CZ155196A3 - Safety and protective system and relevant device therefor - Google Patents

Safety and protective system and relevant device therefor Download PDF

Info

Publication number
CZ155196A3
CZ155196A3 CZ961551A CZ155196A CZ155196A3 CZ 155196 A3 CZ155196 A3 CZ 155196A3 CZ 961551 A CZ961551 A CZ 961551A CZ 155196 A CZ155196 A CZ 155196A CZ 155196 A3 CZ155196 A3 CZ 155196A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
microcomputer
frequency
vehicle
channel
security
Prior art date
Application number
CZ961551A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivan Stern
Original Assignee
Ivan Stern
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ivan Stern filed Critical Ivan Stern
Publication of CZ155196A3 publication Critical patent/CZ155196A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R25/00Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
    • B60R25/10Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles actuating a signalling device
    • B60R25/102Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles actuating a signalling device a signal being sent to a remote location, e.g. a radio signal being transmitted to a police station, a security company or the owner
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08GTRAFFIC CONTROL SYSTEMS
    • G08G1/00Traffic control systems for road vehicles
    • G08G1/123Traffic control systems for road vehicles indicating the position of vehicles, e.g. scheduled vehicles; Managing passenger vehicles circulating according to a fixed timetable, e.g. buses, trains, trams
    • G08G1/127Traffic control systems for road vehicles indicating the position of vehicles, e.g. scheduled vehicles; Managing passenger vehicles circulating according to a fixed timetable, e.g. buses, trains, trams to a central station ; Indicators in a central station
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08GTRAFFIC CONTROL SYSTEMS
    • G08G1/00Traffic control systems for road vehicles
    • G08G1/16Anti-collision systems
    • G08G1/161Decentralised systems, e.g. inter-vehicle communication

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Gas-Insulated Switchgears (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)

Description

Oblast techniky tn
Základem zabezpečovacího a ochranného systému je elektronické zařízení, které je schopno spojení provádění dvou funkcí, tj. ochrany před silničními nehodami a zabezpečení dopravního prostředku proti odcizení, s využitím principu sdruženého využití frekvencí, přičemž se předchází bránění provozu zařízení.
Vynález na jedné straně dovoluje takové použití v bezpečnosti 15 silničního provozu, při kterém elektronické zabezpečovací zařízení instalované na vozidle zajištuje pasivní a aktivní varování účastníků provozu před okamžitým nebezpečím vyžadujícím rychlou reakci řidiče.
Na druhé straně zařízení dovoluje takové použití v bezpečnosti silničního provozu, kdy elektronické zabezpečovací zařízení chrání vozidlo proti odcizení; zařízení zahrnuje tři základní jednotky, tj. elektronické zabezpečovací zařízení, které je instalované na vozidle za účelem přenášení informací o krádeži, kapesní přijímač, a sít přijímacích zařízení rozmístěných na všech důležitých místech pro přijetí přenášených zpráv. Vynález patří do tříd G01S 5/00, 5/02, 5/14, 3/50, G08G 1/01, 1/09, 1/16, 1/127, G08B
25/01, 25/10 Mezinárodní patentové klasifikace.
Dosavadní stav techniky z patentového spisu PCT 91/04081 je znám systém pro výměnu informací s pomocí radiofrekvenčních signálů mezi nehybnými stanicemi a pohybujícími se vozidly. Nabízí možnost změny dat uložených v paměti zařízení instalovaných na vozidlech při jejich pohybu. Nehybná zařízeni spouští zařízení na vozidlech, která je míjejí, a získávají z nich požadovaná data. Nevýhodou tohoto systému je malý dosah zařízení.
Patentový spis PCT 92/06698 popisuje dvoustrannou výměnu informací rádiem (s využitím jedné poloviny zdvojené frekvence) mezi vozidly a pevnými stanicemi, které vytvářejí sít a které jsou spojené s centrem. Potlačení interference v kanálu se provádí časovým rozdělením mnohonásobného přenosu a technologií rozprostřeného centra. Důraz se klade na způsoby určení místa vozidla vzhledem k přijímačům v síti.
V patentovém spisu EP 290 635 se popisuje zařízení, které by zabránilo srážce vozidel, zvláště na křižovatkách, a také jinde na silnici. Zajistilo by zjištění možnosti srážky, i mimo viditelnou oblast, vybavením každého vozidla jedním vysílačem a dvěma přijímači. Signály by byly optické, a systém by zajišťoval přídavný systém pro značení silnic zvláštními znaky.
V patentovém spisu EP zahrnuje přijímací a
441 576 se popisuje zařízení, které vysílací část spojené do systému se sensory srážky a zrychlení. Frekvence vysílače a přijímače není určena, a je zajištěna anténa orientovaná jenom ve směru jízdy. Systém by mohl zjistit, zda se vozidlo blíží nebo vzdaluje od přenášeče, na základě Dopplerova jevu, nebo podle změny výkonu přijímaného signálu.
Patentový spis EP 514 996 popisuje systém ochrany vozidel 10 proti krádeži. V případě krádeže by systém vysílal kód identifikující vozidlo. Silniční přijímací a koordinující stanice by kód přijaly a poslaly jej do centra, kde by byla vypočítána poloha vozidla. Systém pracuje na frekvenci 10 15 MHz a 10 - 15.6 GHz (komunikace se satelitem). Výpočet 15 polohy je umožněn na základě časové prodlevy mezi signály přijatými na rozdílných přijímacích stanicích. Rovněž používá setrvačníku.
V patentovém spisu EP 446 985 se popisuje informační systém v 20 rámci existujícího RDS systému, kde jsou data vysílána na pozadí komerčních radiových stanic. Systém zajišťuje dělení informace podle oblastí. Je zřejmé z kódu přijatého sdělení, o kterou oblast se jedná. Přijímač je schopen identifikovat kód a přijímá pouze požadovaná data. Data jsou seskupena, a každá skupina má svou vlastní zpožďovací frekvenci, zatímco uživatel může volit příjem.
V patentovém spisu PCT 90/05349 je popsán systém pro identifikaci místa vysílače. Systém zahrnuje dvě části, tj.
část instalovanou na vozidlech, která zahrnuje tři vysílače a přijímač, a část instalovanou v pevných kontrolních centrech, která má tři přijímače a vysílač. Systém je založen na principu, že každý ze tří vysílačů má svou vlastní frekvenci a rozdílný výkon. To činí první vysílač slyšitelný v okruhu 50 km, druhý v okruhu 25 km, a třetí v okruhu 1 km. Řídicí systém na pevné frekvenci požaduje přenos a udává požadovanou frekvenci. V závislosti na slyšené frekvenci se určuje vzdálenost a přenášejí se požadovaná data.
Doposud měli řidiči možnost pouze zvukové (trubka nebo siréna) nebo visuální signalisace (světla, blikače nebo přerušovaná signální světla). V předchozích řešeních také nebyl daný technický problém úplně vyřešen a komplexním způsobem, ale jen částečné. Existuje například možnost upozornit řidiče na nebezpečí provozu radiopřijímačem, avšak jen pro určité typy dopravní informace (silniční zátarasy, zdržení nebo dopravní zácpy, fronty, kluzká silnice, mlha
...). Pro okamžitá nebezpečí, ve kterých se každý řidič může nalézat, je tento způsob upozornění nedostatečný. Podobná situace vzniká s vozidly s předností v jízdé, které mohou vzbuzovat pozornost pouze houkáním, a často nejsou slyšena ostatními účastníky provozu, nebo jsou slyšena na místech, kde je nemožné uvolnit cestu.
Podstata vynálezu
Zařízení podle vynálezu dovoluje přenášet radiofrekvenční 30 signály, které identifikují aktuální stav vozidla (např.
náhlé brzdění nebo zrychlení, náhlé zastavení v důsledku nárazu, a podobné), a přijímání signálů obsahujících důležitou informaci o aktuálním stavu jiných vozidel účastnících se provozu (např. nehoda, náhlé brzdění, neočekávané překážky). Tímto způsobem zařízení zajištuje aktivní nebo pasivní varování účastníků provozu o přímých nebezpečích, a dává řidičům více času na vnímání nebo reakci (zabraňuje srážkám nebo řetězovým nárázům na nepřehledných silničních úsecích nebo za špatného počasí, nárazů do porouchaných nebo neoznačených vozidel).
Zařízení a/nebo systém mohou být také použity k obrácení pozornosti na vozidla při naléhavé jízdě. Ta by měla svá zařízení vybavena dodatečným softwarem dovolujícím ruční zapínání signalisace při naléhavé jízdě. Podobně může být zařízení využito vozidly silniční údržby nebo pomalými vozidly, nebo vlaky, které mohou toto zařízení použít na nechráněných úrovňových přejezdech. Také pracovní místa na silnici mohou být vybavena tímto zařízením pro zvýšení bezpečnosti.
Vyšší verse zařízení může být také použita pro zapínání a vypínání světel v tunelech nebo při špatných povětrnostních podmínkách, nebo při špatné viditelnosti, pro signalisaci nesprávné volby místa řidičem na silnicích.
Test chování radiofrekvenčních signálů ukázal, že doporučitelné frekvence jsou mezi 400 a 500 MHz, ačkoliv v případě nutnosti je možno použít frekvence v megahertzové oblasti. Na těchto frekvencích je zakrývání stínů nebo šíření kolem rohů téměř ideální. Při nízkých výkonech kolem 100 mW by měla být oblast signálů nutných pro uspokojivou činnost zařízení kolem 200 až 300 m, což je velmi vhodné pro použití. Delší dosah by vedl k nasycení signálů, takže by byli varováni také řidiči, kteří jsou příliš daleko na to, aby byli v nebezpečí.
V mezinárodním použití by se měly uvažovat dva problémy, tj. rozdílné povolené frekvence, a rozdílné hustoty nebo typy provozu. Velké hustoty provozu mohou vést k nasycení signálů, což by bylo rušivé a mělo by opačný účinek. Prostředek pro zabránění nasycení poplašnými signály je malý výkon vysílaných signálů, což vede k malému počtu vozidel přijímajících signál. Důležitý dodatečný znak pro zabránění nedůležité signalisaci je kódování nebo výběr přijímaných signálů. S pomocí přiměřené infrastruktury podél silnic zvláštních frekvenčních nebo kódových vysílačů - se vozidlo naladí v jednotlivém úseku silnice. To znamená, že když vozidlo míjí kódovaný vysílač, zařízení ve vozidle přijímá informaci, na které frekvenci by mělo přijímat nebo vysílat signály nebo digitální kód, kterým by měl být vybaven všechen vysílaný nebo přijímaný signál, a který by pak zařízení mělo sdělit řidiči. Tímto způsobem zařízení v autě automaticky vybírá přijímaný signál a sděluje jen relevantní varování řidiči.
Výhodnější způsob je měnit frekvence, neboť to snižuje zaplnění použitého frekvenčního kanálu, který je velmi zatížen v kódovacím systému. Další pomocí je váhový faktor jednotlivé varovné informace, který určuje délku přestávky mezi jednotlivými vysílanými informačními shluky. Takto by měla být absolutní priorita a nejkratší přestávka přiřazena signálu srážky, další priorita by byl signál silného brzdění, a pak následují signály obecného nebezpečí na silnici, nebo obrácení pozornosti na vozidla při naléhavé jízdě.
Příklady provedeni vynálezu
Zařízení se skládá z mikropočítače s I/O modulem, z modemu, vysílače a přijímače, digitálního sensoru rychlosti, a přídavně také sensoru výkonu, displeje, reproduktoru, a přídavného klíče pro ruční zapnutí v případě místního nebezpečí na silnici, jak ukázáno na obrázku 1.
Nepřetržitým monitorováním digitálního sensoru rychlosti mikropočítač stále aktualisuje nebo vypočítává okamžitá zrychlení nebo zpomalení vozidla. V případě náhlého brzdění nebo srážky vozidla, sensor měří pokles rychlosti, který vyvolá rozhodnutí vyslat poplašný signál. Signály jsou vysílány v digitálním tvaru v krátkých informačních shlucích obsahujících kromě symbolů protokolu také informaci o typu nebezpečí, jak ukázáno na obrázku 2.
Když se nevyskytuje žádný signál srážky nějakého jiného vozidla v přijímací stanici, zařízení počne vysílat v intervalech přes modem s pomocí radiofrekvenčního vysílače digitální informační shluky o náhlém brzdění vozidla. To se děje nezávisle na řidiči, jehož pozornost na vysílání jeho zařízení je obrácena akustickým signálem, nebo visuálně displejem. Vysílání signálu může být ručně přerušeno, pokud to řidič považuje za vhodné, nebo automaticky, po určité časové prodlevě. Radiofrekvenční přijímací stanice v jiném vozidle nacházejícím se v poloměru do asi přibližně 300 m sdělí tento shluk přes modem svému vlastnímu mikropočítači. Ten přečte digitální informaci a současně aktivuje zvukový signál a sdružený světelný symbol na displeji. Přijímaný signál trvá tak dlouho jak je vysílán zdrojem, pokud jej řidič ručně nepřeruší.
V případě nehody - srážky - se přenos signálu automaticky nevypíná, jen ručně. Tímto způsobem poplach trvá, pokud sám řidič nebo někdo jiný není schopen vypnout zařízení. Když po uplynutí určitého časového intervalu - není vysílání signálu nehody ručně vypnuto, míra vysílání se automaticky přepne na vyšší úroveň, a tak je signál slyšitelný na větší vzdálenost. Tímto způsobem se umožní hledání obětí na odloučenějších a méně frekventovaných silnicích.
Zařízení pracuje v jednom módu na jednom nebo více vlastních kanálech, jinak by nepracovalo v případě, že by kanál byl zaplněn nezasvěceným uživatelem; v různých zemích je možno použít různé kanály, které se automaticky nastaví při vstupu do země (uvnitř země, a na hraničních přechodech by silniční infrastruktura měla vysílat informaci o tom, na které kanály se zařízení má naladit).
Hlavní částí zařízení jsou mikropočítač 3., modem 11, vysokofrekvenční část 10, a periferie 1, 2 a 12. Mikropočítač řídí to, co se děje na periferii (sensory), a v případě potřeby aktivuje vysílač - vyšle signál, a současně zkontroluje přijímací radiový kanál - pro případ přijetí signálu ze zařízení na jiném vozidle.
V případě přechodu na jiná frekvenční pásma nebo kanály, na kterých by zařízení mělo pracovat v jednotlivých zemích, je předána informace o změně frekvencí přes anténu 9 nebo anténní část a, takže přes spojení i přes přijímač 7, a pak přes spojení f je signál přijat v demodulátoru 5, který jej předá mikropočítači 2 přes spojení g. Přes spojení a mikropočítač 2 ladí přijímač 7, a vysílač 6 na frekvenci pracovního kanálu zařízení.
Všechny možné stavy sensorů X, Y, Z nebo dalších jsou jednotně zakódovány digitálním kódem vhodným pro vyslání přes vysokofrekvenční kanál. Digitální kód je připraven mikropočítačem 2 a předán přes spojení d přes modulátor 4 a přes spojení e vysokofrekvenčnímu vysílači 6, a ten vyšle kód v užitečné části signálu přes spojení i a přes anténní část 9 do ovzduší, a tak dovolí přijetí jinými ekvivalentními zařízeními v jiných vozidlech. Priorita sdělované informace je dána zařízením s pomocí nastavitelné doby mezi dvěma vysíláními, a pro zabránění interference mezi kódy stejné priority se k této době přidává náhodná prodleva. Kdyby mikropočítač v době mezi dvéma vysíláními zjistil volitelný signál z jiného zařízení, počne počítat čas od začátku, a nevyšle kód/signál. Takto se neruší kódy/signály vyšší priority, přičemž dva kódy stejné priority si náhodné vyměňují kanály.
V případě instalovaného GPS zařízení 12 . může mikropočítač přes spojení m kdykoliv rozpoznat současnou nebo alespoň poslední měřenou absolutní polohu vozidla, což v případě nárazu dovoluje vyslat - po určité době, jestliže vysílání signálu není ručně přerušeno - také měřenou současnou polohu vozidla.
Mikropočítač 3. zpracuje přijaté digitální kódy/signály z jiných zařízení a předá je řidiči přes spojení h s pomocí periferie, tj. displeje 2 s výstupy A, B, ... F.
Uvažováno z hlediska ochrany proti krádeži, vynález zahrnuje tři základní jednotky, tj. elektronické zabezpečovací zařízení instalované na vozidle (možná instalace je schematicky vyobrazena na obrázku 3.) z a zamýšlené pro vysílání sdělení o krádeži vozidla, kapesní přijímač, a sít přijímačů instalovanou na všech důležitých místech pro přijímání vysílaných sdělení. Přehledný blokový diagram tří základních jednotek je ukázán na obrázku 4.
Vozidla jsou vybavena elektronickým zařízením (které může být instalováno na místě řidiči neznámém), které se v případě krádeže samostatně a bezprostředně aktivuje a počne vysílat specifický digitální radiofrekvenční signál obsahující základní data o vozidle - typ, rok výroby a barvu, státní poznávací značku a číslo motoru nebo podvozku. Ve zvlášť, vybavených vozidlech, vysílač poplašného signálu může také vysílat současnou rychlost vozidla a dokonce jeho současné souřadnice (to se umožní vestaveným GPS systémem). Průměrný dosah poplašného signálu je v poloměru přibližné 20 km.
Přijímače těchto signálů musí být instalovány ve vhodných polohách podél silnice (analysa ukázala, že ideální umístění jsou u benzínových stanic, na všech hraničních přechodech, a podél silnic pro motorová vozidla v místech umístění nouzových telefonů), a na všech vyšších vrcholcích hor, kde televisní nebo telekomunikační pojítka jsou instalována. Přijaté poplašné signály a jejich intensity jsou analysovány přijímači a jsou předány do centra sběru dat, kde je zvláštní služba roztřídí s pomocí expertního počítačového systému a zjistí polohu ukradeného vozidla, směr jeho pohybu a rychlost. Centrum pak sdělí tato data policii nebo jiným bezpečnostním službám. Popsaná síť je schematicky vyobrazena na obrázcích 5a a 5b.
Současně je poplašný signál zachycen kapesním přijímačem, který by vlastník měl mít u sebe (což mu dovolí informovat bezpečnostní službu v případě falešného poplachu, nebo udat polohu vozidla v okamžiku krádeže). Kapesní přijímač je současně HW/SW klíčem, s pomocí kterého může být poplach vypnut nebo se vlastník může identifikovat zařízení v jeho voze, takže poplach není aktivován.
Průběh poplašného spojení je ukázán na obrázku 6.
Popsaný systém má určitou podobnost s U.S. stopovacím systémem, který je založen na podobném fyzikálním principu.
Podle stopovacího systému jsou vozidla vybavena radiovým vysílačem instalovaným na skrytém místě neznámém pro řidiče.
Když je vozidlo ukradeno, vlastník zalarmuje službu vytvořenou k tomuto účelu policií. Z jejich střediska policie pomocí silných vysílačů aktivuje radiový vysílač v ukradeném vozidle. Pak hledají radiofrekvenční signály z ukradeného vozidla svými stíhacími přijímači instalovanými ve vozech zmíněné policejní služby, a nepřímo také ukradené vozidlo.
Systém se ukázal být účinnější než jiné známé vozidlové poplachy; nicméně stále má určité nevýhody:
- Řidič obvykle zjistí pozdě, že vozidlo bylo ukradeno (takový systém je obvykle příliš pomalý);
- Pohybující se vozidlo je obvykle velmi těžké lokalisovat a chytit pro pronásledovatele (je to snazší, když vozidlo není v pohybu, ale to zmenšuje pravděpodobnost chycení zloděje);
- Systém může být rušen falešnými nebo rušivými signály.
Výhodou zařízení podle vynálezu oproti stopovacímu systému je to, že bezprostředně aktivuje poplach nezávisle na vlastníkovi, a to odstraňuje první nevýhodu a zajištuje bezprostřední reakci policie. To podstatně zvyšuje spolehlivost systému.
Navíc je vyloučena možnost rušení a tak zabránění hledání vozidel, nebot systém nepotřebuje pro sebe vymezené frekvence, ale může současně užívat řadu frekvencí, které jsou v daný okamžik dosažitelné, a jinak vymezené pro jiné uživatele.
Takto prakticky zařízení nemůže být zabráněno ve vyslání poplašného signálu, nebot automaticky používá pouze volné kanály, zatímco rušené kanály jen znamenají obsazené kanály, které zařízení v daný okamžik nemůže použít. Dalšího znemožnění možného záměrného rušení vysílání signálu se dosahuje pouhou skutečností, že každý následný informační shluk se vysílá náhodné vybraným kanálem, který se nedá předvídat.
Stejným způsobem pracují přijímače, které v trochu delších časových intervalech mění přijímací kanál - opět zcela náhodně - což také znemožňuje rušení přijímačů.
Dalším znakem systému je, že může být použit na moři, kde zařízení je zvláště cenově příznivé v kombinaci s GPS.
Všechna podobná zařízení nebo technická řešení byla zatím založena na požadavku snadné realizace - a tudíž byla také snadno detekovatelná. Také se nebralo v úvahu rušení nebo snahy o zabránění detekci. CPS systém však nabízí řešení tohoto problému. Metoda společného užívání volných kanálů je také použitelná pro vysílání krátkých digitálních informací k jiným účelům, neboř tímto způsobem se podstatně zvýší účinnost jednotlivých kanálů.
Systém zahrnuje zařízení instalovaná na vozidlech, kapesní přijímače a přijímací stanice.
Vysílací zařízení (blokové schéma je ukázáno na obrázku la) ve vozidlech je zejména složeno z mikropočítače 3, modemu 11, vysokofrekvenční části l_0, spojení k ke kapesnímu přijímači
1, sensoru X, Y a 2 a případné GPS zařízení 12. Mikropočítač řídí procesy na periferii (sensory vloupání) a v případě nutnosti aktivuje vysílač - vyšle vysokofrekvenční signál s informačním shlukem.
V případě přechodu na jiná frekvenční pásma nebo kanály, na kterých GPS zařízení může pracovat v jednotlivých zemích, toto zařízení přijímá informaci o zrněné frekvencí přes anténu 9 anténní části 8, takže přes spojeni i přes přijímač 7, a pak přes spojení f je signál přijat demodulátorem 5, a demodulátor 5 pošle signál přes spojení g mikropočítači 3.15
Tímto způsobem mikropočítač 3. nařizuje, přes spojení a, pracovní frekvenci nebo kanál na přijímači 7 a vysílači 6.
Všechny možné stavy sensorů X, Y a Z - nebo dalších - jsou jednotně definovány, a v případě vloupání předají elektronické signály mikropočítači 3.. Všechna data o vozidle jsou jednotně zakódována digitálním kódem, a v případě aktivace sensorů je mikropočítač 2 vyšle přes spojení d přes modulátor 4. přes spojení e do vysokofrekvenčního vysílače 6, a ten vyšle kód v užitečné části signálu přes spojení 1 přes anténní část £ nebo anténu 9 do ovzduší, a tak dovolí přijetí nejbližším přijímacím zařízením.
Jestliže je na vozidle instalováno GPS zařízení 12 (obrázek la), to přes spojení m zajištuje mikropočítači 3. v každý okamžik informaci o poloze vozidla v prostoru, v absolutních souřadnicích. Tyto souřadnice jsou zakódovány mikropočítačem
3. a připojeny k užitečným údajům uloženým v informačním shluku, který počítač vyšle do ovzduší v případě krádeže.
K potlačení rušení v případě krádeže několika vozidel, kdy by všechny vyslaly své informační shluky, mikropočítač by nejdřív náhodně vybral jednu z dovolených frekvencí a vyslal ji přes spojení a k přijímací části 7 vysokofrekvenční části 10 zařízení a ověřil by, zda vybraná frekvence nebo kanál jsou volné. Jestliže kanál je nezaplněn - kritérium intensity signálu nebo platnosti digitálního kódu - mikropočítač 3 by naladil přes spojení a přijímací část 6 vysokofrekvenční části na vybraný kanál, a přes spojení přes anténní část 8 nebo anténu 9 by vyslal určitý počet digitálních informačních shluků. Pak by po určité době postup opakoval. Pokud by kanál byl v činnosti, celý postup by se rovněž opakoval - byla by vybrána jiná náhodná frekvence a zaplnění kanálu by bylo ověřeno. Výběr frekvencí nebo kanálů by byl prováděn jakoby náhodně s tou korelací, že v určitém časovém rozmezí by se každá frekvence vybrala alespoň jednou.
Výsledkem tohoto postupu je, že se nezpůsobí žádná rušení jiným poplachovým zařízením nebo jiným pravidelným uživatelům kanálů, což značí že rušení vysílání shluku poplašných informací je zamezeno nebo prakticky není možné, neboť rušené kanály nebo skupina kanálů jsou jednoduše zařízením opominuty; navíc je vysílací frekvence prakticky neznámá. Přechod na různé kanály v určitém časovém rozmezí je schematicky zobrazen na obrázku 7.
Kapesní přijímač (obrázek lc) může komunikovat se základním zařízením instalovaným ve vozidle s pomocí mikropočítače 3. přes spojení a přes HW klíč i, a může se takto identifikovat nebo zabránit vyslání poplašných signálů. Mikropočítač 3. může také přes spojení s pomocí pípacího zařízení 2. vydat zvukový signál vlastníkovi vozidla, že zařízení ve vozidle vysílá poplašný signál. To se zaznamená přes anténu 6 přijímače 5 přes spojení přes demodulátor 4 přes spojení c v mikropočítači 2/ který pak může přiměřeně reagovat.
Přijímací stanice na obrázku lb zahrnuje mikropočítač 2 připojený přes spojení o k telefonnímu modemu 2, modemu 11 a vysokofrekvenční části 10. Přijímací zařízení pracuje takovým způsobem, že mikropočítač 3. náhodně vybere jednu z dovolených frekvencí, na které by mohl přes vysokofrekvenční část přijímat informační shluky, a nastaví ji přes spojení a na přijímači 6, pak přes anténu 9 nebo anténní část 8 přes spojení j. přes přijímač 7, přes spojení f přes demodulátor 5 přes spojení d ověří zaplnění kanálu. Když je kanál zaplněn analogickým signálem, mikropočítač vybere jiný náhodný kanál a opět ověří jeho zaplnění - kritérium intensity signálu nebo platnosti digitálního kódu. V případě, že kanál je volný nebo zaplněn signálem s platným kódem, který v určitém čase obsahuje specifický kód informačních shluků, počítač započne zpracovávat přijatou informaci. Kdyby dekodér po uplynutí určité doby neidentifikoval specifický kód signálu, nebo by se v kanálu objevil analogický signál jako důsledek rušení (možná záměrného) nebo použití kanálu pravidelným uživatelem, mikropočítač 3. změní přijímací frekvenci na jinou náhodnou frekvenci vysokofrekvenční části zařízení. I když je přijímání informačních shluků na určité frekvenci úspěšné, přijímač nebo mikropočítač změní po uplynutí určitého časového úseku, delšího nebo rovného součtu vysílacích period vysílacího zařízení dohromady na všech dovolených kanálech, přijímací frekvenci vysokofrekvenční části. To je další bezpečnostní faktor, který zabraňuje rušení přijímacího zařízení. Časový diagram vybírání frekvencí a měnění nosných frekvencí nebo kanálů je ukázán na obrázku 7, zatímco blokové schéma rozhodování prováděného o činnosti zařízení je ukázáno na obrázku 8.
Tento postup zajišťuje že přijímací stanice nebude přijímat a čekat na shluk poplašných informací na kanálu zaplněném pravidelným uživatelem, zabraňuje úmyslnému rušení přijímání shluku poplašných informací, neboť rušený kanál nebo skupina kanálů je prostě opominuta přijímacím zařízením, a činí přijímací frekvenci prakticky neznámou.
Jakmile je přijatá informace opatřena patřičným kódem, je tato informace poslána přijímacím zařízením do informačního sběrného střediska. To lze provést tak, že mikropočítač 2 ve spojení o s pomocí telefonního modemu 2 pošle po telefonní lince svá vlastní identifikační data a obsah přijatých informačních shluků, nebo je může poslat přes vysokofrekvenční vysílací část vzduchem do jiné přijímací stanice, která je stejným způsobem pošle do další přijímací stanice, nebo přímo telefonem do informačního sběrného střediska.
Středisko pak přijímá údaje nebo obsahy jednotlivých informačních shluků přes přijímací stanici přímo spojenou s centrálním počítačem, nebo přes telefonní linky přes telefonní modemy. Přijatá informace je pak zpracována expertním systémem a poslána službě pro sdělování.
Tímto způsobem mohou také pracovat přijímací stanice, které 19 v poněkud delších časových intervalech - mění přijímací kanály, opět zcela náhodně, takže rušení přijímacích stanic je zcela nemožné.
Jiným znakem systému je, že může být použit na moři, kde zařízení je zvláště cenově příznivé v kombinaci s GPS.

Claims (7)

  1. 5 1. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení, vyznačující se tím, že zařízení pracuje s přenosovými signály malého výkonu a používá zakódování nebo výběr přijímaných signálů s pomocí přiměřené infrastruktury podél silnic - specifický kód nebo vysílače specifické
    10 frekvence - takže vozidlo přijímá, na jednotlivých silničních úsecích, informaci, na které frekvenci by mělo přijímat nebo vysílat poplašné signály, nebo digitální kód, kterým jsou vybaveny vysílané nebo přijímané signály zpracovávané zařízením.
  2. 2. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že se používá změna frekvencí pro snížení zaplnění vybraného frekvenčního kanálu, a že se jednotlivým částem poplašné informace přidává
    20 váhový faktor, který určuje délku přestávky mezi jednotlivými informačními shluky.
  3. 3. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle nároků 1 nebo 2,vyznačuj ící se tím, že když
    25 kanál je zaplněn analogickým signálem, vybere se jiný náhodný kanál, jehož zaplnění se opět ověří, a v případě, že kanál je volný nebo zaplněn signálem s platným kódem, který v určitém čase obsahuje specifický kód informačních shluků, přijatá informace je zpracována, a když po určitém čase dekodér
    30 neidentifikuje specifický kód nebo když se analogický signál v kanále objeví jako výsledek rušení (které může být záměrné), nebo jako výsledek použití kanálu pravidelným
    5 uživatelem, mikropočítač (3) změní - opět náhodně - přijímací frekvenci vysokofrekvenční části zařízení, a že navzdory skutečnosti, že zařízení úspěšně přijímá informační shluky na určité frekvenci, přijímací zařízení nebo mikropočítač změní, po určité době, která je delší nebo rovná součtu vysílacích
    10 časů vysílacího zařízení na všech dovolených kanálech, přijímací frekvenci vysokofrekvenční části, čímž je definován časový postup výběru a změn nosných frekvencí nebo kanálů.
  4. 4. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle
    15 nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že pro zabránění rušení v případech, kdy je ukradeno více než jedno vozidlo, mikropočítač (3) nejdříve náhodně vybere jednu z dovolených frekvencí a vyšle ji přes spojení (a) do přijímací části (7) vysokofrekvenční části (1) zařízení a ověří status
    20 frekvence nebo vybraného kanálu, a mikropočítač (3) naladí přes spojení (a) vysílací část (6) na vybraný kanál a přes spojení (d) přes modulátor (4) a pak přes spojení přes vysílač (6) a přes anténní část (3) nebo anténu (9) vyšle určitý počet digitálních informačních shluků, a postup po
    25 uplynutí určitého časového úseku opakuje.
  5. 5. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle nároků l až 4,vyznačuj ící se tím, že zařízení zahrnuje mikropočítač (3), modem (11), vysokofrekvenční část
    30 (10) a přidružené periferie (1, 2 a 12).
  6. 6. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že jeho
    5 přijímací část zahrnuje mikropočítač (3), spojený přes spojení (o) s telefonním modemem (2), modem (11), vysokofrekvenční část (10), kde mikropočítač (3) náhodně vybírá jednu z dovolených frekvencí a přes spojení (a) na ni naladí přijímač (6), a pak přes anténu (9) nebo anténní část
    10 (8) přes spojení (j) přes přijímač (7) přes spojení (f) a přes demodulátor (5) přes spojení (d) ověří zaplněnost kanálu.
  7. 7. Zabezpečovací/ochranný systém a související zařízení podle
    15 nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že kapesní přijímač s pomocí mikropočítače (3) přes spojení (a) přes HW klíč (1) může komunikovat se základním zařízením instalovaným ve vozidle, zatímco mikropoočítač (3) přes spojení s pomocí pípadla (2) upozorní vlastníka na poplašný signál, který je
    20 zaznamenán mikropočítačem (3) z antény (6) nebo přijímače (5) přes spojení přes demodulátor (4) přes spojení (c).
    Anotace
    Název vynálezu: Zabezpečovací a ochranný systém a související zařízení
    Základem zabezpečovacího a ochranného systému je elektronické zařízení, které má schopnost spojení výkonu dvou funkcí, tj. zabraňování silničním nehodám a ochranu vozidel proti krádeži, s použitím principu sdruženého využití frekvencí, čímž se zabraňuje rušení provozu zařízení. Vynález na jedné straně dovoluje takové použití v bezpečnosti silničního provozu, při kterém elektronické bezpečnostní zařízení instalované ve vozidle zajištuje pasivní nebo aktivní varování účastníků provozu před okamžitými nebezpečími vyžadujícími rychlou reakci řidiče. Na druhé straně vynález dovoluje takové použití v bezpečnosti silničního provozu, při kterém elektronické zařízení chrání vozidla proti krádeži; zařízení zahrnuje tři základní jednotky, tj. elektronické zabezpečovací zařízení, které je instalované ve vozidle a zamýšlené pro přenášení informací o krádeži, kapesní přijímač, a sít přijímacích zařízení rozmístěných na všech místech důležitých pro přijetí přenášených zpráv.
CZ961551A 1993-12-03 1994-12-02 Safety and protective system and relevant device therefor CZ155196A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9300634A SI9300634A (en) 1993-12-03 1993-12-03 Safety preventive method and coresponding device

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ155196A3 true CZ155196A3 (en) 1997-02-12

Family

ID=20431290

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ961551A CZ155196A3 (en) 1993-12-03 1994-12-02 Safety and protective system and relevant device therefor

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5900814A (cs)
EP (1) EP0731965B1 (cs)
JP (1) JPH09505919A (cs)
AT (1) ATE171294T1 (cs)
AU (1) AU1126595A (cs)
CA (1) CA2177369A1 (cs)
CZ (1) CZ155196A3 (cs)
DE (1) DE69413416T2 (cs)
ES (1) ES2122519T3 (cs)
HU (1) HUT76214A (cs)
PL (1) PL314869A1 (cs)
SI (1) SI9300634A (cs)
SK (1) SK68696A3 (cs)
WO (1) WO1995015546A2 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297511B6 (cs) * 2005-07-04 2007-01-03 MĂĽller@Jan Systém zabezpečení přemístitelných předmětů fixací jejich polohy

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19607375A1 (de) * 1996-02-27 1997-08-28 Detex Deutsche Textfunk Gmbh Verfahren und Einrichtung zum Wiederauffinden von Fahrzeugen
US6009355A (en) * 1997-01-28 1999-12-28 American Calcar Inc. Multimedia information and control system for automobiles
WO2000028410A1 (en) * 1998-11-06 2000-05-18 Phoenix Group, Inc. Mobile vehicle accident data system
AUPQ117099A0 (en) * 1999-06-23 1999-07-15 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation A collison avoidance system
US6759942B2 (en) * 2001-10-08 2004-07-06 Ford Global Technologies, Llc Vehicle communication system implemented reusing existing vehicle components
US20100185411A1 (en) * 2009-01-16 2010-07-22 Randall Richard Pfeiffer Object monitor
US8717181B2 (en) 2010-07-29 2014-05-06 Hill-Rom Services, Inc. Bed exit alert silence with automatic re-enable
CN104828014A (zh) * 2015-05-28 2015-08-12 京东方科技集团股份有限公司 一种车辆安全驾驶的方法、装置和系统
SE541069C2 (en) * 2015-10-09 2019-03-26 Nida Tech Sweden Ab Vehicle alarm system with multiple devices

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2329870C3 (de) * 1970-06-13 1982-07-22 Klöckner, Karl, 5238 Hachenburg Automatische Gefahrenwarneinrichtung mit Unfallschalter und mit automatischer bzw. manueller Empfangsmodulationsfrequenzumschaltung
FR2420174A1 (fr) * 1978-03-15 1979-10-12 Dassault Electronique Installation pour la protection des personnes et des biens dans une agglomeration urbaine
JPS59186436A (ja) * 1983-04-07 1984-10-23 Sony Corp コ−ドレステレホン
US4740792A (en) * 1986-08-27 1988-04-26 Hughes Aircraft Company Vehicle location system
JP2666454B2 (ja) * 1989-01-24 1997-10-22 富士通株式会社 無線自動警報転送方式
US5293163A (en) * 1990-06-06 1994-03-08 Mazda Motor Corporation Navigation apparatus for vehicles
FR2682792B1 (fr) * 1991-10-16 1995-10-20 Ii Bc Sys Dispositif destine a eviter les carambolages en chaine.

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297511B6 (cs) * 2005-07-04 2007-01-03 MĂĽller@Jan Systém zabezpečení přemístitelných předmětů fixací jejich polohy

Also Published As

Publication number Publication date
HUT76214A (en) 1997-07-28
WO1995015546A3 (en) 1995-07-06
SI9300634A (en) 1995-06-30
SK68696A3 (en) 1998-03-04
ES2122519T3 (es) 1998-12-16
DE69413416T2 (de) 2000-05-11
ATE171294T1 (de) 1998-10-15
JPH09505919A (ja) 1997-06-10
CA2177369A1 (en) 1995-06-08
WO1995015546A2 (en) 1995-06-08
HU9601473D0 (en) 1996-07-29
EP0731965A1 (en) 1996-09-18
DE69413416D1 (de) 1998-10-22
PL314869A1 (en) 1996-09-30
AU1126595A (en) 1995-06-19
EP0731965B1 (en) 1998-09-16
US5900814A (en) 1999-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5289182A (en) Electronic anti-collison device carried on board a vehicle
US6630891B1 (en) Vehicle warning system
US5631642A (en) Mobile object tracking systems
US20090189754A1 (en) Vehicle impact warning device
USRE38763E1 (en) Emergency vehicle warning system and method
US20060250272A1 (en) Remotely operable vehicle disabling system
JPH11175896A (ja) 交差点衝突防止方法及びシステム及び交差点衝突防止プログラムを格納した記憶媒体及び交差点装置
US20020102961A1 (en) Emergency vehicle warning system
EP0441576A2 (en) Crash warning system
WO2003096128A2 (en) A cooperative vehicular identification system
JP2004220143A (ja) 車両・歩行者間無線通信システム
WO2000011631A1 (en) Danger warning system
CZ155196A3 (en) Safety and protective system and relevant device therefor
JPH05508948A (ja) 道路事故防止用警告システム
EP1568557A1 (en) Method and device for signalling a vehicle theft attempt, tracing also the position thereof
CA2170287A1 (en) Vehicle stop warning system
EP1312061A2 (en) Vehicle cellular data transmission
US5612685A (en) Combined motion detector/transmitter for a traffic information warning system
GB2300996A (en) Emergency communications system for use in a vehicle
EP0510131B1 (en) Electronic equipement for prevention of collisions between vehicles
WO1993016453A1 (en) Road accident warning system
EP1440425B1 (en) Emergency vehicle traffic signal pre-emption and collision avoidance system
US4117404A (en) System of communications to alert police personnel of trouble on expressways
GB2309132A (en) Object location system
WO2024180513A1 (en) Optimized device for signaling road emergencies