CZ15144U1 - Prostorová fixační vložka - Google Patents

Prostorová fixační vložka Download PDF

Info

Publication number
CZ15144U1
CZ15144U1 CZ200415650U CZ200415650U CZ15144U1 CZ 15144 U1 CZ15144 U1 CZ 15144U1 CZ 200415650 U CZ200415650 U CZ 200415650U CZ 200415650 U CZ200415650 U CZ 200415650U CZ 15144 U1 CZ15144 U1 CZ 15144U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spatial
shape
fixation
insert
walls
Prior art date
Application number
CZ200415650U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Lukáš Racek
Original Assignee
Servisbal Obaly S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Servisbal Obaly S. R. O. filed Critical Servisbal Obaly S. R. O.
Priority to CZ200415650U priority Critical patent/CZ15144U1/cs
Publication of CZ15144U1 publication Critical patent/CZ15144U1/cs

Links

Landscapes

  • Buffer Packaging (AREA)

Description

Technické řešení se týká prostorové fixační vložky, zejména prostorové fixační vložky vyrobené z běžných obalových materiálů, zejména pak z vlnité lepenky nebo z polštářkové výplně tvořené dvěma fóliemi jejichž meziprostor je vyplněn vzduchem.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známá celá řada fixačních systémů, které slouží k zajištění ochrany a stabilizace předmětů přepravovaných v přepravních obalech.
Známé jsou například přesné fixáže vyrobené z pěnových plastů. Fixáž je provedena jako přesný výlisek nebo třírozměrný (3D) frézovaný objekt, který přesně kopíruje balený předmět i vnitřní prostor krabice. Tato fixáž je obvykle vyrobena z polystyrénu (PS), polyetylénu (PE), popřípadě z polyuretanu (PUR) v pěnovém provedení a slouží například pro balení monitorů.
Tato fixáž je sice přesná, ale má také celou řadu nevýhod. Těmi jsou zejména vysoké náklady na potřebné strojní vybavení a popřípadě na výrobu příslušné formy. Nevýhodou je také to, že pře15 prava a skladování fixace probíhá ve 3D tvaru, což je prostorově náročné. Nevýhodná může být také poměrně velká tuhost fixáže, která umožňuje přenos mechanických rázů vznikajících při dopravě a skladování na balený předmět. Problematická je i likvidace odpadu z takovéto fixáže.
Dále jsou známé přesné fixáže z papírů a lepenek. Zde jde o přesný výsek, který je většinou složený do skládačky 3D tvaru, přesně obklopující balený objekt a vymezující prostor mezi jím a vnějším obalem. Nevýhodou takovéto fixáže je většinou její poměrně složitá konstrukce. To prodražuje výrobu jejího výseku a zvyšuje pracnost sestavení skládačky do 3D tvaru.
K fixaci se také používají volně sypané lupínky z pěnového PS. Jde o plastové výlisky ve tvaru housenek, piškotů a podobně. Nevýhodou lupínků je to, že balené výrobky o vyšších hmotnostech vlivem otřesů při dopravě propadávají často až na dno obalu. Vzhledem k tomu, že lupínky jsou po vyrobení ve 3D tvaru, je jejich nevýhodou zejména složitá přeprava a skladování. Nevýhodou lupínků je rovněž jejich náročná likvidace.
Mezi známé fixační materiály lze také zařadit bublinkovou PE fólii. Jde o dvou i vícevrstvou PE fólii s vrchní popřípadě prostřední vrstvou s uzavřenými komůrkami se vzduchem. Nevýhodou je opět její 3D provedení, které vzniká již při výrobě a způsobuje problémy při jejím skladování a přepravě.
K fixování při přepravě se také používá metrážová rohož z prosekané vlnité lepenky. Její hlavní nevýhodou je její vysoká prašnost, která neumožňuje balení citlivých zařízení.
Dále je také známo použití metráže ze speciálně namuchlaného balicího papíru. Pro jeho výrobu je však nutné speciální zařízení, což je nevýhodné. Vlastní balení je pak poměrně pracné.
Mezi dlouhodobě známé fixační materiály patří také nasávaná kartonáž. Jde o podtlakově lisovaný 3D objekt přesného tvaru z papíroviny. Vyrábějí se z něho například plata pro přepravu vajec. Nevýhodou je opět jejich 3D provedení, které vzniká již při výrobě a způsobuje problémy při skladování a přepravě.
Pro fixování se také používají dřevitá a papírová vlna. Nevýhodou obou těchto materiálů je opět jejich 3D tvar ihned po jejich vyrobení. Hlavní nevýhodou je ovšem jejich vysoká prašnost.
V poslední době se také pro fixování různých předmětů používá pražená kukuřice. Její výhodou je ekologická likvidace, která probíhá prostým zkrmením drůbeží. Použití pražené kukuřice přináší i poměrně značné nevýhody, kterými jsou zejména nebezpečí napadení mikroorganismy, hmyzem a hlodavci.
-1 CZ 15144 Ul
Cílem technického řešení je vyvinutí takového fixačního systému, který zajistí bezproblémovou fixaci přepravovaných předmětů, bude účinně pohlcovat mechanické rázy, bude umožňovat levnou přepravu k uživateli, jednoduché skladování a bezproblémovou ekologickou likvidaci.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle technického řešení naplňuje prostorová fixační vložka, zejména pak z vlnité lepenky nebo z polštářkové výplně tvořené dvěma fóliemi jejichž meziprostor je vyplněn vzduchem, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že hrana mezi dvěma stěnami vložky je tvořena zlomem, ohraničeným nejméně jedním prolisem, majícím v materiálu vložky v jejím rozvinutém stavu tvar křivky, přičemž stěny vložky jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Zlom je ve výhodném provedení ohraničený dvěma prolisy ve tvaru vzájemně osově souměrných křivek.
