CZ14098A3 - Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu - Google Patents

Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu Download PDF

Info

Publication number
CZ14098A3
CZ14098A3 CZ1998140A CZ14098A CZ14098A3 CZ 14098 A3 CZ14098 A3 CZ 14098A3 CZ 1998140 A CZ1998140 A CZ 1998140A CZ 14098 A CZ14098 A CZ 14098A CZ 14098 A3 CZ14098 A3 CZ 14098A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rubber
polyamide
copolymer
polyolefin
halogenated
Prior art date
Application number
CZ1998140A
Other languages
English (en)
Inventor
Hsien-Chang Wang
Dongming Li
Thomas Chen-Chi Yu
Original Assignee
Exxon Chemical Patents Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Exxon Chemical Patents Inc. filed Critical Exxon Chemical Patents Inc.
Priority to CZ1998140A priority Critical patent/CZ14098A3/cs
Publication of CZ14098A3 publication Critical patent/CZ14098A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

hnpaktní modifikátor pro polyamidové kompozice zlepšuje rázovou houževnatost polyamidu, aniž by nepříznivě ovlivnil ohybovýmodul kompozice. Je tvořen směsí: a/ halogenovaného kopolymeruC4 ařCy isomonoolefinu s alkylstyrenem, b/ kaučuku s polyolefinemze skupiny, kterou tvoří elastomemí polyolefiny, kiystalicképolyolefiny nebojejich směs, kde hmotnostní poměr polyolefinuke kaučukujemenší než, nebo se rovná 50 : 50.

Description

Impaktní modifikátor pro polyamidy, obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu
Podstata vynálezu
Vynález se týká nové skupiny impaktních modifikátorů pro polyamidy. Dále pak se vynález týká polyamidových kompozic, obsahujících takové impaktní modiíikátory. Impaktní modifikátor dle tohoto vynálezu obsahuje kaučuk pro obecné použití, halogenovaný kopolymer isomonoolefinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku a alkylstyren.
Dosavadní stav technik?/
Je známo, že polyamidy lze charakterizovat nízkou vrubovou houževnatostí (Izod-ův test). Byly již popsány způsoby zlepšení rázové houževnatosti polyamidů, tak například US pat.spis 4 174·': 35S popisuje tvrzenou multifázovou termoplastickou kompozici, obsahující polyamidovou matrici a druhou fázi, sestávající z polymerních částeček v rozsahu velikostí od 0,01 do 10 mikronů» Druhá fáze - polymer s přímým nebo větveným řetězcem - přilne na polyamidovou pryskyřičnou matrici. Dále pak US pat. spis 4 350 794 popisuje polyamidovou kompozici, připravenou míšením v tavenině polyamidové pryskyřice a halogenbutylové kompozice. Slastomery bez funkčních skupin, ,, jako je kaučuk pro obecné použití, nejsou schopné plnit funkci tvrzených polyamidů, protože nejsou sto vhodným způsobem reagovat s polyamidy tak, aby se docílila optimální velikost dispergovaných částeček se současnou silnou mezipovrchovou vazností»
Stává zde tedy potřeba tvrdit polyamidy použitím elastomeru, jako je právě kaučuk pro obecné použití.
Byly již nalezeny zlepšené tvrzené polyamidové kompozice, využívající směs, obsahující elastomery bez funkčních skupin, jako je právě kaučuk pro obecné použití a halogenovaný kopolymer isomonoolefinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku spolu s p-alkylstyrenem jako impaktní modifikátor.
• 9
Podstata vynálezu
Ve shodě s tímto vynálezem se tedy popisuje směs polymerů, použitelná jako impaktní modifikátor pro polyamidové kompozice, jež obsahuje;
(a) Kopolymer, obsahující halogen na podkladu isomonoolefinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku a p-alkylstyrenu, a (b) elastomer bez funkčních skupin, jako je kaučuk pro obecné použití.
Směs tvoří buď dispergovanou fázi typu jádro/slupka v polyamidové matrici s vnitřním jádrem z elastomerů a vnější slupkou z halogenovaného kopolymerů nebo mísitelnou fázi složek (a) a (b).
Vynález je tedy směrován na kompozice, hodící se pro tvrzení polyamidů.
Impaktní modifikátor dle tohoto vynálezu tvoří dispergované fáze v polyamidové matrici. Jeho morfologie odpovídá typu jádro/slupka, kde vnější slupka obsahuje halogenovaný kopolymer a vnitřní jádro je z kaučuku obecného použití. Průměry částic takových impsktních modifikátorů jsou s výhodou v rozmezí od asi 0,25 do nad 2 mikrony, výhodněji v rozmezí 0,4 až 0,6 mikronů.
Jako elastomery se hodí praskyřice, zahrnující přírodní kaučuk i syntetické kaučuky. Těmi jsou homopolymery nebo kopolymery konjugovaných dienů, zahrnujících polyisopren, styren-butadienové kaučuky a polybutadien, jakož i jejich směsi. Voskozita (Mooney,ML 1 ť 4) při 100°C takových kaučuků se pohybuje obecně mezi asi 20 až asi 150 (Miskozita Mooney, jak se zde používá, odpovídá měření dle ASTM D- 1646).
Přírodní kaučuk k použití dle tohoto vynálezu má s výhodou viskozitu (Mooney, ML 1+4) při 100° C od asi 30 do asi 120, s výhodou od asi-·1 30 do asi 65. Hlavní podíl běžně dostupného přírodního kaučuku je tvořen cis-l,4-polyisoprenovými částmi, které tvoří obvykle 93 až 95 % hmotn. přírodního kaučuku.
Do rozsahu skupiny přírodních kaučuků patří i kaučuky z Kalajska, tedy SMR GV, SMR 5, SMR 10, SMR 20 i jejich směsi.
-3···· «4
Přírodní kaučuk po přidání oleje lze použít pro četné účely. Přírodním kaučukovým podílem může být ,kaučuk jako takový, nebo to může být nemletý kaučuk. Aromatické oleje, nebo nezbarvující cykloparafinické oleje se používají v poměru od 10 přes -25 do 30% hmotnostně.
kluže se rovněž použít pólyisoprenový kaučuk, který co do struktury je v podstatě totožný s přírodním kaučukem. Polyisopren, právě tak jako příiodní kaučuk, může obsahovat všechny cis-polyisopreny s 1,4-adiční strukturou. Může se tedy líši od přírodního kaučuku v množstvích struktur s 1,4 a 1,3-adicí. Kromě póly(cis-l,4-isoprenu) se mohou použít další jiné formy polyisoprenu, tedy trans-1,4- a trans-3,4- o vysoké čistotě,,jakož i ty s poly-l,2-strukturou, jež se získávají ve spojitosti s dalšími třemi strukturami.
Pro obecné účely lze použít místo kaučuku pólybutadien. Polybutadienem, tedy adičním polymersčním produktem, může být 1,4-adiční produkt se strukturou cis-1,4- nebo trans-1,4-. Přítomnost . jednoduché vazby se projeví vinylovou skupinou nebo adicí 1,2-. Obě dvě 1,4-struktury obsahují nenasycenou základní strukturu, zatím vo dva l,2_polybutadieny závěsnou nenasyceností. Viskozita (Mooney) polybutadienového kaučuku za měření při 100°C (ML 1+4) kolísá asi 70, výhodněji mezi asi 45 až asi 65 s výhodou mezi asi 40 až nejvýhodně ji mezi si 50
60.
Pro obecné použití jako kaučuk se dále hodí neopren, známý též pod označením chloropren. Tento kaučuk, založený na 2-chlor-l,3-butadienových jednotkách, je založen v podstatě na lineární sekvenci s převážně trans-l,4-strukturou s malými podíly cis-1,4-, 1,2- a 3,4-polymarování. Struktury trans-1,4- a cis-1,4- mají nenasyceností v základu. Struktury 1,2- a 3,4- často závěsnou nenasycenost. Tyto polymery se převážně připravují emulzním polymerováním za přítomnosti volných radikálůo
Dále se mohou použít nitrilové kaučuky, nahodilé emulzní polymery butadienu a nitrilu kyseliny akrylové, jsou dobře známé a podíl uvedeného nitrilu kyseliny akrylová činí od asi 15 do asi 60% hmotnostně0
-4Dále se může použít ve funkci kaučuku pro obecné účely styren-butadienový kaučuk. Kopolymery tohoto druhu jsou odborníkům dobře známé, obsahují jednotky styrenu, jakož i jednotky kteréhokoli ze tří butadienů (cis-1,4-, trans-1,4 a 1,2nebo vinyl). Takové kopolymery styrenu a butadienu mohou být jvk nahodile rozptýlenými Či dispergovanými směsi obou dvou monomerů či blokovými kopolymery. Typicky obsahuje styren-butadienový kopolymer od asi 10 do asi 90, s výhodou od asi 30 do asi 70 % hmotn.konjugováného dienu,
Butylkaučuk, použitelný dle tohoto vynálezu se týká vulkanizovatelného kaučukového kopothymeru, obsahujícího hmotnostně od asi 85 do 99,5% kombinace oleginů se čtyřmi až osmi atomy uhlíku. Kopolymery tohoto druhu i jejich příprava jsou na tomto úseku dobře známéo
Butyl-kaučuk obsahuje s výhodou od asi 95 do 99,5% hmotn. isobutylenu. Výhodná hodnota viskozity (Mooney) butyl-kaučuku k použití dle tohoto vynálezu, měřená při 125° C (ML 1+4) je v rozsahu od asi 20 do asi 80, výhodněji od asi 25 do asi 55 a nejvýhodněji od asi 30 do asi 50.
Konjugovanými dieny jsou s výhodou butadien a isopren. Butylkaučuky tohoto druhu mohou být dále halogenovaný použitím běžně známých postupů. Halogenovaný kopolymer má obsahovat s výhodou nejméně hmotnostně asi 0,5% kombinace halogenů, ne vsak více než 1 atom chloru či 3 atomy bromu na jednu dvojnou vazbu, původně přítomnou v originálním kopolymeru. Obsahuje tedy s výhodou od asi 0,5 dp asi 2% hmotn.chloru a od asi 0,5 do asi 5 % hmotn.bromu. Nejvýhodněji obsahuje od asi 1,0 do asi 1,5 % hmotn.chloru a od asi 1,0 do asi 2,5 % hmotn.bromu. Halogenovaný isobutylen-isoprenový kopolymer jako kaučuk může také obsahovat ve struktuře více než jeden z halogenů, například tedy chlor i brom<,
Pokud se kaučuku obecného použití dle tohoto vynálezu použijí, pak vhodné hmotnostní rozpětí od asi 100 ku 1 až 1 ku 100 je přijatelné. Lze použít více než dva takové kaučuky.
Pokud se halogenovaného kopolymeru týká, pak tedy slupku • o
-5impaktního modifikátoru dle tohoto vynálezu tvoří halogenovaný kopolymer isoolefinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku a alkylstyrenu. Ve směsi dle tohoto vynálezu jsou použitelnými složkami kopolymery, obsahující halogen, isomonoolcfinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku a alkylstyrenu. Obsah vhodného halogenovaného kopolymeru se pohybuje v rozmezí od asi 0,5 do asi 20% hmotn., s výhodou od asi 1 do asi 20% hmotn, nsjvýhodněji od asi 2,0 do asi 20% hmotn, přepočteno na alkylstyrenovou jednotku. Obsah halogenu v kopolymeru může kolísat od asi 0 do asi 7,5% hmotn., s výhodou od asi 0,1 do asi 7,5 % hmotn.
Viskozita Mooney při 125° C (ML 1 + 8) takových halogenovaných kopolymerů se pohybuje typicky v rozmezí oo asi 20 do asi s výhodou od asi 25 do 45 a nejvýhodněji od asi 30 do asi 35.
Takové halogenované kopolymery dle stanovení gelovou permeační chromátografií (GPC) se vyznačují úzkou distribucí molekulárních hmotností a v podstatě hemogenní distribucí, jinak řečeno kompoziční jednotností. Takové kopolymery obsahují alkylstyrenove jednotky obecného vzorce
Lf>
kde každý ze symbolů R znamená vzájemně nezávisle vodík, alkylovou skupinu s výhodou s jedním až pěti atomy uhlíku, primární halogenalkylovou skupinu nebo sekundární halogenalkylovou skupinu vždy s jedním až pěti atomy uhlíku, i jejich směsi, a X znamená chlor, brom nebo jejich směsi. Příprava takových polymerů je známa, viz US Pat.spis 5 162 445. S výhodou je isomonoolefinem isobutylen a alkylstyrenem halogenovaný methylstyren s tím, že halogenem je brom a jako zvláště výhodný isorner lze uvést para.
-6issi vooy a suší. Nejméně
Halogenovaný kopolymer k použití dle tohoto vynálezu se připravuje halogenbváním isobutylen-alkylstyrenového kopolymeru za použití bromu v roztoku normálního alka nu, například hexanu či heptanu za použití iniciátoru typu bis-azo, například AIBN nebo VÁZO 52, tedy 2,2-azobis-2,4dimethylpentannitrilu za teploty asi 55 až 80°C po dobu, jež může kolísai; od asi 4,5 do asi 30 minut; následuje alkalické propláchnutí. Získaný kopolymer se potom promývá v alkalicky modifikované vodě, po promytí isopropylalkoholu se izoluje, stabilizuje asi 95% hmotn. takto připraveného halogenovaného kopolymeru k použití dle tohoto vynálezu obsahuje halogenované alkylstyrenové jednotky do asi 10% hmotn», s výhodou do asi 7% hmotn z celkového průměrného obsahu alkylstyrenových jednotek v celé kompozici a s výhodou nejméně 97% hmotn. kopolymerního produktu obsahuje ajkylstyrenové jednotky v rozsahu asi 10% hmotn, s výhodou 7 % hmotn z celkového prům-s-rného obsahu alkylstyrenu a celé kompozici.
