CZ114699A3 - Destruovatelný panel a metoda jeho řízené destrukce - Google Patents

Destruovatelný panel a metoda jeho řízené destrukce Download PDF

Info

Publication number
CZ114699A3
CZ114699A3 CZ991146A CZ114699A CZ114699A3 CZ 114699 A3 CZ114699 A3 CZ 114699A3 CZ 991146 A CZ991146 A CZ 991146A CZ 114699 A CZ114699 A CZ 114699A CZ 114699 A3 CZ114699 A3 CZ 114699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
panel
explosive charge
destructible
explosive
detonation
Prior art date
Application number
CZ991146A
Other languages
English (en)
Inventor
Luciano Collinucci
Original Assignee
Certime Amsterdam B. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Certime Amsterdam B. V. filed Critical Certime Amsterdam B. V.
Publication of CZ114699A3 publication Critical patent/CZ114699A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60JWINDOWS, WINDSCREENS, NON-FIXED ROOFS, DOORS, OR SIMILAR DEVICES FOR VEHICLES; REMOVABLE EXTERNAL PROTECTIVE COVERINGS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES
    • B60J9/00Devices not provided for in one of main groups B60J1/00 - B60J7/00
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C1/00Fuselages; Constructional features common to fuselages, wings, stabilising surfaces or the like
    • B64C1/32Severable or jettisonable parts of fuselage facilitating emergency escape
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B5/00Doors, windows, or like closures for special purposes; Border constructions therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Window Of Vehicle (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Special Wing (AREA)

Description

Oblast techniky
Představovaný vynález se obecně týká panelů tvořících oddělovací strukturu mezi obecně uzavřeným vnitřním prostředím a vnějším prostředím.
Dosavadní stav techniky
V představovaném vynálezu a v připojených nárocích je pojmem „panel míněn jakýkoliv rovinný nebo dokonce zakřivený v podstatě plochý prvek, použitý jako oddělovací prvek mezi vnějším a vnitřním, prostředím v oblasti stavebnictví a silničních a železničních vozidel. Podle této definice pojem „panel zahrnuje stěny, mezistěny,. přepážky, architektonické fasády, rovinná skla, okna, přední ochranná skla automobilů apod., které v případě, že jsou připevněny k nosné části, zajišťují bezpečnost a ochranu od vnějšího prostředí, t.j. zabraňují vniknutí osob, předmětů, atmosférických činidel atd.
Tyto panely se však v případě nebezpečí stávají překážkou při potřebě evakuace osob a věcí např. kvůli požáru, silniční nebo železniční nehodě, úniku plynu, nechtěnému uzamčení dveří, nedostatečnému únikovému prostoru v případě poplachu, atd. Jestliže je panelem okno obrněného automobilu, obecně obsahující dvě nebo více silných skel vzájemně spojených spojovacím činidlem, pak nastává vážný problém, že v případě nehody nebo uzamčení dveří a pohyblivých oken automobilu mohou být pasažéři uvězněni uvnitř automobilu bez jakékoliv šance na vyváznutí. Podobně, vezmeme-li v úvahu železniční vozidla, např. vysokorychlostní vlaky, okenní panely jsou pevně přimontovány a přístupové dveře jsou umístěný v kritických » · % · · · · « · t • » · · · · · á ·
- · · · · ·
-/-«···»· * · *·«· ·· ·· · ··«· oblastech, t.j. na koncích vozidel, které jsou nejvíce vystaveny následkům nehod a tím riziku zablokování. Nebezpečí uvěznění v případě nehody je v tomto případě zřetelně vyšší.
Pro vyřešení výše zmíněných problémů byly již navrženy systémy pro řízené odstranění panelů, zajišťující destrukci panelů pomocí výbušných mikro-nábojů. V současnosti známá doporučení, s přesnějším odkazem obecně na okna automobilů, v podstatě poskytují následující tři řešení:
- výbušný náboj, umístěný na vnější nebo na vnitřní straně okna,, spouštějící úderné prvky, .které následně způsobí zkřehnutí okna (US-A-5318145; EP-A-13529; FR• A-2096188; FR-A-2051580);
- okno, nebo jeho část, je obkrouženo prstencovitým výbušným provázkem, -jehož výbuch vyvolá vyříznutí skla nebo jeho poškození. Toto řešení je zvláště určeno pro průhledné kryty kabin letadel vybavených pilotním vystřeíovacím sedadlem (US-4,301,707; FR-A-2140605; FR-A-2125588; FR-A-2077846; US-A-3670998);
- pyrotechnické náboje jsou aplikovány ha nosné části panelů, takže vyvolají oddělení a jejich vypadnutí směrem ven (US-A-4407468) .
