CS266685B1 - Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby - Google Patents

Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CS266685B1
CS266685B1 CS875921A CS592187A CS266685B1 CS 266685 B1 CS266685 B1 CS 266685B1 CS 875921 A CS875921 A CS 875921A CS 592187 A CS592187 A CS 592187A CS 266685 B1 CS266685 B1 CS 266685B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
sucrose
game
backfill
diazepam
Prior art date
Application number
CS875921A
Other languages
English (en)
Other versions
CS592187A1 (en
Inventor
Miroslav Rndr Csc Muzik
Jiri Rndr Lamka
Miroslava Ing Henzlova
Olga Ing Kristanova
Jana Mvdr Strakova
Original Assignee
Miroslav Rndr Csc Muzik
Jiri Rndr Lamka
Miroslava Ing Henzlova
Kristanova Olga
Jana Mvdr Strakova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Rndr Csc Muzik, Jiri Rndr Lamka, Miroslava Ing Henzlova, Kristanova Olga, Jana Mvdr Strakova filed Critical Miroslav Rndr Csc Muzik
Priority to CS875921A priority Critical patent/CS266685B1/cs
Publication of CS592187A1 publication Critical patent/CS592187A1/cs
Publication of CS266685B1 publication Critical patent/CS266685B1/cs

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře na bázi dražované kukuřice s obsahem látek s účinkem na centrální nervový systém například diazepamem spočívá v tom, že obsahuje OjOl až 0,1 % hmot. chlorprotixenu, 0,1 az 1,2 Vo hmot. diazepamu, 89,41 až 91,8 % hmot. kukuřice, 6,5 až 7,6 % hmot. sacharoay, 0,19 až 0,25 % hmot. polyethylenglykolu, 0,19 až Oj25 % hmot. polyvinylpyrolidonu a 1,1 az 1,4 % hmot. chloridu sodného. Jeho výroba spočívá v tom, že se kukuřičné obilky zbavené nečistot dražují roztokem pojivá obsahujícím 0,5 až 10 % hmot. polyvinylpyrolidonu, 0,5 až 10 % hmot. polyethylenglykolu a 30 až n 80 % hmot. sacharozy ve vodě, prvním zá9 sýpem obsahujícím 0,4 až 24 % hmot. chlorprotixenu a 26 až 49,6 % hmot. diaj zepamu, zbytek zásypu do 100 % hmot. je ϊ tvořen směsí chloridu sodného a sacharozy v hmotnostním poměru 0,8 až 1,2 : 0,8 až 1,2 a druhým zásypem tvořeným eměsí sacharozy a chloridu sodného v hmotnostním poměru 0,8 až 1,2 : 0,8 až 1,2 přičemž množství druhého zásypu činí 1 až 5 hmotnostních 7a celkové hmotnosti přípravku.

Description

Vynález se týká výroby veterinárního přípravku, pro imobilizaci spárkaté zvěre a způsobu jeho výroby.
Současný rozvoj v chovech spárkaté zvěře se neobejde bez potřebná manipulace, kterou především představuje Její odchyt za účelem zazvěřování nových lokalit oborních i volného chovu, zazvěřování vhodnou zvěří ve stávajících chovech za účelem zkvalitňování, plnění exportních úkolů ve vývozu zvěře, odchyt pro navrácení zvěře po úniku z obor, při třídění zvěře a manipulacích ve Parmových chovech, značení a měření zvěře a jiné.
Odchyt spárkaté zvěře je v současné době prováděn individuální nebo hromadně. Při individuálním odchytu se využívá upravených zbraní/ at střelných čí foukacích, které jsou nabíjeny speciálními střelami obsahujícími látky tlumící centrální nervový systém, například etorfin, acetylpromazin, xylasin. Odchyt zvěře Je založen na parenterální aplixaci léčiv, přičemž nejužívanější z nich etorfin podléhá předpisům pro manipulaci s opiáty. Pro zacházení s uvedenou látkou Je vyžadována speciální kvalifikace. Nastřelování zvěře se provádí na větší vzdálenosti, čímž může dojít i k nevhodné aplikaci přímo do krevního systému /správná aplikace Je do svalu/ a tím k rychlému nástupu účinku léčiva, který v těchto případech vede k úhynu zvěře.
Hromadný odchyt zvěře se provádí do odchytových zařízení speciálně k tomuto účelu zhotovených, které Jsou Konstruovány jako ohrady různého tvaru s padacími vchody. Tato zařízení Jsou budována fix^ě v místě odchytu zvěře. Jejich funkce Je založena na principu samonášlapu nebo na spouštění obsluhujícím personálem. Zvěř je takto odchytávána především v zimě, kdy Je vázána
266 685
I na odchytová zařízení pomocí atraktivního krmivá. Tento hromadI ný způsob odchytu má několik nevýhod. Spočívají především v nákladech na postavení a v jeho nemobilnosti, odchyt vyžaduje , časově náročnou obsluhu zařízení. Zvěř po odchytu je třeba okam' žitě rozdělit, nebot hrozí nebezpečí ztrát vlivem zranění, ze ; , vzájemné agresivity či snahy o únik a podobně a stresu, kterému j je zvěř v malém prostoru a při manipulaci vystavena. Další nevýj hodou je obtížná, fyzicky namáhavá manipulace s vitální zvěří.
| Při opakovaném odchytu zvěř reaguje nedůvěřivě, odchyt je méně efektivní. Převážná většina odchytových zařízení je zhotovena v oborních chovech. Ve volných chovech je tento způsob odchytu praktikován mnohem méně, výsledky nejsou vzhledem k nákladům, časové náročnosti, nepravidelnostem v pobytu zvěře a dalším důvodům zaručeny. Odchyt ve volnosti je tak prakticky omezen až nemožný.
Imobilizace spárkaté zvěře je převážně za.iišíována parenterální aplikací imobilizačních prostředků. Perorální podávání je v literatuře popisováno zřídka a zkušenosti s tímto způsobem podle Jonese /Vet. Rec. 1984, 109-112/ jsou spíše negativní, naopak Thomas et al./J. Wildlife Man. 31, 1967» 686/ a Done et al. /Br. Vet. J. 1975, 131, 545-548/ popisují účinky perorálně podaného diazepamu jako příznivé.
Paletu těchto perorálních přípravků rozšiřuje veterinární přípravek pro imobilizaci vysoké zvěře podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje 0,01 až 0,1 hmotnostních % chlorprotixenu, 0,1 až 1,2 hmotnostních % diazepamu, 89,41 až 91,8 hmotnostních % kukuřice, 6,5 až 7,6 % hmot, sacharosy, 0,19 až 0,25 % hmot, polyethylenglykolu, 0,19 až 0,25 % hmot, polyvinylpyrolidonu a 1,1 až 1,4 % hmot, chloridu sodného.
Způsob výroby veterinárního přípravku podle vynálezu spočívá v tom, že se kukuřičné obilky, zbavené nečistot,dražují roztokem pojivá obsahujícím 0,5 až 10 % hmot, polyvinylpyrolidonu, 0,5 až 10 % hmot, polyethylenglykolu a 30 až 80 % hmot, sacharozy ve vodě a prvním zásypem obsahujícím 0,4 až 24 % hmot, chlorprotixenu a 26 až 49,6 % hmot, diazepamu, zbytek zásypu do 100 % hmot.
- 3 266 685 je tvořen směsí chloridu sodného a sacharozy v hmot, poměru 0,8 až 1,2:0,8 až 1,2 a druhým zásypem tvořeným směsí sacharozy a chloridu sodného v hmot, poměru 0,8 až 1,2:0,8 až 1,2, přičemž množství druhého zásypu činí 1 až 5 hmot, celková hmotnosti přípravku.
Přípravek je určen k oerorální aplikaci. Vzhledově se prakticky neliší od kukuřice, tedy krmivá, které Je spárkatou zvěří velmi ochotně přijímáno. Chui účinných látek Je navíc vhodným způsobem korigována.
Diazepam, jehož účinek spočívá v zásahu do GABá-ergní mediace, je používán prn své sedativní a hypnotické účinky nejen u prežvýkavců, ale i monogastrických zvířat aJ. Chlorprotixen, jehož mechanismus účinku spočívá v ovlivnění endoneuronálního uptake mediátorů centrální nervové soustavy, má shodné využití především u přežvýkavců /skot/. Obě látky způsobují útlum nervové činnosti a to zásahem v různých oblastech centrální nervové soustavy. O výsledném efektu nelze Jednoznačně rozhodnout, zda Je typu potenciace či sumace.
Použité pomocné látky pro obalování /sacharoza, PBG, PVP/ se sice používají ve farmacii oři dražování, pro obalování kuKuřice však byla sestavena speciální receptura, která v důsledku vhodné kombinace pomocných látek má následující výhody: a/ dokonalá adheze na zrnu, Jakož i mechanická odolnost výsledného obaluj b/ chuí a zápach láčiv Je zamaskován, Dřičemž není ovlivněn nežádoucím způsobem /zpomalen/ nástup účinkuj c/ obal je pevný a adheruje i v extremních klimatických podmínkách - vlhkost, suchoj ’ &/ výrazně není změněn vzhled kukuřice, zvěř tyto látzy bez oroblémů přijímá.
K oděru nedochází, obal se neodlupuje. Kemůže tedy dojít k předávkování a ani k ohrožení manipulujícího pracovníka.
- 4 266 685
Odchyt zvěre perorální aplikací látek tlumících centrální nervovou soustavu je určen především do podmínek oborních chovů, kle je zvěř pravidelně přikrmována a má stálá stanoviště.
_ Předložení přípravku je třeba zajistit tak, aby KUKuřice v určeném množství pro jeden kus zvěře byla podávána Jsko individuální aplikace, to je do většího počtu malých korýtek nebo na malých hromádkách v dostatečné vzdálenosti od sebe. Tax je umožněno braní kukuřice všem kusům zvěře, nedochází k odbíjení slabších kusů a přebrání /tedy intoxikaci/ kusy silnějšími. Léková forma je dále připravena tak, aby došlo k rychlému vstřebání účinných látek již v tlamě a předžaludcích, což se v krátké době /5 až 10 min./ projevuje na zvěři počátečním útlumem. Příjem Kukuřice ustává, přijaté množství se přibližuje optimální spotřebě. Volba účinných léčiv: diazepam je látkou s velmi výhodný terapeutickým indexem, malý přídavek chlorprotixenu celkový účinek na centrální nervovou soustavu podporuje. V případě predávkování je možno použít také antagonisty diazepamu, to je flumaz^pilu /přípr. Anexate/, který Je podáván parenterálně.
Využití je možné i ve volných honitbách, nebot příprava odchytu návykem zvěře na kukuřici je krátkodobá, J až 4 dny. Pro odchyt není třeba stavět odchytová zařízení, při opakovaném hromadném odchytu klasickým způsobem do ohrad s nižší efektivností lze s výhodou tuto metodu Kombinovat s úspěchem s použitím přípravku. Zvěř při odchytu pomocí tohoto přípravKU je v silném útlumu, . Čímž je eliminován vliv stresu ze styku s člověkem, uzavření do malého prostoru a podobně a doprovodných komplikací zdravotního charakteru, útlum je vhodný i při následném transportu, kdy dostačuje fixace končetin a volné uložení, nejsou potřebné transport’ ní bedny. Také manipulace se zvěří je díky útlumu snazší a méně . nebezpečná.
Příklad
Byl připraven vzorek obsahující 0,63 % hmot, diazepamu, 0,04 % hmot, chlorprotixenu, 90,59 % hmot. kuKuřice, 7,00 * hmot, sacharozy, 1,21 % hmot, chloridu sodného, 0,21 hmot, polyethy* 5 - 266 685 lenglykolu 1500, 0,21 % hmot, polyvinyIpyrolidonu a 0,04 % hmot, čichových korigencií dražováním kukuřice v dražovacím bubnu.
kg kukuřice zbavené nečistot a úlomků přesítováním přes hrubé síto se vloží do dražovaeího bubnu. Za neustálého přívodu teplého vzduchu pro urychlení schnutí /mimo operaci přidávání práškových substancí/ se kukuřice zvlhčí přilitím roztoku pojivá o následujícím složení: polyethylenglykol 1500 2 % hmot, polyvinylpyrolidon 2 % hmot, sacharoza 56 % hmot, voda 40 % hmot.
Roztok pojivá se připravuje tak, že se odděleně rozpustí vhorké vodě polyethylenglykol a rovněž tak i polyvinyIpyrolidon. Sacharoza se rozpustí ve zbývajícím množství horké vody krátkým povařením. Ještě horké roztoky se smísí. Po ne zcela úplném zaschnutí nanesené vrstvy se postup opakuje tak dlouho, až celková spotřeba obnáší 20 ml pojivá. Poté se kukuřice opětovně zvlhčí roztokem pojivá a přes síto prvním zásypem. Množství tohoto zásypu potřebné na 1 kg kukuřice obsahuje 0,4 g chlorprotixenu a 7,0 g diazepamu zředěných na dvojnásobné množství směsí práškové sacharozy a chloridu sodného /v poměru 1:1/. Postup je opakován tak dlouho, až je nadřazováno celé množství prvního zásypu. Bezprostředně na tuto vrstvu se nanese 20 g druhého zásypu, směs chloridu sodného a sacharozy ve hmotnostním poměru 1:1. Úkolem druhého zásypu je maskování hořké chuti léčivých látek. Celková spotřeba pojivá pro nanášení prvního a druhého zásypu je 20 ml. Případný zbytek se nanese, pouhým politím kukuřice.
Kukuřice se dále postupně zvlhčuje roztokem pojivá /bez jakéhokoli zasypávání/, až se sootřebuje celkem 50 ml pojivá. Těsně před dosušením se kukuřice posype 1 g čichově korekční látky.
Výsledky odchytu spárkaté zvěře přípravkem podle vynálezu jsou závislé na dodržení podmínek předložení zvěři. Jestliže jsou základní požadavky pro odchyt dodrženy /zimní období, návykové krmení, dostatečný příjem, účinné vyhledávání imobilizovaných kusů/ je dosahováno účinnosti odchytu u daňčí zvěře v oborních chovech 70 až 75
Zábnana intoxikace zvěře spočívá v organizaci předložení přípravku, ve volbě použitých léčiv a případně i použití antagonisty účinných látek.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    266 685
    1. Perorální veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře na bázi dražováné kukuřice s obsahem látek s účinkem na centrální nervový systém, například diazepamu se vyznačuje tím, že obsahuje 0,01 až 0,1 % hmot, chlorprotixenu, 0,1 až 1,2 % hmot, diazepamu, 89,41 až 91,8 % hmot, kukuřice, 6,5 až 7,6 % hmot, sacharosy, 0,19 až 0,25 % hmot, polyethylenglykolu, 0,19 až 0,25 % hmot, polyvinylpyrolidonu a 1,1 až 1,4 % hmot, chloridu sodného.
  2. 2. Způsob výroby veterinárního přípravku podle bodu 1 se vyznačuje tím, že se kukuřičné obilky zbavené nečistot dražují roz tokem pojivá obsahujícím 0,5 až 10 % hmot, polyvinylp.vrolidonu. 0,5 až 10 % hmot, polyethylenglykolu a 30 až 80 % hmot, sacharnzy ve vodě, prvním zásvpem obsahujícím 0,4 až 24 % hmot, chlorprotixenu a 26 až 49,6 % hmot, diazepamu, zbytek zásypu do 100 % hmot, je tvořen směsí chloridu sodného a sacharozy v hmotnostním poměru 0,8 až 1,2:0,8 až 1,2 a druhým zásypem tvořeným směsí sacharozy a chloridu sodného v hmotnostním poměru 0,8 až 1,2:0,8 až 1,2,přičemž množství druhého zásypu činí 1 až 5 hmotnostních % celkové hmotnosti přípravku.
CS875921A 1987-08-10 1987-08-10 Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby CS266685B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875921A CS266685B1 (cs) 1987-08-10 1987-08-10 Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875921A CS266685B1 (cs) 1987-08-10 1987-08-10 Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS592187A1 CS592187A1 (en) 1989-05-12
CS266685B1 true CS266685B1 (cs) 1990-01-12

Family

ID=5405103

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875921A CS266685B1 (cs) 1987-08-10 1987-08-10 Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266685B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS592187A1 (en) 1989-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Borg et al. Experimental secondary methyl mercury poisoning in the goshawk (Accipiter g. gentilis L.)
Besser et al. Baiting starlings with DRC-1339 at a cattle feedlot
Hanko et al. Poisoning in ferrets by tissues of alkyl mercury-fed chickens
Yoder et al. Comparison of nicarbazin absorption in chickens, mallards, and Canada geese
CS266685B1 (cs) Veterinární přípravek pro imobilizaci spárkaté zvěře a způsob jeho výroby
AU2010202590B2 (en) Formulations for Vertebrate Pest Control
US3629390A (en) Avian specific bio-affecting preparation and treatment method
AU692724B2 (en) Agent for combating parasites in farmed fish
Holst et al. Methods of feeding grain supplements and measuring their intake by adult sheep
FI71653C (fi) Bete foer gnagare.
Stern et al. Tranquilizing effect of “substance P”
US6689796B1 (en) Rodenticidal composition
Macintosh Risks associated with using methyl testosterone in tilapia farming
JPS5821615A (ja) 草食獣の肝蛭症の予防治療剤
DE69711481T2 (de) Medizinische Spezialität zur Kontrolle der Geburten-rate bei Vögeln und ein Verfahren zu deren Herstellung
Gargett Synchronous hatching and the Cain and Abel struggle in the Black Eagle
US3076743A (en) Fish control process
WO2003005835A1 (fr) Aliments pour poissons
Aronson Biologic effects of lead in domestic animals
US3098005A (en) Anthelmintic composition containing 2-nitro-1-phenyl-1-propene and process for usingsame
US3038836A (en) Anthelmintic compositions containing diethyltoluamide and method of use
AU2015100956A4 (en) Development of Moxidectin Loaded Medicated Seed Mix for Caged and Aviary Birds
Smith et al. Alberta. Death of a Rough Collie exposed to an ivermectin-based paste
US3171781A (en) Process for treating air sac disease
Littlewood et al. 9. Threat: Invasive alien and other problematic species