CZ101294A3 - Printing apparatus - Google Patents

Printing apparatus Download PDF

Info

Publication number
CZ101294A3
CZ101294A3 CZ941012A CZ101294A CZ101294A3 CZ 101294 A3 CZ101294 A3 CZ 101294A3 CZ 941012 A CZ941012 A CZ 941012A CZ 101294 A CZ101294 A CZ 101294A CZ 101294 A3 CZ101294 A3 CZ 101294A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
printing
carriage
data
path
along
Prior art date
Application number
CZ941012A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael John Camille Ing Marsh
Trevor Meredith Ing Hodson
Franz Peschl
Tricia Dorothea Ritter
Original Assignee
Marsh Michael John Camille
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marsh Michael John Camille filed Critical Marsh Michael John Camille
Publication of CZ101294A3 publication Critical patent/CZ101294A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J3/00Typewriters or selective printing or marking mechanisms characterised by the purpose for which they are constructed
    • B41J3/407Typewriters or selective printing or marking mechanisms characterised by the purpose for which they are constructed for marking on special material
    • B41J3/4073Printing on three-dimensional objects not being in sheet or web form, e.g. spherical or cubic objects
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47FSPECIAL FURNITURE, FITTINGS, OR ACCESSORIES FOR SHOPS, STOREHOUSES, BARS, RESTAURANTS OR THE LIKE; PAYING COUNTERS
    • A47F10/00Furniture or installations specially adapted to particular types of service systems, not otherwise provided for
    • A47F10/02Furniture or installations specially adapted to particular types of service systems, not otherwise provided for for self-service type systems, e.g. supermarkets
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06KGRAPHICAL DATA READING; PRESENTATION OF DATA; RECORD CARRIERS; HANDLING RECORD CARRIERS
    • G06K15/00Arrangements for producing a permanent visual presentation of the output data, e.g. computer output printers
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06KGRAPHICAL DATA READING; PRESENTATION OF DATA; RECORD CARRIERS; HANDLING RECORD CARRIERS
    • G06K2215/00Arrangements for producing a permanent visual presentation of the output data
    • G06K2215/0082Architecture adapted for a particular function

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Dot-Matrix Printers And Others (AREA)
  • Accessory Devices And Overall Control Thereof (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • Power Steering Mechanism (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Character Spaces And Line Spaces In Printers (AREA)
  • Record Information Processing For Printing (AREA)
  • Printers Characterized By Their Purpose (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)

Description

Potiskovací zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká potiskovacího zařízení, zejména pot iskovacího zařízení pro tisk cenovek pro jednotlivé položky zboží skladovaného na regálech velkých samoobsluh.
Stav techniky
Dosud se .většina položek skladovaného zboží prodávaného ve velkých samoobsluhách (supermarketech) označuje jednotlivě nalepeným štítkem s cenou regály připevnila cenovku než ji uloží do regálu kódů, při němž obaly vytištěn čárkový kód, kontrolního čítače snímá
To vyžaduje, aby obsluha zavážející na každou položku skladovaného zboží Méně často se používá systém čárkových určitého rozsahu položek mají na sobě který označuje druh položky. Snímač čárkový kód a počítač, ke kterému je snímač připojen přesně identifikuje jednotlivé položky a vytáhne cenu příslušné položky z tabulky uložené ve vnitřní paměti.
Při používání čárkových kódů musí být ceny položek skladovaného zboží označeny v rozeznatelném formátu. V běžné praxi se vytvoří štítek, který je v. zasunut v držáku připevněném na regálu, ve kterém je příslušná položka umístěna. Tím vznikají potíže, protože ceny na regálech se musí udržovat totožné s cenami v počítači i přes denně probíhájící cenové změny. Ruční výměna štítků s cenami je určitě proces náročný na čas a práci.
i
Podstata vynálezu monitorování pohybu ’·λ-ο a ovládacích pro ovládání
Podstata předloženého vynálezu spočívá v tom, že je podle vynálezu vytvořeno potiskovací zařízení sestávající z podélné tiskací dráhy obsahující tiskací plochu, která s tiskací dráhou tvoří .jeden celek.a . vodících prostředkůkteré' jsou' vzhledem k tiskové dráze pevné a procházejí podél tiskací plochy,, tiskacích š^ájňí'·uspořádaných tak, aby se pohybovaly podél tiskací dráhy po vodících prostředcích, monitorovacích prostředků pro czinu při jehopohybu podél tiskací dráhy prostředků reagujících na monitorovací prostředky činnosti vozíku, přičemž vozík je opatřen alespoň jednu tiskací hlavou uspořádanou tak, aby přijímala data pro tisk přímo na tiskací plochu v předem dané poloze podél tiskací dráhy.
Ve výhodném provedení vynálezu, potiskovací zařízení obsahuje centrální databanku, která je od vozíku vzdálená, vozík obsahuje paměťové prostředky a prostředky pro přenos dat jsou uspořádány tak, aby dovolovaly uložení dat z centrální databanky do paměťových prostředků vozíku, přičemž centrální databanka obsahuje jak polohovací data pro ovládání umístění tiskací hlavy na tiskací dráze, tak štítková data pro tisk štítků na tiskací plochu tiskací dráhy. --· ·
V jednom provedení tiskací dráha obsahuje prostředky pro její upevnění na okraji regálu a tiskací vozík je uspořádán ták, aby oštítkoval položky skladovaného zboží uložené na regálu.
V jiném provedení je tiskací dráha vytvořena vcelku s regálem směrem k jeho přečnívajícímu konci . ... _____________________________—Potiskovací zařízení může obsahovat pevnou podávači dráhu uspořádanou tak, aby tvořila upevňovací prostředky pro vozík před tím, než začne tisknout na tiskací dráze a tiskací vozík je uložen snímatelně vedle a souose s pevnou podávači dráhou.
V jednom provedení vynálezu, vozík obsahuje poháněči prostředky uspořádané tak, aby spolupracovaly š vodícími prostředky a poháněly vozík po tiskací dráze.
V jiném provedení může být vozík uspořádán tak, aby jeho postupné posouvání po tiskací dráze mohlo být prováděno ručně.
Monitorovací prostředky jsou obvykle synchronizovány s ovládacími prostředky, aby ovládaly činnost tiskací hlavy, monitorovací prostředky jsou uspořádány tak, aby vytvářely časový signál na základě pohybu tiskací hlavy po tiskací ploše.
Monitorovací prostředky mohou obsahovat identifikační prostředky umístěné na tiskací dráze a čtecí přístroj umístěný na vozíku ke čtení identifikačních prostředků, kde čtecí přístroj' je uspořádán tak, aby vzájemně působil s identifikačními prostředky a ovládal zavádění dat na tiskací dráhu v předem stanovené poloze na dráze .
Vodící prostředky s výhodou obsahují nejméně jednu sestavu kolejnic a vozík obsahuje’nejméně jednu soustavu válečků,'která při pohybu podél tiskací dráhy spolupracuje se sestavou kolejnic.
Zejména, vodící prostředky mohou sestávat z páru proti sobě uložených sestav kolejnic přilehlých k tiskací ploše a soustava válečků.,.je tvořena alespoň j edn ím^párem válečků uspořádaných tak, aby se mohly pohybovat podél sestavy kolejnic a aby v ní mohly být uchyceny.
Ve výhodném přovedení vynálezu ovládací prostředky sestávají z centrální základní jednotky, statické paměti pro ukládání relativně konstantních dat a energeticky závislé paměti pro ukládání relativně dynamických dat..
Konstantní data mohou obsahovat data pro ikony nebo zobrazení zboží a/nebo-data pro fonty a/něbó data pro překlad.
Dynamická data přednostně obs,ahují data popisující regál včetně údaje pro určení polohy štítků a údaje o ceně odrážející πovsj3x ceny zbozi.
Monitorovací prostředky obvykle obsahují optický kodér polohy spojený se sestavou válečků nesenou na vozíku, logický obvod odpovídající optickému kodéru polohy a pohon tiskárny ovládaný logickým obvodem, přičemž pohon tiskárny pohání tiskací hlavu. .
Centrální databáze může obsahovat identifikační data pro identifikaci, která tiskací dráha se' na určitém regálu má potisknout.
Identifikační prostředky jednom konci tiskací dráhy pro se na této dráze tisknou správné mohou být umístěn její identifikaci a údaje.
na alespoň zajištění, že
Podstatou vynálezu je také soustava podélné tiskací dráhy sestávající z tiskací plochy, která je nedílnou součástí tiskací dráhy a je k ní pevně připojena, vodících, prostředků uložených podél tiskací plochy pro vedení tiskacího vozíku, přičemž tiskací plocha, na kterou se t i skne přímo tiskac i__________hlavou vyčn i jv a j. i c i z vozíku je vyrobena z materiálu, který přijímá tiskací barvu a tato barva jde z něho vymazat a vyškrábat.
Soustava tiskací dráhy s výhodou sestává z upevňovacích prostředků ve formě řady příchytek pro upevnění tiskací dráhy snímatelně k okraji regálu a odpovídajících sestav zapadajících do příchytek, upevněných na tiskací dráze, přičemž každá příchytka se skládá z upínacího držáku, kterým se snímatelně upne k okraji regálu a páru čelistí vyčnívajících z upínacího držáku, které pevně drží soustavu příchytky v zaklapnuté poloze.
Každá příchytka obvykle sestává z výškově stavitelných prostředků, kterými se nastavuje výška tiskací dráhy vzhledem k okraji regálu.
Materiál, ze kterého je vytvořena tiskací plocha je obvykle zvolen z materiálů ze skupiny obsahující melamin, PVC nebo z akrylových plastických materiálů.
Tisková barva je obvykle zvolena ze skupiny obsahující vodu nebo rozpouštědlo na bázi činidel vázajících pryskyřici.
Podstatou vynálezu je dále tiskací vozík pohybující se podél řady jednotlivých podélných tiskacích drah z nichž každá určuje tiskací plochu, která je její nedílnou součástí a je vůči ní pevná, přičemž vozík sestává z válečků pomocí nichž se pohybuje po vodících prostředcích na tiskací draze, monitorovacích prostředků pro monitorování pohybu vozíku podél tiskacé dráhy, ovládacích prostředků odpovídajích monitorovacím prostředkům pro ovládání činnosti vozíku, paměťových prostředků a nejméně jedné tiskací hlavy, která přijímá data do paměťových prostředků pomocí prostředků pro přejips . dat pro jtisk přímo^ na tiskací plochu v předem stanovené poloze na tiskací dráze.
Tiskací vozík může obsahovat poháněči prostředky pro pohyb podél tiskací dráhy pomocí vzájemného působení válečkových prostředků a vodících prostředků.
Dále je podstatou vynálezu systém štítkování regálů pomocí něhož se položka zboží skladovaného na regálech identifikuje a opatří cenou, štítkovací systém sestává z řady tiskacích drah procházejících po délce regálů a každá tiskací dráha jeopatřena tiskací-plochou, z nejméně jednoho tiskacího vozíku pohybu jícího se ’podeT~~ti^skácích drah a opatřeného tiskací hlavou , z centrální databáze a prostředků’ pro přenos dat, které umožňují, aby se alespoň data o ceně sklad©varného zboží uložila z centrální databáze do vozíku, přičemž tiskací hlava přijímá data pro tisk na předem stanovená místa tiskací plochy na tiskacích dráhách.
Podstatou vynálezu je také způsob štítkování první řady položek skladovaného zboží, který sestává z následujících operací:
a) vytvoření štítkových dat jednotlivých položek,
b) umístění tiskacího vozíku do předem stanovené polohy na první spojité tiskací dráze procházející podél první řady položek,
c) přenos dat na tiskací vozík a
ď) tisk dat na tiskací plochu tiskací dráhy na předem stanovená místa daná umístěním jednotlivých položek v průběhu pohybu tiskacího vozíku podélytiskací dráhy.
Obvykle způsob sestává z počátečních operací a to uložení aktualizovaných dat jednotlivých položek do vzdálené'datbáze a přenosu aktualizovaných dat do tiskacího vozíku.
Způsob s výhodou obsahuje operaci, při které se tiskací vozík vysume z první tiskací dráhy a p ř e m í s t í_______d odru h é tisk ací — dráhy procházející podél druhé řady položek skladovaného zboží a potom se opakují operace přenosu dat do tiskacího vozíku a tisku dat na tiskací plochu tiskací dráhy v místě daném umístěním položky při pohybu tiskacího vozíku podél tiskací dráhy.
Obvykle způsob obsahuje operaci, při které se identifikuje řada položek, které mají být opatřeny štítkem a operaci potvrzení, že štítková data odpovídají příslušné řadě.
Štítková data mohou obsahovat údaje o ceně a identifikační údaje položky.
Popis obrázků na výkresech
Příkladná provedení zařízení podle vynálezu jsou znázorněna na připojených výkresech, kde obr.l znázorňuje schematický pohled na první provedení potiskovacího zařízení podle vynálezu v činnosti, obr.2 znázorňuje podrobněji částečně schematicky potiskovací zařízení z obr.l, obr. 3 znázorňuje typický vzorek dat pro jednu položku skladovaného zboží natisknutý potiskovacím zařízením, obr.4 znázorňuje schematický bokorys druhého provedení zařízení podle vynálezu sestávajícího ze soustavy drah a vozíku s několika hlavami, obr.5 znázorňuje půdorys soustavy drah z obr.4, na obr.6 je postupový diagram znázorňující obvyklý pravidelný postup potisku regálů, ny ob'ř.7 je funkční blokové schéma prvního provedení pot iskovacího zařízení podle vynálezu, obr.8 znázorňuje podrobněji funkční blokové schéma potiskovacího zařízení z obr.7, obr.9 znázorňuje detailně blokové schéma ovládací soustavy obvodů vnitřní paměti potiskovacího zařízení z obr.8, obr.10 znázorňuje podrobné blokové schéma ovládací soustavy obvodů pro tiskací hTavuT” obr/TT”'žházořňúje“ zvětšený perspektivní pohled na sestavu příchytky pro snímatelné upevnění tiskací hlavy k okraji regálu, obr.12 znázorňuje boční řez složenou sestavou příchytky z obr. 11, obr.13 znázorňuje boční řez 13-13 z obr.12 a obr.14 znázorňuje perspektivní zadní pohled na další provedení vozíku tvořícího část potiskovacího zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr.l je znázorněno potiskovací zařízení 10 v činnosti na skladovacím stojanu v samoobsluze, který obsahuje tři regály 12, JLIj ±6. Položky zboží 18A,1SB a 1SC jsou uspořádány ve skupinách na zun a' Ύυυ jsou připevněny na vnější okraji příslušného regálu 12, 14, 16. Tiskací vozík 21 sestává z tiskací hlavy 22 uložené v krytu 24 a je uspořádán tak, aby se mohl pohybovat podél tiskacích drah 20A, 20B a 20C. Vozík 21. je spojen s centrálním počítačem 26 pomocí kabelu 28 pro přenos dat. Počítač 26 obsahuje databázi obsahující identifikační údaje o každé položce skladovaného zboží, její cenu a polohu na regálu. Centrální počítač 26 je také spojen čtecími přístroji čárkových kódu a elektronickou zásuvkou u každé kontrolní pokladny.
Na obr.2 je detailní pohled na potiskovací zařízení 10. Tiskací vozík 20 je vytlačen z kovu, např. hliníku a má dozadu vystupující podpěrnou pr-írubu 30, která je připevněna na horní plochu regálu 12 lepidlem, nýty nebo pod.
Uvnitř vybrání 3 4 vytvořeném v hliníkovém výtlačku je uložena plastická vložka 3 2, která má obnaženou t i skac í plochu 16, která přijímá tiskovou barvu z tiskací hlavy 22 . Plastická vložka 32 je po stranách obklopena horním a dolním zaobleným nosníkem nebo soustavou kolejnic 3S, 40. _ ___.
Tiskací hlava 22 muže obsahovat kapičkovou nebo bublinkovou inkoustovou tiskárnu, kterou je možno vystřikovat tečky barvy na plastikovou vložku 3 2. Tiskárna obvykle obsahuje vertikálně uspořádané zdroje barvy. Alternativně může být použit jeden zdroj s vertikálním rastrováním. Kryt 24 chrání krokový motor 4 2 z něhož vystupuje hnací hřídel 44. Bikonkávní gumový poháněči váleček 46 je připevněn na konci hnacího hřídele 44 a je smykově uložen na vnější ploše horního nosníku 38.. Krokový motor 4 2 je nápájen energií kabelem 2S. - Podobný bikonkávní gumový volný váleček 48 je uložen na konci hřídele 50, který je vyveden z monitoru 5 2 pohybu. Gumové válečky 46, 48 jsou třecím spojením uloženy na konvexních plochách příslušných nosníků 38., 40.. Je zřejmé jak otáčení gumového hnacího válečku 46 způsobí pohyb vozíku sem a tam pod'él tiskací dráhy. Tiskací hlava 22, motor 4 2 a monitor 52 pohybu jsou spojeny s řídícími obvody 54., které jsou naproti tomu propojeny s centrálním počítačem 26 propojovacím kabelem 28 Řídící obvody 54 mohou obsahovat modul vnitřní paměti pro ukládání dat zaváděných kabelem 2S.
Potiskovací zařízení podle vynálezu se používá večer nebo brzy ráno, když je samoobsluha prázdná. Všechny staré značky se nejprve smažou z tiskací plochy 36 určité tiskací dráhy použitím vhodné čistící kapaliny na bázi rozpouštědla jako je přípravek na bázi alkoholu nebo čpavku.
Platné údaje se přenesou z centrálního počítače 26 do řídících obvodů .5 4. Vozík se pak připevní na tiskací dráhu 20A na konci prvního regálu 1 2, který vyžaduje přecenění. Klávesnice a zcbrazcvac L·. jednotka mohou být „ na vozí ku . Klávesnice může obsahovat kalibrační klíč zajišťující, že je tiskací hlava správně kalibrována pro každý regál. Vhodnou referenční značku lze použít i pro jeden konec dráhy 20A pro zabezpečení správné polohy vozíku při zahájení pot iskovacího cyklu. Pro zobrazení údaje, který regál byl naprogramován lze použít zobrazovací panel, stejně tak jako pro zobrazení údajů, které se tisknou na plastické vložky.Poháněči váleček 32 pohybuje vozíkem rychlostí asi 0,5 m/s.
--Na,, obr. 3 je - znázorněný - typický' vzorek ' údajů , * které se tisknou na tiskací plochu plastické vložky 3 2 . Údaje obsahují šipku 5 6, .která označuje polohu položky skladovaného zboží. Po šipce 56 následuje ikona nebo logo.typ 58 ve formě obrazového označení položky zboží, v tomto případě je to plechovka s hráčkem (can of pease”). Po logotypu 58. následuje cena 60, název 62 a označení hmotnosti 64.
Monitor 52 pohybu vytváří zpětnovazební signál k řídícímu obvodu 54 pro přesnou indikaci, kdy má být vytištěna informace týkající se další položky zboží. Monitor 52 pohybu také označuje kdy vozík uvázl nebo má překážku. Když vozík dosáhne konec regálu 1 2, je prostě vysunut a přemístěn na tiskovou dráhu 20B na jeden konec dalšího regálu 14 pro zahájení dalšího potiskovacího cyklu. Všechny regály v samoobsluze jsou tímto způsobem oštítkovány v předem stanoveném sledu.
Centrální počítač může být opatřen grafickou zobrazovací jednotkou, aby vedoucí skladu mohl umístit a označit polohu položek na obrazovce a cenovky mohly být natisknuty, na správné místo regálu. Tento počítač může být počítač typu lap top, který se při oceňování přenáší po místnosti. Jindy může být počítač umístěn v kanceláři a každý regál může být opatřen pevným vedením, do kterého se při oceňování příslušného regálu vozík zapne. Shora zmíněný paměťový mo d u1 mů že mít. kapa citu-pro-ulo ženídat pro jeden nebo více regálů. V tomto případě může být kabel vypnut a motor může být poháněý baterií.
1
Většina zboží v samoobsluhách je skladována na regálech, které jsou obvykle 40 a více metrů dlouhé a které jsou ideálně vhodné pro umístění výše popsaných tiskacích drah.
Na jiných místech v samoobsluhách nebo obchodních domech, jako např. u kontrolních pokladen, se vyžadují krátké tiskací dráhy mající délku okolo jednoho metru nebo méně. Na obr.4 a 5 je znázorněna soustava 70. drah sestávající ze.střední snímatelné dráhy 72 uložené na pevném základu 74 pomocí páru odpojovačích konektorů 7 6. Střední snímatelná dráha 7 2 , která je asi jeden metr dlouhá,, má po stranách pár podobných pevných drah 7S , 80, které jsou trvale upevněny na pevném základu 74 na pevných konektorech 82, 84. Z obr.4 a 5 je zřejmé, jak je střední dráha 72 umístěná axiálně souose s pevnými drahami 78., 80 a tím je vytvořena souvislá a nepřerušená tiskací plocha 86.
