CS276539B6 - Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi - Google Patents

Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi Download PDF

Info

Publication number
CS276539B6
CS276539B6 CS254390A CS254390A CS276539B6 CS 276539 B6 CS276539 B6 CS 276539B6 CS 254390 A CS254390 A CS 254390A CS 254390 A CS254390 A CS 254390A CS 276539 B6 CS276539 B6 CS 276539B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grinding
cement
weight
intensifier
added
Prior art date
Application number
CS254390A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Prof Ing Drsc Novotny
Original Assignee
Noyement Spolecnost S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Noyement Spolecnost S R O filed Critical Noyement Spolecnost S R O
Priority to CS254390A priority Critical patent/CS276539B6/cs
Publication of CS276539B6 publication Critical patent/CS276539B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B2111/00Mortars, concrete or artificial stone or mixtures to prepare them, characterised by specific function, property or use
    • C04B2111/10Compositions or ingredients thereof characterised by the absence or the very low content of a specific material
    • C04B2111/1018Gypsum free or very low gypsum content cement compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi na bázi cementářského slínku sádrovce jeho mletí na měrný povrch 200 mz/kg až 1 700 mz/kg, tříděním a homogenizací za přídavku intenzifikátoru mletí, u kterého se intenzifikátor mletí přidává během mlecího procesu v několika fázích mlecího procesu, a to před prvním mletím se přidá 10 až 25 % hmot. mletí, mezi prvním a druhým mletím 10 až 35 %vhmot. mletí, po mletí se provede alespoň jedno třídění, do vratné krupice uváděné zpět do mlecího procesu se přidá dalších 15 , až 45 % hmot. intenzifikátoru mletí vztaženo na celkové množství intenzifikátoru a získaný produkt se třídí, popřípadě domílá a homogenizuje.

Description

Vynález se týká způsobu výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi na bázi cementářského slinku prostého sádrovce.
Současný stav ve výrobě cementu je možno charakterizovat snahou o zvýšení efektivnosti výroby, zejména snahou o zvýšení kvality cementu a jeho vlastností, o lepší využití základní suroviny a o snížení nákladů na energii spojených s jeho výrobou a při jeho zpracování.
Hlavním problémem ovlivňujícím kvalitu cementu, zejména rychlovazných cementů, u kterých je jedním z důležitých znaků jemnost mletí slinku (velikost měrných povrchů) při použití mlecích přísad, je způsob jejich výroby. Při dosavadních způsobech mletí slinku nenastává dokonalé rozptýlení mlecích přísad, které často působí jako regulátory tuhnutí cementu, čímž dochází k nerovnoměrnosti kvality konečného produktu - cementu, hlavně potom pokud se týká jejich požadovaných vlastností.
Tento problém je zvlášt podstatný v dnešní době, kdy vývoj nových druhů cementů je zaměřen na výrobu vysokohodnotných a rychlovazných cementů s programovatelnými vlastnostmi.
Dosud známé způsoby výroby rychlovazných, vysokopevnostních cementů mají vedle známé nerovnoměrnosti kvality nevýhodu, která spočívá ve zvýšených energetických nákladech při mletí (rozpojování) slinku na cement o vyšších měrných površích.
Jemnost mletí je pro kvalitu cementu velmi důležitá, protože například při dosavadním způsobu mletí materiálů obsahujících větší podíl křemičitanů vápníku, jako jsou cementářské slinky, hydratuje jen část zrn a zrna hrubší zůstávají nevyužita. Podle N. V.Michájlova.......
se jedná při měrném povrchu 300 m /kg o asi 55 % zrn vazebně nevyužitých, zatím co u povrchů
2
700 m /kg zůstane nevyužito jen 20 % hmot., a při 1 000 m /kg je nevyužito pouze 5 ’í hmot. (Fizičeskaja teoria betony i osnovy novoj technologii betona i železobetona, Trudy IV. sesii Asia SSR, Moskva 1959).
V praxi je známo použití různých mlecích látek jako intenzifikátorů mletí, které mohou v některých případech ovlivňovat i vlastnosti cementu při jeho zpracování. Tyto látky se používají buď v pevném, nebo kapalném stavu. Jejich použití je popsáno například v čs. autorských osvědčení č. 257 315, 195 767, 245 803, 175 802, 244 163, 227 217 aj.
Pro výrobu portlandského cementu je všeobecně známé použití sádrovce jako mlecí přísady i látky ovlivňující vlastnosti cementu při jeho zpracováni.
Pro výrobu bezsádrovcových cementů je znám i způsob jejich mletí z běžného cementářského slinku za přítomnosti práškových (pevných) nebo kapalných přísad. Například čs. autorské osvědčení č. 175 802 řeší způsob mletí cementářských slínků za přítomnosti ligninsulfonanu v práškové formě v koncentraci 0,2 až 0,4 % hmot, slinku, čs. autorské osvědčení č. 227 205 se zabývá-způsobem mletí hydraulicky aktivních látek, zejména cementářského slinku za přísady práškového ligninsulfonanu, práškového uhličitanu a popřípadě polyfenolátu.
Poloprovozními a provozními pokusy bylo ověřeno, že je možno vyrobit na stávajícím technologickém zařízení cementáren i rychlovazné vysokopevnostní cementy bez sádrovce z běžného o cementářského slinku. Jejich mletí bylo realizováno až na velikost měrného povrchu 700 m /kg, i více.
, ' V oblasti mletí jsou známé dosavadní výsledky z vývoje nových mlecích procesů (válcové mlýny C. Peters A. G.; NSR, Loesche Gm 6 H,NSR, nové způsoby třídění - třídiče typu Polýsius - NSR, KHD - Humboldt Wedag, NSR, jemné mletí pomocí technologie Minipeps, Combian, F. L. Schmidt - Dánsko), spolu se studiem látek, které mohou délku výrobního procesu mletí ., CS 276 539 B6 2 ovlivňovat. Jejich stručným rozborem se zabývá popis vynálezu k čs. autorskému osvědčení č. 27044, kde se popisuje způsob výroby cementu na bázi cementárského slínku, popřípadě prostého sádrovce, s měrným povrchem 240 až 580 m /kg na oběhové mlýnici s třídičem (třídiči) za přídavku intenzifikátoru mletí, kterým je sulfonovaný polyelektrolyt, například kyselina dodecylbenzen - sulfonová a její deriváty nebo soli, popřípadě ve směsi s alkanolaminy s tím, že sulfonovaný polyelektrolyt je před mletím upraven na vodný roztok s obsahem sušiny 5 až 20 %. Způsob výroby se vyznačuje tím, že intenzifikátor mletí je aplikován na vratný produkt (vratnou krupici) s minimálním měrným povrchem 170 m /kg, a tím, že je při mletí zachován konstantní poměr vratné krupice ku hotovému produktu v rozmezí 2 : 1 až 8 : 1 hmot.
Významnou nevýhodou se při výše uvedených způsobech mletí projevilo snížení výkonnosti mlýnů, a tím snížení kapacity výroby na 1/3, způsobené růstem opotřebení mlecích zařízení a zvýšením spotřeby energie na mletí.
Problematikou mletí rychlovazných cementů se zabývá čs. autorské osvědčení č. 194 992, které se týká konstrukce mlýna určeného k semílání cementů na výrobek obsahující více než 25 hmot. % částic o velikosti nejvýše 5 mikronů. Předmětem uvedeného vynálezu je zařízení k mletí rychlovazných cementů na bázi pneumatické dopravy v proudu plynu, obsahující alespoň jeden mlýn se dvěma nebo více komorami, dále zásobníky, dávkovače, třídicí složky, dopravní linky a armatury. Podstatou vynálezu je konstrukční uspořádáníjednotlivých prvků výrobního technologického zařízení. .......
Z výsledků světového vývoje v této problematice je také znám způsob mletí pomocí různých druhů, jako uhlí, koksu, rudy aj. (například zařízení KHD - Humbold Wedag A. G.).
Dosud uvedené známé způsoby výroby však nezaručují zejména u bezsádrovcových cementů stejnoměrné rozptýlení mlecích přísad a regulátorů tuhnutí cementů. V důsledku toho je kvalita cementu nestejná, doby tvrdnutí nejsou dostatečně předem programovatelné a cement se musí před použitím různým způsobem upravit.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob výroby, zejména bezsádrovcových cementů podle vynálezu.
Podstatou vynálezu je způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi na bázi 2 2 cementářského slínku prostého sádrovce jeho mletím na měrný povrch 200 m /kg až 1 700 m /kg, tříděním a homogenizací za přídavku intenzifikátoru mletí, který spočívá v tom, že intenzifikátor mletí se přidává během mlecího procesu v několika fázích mlecího procesu, a to před prvním mletím se přidá 10 až 25 % hmot, intenzifikátorg mletí, mezi prvním a druhým , mletím 10 až 30 % hmot, intenzifikátoru mletí, po mletí se provede alespoň jedno třídění, do vratné krupice uváděné zpět do mlecího procesu se přidá dalších 15 až 45 % hmot, intenzifikátoru mletí vztaženo na celkové množství intenzifikátoru a získaný produkt se třídí, popřípadě domílá a homogenizuje.
Po vytřídění a před konečnou homogenizací produktu je možné přidat 30 až 50 % hmot, vztaženo na slínek látek určujících požadované konečné vlastnosti, zejména měrné povrchy a granulometrické složení meliva. Látky určující požadované konečné vlastnosti se v případě domílání produktu s výhodou přidávají před jeho homogenizací v množství 60 až 100 % hmot, z předem stanoveného množství vztaženo na cement.
CS 276 539 86
Systém ovlivňování - programování vlastností je možný uzavřený, tj. při dalším zpracování cementů již neměnný anebo otevřený, tj. umožňující ještě dodatečné přizpůsobení , vlastností cementu konkrétní potřebě. .
Jako intenzifikátory mletí se používají jak anorganické, tak organické látky, například polokoks, uhlí, popílek, koksový prach, odpady vznikající při suché destilaci ligninu, melasové odpady, sulfitové louhy, lignosulfonany alkalické nebo alkalických zemin práškové nebo v roztoku, trietanolamin samostatný nebo v kombinaci se zde uvedenou některou látkou, směs složená' z trietanolaminu a sulfitolihového odpadu a ze zbytků solí a vyšších mastných kyselin a z polyetylénglykolmonoalkylfenylového éteru kyseliny olejové a další. Intenzif ikátory se přidávají k mleté surovině v několika fázích v práškovitém nebo tekutém stavu. Podle potřeby lze intenzifikátory mletí navzájem kombinovat (dvě nebo více látek) nebo vzájemně v procesu mletí nahrazovat.
Jejich celkové množství přidané k mleté surovině tvoří 100 % hmot, z předem stanoveného množství intenzifikátoru, které činí zpravidla 8,1 až 2,5 % hmot, vztaženo na slínek.
Další látky určující konečné vlastnosti cementu se přidávají během mlecího procesu v plném rozsahu předem stanoveného množství, které činí zpravidla 0,1 % až 10 % hmot, na cement, popřípadě částečně s tím se zbývající část přidává do cementu anebo do záměsové vody před zhotovením cementové kaše, nebo směsi. Ke vstupní surovině se přidává před prvním mletím 10 až 25 % hmot, z celkového, předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí v práškovém nebo v kapalném stavu podle druhu intenzifikátoru (na schéma označeno č. 1). Mezi prvním a druhým mletím, popřípadě mezi prvním mletím a tříděním se přidává dalších 10 až 30 % hmot, předem stanoveného množství intenzifikátoru (na schéma označeno č. 2). V případě, že vstupní surovina má průměr zrna větší než 4 mm, přidává se v této fázi 20 až 30 % hmot, předem stanoveného množství intenzifikátoru, které se pohybuje v rozmezí 0,1 % až 2,5 % hmotnosti slínku. .
Po dobu mletí se provádí jedno nebo více třídění a vratná krupice získaná.při třídění se po přidání 15 až 45 % hmot, intenzifikátoru mletí, počítáno na spodní hranici předem stanoveného množství vede zpět do mlecího procesu s tím, že vratná krupice má minimální o měrný povrch 200 m /kg s tím, že je při mletí zachován konstantní poměr vratné krupice ku hotovému produktu v rozmezí 2:1 až 7:1 hmot, (na schéma označeno č.3).
V případě domílání, respektive jiných.úprav měrných povrchů a granulometrického složení produktu se podle potřeby doplňuje 50 až 30 % hmot, z celkového, předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí, respektive se doplňuje na 100 % hmot, z předem stanoveného intenzifikátoru mletí, (na schéma označeného č. 4).
U produktu s dosaženým předepsaným měrným povrchem se může aplikovat 60 % až 100 % hmot, vztaženo na cement, doplňujících přísad, ovlivňujících požadované konečné mechanickofyzikální vlastnosti, jako například zpomalovaě nebo urychlovač tuhnutí, například kyselina uoritá, hydrogenuhličitan nebo alkalický uhličitan, a to před konečnou homogenizací (na schéma označeno č. 5). Je možno aplikovat pouze část těchto látek, min. 60 % hmot, vztaženo na cement s tím, že se zbytek dodává před zpracováním cementu například do záměsové vody, do suché směsi a podobně.
V procesu výroby je možno aplikovat další látky ovlivňující konečné vlastnosti produktu, jako jsou například provzdušňovací, plynotvorné, pěnotvorné, hydrofóbní nebo baktericidní aj., v množství 0,1 až 10 % hmot, vztaženo na cement, například hydrofobní látky jako jsou hydrofobní olejové kyseliny, baktericidní látky jako jsou organokřemičitany, směsi soli Cu, Cr popřípadě látky, které spojují více vlastností, jako jsou například im
CS 276 539 B6 pregrační oleje, provzdušňovací přísady jako například sulfitové louhy, zpomalovače nebo urychlovače tuhnutí, například hydrogenuhličitan nebo alkalický uhličitan, kyselina boritá aj. (na schéma označeno 5). (
Způsob výroby cementu podle vynálezu je patrný z připojeného výkresu, kde v místě 1. se před prvním mletím Ml přidá 10 až 25 % hmot, intenzitikátoru, v místě 2 tj. mezi prvým mletím J^a druhým mletím M2, popřípadě mezi prvým mletím Ml a tříděním J se přidá dalších 10. až 30 % hmot, intenzitikátoru mletí, popřípadě 20 až 30 % hmot, u materiálu se zrněním větším než 4 mm, v místě 3 se k vratné krupici vedené zpět do mlýna přidává 15 až 45 ¾ hmot., počítáno na předem stanovené množství intenzitikátoru mletí vztaženo na slínek. Mezi tříděním T a domíláním 0, v místech 4 se přidá 30 až 50 % hmot, z předem Stanoveného množství intenzitikátoru, vztaženo na slínek, respektive se podle potřeby doplňuje množství intenzifikátoru mletí na 100 % předem stanoveného množství vztaženo na slínek, což zpravidla činí 0,1 %.až 2,5 % hmot., vztaženo na slínek.
V místě 5 se přidávají doplňující přísady v rozsahu 60 % až 100 % hmot, předem stanoveného množství vztaženo na cement, což činí zpravidla 0,1 % až 10 % hmot, vztaženo na cement. ,
V místě 2 se také přidávají další látky, ovlivňující konečné vlastnosti produktu v množství 0,1 % až 10 % hmot, vztaženo na cement, popřípadě barvivé v předem stanoveném hmotnostním množství aj.
Způsobem výroby podle vynálezu se získávájí bezsádrovcové cementy, ve kterých jsou přísady stejnoměrně v celém obsahu rozptýleny, čímž se dosahuje toho, že jsou u nich zajištěny předem naprogramovatelné vlastnosti. Zlepšuje se výkon zařízení, dosahuje se energetických úspor. '
Následující příklady jsou vztaženy k době zpracovatelnosti (počátek a konec tuhnutí) na cementové kaši a fyzikálně-mechanické pevnosti zkušebních vzorků 4/4/16 cm normové malty 1 : 3, popřípadě dobu skladovatelnosti vybraných lokalit aj.
Příklad 1
Cement - použitá lokalita Maloměřice požadavek: více jak 60 min. doba zpracovatelnosti, o
pevnosti 1 den 33 Mpa, 28 dnů 60 MPa, měrný povrch 750 m /kg, w = 0,33
Z celkového předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí - ligninsulfonanu, které činí 0,5 % hmot, vztaženo na slínek se aplikuje v místech (v % hmot.):
’ 1, ... 10 %, 2 ... 15 %, 2 ··· 35 40 doplňující přísada alkalický uhličitan se přidává v místě 2 v rozsahu 100 % předem stanoveného množství, které činí 1,6 % hmot, vztaženo na cement.
splnění: požadavek tuhnutí - kaše 70 až 75 miň., konec 90 min.
pevnost betonu v MPa pevnost v tahu MPa
4 h 3,2 0,8
1 d 36,0 6,4
3 d 44,0 10,2
7 d 52,8 10,9
28 d 60,5 10,4
CS 276 539 B6
Příklad 2
Cement - použitá lokalita Štramberk požadavek: min. půlroční skladovatelnost při zachování rychlovaznosti, tj. min. pevnosti
-1 za 1 den 33 MPa a konečné pevnosti min. 70 MPa, měrný povrch - 800 m /kg , skladovaný min. 6 měsíců
Z celkového předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí lignosulfnanu v prášku, které činí 0,7 % hmot, vztaženo na slínek aplikuje v místech (vstupní zrno větší než 4 mm) (v % hmot): £ ... 10 %, £ ... 20 40 %,£ ... 30 %, doplňující přísada alkalický uhličitan v prášku se přidává v celkovém předem stanoveném množství, které činí 2 % hmot, vztaženo na cement.
£ ... 60 % (zbytek do 100 % se přidá do záměsové vody). Dále se přidá v místě £ ... ' 0,2 % hmot, vztaženo na cement hydrofobní kyseliny olejové v tekuté formě.
splnění: počátek tuhnutí - kaše 45 min., konec 55 min., w = 0,28
pevnost v tlaku v MPa
1 h 3,0
1 d 35,0
3 d 46,0
7 d 60,0
d 75,0 pevnost v tahu v MPa
0,6
4,0
10,0
10,2
12,0
Cement vykazoval po 1/2 ročním skladování v PE obalech nezměněné fyzikálně mechanické vlastnosti. Po 1 roce skladování vykazoval 85 % z původně zjištěných hodnot.
Příklad 3
Cement - použitá lokalita Štramberk požadavek: cement š měrným povrchem nad 100 m /kg delší, až hodinová doba tuhnutí s pevností po 2 h min. 10 MPa a konečné pevnosti min. 40 MPa.
Z celkového, předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí hydrofilní odpadní směsi polyetylenglykolu, které činí 0,6 % hmot, na slínek a hydrofobní kyseliny olejové, které činí 0,1 % hmot, na slínek se aplikuje v místech (v % hmot): £ ... 12 %, £ ... 13 %, £ ... 40 %, £ ... 45 doplňující přísada tj. uhličitan draselný v množství 0,01 %hmot. vztaženo na cement se přidává v místě £ v množství 100 %.
V místě £ se přidává sůl kyseliny borité v množství 0,5 % až 2 % hmot, vztaženo na cement. · pevnosti v tlaku v MPa po 1 h ....... 8 MPa, po 2 h ....... 12 MPa, po 24 h ...... 48 MPa.
CS 276 53 B6 6
Příklad 4
Cement - použitá lokalita Hranice požadavek: cement s prodlouženou dobou pevností min. 50 MPa. Měrný tuhnutí se zachováním rychlovaznosti a konečných 2 povrch 700 m /kg.
Z celkového předem stanoveného množství intenziflkátoru mletí, £ ... 15 %, 2 ... 15 %, 2 ... 30 2 ··· 4θ %> (% hmot.) doplňující přísada tj. uhličitan sodný (Na2C0j) se přidává v místě 2 v rozsahu 100 % předem stanoveného množství, které činí 0,5 až 1,8 % hmot, vztaženo na cement.
V místě 2 38 přidává některý z dále uvedených zpomalovací tuhnutí, v rozsahu 60 až 100 ’i z předem stanoveného množství, které činí u:
kyseliny borité (HjBOj) ..... 0,6 až 0,8 % hmot.
Umaformu SF 1,0 až 1,5 ¾ hmot.
(sulfonovaný polyelektrolyt)
Umaformu SM 1,0 až 1,5 % hmot.
Plastdex 0,6 až 1,0 % hmot.
(ligninsulfonan)
Koncentrace je vztažena na hmotnost cementu a na sušinu přísady, pokud je vodným roztokem.
splnění: tuhnutí požadavek 90 min., konec 110 min. w = 0,33
pevnost v tlaku v MPa pevnost v tahu v MPa
4 h 2,1 0,6
1 d 18,0 3,0
3 d 45,0 7,1
7 d 57,5 10,0
28 d 63,0 10,4
Příklad 5
Cement - použitá lokalita Maloměřice požadavek: výrazně prodloužená doba zpracovatelnosti na více než 3 hodiny, jednodenní pev2 -1 nost min. 23 MPa, za 28 dní min. 60 MPa, měrný povrch 700 m /kg , w = 0,33
Z celkového, předem stanoveného množství intenzifikátoru mletí, což jest lignosulfonan, které činí 0,5 % hmot, vztaženo na slínek se aplikuje v místech (v % hmot.):
... 13 %, 2 ... 12 %, 2 ··· 35 %, 4 ... 40 '
Doplňující přísada, alkalický uhličitan se přidává v místě £ v množství 70 % z předem stanoveného množství, které činí 1,6 % hmot, na cement. (Zbývající část na 100 % se přidá do záměsové vody.) Dále se přidá v místě 2 zpomalovač tuhnutí, tj. kyselina boritá v množství 0,4 % hmot, na cement. Dalších 0,4 % hmot, na cement se přidá do záměsové vody.
splnění: tuhnutí - počátek 210 min., konec 255 min.
CS 276 539 86
pevnost v tlaku v MPa pevnost v tahu v MPa
4 h 2,4 0,55
1 d 24,8 5,7
3 d 47,5 10,3
7 d 51,0 10,0
28 d 60,1 ' 10,1
Příklad 6 .
Cement - použitá lokalita NSR požadavek: jednodenní pevnost min. 50 MPa, s dobou zpracovatelnosti 35 až 60 min, ' w = 0,30
Postup stejný jako v příkladu £ s tím, že se v místě £ přidá 100 % z předem stanoveného množství doplňující přísady, tj. alkalický uhličitan v prášku, což činí 1,5 % hmot, na cement.
pevnost v tlaku v MPa pevnost v tahu v MPa
4 h a) 1,05 4,88
b) 0,82 2,96
24 h a) 5,8 50,4
b) 5,9 56,0
3 dni a) 6,8 56,4
b) 7,15 64,0
7 dní a) 7,03 58,4
b) 7,38 88,0
Příklad 7
Cement - použitá lokalita Štramberk požadavek: pevnosti po 7 dnech min. 40 MPa, po 28 dnech min. 80 MPa, se zvýšenou hydrofobností na maltě.
Cement vyrobený jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se v místě _4 přidá 1 % hmot, hydrouhličitanu sodného, 1 % hmot, etylsilikátu.
Výsledky pevnosti v tahu: po 7 dnech ....... 50 MPa pc 28 dnech ....... 90 MPa po 150 dnech ....... 110 MPa.
Malta vykazuje o 10 ¾ nižší nasákavost než malta téhož složení, ale prostá příměsi etylsilikátu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi na bázi cementářského slínku o 9 prostého sádrovce jeho mletím na měrný povrch 200 m /kg až 1 700 m /kg, tříděním a homogenizací za přídavku intenzifikátoru mletí, vyznačující se tím, že intenzifikátor mletí se přidává během mlecího procesu v několika fázích mlecího procesu, a to před prvním mletím se přidá 10 až 25 % hmot, intenzifikátoru mletí, mezi prvním a druhým mletím 10 až 30 % hmot, intenzifikátoru mletí, po mletí se provede alespoň jedno třídění, do vratné krupice uváděné zpět do mlecího procesu se přidá dalších 15 až 45 % hmot, intenzifikátoru mletí vztaženo na celkové množství intenzifikátoru a získaný produkt se třídí, popřípadě domílá a homogenizuje. '
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se po vytřídění a před konečnou homogenizací produktu přidá 30 až 50 % hmot, látek vztaženo na slínek určujících požadované konečné vlastnosti, zejména měrné povrchy a granulometrické složení meliva.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se v případě domílání produktu látky určující požadované konečné vlastnosti přidají před jeho homogenizací v množství 60 až 100 % hmot, z předem stanoveného množství vztaženo na cement.
CS254390A 1990-05-24 1990-05-24 Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi CS276539B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS254390A CS276539B6 (cs) 1990-05-24 1990-05-24 Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS254390A CS276539B6 (cs) 1990-05-24 1990-05-24 Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS276539B6 true CS276539B6 (cs) 1992-06-17

Family

ID=5362874

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS254390A CS276539B6 (cs) 1990-05-24 1990-05-24 Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS276539B6 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2544355C2 (ru) Способ производства наноцемента и наноцемент
DE602005005043T2 (de) Verarbeitungssystem zur herstellung von zementhaltigen verbundmaterialien mit verringerten kohlendioxidemissionen
US20220106227A1 (en) Modification of properties of pozzolanic materials through blending
KR20110053270A (ko) 조강 포졸란 시멘트 배합물
KR20110130443A (ko) 클링커 함량이 낮은 콘크리트
EP2660217A1 (de) Mahlhilfsmittel für mineralische Bindemittel
DE69616939T2 (de) Sprühmaterial und Zerstäubungsverfahren das dieses Material verwendet
US5908502A (en) Limestone filled Portland cements
CN113121131A (zh) 利用低品位大理岩石灰石生产的水泥熟料及其制备方法
Saand et al. Experimental study on the use of rice husk ash as partial cement replacement in aerated concrete
Fediuk et al. Designing of special concretes for machine building
EP0007586B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Calciumsilikatgranulaten beziehungsweise -pulvern mit Mikroporenstruktur
CS276539B6 (cs) Způsob výroby cementu s programovatelnými vlastnostmi
Sarkar et al. Compressive strength of sustainable concrete combining blast furnace slag and fly ash
Edwin et al. Effect of copper slag as supplementary cementitious material (SCM) in ultra high performance mortar (UHPM)
Edwin et al. The use of granulated copper slag as cement replacement in high-performance concrete
RU2454381C2 (ru) Способ приготовления комплексного органо-минерального модификатора бетона
AU655864B2 (en) Processing additive for high pressure roll press for forming finished ground cement from clinker
Kropyvnytska et al. Effect of limestone powder on the properties of blended рortland cements
CN109485351A (zh) 一种混凝土及其加工工艺
Mele et al. Processing of high sulphate and free lime calcareous coal fly ash for producing high volume blended cements and complying grade products employed in civil engineering
PL180397B1 (pl) Sposób wytwarzania srodka wiazacego PL PL PL
RU2204536C1 (ru) Способ получения расширяющейся цементной смеси
CN107324722A (zh) C40级钢渣粉自密实混凝土及其制备方法、预制构件
CN100457662C (zh) 直接掺加分选粉煤灰的复合水泥的生产方法及制得的复合水泥