Všechna výše zmíněná řešení jsou ovlivněna stejnou kritickou nevýhodou: detonace výbušného náboje vyvolá v podstatě nekontrolovatelnou deflagraci panelu s vyražením panelu jako celku nebo .jeho částí .a zlomků, obvykle směrem ven z prostředí ohraničeného samotným panelem. Zkřehnutí panelu s vyražením jeho částí je velice nebezpečné a nepřijatelné, a vzhledem k tomuto důvodu ' nebyla výše zmíněná řešení dodnes významněji uplatněna.
φ ·
-3Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je vyřešení výše zmíněných problémů a poskytnutí destruovatelného panelu a metody jeho řízené destrukce bezpečným způsobem a v podstatě bez jakéhokoliv rizika vyražení části jeho úlomků směrem do vnějšího nebo do vnitřního prostředí.
Podle vynálezu je tohoto předmětu dosaženo na základě destruovatelného panelu výše zmíněného typu, vyznačujícího se tím, že zahrnuje přinejmenším v části své hmoty nejméně jeden výbušný náboj s nímž je operativně spojena roznětka a/nebo rozbuška, která řídí detonaci výbušného náboje tak, aby rozechvěla panel řízeným způsobem v podstatě v jeho rovině.
Výbušný náboj může být rozložen v rovině panelu nebo může být koncentrován v jeho slabém bodě, zvláště v rohu.
V každém případě rozbití panelu následující po řízené detonaci výbušného náboje zajišťuje vytvoření únikového otvoru mezi vnitřním a vnějším prostředím pohotovým a efektivním způsobem, protože panel je zmenšen na velmi malé nekoherentní zlomky. V případě, že panel tvoří prvek stavební struktury, okamžité vytvoření otvoru velkých rozměrů umožňuje např. v případě supermarketů, bank a veřejných úřadů nejen zabránění vzniku překážek pro zástupy proudící ven, ale také zajišťuje rychlý a snadný přístup pro policii . a. požárníky kdykoliv je -to třeba, a také zabraňuje vzniku krytů pro jakékoliv agresory, kteří by chtěli použít takto vzniklých „bariér jako barikád. Dále v případě, že deštruovatelný panel tvoří stavební strukturní prvek velkých rozměrů, jako např. skleněnou stěnu, vynález předkládá vložení zajišťovací nitkovité struktury do panelu, která podrží úlomky panelu pohromadě po detonaci výbušného náboje. V praxi je tak deštruovatelný panel změněn na jistý druh inkoherentní plachty, která
-4*···«· « * ···« ·· ·· · ·♦ ·· zabraňuje nahromadění skleněných střepin a úlomků na zemi, a kterou je možno lehce projít.
Dalším výhodným uplatněním panelu podle vynálezu mohou být například požární bariéry ve stavebních blocích složených z velkého množství jednotek uspořádaných dokonce na několika podlažích, nebo v hlavních chodbách. V případě požáru může řízená destrukce důmyslné kompozice těchto požárních bariér pomocí dálkového ovládání dokonce z několika míst napomoci rychlému omezení požáru, a tím rychle zajistit bezpečnost lidí .v příslušné oblasti, a zajistit jejich evakuaci a záchranu.
Dalším zvláště výhodným uplatněním destruovatelného panelu podle vynálezu jsou okna automobilů (boční okna, přední ochranné sklo, zadní okno), a zvláště obrněných vozidel. Jak je známo, okno obrněného vozidla je obecně složeno ze dvou nebo více silných skleněných desek vzájemně spojených dohromady: v případě nehody nebo zablokování dveří tato okna uvězní pasažéry ve vozidle. Naopak, destrukce oken podle principů tohoto vynálezu nastávající po detonaci výbušných nábojů spuštěné synchronně s činností pasivních nezávislých bezpečnostních systémů, kterými může být vozidlo vybaveno, okamžitě vytvoří únikové otvory pro cestující v automobilu směrem ven, t.j. i otvory pro záchranáře směrem dovnitř automobilu. V této přihlášce má okno obecně vrstvennou strukturu s nejméně dvěma skleněnými deskami vzájemně spojenými typicky pomocí průhledného spojovacího činidla. V tomto případě je výbušný náboj podle vynálezu vhodně uložen jako tenká a také průhledná vrstva uprostřed mezi těmito deskami jako součást spojovacího činidla. Je zřejmé, že když je okno’ tvořeno více deskami vzájemně spojenými dohromady, výbušná vrstva může být použita v odpovídajících spojovacích oblastech mezi všemi páry sousedních desek. Detonace výbušného náboje, vyvolaná odpovídající roznětkou a nebo rozbuškou, • φ se okamžitě rozšíří do vrstev mezi deskami okna, čímž způsobí jeho zkřehnutí.
