CZ12466U1 - Zámek - Google Patents

Zámek Download PDF

Info

Publication number
CZ12466U1
CZ12466U1 CZ200213141U CZ200213141U CZ12466U1 CZ 12466 U1 CZ12466 U1 CZ 12466U1 CZ 200213141 U CZ200213141 U CZ 200213141U CZ 200213141 U CZ200213141 U CZ 200213141U CZ 12466 U1 CZ12466 U1 CZ 12466U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lock
nut
latch
tumbler
stop
Prior art date
Application number
CZ200213141U
Other languages
English (en)
Inventor
Radomír Bednář
Original Assignee
Radomír Bednář
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Radomír Bednář filed Critical Radomír Bednář
Priority to CZ200213141U priority Critical patent/CZ12466U1/cs
Publication of CZ12466U1 publication Critical patent/CZ12466U1/cs

Links

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zámku s mechanickým nebo elektrickým ovládáním, zejména pro dveře s vnitřní nebo i vnější klikou nebo madlem.
Dosavadní stav techniky
Jsou známé zámky se zamykací závorou, jejíž uzamčená poloha je ovládaná klíčem a která je nezávislá na funkci západky, ta je ovládána stiskem kliky a sama většinou nemá uzamykací funkci. Uzamčení je jednobodové, a tedy snadno násilným způsobem překonatelné. Dveře proto bývají jištěny ještě dalším zámkem. Jsou známé i složitější mechanické zámky, kdy je západka zamykatelná spolu se závorou, pohyb ovládacích členů je ovládán klíčem a převodem pomocí na sebe různě mechanicky vázáných obvyklých stavítek, otočných kulis, čepů atd. Takové řešení je například popsáno v patentovém spise SU 1153034. U takových zařízení není jiná kontrola zamčení než mechanická. Dále jsou známé i zámky, které nejsou ovládány jen mechanicky klíčem, ale elektricky, kdy klíč je například nahrazen motorem, jehož točivý pohyb je mechanickým převodem přenášen na zamykací pohyb závory. Takové řešení je popsáno v patentovém spise GB 2 225 375. Dveřní zámek zde popsaný je opatřen jediným stavítkem, jeho ovládací pohyb je v podstatě jen podélně posuvný a pro odemčení zámku může být vyvozen sepnutím elektrického motoru s ozubeným převodem jeho točivého pohybu na posuvný pohyb stavítka, čímž se ovládá současně vysunutí závory a zajištění střelky v uzamknuté poloze. Pro uzamykání dveří je zámek je opatřen zarážkovým systémem, jehož zarážka vyčnívá ven z tělesa zámku a když dveře míjí zárubeň, je zatlačena dovnitř, a tímto pohybem se uvolní stavítko, které následně způsobí odemknutí a odjištění závory i západky. Pro případ selhání funkce elektrického motoru je zámek vybaven i čtyřhranným čepem pro ruční odemknutí vnitřní klikou, ajeho stavítko ovládacím čepem pro mechanické odemknutí klíčovou vložkou. Převod pohybu z elektrického motoru je však složitý a může být proto poruchový. Navíc je náročný na prostor, cožje, při dnešních trendech používání odlehčených konstrukcí, čím dál tím větším problémem.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky jsou řešeny zámkem podle tohoto řešení. Podstatou zámku je, že jeho ořech, jehož vnitřní průchozí otvor s alespoň jednou unášeči plochou pro kliku, je na části své délky upraven jako alespoň zčásti neprůchodný, zahrnuje těleso, sestavené ze dvou navzájem otočně spojených dílů, kde první z nich je opatřen prvkem pro záběr s prostředkem pro přenos ovládací síly. Zámek je opatřen elektricky ovládaným členem, který je uzpůsoben, v závislosti na ovládacím signálu, pro mechanické spojení druhého dílu ořechu s prvním dílem ořechu, které umožňuje jejich společné otáčení.
Výhodou zámku podle tohoto řešení je universálnost jeho použití ve spojení s minimalizací rozměrů a spolehlivostí chodu. Zámek je možné použít podle požadavků uživatele buď jako jenom mechanický, nebo i jako elektricky ovládaný, a to bez jakýchkoli dodatečných konstrukčních úprav. V případě mechanického ovládání jej není možné otevřít z venku klikou, ta se, v důsledku děleného ořechu, jen volně protáčí, zámek je tedy bezpečnější. U mechanického zámku je funkční jen vnitřní klika, u elektrického jsou funkční obě, vnější až po elektrickém odemknutí zámku.
Elektricky ovládaný zámek má podle výhodného provedení klíčovou vložku pro jeho odemknutí v případě selhání elektrického ovládání.
V konkrétním výhodném provedení obsahuje tento zámek pro elektrické ovládání elektromagnet, 45 k jehož kotvě je vně tělesa elektromagnetu připevněn permanentní magnet, kterým je člen uzpůsobený pro mechanické spojení obou dílů ořechu, a který je z magneticky vodivého materiálu, přidržován v poloze mimo záběr s druhým dílem ořechu, je-li cívka elektromagnetu
-1 CZ 12466 Ul bez elektrického napětí, a kterým je tento člen přitlačován do záběru s druhým dílem ořechu, je-li ovládacím signálem přivedeno na cívku elektromagnetu elektrické napětí. Použitím elektromagnetu není třeba převádět otáčivý pohyb na posuvný, převod je menší a jednodušší.
Podle další výhodného provedení je prvním dílem ořechu základní těleso, jehož natáčivý pohyb je odvozován z podélného pohybu prostředku pro přenos ovládací síly nebo stisku vnitřní kliky, a k němu je kyvně připojen jedním koncem člen uzpůsobený pro mechanické spojení obou dílů ořechu, tvořený západkovým raménkem, a vjeho vnitřním zahloubení je volně natáčivě uložen druhý díl ořechu, kterým je rohatka, na jejímž vnějším obvodě je vytvořen tvarový doraz pro záběr s druhým volným koncem západkového raménka. Základní těleso ořechu je opatřeno první vratnou pružinou pro stabilizaci jeho základní polohy, rohatka je opatřena druhou vratnou pružinou pro stabilizaci základní polohy, kde v základní poloze čtyřhranné otvory obou těchto dílů ořechu lícují a tvarový doraz rohatky je v poloze, umožňující záběr se západkovým raménkem. Použitím principu rohatky se západkou se dosáhne jednoduchého a spolehlivého spojení obou dílů ořechu a tak zajištění jeho komplexní funkce.
Výhodné je, když plastové pouzdro a západkové raménko mají ksobě přivrácené plochy zaoblené. Obě součástky se tak při vzájemném pohybu mohou lépe po sobě odvalovat a klouzat.
Výhodné také je, když vnitřní průchozí otvor ořechu je stejný čtyřhranný otvor o průřezu čtverce, vytvořený vjeho obou dílech, přičemž mezi prvním dílem a druhým dílem, který je s možností natáčení uložen v zahloubení prvního dílu, je uspořádána kruhová podložka, jejíž světlý otvor má menší průměr než je velikost strany čtverce čtyřhranného otvoru ořechu, která omezuje jeho průchodnost v plném průřezu. Je možné použít kliky se standardním ětyřhranem, ato pro všechna provedení, tedy jak pro zámek mechanický nebo elektrický, tak pro zámek levý nebo pravý. Použití klasické kruhové podložky je jednoduché a levné. Výhodné je, je-li kruhová podložka z kvalitního otěruvzdomého materiálu.
