CS266328B2 - Způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů - Google Patents

Způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů Download PDF

Info

Publication number
CS266328B2
CS266328B2 CS849619A CS961984A CS266328B2 CS 266328 B2 CS266328 B2 CS 266328B2 CS 849619 A CS849619 A CS 849619A CS 961984 A CS961984 A CS 961984A CS 266328 B2 CS266328 B2 CS 266328B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
magnesium
solution
caprolactam
dilactamate
acid halide
Prior art date
Application number
CS849619A
Other languages
English (en)
Other versions
CS961984A2 (en
Inventor
Albert Y Garner
James D Gabbert
Ross M Hedrick
Original Assignee
Dsm Rim Nylon Vof
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/658,958 external-priority patent/US4587305A/en
Application filed by Dsm Rim Nylon Vof filed Critical Dsm Rim Nylon Vof
Publication of CS961984A2 publication Critical patent/CS961984A2/cs
Publication of CS266328B2 publication Critical patent/CS266328B2/cs

Links

Landscapes

  • Polyamides (AREA)

Abstract

Způsob výroby blokového polyamidového kopolymeru, při kterém se spolu za současné reakce smísí při teplotě od 100 do 160 °C - první roztok, který je roztokem acyllaktamu a halogenidu hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu, jež byly připraveny reakcí 2 ± 0,2 ekvivalentu sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny s jedním molem dilaktamátu hořečnatého, přičemž sloučeninou s funkčními skupinami halogenidu kyseliny je adukt 1 ekvivalentu polyetertriolu o molekulové hmotnosti 1 000 až 10 000 s 1 až 2 ekvivalenty dihalogenidů dikarboxylových kyselin a - druhý roztok, který je roztokem dilaktamátu hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu a obsahuje dilaktamát hořečnatý v množství od 0,5 do 1,0 molu, vztaženo na ekvivalent halogenidu kyseliny použitého při tvorbě prvního roztoku, přičemž hmotnostní poměr acyllaktamu k epsilon-kaprolaktamu v reakční směsi je v rozmezí od 1:9 do 9:1.

Description

Předmětný vynález se týká způsobu výroby blokových polyamidových kopolymerů.
Blokové polyamidové kopolymery se mohou obecně skládat ze střídajících se segmentů polyamidových bloků a dalších segmentů, jako jsou elastomerní segmenty polymerních látek, jako jsou polyétery, polyestery, uhlovodíky nebo polysiloxany. Tyto blokové polyamidové kopolymery mohou být bud lineární, nebo rozvětvené v závislosti na struktuře elastomerních ncgmcntfl, z nichž )<· blokový polymer vyroben. Podrobnější popis struktury a způsobu výroby určitého typu blokového polyamidového kopolyméru lze nalézt v US patentu 4 031 164.
US patent RE 30 371 uvádí reakci mezi bisimidem a polyolem v přítomnosti katalyzátoru za tvorby látek s acyllaktamovými funkčními skupinami. Tyto sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami mohou následně reagovat s dalším laktamovým monomerem v přítomnosti katalyzátoru, čímž vzniká blokový polyamidový kopolymér. Je vhodné, aby byl po vzniku látek s funkčními skupinami, před přídavkem laktamového monomeru neutralizován katalyzátor, aby se předešlo potížím s ovládáním iniciace polymerizace laktamu během výroby blokových polyamidových kopolymerů.
Dále jsou popsány sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami, které se vyrobí reakcí halogenidů kyselin a laktamu. Tyto acyllaktamové sloučeniny mohou současně nebo následně reagovat s dalším laktamem v přítomnosti katalyzátoru za tvorby blokových polyamidových kopolymerů. Podle tohoto popisu se sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami připravují reakcí sloučeniny s funkčními skupinami halogenidů kyseliny s monomerním laktamem v přítomnosti akceptoru kyseliny. Akceptor kyseliny reaguje se vznikající kyselinou za tvorby soli, která se z roztoku vysráží a odstraní se filtrací.
Z GB patentu 1 067 153 je též známo, že sloučeniny s funkčními skupinami halogenidů kyseliny mohou reagovat s laktamem v přítomnosti katalyzátoru za tvorby acyllaktamových iniciátorů in situ a iniciovat vytváření blokových polyamidových kopolymerů. Podle US patentu 3 451 963 může být při polymerizaci kaprolaktamu na polyamid-6 připraven N-halogenkov laktamátový katalyzátor in situ reakcí mezi kovovou solí laktamu a halogenidem kovu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů, který se vyznačuje tím, že se spolu za současné reakce smísí při teplotě od 100 do 160 °C
- první roztok, který je roztokem acyllaktamu a halogenidů hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu, jež byly připraveny reakcí 2+0,2 ekvivalentu sloučeniny s funkčními skupinami halogenidů kyseliny s jedním molem dilaktamátu hořečnatého, přičemž sloučeninou s funkčními skupinami halogenidů kyseliny je adukt 1 ekvivalentu polyétertriolu o molekulové hmotnosti 1 000 až 10 000 s 1 až 2 ekvivalenty dihalogenidů dikarboxylových kyselin a
- druhý roztok, který je roztokem dilaktamátu hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu a obsahuje dilaktamát hořečnatý v množství od 0,5 do 1,0 molu, vztaženo na ekvivalent halogenidů kyseliny použitého při tvorbě prvního roztoku, přičemž hmotnostní poměr acyllaktamu k epsilon-kaprolaktamu v reakční směsi je v rozmezí od 1:9 do 9:1. Způsob podle vynálezu se tedy skládá z reakce sloučeniny s funkčními skupinami halogenidů kyseliny s roztokem dilaktamátu hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu za tvorby skladovatelného stabilního roztoku sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami obsahujícího halogenid hořečnatý a následného přidání většího množství roztoku dilaktamátu hořečnatého a epsilon-kaprolaktamu za vzniku reakční směsi, ve které epsilon-kaprolaktam účinkem sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami prudce polymerizuje na bloky polyamidu 6. Reakční směs může být použita pro odlévání bloků kopolymerů polyamidu 6 a pro reakční vstřikování těchto kopolymerů. Uvedený způsob se tedy vyhýbá separátní přípravě intermediární sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami reakcí sloučeniny s funkčními skupinami halogenidů kyseliny s laktamem v přítomnosti akceptoru kyseliny, včetně vysrážení soli
CS 266 328 B2 akceptoru kyselin a zdlouhavého stupně filtrace k odstranění soli. Tento způsob dále poskytuje výhodu v mnohem stabilnější povaze iniciátoru, než je pouhá sloučenina S funkčními SkUpljiami halogenidu kyseliny.
Podle vynálezu stabilní skladovatelná směs sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skup i η.nu i -i h.i I ο(|<·η i du lioičíku, klojá tvoř í iniciátor pro polymer lzuc.1 kaprolaktamu, reaguje s dilaktamátom horečnatým za tvorby halogenmagneziumlaktainátového katalyzátoru pro rychlou polymerizaci kaprolaktamu. Množství sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny a dilaktamátu hořečnatého použité pro přípravu směsi je takové, aby byly ve směsi přítomny 2 + 0,2 ekvivalenty halogenidu kyseliny na mol dilaktamátu hořečnatého. Jestliže je množství halogenidu kyseliny značně vyšší než jsou 2 ekvivalenty, může přebytek způsobit určitou nestabilitu sloučeniny s acyllaktamovými funkčními skupinami. Pokud je toto množství značně menší než 2 ekvivalenty, vytvoří se určitý podíl halogenmagneziumlaktamátu, který může způsobit předčasnou polymerizaci epsilon-kaprolaktamu přítomného v acyllaktamovém roztoku před přídavkem dilaktamátu hořečnatého v žádoucím stupni polymerizace. Ve výhodném provedení se tudíž při přípravě roztoku acyllaktam-magneziumhalogenidu použije sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny v množství 2 ekvivalentů na mol dilaktamátu hořečnatého.
Blokové polyamidové kopolymery připravené způsobem podle vynálezu jsou obecně složeny ze střídajících se bloků polyamidových segmentů (-NH-Y-CO-) , kde Y znamená pentametylén a m je celé číslo větší než jedna, a z elastomerních polyetherových segmentů.
Ve sloučenině s funkčními skupinami halogenidu kyseliny, obsahující přinejmenším jednu skupinu halogenidu kyseliny na molekulu, se halogenidová skupina nahradí N-laktaraovou skupinou představovanou vzorcem
ve kterém W znamená alkylen C3 až C12 nebo substituovaný alky lenový radikál, reakcí s dilaktamátem hořčíku vzorce
I C-N-Mg-N^ I I '^W w čímž vznikne sloučenina s acyllaktamovými funkčními skupinami, která působí jako iniciační činidlo pro polymerizaci epsilon-kaprolaktamu na blokový kopolymer polyamidu 6.
Výraz skupina halogenidu kyseliny znamená pro účely předmětného vynálezu halogenderivát karboxylové kyseliny, přičemž výhodným halogenovým substituentem je chlor. Sloučenina s funkčními skupinami halogenidu kyseliny obsahuje ve výhodném provedení dvě skupiny halogenidu kyseliny a ve výhodnějším provedení přinejmenším tři skupiny halogenidu kyseliny. Výraz funkčnost halogenidu kyseliny znamená počet skupin halogenidu kyseliny obsažených v jedné molekule shora definované sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny.
Když se elementární polyetherové segmenty zabudují do blokových polyamidových kopolymerů v množství přinejmenším 50 procent hmotnostních, poskytují kopolymerům obvykle zotavení při deformaci v tahu nejméně asi 50 %. Zotavení při tahové deformaci se určuje na vysušeném tvářeném vzorku polymeru prodlouženém o 50 i původní délky (1) a udržovaném za napětí po dobu 10 minut. Deset minut po uvolnění napětí se provede opětné změření vzorku dr>· Procentrální zotavení je
1,5 1 - lrxl00
0,5 1
CS 266 328 B2
I když se pro určení, zda se elastomerní podíl chová jako elastomerní segment podle shora uvedené definice, požaduje, aby blokový polyamidový kopolymér obsahoval nejméně 50 % hmotnostních elastomerní látky, je třeba si uvědomit, že množství elastomerního segmentu v blokových polyamidových kopolymeroch vyrobených způsobem podle vynálezu není limitováno obsahem 50 % hmotnostních, jelikož i nižší a přirozeně i vyšší obsahy v rozmezí od 10 do Ή) Ά hmot nonl n l< li iláv.ijf polyamidovému polymetu zlepšení vhintnonll . .
Sloučeninou s funkčními skupinami halogenidu kyseliny jo s výhodou adukt 1 ekvivalentu polyétertriolu o molekulové hmotnosti 2 000 až 8 000, přednostně na bázi polyethylenoxidu, polypropylenoxidu nebo poly(tetramethylenoxidu) s 1 až 2 ekvivalenty halogenidů aromatických dikarboxylových kyselin, například chloridu kyseliny tereftalové.
Dilaktanáty hořčíku použitelné při způsobu podle vynálezu mohou být vyrobeny z jakéhokoliv vhodného laktamu, jako je epsilon-kaprolaktam, 2-pyrolidon, lauryllaktam, nebo kaprolaktam jiný než epsilon-kaprolaktam. Výhodnými dilaktamáty hořčíku jsou magnézium bis-(2-pyrolidonát) a magnézium bis-(epsilon-kaprolaktamát).
Jedním ze způsobů výroby dilaktamátu hořečnatého je reakce požadovaného laktamu s alkoxidem hořčíku a odstranění reakcí vzniklého alkoholu jeho oddestilováním z reakční směsi. Jak je však podle dosavadního stavu techniky známo, existuje několik dalších možných způsobů přípravy dilaktamátů hořčíku a předmětný vynález není omezen na shora popsaný postup.
Pro usnadnění manipulace se dilaktamát hořčíku ve výhodném provedení rozpustí v epsilon-kaprolaktamu pro pozdější použití při polymerizaci epsilon-kaprolaktamu. Reakce dilaktamátu hořčíku se sloučeninou s funkčními skupinami halogenidu kyseliny se může snadno provádět jakýmkoliv vhodným způsobem. Dilaktamát se může například přidat do roztoku sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny rozpuštěné ve vhodném inertním rozpouštědle, jako je tetrahydrofuran, načež se směs intenzivně míchá, aby došlo k reakci. Rozpouštědlo může být potom odpařeno, čímž vznikne směs acyllaktamu a halogenidu hořečnatého. Jestliže se jako rozpouštědla pro dilaktamát hořčíku použije epsilon-kaprolaktamu, bude produkt též obsahovat epsilon-kaprolaktam a další množství epsilon-kaprolaktamu může být přidáno pro úpravu viskozity při manipulaci a přečerpávání. Tento roztok je prvním roztokem při způsobu podle vynálezu. Jelikož je acyllaktam iniciátorem polymerizace epsilon-kaprolaktamu, je důležité, aby v podstatě veškerý dilaktamát horečnatý přidaný do sloučeniny s funkčními skupinami kyseliny pro její převedení na acylaktam, byl převeden na inaktivní halogenid hořečnatý. Dosáhne se toho použitím 2+0,2 ekvivalentů funkčních skupin halogenidu kyseliny na každý mol dilaktamátu hořečnatého při přípravě směsi. Ve výhodném provedení se na každý mol dilaktamátu hořečnatého používá 2 ekvivalentů funkčních skupin halogenidu kyseliny.
Tím se eliminuje možnost vzniku halogenmagnéziumlaktamátu, v přítomnosti iniciátoru, v prvním roztoku a zabrání se předčasné polymerizaci. Halogenmagnéziumlaktamát je totiž účinným katalyzátorem polymerace epsilon-kaprolaktamu.
Druhým roztokem použitým ve způsobu podle vynálezu je roztok dilaktamátu hořečnatého v epsilon-kaprolaktamu. Jestliže se první a druhý roztok přivedou do reakce při vhodné reakční teplotě, zreaguje pravděpodobně dilaktamát hořečnatý z druhého roztoku s halogenidem hořečnatým přítomným v prvním roztoku za tvorby halogenmagnéziumlaktamátu in situ, čímž se získá vysoce účinný katalyzátor pro polymerizaci laktamu. Dilaktamát hořčíku by se měl přidat v takovém přebytku, aby došlo k dezaktivaci nečistot a k polymerizaci epsilon-kaprolaktamu. Toto množství bude proměnné v závislosti na koncentraci nečistot a na polymerizační rychlosti požadované pro danou aplikaci. Výhodné množství přídavného dilaktamátu hořčíku se obecně pohybuje v rozmezí od 0,5 molu do 1 molu na jeden ekvivalent funkčních skupin halogenidu kyseliny sloučeniny s těmito funkčními skupinami použité pro přípravu roztoku acyllaktamu a magnéziumhalogenidu.
Smísení prvého a druhého roztoku podle vynálezu a zavedení směsi do formy může být provedeno různými postupy. Při odlévání a reaktivním vstřikování, kde je žádoucí rychlá reakce se obvykle první a druhý roztok podle vynálezu prudce a intenzivně promísí a směs
CS 266 328 B2 se okamžitě zavede do formy. Může být volena jakákoliv teplota formy, při níž dojde k polymerizaci, obecně v rozmezí od přibližně 80 °C do přibližně 250 °C a ve výhodném provedení od přibližně 100 °C do přibližně 160 °C. Pro míšení obou roztoků a tím tvorbu blokových polyamidových kopolymerů nylonu se však hodí různé způsoby míšení a způsob podle vynálezu není žádným konkrétním postupem omezen.
Následující příklady demonstrují způsob výroby blokových polyamidových kopolymerů nylonu. Díly a procenta jsou uváděny hmotnostně, pokud není uvedeno jinak.
Přikladl
Příprava magnezium-bis-pyrolidonátu v kaprolaktamu
Do jednolitrové čtyřhrdlé baňky vybavené míchadlem, destilační hlavou, teploměrem a uzávěrem a umístěné na olejové lázni bylo přidáno 12 gramů (g) hořčíku, 200 mililitrů (ml) ethanolu, a 100 mililitrů (ml) heptanu. Roztok byl přiveden k varu pod refluxem zvýšením teploty lázně na přibližně 81 °C, přičemž byla v baňce vytvořena dusíková atmosféra. Teplota roztoku byla přibližně 72 °C. Do tohoto roztoku pod refluxem bylo za míchání roztoku přidáno 80 ml 2-pyrolidonu. Za přibližně 10 minut po přídavku 2-pyrolidonu byl ethanol a heptan oddestilován při atmosférickém tlaku. Dále bylo přidáno 140 gramů kaprolaktamu v tavenině a teplota lázně byla zvýšena na přibližně 120 °C a baňka byla umístěna pod vakuum. Tlak byl poté snižován pomalu na 933,2 Pa, aby se odstranil další etanol a heptan, které byly zachycovány do odlučovače se suchým ledem a acetonem. Do baňky bylo přidáno 284 g kaprolaktamu vysušeného v tavenině, přičemž se tlak udržoval na 933,2 Pa. Teplota olejOvé lázně byla pomalu zvyšována na hodnotu přibližně 140 °C a tlak byl snižován pomalu na 266,7 Pa. Po odstranění 171,5 g látky byl horký roztok ochlazen na 85 °C a v této době byl převeden do dvouvrstvého plastikového sáčku a nechal se zchladnout a ztuhnout na suchém ledu. Po ztuhnutí byl výsledný ztuhlý roztok rozdrcen na jemné částice. Výtěžek byl 500,6 g látky, ' která obsahovala 0,5 molu magnézium-bis-2-pyrolidonátu v kaprolaktamu.
Příklad 2
Příprava sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny
I Látka s funkčními skupinami halogenidu kyseliny byla připravena reakcí polyesteru se třemi funkčními hydroxylovými skupinami s halogenidem di-funkční kyseliny. Výslednou j sloučeninou je výhodná sloučenina s funkčními skupinami halogenidu kyseliny, popsaná výše.
। Do 2 litrové baňky bylo k 801 g póly(oxypropylen)triolu s koncovým etylenoxidovým seskupením (přibližně molekulová hmotnost 4 800), 81,4 g chloridu kyseliny tereftalové a 400 g tetrahydrofuranu přidáváno během přibližně 10 minut 67 ml triethylaminu a 80 ml tetrahydrofuranu. Molární poměr triolu k chloridu difunkční kyseliny byl 2:5. Směs byla udržována při pokojové teplotě a za atmosféry dusíku po dobu 3 hodin. Výsledná směs byla potom přefiltrována, přičemž poskytla nažloutlý filtrát. Z malého vzorku byl odpařen tetrahydrofuran za použití rotačního odpařovače s vodní lázní o teplotě 60 až 70 °C, aby mohl být vypočten výtěžek získané sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny. Výtěžek byl 759,1 g sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny v tetrahydrofuranu.
Příklad 3
Příprava roztoku acyllaktamu a chloridu hořečnatého ” Roztok acyllaktamu v souhlasu s předmětným vynálezem byl připraven reakcí 2 ekvivalentů sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny podle příkladu 2 s jedním molem .
magnezium-bis-pyrolidonátu podle příkladu 1.
CS 266 328 B2
Do baňky obsahující 1 143,1 g sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny v tetrahydrofuranu podle příkladu 2 bylo přidáno 134 g roztoku magnezium-bis-pyrolidonátu v kaprolaktamu připraveného podle příkladu 1. Výsledná směs byla prudce promíchána při pokojové teplotě a potom odpařena v rotačním odpařovači vyhřátém vodní lázní na 60 až 70 °C. Výtěžek po odpaření byl 861,0 q směsi (příklad přípravy prvního roztoku při způsobu podle vynůIezu).
Příklad 4 až 6
Příprava blokového polyamidového kopolymeru na bázi polyamidu-6
Směs připravená podle příkladu 3 byla použita v následujících třech příkladech 4 až 6 pro demonstraci přípravy blokového polyamidového kopolymeru za použití magnezium-bis-pyrolidonátu připraveného podle příkladu 1. Do třech zkumavek bylo vloženo 5,7 g látky připravené podle příkladu 3 a 20 g destilovaného kaprolaktamu. Každá ze zkumavek byla umístěna na olejovou lázeň s teplotou udržovanou na 130 °C. Jakmile se vyrovnala teplota látek ve všech zkumavkách, bylo do každé ze zkumavek v jednotlivých příkladech přidáno určité množství magnezium-bis-pyrolidonátu v kaprolaktamovém roztoku podle příkladu 1 a byl sledován čas naběhnutí polymerizace. Tabulka 1 níže uvádí množství roztoku magnézium-bis-pyrolidonátu v kaprolaktamu (MGPC) přidaného v každém příkladu a polymerizační dobu.
Tabulka 1
Příklad Roztok MGPC (g) Polymerizační doba (s)
1,7
0,8
0,4 až 20 žádná reakce po 10 minutách
Příklad 7
V tomto příkladu bylo vloženo 95 g směsi připravené podle příkladu 3 výše, společně se 132 g kaprolaktamu a 3 ml 4% vodného roztoku octanu mědnatého, do 500 ml 4hrdlé baňky vybavené míchadlem, vstupem dusíku, termočlánkem, vyhřívaným pláštěm a hlavou pro vakuovou destilaci. Směs byla potom promíchávána a zahřívána na přibližně 130 °C, přičemž byla udržována pod vakuem. Poté, co bylo 25 ml látky odstraněno vakuovou destilací, byla směs ochlazena a udržována při teplotě 100 °C pod vakuem až do použití.
Do druhé baňky bylo předloženo 26 g jednomolárního roztoku magnezium-bis-2-pyrolidonátu v kaprolaktamu a 174 g bezvodého kaprolaktamu. Po odplynění směsi byla teplota zvýšena a udržována na 100 °C za vakua až do použití.
Stejné objemy shora připravených roztoků byly separátně přečerpány dvěmi zubovými čerpadly Zenith č. 5 do statického mixe'ru Kenics o rozměrech 0,64x20,3 cm a směs byla zavedena do formy povlečené teflonem o rozměrech 20,3 cm x 20,3 cm x 32 cm, která byla předem vyhřátá na 130 °C. Ze záznamu exotermního průběhu teploty bylo zjištěno, že polymerizace byla dokončena po 104 sekundách po naplnění formy. Látka se ponechala ve formě dalších 200 sekund na celkový čas přibližně 5 minut. Z výsledného odlitku byla vyříznuta zkušební tělíska pro účely zkoušení různých mechanických vlastností v podstatě podle těchto metod:
Pevnost v tahu ASTM 638 (MPa)
Pevnot v dotržení: ASTM D 1 004 (N/m)
Modul pružnosti v ohybu: ASTM D 638 (MPa)
Tažnost: ASTM D 638 (%)
Vrubová houževnatost IZOD: ASTM D 256 (J/m)
CS 266 328 B2 7
Vlastnosti tvářeného vzorku podle příkladu 7 jsou uvedeny v tabulce II:
Tabulka 2
Pevnost v tahu, MPa, na mezi kluzu 50,8
pri pro i Žen í 4 , 1
Tažnost, , % na mezi kluzu 8,5
při přetržení 90
Pevnost v dotrže ?ní, N/m 2 R 2
Modul pružnosti v ohybu, MPa 1 517
Vrubová houževnatost Izod z J/m 293
Shora uvedené příklady demonstrovaly přípravu acyllaktamového roztoku (první roztok způsobu podle vynálezu) z magnezium-bis-2-pyrolidonátu, jako dilaktamátu hořčíku a přípravu blokového polyamidového kopolymeru z tohoto roztoku. Magnézium~bis~2-pyrolidonát může být ve shora uvedených příkladech nahrazen jinými dilaktamáty hořčíku, jako je magnézíum-bis-(epsilon-kaprolaktamát).

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby blokového polyamidového kopolymeru, vyznačující se tím, že se spolu za současné reakce smísí při teplotě od 100 do 160 °C.
    - první roztok, který je roztokem acyllaktamu a halogenidu horečnatého v epsilon-kaprolaktamu, jež byly připraveny reakcí 2+0,2 ekvivalentu sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny s jedním molem dilaktamátu horečnatého, přičemž sloučeninou s funkčními skupinami halogenidu kyseliny je adukt 1 ekvivalentu polyétertriolu o molekulové hmotnosti 1 000 až 10 000 s 1 až 2 ekvivalenty dihalogenidů dikarboxylových kyselin a
    - druhý roztok, který je roztokem dilaktamátu horečnatého v epsilon-kaprolaktamu a obsahuje dilaktamát hořečnatý v množství od 0,5 do 1,0 molu, vztaženo na ekvivalent halogenidu kyseliny použitého při tvorbě prvního roztoku, přičemž hmotnostní poměr acyllaktamu k epsilon-kaprolaktamu v reakční směsi je v rozmezí od 1:9 do 9:1.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že laktamy v dilaktamátech hořčíku uvedených v prvním a druhém roztoku se vyberou ze skupiny zahrnující epsilon-kaprolaktam, 2-pyrolidon a lauryllaktam.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že dilaktamátem hořčíku uvedeným v prvním a druhém roztoku je bis(2-pyrolidonát)hořečnatý.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že halogenidem kyseliny je chlorid kyseliny.
  5. 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že uvedený první roztok se vytvoří reakcí
    2 ekvivalentů sloučeniny s funkčními skupinami halogenidu kyseliny s jedním molem dilaktamátu horečnatého.
  6. 6. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že polyetertriol je odvozen od polyethylenoxidu, polypropylenoxidu nebo polytetramethylenoxidu.
CS849619A 1984-10-09 1984-12-11 Způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů CS266328B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/658,958 US4587305A (en) 1983-12-12 1984-10-09 Composition for use in preparing nylon block copolymer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS961984A2 CS961984A2 (en) 1989-03-14
CS266328B2 true CS266328B2 (cs) 1989-12-13

Family

ID=24643452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849619A CS266328B2 (cs) 1984-10-09 1984-12-11 Způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266328B2 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS961984A2 (en) 1989-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0067695B1 (en) Process for the preparaton of nylon block polymers
EP0067693B1 (en) Acid halide and acyllactam functional materials
US4590243A (en) Process for the preparation of nylon block polymers
EP0151911B1 (en) Process for preparing nylon block copolymers and composition for use in the same
JPH0471931B2 (cs)
US4297454A (en) Manufacture of a block copolymer containing a polyetheramide and a polylactam
EP0067694B1 (en) Acid halide and acyllactam functional materials and process for the preparation of nylon block polymers therewith
CS266328B2 (cs) Způsob výroby blokového polyamidového kopolymerů
KR880000829B1 (ko) 이미드와 알코올의 축합방법
US4595747A (en) Viscosified lactam polymerization initiator solutions
US4649177A (en) Process for the preparation of nylon block polymers
US4581419A (en) Acyllactam functional materials
JPS60168723A (ja) ナイロンブロツク共重合体の製法
RU2041889C1 (ru) Алкилфталаты полиоксиалкиленфталиллактамов и способ их получения
KR900004793B1 (ko) 나일론-6-블록공중합체의 제조방법
US4696977A (en) Process for preparing nylon block copolymers
EP0357112B1 (en) Conversion products of lactam-blocked diisocyanates and polylactam block copolymers derived therefrom
US4645800A (en) Acyllactam functional materials
RU2110531C1 (ru) Способ получения ударопрочного блоксополиэфирамида
US4590244A (en) Acid halide functional materials
JPS6254342B2 (cs)
US4628075A (en) Acid halide functional materials
KR900001376B1 (ko) 반응사출 성형에 의한 나일론-폴리에테르 블록 공중합체의 제조방법
KR900004796B1 (ko) ε-카프로락탐 블록중합반응에 적합한 조성물
JPH0471930B2 (cs)