V případě obrněných tvrzených oken může být šoková vlna pro jejich destrukci vyvolána výbušným mikro-nábojem umístěným v nejslabším místě panelu, t j. jak již bylo výše zmíněno v rohu, ve kterém se sbíhají dva okraje okna. Ochrana proti střepinám bude v tomto případě zajištěna obvyklou polykarbonátovou nebo polyesterovou vrstvou vytvořenou na odpovídajícím povrchu skla směřujícím dovnitř vozidla.
Výbušniny, které mohou být použity v destruovatelném panelu podle vynálezu, mohou být složeny z běžně používaného střelného prachu. V případě oken a průhledných panelů může obecně vhodnou výbušninou být výbušnina typu vodní-gel, která mimo toho, že je schopna aktivace v prostředí bez vzduchu a dokonce ve vlhkém prostředí a pod vodou, je navíc také průhledná a odolná teplotním změnám, přesněji nemá problémy s nestabilitou kvůli izolaci,' skleníkovému efektu a nečekaným nárazům. Dále tento typ výbušniny není náchylný k časovému zeslabení účinku ani k detonaci vyvolané· jiskřením způsobeným proti němu vystřelenými projektily.
Vynález popsaný v hlavních bodech v přiložených nárocích se týká mimo samotného destruovatelného panelu také metody jeho řízené destrukce.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále popsán s odkazem na připojené výkresy, na nichž představuje:
- obr.l schématický perspektivní pohled ukazující kabinu pro pasažéry obrněného vozidla, jehož čelní okno je vytvořeno jako destruovatelný panel podle vynálezu, • 44
- 6• · 4
4 4
4*4 4 4 ·
- obr.2 průřezový zvětšený pohled podél čáry II-II z obr.1,
- obr.3 schématický průmět bočního okna obrněného vozidla, rovněž vytvořeného jako destruovatelný panel podle vynálezu,
- obr.4 průřezový zvětšený pohled podél čáry IV-IV z obr.3, obr. 5 schématický perspektivní pohled na stavební strukturní prvek, a přesněji na skleněnou stěnu, také vytvořenou jako destruovatelný panel podle vynálezu,
- obr.6 představuje pohled podobný jako obr.5 zobrazující skleněnou stěnu v okamžiku po její destrukci, a obr.7 představuje perspektivní a částečně průřezový pohled na další stavební strukturní prvek rovněž vytvořený jako destruovatelný panel podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Nejprve s odkazem na obr.1 a obr. 2, odkazová značka 1_ označuje kabinu pro pasažéry obrněného vozidla s předním oknem 2 tvořeným dvěma silnými skleněnými deskami 3.' 1 spojenými vzájemně konvenčním způsobem prostřední vrstvou spojovacího činidla 5. Na povrch vnitřní skleněné desky 2 směřující do kabiny 2 je nanesena polykarbonátová nebo polyesterová fólie _6·
Podle vynálezu je uvnitř hmoty předního okna zabudován výbušný .......náboj-: v případě zobrazeného vynálezu,
t.j. v případě dvou vzájemně spojených skleněných desek, je tento výbušný náboj, zobrazený jako 7, vytvořen rovnoměrnou a průhlednou tenkou vrstvou výbušniny typu vodní-gel, zahrnutou do spojovací činidlové vrstvy 2' vyráběné a distribuované např. firmami NITROCHIMIE nebo SARDA ESPLOSIVI INDUSTRIALI SPA.
V případě vícevrstvého panelu, t.j. v případě, kdy jsou části okna nebo skla tvořeny několika vzájemně » · · « > · * · ·· · ··· • · ··· · ·· která je spojena s ručně 9 vybaveným vhodným spuštěna způsobem nezávislých systémů, i vhodné zpožďovací spojenými deskami, výbušný náboj ]_ může být umístěn do každé vrstvy mezi sousedními deskami.
