CS268974B1 - Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece - Google Patents
Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece Download PDFInfo
- Publication number
- CS268974B1 CS268974B1 CS878993A CS899387A CS268974B1 CS 268974 B1 CS268974 B1 CS 268974B1 CS 878993 A CS878993 A CS 878993A CS 899387 A CS899387 A CS 899387A CS 268974 B1 CS268974 B1 CS 268974B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- pyrolysis
- furnace
- temperature
- heat
- fraction
- Prior art date
Links
Landscapes
- Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
Abstract
Způsob odkoksování trubek výměníku
teple pyrolýzní pece pro pyrolýzu
středni neoo vysokovrouci ropné frakce
od uhlikstýcb úsad a připadne současně
snížení povrchových teplot trubek pyrolýzní
pece spočívé v tom, že po zanesení
kotle na odpadní teplo uhlíkatými
ůsadami, se při poklesu koeficientu přestupu
tepla chladičů pyrolýzního plynu
ne nejaéně 500 kD/m^ deg nebo/a vzrůstu
povrchové teploty vnějSÍ stěny reaktoru
na nejvýše i 150 °C se změní nástřik
do pyrolýzní pece na ropnou frakci
s koncem teploty destilace benzinu nebo
na lehké uhlovodíky, výhodně etan
nebo swěa nasycených uhlovodíků C? ež
c5 po dobu alespoň 10 hodin, s výhodou
48 až 100 hodin, a poté se obnoví nástřik
původní suroviny.
Description
CS 268974 B1 1
Vynález se týká způsobu čištění kotle na odpadní teplo pyrolýzni pece pro pyro-lýzu střední nebo vysokovroucí ropné frakce od uhlíkatých úsad a současně sníženi po-vrchových teplot trubek pyrolýzni pece. pyrolýza ublíkovodíkových směsí je periodická operace, kdy se střídá periodavlastní reakce s periodou čištění zařízení. Moderní velkokapacitní jednotky provozujis trubkový·! reaktory, kde dochází k vlastnímu termickému rozkladu uhlovodíkové frakce.Bezprostředně po reakci je nezbytně nutné reakční směs prudce ochladit na teplotu, přikteré je rychlost vlastního termického rozkladu a následných reakcí zanedbatelná. Běžněse tak děje dvoustupňový· způsoben tak, že se pyrolýzni plyn nejprve ohladí v chladiči,ve které· se teplo pyrolýzního plynu využívá k výrobě páry v různé tlakové úrovni a vedruhé· stupni poton přímým vstřikem uhlovodíku. Vlastni pyrolýzni reakce probíhá přiteplotě 750 až 850 °C v závislosti na charakteru suroviny a ostatních podmínkách.
Střední a těžké destiláty, popřípadě předupravené suroviny vzniklé z těchto frakcí, seběžně štěpí při teplotách 760 až 815 °C. V chladiči za reaktore· se zchladí na 350 až650 °C v závislosti na tlakové úrovni vyráběné páry a stupně znečištění chladiče, v dru-hém stupni chlazení se poton pyrolýzni plyn chladí na teplotu pod 250 °C. Při vlastní štěpné reakcí dochází vedle štěpení uhlovodíkových frakcí k postupnémuukládání koksovitých úsad na vnitřním povrchu radiačního hadu. Tím postupně vlivem níz-ké tepelné vodivosti úsad vzrůstá odpor proti přestupu tepla a zároveň tlakový spádvlastním reaktorem. Vzrůstající odpory vedou k tomu, že se bud pro zachování prostupupotřebného tepla pro štěpení zvýší postupně teplota vnější stěny vlósenky pyrolýzníhoreaktoru, které u moderních pecí běžně dosahuje teplot i 100 až l 250 °C, nebo vzrostetlakový odpor reaktoru tak, že jím nelze prosadit potřebné anožstvi reakční směsi. V obou případech je nutné koks z vlásenek odstranit. podobně dochází k ukládáni úsad v prvním stupni chlazení pyrolýzního plynu, v chla-diči pyrolýzního produktu zvané· kotel na odpadni teplo. Vlivem úsad dochází ke snižo-vání koeficientu prostupu tepla a teplota za chladičem vzrůstá. Pro její vzrůst existu-jí dva limity, a to technický a ekonomický. Technický limit je dán maximálně přípustný-mi teplota·! pyrolýzního plynu z hlediska následujícího strojního zařízení a jeho mož-ného poškozeni. Ekonomický limit je dán tím, že při vzrůstu teploty za chladičem klesámnožství využitelného tepla pro výrobu péry. Toto nevyužitelné teplo lze využít s men-ším ekonomickým efektem nebo se zcela ztrácí ve formě ztrát tepla do okolí, zanášeníchladiče také způsobuje nárůst tlakových odporů, a tím vzrůst mechanického namáháni za-řízení a zvýšení možnosti jeho poškození, především v případě, kdy jsou úsady rozdělenynepravidelně po zařízení. Z uvedených důvodů je opět nutné ukončit periodu vlastní re-akce a zařízení vyčistit.
Charakter tvorby úsad v chladičích je jiný, než ve vlastním reaktoru. Osady v chla-diči se také liší v závislosti od zpracování suroviny a podmínek reakce, obecně čím jesurovina těžší, tím vznikají měkčí úsady s vyšším obsahem vodíku a mění se tak jejichmechanické a chemické vlastnosti. Čištění pyrolýzního reaktoru se běžně provádí dvěma základními způsoby: a) parovzdušnou směsí b) pouze parou
Rarovzdušné čištění se provádí tak, že přes reaktor proudí póra a postupně se zvy-šuje obsah přidávaného vzduchu, obvykle podle obsahu oxidu uhličitého v nezkondenzovatel-ných podílech odplynů. Nevýhodou parovzdušného čištění je možnost místního přehřátíreaktoru, a tím jeho poškození. Proto se čištění provádí za co nejnižších teplot, obvyk-le v rozmezí 780 až 820 °C.
Parní odkoksování je podstatně méně rozšířeno a provádí se při teplotách blízkýchmaximálně přípustným teplotám z hlediska materiólu, obvykle kolem i 100 °C. CS 268974 B1 čištěni pyrolýzního reaktoru je ukončeno, když obsah oxidu uhličitého v nezkonden-zovatelných podílech odplynu je nulový, respektive velni nízký. Oba dva druhy čištěnise provádí, aniž je pec nutno odstavit z provozu do studeného stavu. □e znán také třetí způsob čištěni vlésenek pyrolýzního reaktoru, při kterém všaknedojde k úplnému, ale pouze částečnému odstraněni Osad koksu ze stěn reaktoru. Prin-cipem je, že se provede tepelný výkyv v režimu provozu pyrolýzního reaktoru, při kte-rém dojde ke smrštěni a opětnému roztaženi průřezu trubky reaktoru, což vede k mecha-nickému odstranění části úsad koksu. Vhodnou manipulaci je například odstaveni a opět-né zavedení nástřiku uhlovodíkové suroviny. Metoda je vhodná pouze pro částečné zane-sení pyrolýzního reaktoru, kdy vrstva koksu není Ještě kompaktní a sílá a lze ji rozru-šit silou, kterou na ni působí tepelně dilatujíci materiál reaktoru. Tímto způsobema zvláště potom jeho násobnou aplikaci lze výrazně (násobně) prodloužit provoz pyro-lýzní pece z hlediska zanášeni vlastního pyrolýzního reaktoru. Čištění chladičů pyrolýzního plynu, tj. kotlů na odpadní teplo, se běžně provádímechanicky tlakovou vodou. Nevýhodou tohoto postupu je, že při čištěni je třeba pyro-lýzní pec odstavit do studeného stavu, částečně ji demontovat a po vyčištěni opětsmontovat a pec vyhřát na pracovní teplotu, uvedená operace je časově velmi náročnáa nákladná jak na spotřebu energii pro odstavení a najeti pece, tak z hlediska vynalo-žené práce a má negativní vliv na délku životnosti zařízeni. Vlastni čištěni tlakovouvodou o tlaku 30 až 60 MPa je operace velmi riziková s možnosti úrazu.
Postup odkoksování chladiče pyrolýzního plynu byl již v literatuře popsán. Na-příklad Bulletin of the 3apan Petroleum Institute 12 (2), 279 - 284, 1971 je popsánaspeciální konstrukce kotle na odpadni teplo, ve které jsou trubky kotle spirélněuspořádány a kdy se z kotle při odkoksování vypustí voda a celý proces probíhá při vy-sokých teplotách nad 700 °C termickým způsobem jako v radiační reakční sekci pece.
Tento postup u běžných chladičů pyrolýzního plynu nelze provádět z důvodu překročenímax. přípustných teplot materiálů. V NSR pat. 2 023 326 je uveden způsob termického odkoksování zařízení pro pyrolý-zu uhlovodíků, jehož princip je dvoustupňové parovzdušné čištění chladiče pyrolýzníhoplynu. V prvním kroku se provádí parovzdušné čištěni tak, že teplota úsad se udržujealespoň na teplotě, při které probíhala vlastní reakční perioda. V druhém stupni seteplota úsad ještě zvětši nad teplotu v prvním stupni zvýšeným přívodem plynného proudu.
Popsaný způsob z hlediska praktického použití mé nevýhodu především v tom, že vy-užívá k dosažení potřebné teploty úsad v chladiči pyrolýzního plynu vysokých průtokůparovzdušné směsi, které lze získat pouze úpravou zařízeni vyžadující investiční ná-klady. Při navrženém postupu se téměř dosáhne obnovení koeficientů prostupu tepla jakopro čistý kotel.
Další nevýhodou popsaného způsobu je časová a energetická náročnost postupu. Celýpostup trvá řádově desítky hodin a po tuto dobu se spotřebovává pára, vzduch a palivopro otop pece.
Nyní byl nalezen nový způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece propyrolýzu střední nebo vysokovroucí ropné frakce a současně snížení povrchových teplottrubek pyrolýzní pece, který podle vynálezu spočívá v tom, že po zanesení kotle na od-padní teplo uhlíkatými úsadami se při vzrůstu povrchové teploty vnější stěny reaktoruna nejvýše i íoo °c nebo/a poklesu koeficientu přestupu tepla chladičů pyrolýzníhoplynu na nejméně 500 k3/m2 deg h změní nástřik do pyrolýzní pece na ropnou frakcis koncem teploty destilace benzinu nebo na lehké uhlovodíky, výhodně etan nebo směsnasycených uhlovodíků c2 až cg po dobu alespoň 10 hodin, s výhodou 48 až 100 hodin,a potom se obnoví nástřik původní suroviny. CS 268974 B1 3 Výhodou tohoto nového způsobu čiStěni kotle ne odpadní teplo pyrolýzniho reakto-ru je, že současně s odstranění* uhlíkatých úsad v kotli na odpadni teplo dojde k po-klesu povrchových teplot trubek vlastního pyrolýzniho reaktoru, a ti* prodlouženi pro-vozní periody celého zařízení pro ternické Štěpení uhlovodíků, a to bez ohledu na to,zda v průběhu obou záměn surovin bylo nebo nebylo provedeno ternické odstranění koksuz vlastního pyrolýzniho reaktoru.
Způsob čistění kotlů na odpadní teplo podle vynálezu aá oproti předchozí* postu-pů* značné výhody předevSÍ* v ton, že je příao aplikovatelný bez jakýchkoliv úprav za-řízeni na pyrolýzních reaktorech, unožňujících zpracování více než jednoho druhu suro-viny a dále poto* v to*, že vůbec nevyžaduje použití žádné zvláStní operace, jako jenapříklad odstraněni úsád koksu zavedení* parovzduSné sněsi. Vzhlede* k tonu, že sou-časně dojde k odstraněni úsad koksu z vlastního pyrolýzniho reaktoru umožňuje tentozpůsob nepřetržitý provoz celého zařízení pouze se záměnou nástřiku ropné frakce. Ti*dochází k intenzifikaci celého zařízení a k úspoře nákladů.
Vhodnost použití nového způsobu čistění kotle na odpadní teplo při provozu pyro-lýzní pece je zřej«á z následujících příkladů. Příklad 1 - srovnávací
Na pyrolýznía reaktoru po parovzduSné* odkoksováni pyrolýzniho hadu a Mechanické*vyčistění kotlů na odpadní teplo vysokotlakou vodou byla nestříknuta frakce ataosferic-kého plynového oleje s rozmezím bodu varu 180 až 360 °C. Vlastní reakce probíhala přiteplotě 785 °C. Nástřik frakce byl 24 t/h.
Po 28 dnech provozu doSlo k postupnému zanesení pyrolýzniho reaktoru i chladičepyrolýzniho plynu, které se projevilo vzrůste* průněrné povrchové teploty vnějSí stěnyreaktoru z teploty 1 010 °C na počátku cyklu na 1 100 °C ha konci cyklu. Po nástřikufrakce ataosferického plynového oleje byl koeficient prostupu tepla chladičů pyrolýzni-ho plynu l 100 ko/*2 h deg. v průběhu prvních 20 hodin provozu koeficient prostupu vel-«1 rychle poklesl na hodnotu cca 700 ko/* h deg a poto* postupně poklesl na hodnotu480 k3/*2 h deg na konci cyklu po 28 dnech provozu.
Po ukončení cyklu byl pyrolýzní reaktor zbaven uhlíkatých úsad odkoksováni* paro-vzduSnou směsí a poto* byla pec odstavena do studené zálohy, částečně deaontovány chla-diče na odpadni teplo a mechanicky vyčištěna vysokotlakou vodou. Po zpětné Montážia vyjetí pece na teploty byl obnoven nástřik atmosferické plynové frakce a celý cyklusse opakoval. Příklad 2 - podle vynálezu
Postup jako v příkladu l s ti* rozdílem, že po ukončení cyklu pece po 28 dnech pro-vozu na atmosferický plynový olej byl vlastni pyrolýzní reaktor odkoksován parovzduSnousněsi a potom byla na pec nestříknuta frakce primárního benzinu s destilační* rozmezím40 až 170 °C. Benzinové frakce bylo 24 t/h a teplota Štěpení byla 825 °C. Po 72 hodináchprovozu na benzinovou frakci byl obnoven nástřik atmosferického plynového oleje v množ-ství 24 t/h a při teplotě Štěpení 785 °C. Koeficient prostupu tepla v kotlích na odpadníteplo se zněnil z 480 k3/m h deg na 635 ko/m h deg, což odpovídalo koeficientu pro-stupu tepla po 100 hodinách provozu na atmosferický plynový olej. pec byla takto provo-zována, dokud koeficient prostupu v kotlích na odpadní teplo opět nepoklesl na 480k3/*2 h deg a teplota vnějSího povrchu pyrolýzniho reaktoru nevzrostla na l 100 °C.příklad 3 - podle vynálezu
Postup jako v příkladu 2 s ti* rozdílen, že benzinová frakce byla nestříknuta po28 dnech provozu na atmosferický plynový olej bez předchozího odkoksováni parovzduSnousněsi. Po 72 hodinové* provozu na benzinovou frakci a opětovném zavedení nástřikuatmosferického plynového deje se změnil koeficient prostupu tepla kotlů na odpadní tep-lo z původních 480 k3/« h deg. Teplota vnějSího povrchu pyrolýzniho reaktoru poklesla
Claims (1)
- 4 CS 268974 01 z l 100 °C na konci 28 denního cyklu zpracováni atmosferického plynového oleje na l 040 °Ca pec provozovala daliich 20 dni na atmosferický plynový olej pokud průměrná vněJi i tep-lota pyrolýzniho reaktoru nestoupla na l 100 °c. Koeficient prostupu tepla na kotlích o na odpadni teplo poklesl na 502 k3/m h deg. Přiklad 4 - podle vynálezu Postup jako v přikladu 3 s tím rozdílem, že na mleto benzinové frakce byla použitafrakce Čistého etanu, který se itěpil při teploté 843 °C po dobu 4 dní. výsledky dosa-žené po opětovném nástřiku atmosferického plynového oleje byly srovnatelné s přikladen3, pec provozovala daliich 21 dni a cyklus byl ukončen při max. povrchové teploté pyro-lýzního reaktoru l 100 °C. PŘEDMĚT VYNÁLEZU Způsob odkoksovánl trubek výměníku tepla pyrolýzni pece pro pyrolýzu střední nebovysokovrouci ropné frakce a současně sníženi povrchových teplot trubek pyrolýzni pece,vyznačujíc! se tím, že po zaneseni kotle na odpadni teplo uhlíkatými úsadami se přivzrůstu povrchové teploty vněji 1 stěny reaktoru na max. l 150 °C nebo/a poklesu koefi-cientu přestupu tepla chladičů pyrolýzniho plynu na nejméně 500 k3/m2 h deg zrněni ná-střik do pyrolýzni pece na ropnou frakci s koncem teploty destilace benzinu, nebo nalehké uhlovodíky, výhodně etan nebo směs nasycených uhlovodíků C2 až C5 po dobu alespoň10 hodin, s výhodou 48 až 100 hodin, a potom se obnoví nástřik původní suroviny.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS878993A CS268974B1 (cs) | 1987-12-09 | 1987-12-09 | Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS878993A CS268974B1 (cs) | 1987-12-09 | 1987-12-09 | Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS899387A1 CS899387A1 (en) | 1989-09-12 |
CS268974B1 true CS268974B1 (cs) | 1990-04-11 |
Family
ID=5441214
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS878993A CS268974B1 (cs) | 1987-12-09 | 1987-12-09 | Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS268974B1 (cs) |
-
1987
- 1987-12-09 CS CS878993A patent/CS268974B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS899387A1 (en) | 1989-09-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP2875101B1 (en) | Coke catcher | |
US9644149B2 (en) | Medium pressure steam intervention in an olefin cracking furnace decoke procedure | |
AU599152B2 (en) | A process for the production of vinyl chloride through thermal cracking of 1,2-dichloroethane | |
JPH0113515B2 (cs) | ||
US3850741A (en) | Method of cleaning heat exchangers | |
US2577254A (en) | Removing carbon and carbonaceous deposits from heat exchanger equipment | |
Bott | General fouling problems | |
JP2973347B2 (ja) | デコーキング方法 | |
ATE332950T1 (de) | Entkokungsförderer für transferleitungswärmetauscher in dampfkrackanlagen | |
CS268974B1 (cs) | Způsob odkoksování trubek výměníku tepla pyrolýzní pece | |
Nesta et al. | Fouling mitigation by design | |
CN100425940C (zh) | 一种大型管壳类换热设备管束的高温裂解除垢设备及除垢方法 | |
JP2000512680A (ja) | 第二急冷用熱交換器の上流における粒子注入を含む水蒸気クラッキング方法および装置 | |
KR20110102380A (ko) | 열분해 히터의 코일 및 크래킹 방법 | |
US3054700A (en) | Method of cleaning heat exchangers | |
US4151217A (en) | Method of cooling cracked gases of low boiling hydrocarbons | |
US3593779A (en) | Heat exchanger for quenching thermally cracked gas | |
JPH0692328B2 (ja) | 1,2−ジクロルエタンの熱分解による塩化ビニルモノマ−の製造方法 | |
US3192018A (en) | Apparatus for thermal cracking of hydrocarbons | |
CN111073678B (zh) | 一种可在线除焦的超声波急冷装置及其应用 | |
WO2016186829A1 (en) | Process for online cleaning of mto reactor effluent cooler | |
CS262567B1 (cs) | Způsob termického odkoksovén( | |
SU1766942A1 (ru) | Способ переработки углеводородного сырь | |
CN109563422B (zh) | 平衡接近反应器 | |
JPS6332118B2 (cs) |