Je výhodné, když stěny svírají úhel o velikosti, která se rovná násobku počtu prolisů, pomocí kterých je vytvořena jejich společná hrana, a 90°.
V nej výhodnějším provedení má křivka tvar sinusoidy. Výhodné může také být, když má křivka lomený tvar, přičemž je vhodné, když prostorová fixační vložka zároveň obsahuje pomocné prolisy, které zjednoduší provedení zlomu.
Křivka má v nejobvyklejším provedení pravidelnou a neměnnou výšku a délku svojí amplitudy. Ve zvláštních případech může být ale křivka provedena tak, že má nepravidelnou a proměnnou výšku a délku svojí amplitudy.
Prostorová fixační vložka podle technického řešení má široké možnosti použití. V případy kdy je hrana fixační vložky tvořena jedním zlomem a stěny svírají úhel 1 χ 90°, vznikne ideální rohová distanční ochrana. V případě, kdy je hrana fixační vložky tvořena dvěma zlomy a stěny svírají úhel 2 χ 90°, vznikne polštářová deska. Tloušťka desky a tím i velikost distanční vzdálenosti se upravuje změnou velikosti křivek.
Přidáním další stěny lze vytvořit fixaci ve tvaru U. Samozřejmě lze vytvořit i zcela uzavřený profil mající například čtyřstěnný tvar.
Prostorová fixační vložka může být s výhodou dodávána v rozvinutém tvaru jako samostatná metráž, přičemž je možné ji vyrábět v podstatě v nekonečné délce. Polotovar s před lisovaným i prolisy je možné skladovat buďto ve stozích v plochém tvaru nebo stočený do rolí. Do místa použití tak lze prostorovou fixační vložku přepravovat v takto rozvinutém tvaru. To umožňuje její efektivní skladování a jednoduchou a snadnou, a tím i levnou, přepravu.
Další z výhod je levná a jednoduchá výroba. Pro výrobu prolisu lze použít jednoduše upravené kruhové nůžky, které se ve výrobě kartonáže běžně používají. Výhodné je také to, že při výrobě není používáno žádné lepení a složení do funkčního tvaruje velice jednoduché a snadné.
Vzhledem k výše uvedenému je také velice jednoduchá likvidace prostorové fixační vložky v případě, že se stane odpadem.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, kde obr. 1 znázorňuje prostorovou fixač40 ní vložku v rozvinutém tvaru s jedním prolisem vytvořeným ve tvaru křivky tvořené sinusovkou s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy, obr. 2 znázorňuje prostorovou fixační vložku v rozvinutém tvaru s jedním prolisem vytvořeným ve tvaru křivky s lomený tvarem s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy, obr. 3 znázorňuje prostorovou fixační vložku v rozvinutém tvaru s dvěma symetrickými prolisy vytvořenými ve tvaru křivek tvořených sinusov45 kami s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy, obr. 4 znázorňuje prostorovou fixační vložku v rozvinutém tvaru s dvěma symetrickými prolisy vytvořenými ve tvaru křivek s
-2 CZ 15144 Ul lomeným tvarem s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy, obr. 5 znázorňuje v axonometrickém pohledu prostorovou fixační vložku s jednou hranou, obr. 6 znázorňuje v čelním a horním pohledu prostorovou fixační vložku s dvěma hranami a třemi stěnami, obr. 7 znázorňuje v čelním pohledu prostorovou fixační vložku s čtyřmi hranami a pěti stěnami, a obr. 8 znázorňuje axonometrický pohled na prostorovou fixační vložku s dvěma stěnami a dvěma hranami z nichž každá je ohraničena dvěma prolisy.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek nebo z nekonečně dlouhého pásu vlnité lepenky, ío přičemž pro skladování a přepravu je pás stočen do rolí. Prostorová fixační vložka může být také vyrobena z nekonečně dlouhého pásu polštářkové výplně, který je pro skladování a přepravu také stočen do rolí, přičemž prolis 2 je vyroben tepelným spojením fólií, které tvoří povrchovou vrstvu polštářkové výplně.
V materiálu 3 prostorové fixační vložky je v jejím rozvinutém tvaru, podle obr. 1, vytvořen jeden prolis 2 tvořený křivkou 4 ve tvaru sinusoidy 5 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Hrana 1 prostorové fixační vložky je, podle obr. 5, tvořena zlomem ohraničeným prolisem 2, přičemž stěny 10 svírají úhel cca 1 χ 90°. Stěny 10 jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru nebo v rolích dodána zákazníkovi, který ji zlomí a použije ji k předem stanovenému účelu.
Příklad 2
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek nebo z nekonečně dlouhého pásu vlnité lepenky, přičemž pro skladování a přepravuje pás stočen do rolí. Prostorová fixační vložka může být také vyrobena z nekonečně dlouhého pásu polštářkové výplně, který je pro skladování a přepravu také stočen do rolí, přičemž prolis 2 je vyroben tepelným spojením fólií, které tvoří povrchovou vrstvu polštářkové výplně.