Pro aktivaci výbušného náboje Ί_ je použita roznětka, která ovládá detonační pojistku konvenčního typu zobrazenou schématicky jako 8. na obr.l, ovládaným . řídícím zařízením bezpečnostním krytem (není zobrazen na výkresu, protože je závislý na zkušenosti návrháře) proti nechtěnému spuštění. V případě, že vozidlo je vybaveno nezávislými pasivními bezpečnostními systémy (air bag, předpínací zařízení pro bezpečnostní pásy) , roznětka 2 může být automaticky synchronizovaným s činností těchto V tomto případě může být použito zařízení pro případnou deaktivaci roznětky 8_ pomocí ručního ovladače 10.
V· případě srážky nebo jakéhokoliv zablokování dveří vozidla poskytuje přední okno 2 podle vynálezu okamžitě po své samo-destrukci způsobené detonací výbušného náboje Ί_ únikovou cestu. V tomto případě se detonace výbušného náboje prudce šíří mezi dvěma deskami 3, <4, čímž vyvolává mikro-chvění v podstatě v rovině okna 2, jak je částečně naznačeno na horní pravé straně okna 2 na obr.l. Vyražení jakýchkoliv střepin nebo úlomků směrem do kabiny s pasažéry 2 je zabráněno vnitřní vrstvou jáVýbušný náboj 2 ^ůže být složen z obvyklých střelných prachů, které mohou být, jak je známo, aktivovány dokonce i za nepřítomnosti vzduchu, a tedy také ve vlhkém prostředí a pod vodou. Změna objemu vyvolaná odpálením výbušného náboje a rychlost šíření výbuchu jsou funkce typu vybrané výbušniny: v tomto významu je za přednostní považována výbušnina typu „vodní-gel, zvláště v případě, kdy destruovatelný panel je určen pro okno vozidla, protože výbušnina je průhledná a odolná změnám teploty bez jakýchkoliv problémů s nestabilitou kvůli izolaci, skleníkovému efektu nebo nečekaným nárazům. Dále tento typ • fl «
• *
« » • fl fl·· ··· výbušniny není náchylný k časovému zeslabení účinku ani k aktivace vyvolané jiskřením způsobeným jakýmíkoliv vystřelenými projektily.
Samozřejmě, v případě neprůhledných panelů může být použito obvyklejších a snadněji dostupných výbušnin, jako je např. střelný prach, vrstvená plastická výbušnina apod.
Obr.3 a obr.4 ukazují další příklad, ve kterém je destruovatelný panel podle vynálezu průhledný. V tomto případě tvoří panel obrněné boční okno 11 motorového vozidla, vytvořené třemi silnými skleněnými vrstvami 12, 13 a 14 vzájemně spojenými pomocí dvou prostředních vrstev spojovacího činidla 15, 16, ve kterých jsou obsaženy příslušné vrstvy průhledné výbušniny 17, 18, navržené tak, aby obě byly aktivovány zároveň pomocí roznětky a/nebo rozbušky, která není 'zobrazena na výkresech. V tomto provedení mohou být mezi příslušnými deskami 12, 13 a 13, 14 vytvořeny obvodové prstencovité kanálky 19, 20 , v nichž jsou uloženy příslušné výbušné náboje 21, 22. Po výbuchu nábojů 17, 18 uvolní detonace prstencovitých nábojů 21, 22 okno 11, které tak odpadne od struktury vozidla za účelem vytvoření plně otevřeného průchodu z vnitřku kabiny pro pasažéry směrem ven a naopak.
Stejného efektu může být ještě vhodněji dosaženo nanesením větší vrstvy jednoho nebo všech výbušných nábojů 17, 18 podél obvodového okraje okna 11, což umožní - mimo odpojení .destruovaného· okna od jeho základny ~ zajištění pravidelnější a větší rychlosti šíření výbuchu.
Mělo by být zdůrazněno, že v případě obrněných tvrzených skleněných panelů může být k jejich destrukci vygenerována šoková vlna, namísto toho, aby byl výbušný náboj rozdělen v průřezu panelu po celé jeho rovině, pomocí mikro-náboje umístěného v nejslabším bodě struktury, t j. ve spojujících se zónách dvou jeho okrajů.
Obr. 5 a obr.6 ukazují na příkladu další provedení vynálezu, kde destruovatelný panel tvoří skleněnou stěnu 23 to to « · ··· · *·· • ·> to to · • to to to • toto to • >· · toto'· ·· ·
stavební struktury, např. veřejného úřadu. Také v tomto případě může být destrukce skleněné stěny 23 vhodně řízena rozloženým (v případě více-vrstvé konstrukce) a nebo výbušným nábojem koncentrovaným v příslušném rohu (v případě jednovrstvé tvrzené konstrukce), kde výbušnina je průhledná a navržena tak, aby mohla být odpálena roznětkou a/nebo rozbuškou 24 v reakci na ruční.pokyn pomocí řídícího prvku 25.
