CZ16566U1 - Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru - Google Patents

Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru Download PDF

Info

Publication number
CZ16566U1
CZ16566U1 CZ200617460U CZ200617460U CZ16566U1 CZ 16566 U1 CZ16566 U1 CZ 16566U1 CZ 200617460 U CZ200617460 U CZ 200617460U CZ 200617460 U CZ200617460 U CZ 200617460U CZ 16566 U1 CZ16566 U1 CZ 16566U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
containers
storage
radioactive waste
low
Prior art date
Application number
CZ200617460U
Other languages
English (en)
Inventor
Richard Bares@A.
Tulach@Frantisek
Original Assignee
Coming Plus, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coming Plus, A. S. filed Critical Coming Plus, A. S.
Priority to CZ200617460U priority Critical patent/CZ16566U1/cs
Publication of CZ16566U1 publication Critical patent/CZ16566U1/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Refuse Receptacles (AREA)

Description

Kontejner pro sběr, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadů a sestava kontejnerů s nejméně dvěma těmito kontejnery odlišných rozměrů
Oblast techniky
Technické řešení se týká kontejneru pro sběr, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních 5 odpadů a dále se týká sestavy kontejnerů s nejméně dvěma těmito kontejnery odlišných rozměrů.
Dosavadní stav techniky
U známých provedení dosavadních kontejnerů je kontejner, sběrná nádoba, tvořen zpravidla tenkostěnným sudem o objemu 200 1 z ocelového plechu o tloušťce 1 nebo 1,2 mm, opatřeného asfaltovým nátěrem, do něhož je vložen druhý sud např. o objemu cca 100 1 rovněž z ocelového 10 plechu o tloušťce 1 až 1,2 mm. Prostor mezi vnitřním a vnějším sudem je vyplněn betonem o tloušťce min. 5 cm. Řešení s použitím zdvojených nádob přináší zmenšení užitečného objemu nádoby, a to zvláště v případech, kdy z důvodu vyšší radioaktivity uložených odpadů je nutné použít účinnější stínění, jehož se dosahuje zmenšením vnitřní nádoby a tím zesílením stínící vrstvy betonu. Tím vzrůstá i váha takového kontejneru.
Tento systém přináší problémy při nutnosti uložit rozměrnější, tedy delší, kusy radioaktivního odpadu, kdy je třeba v předepsané míře odstínit radioaktivní záření na méně než 1 mSv/hod a současně mít k dispozici dostatečný vnitřní prostor.
Cementový beton ani plech s asfaltovým nátěrem nezabezpečují odolnost proti vyloužení obsahu v úložišti odpadů a celý obal nelze tedy považovat za tzv. inženýrskou bariéru, neboť cementový 20 beton jako produkt hydratace je vždy propustný pro vodu a ocelový plech má v podmínkách dlouhodobého venkovního uložení omezenou životnost. Použitím pouze těchto bariér je pak ochrana proti úniku radioaktivního odpadu zajištěna pouze technickými a geologickými podmínkami úložiště a tím, z bezpečnostních důvodů, je omezena celková kapacita. Tím se uložení radioaktivního odpadu prodražuje a přináší vyšší náklady uživatelům radioaktivních látek. Popsaný 25 sud navíc nemá tvar vhodný pro manipulaci a jeho kruhový půdorys umožňuje využít necelé 4/5 přepravního nebo úložného prostoru.
Jiné systémy uložení jsou obdobné, založené na podobném uspořádání, liší se pouze u jednotlivých uživatelů tloušťkou stěny zpravidla ocelového vnitřního obalu a/nebo tloušťkou cementového betonu. Obvykle mají mnohem vyšší hmotnost a vyžadují náročnější, rozměrově i cenově, 30 techniku pro manipulaci při zachování uvedených nevýhod. Existují i polyethylenové kontejnery, ty však nevykazuji potřebné stínící vlastnosti pro gama záření a nemohou být tedy uvažovány v této kategorii.
Podstata technického řešení
Toto technické řešení spočívá ve vytvoření pravoúhlého kontejneru pro sběr, dopravu a ukládání 35 nízkoaktivních radioaktivních odpadů, který je vyroben z polymerbetonu s plnivem se stínícím účinkem proti radioaktivnímu záření a je snadno dopravovatelný, stohovatelný a bez ztráty plochy skladovatelný. Kontejner podle tohoto technického řešení skýtá vysokou hodnotu stínění proti radioaktivnímu záření zabezpečenou použitím makromolekulámího pojivá plněného nanočásticemi až případně mikročásticemi z těžkých kovů se specifickou hmotností nad 3g/cm3.
Pravoúhelný tvar kontejnerů umožňuje vytvořit sestavu z nejméně dvou kontejnerů odlišných rozměrů a tloušťky stěny, vložených do sebe a tím dosáhnout zvýšení stínícího účinku proti radioaktivnímu záření. Sestavu lze vytvořit i tak, že menší kontejnery vyplní téměř celý vnitřní prostor velkého kontejneru a zbylý prostor je k zabránění pohybu menších kontejnerů, případně i ke zvýšení stínění, vyplněn práškovým barytem či jiným vhodným sypkým materiálem.
Nedostatky uvedených způsobů ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadů odstraňuje nově řešený kontejner pro jejich sběr, dopravu a ukládání. Je vyroben z moderního kompozitního ma
-1 CZ 16566 UI teriálu - polymerbetonu, s plnivem o rozměrech od IO’7 do 10'2 m z materiálů obsahujících prvky jako W, Pb, Ta, Sb, Bi, Si, Fe, Gd, Ge, B, Sn, Re, Ti, a to buď volné, nebo vázané ve slitinách nebo sloučeninách, zejména s O, H, S, As, Ca, F, Cl, N, J, Si. Plnivo, tedy nano-, mikro- i makročástice, zajišťuje podstatnou část stínění polymerbetonu a zeslabuje záření alfa, beta, gama a neutronové záření na požadovanou hodnotu.
Polymerbeton nepodléhá korozi a je pro vodu zcela a trvale nepropustný. Obsah, uložený v takovém kontejneru, nemůže tedy být pozvolna transportován do prostředí, a to ani při uložení kontejneru ve vlhkém prostředí nebo v úložišti zaplněném vodou, a to po neomezenou dobu.
Kontejner je v horní části opatřen hermetickým závěrem ze stejného materiálu jako ostatní stěny. Před transportem do úložiště se tento uzávěr trvale a nerozebíratelně připojí ke stěnám kontejneru lepeným systémem založeným na stejné bázi jako pojivo polymerbetonu. Tím se zajistí úplné zmonolitnění kontejneru.
Součástí technického řešení je kombinace dvou nebo více kontejnerů různých velikostí a různých tlouštěk stěny z polymerbetonu, vkládaných do sebe, což umožní na jedné straně přídavné stínění odpadů, jejichž záření je vysoce pronikavé, a snadnou manipulaci s malými a lehkými kontejnery na pracovištích, kde odpady vznikají, na straně druhé.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je osvětleno pomocí výkresů. Obr. 1 představuje základní kontejner 1 s víkem 3 s polodrážkou, připravený k dokonalému slepení s kontejnerem, a nožičkami 2, které umožňují stohové skladování při manipulaci vysokozdvižným vozíkem. Obr. 2 představuje možnou skladbu až ze 16 malých příručních kontejnerků 4 ve velkém kontejneru L
Příklad provedení technického řešení
Příklad 1
Kontejner 1 byl vyroben z polymerbetonu s plnivem a má půdorysnou plochu 600 x 800 mm a výšku 800 mm. Je opatřen nožičkami 2 v rozích, umožňujícími jak vsunutí vysokozdvižného nebo paletovacího vozíku v obou směrech, tak podvlečení závěsných lan, přičemž pro jejich stabilitu jsou dna opatřeny výstupky. Pro zajištění stability při stohování kontejnerů jsou jejich víka 3 opatřena prohlubněmi odpovídajícími nožičkám 2. Zevnitř kontejneru 1 jsou rohy i zámek víka 3 zesíleny vyztužujícími náběhy. Všechny tyto úpravy jsou z jednoho a téhož materiálu a jsou monolitické. Víko 3 je opatřeno jednostranně usměrněným zámkem, umožňujícím snadnou manipulaci s ním, tedy, odsunutí během plnění, a po naplnění a před transportem do úložiště je trvale a neoddělitelně připojeno lepením stejným materiálem, který byl použit pro pojivo polymerbetonu.
Příklad 2
Byla vyrobena sestava kontejnerů o rozměrech 220 χ 310 x 320 x 12 mm, které je možné vložit do velkého kontejneru buď samostatně, nebo až v počtu čtyř kusů, a tak zvýšit účinnost stínění proti radioaktivnímu záření. Tyto menší kontejnery je možno používat i samostatně pro ukládání odpadů nižších aktivit. Výhodou je jejich nižší hmotnost a možnost snadnější manipulace i s lehčí mechanizací. Volné místo po vložení menšího kontejneru či menších kontejnerů do velkého kontejneru se vyplní buď dalším odpadem, nebo zbylý prostor zasype práškovým barytem, který ještě zvýší celkové stínění.
Příklad 3
Byla vyrobena sestava kontejnerků 4 o rozměrech 155 x 220 x 300 x 12 mm, kterých je možno vložit do velkého kontejneru 1 podle potřeby až šestnáct se zasypáním mezer práškovým barytem. Tyto malé kontejnerky 4 se hodí pro svou lehkost a snadnou ruční manipulovatelnost ze
-2CZ 16566 UI jména do míst, kde vznikají často nízkoaktivní odpady, jako např. v nemocnicích či na jiných zdravotnických zařízeních. Kontejnerky 4 se mohou použít jako stínící koše, z nichž se odpady, podle druhu a intenzity radioaktivity, mohou buď vysypat do velkého kontejneru, nebo se hermeticky uzavřít přelepením víka a vložit takto do velkého kontejneru k trvalému uložení.
Průmyslová využitelnost
Kontejner podle tohoto technického řešení je určen pro úložiště nízkoaktivních radioaktivních odpadů a to především v tzv. trvalých úložištích, dále v dočasných úložištích jaderných elektráren, pro ukládání radioaktivních odpadů v nemocnicích a pro bezpečné uložení krátkodobých nízkoaktivních radioaktivních odpadů do doby, než budou moci být uvolněny do životního pro10 středí, zejména ve zdravotnictví. Je vhodný i pro tzv. institucionální odpady, takže je obecně použitelný pro ukládání a přepravu prakticky všech druhů nízkoaktivních radioaktivních odpadů. Navíc kontejnery mohou sloužit zároveň s ukládáním radioaktivních odpadů k ukládání celé řady i silně chemicky agresivních látek díky vysoké chemické odolnosti polymerbetonu, z něhož jsou zhotoveny.

Claims (3)

15 NÁROKY NA OCHRANU
1. Kontejner pro sběr, dopravu a ukládání nízkoaktivníchradioaktivních odpadů, vyznačující se tím, že je vytvořen z polymerbetonu s plnivem se stínícím účinkem proti radioaktivnímu záření.
2. Kontejner podle nároku 1, vyznačující se tím, že polymerbeton je vázán mak20 romolekulámím pojivém s nanočásticemi až mikročásticemi z těžkých látek se specifickou hmotností nad 3 g/cm2 3.
3. Sestava kontejnerů, vyznačující se tím, že sestává z nejméně dvou kontejnerů podle nároku 1, které mají navzájem odlišné rozměry a tloušťky stěny a které jsou vloženy do sebe pro zvýšení stínícího účinku proti radioaktivnímu záření.
25 4. Sestava kontejnerů podle nároku 3, vyznačující se tím, že je složená tak, že menší kontejnery vyplňují vnitřní prostor velkého kontejneru a zbylý vnitřní prostor velkého kontejneru je vyplněn práškovým barytem nebo jiným vhodným inertním plnivem.
CZ200617460U 2006-02-22 2006-02-22 Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru CZ16566U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617460U CZ16566U1 (cs) 2006-02-22 2006-02-22 Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617460U CZ16566U1 (cs) 2006-02-22 2006-02-22 Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16566U1 true CZ16566U1 (cs) 2006-06-05

Family

ID=36975480

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200617460U CZ16566U1 (cs) 2006-02-22 2006-02-22 Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16566U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306407B6 (cs) * 2014-02-19 2017-01-11 Petr Kraus Způsob výroby tvarovaného dílu z materiálu odstiňujícího radioaktivní záření a tvarovaný díl vyrobený tímto způsobem

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306407B6 (cs) * 2014-02-19 2017-01-11 Petr Kraus Způsob výroby tvarovaného dílu z materiálu odstiňujícího radioaktivní záření a tvarovaný díl vyrobený tímto způsobem

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10128012B2 (en) Method of using a modular container system for radioactive waste
JPS5915841B2 (ja) キケンナコケイブツシツオホカンスルタメノホウソソウタイ オヨビ ソノホウソウタイオケイセイスルホウホウ
KR20060090934A (ko) 원전수거물 처리장치와 그 제조방법 및 그에 따른 설치방법
EP3716288A1 (en) Waste packing system and waste drum carrier for said system
JP2014095549A (ja) 放射性セシウムによる汚染物の収納容器、及び放射性セシウムによる汚染物の収納方法
RU2362224C2 (ru) Система транспортировки и хранения и способ хранения и транспортировки радиоактивных отходов
JP2013160754A (ja) 放射性物質含有廃棄物の処理方法及び該処理方法で使用する耐食性容器
CZ16566U1 (cs) Kontejner pro sber, dopravu a ukládání nízkoaktivních radioaktivních odpadu a sestava kontejneru s nejméne dvema temito kontejnery odlisných rozmeru
JP5866695B2 (ja) 放射性廃棄物の貯蔵構造物、及び放射性廃棄物の貯蔵方法
JP6057514B2 (ja) 放射性廃棄物の保管容器
JP2014044201A (ja) 放射性汚染物格納容器
JP2014228331A (ja) 放射性物質からの放射線遮蔽方法および放射線遮蔽用袋状体
Britten The Texas Solution to the Nation’s Disposal Needs for Irradiated Hardware–13337
JP3193697U (ja) 放射性物質封じ込め収納体の保管移送システム
Janu et al. Managing of radioactive wastes including various contaminated materials from application of radionuclides in medicine, industry and research in the Czech Republic
Morgan Land Burial of Solid Packaged Low Hazard Potential Radioactive Wastes in the United States
Domenech et al. Radioactive Waste Management
Van Hoesen et al. Oak Ridge greater confinement disposal demonstrations
Blokhin et al. Evaluation of the possibility of recycling metal radwastes in the nuclear industry
Stefanova et al. Temporary storage of radioactive waste at Novi Han Repository
Sims Safe bag-change system for alpha-contaminated HFC pucks
Generation Reference Low and Intermediate Level Waste Inventory for the Deep Geologic Repository
JPH0631873B2 (ja) 放射性廃棄物処理体
JPH03216596A (ja) 放射性廃棄物容器
Pesic et al. Radioactive Waste Management in Serbia, 2002-2010

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060605

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100210

MK1K Utility model expired

Effective date: 20130222