V materiálu 3 prostorové fixační vložky je v jejím rozvinutém tvaru, podle obr. 2, vytvořen jeden prolis 2 tvořený křivkou 4, která má lomený tvar 6 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Pro zjednodušení provedení zlomu jsou dále v materiálu 3 prostorové fixační vložky v jejím rozvinutém tvaru vytvořeny ve vrcholech křivky 4 pomocné prolisy 7. Hrana 1 prostorové fixační vložky je tvořena zlomem ohraničeným prolisem 2, přičemž stěny svírají úhel cca 1 χ 90°. Stěny 10 jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru nebo v rolích dodána zákazníkovi, který ji zlomí a použije ji k předem stanovenému účelu.
Příklad 3
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek vlnité lepenky. V materiálu 3 prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru, podle obr. 3, vytvořeny symetricky dva prolisy 2 tvořené vzájemně osově souměrnými křivkami 4 ve tvaru sinusoidy 5 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Hrana 1 prostorové fixační vložky je tvořena zlomem ohraničeným prolisy
2, přičemž stěny 10 svírají úhel cca 2 χ 90°. Stěny JO jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru dodána zákazníkovi, který ji zlomí v prolisech 2 a použije ji k předem stanovenému účelu.
-3CZ 15144 Ul
Příklad 4
Prostorová fixační vložka podle příkladu provedení 3 s tím rozdílem, že v materiálu 3 prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru vytvořeny dvě řady dvojic prolisů 2. Povrch prostorové fixační vložky je podle obr. 8 po zlomení složen ze dvou stěn 10 spojených hranami 1, při5 čemž v prostoru ohraničeném prolisy 2 jsou vytvořeny mezistěny 11. Prostorová fixační vložka je následně použita pro polštářovou fixaci.
Příklad 5
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek vlnité lepenky. V materiálu 3 prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru v určité vzdálenosti od sebe vytvořeny dva prolisy 2 tvořeío né křivkami 4 ve tvaru sinusoidy 5 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Po zlomení v prolisech 2 dojde, podle obr. 6, k vytvoření dvou hran I a tří stěn 10. přičemž stěny svírají úhel cca 1 χ 90°. Stěny 10 jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Ve vnitřním prostoru 8 je pak uložen balený předmět.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru dodána zákazníkovi, který ji v prolisech 2 zlomí a použije ji k předem stanovenému účelu.
Příklad 6
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek vlnité lepenky. V materiálu 3 prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru v určité vzdálenosti od sebe vytvořeny čtyři prolisy 2 tvořené křivkami 4 ve tvaru sinusoidy 5 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Po zlomení v prolisech 2 dojde, podle obr. 7, k vytvoření čtyř hran I a pěti stěn JLO, přičemž stěny 10 svírají úhel cca 1 χ 90°. Stěny 10 jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Ve vnitřním prostoru 9 je pak uložen balený předmět.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru dodána zákazníkovi, který ji v prolisech 2 zlomí a použije ji k předem stanovenému účelu.
Příklad 7
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek vlnité lepenky. V materiálu 3 prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru, podle obr. 4, vytvořeny symetricky dva prolisy 2 tvořené vzájemně osově souměrnými křivkami 4, které mají lomený tvar 6 s pravidelnou a neměnnou výškou a délkou amplitudy. Pro usnadnění zlomu dále obsahuje prostorová fixační vložka po30 mocné prolisy 7. Hrana 1 prostorové fixační vložky je tvořena zlomem ohraničeným prolisy 2, přičemž stěny 10 svírají úhel cca 1 χ 90°. Stěny 10 jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru dodána zákazníkovi, který ji zlomí v prolisech 2 a použije ji k předem stanovenému účelu.
Příklad 8
Prostorová fixační vložka je vyrobena z desek vlnité lepenky. V materiálu prostorové fixační vložky jsou v jejím rozvinutém tvaru vytvořeny symetricky dva prolisy tvořené vzájemně osově souměrnými křivkami ve tvaru sinusoidy s nepravidelnou a proměnnou výškou a délkou amplitudy. Hrana prostorové fixační vložky je tvořena zlomem ohraničeným prolisy, přičemž stěny svírají úhel cca 2 χ 90°. Stěny jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
Prostorová fixační vložka je v rozvinutém tvaru dodána zákazníkovi, který ji zlomí v prolisech, čímž vytvoří polštářovou fixaci s nepravidelnou tloušťkou a použije ji k předem stanovenému účelu.
-4CZ 15144 Ul
Průmyslová využitelnost
Prostorovou fixační vložku, podle technického řešení, lze využít všude tam, kde je potřeba zachovat v přepravním obalu předepsanou polohu balených předmětů a ochránit je tak proti mechanickému poškození.

Claims (6)

1. Prostorová fixační vložka, zejména pak z vlnité lepenky nebo z polštářkové výplně tvořené dvěma fóliemi jejichž meziprostor je vyplněn vzduchem, vyznačující se tím, že hrana (1) mezi dvěma stěnami (10) je tvořena zlomem, ohraničeným nejméně jedním prolisem (2) vytvořeným v materiálu (3) vložky v jejím rozvinutém stavu ve tvaru křivky (4), přičemž ío stěny (10) jsou prostorově deformovány v závislosti na tvaru zlomu.
2. Prostorová fixační vložka, podle nároku 1, vyznačující se t í m , že zlom je ohraničený dvěma prolisy (2) ve tvaru vzájemně osově souměrných křivek (4).
3. Prostorová fixační vložka, podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že křivka (
4) má tvar sinusoidy (5).
15 4. Prostorová fixační vložka, podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že křivka (4) má lomený tvar (6).
5. Prostorová fixační vložka, podle nároku 4, vyznačující se tím, že obsahuje pomocné prolisy (7).
6. Prostorová fixační vložka, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se 20 t í m , že křivka (4) má pravidelnou a neměnnou výšku a délku amplitudy.
CZ200415650U 2004-07-15 2004-07-15 Prostorová fixační vložka CZ15144U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415650U CZ15144U1 (cs) 2004-07-15 2004-07-15 Prostorová fixační vložka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415650U CZ15144U1 (cs) 2004-07-15 2004-07-15 Prostorová fixační vložka

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ15144U1 true CZ15144U1 (cs) 2005-02-21

Family

ID=34384050

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200415650U CZ15144U1 (cs) 2004-07-15 2004-07-15 Prostorová fixační vložka

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ15144U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7731033B2 (en) Six-sided corrugated rollover cushion
US20080000796A1 (en) Shock-absorbing packaging device
JP2001341730A (ja) 包装体
CZ15144U1 (cs) Prostorová fixační vložka
JP5346439B2 (ja) 梱包材
JP2008018979A (ja) 空中梱包具
KR20170065816A (ko) 엠보싱 골판지 및 그 제조방법
CZ2004816A3 (cs) Prostorová fixacní vlozka a zpusob její výroby
JP2006321494A (ja) 積層段ボールの圧縮成形緩衝材
JP4918290B2 (ja) パルプモールド緩衝材
JP5026176B2 (ja) コーナー用緩衝体
KR20220055701A (ko) 완충 포장 상자
JP4060928B2 (ja) 緩衝機能付き包装体
JP4034928B2 (ja) 上縁付き物品の梱包手段
KR101069279B1 (ko) 강도 보강된 골판지 포장박스
RU170248U1 (ru) Перегородка для удержания бутылок
CZ15365U1 (cs) Univerzální balicí prostředek
JP3059189U (ja) クッション材
CN212448850U (zh) 包装箱
JP4176419B2 (ja) 緩衝体及びこれを用いた包装箱
US20230356909A1 (en) Retention packaging system
KR100654153B1 (ko) 포장용 상자, 괘선형성방법 및 포장용 상자의 제조 방법
US20110062040A1 (en) Edge protector
JPS5855188Y2 (ja) 長イモ用包装体
KR101974926B1 (ko) 운송용 박스의 완충포장방법

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20050221

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20110526

MK1K Utility model expired

Effective date: 20140715