Substituování Části elastomerů bez funkčních jednotek. Elastomer bez funkcí může být dle tohoto vynálezu částečně substituován, tedy nahrazen anorganickým plnivem, jež je schopno minimalizovat snížení modulu a teplotu zborcení matrice polyamidu vlivem tepla. Taková plniva zahrnují karborafin, uhlíkatá vlákna, skleněná vlákna, amorfní oxid křemičitý, azbest, křemičitan vápenatý, křemičitan hlinitý, uhličitan horečnatý, uhličitan vápenatý, ' , kaolin, křídu, talek, křemen, slídu, živec atd,
Impaktní modifikátory dle tohoto vynálezu mohou obsahovat mezi 85 až 32,5% hmotn. halogenovaného kopolymeru o 15 až 65,5 % hmotn. kaučuku obecného použití, s výhodou pak asi 75 až 40% hmotn.halogenovaného kopolymeru a 25 až 60% hmotn. kaučuku obecného použití, nejvýhodněji 65 až 30% hmotn. kopolymeru a 33 až 70 % hmotn. elastomerů. ( Použije-li se případně polyolefin, pak vzájemná relativní množství kombinace kaučuku obecného použití a halogenovaného kopolymeru se shodují b údaji, uvedenými pro kaučuk obecného použití).
Impaktní modifikátory dle tohoto vynálezu se mohou připravovat míšením halogenovaného kopolymeru s kaučukem obecného
-7» 0 ·
...... 'Nepoužití (as případným polyolefinem) v míchčce s vysokými střižními silami, jako je dvouválcový mlýn, míchačka typu banbury” a vytlačovací zařízení se dvěma šrouby, to za vzniku základní hmoty.
Při použití míchacího zařízení se halogenovaný kopolymer nejprve mastikuje, dále se přidá kaučuk obecného použití a případně polyolefin a všechny složky se promíchávají 5 až 10 minut,,než se směs vypustí. Pokud je spolu s kaučukem obecného použití použit polyolefin, pak se mícháni provádí nejlépe za teplhty nad teplotou tání polyolefinu. Po ochlazení vypuštěné směsi ce tato semele a rozdrtí do formy tabletek.
Pokud se použije vytlačovací zařízení se dvěma šroubovicemi, pak se halogenovaný kopolymer nejprve rozdrtí do formy malých tabletek. Dále se halogenovaný kopolymer smísí za sucha s kaučukem obecného použití (a případným polyolefinem), a za sucha promíchané tabletky se vedou do hrdla přívodu předehřátého vytlačovacího zařízení se dvěma šroubovicemi. Vytlačený provazec se potom ochladí ve vodní lázni a upraví se na požadovanou velikost tabletek. Základní dávka se s výhodou předem vysuší, aby se vyloučila povrchová vlhkost před směšováním s polyamidem.
Z morfologické analysy impaktního modifikátoru dle tohoto vynálezu plyne, že se jedná o dispergovanou fázi kaučuku obecného použití typu jádro/slupka, který tvoří (spolu s případným polyolefinem) jádro impaktního modifikátoru. Halogenovaný kopolymer pak obalí vnitřní jádro, čímž vytvoří vnější slupku modifikáioru. Morfologie impaktního modifikátoru dle tohoto by nálezu vzniká in šitu. Takovými modifikátory vznikají vyztužené polyamidy s vysokou rázovou houževnatostí při Izodově zkoušce.
Dále pak vzájemná reakce halogenovaného kopolymeru ve vnější slupce s polyamidem brání tomu, aby impaktní modifikátor se dostal na povrch polyamidu.
Polyamidy dle tohoto vynálezu zahrnují krystalické či pryskyřičné pevné polymery o vysoké molekulární hmotnosti, čítaje v to kopolymery a terpolymery s opakujícími se polyamidovými jednotkami v polymerním řetězci. S výhodou se jako polyamid dle tohoto vynálezu použije semikrystalická nebo amorfní
-8pryskyřice o mol.hmotnosti nejméně 5000, jež se běžně označuje výrazem nylon. Z forem nylonu jsou vhodné' jak forma tvořící vlákna, tak i tvarovatelná hmota. Jako příklady takových polyamidu lze uvést polykaprolaktam (nylon-β), polylauryllaktam (nylon 12), polyhexamethylenadipamid (nylon 6,6), polyhexamethylen-azelamid (nylon 6,9), polyhexamethylensebakamid (nylon 6,10), polyhexamethylenisoftalamid (nylon 6, IP), a kondenzační produkt ll-aminoundek«nové kyseliny (nylon-ll), částečně aromatické polyamidy, vzniklé póly kondenzováním m-xylendiaminu s kyselinou adipovou, jako jsou polyamidy teto struktury:
H-(NH-C
-GHgNHCO-C^Hg-COO)β
Polyamid k užití dle tohoto vynálezu se může dále připravovat kopólyměrováním dvou výše uvedených polymerů nebo terpolymerováním výše uvedených polymerů nebo jejich složek, například kopolymeru s kyseliny adipové, isoftalové a hexame thy le ndiaminu.