V konkrétním provedení je prostředkem pro přenos ovládací síly je stavítko, tvořené deskovitým tělesem, které je v tělese zámku vedeno s možností podélného posuvného pohybu mezi dvěma krajními polohami. Jeho první - krajní dolní poloha odpovídá uzamčenému zámku, do níž je nepřetržitě tlačeno. Současně je závora, vysunutá příčně z tělesa zámku, ve své krajní poloze fixovaná přední krajní polohou svého kolíku v šikmém výřezu stavítka. Západka, která je stále pružně přitlačovaná k čelní straně tělesa zámku a stále vysunutá ven, je v této poloze zablokovaná dorazem na část čelní hrany pojistky a jištěná dorazem svého druhého kolíku k čelní hraně stavítka proti drahému pevnému čepu. Zarážka, která je pod nepřetržitým tlakem své pružinky stále dotlačovaná k čelu tělesa zámku, je v této poloze volně zatlačitelná dovnitř a je tedy nefunkční. Jeho druhá - krajní horní poloha odpovídá odemčenému zámku. Do ní je stavítko přesunuto buď natáčením ořechu nebo stiskem vnitřní kliky, jehož ovládací palec je v záběru s čepem stavítka, nebo otočením klíčové vložky u mechanicky ovládaného zámku, nebo mechanickým spojením obou dílů ořechu po přivedení napětí na elektromagnet u elektricky ovládaného zámku. Závora je v tomto případě ve své krajní poloze zatažená uvnitř tělesa zámku a fixovaná zadní krajní polohou svého kolíku v šikmém výřezu stavítka. Odpružená západka sice vyčnívá z tělesa zámku, ale je tlakem zvenčí zatlačitelná dovnitř tělesa zámku, s jistícím dorazem svého drahého čepu do vyhnutí stavítka. Zarážka, stále pod tlakem své pružinky, vyčnívá ven z tělesa zámku, ale je v této poloze upevněna pomocí své dorazové plochy, zabírající se zubem stavítka, a je z ní uvolnitelná při tlaku z vnější strany zámku na její vyčnívající část. Západka přitom zahrnuje vozík, který je příčně posuvně veden v tělese zámku, a střelku, která sestává ze dvou dílů, které jsou jednotlivě uloženy na čepech vozíku smožností jejich natáčení atak rozevírání jejích volných klínovitých konců. Oba díly střelky, v uzamčené poloze západky, jsou uzpůsobeny k upevnění svých konců v rozevřené poloze. Pojistka je deskovité těleso, uložené na základní desce s možností omezeného podélného posuvu. Pro zajištění svých poloh a pohybu má dva podélné oválné výřezy, umístěné nad sebou a navzájem přesazené, kterými je vedena na dvou pevných čepech. Dále obsahuje dvě pérové pružiny. První pérová pružina tlačí nepřetržitě pojistku směrem dolů, a v odemčené poloze zámku tlačí dolů i stavítko přídavně ke stejnému působení jeho vlastní pružiny, a to zejména v počáteční fázi tohoto pohybu. Druhá pérová
-2CZ 12466 Ul pružina tlačí nepřetržitě západku ven ze zámku. Pojistka dále obsahuje kolmo zvednuté zahnutí pro posun pojistky spolu se stavítkem směrem nahoru a pro vytvoření dorazu pro horní krajní polohu stavítka, přičemž má vytvořenou naváděcí a dorazovou část pro zablokování západky při uzamknutém zámku. Jedná se o konkrétní provedení mechanizmu zámku pro dosažení jednoduchého a spolehlivého zajištění vynálezecké myšlenky, popsané výše.
Další výhodou zámku je, že kjeho tělesu mohou být připevněny mikrospínače pro indikaci uzamčené polohy zámku v závislosti na poloze jeho ovládacích prvků. První mikrospínač je v dosahu ovládacího palce ořechu a druhý mikrospínač je v oblasti stavítka v jeho dolní uzamčené poloze. Je tak možné snímat polohu těchto dvou základních ovládacích prvků a stav, kdy je zámek spolehlivě zamčený.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je pro lepší srozumitelnost popsáno v následujícím příkladném konkrétním provedení, s odkazem na připojené výkresy, na kterých:
na obr. 1 je pohled shora na odemknutý zámek s odkrytou horní krycí deskou, na obr. 2 je tentýž pohled, ale zámek je ve stavu zamknutém, na obr. 3 a 4 je tentýž pohled, ale se zaměřením na uspořádání prvků pro elektrické ovládání zámku a umístění mikrospínačů, ostatní části zámku jsou, pro větší přehlednost, vypuštěny; na obr. 3 je zobrazen odemknutý stav, na obr. 4 zamknutý stav, na obr. 5 je znázorněn detail zámku s uspořádáním pojistky a západky, na obr. 6 je znázorněn pohled najeden ze dvou dílů střelky, na obr. 7 je detail závory, na óbr. 8 je zobrazeno těleso zarážky a na obr. 9 je znázorněno stavítko, na obr. 10 je zjednodušený pohled shora na uložení ořechu, a na obr. 11 jsou v nárysném řezu sestavené díly ořechu.
Příklady provedení technického řešení
Zámek zahrnuje spodní základní desku i a horní krycí desku 25, které za pomocí obvyklých zarážek, distančních vložek, systému kolíků a drážek zajišťují polohu dílů zámku a umožňují vedení pohyblivých částí. Všechny tyto zajišťující a vodicí prvky, pokud jsou označeny jako pevné, jsou připevněny nerozebíratelně k základní desce i. Obě desky i, 25 jsou obdélníkové, s jednostranným zadním rozšířením plochy v horní části pro uložení elektrických ovládacích prvků, a mají nahoru zahnuté bočnice, základní deska 1 má bočnice po svých delších stranách a ty jsou částečně opatřené výřezy, krycí deska 25 má bočnice po kratších stranách, takže sestavením desek 1, 25 se vytvoří, spolu s čelní lištou 3, těleso zámku, v podstatě tvořící uzavřenou krabici. Obě desky 1, 25 jsou navzájem spojeny pomocí distančních kolíků s vnitřním závitem, a jimi procházejících šroubů. K čelní straně zámku je připevněna lišta 3, v níž jsou, kromě montážních otvorů pro její přišroubování k bočnici základní desky 1 a pro připevnění vložkového zámku, tři tvarované otvory, umožňující příčné vysouvání funkčních částí zámku, a to v dolní části otvor pro závoru 4, v krycí části otvor pro západku 6 a mezi nimi otvor pro zarážku 14.
Zámek je upraven pro odemykání buď mechanické, klíčem (obvyklým vložkovým zámkem) nebo elektrickým vyhodnocovacím systémem s elektromagnetem 17. Konstrukce zámku bude nyní popsána ve směru zdola nahoru, přičemž čelní stranou se rozumí venkovní strana zámku s lištou 3, zadní stranou je ta strana, která je situována směrem dovnitř dveří, podélný směr je po výšce
-3 CZ 12466 Ul zámku, příčný směr je od jeho zadní strany k čelní straně. Pokud jsou prvky nebo jejich části ve tvaru desky, jsou jejich úzké obvodové stěny v textu označovány jako hrany. Je-li v textu uvedena klika, je možné i obdobné provedení madla jakéhokoliv tvaru.
Pro mechanické ovládání je zámek opatřen obvyklým zámkem s vložkou, upevněnou oboustran5 ně v otvorech v obou deskách 4, 25. Palec vložkového zámku ovládá podélný zdvih stavítka 11 pomocí narážky 12, upevněné ke spodnímu konci stavítka Ji, s omezením otočného pohybu vložky cylindrického zámku pevným dorazovým kolíkem. Stavítko 11, jak je v principu známé, přenáší ovládací síly na další pohyblivé díly zámku, aje tvořené deskovitým plochým tělesem s výřezy a výstupky, ovládajícími při jeho posuvném a v podstatě podélném pohybu vysouvání io a zasouvání zamykacích prvků zámku. V daném případě je stavítko 41 opatřeno tvarovým uzavřeným šikmým výřezem 22, v němž je veden kolík 28 závory 4, což umožňuje její vysunutí ven z lišty 3 zámku při zamykacím pohybu stavítka U směrem nahoru a současně určuje obě krajní polohy závory 4, kolík 28 závory 4 může sloužit současně jako jištění proti vypadnutí závory 4 lištou 3 ven ze zámku. Tento kolík 28 může pro snížení tření nést prstencové pouzdro z otěruvzdomého plastu. Závora 4 je čelním koncem uložena v otvoru lišty 3, jejímiž hranami je při svém příčném posuvném pohybu vedena. Dále je pomocí své nazad otevřené drážky vedena po obvodu vodícího ložiska 16, nalisovaného na pevném kolíku, na jehož spodní širší osazené ploše je současně volně, s možností pohybu, uložena. V krajní zasunuté poloze je závora 4 vedena i po obvodu širší spodní části pevného osazeného čepu 26. Stavítko 11 je hranou svého spodního čelního výstupku 3J_ vedeno ve výřezu čelní bočnice základní desky J, dále je posuvně uloženo na osazené ploše pevného osazeného čepu 26, k jehož užšímu hornímu konci lehce svou hranou doléhá, a současně doléhá svým čepem 34 pro doraz ořechu 5 na základní desku i, po níž se může posouvat.
Zámek je opatřen ořechem 5, otočně uloženým v deskách 1, 25 zámku, opatřeným vnitřním čtyřhranným otvorem pro otevírání dveří klikou, což je známé. Ořech 5 je výměnný, může být v provedení buď pro levé pro pravé dveře. Ořech 5 v řešení zámku podle technického řešení zahrnuje těleso, sestavené ze dvou dílů, ze základního tělesa 35 s ovládacím palcem 44 a z rohatky 7. Rohatka 7 je vždy stejná, základní těleso 35 je pro levé a pravé dveře v zrcadlovém provedení. V provedení, kdy je požadována možnost odemykání klikou ze strany základní desky i, je základní těleso 35 ořechu 5 svým vnějším válcovým osazením s obvodovým prstencovým mosazným pouzdrem otočně zapuštěno v této základní desce 4· V jeho vnitřním kruhovém vybrání je otočně uložena svým spodním vnějším osazením rohatka 7, která svou vně přesahující rozšířenou částí leží na základním tělese 35. a která na svém vrchním osazení rovněž nese obvodové prstencové mosazné pouzdro pro otočné uložení v krycí desce 25. Pro myšlenku řešení je podstatné, aby čtyřhranný otvor ořechu 5 nebyl v celé své délce průchozí. Toho lze dosáhnout různými konstrukčními prostředky, například i tak, že rohatka 7 je vytvořena jako plné těleso. Pak by však nemohla být jediným universálním dílem pro levé i pravé dveře. Proto mají, podle technického řešení, oba díly ořechu 5 mají stejný průchozí čtyřhranný otvor pro nasazení kliky nebo pevné koule vždy z jedné strany zámku. Tento otvor o čtvercovém průřezu má v rozích průchozí zápichy pro kompenzaci výrobních nepřesností na čtyřhrami kliky nebo koule. Mezi oběma díly Ořechu 5 je upraven díl, který působí jako mechanická překážka průchodnosti celého otvoru v obou sestavených dílech ořechu 5. Tento díl je tvořen s výhodou kruhovou podložkou 27, uloženou pod rohatkou 2 ve vnitřním zahloubení základního tělesa 35. Průměr otvoru kruhové podložky 27 je menší než je velikost strany čtverce. Základní těleso 35 ořechu 5 má na svém vnějším obvodu vytvořen dorazový výstupek 36 pro záběr s pevným kolíkem 38, jako zábranu proti přetočení ořechu 5. Jeho ovládací palec 41 má tvarovou hranu pro záběr s čepem 34 stavítka 44· Základní těleso 35 má dále, příčně vůči svému palci 41, výběžek 42, který slouží jednak jako druhý doraz pro palec 4J ořechu 5 proti vodícímu a dorazovému pevnému kolíku 37, sloužícímu současně jako vodicí kolík pro zarážku 14, jak bude dále vysvětleno. Tento výběžek
42 má potom ještě funkcí ovládání prvního mikrospínače 43 při elektronickém ovládání zámku, což bude dále vysvětleno. Ořech 5 je opatřen dvěma proti sobě působícími, s výhodou stejně silnými tlačnými pružinami 29, 30 pro vracení kliky zpět do její základní polohy a současně pro stabilizaci polohy pohyblivých dílů ořechu 5. První vratná pružina 29, situovaná ve směru od
-4CZ 12466 Ul palce ořechu 5 nahoru, je uchycena jedním koncem na výčnělku 46 ovládacího palce 44 ořechu 5, uspořádaném proti jeho již uvedenému výběžku 42, a druhým koncem pomocí čepu k pevné destičce 47. Druhá vratná pružina 30 je pro zvýšení stability navlečena na táhlu 8, jehož jeden konec je rozšířen do tělíska, které má na konci do obou stran vybíhající souosé kolíčky. Jeden kolíček je veden v drážce základní desky I, druhý kolíček prochází otvorem v rohatce 7. Tak je tento konce táhla 8 veden po základní desce I a současně je s ním spojena otočná rohatka 7. Druhý konec táhla 8 ve směru od ořechu 5 dolů prochází volně příčně oválným vodicím okem v pevné destičce 32, takže se táhlo 8 může pohybovat spolu s rohatkou 7 a vede přitom druhou vratnou pružinu 30. Horní hrana pevné destičky 32 s vodicím okem tvoří současně pomocnou ío vodicí plochu pro stavítko 11. Rohatka 7 má na svém vnějším obvodě vytvořen tvarový doraz 49 se šikmým náběhem pro záběr ze západkovým raménkem 48, volně navlečeným na kolíku základního tělesa 35 ořechu 5. Západkové raménko 48 má takový koncový úkos, aby, unášené rohatkou 7 při jejím kruhovém pohybu spolu se základním tělesem 35, nemohlo být vytaženo ze záběru. Druhá vratná pružina 30 navíc neustále natáčí rohatku 7 tak, že její tvarový doraz 49 je v poloze, umožňující zapadnutí volného konce západkového raménka 48 shora do záběru s rohatkou 7. Pokud by tedy nebyly obě vratné pružiny 29, 30 stejně silné, nesmí být druhá vratná pružina 30 výrazně slabší, aby nebyla přetlačená. Pro vymezení horní krajní polohy táhla druhé vratné pružiny 30, a tak i zajištění správné polohy rohatky 7, slouží vodicí drážka 65 druhé vratné pružiny 30, která je upravena s výhodou v obou deskách 1, 25 zámku. Záběr tvarového dorazu 49 rohatky 7 se západkovým raménkem 48 se ale požaduje jen v případě elektrického ovládání otevíracího zdvihu stavítka JJ. (ve směru nahoru) pomocí elektromagnetu 17. V případě mechanického ovládání zámku je volně nasazené západkové raménko 48 ze zámku vyjmuto, a rohatka 7 slouží jen jako volně otočný druhý díl ořechu 5, jak bude popsáno dále.
Na základní desce I je volně posuvně v příčném směru uložen další díl zámku - zarážka 14.
Zarážka 14 je tvořena plochým deskovitým tělesem, uspořádaným kolmo k oběma deskám I, 25 zámku. Těleso je vpředu ukončeno oboustranně rozšířenou plochou hlavou 50 ve tvaru šipky, která je vedena stěnami otvoru v liště 3. Na zadním konci má zarážka 14, ve stejném směru jako hlava 50, oboustranné, prostorově tvarované rozšíření 51 s koncovým bočním křidélkem 52. Prostorově vytvarované rozšíření 51. slouží k vytvoření přesných dorazových ploch a vodicích ploch pro různé požadované polohy zarážky 14 v souvislosti s vodicím a dorazovým kolíkem 37 (sloužícím rovněž jako doraz pro dorazový výstupek 36 ořechu 5) a s pevným kolíkem 38 (jehož opačná strana slouží současně jako doraz pro ovládací palec 41 ořechu 5.), dále pro vedení posuvného pohybu zarážky 14 po základní desce 1, na boční křidélko 52 zadního rozšíření 51 je navlečen jeden konec pružinky 23, jejíž druhý konec je uchycen k čelní bočnici základní desky L
Tím je zarážka 14 neustále dotlačována směrem k liště 3, takže její hlava 50 částečně prochází otvorem lišty 3 a přesahuje ven ze zámku, může se však zasouvat dovnitř zámku. V odemknuté poloze zámku je v této poloze fixována stavítkem JJ.. Stavítko JJ. je vedeno po hraně plochého tělesa zarážky 14, přivrácené ke krycí desce 25, takže je zapuštěné mezi hlavou zarážky 14 a jejím zadním rozšířením 5L Ze zadní hrany stavítka 11 v této své oblasti vybíhá pilovitý výstupek, tvořící zub 33 pro fixování polohy stavítka 11 i zarážky 14. První bok zubu 33 ve směru zdola je kolmý vůči hraně stavítka 11, druhý bok má náběhovou šikmou hranu. Na své opačné straně má v této oblasti stavítko 11 otevřený výřez 53 pro umožnění příčného pohybu hlavy 50 zarážky 14. Za otevřeným výřezem 53 je stavítko Π. opatřeno svým vodicím čepem 34 pro doraz ořechu 5, který byl již zmíněn. Stavítko J4 je ukončeno směrem dozadu zahnutým zarážkovým zubem 39, mezi nímž a čepem 34 stavítka 11 je uspořádáno oblé vyhnutí 40 ve tvaru rozevřeného U (funkce zarážkového zubu a vyhnutí 40 bude vysvětlen dále).
V horní části zámku je upravena západka 6, sestávající z příčně posuvného vozíku 9 a dvoudílné střelky JO. Oba díly střelky JO jsou spojeny s vozíkem 9 s možností natáčivého pohybu. Vozík 9 je opatřen prvním kolíkem, který je pro příčný posuvný pohyb západky 6 veden v drážce základní desky L Vozík 9 je dále opatřen souosým druhým kolíkem 54, který je pro stejný účel veden svým horním osazeným koncem v protilehlé drážce krycí desky 25. Tento druhý kolík 54 je pro ovládání funkce západky 6 současně veden obvodovou plochou své spodní části ještě po čelní hraně stavítka JJ., v oblasti jeho vyhnutí 40. Pro zmenšení tření může být druhý kolík 54 na
-5 CZ 12466 Ul svém větším průměru opatřen plastovým pouzdrem. Z čela vozíku 9, kolmo k němu, vybíhá po každé straně jeden čep 55 pro uložení jednoho dílu střelky 10. Každý díl 10a, 10b střelky 10, s výhodou tvořící stejné poloviny, je pro toto otočné uložení tvořen válcovitým pouzdrem 44. Obě válcovitá pouzdra 44 jsou shodně protažena v čelním směru k liště 3, každé do klínovitého zamykacího jazýčku 56 tak, že celková šířka sestaveného vozíku 9 a obou přisazených dílů střelky £0 odpovídá s vůlí šířce otvoru v liště 3 pro západku 6; hrany otvoru tvoří tak pomocné vedení západky 6. Každé válcovité pouzdro 44 je na zadní straně, na části svého průřezu prodlouženo ve směru osy svého otvoru pro nasazení na čep 55 vozíku 9. Toto částečné koncové přesazení válcovitého pouzdra 44 je ukončeno v rovné plošce 57, která je rovnoběžné sosou ío čepu 55 nebo v ní ležící (při polovičním přesazení). Roviny těchto plošek 57 jsou vůči vrcholu zamykacího jazýčku 56 střelky 10 skloněny navzájem v opačném smyslu, ale s výhodou souměrně vůči rovině, procházející osou obou čepů 55 vozíku 9. Když se v uzamčené poloze západky 6 oba díly střelky £0 těmito ploškami 57 opřou o lištu 3 zámku, obě koncové části zamykacího jazýčku 56 se navzájem rozevřou, jedna směřuje směrem k základní desce £, druhá směrem ke krycí desce 25. Pro zvětšení zamykací plochy jsou s výhodou konce obou dílů jazýčku 56 střelky 10 protaženy přes čelo vozíku 9 téměř až k sobě. Těleso vozíku 9 je ještě opatřeno distančním výstupkem pro desky £, 25 zámku.
Pro funkci západky 6 slouží další díl zámku - pojistka £3. Pojistka £3 je tvořena deskovitým tělesem, uloženým na základní desce £ s možností omezeného podélného posuvu. Pro zajištění svých poloh a pohybu má pojistka 13 dva podélné oválné výřezy, umístěnými nad sebou a navzájem přesazené, kterými je vedena na dvou pevných čepech 58, 59. Dále jsou zde upraveny dvě pérové pružiny 21a, 21b. První pérová pružina 21a je natočena na samostatném třetím pevném čepu 60. jedno její rameno jde směrem nahoru, je opřeno o čelní boěnici základní desky £; druhé rameno, jde rovněž nahoru, ale nazad a obtáčí čep 6£ pojistky £3; tato první pérová pružina 21a tlačí nepřetržitě pojistku 13 směrem dolů, a při otevřeném zámku tlačí dolů i stavítko ££, přídavně ke stejnému působení jeho vlastní pružiny 24, a to zejména v počáteční fázi tohoto pohybu, kdy je nutné překonávat větší odpor. Druhá pérová pružina 21b ie natočena na druhém (dolním) pevném čepu 59 pojistky 13, jedno její rameno je vedeno šikmo nahoru k směrem k liště 3, a opírá se o samostatný třetí pevný čep 60, druhé rameno jde směrem dolů a opírá se o zadní plochu vozíku 9 západky 6; tato druhá pérová pružina 21b tlačí nepřetržitě západku 6 ven ze zámku, takže prochází otvorem v liště 3. Obě pérové pružiny 21a, 21b současně přitlačují pojistku £3 směrem k základní desce £ a stabilizují její polohu. Všechny tři pevné čepy 58, 59, 60 slouží současně jako dorazové plochy pro omezení podélného pohybu pojistky £3, druhý a třetí pevný čep 59, 60 ještě jako distanční sloupek pro desky £, 25 zámku. Pojistka 13 je opatřena k ní kolmo zvednutým zahnutím 62, sloužícím jako unášeči plocha pro posun pojistky 13 spolu se stavítkem ££ směrem nahoru, a v koncové horní poloze stavítka 11, tedy při odemčeném zámku, jako doraz pro horní polohu stavítka ££; v dolní, zamčené poloze slouží pro stavítko ££ jako pomocná dorazová plocha druhý pevný čep 59 pojistky 13, o který se stavítko ££ opírá funkční plochou svého zarážkového zubu 39. Funkčními plochami pojistky £3 jsou tedy její vnitřní hrany u obou oválných výřezů, spodní plocha zahnutí 62, vnější spodní hrana 2 pod horním oválným výřezem, ale především část 63 vnější čelní hrany u jejího spodního konce, která slouží jako naváděcí plocha pro vozík 9 v průběhu zamykání, a ve spodní poloze pojistky 13, tedy pří zamknutém zámku, jako pevná dorazová plocha pro vozík 9 západky 6. Pojistka £3 tak touto svou částí 63 blokuje západku 6 v zamčené poloze, kdy rozevřené díly její střelky £0 jsou zasunuté v otvoru protiplechu dveřní zárubně, čímž se vytváří k závoře 4 další zajišťovací bod.
Pro elektronické ovládání je zámek opatřen elektromagnetem 17, připevněným k základní desce £ v její horní rozšířené části £, a připojeným k hlavní svorkovnici na zadní boěnici základní desky £. Kotva elektromagnetů £7 je prodloužena do jehly z magneticky nevodivého materiálu, přičemž v místě připojení má jinak válcovité těleso kotvy tvar kužele, zužujícího se směrem k jehle. Taje potom připevněna k plastovému pouzdru 64, uvnitř kterého je permanentní magnet £8 z magnetického materiálu, obsahujícího neodym. Pouzdro 64 nemusí být z plastu, ale musí být z magneticky nevodivého materiálu. Povrchová plocha plastového pouzdra 64, přivrácená
-6CZ 12466 Ul k ořechu 5, je zaoblená. Kotva s jehlou a plastovým pouzdrem 64 s permanentním magnetem 18 tvoří tuhý celek, uspořádaný tak, že západkové raménko 48, které je z magneticky vodivého materiálu, je neustále přitahováno permanentním magnetem 18 k plastovému pouzdru 64, po jehož zaobleném povrchu se svou rovněž zaoblenou horní hranou tak může, při jejich vzájemném pohybu, odvalovat a volně klouzat. V uzamčené poloze zámku je západkové raménko 48 permanentním magnetem 18 drženo volným koncem ve zvednuté poloze, tedy mimo záběr s rohatkou 7. Pokud má dojít k odemčení zámku aje dán příslušný impuls, vysouvacím pohybem kotvy elektromagnetu 17 dojde k mechanickému přitlačení volného konce západkového raménka 48 k obvodu rohatky 7 až do záběru s jejím tvarovaným dorazem 49.
ío Zámek je dále vybaven dvoubodovým snímáním polohy pomocí dvou mikrospínačů 43,45, které jsou, spolu s příslušným elektrickým propojením, s výhodou pomocí tištěného spoje, upevněny k základní desce i v její spodní polovině. První mikrospínač 43 je umístěn v oblasti zarážky 14, je spínán výběžkem ovládacího palce 41 ořechu 5 při jeho pohybu směrem dolů. Druhý mikrospínač 45 je umístěn v oblasti závory 4 aje sepnut spodní plochou stavítka 1_1 v jeho spodní poloze, tedy v uzamknuté poloze zámku. Tištěný spoj je připojen na pomocnou svorkovnici ve výřezu zadní bočnice základní desky 1, a dále kabelem na hlavní svorkovnici v horní části tělesa zámku u elektromagnetu 17. Tento výřez může být překryt pomocným zadním krytem. Pomocí mikrospínačů 43, 45 je možné sledovat stav u dvou odemykacích prvků zámku - ořechu 5 a stavítka 11, s následnou signalizací. To může být provedeno nezávisle na způsobu ovládání zámku, ale většinou bývá používáno právě u zámků, ovládaných elektricky.
Zámek má následující funkci. Z vnitřní strany dveří je klika zámku vždy funkční, to znamená, že zamčený zámek se dá zevnitř odemknout stiskem této vnitřní kliky. Proto musí mít vnitřní kliku nebo podobné otočné madlo každé dveře, u kterých bude zámek použit. Pohyb kliky se pomocí jejího odpovídajícího čtyřhranu přenese na otočný pohyb ořechu 5, ovládací palec 41 ořechu 5 jde nahoru, tlačí na čep 34 stavítka 11 a to se, proti tlaku své pružiny 24, zvedá. Podélný zdvih stavítka 11 se jednak pomocí uzavřeného šikmého výřezu 22 stavítka 11 a zabírajícího kolíku 28 závory 4 převádí na zamykací příčný pohyb této závory 4 až do její vysunuté a zajištěné polohy. To vše je známé. Při zdvihu stavítka 11 současně najíždí zub 33 stavítka 11 svou šikmou naváděcí plochou na roh zadního rozšíření 51 zarážky 14, což způsobuje její zasouvání do zámku proti tlaku její pružinky 23. Jakmile zub 33 přejede přes hranu zadního rozšíření 51 zarážky 14, zarážka 14 pod vlivem své pružinky 23 zaskočí zpět, vedená kolmým bokem zubu 33, až se zarazí čelní plochou svého zadního rozšíření 51 o zadní hranu stavítka 11, a bočním křidélkem 52 svého zadního rozšíření 51 o vodicí a dorazový kolík 37. Současně s tím se se stavítkem 11 posouvá nahoru, proti tlaku jedné ze svých pérových pružin 21a, 21b, i pojistka 13, a to pomocí svého kolmo zvednutého zahnutí 62, na kterou tlačí stavítko 11 hranou svého horního konce. V horní koncové poloze stavítka 11, odpovídající odemčenému zámku, je pojistka 13 ve své horní krajní poloze, mimo dosah vozíku 9 západky 6, a stavítko li je v poloze, kdy jeho vyhnutí 40 se nachází proti druhému kolíku 55 vozíku 9. Západka 6 je tak uvolněná, vozík 9 se volně posouvá, veden jen svým prvním kolíkem v drážce základní desky 1, druhým kolíkem 54 v drážce krycí desky 25 a hranami otvoru lišty 3 zámku, omezen dorazem svého druhého kolíku 54 na dno vyhnutí 40 stavítka H· Klika se pod vlivem svých vratných pružin 29, 30 vrací zpět do své základní polohy, dveře jsou uvolněny pro průchod.
V případě mechanického ovládání zámku z vnější strany dveří je účelné, aby byla vnější klika (nebo knoflík) nefunkční, to znamená, že se natáčí, ale neodemyká při tom zámek. To je způsobeno tím, že mezi základním tělesem 35 ořechu 5, které je v zámku na vnější straně, a v něm uloženým druhým dílem ořechu 5 - rohatkou 7, nedojde k přenosu otočného pohybu, protože tomu brání kruhová podložka 27, která je vložena mezi oba díly ořechu 5 tak, že přečnívá do vnitřního prostoru průchozího čtyřhranného otvoru ořechu 5 a přerušuje jeho průchodnost v plném průřezu. Nemůže proto dojít k přenosu otáčivého pohybu ze základního tělesa 35 ořechu 5 na rohatku 7, a ta se proto v základním tělese 35 ořechu 5 jen volně protáčí. K otevření zámku, a tak i dveří, zvenku může dojít pouze za pomoci jiného impulsu, například
-7CZ 12466 Ul mechanického, pomocí běžné klíčové vložky, jejíž palec známým způsobem zvedá stavítko li, a pak již probíhá výše popsaný mechanizmus odemykání zámku.
V případě elektrického ovládání zámku, případně elektronického vyhodnocovacího systému s oprávněním ke vstupu, dojde vnějším odemykacím impulsem pro odemčení zámku k přivedení napětí na cívku elektromagnetu 17, tak k vysouvacímu pohybu jeho kotvy, atak i magneticky nevodivé jehly s permanentním magnetem 18 ven směrem k ořechu 5. Kuželovitou přechodovou oblastí kotvy se dosahuje většího přesunutí kotvy a tím i žádoucího většího vysunutí jehly s permanentním magnetem 18 směrem k rohatce 7. Tím dojde spolehlivě k zatlačení volného konce západkového raménka 48, otočně spojeného druhým koncem se základním tělesem 35 io ořechu 5, do záběru s tvarovým dorazem 49, upraveným na obvodu rohatky 7, a tak i ke spojení obou dílů ořechu 5 ve smyslu otáčení, a tudíž i k přenosu natáčivého pohybu mezi nimi. Správná poloha natočení rohatky 7 pro zapadnutí volného konce západkového raménka 48 shora do záběru s tvarovaným dorazem 49 rohatky 7 zajišťuje druhá vratná pružina 30 a tvar a umístění alespoň jedné vodicí drážky 65 v tělese zámku, jak bylo vysvětleno výše. Je-li tedy správným impulsem uživatele přivedeno na cívku elektromagnetu 17 napětí, dojde k odemčení zámku, a pak otevíráme dveře klikou nejen ze strany toho dílu ořechu 5, kde je základní těleso 35 ořechu 5 s ovládacím palcem 41 pro zdvih stavítka 11, ale i ze strany druhé, tedy nejen vnitřní klikou, ale i klikou vnější. Pokud ale nedostane systém správný impuls, nedojde k sepnutí elektromagnetu 17, jeho kotva je, pod vlivem své pružiny 19 uvnitř jeho cívky, permanentní magnet £8 drží volný konec západkového raménka 48 mimo záběr s rohatkou 7, rohatka 7 se volně protáčí, dveře nejde z vnější strany odemknout a otevřít. Dveře, u kterých je použit zámek s elektrickým ovládáním, musí tedy mít v zásadě funkční obě kliky, vnitřní i vnější. Zamknutí zámku, atak dveří, je vždy ovládáno zarážkou 14, kterou je třeba zatlačit do zámku proti tlaku její pružinky 23. Při zavírání dveří k tomu dojde tak, že zarážka £4, která je vždy vysunuta svou hlavou 50 ven ze zámku, narazí na protiplech dveřní zárubně nebo podobné plochy, a při patřičné malé vůli mezi dveřmi a zárubní nebo podobnou plochou dojde automaticky k zatlačení zarážky 14 dovnitř zámku. Tím dojde k uvolnění zubu 33 odpruženého stavítka 11, dotlačovaného dosud jeho kolmou hranou na plochu zadního rozšíření 51 zarážky 14 a rozpojení dorazu. Stavítko 11 je uvolněno a v ten moment, pod tlakem své pružiny 24, posílené ze začátku i působením první pérové pružiny 21a, se prudce vrací do spodní krajní polohy. Tím se vysune do zamknuté polohy závora 4. Uvolněním a přesunutím stavítka ££ směrem dolů je uvolněna i pojistka 13, která pod tlakem první pérové pružiny 21a sjíždí do své spodní krajní polohy, přičemž současně tlačí svou částí 63. tvořenou šikmou čelní hranou své spodní části, zezadu na vozík 9, vysouvá ho ven ze zámku až na doraz, kdy se obě části dvoudílné střelky 10 svými rovnými ploškami 57 opřou o lištu 3. Vzhledem k šikmému uspořádání těchto plošek 57 vůči sobě, jak bylo výše vysvětleno, dojde v momentě zasunutí střelky 10 do otvoru v protiplechu zárubně k pevnému rozevření konců jazýčku 56 obou částí střelky £0 vůči sobě a současně k fixaci celé západky v této poloze, západka 6 je zablokována, její zatažení zpět není možné. Západka 6, v této poloze nehybná, je držená pojistkou £3 pod tlakem druhé pérové pružiny 21b a jištěná vedením pojistky £3 na dvou pevných čepech 58, 59. jakož i opřením druhého kolíku 54 svého vozíku 9 o ěelní hranu stavítka 11, stabilizovaného z druhé strany druhým pevným čepem 59 pojistky 13. Popsaným zablokováním západky 6 s rozevřenými díly střelky 10 v zamknuté poloze je, při současně vysunuté závoře 4, dosaženo druhého pevného bezpečnostního bodu zámku.
Seznam vztahových značek:
1 základní deska vnější spodní hrana (pojistky) lišta závora ořech
6 západka rohatka táhlo
-8CZ 12466 Ul
9 10 vozík (západky) střelka
10b díl střelky
10a díl střelky
5 11 stavítko
12 narážka (stavítka pro palec klíčové vložky)
13 pojistka
14 zarážka
15 horní rozšíření (základní desky)
10 16 vodicí ložisko (závory)
17 elektromagnet
18 permanentní magnet
19 pružina (kotvy elektromagnetu)
20 pevný dorazový kolík (pro přenos pohybu stavítka pomocí palce klíčové vložky)
15 21a první pérová pružina
21b druhá pérová pružina
22 uzavřený šikmý výřez (stavítka)
23 pružinka (zarážky)
24 pružina (stavítka)
20 25 krycí deska
26 osazený čep
27 kruhová podložka
28 kolík (závory)
29 první vratná pružina
25 30 druhá vratná pružina
31 spodní čelní výstupek (stavítka)
32 pevná destička s vodicím okem (pro táhlo)
33 zub (stavítka)
34 čep (stavítka)
30 35 základní těleso (ořechu)
36 dorazový výstupek (ořechu)
37 vodicí a dorazový kolík (zarážky, současně doraz pro palec ořechu)
38 pevný kolík (současně pevný zarážkový čep pro palec ořechu)
39 zarážkový zub (stavítka)
35 40 vyhnutí (stavítka)
41 ovládací palec (ořechu)
42 výběžek (palce ořechu)
43 první mikrospínač
44 válcovité pouzdro (střelky)
40 45 druhý mikrospínač
46 výčnělek (ořechu)
47 pevná destička (pro uchycení první vratné pružiny)
48 západkové raménko
49 tvarový doraz (rohatky)
45 50 hlava (zarážky)
51 rozšíření (zarážky)
52 boční křidélko (zarážky)
53 otevřený výřez (stavítka)
54 druhý kolík (vozíku)
50 55 čep (vozíku)
56 zamykací jazýček (střelky)
57 rovné plošky (střelky)
58 první pevný čep (pro pojistku)
59 druhý pevný čep (pro pojistku)
-9CZ 12466 Ul samostatný třetí pevný čep (pro pojistku)
čep (pojistky)
zahnutí (pojistky)
část (dorazové hrany pojistky)
plastové pouzdro (pro permanentní magnet)
vodicí drážka (pro kolík táhla).

Claims (14)

  1. NÁROKY NA
    OCHRANU
    1.
    Zámek, zejména pro dveře alespoň s vnitřní klikou, zahrnující těleso zámku, opatřené otáčivým ořechem (5) a klíčovou vložkou, a zahrnující dále v tělese zámku uspořádaný zamykací závorový systém, západkový mechanizmus a zarážkový mechanizmus pro automatické uzamykání zámku, funkčně navzájem propojené pomocí společného prostředku pro přenos ovládací síly, uspořádaného v tělese zámku s možností v podstatě podélného pohybu, kdy závora (4) závorového systému je jištěna v obou svých krajních polohách a západka (6) západkového mechanizmu je uzpůsobená pro stranové vykývnutí své části vyčnívající ven z tělesa zámku a zablokování v této poloze při uzamčeném zámku, vyznačující se tím, že ořech (5), jehož vnitřní průchozí otvor s alespoň jednou unášecí plochou pro kliku je na části své délky upraven jako alespoň zčásti neprůchodný, zahrnuje těleso, sestavené ze dvou navzájem otočně spojených dílů, kde jeden z nich je opatřen prvkem pro záběr s prostředkem pro přenos ovládací síly.
  2. 2. Zámek s elektrickým ovládáním, zejména pro dveře s vnější i vnitřní klikou, zahrnující těleso zámku, opatřené otáčivým ořechem (5), a zahrnující dále v tělese zámku uspořádaný zamykací závorový systém, západkový mechanizmus a zarážkový mechanizmus pro automatické uzamykání zámku, funkčně navzájem propojené pomocí společného prostředku pro přenos ovládací síly uspořádaného v tělese zámku s možností v podstatě podélného pohybu, kdy závora (4) závorového systému je jištěna v obou svých krajních polohách a západka (6) západkového mechanizmu je uzpůsobená pro stranové vykývnutí své části vyčnívající ven z tělesa zámku a zablokování v této poloze při uzamčeném zámku, vyznačující se tím, že ořech (5), jehož vnitřní průchozí otvor s alespoň jednou unášecí plochou pro kliku, je na části své délky upraven jako alespoň zčásti neprůchodný, zahrnuje těleso, sestavené ze dvou navzájem otočně spojených dílů, kde první z nich je opatřen prvkem pro záběr s prostředkem pro přenos ovládací síly, přičemž zámek je opatřen elektricky ovládaným členem, který je uzpůsoben, v závislosti na ovládacím signálu, pro mechanické spojení druhého dílu ořechu (5) s prvním dílem ořechu (5), které umožňuje jejich společné otáčení.
  3. 3. Zámek podle nároku 2, vyznačující se tím, že je opatřen klíčovou vložkou.
  4. 4. Zámek podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že pro elektrické ovládání obsahuje elektromagnet (17), kjehož kotvě je vně tělesa elektromagnetu (17) připevněn permanentní magnet (18), kterým je člen uzpůsobený pro mechanické spojení obou dílů ořechu (5) , a který je z magneticky vodivého materiálu, přidržován v poloze mimo záběr s druhým dílem ořechu (5), je-li cívka elektromagnetu (17) bez elektrického napětí, a kterým je tento člen přitlačován do záběru s druhým dílem ořechu (5), je-li ovládacím signálem přivedeno na cívku elektromagnetu (17) elektrické napětí.
  5. 5. Zámek podle nároku 4, vyznačující se tím, že kotva elektromagnetu (17), uložená na pružině (19), je prodloužená do magneticky nevodivé jehly, ke které je připevněno plastové pouzdro (64), uvnitř kterého je upevněn permanentní magnet (18), přičemž kotva s jehlou a plastové pouzdro (64) s permanentním magnetem (18) tvoří dohromady tuhý celek.
    -10CZ 12466 Ul
  6. 6. Zámek podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že prvním dílem ořechu (5) je základní těleso (35), jehož natáčivý pohyb je odvozován z podélného pohybu prostředku pro přenos ovládací síly nebo stisku vnitřní kliky, a k němu je kyvně připojen jedním koncem člen uzpůsobený pro mechanické spojení obou dílů ořechu (5), tvořený západkovým raménkem (48), a v jeho vnitřním zahloubení je volně natáčivě uložen druhý díl ořechu (5), kterým je rohatka (7), na jejímž vnějším obvodě je vytvořen tvarový doraz (49) pro záběr s druhým volným koncem západkového raménka (48).
  7. 7. Zámek podle nároku 6, vyznačující setím, že základní těleso (35) ořechu (5) je opatřenou první vratnou pružinou (29) pro stabilizaci jeho základní polohy, rohatka (7) je ío opatřena druhou vratnou pružinou (30) pro stabilizaci základní polohy, kde v základní poloze čtyřhranné otvory obou těchto dílů ořechu (5) lícují a tvarový doraz (49) rohatky (7) je v poloze, umožňující záběr se západkovým raménkem (48).
  8. 8. Zámek podle nároků 5 a 6 nebo 7, vyznačující se tím, že plastové pouzdro (64) a západkové raménko (48) mají k sobě přivrácené plochy zaoblené.
  9. 9. Zámek podle nároku 1 nebo některého z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že vnitřní průchozí otvor ořechu (5) je stejný čtyřhranný otvor o průřezu čtverce, vytvořený v jeho obou dílech, přičemž mezi prvním dílem a druhým dílem, který je s možností natáčení uložen v zahloubení prvního dílu, je uspořádána kruhová podložka (27), jejíž světlý otvor má menší průměr než je velikost strany čtverce čtyřhranného otvoru ořechu (5), která omezuje jeho průchodnost v plném průřezu.
  10. 10. Zámek podle nároku 1 nebo některého z nároků 2 až 9, vyznačující se tím, že prostředkem pro přenos ovládací síly je stavítko (11), tvořené deskovitým tělesem, které je v tělese zámku vedeno s možností podélného posuvného pohybu mezi dvěma krajními polohami, a to mezi svou první - krajní dolní polohou, odpovídající uzamčenému zámku, do níž je nepřetržitě tlačeno, kdy závora (4), vysunutá příčně z tělesa zámku, je ve své krajní poloze fixovaná přední krajní polohou svého kolíku (28) v šikmém výřezu (22) stavítka (11), kdy západka (6), která je stále pružně přitlaěovaná k čelní straně tělesa zámku a stále vysunutá ven, je v této poloze zablokovaná dorazem na ěást (63) čelní hrany pojistky (13) a jištěná dorazem svého druhého kolíku (54) k čelní hraně stavítka proti druhému pevnému čepu (59), a kdy zarážka (4), která je pod tlakem své pružinky (23) nepřetržitě dotlačovaná k čelu tělesa zámku, je v této poloze volně zatlaěitelná dovnitř aje tedy nefunkční, a dále mezi svou druhou - krajní horní polohou, odpovídající odemčenému zámku, do níž je stavítko (11) přesunuto buď natáčením ořechu (5) stiskem vnitřní kliky, jehož ovládací palec (41) je v záběru s čepem (34) stavítka (11), nebo otočením klíčové vložky u mechanicky ovládaného zámku, nebo mechanickým spojením obou dílů ořechu (5) po přivedení napětí na elektromagnet (17) u elektricky ovládaného zámku, kdy je závora (4) v krajní poloze zatažená uvnitř tělesa zámku a fixovaná zadní krajní polohou svého kolíku (28) v uzavřeném šikmém výřezu (22) stavítka (11), kdy odpružená západka (6) sice vyčnívá z tělesa zámku, ale je tlakem zvenčí zatlaěitelná dovnitř tělesa zámku, s jistícím dorazem svého druhého čepu (54) do vyhnutí (40) stavítka (11), a kdy zarážka (14), stále pod tlakem své pružinky (23), vyčnívá ven z tělesa zámku, ale je v této poloze blokována pomocí své dorazové plochy, zabírající se zubem (33) stavítka (11), aje zní uvolnitelná při tlaku z vnější strany zámku na její vyčnívající část.
  11. 11. Zámek podle nároku 10, vyznačující se tím, že západka (6) zahrnuje vozík (9), který je příčně posuvně veden v tělese zámku, a střelku (10), která sestává ze dvou dílů, které jsou jednotlivě uloženy na čepech (55) vozíku (9) s možností jejich natáčení atak rozevírání jejích volných klínovitých konců, a které jsou uzpůsobeny, v uzamčené poloze západky (6), k upevnění svých klínovitých konců v rozevřené poloze.
    -11 CZ 12466 Ul
  12. 12. Zámek podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že pojistka (13) je deskovité těleso, uložené na základní desce (1) s možností omezeného podélného posuvu, a má pro zajištění svých poloh a pohybu dva podélné oválné výřezy, umístěné nad sebou a navzájem přesazené, kterými je vedena na dvou pevných čepech (58, 59), dále obsahuje dvě pérové pružiny (21a, 21b), kde první pérová pružina (21a) tlačí nepřetržitě pojistku (13) směrem dolů, a v odemčené poloze zámku tlačí dolů i stavítko (11), přídavně ke stejnému působení jeho vlastní pružiny (24), a to zejména v počáteční fázi tohoto pohybu, a kde druhá pérová pružina (21b) tlačí nepřetržitě západku (6) ven ze zámku; pojistka (13) dále obsahuje kolmo zvednuté zahnutí (62) pro posun pojistky (13) spolu se stavítkem (11) směrem nahoru a pro vytvoření dorazu pro horní ío krajní polohu stavítka (11), přičemž pojistka (13) má vytvořenou naváděcí a dorazovou část (63) pro zablokování západky (6) při uzamknutém zámku.
  13. 13. Zámek podle některého z nároků 10 až 12, vyznačující se tím, žek tělesu zámku jsou připevněny mikrospínače pro indikaci uzamčené polohy zámku v závislosti na poloze jeho ovládacích prvků, kde první mikrospínač (43) je v dosahu ovládacího palce (41) ořechu (5) a druhý mikrospínače (45) je v oblasti stavítka (11) v jeho dolní uzamčené poloze.
    výkresů
    -12CZ 12466 Ul
    Obr·. 4 obr. z
    -13CZ 12466 Ul
  14. 14CZ 12466 Ul
    -15CZ 12466 Ul
    - 16CZ 12466 Ul
    Obt-. VO
    Konec dokumentu
CZ200213141U 2001-04-10 2001-04-10 Zámek CZ12466U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213141U CZ12466U1 (cs) 2001-04-10 2001-04-10 Zámek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213141U CZ12466U1 (cs) 2001-04-10 2001-04-10 Zámek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12466U1 true CZ12466U1 (cs) 2002-07-18

Family

ID=5476322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213141U CZ12466U1 (cs) 2001-04-10 2001-04-10 Zámek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ12466U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2554702B2 (ja) ドアーロック
EP2570574B1 (en) Solenoid operated electromechanical lock
US4677834A (en) Electro-mechanical security lock
US8671724B2 (en) Multiple access door lock mechanism
US20060156771A1 (en) Locking device
GB2286627A (en) Door latch lock
JPS62228574A (ja) カ−ド作動式錠装置
US8333411B2 (en) Lock mechanism
KR20010041923A (ko) 전자기 잠금 기구
EP3101205B1 (en) Lock assembly for locking a door with respect to a door frame
US5263749A (en) Lock with an emergency opening device
EP3995658B1 (en) A magnetic latch for fastening a hinged closure member to a support
CN215859542U (zh) 一种锁以及柜子
US20100132418A1 (en) Impact resistant electronic lock
CZ12466U1 (cs) Zámek
JP3602870B2 (ja) 電気錠
DK2385196T3 (en) Lock
DK2385194T3 (en) Lock
CZ20011296A3 (cs) Zámek
CN211144075U (zh) 一种电子柜锁
JP5074991B2 (ja) プッシュプル電気錠
EP0134317A1 (en) Locks
JPH0225898Y2 (cs)
JPH0341016Y2 (cs)
JP5330732B2 (ja) プッシュプル電気錠

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20050218

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20080204

MK1K Utility model expired

Effective date: 20110410