Tiskací vozík S8 nese řadu přesazených tiskacích hlav 90, které jsou uspořádány tak, aby mohly tisknout po celé šířce tiskací plochy 86 . Čtyři válečky 9 2 jsou zasunuty do horní a dolní kolejnice 94 a 96 a umožňují, aby se vozík SS pohyboval sem a tam po soustavě 70 tiskacích drah. Z uspořádání vícenásobné tiskací hlavy podle obr.4 je zřejmé, že jestliže vozík SS běží po střední dráze 22, na protilehlých koncích vozíku 72 vznikají podstatná hluchá místa· Postranní dráhy 7 8 , S0 dovolují jak předpolohování tak zapolohování vozíku SS , čímž je zajištěno potisknutí střední dráhy 7 2 po celé délce -tiskací. plochy.
Jakmile se jednou informace o ceně a druhu zboží natiskne na střední ' dráhu 22', vysune se - a upevní do pří slušného mí sta, na košíku nebo krátkém regálu u kontrolní pokladny nebo podobném místě.
Střední dráha je. pak nahrazena novou dráhou, tiskací vozík
S8 se uloží na upevněnou dráhu 7S do polohy znázorněné na obr. 4 a je po uložení nových dat do tiskacího vozíku buď posouván ručně nebo poháněn po soustavě 70 drah ve směru šipky 96 do konečné polohy na pevné dráze S0 . Základ 74 může být ve formě stěny nebo jiné vhodné pevné podložky, kterou lze např. umístit v kanceláři vedoucího.u -centrá 1ního~:počítače , ve kterém j-έόu lo-žsny- ccflOVc informace .o skladovaném zboží . “ ~~~ ’’ /
Na obr.6 je postupový diagram, který znázorňuje jak mohou být aktualizovány regály v samoobsluze aniž by personál věděl, u kterých jednotlivých položek se změnily ceny. Pokud se na regále má změnit pouze jeden štítek na okraji regálu nebo ve stítkování probíhajícímu po celé délce regálu, není nutné určit, která určitá položka se má změnit, pokud se přeštítkuje správný regál.
V době nečinnosti, např. v noci, obdrží počítačový systém skladu z hlavní kaceláře seznamy nových cen, které jsou platné pro příští den. Ty se porovnávají se současnými cenami, které se účtují v prodejních terminálech a stejně tak s cenami, které jsou současně vytisknuty na tiskových drahách na regálech. Z tohoto porovnání vznikne tabulka změn, která se použije pro aktualizaci prodejního vybavení. -V počítači se uloží mapa znázorňující umístění Všech položek v samoobsluze a počítač je pak schopen vytvořit seznam regálů a čísel polic, na kterých je nutno změnit informace o cenách nebo jiné údaje. Z vytvořeného seznamu regálů a polic se pak vymaže každý stojan a regál, kde se již uskutečnila změna. Aby se mohla změna uskutečnit, musí operátor fyzicky přinést tiskárnu k příslušnému stojanu a regálu a přetisknout okraj regálu, přičemž se musí uloží t-do---nočítače nebo vnitřní parněti tiskárny aktualizovaný obraz štítků po celé délce tiskací dráhy na okraji regálu. Poloha tohoto určitého regálu se pak ze seznamu vymaže. Celý postup se opakuje dokud nejsou provedeny všechny a policích.
Další varianta výše nutné změny na všech regálech
kódu se
regálu se
polici se
vozíku. K
popsaného postupu je identifikovat čárkový kód každého regálu a každé police připevněný na začátku každé tiskací dráhy. Pomocí čtecího zařízení čárkového kódu čárkový kód sejme, čímž se označí, které číslo policí právě potiskuje a štítkové informace pro označenou přenesou z centrálního počítače a uloží do tiskacího se dá použít i poměrně nezkušený pracovník, protože natisknout nesprávné štítkové informace na nesprávný této práci není možné regál kódu.
vzhledem k snadné identifikaci regálu pomocí čárkového
Na obr.7 je tiskacího vozíku znázorněno funkční blokové schéma typického 100. Základní jednotka 102 je spojena s centrálním počítačem pomocí modulu 104 komunikačního rozhraní připojeným k spojení typu RS232 o poměrně malé rychlosti. Instrukce popisující regál, spolu s aktualizovanými informacemi o cenách se přenášejí do paměti 1 OS o 13 Megabytech spojením typu RS232 ve vhodné kompaktní formě. Obvykle je regál popsán 10000 znaky, které obsahují informace o poloze, směru šipek, textový font, velikost a obsah, který má být připojen, referenční systém ikon nebo znázornění a další hlavní štítkové informace.
Tiskárna má vnitřní paměťovou banku 110 ROM, v níž jsou uloženy ikony -představující různé položky skladovaného zboží, tiskové fonty, které se mají použít a překladový software. \7íce dynamických informací je uloženo v RAM paměťové bance 112.
. Jednotka.CPU 102 vytahuje příslušná ROM data a RAM cenová data, kombinuje je s aktualizovanými údaji a údaji popisujícími regál, které obdržel z hlavního počítače portem RS232 a ukládá je do vyrovnávací paměti 1 OS . Tyto informace jsou ukládány přes hnací obvod 1 14 tiskárny do tiskací hlavy 116. Základní jednotka 102 zpracování je rovněž spojena s řídícím obvodem 118 motoru, který řídí činnost motoru poháněním alespoň jednoho kola nebo válečku 120 vozíku.
Optický kodér -122 ' ρ o 1 o h y v e ŤX&řměŮ^ kotouče se ..==.
používá ke sledování otáčení jednoho z válečkových kol na dráze........
a může být použit pro zjištění vzdáleností tak malých jako je např. 0, 01 mm. Optický kodér 122 polohy je spojen s logickým obvodem 124 tiskací hlavy a je použít pro generování vhodného pulzu pro každou 0,01 mm. To je pak použito k pohonu elektroniky v hnacím obvodu 114 tiskárny pro tisk jednoho sloupce zobrazení'. Vzhledem k tomu, kvalita tisku nezávisí na rychlosti a konzistence pohybu tiskacího vozíku po dráze, protože tečky se tisknou při každé pevné vzdálenosti pohybu. Dále není podstatné, je-li vozík poháněn motorem. Ruční systém, kterým se vozík tlačí nebo táhne lze se shora popsaným monitorovacím obvodem také použít, bez nutnosti provedení relativné komplexního hnacího obvodu motoru. Protože pohyb monitorovacího obvodu zahrnuje optický kodér 122 polohy a tiskárna má logický obvod 124, lze vytisknout rovné a souvislé zobrazení bez ohledu na jakýkoliv přerušovaný nebo trhaný pohyb vozíku.
K tomuto účelu je použitelná vhodná barva nebo na bázi rozpouštědla ředitelné pryskyřicové rychloschnoucí , protože se tiskne vertikálně nestéká dolů po tiskací ploše.
jako např. vodou pojivo. Barva je a při zasychání
Aby se ultraf ialové usnadnilo záření a zasychání tiskárna lampu, kterou se barva nepřetržitě ozařuje. Tiskací plocha může být které se dá barva odstranit pomocí může být barva citlivá na může,. b s a.h ovát i.t r a Ti a 1 o v o-j_—— po nanesení na tiskací plochu lesklá melaminová plocha, ze rozpouštědla jako je alkohol
5 nebo ředidla. Podložka namočená ve vhodném rozpouštědle na bázi alkoholu nebo čpavku, kterou se mažou předchozí informace může být upevněna na vozíku proti tiskací hlavě 116. Nebo lze použít samostatný mazací vozík, na který se upevní čistící podložky nebo kartáče.
Protože ..tiskárna 100 je schopna tisknout na volné pole po celé délce tiskací dráhy, je možno na volné místo mezi štítky výrobků natisknout vhodné inzeráty, reklamní slogany a zvláštní” informace. Štítky mohou být potištěny v různých velikostech na různých regálech, aby mohly nakupovat krátko nebo dalekozrací zákazníci podle různých vzdáleností, z kterých se štítky prohlí žej í.
Na obr.S je znázorněno podrobné funkční blokové schéma propracovanějšího provedení tiskacího zařízení. Součásti, které jsou podobné nebo totožné s dříve popsanými součástmi jsou označeny stejnými vztahovými značkami. Tiskací vozík 126 je poháněn pří vodním.vedením 126, které je.spojeno s obvodem 130 přívodu energie. Obvod 130 přívodu energie obsahuje nabíjecí baterie 132, kterými se udržuje obsah 32 megabytové dynamické RAM (DRAM) paměťové banky 134 pomocí obvodu 136 zlepšujícího přenosové vlastnosti signálu λ7 případě, že je vypojen přívod energie.
Spojení typu- RS232 spojující jednotku CPU 102 s centrálním počítačem 26 pomocí modulu 104 komunikačního rozhraní se použije ve dvou režimech. První režim je stav off-line, při kterém se tiskací vozík 12 6 ·· nepouž í vá. pro.. ^,.t isk,., na, re.gá ly .: Tiskací vozík 126 je umístěn u centrálního počítače 26 a je s ním spojen relativně krátkým spojením typu RS232. které umožňuje větší rychlost přenosu dat. V tomto režimu off-line, centrální počítač 26 poměrně rychle aktualizovat ikony, zobrazení a textové fonty.
které jsou uloženy v paměťové bance DRAM 134 tiskárny CPU 102.
Druhý režim je stav on-line, při kterém je tiskárna určena k tisknutí na' okraje regálů ve skladu. Vlivem délky kabelu pro spojení typu RS232, spojujícího centrální počítač 26 s tiskacím vozíkem 1 26 je ryehlost přenosu 'dat ηnmčrna malá . Jak bylo ořrře uvedeno, regál je obvykle popsán 10 000 znaky,.... V důsledku to-ho-ý tiskne—li tiskárna na okraj regálu ve skladu, z centrálního počítače 26 je přenášen on-line pouze popis určitého regálu a ikony, zobrazení a textové fonty jsou zaváděny z paměťové banky DRAM 134. Je také možno mít popis regálu zavedený a uložený ve vnitřní paměti CPU 102 s tím výsledkem, že tiskací vozík může pracovat off-line bez ;vytvoření spojení typu RS232 během tiskací operace. Činnost off-line vyžaduje, aby byla tiskárna spojena po ukončení potisku všech regálů s centrálním počítačem 26 a to z důvodů zdvojené kontroly, kterou je zajištěno, že všechny regály jsou potisknuty správně. V popsaném provedení je tiskárna 126 při potiskování regálů spojena s centrálním počítačem 26 pomocí spojení typu RS232.
Uživatelské rozhraní 13$ je spojeno s CPU 102 a obsahuje čtyřt lačí tk-ovou klávesnici 140. šestnáct i znakovou LCD alfanumerickou zobrazovací jednotku 142. červený a. zelený LED 144 a 146 a dvoustavový spínač 14S. Alfanumerická zobrazovací jednotka 142 se používá k informování operátora tiskárny o jejím stavu a číslech regálů, které se mají potisknout a o dalších zobrazovacích jednotkách, kalibrační informace pro tiskací hlavy a zobrazuje všechny problémy, se kterými je možno se setkat.
Klávesnice 140 obsahuj e___kláveJsuJ.-L5.0==m'ívl eso™ a—k-l· á v e-s u=-Ε5-2vpravo”, klávesu 154 ano” a klávesu 15 6 ne.Klávesy 154. 156 vpravo, vlevo se používají pro označení na kterém kraji regálu tiskárna potiskuje, není-li použit snímač čárkového kódu.
ano ne klávesy 1 54. 1 5 6 se použijí pro výběr regálu v odpovědi v řízenému menu zobrazovací jednotky 142, není-li použit snímač čárkového kódu a použiji se také pro zahájení potiskovací operace. Zelená LED 144 označuje, že je přivedena energie a že je činnost normální, zatímco červená LED 146 označuje, že vznikly chybové podmínky.
Dříve zmíněné čtecí zařízení čárkového kódu sestává ze snímací tužky 158, která je spojena s jednotkou CPU 102 pomocí propojovacího obvodu 160, které řídí činnost snímací tužky 15S a dekóduje čárkový kód jakmile byl ze snímací tužky přečten. Propojovací obvod 160 obsahuje reproduktor 162, který se používá pro upozorněn í' operátora, je-li přečten platný čarkóvý kód:. Čtecí zařízení čárkového kódu se používá ke snímání čárkového kódu udávajícího číslo regálu na konci každého regálu a z čárkového kódu se také zjistí, je-li tiskací vozík umístěn na levém nebo pravém konci příslušného regálu. Toto čtecí zařízení čárkového kódu lze také použít v dříve popsané jednodušší verzi potiskovacího zařízení . podle vynálezu, u kterého je čárkový kód umístěn v určitých vzdálenostech po celé délce tiskací dráhy, takže není potřeba použít zařízení pro přesné určení polohy a nemusí.se zavádět údaje o poloze centrálním počítačem.
ř ·>Další snímače, které’jsou na tiskárně 126 jsou snímač polohy nebo dříve popsaný optický kodér 122 polohy, připojený k jenotce CPU 102 obvodem 136 .zlepšujícím, přenosové vlastnosti signálu a spojený přímo s jedním kolem 120 vozíku.
«- ==.~-Pravý a levý optickv^detekt.or.. 164. 166 okrajů hlásí jednotce
CPU 102, že se tiskárna pohybuje k okraji regálu vpravo resp. vlevo, tím se umožní, aby se tiskárně vypnul motor dříve než by spadla z regálu.
1S
Optické detektory 164, 166 okrajů mohou být také použity jednotkou CPU k zapolohování tiskárny 126 přesně na okraj regálu před začátkem potiskování. Například, je-li tiskárna umístěna na levě straně regálu, potom před začátkem potiskování doprava,může se pomalu pohybovat pomocí motoru.. doleva ?.ž; optický detektor 166 okra jeTůnřs-srnr jednotku. CPU—10 2. že tiskárna dojela na Tévý okraj. Tímto způsobem můžetiskárna použít okraj regálu jako informaci nebo údaj pro účely potiskování regálu jako alternativu k ručnímu nastavení;... t ískárny ha referenční značku před potí skováním operátorem.
Na obr.9 je znázorněno podrobnější blokové schéma jednotky CPU 102. Jednotka CPU 102 je řízena mikroprocesorem typu 6809 16S s 8 kilobytovou operační pamětí RAM 170 a 8 až 16 kilobytovou pamětí EPROM 172 obsahující software vykonávaný mikroprocesorem 16S .
Hlavní paměťová banka sestává ze dvou bloků nebo modulů, zejména EPROM bloku 174. který je možno rozšířit až na 32 megabytů a 32 megabytového dynamického RAM (DRAM) bloku 176. DRAM blok 176 : je připojen k mikroprocesoru 16S pomocí řídícího a automatického obnovovacího obvodu 178 DRAM, který umožňuje, aby rii krópřčcesor zpřístupnil plných 32 megabytů paměti RAM a také automaticky obnovil paměť DRAM a bylo tak zajištěno., že se data .chovávají v paměti DRAM.
Blok DRAM se používá pro ukládání dat.. zaváděných- ikon, obražení a textových fontů. Obsah paměťových bloků DRAM se
•.hovává pomocí baterie 132 v přívodu energ i e.-_ nen í - li—spojen se rojem energie. Eýýem ... období'o’f f-1 ine , centrální počítač 26 ťua-1 řzuje'ikony. zobrazení a textové fonty uložené v paměťovém
5ku DRAM sériovým spojením typu RS232.
Block paměti EPROM 174 obsahuje knihovny standartních ikon, zobrazení-jako např.snímaných fotografií- a textových fontů, které se obvykle nejvíce používají během potiskování. Blok paměti EPROM může být ve formě modulu nebo karty, která se periodicky aktualizuje. Blok paměti DRAM 176 se také používá jako občasná vyrovnávací paměť při potiskování regálu tak, že celé zobrazení regálu se uloží- v- bloku paměti DRAM před tím, než se začne s potiskování regálu. Zobrazení regálu se vytvoří z popisu regálu, které je zavedeno z centrálního počítače 26. Jednotka CPU 102 využívá popis vytažením ikon, zobrazení a textových fontů z bloku paměti DRAM a jejich překopírováním do správné polohy v dočasné vyrovnávací paměti, která také tvoří část bloku paměti DRAM. Zobrazení regálu v dočasné vyrovnávací paměti je uspořádáno do řady vertikálních proužků nebo bloků dat pro každou 0,01 mm' prostoru regálu odpovídající pulzúm přijatým z optického kodéru 122.
Vytvoří-li se jednou zobrazení regálu, řídící blok přímého přístupu do paměti DMAC a řídící obvod 1$0 tisku přenáší zobrazení do řídící jednotky 114 tiskací hlavy. Přenos zobrazení začíná při spuštění dočasné vyrovnávací paměti v bloku.paměti DRAM, začne-li tiskárna na levé straně regálu a na konci dočasné vyrovnávací paměti, začne-li tiskárna na pravé straně regálu. Rychlost přenosů zobrazení do řídící jednotky 114 tiskací hlavy je řízena optickým kodérem 122 polohy.obvodem 136 pro zlepšení přenosových vlastností signálu jednotkou CPU 102.
Při každém pohybu tiskárny o další 0,01 mm, se přenáší nový blok dat pokrývájící další proužek který má být potisknut, do řídící jednotky tiskací hlavy.
Na obr.10 je znázorněno podrobné blokové schéma řídícího obvodu _1_.1.4 tiskací hlavy. Řídící obvod 1 14 tiskací hlavy je propojen s jednotkou CPU 102 tiskárny prostřednictvím dvoubršnové paměti RAM 1S2. To umožňuje, aby se nový blok nebo proužek dat zobrazení zapsal do- dvou-bránové paměti RAM 1S2 zatímco se tisknou data starého zobrazení. Řídící obvod 114 tiskací hlavy derivuje své časování od pulzu přijímaných obvodem 13 6 pro .zlepšení pí e ho s O_výc_h_ Ar'.Lá Jitoss-t í*=- -a- -j s d n o t ku a’ CPU ~Tu2= kodéru 122 polohy.......... tiskárny z optického
V jednoduché barevné verzi tiskárny jsou čtyři tiskací .hlavy 116 A áž 116D, které jsou uspořádány tak, aby pokrývaly celou šířku potiskované plochy. V případě plnobarevné tiskárny musí být šestnáct samostatných tiskacích hlav 116A až 11 6P .· obsahujících čtyři hlavy pro každou základní barvu tyrkysovou, fialovou, žlutou a černou. Každá soustava čtyř tiskacích hlav je uspořádána vertikálně, aby pokryla celou šířku potiskované plochy s tím, že barevná tiskárna obsahuje 16 tiskacích hlav uspořádaných v matici 4x4.
Každá tiskací hlava 116 A až 1 1 6P je opatřena sdruženou relativně malou částí paměti RAM, 1S6A až 1S6P která slouží jako prostředek pro dočasné uložení zobrazení tisknutých příslušnou tiskací h.lavcu. Data v každé paměti RAM 1S6A až 1S6P tiskací hlavy jsou přenášený z dvojitého portu paměti RAM -1S2 dekódovacím logickým obvodem 1SS t i skácí hlavy, který rozděluje . data zobrazení obdržená z dvojitého portu paměti· RAM tak, aby část zobrazení, která má být tisknuta tiskací hlavou 116A byla předána do části 1S6A paměti RAM sdružené s tiskací hlavou. Zbývající části zobrazení jsou podobně předány do částí 1 S 6B až 186P paměti RAM.
Časovači logický obvod 190 řídí tisk každé tiskací hlavy -L1.6A až 116P , stejně jako přenos dat 2 dvojitého portu 1Š2 pamět i RAM do částí paměti RAM tiskací hlavy i Š 6 A až 1 S6B . Potiskování začíná ihned jakmile se obdrží impulz pro tisk. Data uložená v paměti RAM 186A příslušné tiskací hlavy se tisknou na regál řídícím programem 1S4A tiskací hlavy sdruženým s tiskací hlavou 11 6A. Jakmile je potiskování ukončeno, další data zobrazení, které se má tisknout se přenesou dekódovacím logickým obvodem do paměti RAM příslušné tiskací hlavy. Provádí-li se přenos/ další ůproužek dat zobrazení se- přenáší do dvojitého portu paměti RAM 1S2 z jednotky CPU 102. Proces se po obdržení dalšího tiskového impulzu opakuje. Tímto způsobem se uspořádané proužky dat zobrazení tisknou na plochu okraje regálu při každém posuvu tiskárny o 0,01 mm.
Na obr. 11 je znázorněný zvětšený pohled na připevňovací sestavu 1S8 , kterou se připevní tiskací dráha snímatelně k okraji regálu. Připevňovací sestava 158 sestává z horní čelisti 190 a spodní čelisti 192 a upínacího bloku 194. Spodní čelist 192 má na zadní straně vytvořenou pravoúhlou drážku 196, která tvoří komplementární posuvné uložení pro rameno 19S horní čelisti. Pár. slepých drážek 200 je vytvořen na opačné straně bočních ploch horní čelisti 190 a páry protilehlých čepů 202 vyčnívají do pravoúhlých výřezů 196 a jsou uspořádány tak, aby se posouvaly ·· nahoru adolů v drážkách 200 a tak udržovaly spodní čelist 192 zachycenou. V horní ploše spodní čelisti je vytvořen slepý otvor, v němž je'uložéna šroubová pružina 212. Z vertikálního ramena 198 horní čelisti vyčnívá horizontální rameno 213, které je zakončeno patkou 214. Pružina 212’ se opírá o přečnívající plochu 215 ramena 213/ což je patrnější z obr.13. Na nejspodnější ploše spodní čelisti je vytvořena drážka 216, která tvo_ří spodní ..patku»- 2 18. _.....—
Ve střední vertikální drážce 222 vytvořené v ramenu 19$ a 'v kruhovém válcovém otvoru procházejícím upínacím blokem 194 je. zasunut šroub 220 . Šroub 220 má. plochou, čtverhranou hlavu 226.
která je umístěna uvnitř stupňovitého výřezu 22S vytvořeného vedle drážky 222. Křídlovou maticí 230 zašroubovanou na závitovém dříku šroubu 220 se upevní upínací blok 194 k vzhůru vyčnívajícímu ramenu·horní čelisti 190. Horní čelist 190 může být posuvně stavitelná vzhledem k upínacímu bloku pouhým povolením kříd lově . mat i c e 2-3 0 , spodn í čelistí izg pak o uvolnění posunovat vůči upínacímu bloku nahoru a dolů, Upínací blok 1-94 je opatřen příčnou drážkou 232, která je určena k tomu, aby do ní zapadl okraj regálu v samoobsluze.
Na obr.12 je boční pohled na složenou připevňovací soustavu 1S8, spojující okraj 234 regálu snímatelně s tiskací dráhou 23 6. Aby se připevnila tiskací dráha 236 na okraj 234 regálu, povolí se křídlová matice 230, upínací blok 194 se pootočí o 1SO° okolo šroubu 220 a posune se dolů do polohy 23S označené čárkovaně, tím se umožní aby se vydutá část 240 okraje regálu zasunula do drážky 232. Horní a spodní čelisti 190 a 192 se pak otočí o 1 S 0° okolo šroubu 220 do polohy označené na obr.12 a křídlová matice se částečně utáhne tak, aby se připevňovací soustava 1SS udržela volně v poloze na okraji 234 regálu.
Po instalaci všech připevňovacích soustav popsaným způsobem, ve stanovených vzdálenostech po celé délce okraje 234 regálu, tiskací dráha 236 se připevní do určené polohy. Tiskací dráha je opatřena horní a dolní tvarovanou kolejnicí 2 4 0. 242. Horní kolejnice 240 je zakončena vydutou přírubou tvořící ohyb 246 pro umístění horní patky 214. Spodní kolejnice 242 je podobným způsobem zakončena vydutou přírubou 250, jejíž ..zaoblený konec 251 je umístěn uvnitř drážky 216. Tiskací dráha 236 se připevní tak, že se nejprve zavěsí horní ko 1 e ini.ce^na-^-pa-tk-u^řTA-^a^p^oťoffl“ sé zasune zaoblený konec 251 spodní kolejnice do takové polohy, aby konec 25 1 spolupůsobil se zkosenou plochou 25 2 spodní· čelisti 1 92 tak, že tlačí čelist 192 vzhůru proti působení vinuté pružiny 21 2 dokud zaoblený konec nezapadne do drážky 216. Výšky jednotlivých připevňovacích soustav vůči okraji 234 regálu se nastaví tak, že se povolí křídlová matice 230. posune se vzhůru vyčnívající část 198 čelisti nahoru nebo dolů až dosedne na tiskací dráhu ve správné výšce a potom se utáhne křídlová matice 230 tak, aby sevřela čelisti na upínacím bloku 194 pevně v určené poloze.
Na obr.14 je částečně schematický pohled na vozík 254, na jehož vnitřní stěně 256 je uložena pomocí šroubů 264 horní hnaná a volná válečková sestava 25S, 260 a spodní válečková sestava 262. Horní hnaná válečková sestava 25S sestává z hnaného válečku 266 uloženého na hřídeli motoru 26S a vertikálně uloženého přídržného válečku 270 neseného konzolou 271 ve tvaru L. Volná válečková sestava 260 podobně sestává z konzoly 271 ve tvaru L, která nese horizontálně a vertikálně uložené válečky 2 7 2, 274. Váleček 272 je uložen na hřídeli 276, který prochází do optického kodéru 27S polohy pro sledování pohybu vozíku.
Každá spodní válečková sestava 262 sestává z konzoly 2S0 ve tvaru L nesoucí horizontálně a vertikálně srovnané válečky 282, 2S4. Způsob, jakým válečky spolupůsobí s tiskací dráhou 236 je jasně patrný z obr.12, hmotnost vozíku tlačí váleček 284 na přední plochu: kole inic&-,242 . Spodní válečkové sestavy 262 jsou otočně uloženy na šroubech 264 a jsou zatíženy pružinou tak, že mohou být přechodně vytočeny z polohy ve směru šipky 2S5, aby bylo možno vozík připevnit;na tiskací dráhu. Čtyři tiskací hlavy 256 procházejí otvory cytvořenými v zadní stěně 256 tiskárny. Tiskací hlavy 2S6 jsou typu Hewlett Packard HP41640A a jsou uspořádány střídavě tak, aby pokryly .celou sirku potiskované plochy. Pro jasnost obrázku nebyly žádné obvodové desky a ostatní obsahuje přední stěnový panel 287 znázorněné na obr.3.
na vozíku z obr.14 znázorněny elektronické součást i. Vozík nesoucí uživatelské propojení
V poměrně jednoduché verzi pot iskovaciho zařízení mohou být v určitých vzdálenostech po tiskací dráze rozmístěny vhodná značení jako např. čárkové kódy. Tyto čárkové kódy mohou představovat jednotlivé položky zboží uložené na regálu přesně ve směru čárkových kódů. Ke každé tiskárně je přidruženo vpředu
- .... popsané· čtec í- zařízení čárkovéha Vnli/a-ja-k je tiskárna posunována nebo poháněna po dráze, čtecí zařízení čárkového kódu. ukládá informace o výrobcích do základní jednotky 102, která obratem vybírá relevantní data z paměti, včetně relevantních ikon, relativní velikost fontu a informace o ceně toho určitého výrobku. Tato data se pak uloží a vytisknou přesně ve směru čárkového kódu.
V důsledku toho, není potřeba použít žádné zařízení přesně sledující polohu, protože informace tisknutá na tiskací plochu je cele závislá na čárkových kódech, které byly právě přečteny. Změní-li se cena jedné položky a tato položka je umístěna uprostřed 40m dlouhého regálu, příslušná délka tiskací plochy se vymaže a tiskací vozík prohledává pouze tu část regálu, která potřebuje přecenit, s čárkovým kódem identifikujícím buď regál nebo typ výrobku a tím se dosáhne toho, že se správné štítkové údaje uloží do·.paměti a vytisknou na regál.
Jedna nevýhoda levného spojení typu RS232 spočívá'v tom, že mezi centrálním počítačem a tiskárnou musí. být .poměrně dlouhý kabel a přenos dat je poměrně pomalý. V důsledku toho informace přenášené kabelem RS232 jsou obvykle omezeny pouze na popis toho regálu, který se právě potiskuje. Obvykle je to deset tisíc znaků včetně informací o poloze ikon nebo zobrazení na regálu a informace o ceně kazdého._yý,r.obk.u____________—
V jiném provedení je možno použít mezi centrálním počítačem a tiskárnou vysokorychlostní komun i kační spojení ve f ormě vysokorychlostního digitálního radiového spojení. Centrální počítač je spojen s kombinovaným vysilačem-přijímačem s anténou připevněnou centrálně na střeše obchodu. Obdobně jsou malý kombinovaný vysilač-přijímač a integrální anténa zabudovány v tiskárně. Výhodou vysokorychlostní ho radiového spojení je, že tiskárna nepotřebuje velkou paměť pro ukládání ikon a zobrazení, protože je lze snadno přenášet on-line přes radiové spojení zatímco tiskárna potiskuje. Následkem toho je tiskárna menší alehčí. Dále není potřeba žádný dlouhý kabel pro přenos dat. Může být potřeba kabel pro přívod energie, avšak pro motor tiskárny a její řídící obvod při pohybu po regálu lze použít i baterie..
Je zřejmé, že potiskovací zařízení podle vynálezu zřetekně urychlí oceňování položek zboží ve velkých samoobsluhách a také zajistí, že není žádná rozdílnost mezi regálovou a současnou cenou.

Claims (29)

  1. Patentové nároky
    1. Potiskovací zařízení vyznačené tím, že sestává z podélné tiskací dráhy obsahující tiskací plochu, která je na
    -1 i s ka c £ d r á z e; u pevné na ·a tvo ř í ní jeden celek . vodicích prostředků procházejících podél celá délky tiskací plochy,’ tiskacího vozíku pohybuj ícího se podél tiskací dráhy po vodících prostředcích, monitorovacích prostředků pro sledování pohybu vozíku podál tiskací dráhy a ovládacích prostředků odpovídajících monitorovacím prostředkům pro řízení činnosti vozíku, přičemž na vozíku je umístěna alespoň jedna tiskací hlava, která přijímá data pro tisk přímo na tiskací plochu v předem stanovené poloze po délce tiskací dráhy.
  2. 2. Potiskovací zařízení podle nároku lvyznačené tím, že sestává z centrální databáze vzdálené od vozíku a vozík je opatřen paměťovými prostředky a prostředky pro přenos dat umožňují, aby byla. data z centrální databanky zavedena do paměťových prostředků vozíku, ' přičemž centrální databanka obsahuje jak polohové údaje pro řízení polohy tiskací hlavy na tiskací dráze, tak štítkové údaje pro tisk štítků na tiskací plochu tiskací dráhy.
  3. 3. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících nároků v y z n a č e né- tím, že · tiskací dráha je opatřena připevňovac ími prostředky pro upevnění tiskací dráhy na okraj regálu a tiskací vozík je uspořádán tak, aby oštítkoval položky zboží uloženého na regálu.
  4. 4. Potiskovací zařízení- podle nároku 1 až 3 vyznačené tím, že tiskací dráha je vytvořena s regálem jako jeden celek směrem k jeho přečnívajícímu okraji.
  5. 5. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících nároků vyznačené tím, že obsahuje pevnou posouvací dráhu, která je prostředkem pro uložení vozíku před potiskováním tiskací dráhy, přičemž tiskací dráha je uložena snímatelné souose vedle pevné posouvací dráhy.
    některého z předcházejících nároků” vozík obsahuje hnací prostředky s vodícími prostředky pro
  6. 6. Potiskovací zařízení podle vyznačené tím, že uspořádané tak, aby spolupracovaly pohon vozíku podél tiskací dráhy.
  7. 7. Potiskovací zařízení podle nároku 1 až 5 vyznačené tím, že vozík je uspořádán tak, aby mohl být postupně ručně posunován podél tiskací dráhy.
    S. Potiskovací zařízení podle nároku lvyznačené tím, že monitorovací prostředky jsou synchronizovány s ovládacími prostředky pro ovládání činnosti tiskací hlavy, přičemž monitorovací prostředky vysílají časovači signály založené na pohybu tiskací hlavy po tiskací ploše.
  8. 9. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících nároků vyznačené tím, že monitorovací prostředky obsahují identifikační prostředky umístěně na tiskací dráze a čtecí zařízení umístěné na vozíku pro čtení identifikačních prostředků, přičemž čtecí zařízení vzájemně, působí s identifikačními prostředky k řízení zavádění dat na tiskací dráhu v předem stanovené poloze dráhy.
  9. 10. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících nároků vyznačené tím, že vodící prostředky obsahují alespoň jednu sestavu kolejnic a vozík obsahuje alespoň jednu soustavu válečků pro spolupráci se sestavou kolejnic pro pohyb podél
    2S tiskací dráhy
  10. 11 .
    v y z sobě
    Potiskovací načené tím. umístěných sestav
    - <«*--λ; ca v d p g h y bují c í c h_____se_______po dé. 1.
    zařízení podle nároku 10 že vodící prostředky obsahují pár proti kolejnic, které tvoří strany tiskací ků: úbsaliuje alespoň jeden pár válečků á přidržovaných zachycením v sestavě kolejnic
  11. 12. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících nároků vyznačené tím, že základní jednotku, statické relativně statických dat ovládací prostředky obsahují paměťové prostředky pro ukládání a energeticky závislé paměťové prostředky pro ukládání relativně dynamických dat.
  12. 13. Pot i skovací vyznačené tím vztahující se k ikonám, ikony nebo zobrazení zboží, a/nebo data vztahující se k fontům a/nebo překladová data.
    zařízení podle že statická data nároku obsahuj í data
  13. 14. Potiskovací zařízení podle některého z předcházejících .nároků vyznačené tím, že dynamická data obsahují popisná data regálu včetně údajů o poloze · pro řízení polohy štítků a údajů o cenách zohledňujících aktualizaci ceny zboží.
  14. 15. Potiskovací zatřízení podle některého z předcházejících nároků vyznačené tím, že monitorovací prostředky obsahují optický kodér polohy spojený s válečky uspořádanými na vozíku, logický obvod odpovídající optickému kodéru, polohy a pohon _, ,.ti.s.kárny=OA6ládanLý“log;ickým“obvoďe'mT“při‘čemž'“poh'o‘nT“'t*ršk'šrlÍý“p'oha’n'í‘ tiskací hlavu.
  15. 16. Potiskovací zařízení podle nároku 4vyznačené tím, že centrální databáze obsahuje identifikační data pro identifikaci tiskací dráhy na určitém regálu, kterou je nutno potisknout.
  16. 17. Potiskovací zařízení podle nároku 9 vyznačené tím, že identifikační prostředky jsou umístěny na alespoň jednom konci tiskací dráhy a identifikují tuto tiskací dráhu, pro zajištění potiskování dráhy správnými údaji.
  17. 18. Sestava podélné tiskací dráhy vyznačená tím, že sestává z tiskací plochy vytvořené s tiskací dráhou jako jeden celek a vůči této dráze pevné,' z vodících prostředků procházejících podél tiskací plochy pro umístění tiskacího vozíku, přičemž tiskací plocha je uspořádána tak, aby se na ní dalo tisknout přímo z tiskací hlavy vyčnívající z vozíku a je vyrobena z materiálu, který přijímá tiskový inkoust a lze z něho
    tiskový inkoust vymazat nebo vyškrábat. 19. Sestava tiskacího voz í ku podle nároku 1S v y z n a č e n á t í m, že vodící prostředky sestávají z páru
    proti sobě uspořádaných sestav kolejnic, tvořících strany tiskací plochy, která je umístěna mezi těmito sestavami kolejnic..
  18. 20. Sestava tiskací d-ráhy podle některého z předcházejících nároků v y z n a č e á t í m, ... že je opatřena připevňovacími prostředky k upevnění dráhy po celé délce k okraji regálu.
  19. 21. Sestava tiskací dráhy podle nároku 1S nebo 19 vyznačená tím, že je vytvořena s okrajem regálů’ jako jedencelek.
    $
    - 30
  20. 22. Sestava tiskací dráhy podle nároku 20 vyznačená tím, že připevňovací prostředky obsahují řadu příchytek pro upevnění tiskací dráhy snímatelně k okraji regálu a odpovídajících soustav pro zachycení příchytky nesených tiskací dráhou, kde každá příchytka sestává z připevňovací konzoly pro upevnění příchytky k nkraj i r^gá=tu a páru čel fstí’ vyčnívajících z připevňovací konzoly a . ..je uspořádána tak, aby držely soustavy pro zachycení příchytky v zaklapnuté poloze.
  21. 23.... Sestava tiskací dráhy podle nároku 22 vyznačená tím, že každá čelist sestává z prostředků pro výškové seřízení k výškovému nastavení tiskací dráhy vzhledem k okraji regálu.
  22. 24. Sestava tiskací dráhy podle nároku 1S až 23 vyznačená tím, že materiál, z kterého je vyrobena tiskací plocha je vybrán ze skupiny obsahující melamin, PVC nebo akrylový plastický materiál.
  23. 25. Sestava tiskací dráhy podle nároku 1S až 24 v y z n a č e n á t í m, že tiskací inkoust je vybrán ze skupiny obsahující pryskyřicová pojidla na bázi vody nebo rozpouštědla.
  24. 26. Tiskací vozík vyznačený t í m, že je uspořádán tak, aby se pohyboval podél řady samostatných podélných tiskacích drah, kde každá tiskací dráha určuje tiskací plochu pevnou a s tiskací drahou tvořící jeden celek, přičemž vozík je opatřen válečkovými prostředky pro pohyb podél vodících prostředků na tiskací dráze, monitorovacích prostředků pro sledování pohybu vozíku při pohybu podél '^tÁsk^ý_md.ráJiy.,^©Arl»á-ďa-eíx;-h'“pr<5'sťrecrírů’’ odpovídajících monitorovacím prostředkům pro řízení činnosti vozíku, paměťových prostředků .a. alespoň jedné tiskací hlavy uspořádané pro příjem. dat do paměťových prostředků prostřednictvím přenosových prostředků pro tisk přímo tiskací dráhu v předem stanovené poloze podél tiskací dráhy.
  25. 27. Tiskací vozík podle nároku 26 v y z n a č e n ý t í m, že obsahuje hnací prostředky pro pohon vozíku podél tiskací dráhy pomocí vzájemného působení válečkových prostředků a vodících prostředků.
    2S. Systém pro štítkování regálů k označování a oceňování položek zboží uloženého na regálech vyznačený tím, že sestává z řady tiskacích drah procházejících po celé délce regálů z nichž každá obsahuje tiskací plochy, alespoň jednoho tiskacího vozíku pohybujícího se podél tiskacích drah a opatřeného tiskací' hlavou, centrální databáze a prostředků pro přenos dat umožňujících zavádění alespoň údajů o ceně položek do vozíku, přičemž tiskací hlava přijímá data pro tisk na tiskací plochy na předem stanovené místo po délce tiskacích drah.
  26. 29. Způsob štítkování řady položek vyzn.ačený t í m. že sestává z těchto operací:
    a) vytvoření štítkových dat jednotlivých položek,
    b) umístění tiskacího vozíku do předem stanovené polohy na první nekonečnou tiskací dráhu procházející podél první řady položek,
    c) přenos dat do tiskacícho vozíku a
    d) tisk dat při pohybu vozíku podél tiskací dráhy na tiskací plochu v polohách daných umístěním položek.
  27. 30. Způsob podle nároku 29 vyznačený tím, že obsahuje ^počát.eční operace, vstup do vzdálené databáze, aktualizaci údajů týkajícího se položek zboží a přenos aktualizovaných údajů do tiskacího vozíku.
  28. 31. Způsob podle některého z předcházejících nároků vyznačený t í m, že obsahuje operace, vysunutí tiskacího vozíku z první tiskací dráhy, umístění tiskacího vozíku na druhou tiskací dráhu procházející podél druhé řady položek a opakování operací c) a d) z nároku 29.
    J 2.*.. .A®- .29 až 31 v y z n a č e n ý t í m, že obsahuje operace, identifikaci řady štítkovaných položek a potvrzení, že štítková data odpovídají této řadě.
  29. 33. Způsob podle nároku 29 až 30 vyznačený t í m, že štítková data obsahují údaje o cenách, poloze a identifikační údaje položek zboží.
CZ941012A 1993-04-27 1994-04-26 Printing apparatus CZ101294A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ZA932937 1993-04-27
ZA934650 1993-06-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ101294A3 true CZ101294A3 (en) 1995-05-17

Family

ID=27142258

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941012A CZ101294A3 (en) 1993-04-27 1994-04-26 Printing apparatus

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5423617A (cs)
EP (1) EP0622757B1 (cs)
JP (1) JPH0789142A (cs)
CN (1) CN1101146A (cs)
AT (1) ATE182019T1 (cs)
AU (1) AU669272B2 (cs)
CA (1) CA2122098C (cs)
CZ (1) CZ101294A3 (cs)
DE (1) DE69419359T2 (cs)
FI (1) FI941922A (cs)
HU (1) HUT68203A (cs)
IL (1) IL109441A0 (cs)
NO (1) NO941510L (cs)
NZ (1) NZ260404A (cs)

Families Citing this family (51)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5371885A (en) * 1989-08-29 1994-12-06 Microsoft Corporation High performance file system
US5537312A (en) * 1993-05-06 1996-07-16 Hitachi, Ltd. Electronic rack labeling system
US5592202A (en) * 1994-11-10 1997-01-07 Laser Master Corporation Ink jet print head rail assembly
WO1997005556A1 (en) * 1995-07-31 1997-02-13 Intelledge, Corporation Electronic product information display system
CA2239721A1 (en) * 1996-01-26 1997-07-31 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Method and apparatus for printing images on packaging material
US5726431A (en) * 1996-06-20 1998-03-10 Bass, Inc. Apparatus for printing a shelf tag
US5912682A (en) * 1996-09-23 1999-06-15 Pitney Bowes Inc. Method of printing using inks having different characteristics
US6502912B1 (en) 1996-09-23 2003-01-07 Pitney Bowes Inc. Method of printing postage indicia using ink jet technology
US6137590A (en) * 1996-09-30 2000-10-24 Kyocera Corporation Image forming apparatus and image forming system
US6626527B1 (en) * 1998-03-12 2003-09-30 Creo Americas, Inc. Interleaved printing
WO2001063551A2 (en) * 2000-02-24 2001-08-30 Winslow, Inc. Digital press
US6565173B1 (en) 2000-09-19 2003-05-20 Hewlett-Packard Company Thermal inkjet printer apparatus and method
US6854641B1 (en) * 2000-11-02 2005-02-15 Kabushiki Kaisha Toshiba Electronic information management system
US7073901B2 (en) * 2001-04-13 2006-07-11 Electronics For Imaging, Inc. Radiation treatment for ink jet fluids
GB2387816A (en) 2002-04-27 2003-10-29 Hewlett Packard Co Scan axis assembly for printer comprising first and second print carriage tracks supporting first and second print cartridges
DE20313856U1 (de) * 2003-09-06 2005-01-13 Weidmüller Interface GmbH & Co. KG Drucker und Markierer zum Markieren elektrischer Geräte, Verbinder, Kabel o.dgl.
US7380911B2 (en) * 2004-05-10 2008-06-03 Eastman Kodak Company Jet printer with enhanced print drop delivery
US8943719B1 (en) 2006-01-17 2015-02-03 American Greetings Corporation Method and apparatus for marketing greeting cards
JP4134190B2 (ja) * 2006-04-03 2008-08-13 株式会社ミマキエンジニアリング プリンター装置
US8038826B2 (en) * 2007-02-01 2011-10-18 Scott Office Systems, Llc Tabbed divider making apparatus and method
WO2009102494A1 (en) * 2008-02-12 2009-08-20 Scott Office Systems Llc Customized tab machine
US10467582B2 (en) * 2008-03-12 2019-11-05 Phillip J Wheeler Method and articles for in-store shelf merchandise identification and mapping
US8207819B2 (en) * 2008-03-12 2012-06-26 Sunrise R&D Holdings, Llc System and method of using rewritable paper for displaying product information on product displays
US9367851B2 (en) 2009-09-17 2016-06-14 Information Planning & Management Service, Inc. System and method for managing compliance with retail display regulations across a plurality of jurisdictions
JP2011177995A (ja) * 2010-02-26 2011-09-15 Seiko Epson Corp 記録装置及び記録方法
PL393628A1 (pl) * 2011-01-14 2012-07-16 Hemi Pajączek Spółka Jawna System zarządzania zwłaszcza etykietami towarowymi w miejscu składowania lub ekspozycji towarów oraz sposób sterowania systemem
CN103448247B (zh) * 2013-09-13 2015-08-26 周建 能实现精密打印的堆叠式多彩三维立体打印机的控制系统
EP3012782B2 (en) 2014-10-22 2019-10-23 Textilma Ag Web processing system and method for processing a base web
JP6097804B1 (ja) * 2015-09-18 2017-03-15 株式会社エイジス プライスカードストリップ生成装置、プライスカードストリップ生成方法、プライスカードストリップ生成システム、及びプログラム
WO2018204308A1 (en) 2017-05-01 2018-11-08 Symbol Technologies, Llc Method and apparatus for object status detection
US11449059B2 (en) 2017-05-01 2022-09-20 Symbol Technologies, Llc Obstacle detection for a mobile automation apparatus
WO2018201423A1 (en) 2017-05-05 2018-11-08 Symbol Technologies, Llc Method and apparatus for detecting and interpreting price label text
US10934045B2 (en) 2018-07-27 2021-03-02 Zebra Technologies Corporation Method and apparatus for labeling of support structures
US11506483B2 (en) 2018-10-05 2022-11-22 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for support structure depth determination
US11117263B2 (en) * 2018-11-13 2021-09-14 Zebra Technologies Corporation Method and apparatus for labeling of support structures
US11416000B2 (en) 2018-12-07 2022-08-16 Zebra Technologies Corporation Method and apparatus for navigational ray tracing
CA3028708A1 (en) 2018-12-28 2020-06-28 Zih Corp. Method, system and apparatus for dynamic loop closure in mapping trajectories
CN109664622B (zh) * 2018-12-29 2024-04-26 北京睿智兴科科技有限公司 一种医疗离心管自动打印仪器
US11960286B2 (en) 2019-06-03 2024-04-16 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for dynamic task sequencing
US11151743B2 (en) 2019-06-03 2021-10-19 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for end of aisle detection
US11662739B2 (en) 2019-06-03 2023-05-30 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for adaptive ceiling-based localization
US11402846B2 (en) 2019-06-03 2022-08-02 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for mitigating data capture light leakage
US11507103B2 (en) 2019-12-04 2022-11-22 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for localization-based historical obstacle handling
US11822333B2 (en) 2020-03-30 2023-11-21 Zebra Technologies Corporation Method, system and apparatus for data capture illumination control
US11450024B2 (en) 2020-07-17 2022-09-20 Zebra Technologies Corporation Mixed depth object detection
US11341456B2 (en) * 2020-08-25 2022-05-24 Datalogic Usa, Inc. Compact and low-power shelf monitoring system
US11593915B2 (en) 2020-10-21 2023-02-28 Zebra Technologies Corporation Parallax-tolerant panoramic image generation
CN113059921A (zh) * 2021-03-26 2021-07-02 湖南德雅华兴科技研究中心有限公司 一种自动化货架标签打印装置及打印方法
US11954882B2 (en) 2021-06-17 2024-04-09 Zebra Technologies Corporation Feature-based georegistration for mobile computing devices
CN115320101A (zh) * 2022-07-26 2022-11-11 南京铖联激光科技有限公司 一种成型仓锁紧、安装组件
WO2024172054A1 (ja) * 2023-02-16 2024-08-22 株式会社ミマキエンジニアリング インクジェットプリンタ

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2064183C3 (de) * 1970-01-16 1980-11-06 Esselte Meto International Gmbh, 6932 Hirschhorn Handetikettiergerät
US4426797A (en) * 1982-09-27 1984-01-24 Creative Data Services, Inc. Shelf molding
KR960003354B1 (ko) * 1986-04-24 1996-03-08 타우러스 임프레션스 인코오포레이티드 책자표지 스탬프 프린터
US4766295A (en) * 1987-03-02 1988-08-23 H.E. Butt Grocery Company Electronic pricing display system
US5090829A (en) * 1991-01-17 1992-02-25 Ncr Corporation Method and apparatus for monitoring print head carriage
US5172314A (en) * 1991-05-03 1992-12-15 Electronic Retailing Systems International Apparatus for communicating price changes including printer and display devices
US5461561A (en) * 1991-09-10 1995-10-24 Electronic Retailing Systems International Inc. System for recognizing display devices

Also Published As

Publication number Publication date
HUT68203A (en) 1995-06-28
EP0622757B1 (en) 1999-07-07
NO941510L (no) 1994-10-28
NZ260404A (en) 1995-07-26
IL109441A0 (en) 1994-07-31
CN1101146A (zh) 1995-04-05
HU9401206D0 (en) 1994-08-29
ATE182019T1 (de) 1999-07-15
CA2122098A1 (en) 1994-10-28
DE69419359T2 (de) 1999-11-04
JPH0789142A (ja) 1995-04-04
EP0622757A3 (en) 1995-02-22
US5423617A (en) 1995-06-13
NO941510D0 (cs) 1994-04-26
FI941922A0 (fi) 1994-04-25
EP0622757A2 (en) 1994-11-02
AU669272B2 (en) 1996-05-30
FI941922A (fi) 1994-10-28
CA2122098C (en) 1999-02-02
DE69419359D1 (de) 1999-08-12
AU6071094A (en) 1994-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ101294A3 (en) Printing apparatus
US5503483A (en) Portable sign printer
CA2521566C (en) Rfid printer system, method of printing and sets of record members
CA2185410C (en) Labeling system and method for an electronic price label
US6409401B1 (en) Portable printer with RFID encoder
US4734710A (en) Thermal label printer
US8807439B2 (en) Printer with integrated RFID data collector
US20080226376A1 (en) Printer and method of printing
WO2012095825A2 (en) Managing system, in particular for goods labels in place of storage or exposition of goods and method of controlling of such system
US6364552B1 (en) Method and apparatus for recording used labels
EP0354814A2 (en) Printers and ancillary systems
EP0557361A1 (en) ELECTRONIC LABELING DEVICE.
US20040080477A1 (en) Docking station for writing to electronically writable display
EP0200945B1 (en) Thermal label printer
EP4043224A1 (en) Mobile printer
WO1996031839A1 (en) Stock labelling
EP0373954B1 (en) Printable medium
JPH0542753A (ja) ラベルプリンタ
EP0430609A1 (en) Electronic labeller
CN112348127A (zh) 无线标签写入装置、方法及存储介质
KR100345881B1 (ko) 용지 크기 자동 선택 장치 및 방법
JPH07276713A (ja) 値札書き込み機および値札表示システムおよび値札表示方法
MANUAL M-84PRO
KR19980024999U (ko) 분배기를 내장한 통합형프린트장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic