CS273135B1 - Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production - Google Patents

Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production Download PDF

Info

Publication number
CS273135B1
CS273135B1 CS862187A CS862187A CS273135B1 CS 273135 B1 CS273135 B1 CS 273135B1 CS 862187 A CS862187 A CS 862187A CS 862187 A CS862187 A CS 862187A CS 273135 B1 CS273135 B1 CS 273135B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
fibrous layer
web
backing
threads
Prior art date
Application number
CS862187A
Other languages
English (en)
Other versions
CS862187A1 (en
Inventor
Radko Prof Ing Dr Drsc Krcma
Bohuslav Rndr Charvat
Oldrich Rndr Csc Jirsak
Original Assignee
Krcma Radko
Charvat Bohuslav
Jirsak Oldrich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krcma Radko, Charvat Bohuslav, Jirsak Oldrich filed Critical Krcma Radko
Priority to CS862187A priority Critical patent/CS273135B1/cs
Publication of CS862187A1 publication Critical patent/CS862187A1/cs
Publication of CS273135B1 publication Critical patent/CS273135B1/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Vynález se týká podkladové textilie pro hydroizolační pásy a způsobu její výroby.
Vývoj izolační techniky ve stavebnictví vede ke stále větším požadavkům na izolační materiály. Jedno z nejnáročnějších použití takzvaných hydroizolačních pásů v současné době je při zemních izolacích a při izolacích střech, zvláště rovných střech výškových budov. Požadavky na podkladové textilie k výrobě těchto hydroizolačních pásů jsou rozporné při srovnání nároků výrobce izolačních pásů a jejich uživatelů. U výrobce je například požadována minimální tažnost, aby napětím při průchodu linkou, ve které se nanáší roztavená bitumenová směs nedošlo k průtahu, zúžení a deformaci pásu. Zpracovatel opět nárokuje větší tažnost potřebnou k vyrovnání nerovností podkladu. Další požadavky jako je dobrá smáčivost textilie a průnik bitumenu celou vrstvou jsou dány konstrukcí textilie, její porozitou i povrchovými vlastnostmi všech hmotných složek.
Tyto problémy vyústily prakticky do realizací v podstatě tří základních principů výroby. Výroby způsobem naplavováni suspenze krátkých vláken s podílem takzvaných plstivých vláken celulozových, dále do výroby podkladových pásů způsobem přímé tvorby vlákenné vrstvy z polymerů a na základě využití principů výroby vlákenné vrstvy vpichováním rouna ze stříže s následnou úpravou, zvláště pojením disperzemi pojiv.
Každý z těchto tří uvedených principů má řadu variací, které vedou k zvýraznění některých vlastností. Tak například při využití principu naplavováni se nezbytným krácením vláken nedosahuje dobré pevnosti. Vyšších pevností se dosahuje použitím skleněných vláken, která vzhledem k vysoké specifické hmotnosti mohou být použita v delším střihu. Pevnosti se sice takto zvýší, avšak použití skleněných vláken doprovází příliš nízké hodnoty tažnosti. Důsledkem je vznik spár a trhlin například u izolací střech. Nevýhodou obsahu celulozových vláken je navíc malá odolnost vůči povětrnostním vlivům, snadnější přestup vlhkosti a v důsledku toho menší životnost izolace.
Výrobu podkladových textilií pro hydroizolační pásy založenou na tvorbě vrstvy přímo z polymerů doprovází skutečnost, že touto cestou vytvořená vlákna i vlákenná vrstva nejsou zcela vydloužena a mají značně vyšší tažnost, než komerčně vyráběná vlákna. Při obvyklém dloužení proudem vzduchu bývá tažnost vláken 100 až 300 %. Vlivem toho je textilie velmi obtížně zpracovatelná při nanášení bitumenové směsi, protože prodlouženi při nutném napětí doprovází i nekontrolovatelné zúžení pásu. Dodatečná impregnace různými pojivý vede jen k omezenému zlepšení a navíc spojenému se značným zvýšením výrobních nákladů.
Třetí uvedený princip výroby pásů z komerčních vláken má v podstatě nejlepší předpoklady splnit požadavky na požadované deformační vlastnosti. Vyžaduje to však náročnou technologii i techniku. Princip spočívá na předzpevnění vrstveného vlákenného rouna ze základních tepelně odolných vláken vpichováním, dále propojení útvaru disperzi pojivá, sušení a vytvrzení, popřípadě úprava. Vyžaduje to kromě rounotvorných strojů zařízení na příčné vrstvení pavučiny, vpichovácí nebo předvpichovací stroj a impregnační linku se sušicím strojem. Tento princip má nedostatky hlavně ekonomické povahy. Investičně je náročný a vzhledem na nutnost pojení disperzemi je energeticky velmi náročný.
Tyto problémy například řeší způsoby podle čs. autorského osvědčení č. 195 434 a 262 174, které využívají principu pojení základního rouna z tepelně odolných vláken podílem pojivých vláken vnášených v prvém případě ve formě smyček z termoplastického hedvábí, ve druhém jako příměs pojivých vláken do směsi se základním vlákenným materiálem rouna.
V obou případech je vlákenné rouno uloženo mezi dvěma soustavami nití a vedeno do natavovací zpny válcového ústrojí.
Nedostatek tohoto způsobu výroby je v tom, že nitě, které jsou umístěny na obou površích, brání sice lepení na povrch natavovacích válců, ale nitě mají malou styčnou plochu s povrchem rouna, a proto jejich dobré soudržnosti se dosahuje až při poměrně vysokém podílu pojivých vláken v rounu. Dalším nepříznivým důsledkem je, že s obsahem pojivá se zhoršuje smáčivost a průnik bitumenu při zpracování, a dále, že povrch hydroizolačního pásu není rovný, ale má zřetelné prohlubně tvořené pruhy v místech uloženi nití.
CS 273135 Bl
Uvedené nedostatky odstraňuje podkladová textilie pro hydroizolační pásy a způsob její výroby podle vynálezu. Textilie sestává z vlákenné vrstvy tvořené z rouna a výztužné soustavy nití a podstata vynálezu této textilie spočívá v tom, že vlákenná vrstva je složena z rouna a výztužné soustavy nití s tažností nejméně 10 %, jako technickým hedvábím z polyesteru, polyamidu nebo viskpzy, a je propojena pojivými termoplastickými vlákny tvořícími nespojitou vazbu mezi základními vlákny rouna a nitěmi. Textilie může s výhodou obsa hnvat ještě, příčně uložené nitě se srážlivosti vlivem tepla menší než 10 %. Podstata způsobu výroby podkladové textilie pro hydroizolační pásy podle vynálezu spočívá v tom, že vlákenná vrstva se vystaví v neslisovaném stavu vlivu proudícího vzduchu vyhřátého nad teplotu měknutí pojivých vláken a po vyhřátí se chladí při současném působení tlaku.
Způsob výroby podkladové textilie podle vynálezu umožňuje, že soustava nití je zabudována prakticky uprostřed řezu vlákenné .vrstvy z rouna. Textilie k výrobě hydroizolačních pásů při hustším uložení podélné soustavy nití a příčně vrstveném rounu má rovnoměrnou pevnost v obou hlavních směrech a tažnost regulovatelnou volbou druhu hedvábí. Přitom způsob ohřevu, popřípadě snížený podíl pojivá umožňují vytvořit nespojivé vazby mezi vlákny a tak podstatně zlepšit smáčivost i průnik bitumenové směsi při zpracování.
Vynález a jeho účinky jsou blíže vysvětleny v následujícím popise šesti příkladů provádění způsobu výroby a provedení podkladové textilie podle vynálezu.
Vynález se tedy týká podkladové textilie k výrobě hydroizolačních pásů a způsobu její výroby. Podkladovou textilii tvoří vlákenná vrstva vytvořená ze stříže, proložená podélnou soustavou nití o vymezené tažností, propojená podílem pojivých vláken. Ohřevem horkým vzduchem a následným ochlazením mezi válci, alternativně opatřených vzorem, se tvoří textilie' s nespojitou vazbou soustav vláken podílem pojivá.
Příklad 1
Soustava paralelně uspořádaných viskózových kordových vláken 1 100 dtex v roztečích 10 mm se vede mezi dvě příčně kladená rouna ze směsi 70 % sekundárních vlákenných surovin obsahujících trhaviny z polyesterových a polyamidových vláken a 30 % polyesterové střiže 85 mm, 11 dtex, přičemž celkový poměr polyesterových a polyamidových vláken ve směsi je 60:40. Vytvořená vrstva prochází vpichovacím strojem a vpichuje se jehlami 32 RB při hloubce 12 mm a oočtu vpichů 40/cm . Dále vrstva vstupuje do horkovzdušného zařízení s horizontálním sítovým pásem, kde je po dobu 20 s prohřívána prostupujícím'vzduchem o teplotě 220 °C a při výstupu ze zařízení lisována dvojici hladkých kovových chlazených válců přítlakem 500 N/m. Následně je vrstva chlazena a navíjena. Vyrobená textilie při plošné -2 -1 hmotnosti 0,25 kg.m má pevnost ve směru podélném 12 kN.m při tažnost! 40 až 45 %. Dosud vyráběná textilie způsobem naplavování vlákenné suspenze mají podélnou pevnost 6,4 kN.m”''', příčnou pevnost 5,2 kN.m”'1' a protažení 4,5 a 6 %. Dosud vyráběné podkladové textilie vyrobené přímo z polymeru mají podélnou pevnost 10,0 kN.m”''' a příčnou 9,6 kN.m”''' a protažení 35 a 35 %. Dosud vyráběné textilie ze skleněných vláken mají podélnou pevnost 5,48 kN.m''' a příčnou 4,32 kN.m”1 a protažení 2,0 a 2,1 %.
Příklad 2
Vlákenná vrstva je vyrobena jako v příkladu 1 s tím, že vrstva je po výstupu z horkovzdušného zařízení formována dvojicí válců, z nichž jeden je hladký a druhý opatřený rastrem tvořeným kosočtvercovými výstupky o straně 3 mm s úhlem 50°. Dosáhlo se tažnosti 50 a 60 %.
Příklad 3
Vlákenná vrstva je vytvořena vedením soustavy paralelně uspořádaných polyesterových technických vláken 1 100 dtex v roztečích 10 mm mezi dvě příčně kladená rouna ze sekundárních vlákenných surovin s obsahem polyamidových a polyesterových vláken v poměru 50:50, přičemž při kladení jsou současně s pavučinou přiváděny soustavy skleněných vláken 1 000 dtex v roztečích 20 mm. Vytvořená vrstva,.je přímo vedena do horkovzdušného pojícího září3
CS 273135 Bl zení s dvěma perforovanými bubny, prohřátá prostupujícím vzduchem o teplotě 220 °C a při výstupu ze zařízení formována dvojicí hladkých kovových chlazených válců s přítlakem 500 N/m. Vyrobená textilie při plošné hmotnosti 0,20 kg.m-^ má podélnou pevnost 10 kN.m 1 2 3 příčnou 8 kN.m-1 a tažnost 4 a 12 %.
Příklad 4
Textilie je připravována stejně jako v příkladu 1 s podélnou soustavou z polyamidové ho kordového hedvábí 960 dtex v roztečích 5 mm a příčně kladené vlákenné směsi s obsahem sekundárních vlákenných surovin a polypropylenové střiže v poměru 60:40. Teplota pojeni je 180 °C. Textilie při plošné hmotnosti 0,25 kg;m-2 má pevnost v obou směrech 9 kN.m-1 ,při tažnosti 35 a 40 %.
Příklad 5
Textilie se připraví jako v příkladu 4 s tím, že podélná soustava nití je tvořena z viskozového technického hedvábí 1 100 dtex a pojivou složkou vrstveného rouna jsou kopolyesterová vlákna. Pojení se provádí při 220 °C.
Příklad 6
Textilie se připraví jako v příkladu 1 s tím, že podélnou soustavu tvoří bavlněné odpadní příze v roztečích 10 mm a rouna jsou ze směsi 70% štěpené bikomponentní fólie (PQP/POE) a 30% PESg 11 dtex. Pevnost této textilie je v obou směrech 7,3 kN.m-1.
Podkladová textilie pro hydroizolační pásy a způsob její výroby podle vynálezu jsou využitelné při výrobě této textilie v textilním průmyslu a využití této textilie je zejmé na ve stavebnictví při provádění zemních a střešních izolací.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Podkladová textilie pro hydroizolační pásy, sestávající z vlákenné vrstvy vytvořené z rouna a výztužné soustavy nití, vyznačuající se tím, že vlákenné vrstva je složena z rouna a výztužné soustavy nití s tažnosti nejméně 10 %, jako technickým hedvábím z polyesteru, polyamidu nebo viskpzy, a je propojena pojivými termoplastickými vlákny, tvořícími nespojitou vazbu mezi základními vlákny rouna a nitěmi.
  2. 2. Podkladová textilie pro hydroizolační pásy podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahu je příčně uložené nitě se srážlivosti vlivem tepla menší než 10 %.
  3. 3. Způsob výroby podkladové textilie pro hydroizolační pásy podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že vlákenné vrstva se vystaví v neslisováném stavu vlivu proudícího vzduchu vyhřátého nad teplotu měknutí pojivých vláken a po vyhřátí se chladí při současném působení tlaku.
CS862187A 1987-11-27 1987-11-27 Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production CS273135B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862187A CS273135B1 (en) 1987-11-27 1987-11-27 Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862187A CS273135B1 (en) 1987-11-27 1987-11-27 Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS862187A1 CS862187A1 (en) 1990-07-12
CS273135B1 true CS273135B1 (en) 1991-03-12

Family

ID=5437034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS862187A CS273135B1 (en) 1987-11-27 1987-11-27 Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS273135B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS862187A1 (en) 1990-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3639195A (en) Bonded fibrous materials and method for making them
US5118550A (en) Substrate based on a nonwoven sheet made of chemical textile
US3511747A (en) Bonded textile materials
US4320167A (en) Nonwoven fabric and method of production thereof
US3879820A (en) Apparatus for producing non-woven papermakers felt
EA006914B1 (ru) Комплексный материал, состоящий из вуали из элементарных стеклонитей, сформированной по сухому способу, и нетканого материала из органических элементарных нитей
RU2365687C1 (ru) Нетканый иглопробивной материал и способ его изготовления
CA2033972C (en) Flexible base web for a construction covering, and a construction covering manufactured from said web
CN1029414C (zh) 弹力絮片及其生产工艺
UA127571C2 (uk) Вогнестійкі композитні підкладки для бітумінозних мембран
US4518658A (en) Waterproof membrane with fuse bonded non-woven reinforcement
US3394047A (en) Process of forming water-laid felts containing hollow-viscose, textile, and synthetic fibers
NO158388B (no) Borehull-loggesystem.
US7047607B2 (en) Process for manufacturing a band-shaped non-woven product with increased tensile strength
CS273135B1 (en) Backing fabrics for hydroinsulating bands and method of their production
US3436304A (en) Method for manufacturing nonwoven fibrous products from gel fibers
US3687712A (en) Wear resistant nonwoven fabric
US3515634A (en) Method of producing a fibrous fleece base material from three types of fibers
RU2247179C1 (ru) Нетканый материал для армирования дорожных покрытий и способ его изготовления
BE1010827A3 (nl) Werkwijze voor het vervaardigen van een non-woven met verhoogde treksterkte en regelbare elasticiteit.
US3617430A (en) Bituminous sheet for use as water and dampness-insulating reinforcement material
CN110815986A (zh) 一种耐水性强的耐压型无纺布及其制作方法
JPS5842313B2 (ja) 瀝青質防水用基材
RU2162905C2 (ru) Скрепленный волокнистый холст
SU1767054A1 (ru) Нетканый материал и способ его производства