Skleněná stěna 23 vhodně zahrnuje nitkovitou strukturu, vytvořenou skupinou vertikálních vláken 29 připojených k rámu 27 skleněné stěny 23, a schopnou· udržet po detonaci výbušného náboje úlomky skla, jak je schématicky naznačeno na obr.6, takže je vytvořen jistý druh inkoherentní plachty, čímž je zabráněno nahromadění skleněných střepin na zemi.
Obr.7 představuje další aplikaci vynálezu na zesílený neprůhledný panel pro stavební konstrukci, obecně označený jako 28 . Tento panel 28 obsahuje vnitřní samonosnou strukturu 29, která může být dvojrozměrná, nebo jako v tomto zobrazeném případě, trojrozměrná se strukturními uzlovými body 30, a dvě desky 21/ 32 připevněné k samonosné struktuře 29. I v tomto případě je výbušnina umístěna uvnitř hmoty panelu 28, a přesněji je tvořena koncentrovanými náboji 33 umístěnými v souladu se strukturními uzlovými body 30. Výbušné náboje 33 budou rovněž aktivovány· jenou nebo více- roznětkami/rozbuškami. navrženými tak, aby byly řízeny pomocí jednoho nebo více ručních ovladačů.
Takový panel může být výhodně použit pro výrobu destruovatelných stěnových struktur, dveří, přepážek a podobně, za cílem poskytnutí v případě potřeby velkých průchodů zajišťujících bezpečný nouzový únik z vnitřního prostředí do vnějšího prostředí, a okamžitý přístup z vnějšku směrem do vnitřního prostředí.
φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφ φφφ φφ
Mělo by být podotknuto, že'uvedená provedení s odkazem na výkresy ustanovují pouze omezený počet možných aplikací vynálezu, jehož praktické použití může být s výhodou rozšířeno na jakoukoliv oddělovací strukturu mezi jedním a dalším prostředím.
V případě aplikace na vozidlo hromadné dopravy, např. na autobus nebo na železniční.vagón, mohou být všechna okna složena z průhledných panelů podle vynálezu, předem namontovaných do příslušných kovových nebo plastických rámů, které jsou dále upevněny ke struktuře vozidla, přičemž každý rám nese roznětkové zařízení pro výbušný náboj umístěný v příslušném okně. Tato roznětková zařízení mohou být rovněž . navržena tak, aby mohla být zároveň aktivována jak z vnitřku tak z vnější strany vozidla, pomocí, vhodných nástrojů navržených tak, aby mohly být vloženy do dobře viditelné a dostupné operační objímky. Díky tomu je okamžitě umožněn zároveň větším počtem průchodů únik pasažérů ven a vstup záchranářů dovnitř vozidla.
Další příklady výhodného· provedení vynálezu mohou tvořit ponořené průchozí dvéře a přepážky, které sé nemohou otevřít vzhledem k piezometrickému zatížení, navržené pro takovou destrukci, která zajistí rychlé otevření bezpečnostních ventilů, čímž zabrání zničení hydraulických zařízení (např. hydroelektrické instalace) v případě nadměrných .přetlaků.. .Další provedení mohou tvoři-t- stěny nebo okna nebo velké dveře s řízenou destrukční funkcí v případě vyvolání paniky.
Samozřejmě, detaily konstrukce a provedení se mohou v širokém rozsahu lišit s ohledem na to, co zde bylo popsána a zobrazeno, aniž by tím bylo odbočeno od rozsahu předloženého vynálezu, jak je definováno v přiložených nárocích.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
  2. 2,
    4.
    5,
    6.
    Metoda odstranění destruovatelného panelu /2, 11, 23,
    28/ tvořícího oddělovací strukturu mezi obecně uzavřeným vnitřním prostředím a vnějším prostředím, vyznačující se tím, že se skládá z vložení nejméně jednoho výbušného náboje /7, 17-18, 33/ do nejméně jedné části hmoty zmíněného panelu /2, 11, 22, 28/, a z řízené detonace zmíněného výbušného náboje tak, že roztříští zmíněný panel v podstatě v jeho rovině.
    Metoda podle nároku 1, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je rozložen v rovině panelu. f
    Metoda podle nároku 1, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je koncentrován v jednom slabém bodě panelu.
    Metoda podle nároku 1, kde zmíněný panel /2, 11/ má vrstvennou strukturu s nejméně dvěma vzájemně spojenými deskami /3, 4; 12, 13, 14/, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj /7; 17, 18/ je uložen jako tenká vrstva mezi zmíněnými deskami.
    Metoda podle nároku 4, kde zmíněné desky /3, 4; 12, 13, 14/ jsou vzájemně spojeny pomocí spojovacího činidla /5; 15, 16/, vyznačující se tím, že výbušný náboj /7; 17, 18/ je součástí zmíněného spojovacího činidla /5;
    15, 16/.
    Metoda podle libovolného z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje krok vložení nitkovité zajišťovací struktury /26/ navržené tak, aby zachytila úlomky panelu v okamžiku po detonaci zmíněného výbušného náboje, do panelu /23/.
    Metoda podle libovolného z nároků 4 až 6, kde zmíněný panel je průhledný, vyznačující se tím, že zmíněná výbušná vrstva /7; 17, 18/ je také průhledná.
    7, • 9 9 *
    9 9 9 9
    9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9
    9 9 9 9
    8. Metoda podle nároku 7, vyznačující se tím, že zmíněným průhledným panelem je okno vozidla /2, 11/.
    9. Metoda podle nároku 8, kde zmíněné vozidlo je vybaveno nezávislými pasivními bezpečnostními prostředky, vyznačující se tím, že detonace zmíněného výbušného náboje je řízena synchronně se spuštěním zmíněných pasivních bezpečnostních prostředků.
    10. Metoda podle nároku 9, vyznačující se tím, že detonace zmíněného výbušného náboje je řízena se zpožděním vzhledem k činnosti zmíněných pasivních bezpečnostních prvků, takže je umožněna ruční deaktivace zmíněného výbušného náboje.
    11. Metoda podle libovolného. z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněným panelem je stavební strukturní prvek /23, 28/.
    12. Metoda podle libovolného z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je rozložen nerovnoměrně, bereme-li přesněji v úvahu tlouštku vrstvy.
    13. Metoda podle libovolného z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je typu „vodní-gel.
    14. Metoda podle libovolného z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje krok vytvoření nejméně jednoho obvodového prstencovitého kanálku /19,20/ ve hmotě panelu /11/ obsahujícího výbušný náboj /21, -22/·. 15. Destruovatelný panel /2, 11, 23, 28/ tvořící oddělovací strukturu mezi obecně uzavřeným vnitřním prostředím a vnějším prostředím, vyznačující se tím, že zahrnuje nejméně v části své hmoty nejméně jeden výbušný náboj: /7, 17, 18, 33/, se kterým jsou funkčně spojeny roznětkové a/nebo rozbuškové prostředky, které spouští detonaci zmíněného výbušného náboje tak, aby zmíněný panel byl roztříštěn řízeným způsobem v podstatě ve své rovině.
    • ·' 4 4 *
    -13«·*· · · · i,·· 44 4· *
    4 4 4 4
    4 4 4 4
    4 444 444
    4 4
    4* ·4
    16. Destruovatelný panel podle nároku 15, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je rozložen v rovině panelu.
    17. Destruovatelný panel podle nároku 15, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je koncentrován v jednom slabém bodě panelu.
    18. Destruovatelný panel podle nároku 15 mající vrstvennou strukturu s nejméně dvěma vzájemně spojenými deskami /3, 4; 12, 13, 14/, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj /7; 17, 18/ je uložen jako tenká vrstva meži zmíněnými deskami /3, 4; 12, 13, 14/.
    19. Destruovatelný panel podle nároku 18, kde zmíněné desky /3, 4; 12, 13, 14/ jsou vzájemně spojeny pomocí spojovacího činidla /5; 15, 16/, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj /7; 17, 18/ je součástí zmíněného spojovacího činidla /5; 15, 16/.
    .il
    20. Destruovatelný panel podle libovolného z předchozích nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje zajišťovací nitkovitou strukturu /26/ začleněnou do struktury panelu /23/ tak, aby zachytila úlomky panelu v okamžiku po detonaci zmíněného výbušného náboje.
    21. Destruovatelný panel podle libovolného z nároků 18 až
    20, kde zmíněný panel je průhledný, vyznačující se tím, že zmíněná výbušná vrstva /7; 17, 18/ je také průhledná.
    22. Destruovatelný panel podle nároku--21, vyznačující se tím, že tvoří okno vozidla /2, 11/.
    23. Destruovatelný panel podle nároku 22, vybaveno prostředky, kde zmíněné pasivními tím, vozidlo je bezpečnostními nezávislými vyznačuj ící se tím, ze zmíněné roznětkové a/nebo rozbuškové prostředky /8/ jsou řízeny synchronně se spuštěním zmíněných pasivních bezpečnostních prostředků.
    24. Destruovatelný panel podle nároku 23, vyznačující se tím, že zmíněné roznětkové a/nebo rozbuškové prostředky
    9 9 >
    9 9 9 9 9 »4 Λ , · ····· · 9·· - 14*· · · · · · · 4 9 a 44 9 4 4 ·· • · • 9» /8/ jsou řízeny se zpožděním vzhledem k činnosti zmíněných pasivních bezpečnostních prvků, takže je
    umožněna ruční deaktivace zmíněného výbušného náboje /7/.
    25. Destruovatelný panel podle libovolného z nároků 1.5 až 24, vyznačující se tím, že tvoří stavební strukturní prvek.
    26. Destruovatelný panel podle' nároku 18, vyznačující se tím, že zmíněná výbušná nábojová vrstva má stejnoměrnou tlouštku..
    27. Destruovatelný panel podle nároku 18, vyznačující se tím, že zmíněná výbušná vrstva má proměnnou tloušťku.
    28. Destruovatelný panel podle nároku 27, vyznačující se tím, že zmíněná výbušná vrstva je silnější v odpovídající prstencovité okrajové oblasti zmíněného panelu.
    29. Destruovatelný panel podle libovolného z nároků 15-28, vyznačující se tím, že zmíněný výbušný náboj je typu „vodní-gel.
    30. Destruovatelný panel podle libovolného z nároků 15-29, vyznačující se tím, že ve své hmotě dále zahrnuje nejméně jeden obvodový prstencovitý kanálek /19, 20/ obsahující výbušný náboj /21, 22/.
    31. Vozidlo·, vyznačující se tím, že je vybaveno nejméně jedním destruovatelným panelem podle jednoho nebo více z. nároků 15-24 a 26-30.. ......
    PATEWTSERVIS
CZ991146A 1998-04-09 1999-03-31 Destruovatelný panel a metoda jeho řízené destrukce CZ114699A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98106645A EP0950576B1 (en) 1998-04-09 1998-04-09 Collapsible panel and method for controlled collapsing thereof

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ114699A3 true CZ114699A3 (cs) 1999-10-13

Family

ID=8231750

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ991146A CZ114699A3 (cs) 1998-04-09 1999-03-31 Destruovatelný panel a metoda jeho řízené destrukce

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6250412B1 (cs)
EP (1) EP0950576B1 (cs)
JP (1) JP2000054751A (cs)
CN (1) CN1214172C (cs)
AR (1) AR014829A1 (cs)
AT (1) ATE234210T1 (cs)
AU (1) AU748032B2 (cs)
BR (1) BR9902035A (cs)
CA (1) CA2267866A1 (cs)
CZ (1) CZ114699A3 (cs)
DE (1) DE69812066T2 (cs)
ES (1) ES2193432T3 (cs)
TR (1) TR199900769A3 (cs)
ZA (1) ZA992639B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6454038B2 (en) * 1998-04-09 2002-09-24 Certime Amsterdam B.V. Collapsible panel and method for controlled collapsing thereof
GB9927269D0 (en) * 1999-11-19 2000-01-12 Pilkington Uk Ltd Emergency exit
CN101481017B (zh) * 2009-02-16 2010-06-02 中国人民解放军理工大学工程兵工程学院 客机服务舱门空中应急开启时爆炸切割铰链板的防护结构
EP2581243B1 (en) * 2011-10-12 2019-10-09 Volvo Car Corporation Controlled collapse of car windshield
DE102013100977A1 (de) * 2013-01-31 2014-08-14 Knorr-Bremse Gmbh Türflügel für ein Fahrzeug, insbesondere für ein Schienenfahrzeug
CN103847672A (zh) * 2014-03-31 2014-06-11 贵州洪台酒业有限公司 玻璃破碎装置
CN105644304A (zh) * 2014-10-30 2016-06-08 郭进士 应急自爆式汽车安全玻璃及其应用
RU172380U1 (ru) * 2016-12-29 2017-07-06 Акционерное общество "Камов" Система спасения
CN206454136U (zh) * 2017-02-14 2017-09-01 大陆汽车电子(连云港)有限公司 破玻装置
CN107675998B (zh) * 2017-10-25 2023-05-16 浙江艾希德新材料科技有限公司 一种防撞淋浴房玻璃门

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3561703A (en) 1969-07-07 1971-02-09 Stencel Aero Eng Corp Canopy breaking by shaped charge
FR2077846A1 (cs) 1970-02-18 1971-11-05 Dassault Aeronautique
GB1329505A (en) 1970-06-10 1973-09-12 Saint Gobain Tempered glass sheet incorporating a destruction device
US3741583A (en) * 1970-06-25 1973-06-26 Nissan Motor Motor vehicle safety device
US3670998A (en) 1970-07-10 1972-06-20 Us Air Force Severance of polycarbonate material canopy transparency
US3738681A (en) * 1970-10-14 1973-06-12 Toyota Motor Co Ltd Device for regulating pressure in the inside of a car
GB1383512A (en) 1971-02-19 1974-02-12 Hawker Siddeley Aviation Ltd Detonating cord for aircraft canpoy emergency break-up systems
GB1383513A (en) 1971-06-10 1974-02-12 Hawker Siddeley Aviation Ltd Aircrew escape systems
FR2445799A1 (fr) 1979-01-04 1980-08-01 Aerospatiale Glace munie d'un dispositif de decoupage pyrotechnique
US4301707A (en) * 1979-10-29 1981-11-24 Mcdonnell Douglas Corporation Embedded explosive severance of non-metallic materials
US4407468A (en) 1981-04-30 1983-10-04 The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Explosively activated egress area
US4637848A (en) * 1986-03-14 1987-01-20 Apache Powder Company High density gel explosive
DE4016611A1 (de) 1990-05-23 1991-11-28 Audi Ag Sicherheitseinrichtung an einem kraftfahrzeug
JPH0475750U (cs) * 1990-11-15 1992-07-02
FR2680487A1 (fr) * 1991-08-23 1993-02-26 Smh Management Services Ag Vehicule automobile comportant un dispositif de securite muni d'un sac de protection gonflable.
US5490887A (en) * 1992-05-01 1996-02-13 Dyno Nobel Inc. Low density watergel explosive composition
US5704640A (en) * 1996-05-01 1998-01-06 Morton International, Inc. Bondable autoignition foil

Also Published As

Publication number Publication date
AU748032B2 (en) 2002-05-30
ATE234210T1 (de) 2003-03-15
CN1238256A (zh) 1999-12-15
ES2193432T3 (es) 2003-11-01
AU2251899A (en) 1999-10-21
DE69812066T2 (de) 2003-12-04
EP0950576A1 (en) 1999-10-20
AR014829A1 (es) 2001-03-28
TR199900769A2 (xx) 1999-11-22
ZA992639B (en) 2000-03-31
BR9902035A (pt) 2001-03-20
TR199900769A3 (tr) 1999-11-22
CA2267866A1 (en) 1999-10-09
CN1214172C (zh) 2005-08-10
JP2000054751A (ja) 2000-02-22
DE69812066D1 (de) 2003-04-17
EP0950576B1 (en) 2003-03-12
US6250412B1 (en) 2001-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2934311B2 (ja) 航空機で使用される貨物又は手荷物コンテナ、及び該コンテナを使用して航空機構造を保護する方法
Longinow et al. Protecting buildings against vehicle bomb attacks
CZ114699A3 (cs) Destruovatelný panel a metoda jeho řízené destrukce
CA2524372C (en) Crashworthiness structure and method
JP2888634B2 (ja) 航空機構造の保護に有効な複合材料
EP0152881B1 (en) Security door assembly
EP1440884B1 (en) Cockpit door of aircraft
US6336611B1 (en) Collapsible panel and method for controlled collapsing thereof
EP1500537B1 (de) Verglasung für Kraftfahrzeuge
EP1447326B1 (en) Aircraft cockpit door
AU731698B2 (en) Blast attenuation apparatus and material
JP2000289457A (ja) 自動車用のウインドウを取り付けるための取付装置
US20100206987A1 (en) Fire Protection Space for Aircraft Passengers Provided with the Aid of Fuselage Skin of Fibre-Metal Laminates
US6454038B2 (en) Collapsible panel and method for controlled collapsing thereof
KR102188926B1 (ko) 방호 및 패닉방지(antipanic) 특성을 갖는 투명한 방화글레이징
GB2283271A (en) Emergency cover plate
WO2003066432A1 (en) System and method for prevention of hijacking
Smith et al. Glazing hazard mitigation
Hadden et al. BlastWall: an integrated wall and window retrofit system
Remennikov et al. High performance retrofit solutions for blast protection of facades in office buildings
Jreissati Counterterrorism civil engineering design

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic