CS348491A3 - Car jack - Google Patents
Car jack Download PDF
Info
Publication number
CS348491A3
CS348491A3 CS913484A CS348491A CS348491A3 CS 348491 A3 CS348491 A3 CS 348491A3 CS 913484 A CS913484 A CS 913484A CS 348491 A CS348491 A CS 348491A CS 348491 A3 CS348491 A3 CS 348491A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
support leg
support
side walls
wheel
jack
Prior art date
Application number
CS913484A
Other languages
English (en)
Inventor
Ferdinand Alten
Original Assignee
Bilstein August Gmbh Co Kg
Filing date
Publication date
Family has litigation
Application filed by Bilstein August Gmbh Co Kg filed Critical Bilstein August Gmbh Co Kg
Publication of CS348491A3 publication Critical patent/CS348491A3/cs
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66F3/00Devices, e.g. jacks, adapted for uninterrupted lifting of loads
    • B66F3/08Devices, e.g. jacks, adapted for uninterrupted lifting of loads screw operated
Landscapes
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Manipulator (AREA)
Description
Zdvihák vozu
2:3iast_techniky je ru
Vynález je vdech provedení ve 4- dalším podrobněji, vysvětlen na příkla-spojení s výkresovou Částí.
Na obr. 3AřjsMznázorněpj řezy třemi různými profilyopěrné nohy. Příklady-provedení vynálezu