CZ117198A3 - Způsob a zařízení pro ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím ložem - Google Patents

Způsob a zařízení pro ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím ložem Download PDF

Info

Publication number
CZ117198A3
CZ117198A3 CZ981171A CZ117198A CZ117198A3 CZ 117198 A3 CZ117198 A3 CZ 117198A3 CZ 981171 A CZ981171 A CZ 981171A CZ 117198 A CZ117198 A CZ 117198A CZ 117198 A3 CZ117198 A3 CZ 117198A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bed
boiler
gas
particles
injected
Prior art date
Application number
CZ981171A
Other languages
English (en)
Inventor
Markku Raiko
Seppo Hulkkonen
Jukka Hirvanoja
Original Assignee
Imatran Voima Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8544230&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ117198(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Imatran Voima Oy filed Critical Imatran Voima Oy
Publication of CZ117198A3 publication Critical patent/CZ117198A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C7/00Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply
    • F23C7/002Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply the air being submitted to a rotary or spinning motion
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C10/00Fluidised bed combustion apparatus
    • F23C10/02Fluidised bed combustion apparatus with means specially adapted for achieving or promoting a circulating movement of particles within the bed or for a recirculation of particles entrained from the bed
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C10/00Fluidised bed combustion apparatus
    • F23C10/18Details; Accessories
    • F23C10/20Inlets for fluidisation air, e.g. grids; Bottoms
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C9/00Combustion apparatus characterised by arrangements for returning combustion products or flue gases to the combustion chamber
    • F23C9/003Combustion apparatus characterised by arrangements for returning combustion products or flue gases to the combustion chamber for pulverulent fuel

Description

Tento vynález se týká způsobu podle preambule nároku 1, pro řízení teploty lože v kotli s fluidizovaným ložem, obzvláště v kotlích vytápěných uhlím anebo jinými palivy s vysokou výhřevnou hodnotou, ale obtížnou zplyňovatelností. Vynález se rovněž týká montáže vhodné k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Kotel s fluidizovaným ložem představuje konstrukci kotle, v níž je dané palivo spalováno a částečně zplyňováno v podstatě nad spodní částí kotle ve vrstvě fluidizovaného lože, zformované směsicí materiálu lože nehořlavých částic s příslušným palivem. Toto lože je udržováno fluidním prostřednictvím vstřikování do něho velkou rychlostí fluidizujícího plynu, obvykle vzduchu, z trysek umístěných ve dnu lože. S kotli s fluidizovaným ložem se počítá pro spalování tuhých paliv a jsou zejména účinnými při spalování snadno zplyňovatelných paliv jako jsou dřevo a rašelina, čímž může být teplota lože řízena nastavováním stupně zplyňování prostřednictvím řízeného rozdělování vzduchu.
Tento vynález je použitelný na kotle s probublávajicím fluidizovaným ložem, obvykle provozovaným pomocí dvou zón, • ·· ·* toto·
kterém
Horní
Palivo a to spodní zónou, zformovanou přibližně 1 metr vysokým je určité palivo spalováno a částečně zóna je volným prostorem pro přídavné zplyňované v tomto fluidizovaném loži horní volné zóny, kde je kompletně spáleno, pomocí proces přídavného spalování řízen prostřednictvím sekundárního (přídavného) vzduchu do této zóny ujištění kompletního shoření daného volné zóny jsou tradičně ochlazovány tepla do vodních stěn, hlavně ložem, ve zplyňováno, spalování.
stoupá do čehož je dmýchání přídavného spalování, k paliva. Stěny této vodou a dochází k přenosu tepla do vodních stěn, pohlcováním sálání emanujícího z plynů spalovacího procesu.
Teplota uvnitř daného fluidizovaného Na jedné straně, aby se spalování, teplota lože nesmí druhé straně, jestliže je nad určitou horní mez.
75O-9OO°C.
účinnosti nízko. Na stoupnout docházet ke spékání, protože tavený lože do hrud.
Když se lože může být vstřikovaného lože je přibližně předešlo ztrátám poklesnout příliš teplotě lože dovoleno začne popel v loži rychle spojuje materiál paliva, množství proudu tok teplota vzduchu vzduchu spalují snadno zplyňovatelná řízena pomocí měnění do lože, pomocí čehož menší upřednostňuje zplyňování paliva oproti což vede k nižším teplotám lože. Větší část pak spalována v řečené volné zóně. Protože v loži, matickými vlastnostmi zplyňování, jako zapříčiňují neřízený vzestup teploty v nemohou být používány jako hlavní s teplotou lože bude rovněž docházet, paliva a výstup kotle.
Tudíž, uhlí se tradičně fluidizovaným ložem, kde se vrací přes horní Část kotle jeho shoření daného paliva je paliva s probleje uhlí, často tyto typy paliv palivo, když se loži,
K problémům mění kvalita spaluje v kotli s část materiálu lože toto uspořádání vyžaduje částic, k zachycování spalinových (kouřových) zpátky do cyklonový či cirkuluj ícího plynů, jeho cirkuluj ícím a paliva jeho lože. Protože jiný účinný materiálu kolektor lože ze konstrukce se stává
dražší než jakou mají tradiční kotle s fluidizovaným ložem. 0 kotlích s cirkulujícími fluidizovanými loži pojednávají, například, patenty US 5 054 436 a 4 766 851.
Tradičně bylo řízení teploty lože kotle uskutečňováno, například, měněním koeficientu vzduchu upravováním množství jeho dodávání do fluidizovaného lože, či cirkulujících spalinových plynů, zpět do spodku kotle za účelem ochlazení tohoto lože. V některých případech byly používány tepelné výměníky ponořené do dna, čímž vyvstávají problémy z jejich rychlé eroze. Z hlediska opotřebení komponentů určitého kotle, lože je extrémně namáhaným místem, v němž se podmínky mění od redukce k oxidaci, působíce výjimečně silnou erozi a korozi. Obzvláště spojení žáru a více uvedených faktorů s erozivním účinkem paliva a výsledky cirkulace materiálu lože, vedou k rychlému opotřebovávání konstrukcí umístěných opotřebu materiál
Důsledkem mnohostranné povahy různých mechanismů působících v loži, je téměř nemožné nalézt nějaký pro tepelné výměníky, který bude odolávat tomuto účinku všech více zmíněných mechanismů opotřebu nabídnout dostatečně vysokou účinnost vzduchového spojenému a mohl by tepelného vstřikování překáží simultánně přenosu.
Používání dodatečného omezené rozpětí řízení tímto použitelné. Ačkoli může být dosahováno teploty lože uspokoj ivého výsledku řízení proměnné hodnoty spalování (hoření) cirkulací spalinového plynu, toto uspořádání si vyžaduje postavení samostatného cirkulačního systému.
Cílem tohoto vynálezu je poskytnout způsob schopný ovládat teplotu fluidizovaného lože kotle způsobem, který je nadřazen tradičním, výše popsaným způsobům.
Podstata vynálezu
Cíle tohoto vynálezu je dosaženo prostřednictvím uspořádání chladící zóny nad daným ložem, ale pod volnou
- 4 zónou přídavného spalování, a pak dodáváním fluidizujicího plynu do části lože s nadbytečným množstvím na jednotku plochy, pomocí čehož je nad plochou se zvýšeným množstvím vstřikování fluidizovaného plynu lože rozšířeno směrem nahoru od probublávajícího lože do řečené chladící zóny, odkud mohou nespálený hořlavý materiál a hmota částic z lože padat (klesat) zpátky do lože.
Konkrétně, vstřikování plynu s vyšší mírou (množstvím) toku je uspořádáno do středu fluidizovaného lože, čímž k návratné cirkulaci může docházet okolo částí vodní stěny upouzdřujících chladící zónu, takto usnadňujíce účinný tepelný přenos z materiálu lože v podobě sálání pohlcovaného plochami tepelného přenosu vodních stěn chladící zóny.
Konkrétněji, způsob podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím co je uvedeno ve význakové části patentového nároku 1.
Navíc, montáž podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím co je uvedeno ve význakové části nároku 8.
Tento vynález nabízí významné přednosti.
Vynález činí možným spalovat paliva s vysokou výhřevnou hodnotou v systému s fluidizovaným ložem, bez potřeby drahých sběračů částicového materiálu jako jsou ty, kterých se používá v technikách cirkulačního fluidizovaného lože. Teplota v zóně přídavného spalování, to jest, ve volné zóně nad fluidizovaným ložem, může být zvednuta dostatečně vysoko, takto umožňujíce eliminaci škodlivých nitrogenových sloučenin jako je oxid dusitý ze spalinových (kouřových) plynů v normálním postupu hoření ve fluidizovaném loži. Tedy tento způsob je skvěle vhodný pro, například, konvertování kotlů vytápěných práškovým (rozemletým) uhlím na kotle s fluidizovaným ložem. Bez toho aby se ustoupilo od míry dostatečného chlazení, instalace drahých a rychle se opotřebovávajících tepelných výměníků do zóny fludizovaného lože se stává zbytečnou.
V důsledku proměnítelného množství vstřikování vzduchu v různých zónách fluidizovaného lože, parametry procesu • · ··· ♦ spalování (hoření) mohou být řízeny tímto způsobem snaze a v širším rozpětí, než je tomu u uspořádání předchozí techniky. V oblasti vysocerychlostní fluidizace ve fluidizovaném loži jsou vytvářeny oxidační podmínky, které usnadňují odsiřování pomocí vápence stejným způsobem jako v kotli s cirkulačním
S pomocí vstřikování sekundárního fluidizovaným ložem.
(přídavného) vzduchu nebo cirkulujícího plynu, či obou, může být chladící zóna opatřena plynovým vírem, jenž stabilizuje vzor toku plynu daného kotle. Výsledkem je, že mezi mnohými věcmi, dochází ke snížení oxidů dusíku.
Velikost regionu zplyňování fluidizovaného lože může teplota v daném být učiněna menší a maximální kotli snížena, kvůli zvýšené míře tepelného přenosu. Tento odstraňování oxidů dusíku a síry faktor, rovněž, přispívá ke snadnějšímu
Přehled obrázků na výkresech
Tento vynález bude nyní dále podrobněji popsán pomocí odkazů na příslušné připojené výkresy, v nichž:
Obr. 1 - znázorňuje schematické blokové schéma uspořádání kotle s fluidizovaným ložem podle tohoto vynálezu.
Obr. 2 - znázorňuje podrobnější pohled na fluidizované lože uspořádání kotle podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Odkazuje na příslušná schémata, uspořádání kotle podle tohoto vynálezu je v podstatě podobné tomu jaké mají tradiční kotle s fluidizovaným ložem. Kotel 1 má region pece 1, nad kterým je umístěn region výměny tepla 2, v němž je teplo uvolňované prostřednictvím spalování (hoření) určitého paliva přenášeno pomocí tepelných výměníků 3 do teplo
- 6 nesoucího media. Toto teplo nesoucí medium je tradičně voda, která je odpařována a přehřívána v tepelných výměnících pro použití v parních turbinách a jiných zařízeních. Z regionu výměny tepla 2 jsou chlazené spalinové plyny odebírány do komínu buď přímo anebo přes čistící zařízení, v závislosti na potřebě dodatečného čištění. Podle přítomného (tohoto) způsobu mohou být oxidy dusíku a síry v podstatě odstraněny již v kotli 1, během procesu spalování.
Region pece kotle 1. je rozdělen do množství zón. Nejníže jsou v kotli 1 umístěny trysky 4, 5, vstřikování fluidizujícího plynu, nad nimiž je udržováno fludizované lože ť>. Nad fluidizovaným ložem 6 je zajištěna chladící zóna 7 podle tohoto vynálezu, a nad tím je volná zóna 8 pro přídavné spalování. Fluidizující plyn, tradičně vzduch anebo spalinový plyn, či jejich nějaká směsice, je dmýchán do trysek 4, 5., prostřednictvím větráku 10 podél potrubí 11.
Toto potrubí 11 je na své dráze rozvětveno do kanálu 12, vedoucího do laterálních trysek 5, a do kanálu 13, vedoucího do středových trysek 4. Dané palivo je dodáváno do lože prostřednictvím kanálu 14, užívajícího tradičního dodávacího uspořádání.
Do regionu mezi chladící zónou 7 a volnou zónou 8 přídavného spalování jsou uspořádány trysky sekundárního (přídavného) vzduchu 15, jejichž funkce může být doplněna dodatečným umístěním, v chladící zóně 2, návratové trysky 16 pro cirkulování spalinového plynu nebo částicového materiálu z regionu kotle i po regionu tepelného přenosu 2.
Podle tohoto vynálezu jsou trysky 4, 5, vstřikování fluidizačního plynu rozděleny do dvou oblastí. V určité oblasti kotle _1, přednostně ve středu, jak je to znázorněno v tomto ztvárnění, jsou trysky nakupeny hustěji než je tomu na obvodu, čímž do lože 6 bude středově vstřikováno více vzduchu v proporci k většímu množství trysek 4, 5, ve středu. Množství vzduchu do trysek 4, 5, může být regulováno prostřednictvím řídících hradítek 17, jež jsou umístěny ve
• · •
Φ 4
4* 44*4 « 4
vzduchových kanálech 12 , 13. Když jsou obě tato hradítka 17 úplně otevřena, množství vzduchu vstřikovaného do lože 6 bude stanoveno Číselným poměrem trysek středové oblasti k počtu trysek na obvodě. Jestliže bude míra toku vzduchu nabíraného do trysek centrální oblasti 4 regulována aby byla menší než je nabírána do trysek 5 obvodové oblasti v obráceném poměru k množství trysek v obouch oblastech, proud vzduchu vstřikovaný do celé plochy kotle 6 s fluidizováným ložem se bude chovat jako v tradičním kotli s fluidizovaným ložem. Trysky mohou být umístěny tak, že například, počet trysek je stejný ve středové a obvodové oblasti, ale plocha oblasti vysokorychlostní fluidizace je navržena tak, aby byla přibližně 1/9 plochy obvodové oblasti. Avšak, tento vynález nesmí být pochopen jako omezený určitým poměrem trysek v různých plochách lože.
Když je vzduch vstřikován do fluidizovaného lože 6., provoz kotle je následující. Celkové množství vzduchu vstřikovaného do fludizovaného lože může být regulováno stejně jako je tomu v tradičním spalování s fluidizovaným ložem. Protože je nyní více vzduchu vstřikováno do oblasti vysocerychlostní fluidizace, materiál lože v ní bude stoupat jako středový sloup či pilíř 9, dosahující do chladící zóny
7. Chladící zóna 7 je region zformovaný nad fluidizovaným ložem, ale pod volnou zónou přídavného spalování 8, čímž je výška této zóny stanovena maximální výškou od horního povrchu fluidizovaného lože 6, dosažená částicemi z něho vyvrhovanými směrem nahoru. V kotli 1. se tato zóna protahuje částečně do horní části ochranného obložení 18 zóny fluidizovaného lože 6, částečně nad ní. Nad tímto ochranným obložením 18 jsou stěny tohoto kotle zformovány do teplo přenášejících stěn 19, chlazených vodou anebo parou. Trysky sekundárního (přídavného) vzduchu 15 jsou umístěny v regionu teplo přenášejících stěn 19.
Ve fluidizovaném loži 6 a chladící zóně dochází k vnitřní cirkulaci v podobě středového sloupu či pilíře.
*4 ♦ · · · 4 4 · 4 * 44 * ·· · 4 444 4 4·4 ♦ 4 444 4 4« 44444 •44 4· 4444
4 4 44 4 · · 4 4 4 4«4
- 8 vystupujícího ze středové zóny vysocerychlostní fluidizace lože 6, pomocí čehož je sloup formován hořlavinami a plyny strhávanými s hmotou částic lože. V té oblasti, kde hmota částic stoupá nad probublávající dno, je míra dodávání vzduchu upravena (nastavena) tak, že dané částice mohou dosáhnout alespoň své konečné rychlosti. V přítomném kontextu se pojem konečné rychlosti týká té rychlostí, kterou částicová hmota lože v peci začíná stoupat, strhávána směrem nahoru se pohybujícím proudem plynu. Velikost číslic materiálu lože je zvolena tak, aby tyto částice mohly klesat zpátky do lože, bez toho aby se stávaly naprosto nesenými nahoře v peci. Tudíž, materiál lože je nucen stoupat jako středový sloup 9 směrem nahoru a pak je navracen zpátky do lože jako zpětný tok podél vnitřních stěn kotle X, takto účinně přenášejíce teplo prostřednictvím sálání do teplo přenášejících ploch stěny 19 chladící zóny. Protože je emisní schopnost materiálu lože přibližně trojnásobná v porovnání s tou jakou mají plyny pece, vnitřní cirkulace tohoto materiálu lože poskytuje extrémně účinné chlazení lože.
Teplota v chladící zóně Ί_ je přibližně 85O°C, zatímco teplota ve volné zóně přídavného spalování 8 je přibližně 1 100°C. Tyto hodnoty jsou dány pouze jako příklad k vysvětlení provozních podmínek použitých v tomto vynálezu. Každý kotel, zřejmě, bude mít odlišné optimální teploty pro své příslušné komponenty a provozní podmínky.
Sekundární (přídavný) vzduch, požadovaný k zajištění kompletního spalování daného paliva, je vstřikován do kotle 1 přednostně tangenciálně v regionu chladící zóny 7, čímž bude jeho proud způsobovat odpovídající vír ve středovém sloupu či pilíři a reflux (zpětný tok) procházející dolů podél stěn kotle. Takto indukované síly vírového toku tlačí částice materiálu lože zpětného toku blízko k teplo přenášejícím povrchům 19, čímž se dosahuje zvýšeného tepelného přenosu. Navíc, tento vír vyrovnává částečné
- 9 proudy plynu v různých částech pece. Vstřikování sekundárního vzduchu může být prováděno vstřikováním spalinového (kouřového) plynu, jenž může být rovněž vstřikován do chladící zóny, když je žádoucí dodatečné chlazení.
Způsob podle tohoto vynálezu pro chlazení fluidizovaného lože je tudíž založen na koncentrovaném vstřikování proudu vzduchu nabíraného do lože tak, že se určitá oblast tohoto lože formuje do plochy s vysoce rychlostní fluidizací, v níž je částicová hmota vypuzována směrem nahoru, v podstatě výše než částice obklopujícího povrchu lože. Prostřednictvím uspořádání nad ložem tangenciálního proudu s pomocí trysků plynu, jež mohou být dodávány pomocí sekundárního či cirkulujícího plynu, je celkový proud plynu v peci tlačen do vírového pohybu, který dopravuje strhávané částice v toku plynu k vnitřním stěnám kotle. Potom, dolní část pece je opatřena v blízkosti svých vodou chlazených stěn oblastí husté suspenze, ve které je materiál fluidizovaného dna efektivně chlazen během svého toku směrem dolů. Tímto způsobem je do fluidizovaného lože zformována bouřlivá vnitřní cirkulace, ve které jsou částice umístěné ve středové ploše lože nuceny stoupat výše a vracet se zpátky v loži potom, co byly ochlazeny ve zpětném toku nastávajícím blízko stěn pece, čímž se snižuje teplota lože, obzvláště když jsou spalována paliva s vysokou výhřevnou hodnotou. Výsledkem je, že teplota lože může být regulována prostřednictvím měnění vnitřní refluxní cirkulace, čímž se pomocí zvýšeného vstřikování plynu ve středu lože dosahuje vyššího chladícího účinku. Ve výše popsaném ztvárnění k řízení teploty lože dochází prostřednictvím nastavení polohy hradítek 17 ve vzduchových kanálech 12 a 13.
V tomto způsobu je primární proud vzduchu skrze fluidizované lože udržován v podstatě rovnající se tomu, jenž je v typickém kotli s probublávajícím fluidizovaným ložem. Za příznivých podmínek může být daný systém deaktivován, čímž mohou být spalována paliva s vysokým • ·
- 10 obsahem vlhkosti, jako v tradičním postupu fluidizovaného lože. Tudíž, tento vynález činí možným spalovat množství různých paliv v jediném kotli. Pokud potřeba řízení teploty lože stoupá, hlavní část plynu vstřikování je nasměrována do středové oblasti fluidizovaného lože, simultánně redukujíce průtok obvodovými plochami lože. Avšak, ve všech momentech musí být ve všech částech tohoto lože udržováno takové minimální množství toku fluidizujícího plynu, aby bylo dostatečné k udržování lože ve fluidizovaném stavu.
Vedle toho co bylo popsáno výše, tento vynález může mít alternativní ztvárnění. V principu by mohly být vstřikovací trysky fluidizujícího plynu rozděleny do většího počtu oblastí řízení, ale takové uspořádání je sotva praktické v důsledku komplikované konstrukce a minimálního zvláštního prospěchu s tím spojeného. Plyn, jenž je vstřikován do samostatných oblastí trysek může být vzat použitím oddělených potrubí a větráků, čímž může být míchán vzduch a cirkulující spalinový plyn.
Princip tohoto vynálezu, založený na regulovaném vstřikování různých množství vzduchu do různých oblastí v loži, může být uskutečňován různými způsoby. Když se používají trysky stejné velikosti, stejnoměrně rozdělené, vstřikovací tlak v některých tryskách může být dodáván s vyšším tlakem, pomocí čehož se zvyšuje průtoková míra proudu vzduchu. Alternativně je možno použít trysky s větším průměrem v jistých plochách pole trysky anebo může být uspořádána vyšší hustota trysek doplněním tradičního systému trysek v určité oblasti pomocí trysek cirkulujícího plynu, čímž je fluidizované lože provozováno tradičním způsobem, zatímco zpětný tok částicového materiálu je poháněn pomocí cirkulačního plynu. Chladící zóna může být zformována v existujících kotlích prostřednictvím nastavení výšky středového sloupu fluidizovaného lože ve spodní části volné zóny přídavného spalování, čímž je příslušného chladícího efektu dosahováno prostřednictvím chlazených stěn této volné zóny.

Claims (9)

1. Způsob ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím fluidizovaným ložem, v němž:
směrem vzhůru je ze dna kotle /1/ obsahujícího materiál lože vstřikován tryskami /4, 5/ fluidizujícího plynu fluidizující plyn, za účelem zavěšení materiálu lože jako fluidizované vrstvy /6/ nad spodní částí tohoto kotle, do fluidizovaného lože /6/ je dodáváno palivo, jemuž je v tomto loži umožněno částečné zplyňování a spalování, zplyňovanému palivu a stoupajícím plynům hoření je umožněno v kotli /1/ stoupat směrem nahoru do volné zóny /8/ pro přídavné spalování, a nad fluidizovaným ložem je do kotle /1/ vstřikován
vzduch, za zplyňovaného /8/, účelem paliva ve provedení volné zóně úplného přídavného spalování spalování vyznačuj ící se tím, že fluidizující plyn je vstřikován do kotle /1/ tak, že množství vstřikovaného plynu na jednotku plochy je
alespoň v jedné oblasti /4/ plochy, opatřené tryskami /4, 5/ vstřikování fluidizujícího plynu, větší než v jiných oblastech opatřených tryskami /5/ vstřikování fluidizujícího plynu, a částicím lože umístěným nad touto oblastí /4/ s vyšším množstvím vstřikovaného plynu je dodávána alespoň taková konečná rychlost, jež nutí tyto částice stoupat nahoru /9/ od vlastního fluidizovaného lože /6/, a • · · ♦ · 4 4 4 4 44 • ·· · ··· · ·44 • * 4·· 4 * » 4444·
4 4 4 ·· φ 4 ·4
444 44 44 444 ····
- 12 (náhradní list) množství a rychlost vstřikování dodávaného fluidizujícího plynu jsou udržovány takové, že výše stoupající částice materiálu lože mohou ve fluidizovaném loži /6/ klesat zpátky potom co jsou vedeny do plochy /5/ zásobované menším množstvím fluidizujícího plynu, a alespoň část vnitřní stěny kotle /1/ je použita jako výměník tepla přes region pece protahující se od horního povrchu fluidizovaného lože /6/ až do úrovně maximální výšky stoupání částic materiálu lože, za účelem umožnění tepelného přenosu z lože skrze stoupající částice pro ovládání teploty lože.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že oblastí umístěnou ve středu kotle /1/ je vstřikováno relativně větší množství fluidizujícího plynu.
3. Způsob podle nároku 1 anebo 2, vyznačující se tím, že vzduch je vstřikován do pece kotle /1/ tangenciálně z vnitřních stěn kotle.
4. Způsob podle nároku 1 anebo 2, vyznačující se tím, že do regionu pece zbývajícího mezi horním povrchem fluidizovaného lože /6/ kotle /1/ a úrovní maximální výšky stoupání částic materiálu lože je dodáván cirkulující plyn.
5. Způsob podle nároku 2, vy tímto fluidizujícím plynem z n je a č u j vzduch. í c í s e t í m. že 6. Způsob podle nároku 2, v y z n a č u j í c í s e t í m, že tímto fluidizujícím plynem je vzduch a cirkuluj í cí plyn. 7. Způsob podle jakéhokoli z nároků 1, 2, 5 anebo 6, v y z n a - čující se t í m, že do plochy vstřikování relativně
většího množství fluidizujícího plynu je dodáván vápenec pro odstraňování síry.
(náhradní list) ·· 44 • ·>4 ♦ ♦ 44 • 4 « 44 ••44 ··44 «·»·4» ♦ 44
444 44
44« • 4 »4
8. Zařízení (montáž) pro ovládání teploty lože v kotli s fluidizovaným ložem, obsahující:
kotel /1/ obsahující materiál lože.
trysky /4, kotle /1/ materiálu
5/ fluidizujícího pro vstřikování lože, za účelem zavěšení fluidizované vrstvy /6/ nad spodní částí tohoto plynu, fluidizujícího materiálu přizpůsobené do dna plynu do lože jako kotle.
prostředky /14/ pro dodávání paliva do fluidizovaného lože /6/, volná zóna /8/ pro přídavné spalování, umístěná nad fluidizovaným ložem /6/ kotle /1/, a alespoň jedna tryska /15/ dávného vzduchu) do volné pro dodávání sekundárního (přízóny /8/, jící se tím.
že prostředky čího plynu plynu na pro řízení množství podle oblastí tak, jednotku plochy přes opatřenou tryskami plynu, je větší než v vstřikovaného fluidizujíže množství vstřikovaného alespoň /4, jednu oblast /4/
5/ vstřikování jiných oblastech plochy fluidizujícího opatřených tryskami /5/ vstřikování fluidizujícího plynu, čímž je Částicím lože umístěným nad touto oblastí /4/ s vyšším množstvím vstřikovaného plynu dodávána alespoň taková konečná rychlost, jež nutí tyto částice stoupat nahoru /9/ od vlastního fluidizovaného lože /6/, a velikost částic materiálu lože je stoupající částice materiálu lože loži /6/ klesat zpátky potom co zvolena mohou ve tak, že výše fluidizovaném jsou neseny do plochy
- 14 (náhradní list) /5/ zásobované menším množstvím fluidizujícího plynu, alespoň jedním teplo přenášejícím povrchem /19/, zformovaným do té stěny pece kotle /1/, jež se protahuje od horního povrchu fluidizovaného lože /6/ až do úrovně maximální výšky stoupání částic materiálu lože, pro umožnění tepelného přenosu z lože skrze stoupající částice pro ovládání teploty lože.
9.
Způsob podle nároku 8, vyznačující se tím. Že řečené prostředky pro řízení množství vstřikovaného fluidizujícího plynu obsahují první tryskovou oblast /4/ ve středu spodní části kotle a druhou tryskovou oblast /5/ v obvodových oblastech spodní části kotle, a že hustota trysek na jednotku plochy ve středové oblasti vysocerychlostní fluidizace je relativně vyšší než je v obvodové oblasti nízkorychlostní fluidizace.
10. Způsob podle nároku 8,vyznačující se tím, že řečené prostředky pro řízení množství vstřikovaného fluidizujícího plynu obsahují první tryskovou oblast /4/ ve středu spodní části kotle a druhou tryskovou oblast /5/ v obvodových oblastech spodní části kotle, a že míra toku vstřikování plynu tryskami na jednotku plochy ve středové oblasti vysocerychlostní fluidizace je relativně vyšší než je v obvodové oblasti nízkorychlostní fluidizace.
11. Způsob podle nároků 8,vyznačující se tím, že řečené prostředky pro řízení množství vstřikovaného fluidizujícího plynu obsahují první tryskovou oblast /4/ ve středové ploše vysocerychlostní fluidizace spodní části kotle a druhou tryskovou oblast /5/ v obvodových oblastech spodní části kotle, dodatečně doplněné prostředky pro regulování tlaku plynu dodávaného do trysek.
·· v*·· ♦ ·
- 15 (náhradní list)
12. Způsob podle jakéhokoli z předcházejících nároků 8 - 12, vyznačující se tím, že trysky pro dodávání sekundárního (přídavného) vzduchu jsou přizpůsobeny ke kotli /1/ tangenciálně, přibližně na úrovni maximální výšky stoupání Částic materiálu lože.
13. Způsob podle jakéhokoli z předcházejících nároků 8 - 12, vyznačující se tím, že do regionu mezi horním povrchem fluidizovaného lože /6/ a úrovní maximální výšky stoupání částic materiálu lože je přizpůsobena alespoň jedna tryska /16/ pro dodávání cirkulujícího plynu.
44 ΙΙ«· 4 4 4 4 * * 4 4 4 4 ·· 4 • · · 4 4 * • * 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 • 4 44 • 44 4 4 4 4
CZ981171A 1995-10-20 1996-10-18 Způsob a zařízení pro ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím ložem CZ117198A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI955011A FI100064B (fi) 1995-10-20 1995-10-20 Menetelmä ja sovitelma leijukerroskattilan leijukerroksen lämpötilan s äätämiseksi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ117198A3 true CZ117198A3 (cs) 1998-09-16

Family

ID=8544230

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ981171A CZ117198A3 (cs) 1995-10-20 1996-10-18 Způsob a zařízení pro ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím ložem

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0856129A1 (cs)
AU (1) AU7301796A (cs)
CZ (1) CZ117198A3 (cs)
EE (1) EE9800118A (cs)
FI (1) FI100064B (cs)
HU (1) HUP9903894A3 (cs)
LV (1) LV12095B (cs)
PL (1) PL326315A1 (cs)
SK (1) SK48798A3 (cs)
WO (1) WO1997015784A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI120515B (fi) * 2008-02-08 2009-11-13 Foster Wheeler Energia Oy Kiertoleijureaktori happipolttoon ja menetelmä sellaisen reaktorin käyttämiseksi
CN115289461B (zh) * 2022-08-04 2023-07-28 内蒙古电力(集团)有限责任公司内蒙古电力科学研究院分公司 循环流化床锅炉布风板阻力均匀性处理结构及其处理方法
WO2024052591A1 (en) * 2022-09-08 2024-03-14 Metso Metals Oy Swirl induced combustion in circulating fluidized bed systems

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4521976A (en) * 1981-11-17 1985-06-11 Foster Wheeler Energy Corporation Method of operating a fluidized bed heat exchanger utilizing induced circulation
US4539939A (en) * 1981-12-15 1985-09-10 Johnson William B Fluidized bed combustion apparatus and method
DE3503603A1 (de) * 1985-02-02 1986-08-07 Cornel. Schmidt GmbH & Co KG, 5090 Leverkusen Feuerungsanlage
SU1343182A1 (ru) * 1985-05-23 1987-10-07 Всесоюзный Теплотехнический Научно-Исследовательский Институт Им.Ф.Э.Дзержинского Способ сжигани твердого топлива в топке с кип щим слоем
HU205442B (en) * 1987-04-27 1992-04-28 Energiagazdalkodasi Intezet Method and firing equipment for fluidization firing fuels

Also Published As

Publication number Publication date
LV12095A (lv) 1998-07-20
HUP9903894A3 (en) 2000-11-28
FI100064B (fi) 1997-09-15
HUP9903894A2 (hu) 2000-03-28
FI955011A0 (fi) 1995-10-20
WO1997015784A1 (en) 1997-05-01
EP0856129A1 (en) 1998-08-05
PL326315A1 (en) 1998-09-14
LV12095B (en) 1998-09-20
AU7301796A (en) 1997-05-15
FI955011A (fi) 1997-04-21
EE9800118A (et) 1998-10-15
SK48798A3 (en) 1998-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100661117B1 (ko) 순환 유동층 보일러
RU2459659C1 (ru) Котел с циркулирующим псевдоожиженным слоем
KR950027307A (ko) 가압 내부 순환형 유동층 보일러
JPH0371601B2 (cs)
Fang et al. A multi-product cogeneration system using combined coal gasification and combustion
KR100568897B1 (ko) 환열성 및 전도성 열전달 시스템
JP2009019870A (ja) 流動層ガス化燃焼炉
CZ117198A3 (cs) Způsob a zařízení pro ovládání teploty lože v kotli s probublávajícím ložem
US5915309A (en) Fluidized bed incinerator
PL159868B1 (pl) Sposób spalania stalego paliwa PL PL
JPH102543A (ja) 流動層ガス化燃焼炉
EP3054214B1 (en) Method for feeding air to a fluidized bed boiler, a fluidized bed boiler and fuel feeding means for a fluidized bed boiler
CZ53394A3 (en) Process and apparatus for cooling circulating material within a boiler with a fluidized bed furnace
JP2972631B2 (ja) 流動層ボイラおよびその熱交換方法
JP2001041414A (ja) 循環流動層燃焼装置の炉内温度制御装置及びその運転方法
JP2005299938A (ja) 循環流動炉
JP3790418B2 (ja) 下水汚泥等の高含水率・高揮発性の廃棄物焼却炉に用いる外部循環流動層炉の運転方法
CN1204391A (zh) 控制沸腾床锅炉床温的方法和装置
SU1719781A1 (ru) Аппарат с кип щим слоем
US4444153A (en) Grateless furnace for solid fuel
JPH0370124B2 (cs)
JP3453347B2 (ja) 循環流動層燃焼炉及びその運転方法
JPS63315809A (ja) 循環型流動層ボイラのデンスベツド最下部の異常燃焼防止装置
JPS63315801A (ja) 熱交換器
JPH1180756A (ja) 加圧流動層ガス化炉

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic