CS276691B6 - Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot - Google Patents

Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot Download PDF

Info

Publication number
CS276691B6
CS276691B6 CS904188A CS418890A CS276691B6 CS 276691 B6 CS276691 B6 CS 276691B6 CS 904188 A CS904188 A CS 904188A CS 418890 A CS418890 A CS 418890A CS 276691 B6 CS276691 B6 CS 276691B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shaft
firing
burners
fuel
lime
Prior art date
Application number
CS904188A
Other languages
English (en)
Other versions
CS418890A3 (en
Inventor
Jiri Filous
Jaroslav Ing Podmolik
Vitezslav Ing Dolezelik
Bozena Ing Pospisilova
Josef Ing Hopjan
Karel Voit
Original Assignee
Prerovske Strojirny Np
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prerovske Strojirny Np filed Critical Prerovske Strojirny Np
Priority to CS904188A priority Critical patent/CS276691B6/cs
Publication of CS418890A3 publication Critical patent/CS418890A3/cs
Publication of CS276691B6 publication Critical patent/CS276691B6/cs

Links

Landscapes

  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)

Abstract

Jedná se o regenerační šachtovou pec na výpal vápna a podobných hmot, se dvěma stejnými šachtovými jednotkami (1, 2) v mistě přechodu pálicího pásma II do chladicího pásma III spojenými pTTmým centrálním spojovacím kanálem (3). Šachtová jednotka (1, se souproudem vypalovaného materiálu vzhledem k plynům a přiváděným palivem je vypalovací, druhá jednotka (2) s protiproudým postupem materiálu vzhledem k postupu plynů je regenerační. Po přepojeni mají funkci vyměněnou. V úrovni přímého centrálního spojovacího kanálu (3) jsou do stěn šachtových jednotek (1, 2) zabudovány spalovací komory (10) s přídavnými hořáky (11) pro přívod paliva, napojenými na jejich čelní a bočni stěny, tvarované tak, že do nich nevniká vypalovaný materiál, ale jen ohřátý chladicí vzduch. Palivo přiváděné přídavnými hořáky (11) zplynuje a vzniklé hořlavé plyny pronikají do vrstvy materiálu kde vyhoří,Mčimž zvyšuji jeho teplotu, a tim umožňuji výpal méně reaktivního a tvrdě páleného vápna. Spalovací komory (10) s přídavnými hořáky (11) jsou ve funkci vždy v regenerační protiproudé šachtové jednotce, takže zvýšeni teploty nastává až za spojovacím kanálem (3) a tim nedochází k jeho přehříváni.

Description

Vynález se týká regenerační šachtové pece na výpal vápna a podobných hmot, tvořené dvěma šachtovými jednotkami, které jsou propojeny přímým centrálním spojovacím kanálem.
Regenerační šachtová pec je jedním z nejrozšířenějších pecních agregátů na výpal vápna. Tento pecní systém umožňuje svým principem dosáhnout nízkou spotřebu tepla, která se téměř blíži teoreticky dosažitelné minimální hodnotě. Byla původně vyvinuta na kvalitní kapalné nebo plynné palivo a určena především na výpal měkkého vápna. V posledních létech byla však uzpůsobena i pro použití pevných paliv a pro výpal méně reaktivního nebo tvrdého vápna.
Úprava pro umožněni výpalu tvrdého vápna spočívá v tom, že na rozhranni mezi pálicím a chladicím pásmem je zabudován přídavný hořák, kterým se zvyšuje teplota výpalu, a tím se dosáhne výpal méně reaktivního nebo tvrdého vápna. Přídavný hořák bývá v provozu obvykle vždy v šachtě pracující v protiproudu, takže zvýšení teploty nastává až za přímým centrálním spojovacím kanálem. Tím se zvyšuje výdržnost vyzdívky v tomto kanále a snižujesse nebezpečí jeho zalepeni.
Přídavný hořák, popřípadě jejich větší počet, jsou však podle stávajících návrhů zabudovány ve stěně šachty a jsou ukryty ve vyzdívce, aby nebyly poškozeny shora dolů postupujícím zpracovávaným materiálem. Toto řešení vyhovuje hlavně pro použití plynného paliva. Při použití kapalného paliva, které je vstřikováno přímo do vrstvy materiálu, může nastat špatné rozprášení paliva a v důsledku toho místní přehřátí, tvorba nálepků a ucpávání hořáků. Zvlášt problematická je tato instalace přídavných hořáků při použití pevného paliva, kdy proud částic paliva naráží přímo na vrstvu zpracovávaného materiálu a neni zaručen dobrý odvod popalovin. Nebezpečí tvorby nálepků a epečenců v prostoru před hořáky a jejich ucpání je v tomto případě ještě větší.
Tyto nedostatky jsou u šachtové regenerační pece, sestávající ze dvou stejných jednotek, ve kterých zpracovávaný materiál prochází postupně pásmem předehřívacím, pálicím a chladicím, kdy šachtové jednotky jsou na rozhranni pálicího a chladicího pásma propojeny přímým centrálním spojovacím kanálem a pracuji střídavě jedna v souproudu a druhá v protiproudu, přičemž na konci pálicího pásma jsou zabudovány jeden nebo více přídavných hořáků, odstraněny tím, že u obou šachtových jednotek na úrovni přímého centrálního spojovacího kanálu jsou spalovací komory, do kterých nevniká zpracovávaný materiál a do kterých je hořáky přiváděno palivo. Hořáky jsou zaústěny do čelní stěny nebo do bočních stěn spalovacích komor. Pálicí pásmo šachtových jednotek může být vytvořeno spalovacími komorami těmito, které jsou středově zabudovány z obou stran šachtových jednotek a jsou výškově přesazeny navzájem.
U řešení podle vynálezu je zajištěno spolehlivé spalování všech druhů paliv přiváděných do přídavných hořáků. Palivo se zavádí do prostoru bez zpracovávané suroviny, ve kterém dochází v případě kapalného a pevného paliva k jeho zplyněni a hořlavé plyny vstupuji do vrstvy zpracovávaného materiálu. Tím je zamezeno místní předehřívání, tvorba nálepků a ucpávání hořáků. De zaručen i dobrý odvod popelovin v případě spalování pevného paliva.
Případné provedení šachtové pece regulační podle vynálezu je znázorněno na obr. 1, na obr. 2 je řez pecí podle roviny A-A na obr. 1 a na obr. 3 je další variabilní provedeni této pece podle vynálezu.
šachtová regenerační pec podle obr.lje tvořena dvěma šachtovými jednotkami 1 a 2. Obě tyto šachtové jednotky 1 a 2 jsou stejně provedeny a z hlediska zpracovávaného materiálu mají tři pásma, předehřívací I,’ pálicí II a chladicí III. Na rozhraní pálicího II a chladicího III pásma jsou šachtové jednotky 1 a 2 propojeny přímým centrálním spojovacím kanálem 3.
Šachtové jednotky pracuji střídavě, jedna v souproudu v režimu pálení a druhá v protiproudu v režimu regenerace. Na obr. 1 šachtová jednotka JL pracuje v souproudu a šachtová jednotak 2 v protiproudu, Do šachtové jednotky £ vstupuje spalovací vzduch pomocí dmy* ·
CS 276 691 B6 2 chadla 7, který se předehřívá v regenerační vrstvě materiálu, která byla předehřátá v předchozí regenerační fázi provozu. Předehřátý vzduch spolu s materiálem předehřátým na teplotu kalcinace vstupuje do pálicího pásma II, do kterého se přivádí také palivo hořákovým systémem 9. Teplo uvolněné spálením paliva ss využívá ke kalcinaci suroviny. Zkalcínovaný materiál potom prochází chladicím pásmem III, vs kterém se ochlazuje chladicímvzduchem dodávaným dmychadlem 5 a je odebírán výhrabem 4. Předehřátý chladicí vzduch spolu s horkými odpadními plyny z pálicího pásma II je odtahován spojovacím kanálem 3 do druhé Šachtové jednotky 2. Směs odpadních plynů a chladicího vzduchu potom prochází šachtovou jednotkou 2 nahoru v protiproudu k materiálu procházejícímu shora dolů a předává mu teplo. Vysoký tepelný obsah plynů postačuje k vlastnímu předehřevu suroviny a k ohřevu regenerační vrstvy materiálu. V šachtové jednotce 2 se v této fázi provozu nespaluje palivo. Ochlazené plyny jsou odtahovány zs šachtové jednotky ventilátorem 6. V další fázi provozu se funkce obou šachtových jednotek vymění, šachtová jednotka 2 nyni pracuje . v protiproudu k režimu regenerace, šachtová jednotka 2 v souproudu v režimu pálení. Vypálený materiál ae odtahuje současně z obou šachtových jednotek, do obou šachtových jednotek se současně také vhání zespodu chladicí vzduch. Čerstvá surovina se podává v době přestavby režimu přídělem 8 do šachtové jednotky, která bude pracovat v protiproudu.
Pro zajištění výpalu tvrdého vápna jsou v obou šachtových jednotkách 2 a 2 zabudovány přídavné hořáky 11 na rozhranní pálicího II a chladicího III pásma, v úrovni spojovacího kanálu 3. Hořáky jsou zabudovány do spalovacích komor 10, Vytvarovaných tak, aby v nich byl vytvořen spalovací prostor pro spalování a zplyňováni hořáky přiváděného paliva, ale aby do něho nemohl vnikat zpracovávaný materiál. V důsledku menšího vzduchotechnického odporu do tohoto prostoru proniká ohřátý chladiči vzduch. Palivo přiváděné hořáky 11 zavedenými do spalovací komory JLO, jak je patrno na obr. 2, zplyňuje a vzniklé hořlavé plyny pak pronikají do vrstvy materiálu, kde dohořívaji a zvyšují teplotu vypalovaného materiálu. Toto zvýšení vypalovací teploty umožňuje výrobu méně reaktivního tvrdě páleného vápna.
Protože palivo není vstřikováno nebo vnášeno přímo do vrstvy materiálu, zvláště V případě kapalného paliva a pevného se snižuje nebezpečí místního přehřátí a následné tvorby nálepků. 3e zaručen dobrý odvod popelovin při spalování pevného paliva. 3e tím také snížena možnost ucpáváni hořáků, což vše zvyšuje provozní spolehlivost pece.
Množství paliva přiváděného do přídavných hořáků 11 je maximálně asi 10 % z celkového spalovaného množství. Palivo se přivádí vždy do šachtové jednotky, pracující v protiproudu v režimu regenerace. Zvýšení vypalovací teploty nastává až za spojovacím kanálem v šachtě pracující v protiproudu, takže spojovací kanál 3 není namáhán vyššími teplotami, což přispívá ke zlepšení výdržnosti jeho vyzdívky.
Vlastni přídavné hořáky 11 mohou být zabudovány do spalovací komory 10 buň z její čelní strany, nebo do bočních stěn, jak je to znázorněno na obr. 2. Počet hořáků je dán velikostí pece a požadavkem na dobré rozdělení paliva do celého průřezu šachty.
Na obr. 3 je znázorněno alternativní provedeni šachtové pece podle vynálezu. Šachtové jednotky 2 a 2 máji v tomto případě pálicí pásmo II vytvořené z několika spalovacích komor 12, které jsou střídavě zabudovány z obou stran šachty a navzájem výškově přesazeny. Do kažďé ze spalovacích komor 12 je zaváděno palivo hořáky 9. Množství paliva přiváděné do jednotlivých spalovacích komor 12 je dáno technologickými požadavky na výrobek. Obě šachtové jednotky jsou propojeny na rozhranní mezi pálicím II a chladicím III pásmem přímým spojovacím kanálem 3.
Způsob práce této pece js obdobný, jak bylo popsáno výšs u provedeni podle obr. 1. Obě šachtové jednotky pracuji střídavě., jedna v souproudu vs funkci pálení a druhá v protiproudu ve funkci regenerace.
Pro umožnění tvrdého výpalu jsou v úrovni spojovacího kanálu 3 zabudovány přídavné hořáky 11, a to ďo spalovacích komor 10, které jsou tvarovány obdobně, jako u provedeni podle obr. 1, aby měly prostor pro zplyňování paliva bez zpracovávané suroviny. Tyto komo4
CS 276 691 B6 ry umožňují spalování všech druhů paliva za stejných podmínek a se stejnými přednostmi, jak je uvedeno výše.
Řešením regenerační pece podle tohoto vynálezu se dosáhne tvrdě pálené vápno, použitím přídavných hořáků umístěných tak, že se zamezí místnímu přehříváni, tvorbě nálepků a ucpávání hořáků. Jejich umístěním nedochází ke snížení výdržnosti vyzdívky ve spojovacím kanálu. Toto vše přispívá ke zvýšení provozní spolehlivosti celého zařízeni, a tím k prodlouženi provozního využití pece.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot, která sestává ze dvou .stejných šachtových jednotek, ve kterých zpracovávaný materiál prochází postupně pásmem předehřívacím, pálicím a chladicím, obě šachtové jednotky na rozhranní pálicího a chladicího pásma jsou propojeny přímým centrálním spojovacím kanálem a pracují střídavě jedna souproudně a druhá protiproudně, přičemž na konci pálicího pásma jsou zabudovány jeden nebo více přídavných hořáků, vyznačující se tím, že u obou šachtových jednotek (1, 2) na úrovni přímého centrálního spojovacího kanálu (3) jsou spalovací komory (10) se spalovacím prostorem, do kterého nevniká zpracovávaný materiál a do kterých je přídavnými hořáky (11) přiváděno palivo.
  2. 2. Regenerační šachtová pec podle bodu 1; vyznačující se tím, že přídavné hořáky (11) jsou zaústěny do čelní stěny spalovací komory (10).
  3. 3. Regenerační pec podle bodu 1, vyznačující se tím, že přídavné hořáky (11) jsou zaústěny do bočních stěn spalovací komory (10).
  4. 4. Regenerační šachtová pec podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že palicí pásmo (II) šachtových jednotek (1, 2) je vytvořeno spalovacími komorami (12), které jsou střídavě zabudovány z obou stran šachtových jednotek (1, 2) a jsou navzájem výškově přesazeny.
CS904188A 1990-08-28 1990-08-28 Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot CS276691B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS904188A CS276691B6 (cs) 1990-08-28 1990-08-28 Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS904188A CS276691B6 (cs) 1990-08-28 1990-08-28 Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS418890A3 CS418890A3 (en) 1992-03-18
CS276691B6 true CS276691B6 (cs) 1992-07-15

Family

ID=5384060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS904188A CS276691B6 (cs) 1990-08-28 1990-08-28 Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS276691B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS418890A3 (en) 1992-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1200778B1 (en) Method and apparatus for incineration of combustible waste during the manufacture of cement clinker
DK152578B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af portlandcement
CS199240B2 (en) Apparatus for firing raw materials for manufacturing cement or the like
US4280418A (en) Method of combining in-the-mill drying and firing of coal with enhanced heat recovery
CN104334511A (zh) 具有用于难燃燃料的气化反应器的用于制造水泥熟料的设备
US4287160A (en) Process and shaft kiln for the burning of lime or similar bulk materials
JP4662927B2 (ja) 塊状の被焼成物を再生式竪炉内で焼成する方法
CN201014454Y (zh) 立式生活垃圾焚烧炉
CS276691B6 (cs) Regenerační šachtová pec na výpal vápna a podobných hmot
US4089697A (en) Manufacture of Portland cement
GB2050584A (en) A combination of a coal- crushing/drying process and a coal- firing process with increased heat recovery
CN101749950A (zh) 用于页岩砖生产的回风式节能轮窑以及生产方法
KR20210126117A (ko) 코크스 건식 소화 설비를 이용한 생석회의 제조 방법 및 제조 장치
CN1035557C (zh) 一种连续焦化型铁合金焦炉
RU2749261C2 (ru) Установка термоокислительного коксования
EP0059542B1 (en) Combustion apparatus
RU2196934C1 (ru) Слоевая секционная топка скоростного горения
HU189956B (en) Method for operating self-burning continuous furnace and continuous furnace for carrying out the method
CN220771375U (zh) 一种热风炉
CN213811719U (zh) 一种煅后焦制备用煅烧炉
CA1087543A (en) Method and apparatus for calcining coke
SU1430370A1 (ru) Стекловаренный агрегат
US822580A (en) Continuous kiln.
US1933025A (en) Furnace for burning refuse
SU976263A1 (ru) Устройство дл обжига цементного клинкера