CS273612B2 - Cell blowing machine - Google Patents

Cell blowing machine Download PDF

Info

Publication number
CS273612B2
CS273612B2 CS23186A CS23186A CS273612B2 CS 273612 B2 CS273612 B2 CS 273612B2 CS 23186 A CS23186 A CS 23186A CS 23186 A CS23186 A CS 23186A CS 273612 B2 CS273612 B2 CS 273612B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cell
housing
opening
cells
cover
Prior art date
Application number
CS23186A
Other languages
English (en)
Other versions
CS23186A2 (en
Inventor
Ernst Dipl Ing Kuhme
Original Assignee
Karl Brieden G Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karl Brieden G Maschf filed Critical Karl Brieden G Maschf
Publication of CS23186A2 publication Critical patent/CS23186A2/cs
Publication of CS273612B2 publication Critical patent/CS273612B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F15/00Methods or devices for placing filling-up materials in underground workings
    • E21F15/08Filling-up hydraulically or pneumatically
    • E21F15/10Hydraulic or pneumatic filling-up machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Description

(57) . Buňkový foukací stroj, zejména k ukládání základky v hornictví a tunelování, má obíhavé buňky tvořené otáčivým nábojem, jeho paprsky a ráfkem, a axiálně uzavřené stojatým dvoudílným krytem (2) stroje. Po'lovina krytu (2), přiřazená jedné straně buněk, má ve směru otáčení buněk násypný otvor (12) pro základku a vybrání (15) pro stlačený vzduch, které je souosé s vypouštěcím otvorem (20) v dolní polovině (4) krytu (2) pro dodávku základky do foukacího potrubí, a několik odvětrávaoích štěrbin. Vypouštěcí otvor (20) je přesazen ve směru otáčení o jistý oblouk obvodu krytu (2) za základkovým násypným otvorem (12) a před odvětrávacími štěrbinami. Sektor krytu (2) proti základkovému násypnému otvoru (12) nese na oblouku, vycházejícím od odvětrávacích štěrbin a obsahujícím základkový násypný otvor (12) , čelistový lis (33) , jehož axiálně seříditelné čelisti (34, 35) leží nad sebou a přitlačují obě poloviny (3,4) krytu (2) k sobě.
Vynález se týká buňkového foukacího stroje pro hornictví a tunelování, zejména k ukládání základky,u něhož jsou obíhavé buňky tvořeny otáčivým nábojem, jeho paprsky a ráfkem a axiálně uzavřeny stojatým krytem stroje,kde polovina rozděleného krytu stroje, přiřazená jedné straně buněk, má ve směru otáčení buněk násypný otvor pro základku a přívodní otvor pro stlačený vzduch, jenž je souosý s protilehlým otvorem krytu ústícím do foukacího potrubí, a odvětrávací štěrbiny, přičemž vypouštěcí otvor základky je uspořádán vzhledem k obvodu krytu přesazené ve směru otáčení za násypným otvorem základky a před odvětrávacími štěrbinami.
Buňkové foukací stroje se používají v hlubinném dolováni k suchému foukání stavebních materiálů a hornin úplné nebo částečné základky. Buňky vytvořené v kole nebo v buňkovém bubnu, slouží ke vsypávání foukaného materiálu, například základky do stojatého foukacího potrubí, kde je materiál dopravován proudem stlačeného vzduchu a kde musí být částice základkového materiálu udržovány ve vznosu. U foukacích strojů s buňkovým kolem se buňkové kolo otáčí kolem svislého nosného hřídele, u bubnových strojů rotuje buben kolem centrálního hřídele s vodorovnou osou. Ačkoliv je vynález použitelný také na bubnových strojích, je dále popisován na podkladě své hlavní oblasti použiti, což jsou stroje s buňkovým kolem.
Nutnost utěsněni buněk, v nichž panuje foukací tlak vůči atmosféře vyplývá z toho, že netěsnostmi vznikají ztráty foukaného vzduchu a vedou k jeho zvýšené spotřebě. Naproti tomu se musí vnitřní prostory buněk přicházejících k násypnému otvoru pro základku nalézat pod atmosférickým tlakem, aby se mohla základka zavádět zvenčí do buňky. K tlakovému odlehčeni buňkového kola musí docházet před násypným otvorem základky mimo jiné i proto, aby se zabránilo vyfouknutí stlačeného vzduchu do přiváděného základkového materiálu. Účinné výfukové štěrbiny jsou proto ve směru otáčení buňkového kola předřazeny násypnému otvoru. U vypouštěcího otvoru pro základku musí být u strojů s buňkovým kolem obě poloviny skříně opatřeny souosými otvory, z nichž jeden slouží k přívodu stlačeného vzduchu do buňky a druhý k odvodu stlačeného vzduchu a v buňce obsaženého základkového materiálu do foukacího potrubí.
Utěsnění vyžaduje mezi pevnými polovinami krytu a rotujícími okraji náboje a ráfku ucpávky, které chrání nákladné buňkové kolo před nevyhnutelným opotřebením třením, k němuž dochází mezi obíhajícími a stojatými částmi hlavně působením částic základkového materiálu, vnikajících do těsnicích štěrbin. K tomu se používá zpravidla na radiálně čelních plochách náboje a ráfku otěrných kroužků. Ucpávky jsou potom výhodně zatíženy tlakem foukaného vzduchu, aby byl jejich tlak na otěrné kroužky závislý na foukaném vzduchu.
Vynález vychází ze známého stroje s buňkovým kolem popsané konstrukce, kde je kryt rozdělen radiálně a jeho poloviny jsou upnuty na svislém hřídeli, kolem něhož se buňkové kolo otáčí. K tomu slouží ozubený věnec na náboji buňkového kola, s nímž zabírá pastorek převodu foukacího stroje. Při provozu dochází ke vzpříčení krytu vůči stojatému nosnému hřídeli buňkového kola následkem tlakového rozdílu mezi sektorem krytu, v němž je přetlak, a sektorem s násypným otvorem, kde je atmosférický tlak. Tento rozdíl je značný, protože foukací tlak může převyšovat tlak atmosférický o trojnásobek až pětinásobek. Z toho vyplývající zatížení krytu vyvolávají značné síly, protože plochy, na něž tlaky působí, jsou značně velké. Tato zatížení vytvářejí momenty našikmení buňkového kola vzhledem ke hřídeli, takže i při těžším provedení hřídele vznikají trvalé deformace a poškozují se a ničí ucpávky a valivá ložiska, na nichž běhá náboj buňkového kola.
Úkolem vynálezu je vyloučit u foukacího stroje příčení buňkového kola vůči nosnému hřídeli a tim snížit opotřebení stroje.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že sektor krytu buňkového kola, nalézající se proti násypnému otvoru základky, nese na oblouku, jenž vychází od odvětrávacích štěrbin a obsahuje základkový vypouštěcí otvor, čelistový lis, jehož axiálně seřiditelné čelisti leží v axiálním směru nad sebou pro vzájemný přítlak obou polovin krytu.
Podle výhodného provedení je čelistový lis vytvořen jako kleště, jejichž ramena jsou spojena s čelistmi přes převod. K ovládání ramen je uspořádán pneumatický pohon: jeho tlak je shodný s foukacím tlakem působícím na základkové výstupní straně krytu buňkového kola. Čelisti čelistového lisu dosedají na vnější okraj sektoru krytu buňkového kola, jenž je uspořádán kolem ráfku buněk.
Nový nebo vyšší účinek dosahovaný vynálezem lze vyvozovat z těchto skutečností:
Čelistový lis umožňuje jednostranné stlačení polovin krytu na tom sektoru, na který působí foukaný vzduch pod přetlakem. Čelistový lis tedy působí zvenčí proti zevnitř působícím silám, které rozevírají poloviny krytu do sebe a tím je příčí vůči buňkovému kolu. Čelistový lis tedy vytváří protimomenty, jež působí proti momentům našikmení nebo je kompenzují v takové míře, že je vzpříčení kolem nosného hřídele buněk vyloučeno. Výhoda tudíž spočívá v tom, že se zmenšuje nebo úplně odstraňuje příčení, vyvolávající předčasné opotřebení stroje a přetížení valivých ložisek buněk. Vytvoření čelistového lisu jako kleští má tu výhodu, že ramena kleští zvyšují sílu slabého pohonu na míru potřebnou ke kompenzaci sil, oddalujících poloviny krytu od sebe. Sílu, kterou působí kleště, lze přitom generovat působením energie ve foukacím potrubí a kromě toho ji učinit závislou na foukacím tlaku vzduchu přiváděného do buňkového stroje.
Protože čelistový lis leží vedle buňkového kola a působí na vnější okraj krytu, lze jej namontovat dodatečně, tedy na existující buňkové foukací stroje.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s výkresem, který znázorňuje buňkový foukací stroj v podélném řezu.
Na saních JL, jež nesou celý stroj a činí jej mobilním ha počvě důlní chodby, je uspořádán kromě neznázorněného motoru a převodu foukacího stroje kryt 2_ buňkového kola 26. Kryt 2 sestává z horní poloviny 2 a dolní poloviny 2· Obě poloviny 3_, 4_ jsou k sobě upnuty. K tomu slouží stojatý nosný hřídel jenž má na dolním konci přírubu podepřenou z vnějšku ve vybrání 2 dolní poloviny A krytu 2. Horní polovina 2 krytu 2 je spojena s vřetenem 2» které je poháněno šnekovým převodem a opírá se přes přírubu o prstenec 10 krytu 2» když se vřeteno 2 otáčí v matici 11.
Horní polovina 2 krytu 2_ má násypný otvor 12 základky, jenž je uspořádán na výpusti násypky 12· Většinou je násypka 13 plněna horním otvorem 14 spojitým dopravníkem.
V přesazení asi o 180‘ oproti násypnému otvoru 12 má kryt 2_ foukacího stroje ve své horní polovině 2 vybrání IR, jímž může proudit do krytu 2 stlačený vzduch, přicházející z přívodního foukacího potrubí 16 přes koleno 17 do hrdla 18 a odtud do vybráni 12· Foukací tlak ukazuje manometr 19.
Vybrání 15 je souosé s vypouštěcím otvorem 20 v dolní polovině 4_ krytu 2_, kterým prochází foukaný materiál do připojovacího kolena 21 foukacího potrubí, jež je uspořádáno za připojovacím kusem 22. '
Na stojatém nosném hřídeli 2 jsou uloženy stojaté ložiskové kroužky valivých ložisek 23, 24, na nichž se odvaluje náboj 25 buňkového kola 26. Buňky jsou ohraničeny radiálními paprsky náboje 25 a ráfkem 22· Celní strany náboje 25 nesou otěrné kroužky 28, 29, které se otáčejí spolu s nábojem 25 a buňkami. Čelní strany ráfku 27 jsou rovněž zakryty otěrnými kroužky. Kruhové ucpávky 22» 31 těsní na čelních stranách otěrných kroužků 22' 22 a na čelních plochách obou polovin 2' A krytu 2. Na sektoru 32 krytu 2, který se nalézá pod přetlakem foukacího potrubí 16 proti základkovému násypnému otvoru 22» vychází oď neznázorněných odvětrávacích štěrbin výfukového ústrojí a zahrnuje vypouštěcí otvor 20, je upraven čelistový lis 22· Jeho čelisti 34.» 35 působí axiálně na obě poloviny 2» A krytu 2 a proti dělicí síle přetlaku a jsou axiálně seřiditelné.
K tomuto účelu má čelistový lis 33 převod, jenž sestává ze dvou kleštin 22' 22» uložených na konzole 37 krytu 38 čelistového lisu 33 a ze dvou táhel 22' 40 přikloubených zevnitř k čelistím 34, 22· Čelisti 34, 35 mohou být s pomocí válcového měchu 40a, jehož konce jsou opřeny o protilehlé vnitřní strany 41, 42 kleštin 36 , natáčeny kolem kloubů 43, 44 na vnějším prstenci 10 krytu _2 dovnitř a tlačí přímo vždy na jednu přírubu 45, 46 sektoru 32 krytu 2_.
Kryt 38 čelistového lisu 33 je spojen přes příložku 47 s příložkou 48 krytu 2 foukacího stroje.
V provozu je od výstupního hřídele pohonu foukacího stroje poháněn pastorek 49 , jenž je v záběru s ozubeným věncem 50, nasazeným z vnějšku na náboj 25 buněk, případně na jeho ráfku 27. Ovládáním uzavírací klapky prostřednictvím páky 51 se otvírá foukací potrubí £6 a tlakový vzduch proudí vždy tou buňkou, jež se nalézá pod vybráním 15 a nad vypouštěcím otvorem 20 krytu 2. Vypouštěcí otvor 20 rozptyluje náplň buňky do proudu stlačeného vzduchu, proudícího foukacím potrubím 16 do připojovacího kolena 21. Při rotaci jsou buňky běžně plněny z násypky 13, naplněné buňky jsou otáčeny do polohy pod vybráním 15 a nad vypouštěcím otvorem 20 a vyprázdněné buňky jsou vedeny přes tlakovzdušné štěrbiny, jež nejsou znázorněny a tvoří součást výfukového ústrojí. Takto tlakově odlehčené buňky přijdou znovu do polohy pod násypkou 13 s normálním tlakem.
Válcový měch 40a je plněn tlakem vzduchu z foukacího potrubí 16 a odtlačuje tím kleštiny 36 od sebe silou závislou na foukacím tlaku, která se přenáší přes převod na čelisti 34, 35. Čelisti 34, 35 pak v závislosti na foukacím tlaku stlačují vnější okraje 45, 46 krytu £ k sobě a tím drží pohromadě obě poloviny 3_, _4 krytu 2_ na sektoru 32.
V důsledku toho se nemůže kryt 2. stroje příčit na stojatém nosném hřídeli J5.
Namísto válcového měchu 40a může být také upraveno vřeteno, ovládané ručně nebo poháněné motorem.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Buňkový foukací stroj pro hornictví a tunelování, zejména k ukládání základky, u něhož jsou obíhavé buňky tvořeny otáčivým nábojem, jeho paprsky a ráfkem a axiálně uzavřeny stojatým krytem stroje, přičemž polovina rozděleného krytu stroje, přiřazená jedné straně buněk, má ve směru otáčení buněk násypný otvor pro základku a přívodní otvor pro stlačený vzduch, jenž je souosý s protilehlým otvorem krytu ústícím do foukacího potrubí, a odvětrávací štěrbiny, přičemž vypouštěcí otvor základky je uspořádán přesazené ve směru otáčení vždy o jeden oblouk zakřivení krytu kolem ráfku buněk za násypným otvorem základky a před odvětrávacími štěrbinami, vyznačující se tím, že sektor (32) krytu (2) buňkového kola (26) , nalézající se proti násypnému otvoru (12) základky, nese na oblouku, jenž vychází od odvětrávacích štěrbin a obsahuje základkový vypouštěcí otvor (20) , čelistový lis (33), jehož axiálně seřiditelné čelisti (34, 35) leží v axiálním směru nad sebou pro vzájemný přítlak obou polovin (3, 4) krytu (2).
  2. 2. Buňkový foukací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že čelistový lis (33) je vytvořen jako kleště, jejichž ramena (36) jsou spojena s čelistmi (34, 35) přes převod.
  3. 3. Buňkový foukací stroj podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že k ramenům (36) je uspořádán pneumatický pohon (40a, 41, 42).
  4. 4. Buňkový foukací stroj podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že čelisti (34, 35) čelistového lisu (33) dosedají na vnější okraj (45, 46) sektoru (32) krytu (2), jenž je uspořádán kolem ráfku (27) buněk.
CS23186A 1985-02-13 1986-01-10 Cell blowing machine CS273612B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853504772 DE3504772A1 (de) 1985-02-13 1985-02-13 Zellenblasmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS23186A2 CS23186A2 (en) 1990-08-14
CS273612B2 true CS273612B2 (en) 1991-03-12

Family

ID=6262314

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS23186A CS273612B2 (en) 1985-02-13 1986-01-10 Cell blowing machine

Country Status (4)

Country Link
CS (1) CS273612B2 (cs)
DE (1) DE3504772A1 (cs)
FR (1) FR2577275A1 (cs)
PL (1) PL149369B1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4023948A1 (de) * 1990-07-27 1992-01-30 Pfister Gmbh Anlage zum kontinuierlichen, pneumatischen gravimetrischen foerdern und/oder mischen von schuettguetern
CN113325538B (zh) * 2021-05-28 2022-10-04 浙江舟山海洋输电研究院有限公司 一种用于海底沟壑环境光纤铺设的埋设装置

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8213032U1 (de) * 1982-05-06 1985-11-28 Maschinenfabrik Karl Brieden & Co, 4630 Bochum Zellenblasmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
PL149369B1 (en) 1990-02-28
DE3504772C2 (cs) 1989-06-22
CS23186A2 (en) 1990-08-14
FR2577275A1 (fr) 1986-08-14
PL257901A1 (en) 1987-01-26
DE3504772A1 (de) 1986-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101966571B1 (ko) 공압 재료 처리시스템에서의 재료처리방법 및 재료처리장치
CN101125306A (zh) 辊式中速磨机
CN102335653B (zh) 锥形滚筒筛
AU592562B2 (en) Pneumatic conveying device and flap valve
CS273612B2 (en) Cell blowing machine
CN109718939B (zh) 固体燃料供给管及粉碎装置以及固体燃料供给方法
US2265752A (en) Apparatus for charging concrete mixers
CN110465382B (zh) 自分选式行星球磨机
CN206735368U (zh) 一种密封性关风器
JPS5817023A (ja) 容器またはホツパ−からばら物質を送り出すためのセルホイ−ル搬送ゲ−ト
GB901228A (en) Improvements in pulverising mills
JP4716217B2 (ja) 竪型粉砕機およびその粉砕方法
CN107472914A (zh) 锁风喂料装置
CN106000549B (zh) 一种风速可调的具有反吹风密封结构的辊磨装置
CN208949112U (zh) 一种油泥处理用自动进料装置
CN101412265A (zh) 用于陶瓷材料的间歇式粉碎机
CN212768579U (zh) 一种旋转阀气体回收系统改进结构
CN206597582U (zh) 磨辊液压式超细磨粉机
CN105964343B (zh) 一种风速可调的反吹风密封的热风循环选粉装置
CN220071866U (zh) 一种煤及生物质混合运输装置
CN107715797A (zh) 干法造粒机的压轮总成
CN205500232U (zh) 一种污泥竖向输送装置
CN218641740U (zh) 一种微量给料机
CN204675260U (zh) 叶轮给料机
CN218144678U (zh) 一种皮带输送机自动阀门