CZ16257U1 - Matrace obsahující distanční úplet - Google Patents

Matrace obsahující distanční úplet Download PDF

Info

Publication number
CZ16257U1
CZ16257U1 CZ200517336U CZ200517336U CZ16257U1 CZ 16257 U1 CZ16257 U1 CZ 16257U1 CZ 200517336 U CZ200517336 U CZ 200517336U CZ 200517336 U CZ200517336 U CZ 200517336U CZ 16257 U1 CZ16257 U1 CZ 16257U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mattress
core
spacer
fibers
cover layer
Prior art date
Application number
CZ200517336U
Other languages
English (en)
Inventor
Král@Tomás
Jarusek@Karel
Repka@Marek
Original Assignee
Tylex Letovice, akciová spolecnost
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tylex Letovice, akciová spolecnost filed Critical Tylex Letovice, akciová spolecnost
Priority to CZ200517336U priority Critical patent/CZ16257U1/cs
Publication of CZ16257U1 publication Critical patent/CZ16257U1/cs

Links

Landscapes

  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Matrace obsahující distanční úplet
Oblast techniky
Technické řešení se týká matrace obsahující distanční úplet ze syntetických vláken.
Dosavadní stav techniky
Distanční úplet se díky svým mechanickým vlastnostem používá v široké řadě aplikací. Jeho výborná stálost v dynamickém namáhání a současně vysoká prodyšnost způsobená uspořádáním jednotlivých vláken umožňuje jeho využití při výrobě čalounění, čalouněného nábytku nebo sedaček do různých dopravních prostředků. Vzhledem k tomu, že vysoká prodyšnost distančního úpletu vede k tomu, že se v jeho struktuře nezachycuje vlhkost a s ní ani různé mikroorganismy, je možno distanční úplet využívat i ve zdravotnictví, například jako materiálu pro výrobu fixačních a obvazových materiálů, přičemž využitelnost distančních úpletů ve zdravotnictví je dále podpořena i tím, že distanční úplety jsou většinou vyráběny ze syntetických vláken, zejména polyesterových, která jsou ze své podstaty antialergická a zdravotně nezávadná.
Ze snadného a rychlého odstraňování vlhkosti z distančního úpletu dále pramení jeho jednoduchá údržba, kdy je distanční úplet možno jednoduše a efektivně čistit praním nebo vymýváním, což vede také k využití distančních úpletů při výrobě sportovního oblečení, obuvi, batohů a podobně.
Také je známé využití distančního úpletu jako filtrační vrstvy ve vzduchotechnických zařízeních, neboť distanční úplet svojí konstrukcí a nahuštěním vláken dosahuje velkého měrného povrchu, a to současně s vysokou prodyšností.
Požadavek zdravého a kvalitního spánku vede k mnoha různým řešením a konstrukcím matrací na spaní. Většina těchto řešení vychází z vrstvení několika různých materiálů s odlišnými vlastností, čímž vzniká konstrukce obsahující jádro a jeho obal, přičemž jádro nebo jádra matrace je tvořeno materiálem s určitou tvrdostí, tuhostí, případně materiálovou pamětí tak, aby bylo zajištěno, že matrace po odlehčení nabude původního tvaru a vlastností, přičemž toto jádro je obaleno několika dalšími vrstvami, které mají především zvyšovat komfort matrace a jejívyužitelnost.
Běžně se tyto matrace vyrábějí z latexového materiálu nebo polyuretanové pěny, jejichž nevýhodou je však jejich nízká prodyšnost, která vede k zachycování vlhkosti, čímž je uvnitř matrace umožněno také zachycování a přežívání různých mikroorganismů, které svojí přítomností a činností mohou poškozovat zdraví uživatele, případně i matraci samotnou. Zadržování vlhkosti sa30 mozřejmě také vede ke značným komplikacím při čištění matrací. Navíc je známo, že při dlouhodobém používání dochází k deformaci a znehodnocování matrací.
Cílem technického řešení je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody současného stavu techniky.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo matrací obsahující distanční úplet ze syntetických vláken, jejíž podstata spočívá v tom, že distanční úplet tvoří alespoň jedno jádro matrace, přičemž alespoň na jedné z ploch některého jádra je uspořádána alespoň jedna krycí vrstva.
Distanční úplet, označovaný pro svou konstrukci někdy také jako 3D textilie, se díky svým vlastnostem, mezi které patří zejména výborná stálost v dynamickém namáhání, která je zajištěna konstrukcí a materiálem vláken distančního úpletu, běžně používá například pro výrobu čalouněného nábytku nebo sedaček do různých dopravních prostředků. Uspořádání vláken distančního úpletu, které umožňuje existenci poměrně velkých mezivlákenných prostorů potom vede k výborné prodyšnosti tohoto materiálu, díky čemuž se distanční úplet zbavuje vlhkosti nesrovnatelně lépe než jiné materiály používané ve stejných nebo podobných aplikacích, takže je možno di45 stanční úplet čistit například praním. Vzhledem k tomu, že vlákna distančního úpletu jsou ve většině případů syntetická, nejčastěji polyesterová, je jeho výhodou, že je ze své podstaty antialergický a zdravotně nezávadný.
-1 CZ 16257 Ul
Krycí vrstva uspořádaná na jádře matrace může být tvořena několika různými způsoby, přičemž jejím hlavním úkolem je chránit jádro matrace před poškozením nebo ušpiněním a zároveň zvyšovat komfort matrace a zpříjemňovat dotek s ní
Krycí vrstva, případně krycí vrstvy mohou pak být vytvořeny dalším distančním úpletem, jehož distance je s výhodou menší než distance jádra, což vede také k použití jemnějších vláken, než u distančního úpletu tvořícího jádro matrace, čímž je krycí vrstva na dotek příjemnější. Krycí vrstva je s výhodou tvořena netkanou textilií.
Výhodou matrace vznikající spojením výše popsaných vrstev je, že spojuje výhodné mechanické vlastnosti distančního úpletu, který tvoří jádro matrace, s výhodnými senzorickými vlastnostmi jemnějšího distančního úpletu, případně netkané textilie, která tvoří krycí vrstvu nebo vrstvy.
Další výhodou matrace obsahující jádro tvořené distančním úpletem je, že díky uspořádání vláken distančního úpletu dochází k rovnoměrnému rozložení zatížení na celou plochu matrace a tím i tlaku působícího ve spánku na lidské tělo.
Nezanedbatelnou výhodou matrace podle technického řešení je její vysoká prodyšnost, díky které je v tělese matrace umožněna výhodná cirkulace vzduchu, která zabraňuje zachycování vlhkosti, případně i organických či anorganických škodlivých látek ve struktuře matrace.
Výhodou matrace podle technického řešení je i relativně nízká hmotnost ve srovnání s jinými běžně používanými typy matrací.
Přehled obrázků na výkrese
Příklady provedení technického řešení jsou schematicky znázorněny na přiložených výkresech, kde značí obr. 1 řez matrací obsahující jádro, na jehož jedné ploše je uspořádána jedna krycí vrstva, obr. 2 znázorňuje řez matrací obsahující jádro, na jehož obou plochách je uspořádána vždy jedna krycí vrstva.
Příklady provedení technického řešení
Matrace podle obr. 1 obsahuje jádro 1, které je tvořeno distančním úpletem ze syntetických vláken s distancí 10 mm až 25 mm, a krycí vrstvu 2, která je uspořádána a upevněna na jedné z obou ploch jádra i. Krycí vrstva 2 je s výhodou tvořena distančním úpletem ze syntetických vláken, jejichž průměr je výrazně menší než průměr syntetických vláken tvořících distanční úplet jádraj, přičemž distance distančního úpletu tvořícího krycí vrstvu 2 má hodnotu 3 mm. V jiných příkla30 dech provedení je distance distančního úpletu krycí vrstvy 2 4 mm nebo 6 mm, přičemž maximální užívaná distance je 10 mm.
V dalších příkladech provedení je krycí vrstva 2 tvořena netkanou textilií ze syntetických vláken.
U matrace podle obr. 2 je na matraci podle obr. 1 nanesena, na původně volnou stranu jádra I jiná krycí vrstva 2, která je v jednom z příkladů provedení tvořena distančním úpletem s distancí
3 mm ze syntetických vláken, přičemž v dalších příkladech provedení, dosahuje distance distančního úpletu této krycí vrstvy 2 4 mm nebo 6 mm. V jiném příkladě provedení je tato druhá krycí vrstva 2 tvořena netkanou textilií ze syntetických vláken.
Jádro i matrace je na svých protilehlých površích tvořeno tvarovanými vlákny s jemností do 1500 dtex, která jsou s výhodou polyesterová, přičemž tyto protilehlé povrchy jsou spojeny mo40 nofilem, s výhodou polyesterovým, s jemností do 1000 dtex, Konstrukce jádra I společně s použitým materiálem poskytuje matraci především požadovanou pružnost a zároveň i dostatečnou tuhost. Při relativně velkém plošném zatížení matrace tak dochází k poměrně malé deformaci na které se podílí zejména jádro i, přičemž ve chvíli kdy toto zatížení pomíjí, nabývá matrace výchozího tvaru a vlastností. Konstrukcí jádra I, které obsahuje poměrně velké mezivlákenné pro45 story je navíc v tělese matrace umožněna relativně dobrá cirkulace vzduchu, která je výhodná zejména z hlediska odstraňování pachů, mikroorganismů a vlhkosti zachycených ve struktuře matrace.
Krycí vrstvy 2, které jsou tvořeny distančním úpletem ze syntetických vláken nebo netkanou textilií ze syntetických vláken, přičemž syntetická vlákna krycích vrstev 2 jsou s výhodou polyeste-2CZ 16257 Ul rová, plní zejména funkci krytí a ochrany jádra i matrace před jeho poškozením nebo znečištěním, a zároveň díky své konstrukci, která umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu v těchto vrstvách, nejen, že zabraňují koncentraci vlhkosti, ale také zvyšují komfort při dotyku a vyvolávají mikromasážní efekt.
V případě, kdy jsou krycí vrstvy 2 tvořeny distančním úpletem, je tento tvořen vlákny, která jsou zpravidla jemnější než vlákna jádra i matrace. Protilehlé povrchy krycích vrstev 2 jsou pak tvořeny tvarovanými vlákny, s výhodou polyesterovými, přičemž tyto povrchy jsou spojeny monofilem, který je výhodně také polyesterový.
Pevného spojení jednotlivých vrstev, které je výhodné z hlediska soudržnosti a využitelnosti mátlo race, lze dosáhnout například tak, že se mezi jádro I matrace a kiycí vrstvy 2 vloží spojovací vrstva, která je tvořena pavučinou syntetických vláken z materiálu, jehož teplota tání je nižší než teplota tání materiálu jádra I matrace a krycích vrstev 2. Takto vzniklý útvar je potom, například v teplovzdušné komoře, vystaven působení zvýšené teploty, kdy dochází k úplnému nebo částečnému roztavení spojovacích vrstev a jejich materiál proniká do struktury jádra i matrace a kry15 cích vrstev 2, přičemž opětovným ztuhnutím spojovacích vrstev je dosaženo pevného spojení jednotlivých vrstev matrace. V případě, že vlákna jádra I matrace a vlákna krycích vrstev 2 jsou vyrobena z polyesteru, je výhodné, je-li spojovací vrstva tvořena vlákny polyamidu.
V jiném případě lze jádro matrace 1 a krycí vrstvy 2 pevně spojit slepením vhodným lepidlem.
V dalších neznázoměných příkladech provedení obsahuje matrace podle technického řešení dvě nebo více jader i, která spolu přímo sousedí a jsou pevně spojena. V jiných neznázoměných příkladech je mezi jádra 1_ matrace vložena alespoň jedna krycí vrstva 2.
Konkrétní příklady provedení matrace podle technického řešení jsou popsány níže.
Příklad 1
Matrace podle technického řešení obsahuje jádro i, které je tvořeno distančním úpletem z poly25 esterových vláken. Plošná hmotnost jádra i při distanci distančního úpletu 20 mm je 1030 g/m2. Na obě protilehlé plochy tohoto jádra I matrace je nanesena krycí vrstva 2 tvořená distančním úpletem z polyesterových vláken, který při distanci 6 mm dosahuje plošné hmotnosti 300 g/m2. Krycí vrstvy 2 a jádro I matrace jsou pevně spojeny prostřednictvím částečného nebo úplného natavení výše popsané polyamidové spojovací vrstvy a jejího následného ztuhnutí.
Příklad 2
Matrace popsaná v příkladu 1, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je nanesena jen na jedné ploše jádra I matrace.
Příklad 3
Matrace podle technického řešení obsahuje jádro I, které je tvořeno distančním úpletem z poly35 esterových vláken. Plošná hmotnost jádra I při distanci distančního úpletu 20 mm je 1000 g/m2. Na každou z ploch jádra 1 matrace je nanesena krycí vrstva 2 popsaná v příkladu 1.
Příklad 4
Matrace popsaná v příkladu 3, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je nanesena jen na jedné ploše jádra I matrace.
Příklad 5
Matrace popsaná v příkladu 1, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je tvořena distančním úpletem z polyesterových vláken, který při distanci 3 mm dosahuje plošné hmotnosti 250 g/m2.
Příklad 6
Matrace popsaná v příkladu 5, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je nanesena jen na jedné ploše jádra I matrace.
-3CZ 16257 Ul
Příklad 7
Matrace popsaná v příkladu 3, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je tvořena distančním úpletem z polyesterových vláken, který při distanci 3 mm dosahuje plošné hmotnosti 250 g/m2.
Příklad 8
Matrace popsaná v příkladu 7, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je nanesena jen na jedné ploše jádra i matrace.
Příklad 9
Matrace podle technického řešení obsahuje jádro I, které je tvořeno distančním úpletem z polyesterových vláken. Plošná hmotnost jádra I při distanci distančního úpletu 20 mm je 1030 g/m2. ío Na každou z ploch tohoto jádra 1 matrace je nanesena krycí vrstva 2 tvořená rounem z polyesterových vláken. Krycí vrstvy 2 jsou k jádru 1 matrace přilepeny.
Příklad 10
Matrace popsaná v příkladu 9, s tím rozdílem, že krycí vrstva 2 je nanesena jen na jedné ploše jádra i matrace.
Průmyslová využitelnost
Matrace podle technického řešení je využitelná jako podkladová vrstva pro kvalitní, zdravý spánek a relaxaci. Dále je využitelná jako matrace do sauny, antidekubitní zdravotní matrace, jako krycí vrstva běžných matrací, případně jako součást nábytku či sedaček v dopravních prostředcích.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Matrace obsahující distanční úplet ze syntetických vláken, vyznačující se tím, že distanční úplet tvoří alespoň jedno jádro (1) matrace, přičemž alespoň na jedné z ploch některého jádra (1) je uspořádána alespoň jedna krycí vrstva (2).
  2. 2. Matrace podle nároku 1, vyznačující se tím, že krycí vrstva (2) je tvořena
    25 distančním úpletem.
  3. 3. Matrace podle nároku 1, vyznačující se tím, že krycí vrstva (2) je tvořena netkanou textilií.
  4. 4. Matrace podle nároku 1, vyznačující se tím, že vlákna distančního úpletu jádra (1) matrace jsou z polyesteru.
  5. 5. Matrace podle nároku kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že vlákna krycí vrstvy (2) jsou z polyesteru.
CZ200517336U 2005-12-29 2005-12-29 Matrace obsahující distanční úplet CZ16257U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517336U CZ16257U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Matrace obsahující distanční úplet

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517336U CZ16257U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Matrace obsahující distanční úplet

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16257U1 true CZ16257U1 (cs) 2006-02-08

Family

ID=36969126

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200517336U CZ16257U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Matrace obsahující distanční úplet

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16257U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5677028A (en) Absorbent material
EP0773757B1 (en) Mat, more specifically a mat for lying on
US20050224000A1 (en) Orthopedic pet cushion
WO2011103000A2 (en) Fluid management system
ITMO20090283A1 (it) Sistema per accogliere un utente seduto o sdraiato
WO2008071781A2 (en) Mattress carrier and such a mattress carrier provided with mattress
WO1996032526A1 (en) Improvements in or relating to spacer materials
EP2431168B1 (en) Covering material
CN104983231B (zh) 一种健康环保生物质丝瓜海绵婴儿床垫及其加工方法
CZ16257U1 (cs) Matrace obsahující distanční úplet
CN104997337A (zh) 一种设有丝瓜海绵功能层的健康环保生物质床垫
EP1719437B1 (en) An article for rest
US20130167303A1 (en) Mattress with a spacer textile
KR200380280Y1 (ko) 통풍시트
JP2002010881A (ja) クッション材及びこれを使用した床ずれ防止マット
JPH11309183A (ja) 防水シーツ
JP3106520U (ja) 消臭性寝具
JP3196514U (ja) 介護用布団および介護用敷布団セット
CN215040908U (zh) 一种透气干爽亲肤床垫绗缝面料层
CN218186144U (zh) 多用床笠
JPH02249511A (ja) 車両用座席又は椅子等の敷物材料
JP2008142313A (ja) マットレス本体、マットレス及び組マットレス
JPH0716374Y2 (ja) マツトレス
CZ29329U1 (cs) Vícevrstvá textilie
JPH08257074A (ja) 移動補助具

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060208

MK1K Utility model expired

Effective date: 20091229