Další příklady polyamidů jsou popsány v Kirk-Othmer, Bncyclopedia of Chemical Technology, sv.10, str.919 a Bncyclopedia of Polymer Science and Technology, sv.10, 392-414.
Při praktickém provádění postupu dle tohoto vynálezu se s výhodou používají běžně dostupné termoplastické materiály,/zvláště tyns teplotou meknutí či teplotou tání mezi 160 až 275 °C.
Hmotnostní poměr impaktního modifikátoru k polyamidu v polyamidové kompozici činí méně než 40 : 60, s výhodou méně než 30 : 70 a nejvýhodněji méně než 20 : 80. Impaktní modifikátor lze mísit s polyamidem v tavenině. S výhodou se polyamid uvede do tabletkované formy a suší se před smícháváním s impaktním modifikátorem. Při zvláště výhodném provádění se polyamid a impaktní modifikátor mísejí ve vystlačovacím zařízení se dvěma šroubovicemi, vytlačené provazce se po ochlazení drtí v tabletovacím zařízení.
• · · · » ♦ © < ► · · · • · · · I • · 1 • © · ·
Polyamidové kompozice dle tohoto vynálezu lze dále modifikovat přidáním jedné či více z obvyklých přísad, jako jsou stabilizátory nebo inhibitory oxidování, látky zabraňující odbourání teplem či ultrafialovým zářením, kluzná činidla a látky, usnadňující uvolnění po tavení, bsrviva, zahrnující vlastní barv?/ a pigmenty, plniva formy vláknité ěi členěné, látky zesilující, činidla nukleační, plastifikátory, látky napomáhající při vlastním zpracovávání atd.
Stabilizátory lze zapracovávat do kompozice v kterémkoli stupni přípravy polyamidové kompozice. S výhodou se však stabilizátory přidávají brzy, aby se předešlo iniciování degradace předtím, než je kompozice chráněna. Takové stabilizátory musí být nutně kompatibilní s kompozicí.
Oxidační a tepelné stabilizátor?/, použitelné v materiálech dle tohoto vynálezu, zahrnují ty, které se obecně používají pro adiční polymery. Zahrnují například až do 1 % hmotn., přepočteno na hmotnost polyamidové kompozice, některý z halogenidů I.skupiny, jako jsou halQgenidy sodné, draselné, lithné a měďné, například tedy chloridy, bromidy a jodidy, stericky bráněné fenoly, látky ze skupiny hydrochinonu, a různé substituované látky výše uvedených-i jejich kombinace.
Do adičních polymerů se mohou přidávat zcela obecně stabilizátory před účinky ultrafialového záření, a to až do 2,0 % hmotn., přepočteno na hmotnost polyamidové kompozice.
Jako příklady takových ochranných látek lze uvést různé substituované deriváty resorcinolu, estery salicylové kyseliny, látky ze skupiny benzotriazolů, benzofenonů a pod.
Mohou být přidána do kompozice kluzná činidla a látky, uvolňující taveninu, a to například až do 1,0 % hmotn,, přepočteno na hmotnost polyamidové kompozice, s jsou to kyselina stearová, stearylalkohol a stearylamidy,, organická barvivé, třeba nigrosin, atd.. pigmenty, třeba oxid titaničitý, sirník ksdemnatý, sirník/selenid kademnatý, ftalocyaniny, ultramarínová modř, aktivní uhlí atd. lze přidat až do 50%, přepočteno na hmotnost kompozice, vláknité nebo členěné plnivo a zesilující činidlo, jako jsou uhlíkatá vlákna, skleněná vlákna, amorfní oxid kře♦ · · · · · ·· ··
mičitý, azbest, křemičitan vápenatý Si hlinitý, uvličitan vápenatý nebo horečnatý, kaolin, křída, talek, práškovaný křemen, slída Si živec, dále nukleační činidla, jako je talek, fluorid vápenatý, fenylfosfinan sodný, oxid hlinitý, a jemně rozdrcený pólytetrafluorethylen, z plastifikátorů až do 20%, přepočteno na hmotnost kompozice, například dioktylester či dibenzylester kyseliny ftalové, butyl-benzylester kyseliny ftalové, uhlovodíkové,oleje, N-n-butylbenzensulfonamid, o- a p-toluensthylsulfonamidy atd. Zbarvující činidla (barvy a pigmenty) mohou být zde obsaženy v množstvích až asi do 5,0 % hmotn., přepočteno na hmotnost polyamidové kompozice
Pří kls dy?.. pr oy e d e ní vy nálezu^
V dále uvedených příkladech, bez jakéhokoli omezování rozsahu, jsou srovnávací údaje, blíže osvětlující rysy tohoto vynálezu. Všechny údaje v částech či dílech jsou míněny hmotnostně, pokud není výslovně uvedeno jinak.
Vlastnosti a data testů, jak jsou dále uváděny, byly pořízeny takto:
Viskosita (Mooney) toho či onoho kopolymeru byla měřena ve shodě s ASTM D 1646-ML (1+8), 125 °C.
Izodova rázová zkouška byla prováděna takto:
Připravené vzorky byly skladovány před testováním a plechovkách. Výše uvedený test (1TI) byl proveden dle ASTM D256 za teploty místnosti, tedy 20 °C, při 0 °G a při -20 °C. To za použití Wiedemannova kyvadlového testovacího zařízení. Byly uvedeny průměrné hodnoty 2 nejméně pěti vzorků. Při testech za teploty 0 °C a -20 °C byl?/ vzorky ponořeny do směsi isopropylalkoholu a pevného oxidu uhličitého k úpravě nutné požadované teploty. Teplotní rovnováha se ustaví dle našeho předpokladu za 10 minut po ponoření. Vzorky byly pak přeneseny do testovacího zařízení a ihned testovány. Celý postup vyžadoval méně než 10 sekund, takže výkyv teploty byl zanedbatelný.
Jednotlivé komponenty, jak byly použity v příkladech a a demonstračních příkladech, jsou tyto:
—//-χ-
Tm
EXXPRO A je halogenovaný kopolymer p-methylstyrenu a isobutylenu, obsahující 4,7 % hmotn. p-methylstyrenu a 95,3 % hmotn. isobutylenu, navíc s obsahem 0,35 % hmotn. bromu (po změření fluorescencí X-paprsků). Viskozita (Mooney) =
30.
EXXPRO®'^ B je halogenovaný kopolymer p-methylstyrenu a isobutylenu s obsahem 5,0 % hmotn. p-methylstyrenu a 95,0 % hmotn.isobutylenu, který dále obsahuje 1,2 % hmotn.bromu (dle změření fluorescencí X-paprsků). Viskozita (Mooney) 35, produkt je?běžně dostupný (Exxon Chem.Company jako EMDX-89-l)r
HR SMR 1, of Malaysia)·
PA-6 j e Allied Signál, přírodní kaučuk (The Natural Rubber Association polyamid-6 ve formě tabletek (CAPRON 8209 P, lne). Irganox B-215, antioxidační látka (CibaGeigy).
ZnO, dostupný jako PROTOX 169 (The Zinc Corp of America).
Příklady
Příklady dle tohoto vynálezu se zahrnutím kontrolních, jsou shrnuty vtabulcel.
Demonstrační příklad A: nemodifikovaný polyamid-6 (PA-6) s nízkou hodnotou Izodovy rázové zkoušky za všech uvedených tří teplot. Toto byla kontrolní zlouška.
Demonstrační příklad B je binární směs PA-6 a kopolymerů isobutylenu s kopolymerovaným p-methylstyrenm (XP~50). XP-50 bez benzylbromidových funkčních skupin vede k malému zvýšení hodnoty Izodovy rázové zkoušky ve srovnání s PA 6. Demonstrační příklad B je rovněž kontrolní a nepřesatavuje kompozici dle tohoto vynálezu. Podobně jako XP-50 použití kaučuku obecného použití při tomto vynálezu - je-li tato látka použita samotná co taková -nezvyšuje hodnotu Izodovy rázové zkoušky ve srovnání s PA-6.
Demonstrační příklady C a D: PA-6, modifikovaný přidáním EXXPRO-A a B v tom kterém případě. Obě příměsy jsou velmi účinnými tužidly pro PA-6.
-yfDemonstrační příklady Ξ až L jsou komposice dle tohoto vynálezu.
Demonstrační příklady S a P: PA-6, modifikovaný předsměsí
EXXPRO a XP-50 v poměrech, uvedených vtabulcel.
Ačkoliv XP-50 se neprojevuje účinností jako tužidlo pro
PA-6, předsměs BXXPRO-B s XP-50 v poměru 50/50 a 70/30 je v obou případech, účinným tužidlem pro PA-6, jak patrno z tabulkyl. To je doloženým klíčovým bodem tohoto vynálezu. EXXPRO lze kombinovat s polymerem, který není účinný jako tužidlo PA-6, aniž by ztratil svoji účinnost jako tužidlo PA-6.
Demonstrační příklad G: PA-6, modifikovaný předsměsí EXXPRO-A a přírodní kaučuk. Zde znovu předsmčs je účinná při tužení PA-6, zatím co přírodní kaučuk sám jako takový nikoli. Liorfologická studie pomocí transmisního elektronového mikroskopu dokázala, že předsměs EXXPRO a přírodního kaučuku vytváří morfologii jádro/slupka v matrici PA-6 s EXXPRO ve slupce, obklopující jádro přírodního kaučuku. Průměrná velikost částeček předsměsi je asi tatáž, jako při dispergování fáze EXXPRO v PA-6.
Struktura jádro/slupka, vzniklá in šitu, vysvětluje účinnost kombinace EXXPRO/přírodní kaučuk při tužení PA-6.
Demonstrační příklad H: PA»6, modifikovaný předsměsí BXXPRO-B a pólybutadienový© kaučukem. Podobně jako v dem.příkladu G je předsměs EXXPRO-B a pólybutadienového kaučuku účinná při tužení PA 6, ačkoliv pólybutadienový kaučuk při použití jako takový účinným není.
Demonstrační příklady I, J a K: PA-6, modifikovaný předsměsí EXXPRO styren-butadienovým kaučukem (SBR), butylkaučukem a pólyisobutylenem. Všechny 3 předsměsi jsou účinnými látkami při tužení PA-6, ačkoliv SBR, butylk učuk a polyisobutylen nejsou účinnými látkami při tužení PA-6 a použití jako takové,
Demonstrační příklad L: PA-6, modifikovaný předsměsí EXXPRO, iroprenovým kaučukem a talkem. Znovu předsměs je účinná při tužení PA-6, ačkoliv isoproneový kaučuk co takový nikoli. Navíc přidání tallcu do této keBSf^tóatíWgSr^fkSJtgělifttuhosti (modul), ečkoliv
Izod ovs ráaottfena»je opačně ovlivněna.
A PARTNER! '
120 00 Praha 2, Hálkova 2 Česká republika
JUDr. Petr KALENSKY advokát • ·
H
CO
Λ1 rri
PAC/EXXPRO/GPR
• · 4 · ·
4 4
μ
μ μ μ ιη ω ΜΟ μ Ο
* Μ * Μ Λ μ Μ ©
ο μ μ μ Γ~1 r-í ο μ μ Ρ»
μ μ μ ο
μ ο a
μ μ μ m <0 ο
* α * Α μ ο Ρ
Ο μ μ ύλ./ μ Α ω Α μ μ
μ ι—1 μ MQ μ ω Φ
μ Ο μ μ ©
ι™1 μ
Ο Α μ CM μ μ μ Λ
μ α * Α Α Α ΜΟ a
Ο μ μ ω CM CM Ο μ •q- ©
•3 μ μ μ α
μ μ CM ο
* ·*. μ μ μ Α ίπ
μ μ α Α Α μ μ μ
ο μ μ μ μ μ μ μ
Η ο μ ΜΟ μ ©
: μ μ μ μ μ μ
* . μ μ μ Α μ
Ο r^_ μ ·. Α Α ΜΟ ΜΟ μ Α
μ μ μ μ μ
h—4 Η-Η Ο μ μ μ φ
μ μ a
μ μ ο «μ- Α ι
Η Α α α Ο μ μ •q-
ο μ μ μ ΙΓι 'tf- μ
Ο ο μ μ ι—1 μ μ a
μ μ κμ
μ μ Ο μ μ. Α α
* *. α Α Α μ μ C
ο μ μ Ο μ μ μ μ >
μ ο 1—I μ μ μ MD ο
μ ©
μ μ μ ο <- μ φ
Α κ α Α Α Α a
ο CM CM μ μ μ μ μ μ μ
μ ο μ μ μ μ μ μ μ
μ μ ο
μ ο μ ΜΟ Ρ.
Α Α Α Α ο
ο μ Ο μ μ μ μ Μ3
η ο CM μ I—i =q- ΜΟ
μ μ μ Ο μ μ ©
Α Α Α Α ©
ο μ μ Ά μ μ μ μ α
ο ο CM μ ι—ϊ μ φ
μ μ μ
Ά ω μ Ο μ
Α Α Α Α
ο μ μ Ο μ ω μ μ ©
Μ ο CM μ μ μ
μ μ ο
:—1 μ C0 ο Ή
ο Α Α Α Α
<; ο μ Ο Ο μ Ο μ Α
μ ω μ μ Φ
μ μ a
ο μ
Cl ω ο ο μ
ο Μ ο ο © ο
© ο CM CM 0J μ α &
S μ μ Ο ω μ ω
ο μ μμ I μ © ο μ φ
Η μ CM Í4 μ ο μ co © C0 © 03 ο ο μ •μ
μ ο μ •μΟ μ ω £3 I μ μ I P-í ο ο ο 5 ί> >.-.ο θ'.
μ 03 CM μ ·<; Μ Α ω μ CM CQ Α ω μ ο ο μ Ο
χ Λ4 ακ I ΙΡι S ρμ Τ3 μ ♦a μ μ ο ρ μ μ
ο Ί- ** Λ ο μ ο Α © ω α > © μ > I a rn ω I
μ Λ Ο μ α μ Ρ=3 CQ μ μ μ »© I δ ο Ρ4
Μθ μ μ Ο μ Pq α Ρ-ϊ a 0) μ Κ £3 © Μ
Ή i 1 ι Μ Η Λ α μ μ μ Α μ ο α; Ρ-
<4 μ Η Η g μ μ © Η © Ν μ ω © μ
μ 1 μ Μ μ pq μ μ μ μ Η1 μ Η ΕΜ μ μ V—
py

Claims (8)

  1. PATENTOV
    N A R OKY
    1. Impaktní modifikátor pro polyamidovou komppzici, obsahující snes:
    a) halogenovaný kopolymer isomonoolefinu se čtyřmi až sedmi atomy uhlíku a alkylstyrenu,
    b) kaučuk obecného použití a polyolefin ze skupiny, kterou tvoří elastomerní polyolefiny, krystalické polyolefiny nebo jejich směs, kde hmotnostní poměr polyolefinu ke kaučuku obecného použití je menší než, nebo se rovná 50 : 50.
  2. 2 o Polyamidová kompozice se zvýšenou odolností proti nárazu, obsahující
    a) polyamid,
    b) halogenovaný kopolymer isomonoolefinu se čtyřmi až sedni atomy uhlíku a alkylstyren, a
    c) kaučuk obecného použití.
  3. 3. Polyamidová, kompozice podle nároku 2, kde kaučukem obecného použití v uvedeném impaktním modifikátoru je přírodní kaučuk nebo syntetická pryskyřice.
  4. 4. Polyamidová kompozice podle nároku 2, kde použitým polyamidem je látka ze skupiny, zahrnující nylon-6 a nylon-6,6
  5. 5. Polyamidová kompozice podle nároku 2, kde isomonoolefinem halogenovaného kopolymeru je isobutylen a halogenovaným alkylstyrenem je p-halogenmethylstyren.
  6. 6 o Polyamidová kompozice podle nároku 2, kde impaktní modifikátor dále obsahuje polyolefin ze skupiny, kterou tvo ří elastomerní polyolefin, krystalický polyolefin nebo jejich směsi, kde hmotnostní poměr polyolefinu ke kaučuku obecného použití činí méně než 50 : 50.
  7. 7« Polyamidová kompozice podle nároku 3, kde syntetická pryskyřice je zvolena ze skupiny, kterou tvoří polybu-tir·· · ta dien, polyisopren, kopolymer styrenu a konjugovaného dienu, nitril-kauouk, butyl-kaučuk a polychloropren.
  8. 8. Způsob přípravy impaktního modifikovaného polyamidu, vyznačující se tím, že se smíchá navzájem polyamid a impaktní modifikátor dle nároku 1.
CZ1998140A 1996-07-10 1996-07-10 Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu CZ14098A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1998140A CZ14098A3 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1998140A CZ14098A3 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ14098A3 true CZ14098A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5461281

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998140A CZ14098A3 (cs) 1996-07-10 1996-07-10 Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ14098A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5681899A (en) Impact modifier for polyamides containing an elastomer and a halogenated isoolefin copolymer7
US7585914B2 (en) Thermoplastic elastomer compositions and methods for making the same
US6346571B1 (en) Thermoplastic blend containing engineering resin
US6907911B2 (en) Thermoplastic blend
JP3464042B2 (ja) ゴム組成物
US5453465A (en) Process for preparing thermoplastic compositions
CA2353614A1 (en) Thermoplastic rubber composition
KR20010032104A (ko) 투명하고 착색가능한 탄성중합체성 조성물
JPH02214773A (ja) 多相組成物及びその製法
JP5095093B2 (ja) ゴム組成物の製造方法およびそれにより得られるゴム組成物
JP2000119448A (ja) 蓄光性熱可塑性エラストマー組成物
US10508196B2 (en) Rubber formulation with enhanced flex fatigued resistance
JP2001220486A (ja) リサイクル性に優れた熱可塑性樹脂組成物および再生成形材料
JPH06500355A (ja) タイヤのサイドウォール用組成物
EP0650414A1 (en) Improved tire sidewall composition
CZ14098A3 (cs) Impaktní modifikátor pro polyamidy obsahující elastomer a kopolymer halogenovaného isoolefinu
JPH0527655B2 (cs)
JPH11240995A (ja) 熱可塑性樹脂組成物
JPH10265666A (ja) ポリアミド樹脂組成物、これを用いてなるセルフタップ性を有する部品
MXPA98000465A (en) Modifier of impact for polyamidas containing a elastomer and a copolymer of isoolefina han
JP3480022B2 (ja) 熱可塑性エラストマー組成物
JP2542147B2 (ja) 耐衝撃性に優れたポリアミド樹脂組成物
CA2048462C (en) Thermoplastic compositions
EP0363479A1 (en) Thermoplastic resin composition
JPH06207050A (ja) 加硫性ゴム組成物の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic