a/nebo 2-(2-alkoxyethoxy)butanolu, ve kterých je alkoxyskupina odvozena z ethylu, propylu, butylu a terč.-butylu. Preferovným vodorozpustným karbitolem je 2-(2-butoxyethoxy)ethanol, který je rovněž znám pod označením Butylcarbitol®.
Polyoly, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou alifatické nerozvětvené nebo rozvětvené nasycené nebo nenasycené uhlovodíky s 2 až 12 atomy uhlíku, s výhodou se 4 až 10 atomy uhlíku, obsahující alespoň 2 hydroxyskupiny, s výhodou s 2 až 4 hydroxyskupinami Polyoly vhodnými pro použití podle tohoto vynálezu jsou dioly jako 2-ethyl-l,3-hexandiol, 2,2,4-trimethyl1,3-pentandiol, methyl-2,4-pentandiol, 1,6-hexandiol nebo směs těchro látek. Alkoxylovanými alifatickými nebo aromatickými alkoholy, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou sloučeniny obecného vzorce R(A)n-OH, kde R je nerozvětvený nebo rozvětvený nasycený nebo nenasycený uhlovodíkový řetězec s 1 až 20 atomy uhlíku, s výhodou s 2 až 15 a více atomy uhlíku výhodněji s 2 až 10 atomy uhlíku, nebo alkylsubstituovaná nebo • ® · ·· « · · ·· ···· ·· ·· *· • · « · • < « · • » · » · · · • · ·« ··
- 20 nesubstituovaná arylová skupina s 1 až 20 atomy uhlíku, s výhodou s 2 až 15 a výhodněji s 2 až 10 atomy uhlíku, kde A je alkoxyskupina s výhodou butoxy-, propoxy- a/nebo ethoxyskupina, a n je přirozené číslo 1 až 5, s výhodou 1 až 2. Alkoxylalkoholy vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou 1methoxy-ll-dodekanol, methoxypropanol, ethoxypropanol a/nebo propoxypropanoi.
Alifatickými nebo aromatickými alkoholy, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou sloučeniny obecného vzorce R-OH, kde R je a nerozvětvený nebo rozvětvený nasycený nebo nenasycený uhlovodíkový řetězec s 1 až 20 atomy uhlíku, s výhodou s 2 až 15 atomy uhlíku a výhodněji s 2 až 10 atomy uhlíku, nebo alkylsubstituovaná nebo nesubstituovaná arylová skupina s 1 až 20 atomy uhlíku, s výhodou se 2 až 15 atomy uhlíku a výhodněji se 2 až 10 atomy uhlíku. Alifatickými alkoholy, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou nerozvětvené alkoholy jako dekanol, ethanol. a/nebo propanol. Aromatickým alkoholem, vhodným pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, je benzylalkohol.
Glykoly, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou sloučeniny obecného vzorce HO-(CH2) n-OH, kde n je přirozené číslo 2 až 12. Glykoly, vhodné pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou dodekanglykol, 1,2-hexandiol a/nebo propandiol.
Preferovanými hydroxyiovanými rozpouštědly pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou ethylenglykolbutylether, propyleneglykolbutylether, diethylenglykolbutylether, benzylalkohol, 2-propanol, ethylenglykolethylether, nebo směsi těchto látek.
Obvyklé koncentrace těchto hydroxylovaných rozpouštědel v mikroemulzích podle tohoto vynálezu jsou až 15 hmot.%, s výhodou 0,2 až 12 hmot.% a výhodněji 0,5 až 10 hmot.% , vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze.
·· ···· · · • · · · · · • ·
- 21 Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat další rozpouštědla včetně terpénu nebo směsi rozpouštědel.
Vhodnými terpény pro použiti při postupech podle tohoto vynálezu jsou mono- a bicyclické terpeny, zvláště terpeny uhlovodíkového typu, včetně terpinénů, terpinolenů a pinenů a směsi těchto látek. Vysoce preferovanými látkami tohoto typu jsou dipentén, apinen a/nebo β-pinen. α-pinen je například, možno zakoupit u firmy SCM Glidco (Jacksonville) pod obchodním názvem Alpha Pinene P8F®.
Terpénová rozpouštědla jsou vhodná pro použití při posrtupech podle tohoto vynálezu, protože zvyšují čisticí účinek desinfikující mikroemulze podle tohoto vynálezu. Obvykle mohou být v mikroemulzi vedle zmíněných hydroxylovaných rozpouštědel přítomna tato jiná rozpouštědla v koncentracích až do 5 hmot.% vztaženo k celkové hmotnosti mikroemulze, s výhodou v koncentracích 0,02 až 3 hmot.%. výhodněji 0,05 až 1,5 hmot.%.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat řadu dalších složek jako jsou jiné antimikrobiální/antibakteriální látky, chelatační činidla, látek zachycujících radikály, zahušťovadla, pufry, stabilizátory, bělicí prostředky aktivátory, látky převádějící nečistoty do suspenze, přenašeče barviv, zjasňovadla, látky snižující rozprašování, enzymy, disperační činidla, látky zabraňující přenosu barviv, pigmenty, parfémy a barviva. V závislosti na hydrofilně/hydrofobním charakteru těchto složek jsou tyto složky přítomny ve vodné fázi a/nebo v kapkách mikroemulzi podle tohot vynálezu.
mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou případně dále obsahovat jiné antimikrobiální/antibakteriální látky nebo jejich směsi.
Vhodnými antimikrobiálními/antibakteriálními látkami pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou parabén, glutaraldehyd nebo směsi těchto látek.
♦ » •· ···· ··
- 22 Mikroemulze podle tohoto vynálezu obvykle obsahují až 5 hmot.%, vztaženo k celkové hmotnosti mikroemulze, jiných antibakteriálních/antimikrobiálních látek nebo jejich směsí, s výhodou je obsah těchto látek maximálně 1 %.
Vhodnými látkami zachycujícími radikály pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou známé substituované mono- a dihydroxybenzény a jejich deriváty, alkyl- a arylkarboxyláty a jejich směsi.
Preferovanými látkami zachycujícími radikály pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou di-terc.-butylhydroxytoluen (BHT), p-hydroxytoluen, hydrochinon (HQ), di-terc.butylhydrochinon, (DTBHQ), terč.-butylhydrochinon (MTBHQ), terc.butyl-hydroxyanisol, p-hydroxyanisol, kyselina benzoová, kyselina 2,5-dihydroxybenzoová, kyselina 2,5-dihydroxytereftalová, kyselina toluylová, katechol, terč.-butylkatechol, 4-allylkatechol, 4acetylkatechol, 2-methoxyfenol, 2-ethoxyfenol, 2-methoxy-4-(2propenyl)fenol, 3,4-dihydroxybenzaldehyd, 2,3dihydroxybenzaldehyd, benzylamin, 1,1,3- tris(2-methyl-4-hydroxy5-terc.-butylfenyl)butan, terč.-butyl-hydroxyanilin, phydroxyanilin a n-propylgallát. Vysoce preferován je pro použití při postupech podle tohoto vynálezu di-terc.-butylhydroxytoluen, který je například možno získat od firmy SHELL pod obchodním názvem IONOL CP . Tyto látky zachycující radikály zvyšují stabilitu peroxygennních bělicích činidel obsažených v mikroemulzích podle tohoto vynálezu.
Obvykle je látka zachycující radikály nebo směs těchto látek obsažena v mikroemulzích podle tohoto vynálezu v koncentracích až do 5 hmot.% , vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze, s výhodou je obsažena v koncentracích 0,002 až 3 hmot.%, výhodněji 0,002 až 1,5 hmot.%.
Chelatačním činidlem, vhodným pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, může být jakékoliv chelatační činidlo známé ♦ *
• · · · · • · · · · · • · · · » ···· ··· ·· 9
- 23 odborníkům v příslušné oblasti, jako jsou chelatační činidla vybraná ze skupiny tvořené fosfonátovými chelatačními činidly, aminokarboxylátovými chelatačními činidly, nebo jinými karboxylátovými chelatačními činidly, nebo polysubstituovanými aromatickými chelatačními činidly, případně směsmi těchto látek. Nyní bylo zjištěno, že přídavek chelatečního činidla v kombinaci s povrchově aktivní látkou, provedený následně po přidání silice a/nebo aktivní látky silice, dále zlepšuje desinfekční vlastnosti mikroemulzí podle tohoto vynálezu
Těmito fosfonátovými chelatačními činidly mohou být kyselina etidronová (kyselina 1-hydroxyethylidenbisfosfonová, HEDP), jakož i aminofosfonátové sloučeniny včetně aminoalkylenpoly(alkylenfosfonátu), ethan-l-hydroxydifosfonáty alkalických kovů, nitrilotrimethylenfosfonáty, ethylendiamintetramethylenfosfonáty, a diethylentriaminopentamethylenfosfonáty. Fosfonátové sloučeniny mohou být přítomny v jejich kyselé formě nebo jako soli s různými kationty na některých nebo na všech kyselých funkčních skupinách. Preferovanými fosfonátovými chelatačními činidly pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou ethylentriaminpentamethylenfosfonáty. Tato fosfonátová chelatační činidla vyrábí firma Monsanto pod obchodním názvem DEQUEST® Rovněž polysubstituovaná aromatická chelatační činidla mohou být vhodná pro použití při postupech podle tohoto vynálezu. Viz patent USA č. 3 812 044, vydaný 21.května , 1974, autoři Connor a kol. Preferovanými sloučeninami tohoto typu v kyselé formě jsou dihydroxydisulfobenzeny jako 1,2-dihydroxy-3,5-disulfobenzen.
Preferovaným biodegradovatelným chelatačním činidlem, vhodným pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, je ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina, nebo její soli s alkalickými kovy nebo kovy alkalických zemin, amoniové soli nebo substitutuované amoniové soli této kyseliny, nebo směsi těchto sloučenin. Ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina, a zvláště její (S,S)isomer, • · · ·
- 24 jsou obšírně popsány v patentu USA č. 4 704 233, vydaném
3.listopadu 1987, autoři Hartman a Perkins. Ethylendiamin-N,N'dijantarová kyselina je například vyráběna pod obchodním názvem ssEDDS® firmou Palmer Research Laboratories.
Aminokarboxylátovými chelatačními činidly, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou ethylendiaminetetraacetát, diethylentriaminepentaacetát, diethylentriaminepentacetát (DTPA), N-hydroxyethylethylendiaminetriacetát, nitrilotricetatát, ethylendiamintrapropionát, tririethylentetraaminhexaacetát, ethanoldiglycin, propylenediaminetetroctová kyselina ( propylene diamine tetraacetic acid - PDTA) a methylglycindioctová kyselina (methy glycin di-acetic acid MGDA), obě buď v jejich kyselé formě, nebo ve formě solí s alkalickými kovy, amonných solí, a substituovaných amonných solí. Zvláště vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou kyselina diethylentriaminpentaoctová (diethylene triamine pentaacetic acid - DTPA), kyselina propyléndiamintetroctová kyselina (propylene diamine tetraacetic acid PDTA), kterou vyrábí například firma BASF pod obchodním názvem Trilon FS® a kyselina methylglycindioctová (methyl glycin diacetic acid).
Dalšími karboxylátovými chelatačními činidly, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou kyselina malonová, kyselina salicylová, glycin, kyselina aspartová, kyselina glutamová, kyselina dipikolinová a jejich deriváty nebo směsi.
Obvykle jsou chelatační činidla nebo jejich směsi přítomny v mikroemulzích podle tohoto vynálezu v koncentracích 0,001 až 5 hmot.%, vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze, s výhodou v koncentracích 0,002 až 3 hmot.% a výhodněji 0,002 až 1,5 %.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou dále v kapalné formě obsahovat polymerní zahušťovadlo nebo směs polymerních zahušťovadel.
• · ·· « « · ······ • · · · · · · ···· ··· ·· · ·· · ·
- 25 Použití těchto polymerních zahušťovadel při postupech podle tohoto vynálezu je vhodné proto, že tyto látky mají v mikroemulzi podle tohoto vynálezu dvojí funkci, protože nejen zabraňují nebo snižují inhalaci aerosolu bělícího prostředku jeho uživatelem při sprejování mikroemulze podle tohoto vynálezu na povrch, který má být desinfikován, ale zároveň zvyšují dobu kontaktu mikroemulze s vertikálními povrchy tím, že brání odkapávání mikroemulze. .
Polymerními zahušťovadly, vhodnými pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, jsou synthetické a přirozené polymery. Těmito vhodnými polymerními zahušťovadly jsou polyurethany polyakrylamidy, polykarboxyláty jako je kyselina polyakrylová a její sodná sůl, xanthanová pryskyřice a její deriváty, algináty a jejich deriváty, polysacharidy, jako jsou substituované celulózové materiály, například ethoxycelulóza, karboxymethylcelulóza, hydroxymethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, hydroxyethylcelulóza a směsi těchto látek.
Preferovanými polymerními zahušťovadly pro použití v mikroemulzích podle tohoto vynálezu jsou xanthanová pryskyřice nebo její deriváty, které jsou dodávány firmou Kelco Division of Merck pod obchodními názvy KELTROL®, KELZAN AR®, KELZAN D35®, KELZAN S®, KELZAN XZ® a podobně.
Xanthanová pryskyřice je extracelulární polysacharid xanthomonas campestras. Xanthanová pryskyřice se vyrábí fermentačním procesem, vycházejícím z glukózy získávané z kukuřičného škorobu, nebo z vedlejších produktů tohoto procesu. Xanthanová pryskyřice obsahuje póly β-(1—>4)-D-glukopyranosylový hlavní řetězec, podobný hlavnímu řetězci celulózy.
Vodné disperze xanthanová pryskyřice jejich derivátů mají pozoruhodné reologické vlastnosti. Xanthanová pryskyřice se vyznačuje vysokou pseudoplasticitou, t.j. vykazuje v širokém rozmezí koncentací výrazně thixotropní vlastnosti. Preferovanými xanthanový• · ·
- 26 mi materiály jsou zesítěné xanthanové materiály. Xanthanové polymery mohou být zesítěny řadou známých síťovadel, vytvářejících kovalentní vazby, které reagují s hydroxylovými skupinami velkých molekul polysacharidů a mohou být rovněž zesítěny za použití kovových kationtů se dvěma a více kladnými náboji. Takové zesítěné xanthanové gely jsou popsány v patentu USA č. 4 782 901, který je zde uveden jako odkaz. Vhodnými síťovacími činidly pro xanthanové materiály jsou kationty kovů jako Al+3, Fe+3, Sb+3, Zr+4 a jinými přechodných kovy. Mohou být rovněž použita známá organická síťovadla. Preferovaným zesítěným xanthanovým činidlem podle tohoto vynálezu je KELZAN AR®, vyráběný firmou Kelco, která je součástí koncernu Merck Incorporated.
Polykarboxylátové polymery, vhodné pro použití při postupech podle tohoto vynálezu, mají s výhodou molekulovou hmotnost 500 000 až 4 500 000, s výhodou 1 000 000 až 4 000 000. Nejvíce preferované polymery pro použití při postupech podle tohoto vynálezu obsahují 0,5 až 4 hmot.% síťovadla, které vzájemně spojuje nerozvětvené řetězce polymerů za vzniku zesítěných produktů: Vhodnými síťovadly jsou polyalkenylpolyethery. Polykarboxyláty jsou mimo jiné polyakryláty. K přípravě těchto polymerů mohou být vedle kyseliny akrylové použity i jiné monomery, včetně maleinanhydridu, který je zdrojem dalších karboxylových skupin. Molekulová hmotnost monomerů s jednou karboxylovou skupinou je obvykle 25 až 200, s výhodou 50 až 150, výhodněji 75 až 125. Je-li to vhodné, mohou ve směsi monomerů být dále přítomny i jiné monomery jako ethylen a propylen, které působí jako zřeďovadla.
Preferovanými polykarboxylátovými polymery pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou polyakrylátové polymery. Průmyslově vyráběnými polymery polyakrylátového typu jsou polymery s obchodními názvy Carbopol®, Acrysol® ICS-1, Polygel® a Sokalan®. Nejvíce preferovanými polyakrylátovými polymery jsou kopolymery kyseliny akrylové a alkyl(C5-C10)akrylátů, vyráběné pod obchodním ♦ ·
- 27 názvem Carbopol® 1623 a Carbopol® 695 firmou BF Goodrich, a kopolymer kyseliny akrylové a maleinanhydridu, vyráběný pod obchodním názvem Polygel® DB firmou 3V Chemical company. Mohou být rovněž použity směsi kterýchkoliv shora uvedených polykarboxylátů.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou obsahovat až 10 hmot.%, vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze, thixotropního polymerního zahušťovadla, nebo směsi těchto zahušťovadel, s výhodou 0,005 až 5 hmot.%, výhodněji z 0,01 až 2 hmot.% a nejvýhodněji 0,01 až 1 hmot%.
Při přípravě mikroemulzí typu olej ve vodě podle tohoto vynálezu není třeba zachovávat určité pořadí složek. Mikroemulze podle tohoto vynálezu je možno snadno připravit jednoduchým smísenín všech složek ve vhodné nádobě. Pořadí, ve kterém jsou složky navzájem míšeny, není příliš důležité a obecně je možno různé složky přidávat buď postupně každou zvlášť, nebo všechny najednou. Při přípravě není třeba používat zvýšené teploty, dostačuje teplota místnosti. Při preferovaném způsobu přípravy mikroemulzí podle tohoto vynálezu se vodná fáze a olejová fáze nejprve připraví odděleně a potom se vzájemně mísí. Tak například se vodná fáze připravuje míšením vody, bělicího prostředku, povrchově aktivní látky a případných hydrofilních přísad jako chelatačních činidel, pufrů a podobně a její pH se upraví na požadovanou hodnotu. Olejová fáze se připraví ze složek, kterými jsou silice nebo její aktivní látka a případné další složky jako jsou hydroxylovaná rozpouštědla. Tyto dvě fáze se potom navzájem smísí za vzniku mikroemulze podle tohoto vynálezu.
Použití mikroemulze obsahující kapky silice nebo ativní látky silice pro desinfekci povrchu
Nejširším provedením tohoto vynálezu je použití mikroemulze obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi a kapky rozptýlené • · ·
- 28 ve zmíněné vodné fázi, které obsahují silici nebo její aktivní látku a mají velikost nižší 100 nm, pro desinfekci povrchu.
Vodnou fází mikroemulzí podle tohoto vynálezu je alespoň voda. Všechny složky zmíněné mikroemulze používané pro desinfekci podle tohoto vynálezu, t.j. silice nebo aktivní látky silic, povrchově aktivní látky a případné další složky, jakož i jejich koncentrace, jsou jsou uvedeny shora
Termínem povrchy se zde rozumí povrchy živých organismů, například lidská pokožka, ústní sliznice, povrchy zubů, jakož i jakýkoliv povrch neživého předmětu. V preferovaném provedení tohoto vynálezu jsou desinfikovanými povrchy, jejichž desinfekce se provádí shora uvedenými mikroemulzemi, povrchy neživých předmětů .
Těmito povrchy jsou pevné povrchy, obvykle se nacházející v do mech jako jsou povrchy v kuchyních a koupelnách, nebo povrchy v interiérech automobilů. Může se jednat o povrchy obkladaček, stěn,, podlah, chromovaných předmětů, skla. hladkých vinylových plastů, jakýchkoliv jiných plastů, plastifikovaného dřeva, desek stolů, výlevek, měděného nádobí, porcelánového nádobí, sanitárních předmětů jako jsou sprchové kouty, plastikové zástěny sprchových koutů, van, záchodových mís a podobně, jakož i tkanin včetně oděvů, záclon, závěsů, ložního prádla, ručníků a osušek, ubrusů, spacích pytlů, stanů, čalouněného nábytku a koberců. Těmito povrchy neživých předmětů mohou dále být povrchy přístrojů používaných v domácnosti, kterými mohou být mimo jiné, chladničky, mrazničky, pračky, sušičky, elektrické a plynové sporáky, mikrovlnné trouby, myčky nádobí a podobně.
Předmětem tohoto vynálezu je tedy také způsob desinfikování po vrchu tkaniny, jako povrchu neživého předmětu. Při provádění tohoto tomto způsobu se mikroemulze podle tohoto vynálezu uvádí do styku se tkaninou, která má být desinfikována. To může být prováděno takzvaným předčištěním, při kterém se mikroemulze • · · ·
- 29 podle tohoto vynálezu jako taková nanáší na zmíněnou tkaninu před tím, než se tato tkanina máchá, případně před tím, než se tato tkanina pere a potom máchá, nebo takzvaným namáčecím způsobem, při kterém se mikroemulze podle tohoto způsobu nejdříve naředí vodou, čímž se připraví vodná lázeň, do které se namočí zmíněné tkaniny před tím, než jsou máchány, nebo takzvaným pracím způsobem, při kterém se mikroemulze podle tohoto vynálezu přidá do pracího roztoku, připraveného rozpuštěním nebo dispergací běžného pracího prášku.
Bylo zjištěno, že při předčištění je výhodné, aby se potom, co tkanina byla uvedena do styku s mikroemulzí podle tohoto vynálezu, provedlo její vymáchání dříve, než dojde k úplnému vyschnutí této mikroemulze, zvláště při tom provedení vynálezu, kdy použitá mikroemulze obsahuje bělicí prostředek jako je peroxidický bělicí prostředek. Bylo rovněž zjištěno, že odpařování vody přispívá ke zvýšení koncentrace volných radikálů na povrchu tkanin a zvyšuje tedy rychlost řetězové reakce. Volné radikály obvykle vznikají rozkladem bělicích prostředků, který může být katalyzován přítomností iontů kovů na povrchu tkaniny a/nebo působením ultrafialového záření, pocházejícího ze slunečního světla. Lze rovněž předpokládat, že pokud jsou mikroemulze obsahující bělicí prostředky ponechány vyschnout, nastává po odpaření vody autooxidační reakce. Takovou autotoxidační reakcí například vznikají peroxyradikály, které mohou způsobovat degradaci celulózy. Proto se zabráněním vyschnutí mikroemulze obsahující bělicí prostředek na povrchu tkaniny při provádění předčištění tkaniny předejde snížení ztráty pevnosti tkaniny ošetřované tímto způsobem.
Předčištění se skládá z prvého kroku, pří kterém se mikroemulze podle tohoto vynálezu nanese jako taková na tkaninu, nebo na její znečištěné části (kapalná mikroemulze se tedy přímo nanáší na zmíněnou tkaniny, aniž by se provádělo jakékoliv její zředění). Následně se tkanina máchá nebo pere a máchá. Při tomto způsobu se • · • * ·· ·· · ······ • · · · · · · «· · · ··· ·· · »· · ·
- 30 mikroemulze případně může ponechat na zmíněné tkanině působit po dobu od jedné minuty do jedné hodiny, s výhodou od jedné minuty do 30 minut před tím, než se tkanina máchá nebo pere a máchá, při provedení tohoto vynálezu, při kterém zmíněná mikroemulze obsahuje peroxidické bělicí činidlo, se však mikroemulze nesmí nechat vyschnout. Pokud je znečištění zvláště obtížně odstranitelné, může být vhodné na zmíněnou tkaninu ještě mechanicky působit houbou nebo kartáčem nebo mnout proti sobě jednotlivé části této tkaniny
Při jiném způsobu, který je obecně nazýván namáčecím způsobem, se provádí zředění mikroemulze podle tohoto vynálezu vodou, čímž se připraví zředěný přípravek. Zředění zmíněné mikroemulze je obvykle až do 1:85, s výhodou až do 1:50 výhodněji asi 1:25 (mikroemulze:voda). Tkaniny se uvedeou do styku s vodnou lázní obsahující mikroemulzí a následně se máchají nebo perou a máchají. S výhodou se v tomto provedení tkaniny ponoří do vodné lázně obsahující mikroemulzí, ponechají se v této lázni po dobu mezi jednou minutou až 48 hodinami, s výhodou po dobu tří minut až 24 hodin.
Při ještě jiném způsobu, který je možno považovat za modifikac namáčecího způsobu, a který je nazýván pracím způsobem, se mikroemulze, používá jako aditivum pracího prostředku. V tomto provedení se připraví vodná lázeň rozpuštěním nebo dispergací obvyklého pracího prášku ve vodě. Mikroemulze se přidá do této vodné lázně, a tkaniny se potom uvedou do styku s touto vodnou lázní obsahující mikroemulzí. Nakonec se tkaniny máchají.
Jiné provedení tohoto vynálezu spočívá v desinfekci pevného po vrchu, kterým je povrch neživého předmětu. Při tomto způsobu se mikroemulze podle tohoto vynálezu uvádí do styku s pevnými povrchy, které mají být desinfikovány. Předmětem tohoto vynálezu je tedy také způsob desinfekce pevného povrchu mikroemulzí podle tohoto vynálezu, přičemž zmíněný způsob spočívá v nanesení zrnině• · · ·· · · · · · · ··· · · · ···
- 31 né mikroemulze na zmíněný pevný povrch, s výhodou pouze na infikované části tohoto pevného povrchu, a případně v omytí zmíněného pevného povrchu.
Při desinfekci pevných povrchů podle tohoto vynálezu může být mikroemulze podle tohoto vynálezu nanášena na desinfikovaný povrch jako taková, nebo ve zředěné formě, obvykle zředěna až 200násobným množstvím vody, s výhodou 80-násobným až dvojnásobným množstvím vody, výhodněji 60-násobným až dvojnásobným množstvím vody.
V preferovaném provedení tohoto vynálezu, při kterém se zmíněné kapalné mikroemulze nanášejí na pevný povrch, který má být desinfikován, v jejich zředěné formě, není nutné následovně omývání tohoto povrchu, protože po odpaření roztoku nezůstávají na povrchu předmětu žádné viditelné zbytky.
Způsoby balení mikroemulzí
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou být baleny nej různějšími způsoby, obvyklými při balení detergentů. které jsou známy odborníkům v příslušné oblasti. Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou být baleny do ručně ovládaných sprejových balení, které jsou obvykle zhotovovány z materiálů ze synthetických organických polymerů. Předmětem tohoto vynálezu jsou tedy také popsané mikroemulze, určené k balení do nádob umožňujících sprejování, s výhodou do takových nádob, kde sprejování je prováděno buď tlakem plynu uvnitř nádobky, nebo ručním miniaturním čerpadlem.
Zmíněná sprejová balení umožňují rovnoměrné nanesení prostředku na povrch o poměrně velké ploše, který má být desinfikován, a tím umožňují dokonalejší uplatnění desinfekčních vlastností zmíněných mikroemulzí. Tato sprejová balení jsou zvláště vhodná pro aplikace mikroemulzí na svislé povrchy.
• · · ·· ···· ·· ·· ···· ·· · ···· ·· ··· ···· • · · · · · · ······ • · · · · · · ···· · · · ·· · ·· · ·
- 32 Sprejovými aplikátory, vhodnými pro použití při postupech podl tohoto vynálezu, jsou ručně ovládané aplikátory poháněné tlakem plynu, dodávané například firmou Specialty Packaging Products, lne. nebo firmou Continental Sprayers. Inc..Tyto typy sprejových aplikátorů jsou popsány například v patentu USA č. 4 701 311, autoři Dunnining a kol. a v patentech USA č. 4 646 973 a 4 538 745, jejichž autorem je Focarracci. Zvláště preferovány pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou sprejově aplikátory jako aplikátor T8500®, dodávaný firmou Continental Sprayers International, T8900®, dodávaný firmou Continental Sprayers Int., nebo T8100 ' dodávaný severoirskou firmou Canyon. V těchto sprejovách aplikátorech je mikroemulze převáděna do malých kapalných kapiček, které jsou ve formě spraje nanášeny na ošetřovaný povrch. Mikroemulze obsažená ve zmíněném aplikátorů, je přiváděna do hlavice aplikátorů působením energie dodávané čerpacím mechanismem, který je ovládán uživatelem sprejového aplikátorů. Přesněji popsáno je proud mikroemulze hnán ve hlavici zmíněného sprejového aplikátorů proti překážce, například proti hrotu, kuželu nebo předmětu podobného tvaru, a tím je převáděna do formy spreje.
Mikroemulze podle tohoto vynálezu mohou také být používány ve formě tamponů. Označením tampony se míní předměty z nasákavého materiálu obsahující mikroemulzi podle tohoto vynálezu. S výhodou jsou zmíněné tampony baleny v obalu z plastu. Předmětem tohoto vynálezu jsou tedy také tampony, například papírové tampony pro jedno použití, obsahující dříve popsanou mikroemulzi podle tohoto vynálezu. Výhodou tohoto provedení je možnost pohotovějšího použití této mikroemulze, dokonce i ve volné přírodě. Není nutno nalévat kapalnou mikroemulzi podle tohoto vynálezu na povrch, který má být desinfikován, a její přebytek odstraňovat hadříkem.
• · • · · · • · · fc · · • · · · · · • · · ··· fcfcfc • · · · · · · •··· ··· fcfc * ·· ··
- 33 Vyjádřeno jinými slovy, použití tamponů umožňuje desinfekci povrchů provedením jedné operace.
Tento vynález bude dále ilustrován následujícími příklady provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Míšením uvedených složek byly připraveny následující mikroemulze (není-li uvedeno jinak, jsou údaje koncentrací ve hmotnostních procentech).
složky mikroemulze složení mikroemulze č. (hmotn.%)
I II III IV V VI
peroxid vodíku 3,0 3,0 στ co 3,0 0 1—1 3,0
betain* 0,1 0,1 1,5 0,1 0,05 0,2
aminoxid CIO 1,8 1,8 3,0 1,8 0,9 3,0
geraniol 0,3 0,3 0,3 0,3 0,2 0,2
thymol - - - - 0,05 0,1
eugenol - - 0,1 - - -
eukalyptol 0,1 0,1 - 0,1 0,1 r
Butyl carbitol® 2,0 2,0 2,0 1,5 1,5 1,0
Dobanol91-10® 0,5 1,5 1,6 1,5 - 1,0
Dobanol23-3® - 0,6 1,1 0,6 - -
benzylalkohol 2,0 2,0 - 2,0 0,1 -
limonén 0,2 0,2 - 0,1 0,1 -
isopropanol - — - - - - - - 1,0 1,0
voda další nevýznamné složky -----do 1 η η o.
-L U V O
přídavkem H2SO4 upraveno pH na hodnotu 4
- 34 Betain je betain z kokosových ořechů,vyráběný firmou Seppic pod obchodním názvem Amonyl 265 nebo laurylbetain vyráběný firmou Albright ®
Wilson pod názvem Empigen BB/L , nebo směsi těchto látek.
®
Butyl carbitol je diethylenglykolbutylether.
Dobanol 91-10®'je neiontová povrchově aktivní látka s alifatickým řetězcem C9-C11 a se stupněm ethoxylace 10, vyráběná firmou Shell.
Dobanol 23-3 je neiontová povrchově aktivní látka s alifatickým řetězcem C12-C13 a stupněm ethoxylace 3 vyráběná firmou Shell.
složky mikroemulze složení mikroemulze č. (hmotn.%)
VII VIII IX X XI XII
Peroxid vodíku 2,0 2,0 3,0 1,0 1,0 1,0
Betain* 1,5. 1,0 1,0 1,0 0,2 0,1
laurylaminoxid 1,0 1,0 3,0 3,0 3,0 2,0
thymol - 0,1 - - - -
geraniol - - 0,05. 0,1 - -
eukalyptol - - 0,05 - - -
ethylparaben - - - - 0,4 0,4
eugenol - - - - - 0,2
Dobanol 91-10® 0,5 0,5 0,3 0,3 0,8 0,1
HEDP 0,1 - 0,05 0,2 0,2 0,3
ATMP, 0,1 - - - - -
BHT 0,1 0,1 0,05 0,05 0,08 0,08
tetraborát 0,5 0,5 0,7 0,7 1,0 1,0
voda další nevýznamné složky ------do 100 %-
přídavkem NaOH upraveno pH na hodnotu 8,5
HEDP je kyselina etidronová
ATMP je kyselina nitrilotris(methylen)trifosfonová
BHT je terč.-butyl hydroxytoluen tetraborát je dekahydrát tetraboritanu sodného • · ···· ·· · ···· • · · · · · · · · • · · · ·· · ······ • · · · · · · ···· ··· ·· · ·· ··
- 35 Jedná se o mikroemulze podle tohoto vynálezu, t.j. mikroemulze v jejichž kapkách jsou obsaženy silice nebo aktivní látky silic, přičemž zmíněné kapičky mají velikost částic nižší než 100 nm, bez ohledu na to, jsou-li tyto mikroemulze v nezředěné nebo zředěné formě.
Tyto mikroemulze splňují požadavky zkoušky 1040 evropské komise pro standardizaci a mají vynikající desinfekční účinky, jak v nezředěném tak ve zředěném stavu, například při zředěních 1:100, 1:25 a 1:50.
'PivΜ,&χ gq • · • · • » · • ·

Claims (13)

  1. - 36 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Mikroemulze pro desinfekci povrchů, jejímiž složkami jsou povrchově aktivní látka, vodná fáze obsahující bělicí prostředek a kapky rozptýlené ve zmíněné vodné fázi, které obsahují silici nebo aktivní látku silice a mají rozměry menší než 100 nm.
  2. 2. Mikroemulze podle nároku 1, vyznačující se tím, že zmíněným bělicím prostředkem je peroxidický bělicí prostředek, s výhodou peroxid vodíku a/nebo vodorozpustná látka, ze které vzniká peroxid vodíku, zvolená ze skupiny sestávající z peroxykarbonátů, peroxykřemičitanů, peroxysíranů, peroxyboritanů, peroxykyselin, dialkylperoxidů, diacylperoxidů, peroxykyselin vzniklých z prekurzorů těchto látek, organických a anorganických peroxidů, organických a anorganických hydroperoxidů a směsí těchto látek, výhodněji peroxid vodíku.
  3. 3. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje 0,01 až
    15 hmot.%, s výhodou z 0,1 až 10 hmot.%, výhodněji 0,2 až
  4. 5 hmot.%, vztaženo k celkové hmotnosti mikroemulze, zmíněného bělícího prostředku, nebo směsi zmíněných bělicích prostředků..
    3. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněná silice je zvolena ze skupiny sestávající ze silice získávané z mateřídoušky, lemongrasové silice, silice z citrusových plodů, z citronů, z pomerančů, z anýzu, z hřebíčku, ze skořice, z pelargonií, z růží, z levandule, citronelové silice, eukalyptové silice, silice z máty peprné, kafru, silice ze santálového dřeva, silice z cedrového dřeva a směsi těchto silic, a/nebo tím, že aktivní látka silice je zvolena ze skupiny tvořené thymolem, eugenolem, mentholem, karvakrolem, verbenonem, eukalyptolem, cedrolem, ane37 tholem, pinokarvonem, geraniolem, hinokitiolem, berberinem, terpineolem, limonénem a směsmi těchto látek.
    5. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačujíc! se tim, že obsahuje 0,005 až
    5 hmot.%, s výhodou 0,006 až 3 hmot.%, výhodněji 0,05 až
    1 hmot.%, vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze, zmíněné silice nebo jejich aktivních látek.
  5. 6. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje 0,01 až
    40 hmot.%, s výhodou 0,05 až 15 hmot.%, výhodněji 0,1 až
    15 hmot.%, vztaženo na celkovou hmotnost mikroemulze, povrchově aktivní látky nebo směsi povrchově aktivních látek.
  6. 7. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněnou povrchově aktivní látkou je:
    - zwitteriotová povrchově aktivní látka nebo směs zwitterionto vých povrchově aktivních látek, s výhodou betainová nebo sulfobetainová povrchově aktivní látka, nebo její derivát, nebo směs takových povrchově aktivních látek obecného vzorce:
    R2
    I
    Rl - N+- (CH2)n-Y_
    R3 kde Rl je uhlovodíkový řetězec obsahující 1 až 24 atomů uhlíku, s výhodou 8 až 18 atomů uhlíku, výhodněji 12 až 14 atomů uhlíku, R2 a R3 jsou uhlovodíkové řetězce s 1 až 3 atomy uhlíku, s výhodou s 1 atomem uhlíku, n je přirozené číslo 1 až 10, s výhodou 1 až 6, výhodněji 1, Y je zvoleno ze skupiny • · ···· · ♦ ·* « · · · · · · • · t · · · · • · · · · · · · · ·· • · * · · • · · · · · ·
    - 38 sestávající z karboxylové a sulfonylové funkční skupiny, a kde součet atomů uhlíku ve skupinách Rl, R2 a R3 je 14 až 24 a/nebo
    - amfoterní povrchově aktivní látka nebo směs amfoterních povrchově aktivních látek, s výhodou aminoxid obecného vzorce R1R2R3NO, kde Ri, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě nasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný, nerozvětvený nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec s 1 až 30 atomy uhlíku, Rx je nasycený substituovaný nebo nesubstituovaný, nerozvětvený nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec s 6 až 20 atomy uhlíku, s výhodou s 8 až 16 atomy uhlíku, výhodněji s 8 až 12 atomy uhlíku, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě substituovný nebo nesubstituovaný, nerozvětvený nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec s 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji methylová skupina, nebo směsi těchto skupin.
  7. 8. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje až 15 hmot.%, s výhodou z 0,2 až 12 hmot.%, výhodněji z 0,5 až 15 hmot.% hydroxylovaného rozpouštědla.
  8. 9. Mikroemulze podle nároku 8,vyznačující se tím, že zmíněným hydroxylovaným rozpouštědlem je glykoléter, nebo derivát glykoléteru, polyol, alkoxylovaný alifatický nebo aromatický alkohol, alifatický nebo aromatický alkohol, glykol nebo směs těchto látek, s výhodou ethylenglykolbutylether, propylenglykolbutylether, ethylenglykolethylether, 2(hexyloxy)ethanol, 1,6-hexandiol, n-butoxypropoxypropanol, butyltriglykolether, diethylenglykolbutylether, 2-ethyl-l,3-hexandiol, 2,2,4-trimethyl-l,3-pentandiol, methyl-2,4-pentandiol, 1,2hexandiol, 1-methoxy-ll-dodekanol, methoxypropanol, ethoxypropa'fVfGGt-99 • · * ·-«··» ·♦ ·· • · ·· ·· · · · · * • · « · · · · * “ • · » · ·· · ···*♦' • · · · · < » •··« ··· ·· · ·· *·
    - 39 nol, propoxypropanol, dekanol, ethanol, 2-propanol, benzylalkohol, dodekanglykol, propandiol, 2-(2-alkoxyethoxy)ethanol a/nebo 2-(2-alkoxyethoxy)propanol a/nebo 2-(2-alkoxyethoxy)butanol, kde alkoxyskupinou je ethyl, propyl. butyl a/nebo terč.-butyl, výhodněji ethylenglykolbutylether, propylenglykolbutylether, diethylenglykolbutylether, benzylalkohol, 2-propanol, ethylenglykol, ethylether, nebo směsi těchto látek.
  9. 10. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněná mikroemulze dále obsahuje alespoň jednu složku, zvolenou ze skupiny sestávající z chelatačních činidel, látek, zachycujících radikály, zahušťovadel, dalších rozpouštědel, dalších antimikrobiálních/antibakteriálních látek, plnidel, stabilizátorů, bělicích prostředků, aktivátorů, látek převádějících nečistoty do suspenze, přenašečů barviv, zjasňovadel, látek snižujících rozprašování, enzymů, dispergačních činidel, látek zabraňujících přenosu barviv, pigmentů, parfémů, barviv a směsí těchto látek.
  10. 11. Mikroemulze podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je balena ve sprejovém balení.
  11. 12. Tampón obsahující mikroemulzí podle kteréhokoliv z předcházejících nároků.
  12. 13. Použití mikroemulze obsahující povrchově aktivní látku, vodnou fázi a kapky rozptýlené v zmíněné vodné fázi, které obsahují silici nebo aktivní látku silice a jejichž rozměry jsou menší než 100 nm, pro desinfikování povrchu.
  13. 14. Použití podle nároku 13, vyznačující se tím, že zmíněná vodná fáze obsahuje dále bělicí prostředek, s výhodou peroxidický bělicí prostředek.
CZ19991668A 1997-11-06 1997-11-06 Mikroemulze pro desinfekci povrchů CZ166899A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991668A CZ166899A3 (cs) 1997-11-06 1997-11-06 Mikroemulze pro desinfekci povrchů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991668A CZ166899A3 (cs) 1997-11-06 1997-11-06 Mikroemulze pro desinfekci povrchů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ166899A3 true CZ166899A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5463631

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991668A CZ166899A3 (cs) 1997-11-06 1997-11-06 Mikroemulze pro desinfekci povrchů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ166899A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6114298A (en) Hard surface cleaning and disinfecting compositions comprising essential oils
CA2271636C (en) Disinfecting microemulsions
KR100321526B1 (ko) 소독조성물및표면소독방법
AU715429B2 (en) Disinfecting compositions
KR20000053238A (ko) 알칼리 수성 과산소 표백제를 함유한 조성물
SK94698A3 (en) Disinfecting compositions and processes for disinfecting surfaces
JP2002502391A (ja) 消毒性組成物及び表面消毒方法
AU713520B2 (en) Disinfecting compositions and processes for disinfecting surfaces
CZ263698A3 (cs) Desinfekční prostředky a způsob desinfekce vnějších ploch
CZ169999A3 (cs) Rozprašovací kapalný desinfekční prostředek, způsob balení a desinfekce povrchů
CZ166899A3 (cs) Mikroemulze pro desinfekci povrchů
MXPA99004414A (en) Disinfecting microemulsions
CZ166799A3 (cs) Prostředky obsahující vodné alkalické peroxidové bělidlo
MXPA99004415A (en) Sprayable disinfecting compositions and processes for disinfecting surfaces therewith
MXPA98006868A (en) Sanitizing compositions and procedures for disinfecting surface
MXPA98006838A (en) Compositions disinfect
MXPA99004412A (en) Sprayable disinfecting compositions and processes for disinfecting surfaces therewith
CZ170099A3 (cs) Rozprašovací kapalný desinfekční prostředek, způsob balení a desinfekce povrchů
MXPA00003779A (en) Cleaning and disinfecting compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic