CZ157395A3 - Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů - Google Patents

Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů Download PDF

Info

Publication number
CZ157395A3
CZ157395A3 CZ951573A CZ157395A CZ157395A3 CZ 157395 A3 CZ157395 A3 CZ 157395A3 CZ 951573 A CZ951573 A CZ 951573A CZ 157395 A CZ157395 A CZ 157395A CZ 157395 A3 CZ157395 A3 CZ 157395A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nitrotoluene
mixture
distillate
column
dinitrotoluenes
Prior art date
Application number
CZ951573A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaromir Ing Stekl
Jiri Ing Csc Tuma
Miroslav Ing Horacek
Miroslav Ing Slezak
Antonin Hanzal
Original Assignee
Synthesia A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synthesia A S filed Critical Synthesia A S
Priority to CZ951573A priority Critical patent/CZ157395A3/cs
Publication of CZ157395A3 publication Critical patent/CZ157395A3/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů, odpadající jako matečné louhy z předzazené vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenů, jehož podstata spočívá v tom, že za hlavní výrobní jednotkou jsou zařazeny další tři destilační kolony, kde při definovaných teplotních podmínkách se nejdříve oddělí směs mononitrotoluenů od dinitrotoluenů, v druhé koloně o-nitrotoluen a ve třetí koloně p-nitrotoluen.

Description

Oblast techniky a mononitrotoluenů
Vynález se týká způsobu zpracování odpadní směsi dínítrotoluenů a mononitrotoluenů, která odpadá jako destilační zbytek a matečné louhy z předřazené vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenů.
Dosavadní stav techniky
Izomery mononitrotoluenů se vyrábějí ve velkém měřítku separací ze směsi, připravené nitrací toluenu v prostředí kyseliny sírové. Surová směs z nitrace a následného praní obsahuje vodu, neznitrovaný toluen, nenitrovatelné alifatické uhlovodíky, o-, m-, p-nitrotoluen a dinitrotoluen. Nároky na čistotu připravovaných izomerů neustále stoupají, takže se zvyšují i nároky na dělicí zařízení po stránce chemicko-inženýrské a řízení procesu.
Jako separační procesy se používají desorpce, stripování, rektifikace, vymrazování, krystalizace, odstřeďování, filtrace. Existující výrobní zařízení jsou většinou nedokonalá v tom smyslu, že nezískávají jednotlivé izomery o vysoké čistotě a v absolutním výtěžku, odpovídajícím jejich množství ve výchozí směsi. Hlavním důvodem této skutečnosti jsou vysoké nároky na účinnost rektifikačních kolon, vyplývající z malých relativních těkavostí mezi jednotlivými izomery, a dále z přítomnosti dinitrotoluenu v surové směsi, t.j. látky, která při postupném zpracování výchozí směsi se zakoncentrovává ve vařákových kapalinách rektifikačních kolon nebo v matečných louzích z krystalizačního dělení. Starší výrobní zařízení nedisponují tak účinnými rektifikačními kolonami, aby bylo na nich možno získávat těkavější složky, t.j. o-nitrotoluen a m-nitrotoluen v podobě vysoce čistých látek a při tom současně dosáhnout ve vařáku jejich velmi nízkého obsahu. Např. při destilaci o-nitrotoluenu je možné v hlavě kolony získávat sice čistý o-nitrotoluen, ovšem za podmínky, že ve vařákové kapalině zůstává větší množství o-nitrotoluenu. Při dalším zpracování vařákové kapaliny za účelem získávání
-2p-nitrotoluenu krystalizací, nebo při destilačním získávání zakoncentrované směsi m-nitrotoluenu za účelem přípravy čistého m-nitrotoluenu krystalizací zbytkový o-nitrotoluen přechází do matečných louhů a vede ke snížení výtěžků p- nebo m-nitrotoluenu. Obdobně působí ve smyslu snížení výtěžků přítomný dinitrotoluen, který jako nejméně těkavá složka se nemůže destilačně oddělit.
Z bezpečnostních důvodů se z odpadní směsi izomerů obsahující dinitrotoluen již izomery mononitrotoluenu neoddělují destilačně, aby nedocházelo dále k zvyšování obsahu dinitrotoluenu ve vařákové kapalině.
Stávající vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenu produkují tedy, jak bylo shora vysvětleno, odpadní směs tvořenou matečnými louhy z krystalizací m- a p-nitrotoluenu eventuálně vařákovou kapalinu s vyšším obsahem dinitrotoluenu. Její množství je závislé na druhu používané hlavní technologie. Odpadní směs se obvykle používá jako surovina k výrobě dinitrotoluenů.
Jestliže není pro dinitrotoluen dostatečně vhodné další použití, stává se množství odpadní směsi limitujícím faktorem i pro hlavní výrobu žádaných izomerů mononitrotoluenu. Nezpracování odpadní směsi rovněž znamená, že separace mononitrotoluenu pracuje s výtěžky jen kolem 80 - 90 % teorie. To představuje značné ekonomické ztráty.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky z velké části odstraňuje způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů odpadající jako destilační zbytek a matečné louhy z předřazené vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenu, jehož podstata spočívá v tom, že za hlavní výrobní jednotkou jsou zařazeny další tři destilační kolony, přičemž v první rektifikační koloně se při teplotě v hlavě 75°C až 105°C a ve vařáku 110°C až 150°C oddestiluje směs mononitrotoluenů jako destilát od dinitrotoluenů v destilačním zbytku, na druhé koloně se při teplotě v hlavě 107°C až 120°C a ve vařáku 135°C až 150°C oddestiluje jako destilát o-nitrotoluen a vařáková kapalina, t.j. směs ma p-nitrotoluenu s obsahem do 4 % o-nitrotoluenu se nastřikuje do
-3třetí rektifikační kolony, kde se při teplotě v hlavě 107°C až 120°C a ve vařáku 135°C až 150°C získává čistý p-nitrotoluén jako destilační zbytek a jako destilát zakoncentrovaná směs 84 až 99,5 dílů m-nitrotoluenu, 0,5 až 12 dílů p-nitrotoluenu a 0 až 4 dílů o-nitrotoluenu, z které se čistý m-nitrotoluen popřípadě získává krystalizací a matečné louhy z krystalizace se vrací do druhé rektifikační kolony za účelem odstranění v matečných louzích zakoncentrovaného o-nitrotoluenu nebo do třetí rektifikační kolony za účelem opětného rozdělení na čistý p-nitrotoluen a destilát vstupující do krystalizace m-nitrotoluenu.
Zpracováním odpadní směsi se dosáhne podstatně vyšších výtěžků žádaných izomerů mononitrotoluenu, lepšího využití výrobního zařízení a hlavně kapacitní využití výrobny není omezeno množstvím odpadní směsi. Oddestilovaný dinitrotoluen nachází lepší využití než samotná odpadní směs.
Příklad provedení
Do první rektifikační kolony na oddělování izomerů mononitrotoluenu od izomerů dinitrotoluenu natéká hodinově 60 kg odpadní směsi z předřazené vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenu o složení 20% o-nitrotoluenu (12,00 kg), 22% m-nitrotoluenu (13,20 kg), 33,60% p-nitrotoluenu (56,00 kg), 1,60% 2,4-dinitrotoluenu (0,96 kg) 0,40% 2,6-dinitrotoluenu (0,24 kg). Eventuálně přítomné ostatní izomery dinitrotoluenu, vzniklé při nitraci toluenu, nejsou uváděny, neboť jejich množství je zanedbatelné.
V první rektifikační koloně se udržuje tlak v hlavě 0,67 kPa. Teplota kondenzace v hlavě činí 87°C. Kondenzační teplo organických par se odebírá do cirkulujícího vodního kondenzátu kondenzátorem rektifikační kolony. Oteplený vodní kondenzát se používá k otopu zásobníků, potrubních tras, čerpadel. Odpor činné části první rektifikační kolony je volen tak, že k varu vařákové kapaliny dochází při teplotě 129°C, k otopu vařáku je použita vodní pára absolutního tlaku 0,7 MPa. Destilační zbytek se používá k přípravě dinitrotoluenu. Má složení 0,034 kg m-nitrotoluenu, 0,47 kg p-nitrotoluenu, 0,96 kg 2,4-dinitrotoluenu , 0,24 kg 2,6-dinitrotoluenu. Množství destilačního zbytku činí 1,70 kg za hodinu. Destilát první rektifikační
-4kolony činí hodinově 58,30 kg směsi, obsahující 12,00 kg o-nitrotoluenu, 13,17 kg m-nitrotoluenu a 33,13 kg p-nitrotoluenu.
Do druhé rektifikační kolony natéká 58,30 kg za hodinu směsi obsahující 12,00 kg o-nitrotoluenu, 13,17 kg m-nitrotoluenu a 33,13 kg p-nitrotoluenu. Jako destilát se hodinově odvádí 11,77 kg o-nitrotoluenu (prakticky 100%) a 46,53 kg destilačního zbytku, obsahujícího 0,23 kg o-nitrotoluenu, 13,17 kg m-nitrotoluenu a 33,13 kg i
p-nitrotoluenu. Kolona pracuje s tlakem v hlavě 2,67 kPa. Ke konden• zaci destilátu dochází při teplotě 109°C. Malý diferenční tlak přes činnou část zajišťuje bod varu ve vařáku 138°C a umožňuje vystačit k otopu vařáku s vodní parou o absolutním tlaku 0,7 MPa. Kondenzační teplo organických par z hlavy kolony je odebíráno vroucím vodním kondenzátem, dodávaným z otopu vařáku téže kolony.
V třetí rektifikační koloně se rozděluje destilačni zbytek z druhé kolony na destilát, t.j. zakoncentrovaný m-nitrotoluen v množství 13,51 kg s obsahem 0,23 kg o-nitrotoluenu, 12,84 kg m-nitrotoluenu a 0,44 kg p-nitrotoluenu a dále na destilačni zbytek, t.j. čistý p-nitrotoluen v množství 33,02 kg s obsahem 0,33 kg m-nitrotoluenu a 32,69 kg p- nitrotoluenu. Kolona pracuje s tlakem v hlavě 2,0 kPa. Ke kondenzaci destilátu dochází při teplotě 110,3°C. Malý diferenční tlak přes činnou část zajišťuje bod varu ve vařáku 143°C a umožňuje vystačit k otopu vařáku s vodní parou o absolutním tlaku 0,7 MPa. Odvod kondenzačního tepla v hlavě kolony je zajištěn stejně jako u druhé kolony.
K čištění m-nitrotoluenu, t.j. destilátu druhé kolony , může být zařazen kontinuální krystalizátor.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů , odpadaj ící jako matečné louhy z předřazené vysokotonážní výroby izomerů mononitrotoluenu vyznačený tím, že za hlavní výrobní t jednotkou jsou zařazeny další tři destilační kolony, přičemž v první rektifikační koloně se při teplotě v hlavě 75°C až 105°C a ve vařáku * 110°C až 150°C oddestiluje směs mononitrotoluenů jako destilát od dinitrotoluenů v destilačním zbytku, na druhé koloně se při teplotě v hlavě 107°C až 120°C a ve vařáku 135°C až 150°C oddestiluje jako destilát o-nitrotoluen a vařáková kapalina, t.j. směs m- a p-nitrotoluenu s obsahem do 4 % o-nitrotoluenu se nastřikuje do třetí rektifikační kolony, kde se při teplotě v hlavě 107°C až 120°C a ve vařáku 135°C až 150°C získává čistý p-nitrotoluen jako destilační zbytek a jako destilát zakoncentrovaná směs 84 až 99,5 dílů m-nitrotoluenu, 0,5 až 12 dílů p-nitrotoluenu a 0 až 4 dílů o-nitrotoluenu, z které se čistý m-nitrotoluen popřípadě získává krystalizaci a matečné louhy z krystalizace se vrací do druhé rektifikační kolony za účelem odstranění v matečných louzích zakoncentrovaného o-nitrotoluenu, nebo do třetí rektifikační kolony za účelem opětného rozdělení na čistý p-nitrotoluen a destilát, vstupuj ící do krystalizace m-nitrotoluenu.
CZ951573A 1995-06-16 1995-06-16 Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů CZ157395A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ951573A CZ157395A3 (cs) 1995-06-16 1995-06-16 Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ951573A CZ157395A3 (cs) 1995-06-16 1995-06-16 Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ157395A3 true CZ157395A3 (cs) 1997-01-15

Family

ID=5463491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ951573A CZ157395A3 (cs) 1995-06-16 1995-06-16 Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ157395A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2511380C2 (ru) Способ и установка для регенерации отработанной серной кислоты из процессов нитрования
RU2404917C2 (ru) Способ и установка для концентрирования отработанной серной кислоты из процессов нитрования
JP5300182B2 (ja) m−トルエンジアミン又はm−トルエンジイソシアナートの製造法
US7575660B2 (en) Process for the distillative separation of aqueous amine solutions
KR970015555A (ko) 고순도 테레프탈산의 제조방법
US4898644A (en) Removal of volatile acids from aqueous solutions
CN109071403B (zh) 连续回收(甲基)丙烯酸的方法和用于该方法的装置
US4720326A (en) Process for working-up aqueous amine solutions
US4374283A (en) Purification of aqueous effluent streams containing BPA and phenol
US4026791A (en) Treatment of aqueous waste
CS227021B2 (en) Method of removing urea,ammonia and carbon dioxide from diluted aqueous solutions
JPH04228084A (ja) クエン酸の回収方法
JPH05170708A (ja) 多環芳香族ポリアミンの製造方法
JPH09241223A (ja) ジアミノトルエンの製造時に発生した反応混合物から高沸点物質を分離する方法
CA2065643A1 (en) A process for the production of polynuclear aromatic polyamines
CN108884013B (zh) 连续回收(甲基)丙烯酸的方法和用于该方法的装置
WO2013164308A1 (de) Verfahren zur behandlung eines ein aromatisches amin umfassenden stoffgemisches, insbesondere von roh-anilin
CZ157395A3 (cs) Způsob zpracování odpadní směsi dinitrotoluenů a mononitrotoluenů
CN114262261B (zh) 一种2-甲基-3-丁炔-2-醇粗品的分离方法
US5006325A (en) Process for the recovery of nitric acid
KR100433826B1 (ko) 추출법과 증류법을 병용한 용제회수 방법
KR101947130B1 (ko) 방향족 화합물 산화 공정에서 초산을 회수하는 방법
JPH11217357A (ja) ジニトロトルエンの断熱製造法
JPH06228126A (ja) トリオキサンの合成方法
JP2000107748A (ja) 排水処理法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic