CS266301B2 - Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje - Google Patents

Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje Download PDF

Info

Publication number
CS266301B2
CS266301B2 CS846477A CS647784A CS266301B2 CS 266301 B2 CS266301 B2 CS 266301B2 CS 846477 A CS846477 A CS 846477A CS 647784 A CS647784 A CS 647784A CS 266301 B2 CS266301 B2 CS 266301B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mold
cooling
air
chamber
passages
Prior art date
Application number
CS846477A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Vincent Foster
Stanley Peter Jones
Original Assignee
Emhart Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB838307462A external-priority patent/GB8307462D0/en
Priority claimed from CS639983A external-priority patent/CS239944B2/cs
Application filed by Emhart Ind filed Critical Emhart Ind
Priority to CS846477A priority Critical patent/CS266301B2/cs
Publication of CS266301B2 publication Critical patent/CS266301B2/cs

Links

Landscapes

  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Pohyblivé boční části formy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje jsou opatřeny chladicími průchody prochá­ zejícími směrem nahoru od vstupu na spodní ploše boční části. Pod bočními částmi je uspořádána nejméně jedna komora, která je uspořádána pod bočními částmi v jejich otevřené a/nebo uzavřené poloze, takže jeden nebo více nahoru směřujících vývodů komory při bočních částech v jejich'první nebo druhé poloze je propojen se vstupy chladicích průchodů. Do komory se vhání vzduch, takže při propojení vývodu nebo vývodů komory se vstupy chladicích průchodů je na všech vstupech v podstatě rovnoměrný tlak vzduchu, který vstupuje do chladicích průchodů a při průchodu ochlazuje boční části.

Description

Vynález se týká způsobu chlazení formy cyklicky pracujícího sklářského formovacího « stroje, která sestává ze dna formy vymezujícího spodní část dutiny formy, ve které je při činnosti stroje formována roztavená sklovina, a dvou bočních částí vymezujících boční strany dutiny, přičemž každá z bočních částí je při činnosti stroje přemístitelná do uzavřené a otevřené polohy.
Ve stroji pro výrobu skleněných nádob s tak zvanými jednotlivými sekcemi, je vedle sebe uspořádána řada jednotek nebo sekcí pro výrobu nádob, které jsou zásobovány sklovinou ze společného zdroje, a jejich výrobky jsou předávány na společný dopravník. Každá z těchto sekcí obsahuje nejméně jednu připravenou formu, ve které se z kapky roztavené skloviny dodané do formy vytváří předtvar, a nejméně jednu foukací formu, ve které se předběžně vyfouknutá sklovina vyfoukne na konečný tvar nádoby. Foukací forma obsahuje nehybné dno formy, které tvoří spodní část dutiny formy, a dvě boční části tvořící boční stěny dutiny. Uvedené dvě boční části jsou připevněny na nosných ramenech, která jsou pohyblivá tak, že boční části se mohou pohybovat směrem k sobě do uzavřené polohy, ve které boční části dosedají na dno a na sebe navzájem, takže předtvar je uzavřen v dutině vymezené bočními částmi a dnem. Ramena se mohou pohybovat také tak, že boční části se oddálí jedna od druhé a přejdou do druhé, otevřené polohy, která umožňuje vyjmutí vytvarovaných výrobků z formy.
Protože formy stroje s jednotlivými sekcemi přejímají ze skloviny teplo rychlostí, která je vyšší než rychlost rozptylu tepla do okolní atmosféry bez přídavného chlazení, jsou takové formy opatřeny chladicími prostředky, které chladí formu tak, že tato forma v průběhu po sobě následujících operací stroje zůstává na přibližně konstantní průměrné teplotě. Protože sekce stroje s jednotlivými sekcemi musí být s ohledem na přívod skloviny umístěny těsně u sebe, je kolem formy pro účely chlazení k dispozici jen velmi omezený prostor. Jedním z řešení tohoto problému je přivádění chladicího vzduchu rámem sekce stroje do svislé chladicí šachty, která je opatřena tryskami, které směrují vzduch na vnější stranu formy. Toto řešení má však nevýhodu spočívající v tom, že do proudu vzduchu směřujícího na formu zasahují ramena nesoucí boční části. Další nevýhoda spočívá v tom, že lze jen obtížně dosáhnout individuálního chlazení jednotlivých míst formy. Jiná další nevýhoda spočívá v tom, že tyto chladicí šachty jsou zdrojem nežádoucího hluku. V jiném provedení chladicích prostředků se chladicí vzduch přivádí nosnými rameny bočních částí formy do komory, která je vytvořena kolem formy. Toto provedení má nevýhodu spočívající v tom, že vyžaduje složitou konstrukci ramen, která musí umožnit jak pohyb ramen, tak i průtok chladicího vzduchu. Kromě toho musí být mezi ramenem a boční částí formy vloženo těsnění, což přináší časové ztráty při výměně forem a zvyšuje pořizovací náklady formy. Podobně jako v prvním případě je rovněž obtížné dosáhnout individuálního chlazení jednotlivých míst formy. Z uvedených důvodů se proto prováděly pokusy s chlazením forem vzduchem procházejícím průchody v bočních částech formy. Příklady lze nalézt v britském patnetovém spisu č. 1 337 292 a v americkém patentovém spisu č. 4 251 253 - obr. 10 až 12. V těchto provedeních je vzduch přiváděn nosnými rameny do průchodů pomocí trubic. Toto řešení tedy vyžaduje nákladnou konstrukci ramen a mezi rameny a částmi formy jsou navíc trubkové spoje, které způsobují zdržení při výměně formy a zvyšují její pořizovací náklady. Další nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že chladicí vzduch mění ve formě prudce směr svého pohybu, takže se podstatně zvyšuje průtočný odpor pro vzduch, což vyžaduje použití vyššího tlaku vzduchu. Použití vyššího tlaku vzduchu je však nevýhodné, protože se tím zvyšují náklady. Průtok vzduchu je kromě toho nerovnoměrný, v důsledku čehož je nerovnoměrné i chlazení, jehož rozložení lze jen obtížně předpovědět. Je tedy obtížné předem určit polohu chladicích průchodů, která by umožnila dosažení optimálního chlazení. Jestliže průchody nejsou již při výrobě nastaveny správně, může být chlazení upraveno vložením zátek nebo uzavíracích pouzder do průchodů, což je však časově náročný pokusný způsob zatížený chybami, protože účinek zátek a/nebo pouzder lze opět jen těžko předpovědět.
Úkolem vynálezu je proto nalezení způsobu chlazení formy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje, ve které průchody v bočních částech formy mohou být zásobovány
CS 266 301 B2 chladicím vzduchem tak, že se dosáhne v podstatě rovnoměrného a předem definovaného chlazePředmětem vynálezu je způsob chlazení cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje, kde forma sestává ze dna vymezujícího spodní část dutiny formy, ve které je při r I mu >'i I i .·: I t t > j t' I <> i nu »v.í nn » <rz I n voná πk I ον I ιι.ί , π dvou I χ„*·η Í di Λ π I. í v ytnozti Jících boční strany dutiny, přičemž každá z bočních částí je při činnosti stroje přemístitelná mezi uzavřenou a otevřenou polohou formy. Podstata vynálezu spočívá v tom. Že po část doby, kdy se boční části nacházejí v uzavřené poloze, se vzduch s rovnoměrným tlakem do 14 kPa přivádí do oblasti spodních stran bočních částí, které tvoří vstupy chladicích průchodů probíhajících přímo vzhůru bočními částmi, takže chladicí vzduch se rozvádí s rovnoměrným tlakem současně do všech chladicích průchodu a je poháněn vzhůru chladicími průchody, přičemž rovnoměrně a definovaným způsobem tyto boční části chladí.
Při způsobu podle vynálezu lze přesně předvídat chladicí účinek jednotlivých průchodů a rozložení chlazení kolem dutiny může být řízeno rozmístěním průchodů, které může být stanoveno pomocí matematického modelu určujícího dosažení optimálního rozložení chlazení. Dále, proud chladicího vzduchu není rušen rameny nesoucími boční části formy a vzduch neprochází těmito nosnými rameny.
Průchody v bočních částech formy mohou být tvořeny otvory procházejícími těmito bočními částmi nebo prostory mezi žebry na těchto bočních částech. Otevřená strana prostoru může být v tomto případě uzavřena vnějším pláštěm připevněným k boční části, který zabrání úniku vzduchu z průchodu.
Vzduch může být přiváděn do chladicích průchodů, jestliže jsou boční části ve své otevřené nebo uzavřené poloze. Boční části jsou však ve své uzavřené poloze po větší část pracovního cyklu než ve své otevřené poloze. Dále, boční části na sebe ve své uzavřené poloze dosedají, takže je snazší přivádět chladicí vzduch do bočních částí v jejich uzavřené poloze. Je proto výhodné, jetliže vzduch je přiváděn pod obě boční části formy v jejich uzavřené poloze.
V zájmu dosažení lepší regulace chlazení změnou délky chladicí periody a také proto, aby se zabránilo naražení chladicího vzduchu při otevřené formě přímo na roztavenou sklovinu, je výhodné, jestliže vzduch se přivádí po nastavitelnou dobu v čase, kdy jsou boční části ve svých uzavřených nebo otevřených polohách.
Je výhodné použít tlak vzduchu nepřesahující 1,4 kPa, což je vhodný pracovní tlak umožňující rovnoměrné proudění vzduchu.
V zájmu dosažení rovnoměrnějšího tlaku na vstupech chladicích průchodů je výhodné, jestliže průřez komory kolmo ke směru proudění vzduchu v této komoře je nejméně trojnásobkem součtu průřezů chladicích průchodů, zásobovaných vzduchem z komory.
Vynález je dále objasněn příklady provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů. Je třeba zdůraznit, že znázorněné příklady provedení byly vybrány pouze pro vysvětlení vynálezu a nepředstavují žádné omezení tohoto vynálezu. Jednotlivé výkresy znázorňují, na obr. 1 boční pohled na první provedení formypřičemž některé části jsou z důvodu přehlednosti vynechány, na obr. 2 půdorysný pohled na první provedení soustavy forem, opět s vynechanými částmi a s vyjmutou formou, směr pohledu obr. 1 je na obr. 2 vyznačen šipkou I, na obr. 3 dílčí boční pohled na druhé provedení soustavy forem, přičemž některé části jsou z důvodu přehlednosti vynechány, na obr. 4 svislý řez třetím provedením soustavy forem, na obr. 5 pohled podobný pohledu z obr. 4 a znázorňující čtvrté provedení soustavy forem a na obr. 6 řez v rovině VI-VI z obr. 5.
První provedení soustavy forem, které je schematicky znázorněno na obr. 1 a 2, obsahuje
CS 266 301 B2 dvě shodné formy 10 uspořádané proti sobě podél podélné osy sekce cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje typu s jednotlivými sekcemi. Na obr. 1 je znázorněna pouze jedna forma 10 První provedení soustavy forem je připevněno na rámu 12 stroje a je zásobováno chladicím vzduchem procházejícím dvěma dutými rameny 14 rámu 12, která jsou uspořádána napříč k jedné z forem 10.
Adaploiová deska 1_G opatřená uložením 1.7 je neznázorněnýml pí ipovňovacíml prvky zasahujícími do uložení 1J připevněna na mechanismu dna, který na výkresu není znázorněn a je na rámu Γ2 známým způsobem přestavitelný ve svislém směru. Adaptorová deska 16 má za úkol rozvod neznázorněných vakuových přívodů k formě 10, které jsou uspořádány přímo na adaptorové desce 16, a nesení dvou přetlakových komor 18 soustavy forem 10. Jednotlivé komory 12 jsou vodorovně uspořádány nad jedním z dutých ramen 14 a nad adaptorovou deskou 16 pod pří služnou formou 10. Jedna z komor 18 je uspořádána kolmo k sekci, zatímco druhá komora 18 je uspořádána napříč svého dutého ramene 14 a je zahnuta kolem druhé komory 18, aby dosáhla adaptorovou desku 16 - obr. 2.
Jednotlivé komory 18 jsou zásobovány tlakovým vzduchem ze zdroje vzduchu. Zdroj vzduchu obsahuje dmýchadlo, například neznázorněný ventilátor, který při činnosti stroje pracuje průběžně a dmýchá vzduch do komory 19 vytvořené uvnitř rámu 12, tj. do vnitřního prostoru dutého ramene 14. Jednotlivá dutá ramena 14 jsou na svých horních stranách opatřena otvory 20, do kterých teleskopicky zasahují trubky 22. Trubka 22 slouží pro spojení komory 19 s komorou 18 a je pohyblivá, aby se mohla přizpůsobit změnám výšky komory 18 Mezeru mezi trubkou 22 a dutým ramenem 14 uzavírá těsnicí kroužek 24, který však dovoluje svislý pohyb trubky 22 a omezuje její boční pohyb. Horní konec trubky 22 je opatřen vnější přírubou 26, která je v komoře 18 uložena ve vybrání ve spodní stěně 28 komory 18
V přívodu vzduchu je dále zařazen ventil .30, kterým je komora 19 regulovatelně propojena s komorou .18, Ventil 30 slouží k otevírání a uzavírání vstupu do komory 18. Ventil 30 je řízen elektronickými řídicími obvody stroje tak, že je otevřen pouze po určitou část každého cyklu činnosti stroje, během které je chlazena forma 10 příslušející ke komoře 18. Ventil 30 otevírá a uzavírá horní konec trubky 22. Ventil 30 obsahuje klapku 32, která je otočně uložená na čepu 34., kolem kterého se může otáčet mezi uzavřenou polohou, znázorněnou na obr. 1 plnou čarou, ve které klapka 32 uzavírá horní konec trubky 22, a otevřenou polohou, znázorněnou na obr. 1 čerchovaně. Mezi horní stěnou 38 komory 18 a zadním ramenem 40 klapky 32 je uspořádána pružina 36 tlačící klapku 32 do její otevřené polohy, zatímco do uzavřené polohy je klapka 32 přemísEována válcem a membránovým pístem, který tlačí směrem dolů'ná přední rameno 44 klapky 32.· Soustava válce s membránovým pístem ‘ obsahuje píst 42, který je opatřen hlavou 43, která je maticí 46 připevněna k membráně 48 válce 50. Membránou 4_8 prochází čep 45 zapadající do vybrání, takže čep 45 slouží k vedení pohybu pístu 42. Při zavedení tlakového vzduchu do válce 50 je membrána 48 stlačena dolů a vezme s sebou píst 42, který pak stlačí dolů přední rameno 44 klapky 32. Použití ' ventilu 30 tohoto provedení s membránovým válcem šetří prostor, zejména ve svislém směru.
Horní strany dvou komor 18 nad adaptorovou deskou 16 jsou uzavře'ňy společnou těsnicí deskou 52, která dosedá na horní stěny 38. Těsnicí deska 52 je k bočním stěnám 54 - (obr. 2) - komor 18 přišroubována a může být tudíž snadno sejmuta. V těsnicí desce 52 jsou vytvořeny vývody 56 procházející svisle touto těsnicí deskou 52, které tvoří svislé průchody pro odvod vzduchu z komor 18.
Jednotlivé formy 10 prvního provedení soustavy forem 10 mají dno 58 připevněno na horní straně těsnicí desky 52- Jednotlivá dna 58 jsou opatřena vystouplými částmi 60, jejichž horní plochy 62 tvoří spodní stranu dutiny formy 10, ve které se při činnosti stroje formuje roztavená sklovina. Jednotlivá dna 58 jsou opatřena vnitřními komorami 64, jejichž prostřednictvím lze ve formě běžným způsobem vytvořit podtlak. Vnitřní komora 64 je prostřednictvím plovoucího těsnění 66 uloženého v otvoru v těsnicí desce 52 propojena s trubkou 68, která prochází svisle komorou 18 a spojuje dno 58 s adaptorovou deskou 12·
CS 266 301 B2
Prostřednictvím trubky 68 lze tedy ve spodní desce 58 vytvořit podtlak.
Jednotlivé formy 10 dále obsahují dvě boční části 70 tvořící boční strany dutiny formy 10. Boční části 70 jsou připevněny na nosných ramenech 72, z nichž je na obr. 1 pouze jedno znázorněno. Nosná ramena 72 jsou neznázorněným pohybovým ústrojím pohyblivá běžným pienibi'in, I nití.' p-diiid 1 i vé boční Mni I 70 n<> v piíibčhu cyklu č I ihioii I I nt.toje pohybují do své první, uzavřené polohy znázorněné na obr. 1, ve které dosedají na dno 58 a druhou boční část a vytvářejí dutinu formy 10, takže se může provádět formování, a do druhé, otevřené polohy, ve které jsou boční části 70 od sebe oddáleny, takže umožňují vyjmutí formovaných výrobků z dutiny formy 25· Boční části 70 se pohybují nad komorami 25, které jsou uspořádány ve vodorovné rovině pod bočními částmi 25' zejména v jejich první, uzavřené poloze. Boční části 70 ve své první, uzavřené poloze, dosedají na dno 58, přičemž vystouplé části 60 dna 58 zapadají do drážek 74 v bočních částech 25· Boční části 70 ve své uzavřené poloze také dosedají na sebe navzájem a jejich plochy 76 v součinnosti s horními plochami 62 vymezují dutinu formy 10.
Dno 58 je opatřeno svislými průchody 78, jejichž pomocí jsou vývody 56 těsnicí desky 52 propojeny se svislými průchody 78., které procházejí svisle dnem 58. Jestliže se boční části 70 nacházejí ve své první, uzavřené poloze nad komorou 18 - obr. 1, jsou tyto svislé průchody 78 propojeny s válcovými podélnými chladicími průchody 80 vytvořenými v bočních částech 70 formy 22. Chladicí průchody 80 mají vstupy na spodní ploše boční části 22 a procházejí boční částí 70 nahoru, takže jednotlivé chladicí průchody 80 probíhají mezi svým vstupem a výstupem do atmosféry přibližně v přímce. Vzduch tedy proudí ze svislých průchodů 22 do chladicích průchodu 80 a dále nahoru těmito chladicími průchody 22· Chladicí průchody 80 jsou rozloženy kolem formy 10 tak, že vzduch procházející těmito chladicími průchody 80 z komory 18 má na formu 10 požadovaný chladicí účinek. Chladicí průchody 80 jsou tvořeny kruhovými vrtáními v boční části 70 a jejich rozložení se řídí požadovaným chladicím účinkem. V prvním provedení soustavy forem 10 jsou chladicí průchody 80 rozloženy v kruhu kolem střední osy dutiny formy 10 - obr. 2.
Jestliže se boční části 70 při činnosti prvního provedení soustavy forem 10 nacházejí ve svých prvních, uzavřených polohách,je ve válcích 50 snížen tlak vzduchu, takže klapky 32 se mohou natočit do svých otevřených poloh a do komor 18 může vniknout tlakový vzduch. Zdroj tlakového vzduchu je konstruován tak, aby zajistil přetlak 14,2 kPa. Vzduch opouští komory 18 vývody 56 a průchody 78 , 80 a při průchodu kolem formy 10 ji chladí. Po určitém časovém intervalu, který muže ale nemusí být pro jednotlivé formy 10 stejný, se do válce 50 přivede tlakový vzduch, čímž se uzavře klapka 32 a přeruší přívod vzduchu. Uvedený časový interval se může měnit podle požadovaného chladicího účinku. V prvním provedení soustavy forem 10 má těsnicí deska 52 jeden vývod 56 pro každý z průchodů 22' 22· hze však použít také úpravu spočívající v tom, že těsnicí deska 52 bude mít výřezy, které umožní přístup vzduchu do více než jednoho průchodu 22' 22' takže komora 18 může mít dokonce pouze jeden vývod přizpůsobený všem průchodům 22' 22· Komory 18 jsou konstruovány tak, že jejich vstupy jsou dostatečně vzdáleny od jejich výstupů, takže se dosáhne přibližně rovnoměrného tlaku na vstupech průchodů 22' 22* Vývody komory 18 směřují nahoru a vzduch opouštějící komoru 18 může do průchodu 22' 22 proudit v přímém směru, čímž se na minimum snižuje nerovnoměrnost průtoku vzduchu.
Komory 18 jsou konstruovány tak, že vzduch je přiváděn do jednotlivých chladicích průchodu 8^0 s přibližně stejným tlakem. Vstupy komory 18 jsou za tím účelem dostatečně vzdáleny od jejích výstupů a objem komory 18 je dostatečně velký. Bylo zjištěno, že příčný průřez komory 18 napříč ke směru proudění vzduchu v této komoře 18 má být nejméně trojnásobkem součtu průřezů chladicích průchodů 80 zásobovaných z přetlakové komory 22· v prvním provedení soustavy forem 10 zásobuje každá komora 18 třicetdva chladicích průchodů . 2 s průměrem 6 mm. Z toho vyplývá celkový průřez 905 mm , zatímco komora 18 je 37 mm vysoká a 80 mm široká, z čehož vyplývá průřez 2 960 mm .
CS 266 301 B2
V prvním provedení soustavy forem 10 je průtok vzduchu chladicími průchody 80 určen průřezem s délkou chladicích průchodů 80, protože zde není žádný jiný podstatnější pneumatický odpor. Tato skutečnost umožňuje použití nízkotlakého vzduchu, který může být získáván jednoduchými ventilátory používanými v běžných strojích pro vhánění vzduchu do chladicích šachet. Kromě toho lze snadno předpovídat průtočné poměry, což umožňuje přesné umístění < ‘111 nd I <* í cli pí ůchodů 80.
Druhé provedení soustavy forem 10, které je znázorněno na obr. 3, obsahuje dvě formy 100, které mají podobnou konstrukci jako formy 10, s tím rozdílem, že jejich dna 108 nezasahují pod jejich boční části 110 uložené ve vybrání 112 vytvořeném ve stěnách komory 88, která je uspořádána nad adaptorovou deskou 116. Forma 100 má dutinu 102 a plovoucí těsnění 106 je uloženo ve vybrání 112 a umožňuje vytvoření podtlaku ve dně 108. Komora 88 je uspořádána na vodorovné rovině pod bočními částmi 110 a je opatřena vývody 96 v těsnicí desce 92, které při bočních částech 110 v jejich první, uzavřené poloze jsou přímo propojeny se vstupy chladicích průchodů 114 v bočních částech 110. Jestliže je v druhém provedení soustavy forem 10 třeba chladit dno 108, mohou být výstupy komory 88 vytvořeny v boční stěně komory 88 kolem vybrání 112, takže vzduch může proudit do neznázorněných chladicích průchodů ve dně 108.
V obměnách prvního a druhého provedení soustavy forem 10 mohou být komory 18, 88 opatřeny výstupy, které tvoří trysky směřující vzduch na vnější plochy bočních částí 70, 110 formy 10, 100. Dále, ventily nemusí regulovat přívod do komory 18, 88, nýbrž naopak odvod z této komory 18, 88 Pod těsnicí deskou 52 nebo 92 může být například uspořádána posuvná deska, která může být soustavou pístů s válcem přesouvána tak, že otevírá nebo uzavírá vývody 56, 96 z komor 18, 88. Dále, soustava forem 10 podle vynálezu může být opatřena jednou těsnicí deskou na každou komoru 18, 88 a může být použit jakýkoli počet komor 18, 88, z nichž každá je spojena s jednou nebo více formami 10, 100. Jestliže je však jedna komora 18, 88 spojena pouze s jednou formou 10, 100, dosáhne se snáze výhody individuální regulace chlazení jednotlivých forem 10, 100. Výstupy komor 18, 88 mohou být se vstupy chladicích průchodů 80 spojeny i v druhé otevřené poloze bočních částí 70, 110, čímž se může nahradit jejich připojení v první, uzavřené poloze.
Jestliže je v prvním nebo druhém provedení formu 10, 100, lze toto provést bez obtíží tak, soustavy forem 10, 100 potřeba vyměnit že se podle potřeby vyjme těsnicí deska
52, 92 a nahradí jinou těsnicí deskou s rozložením vývodů 56, 96 vhodným pro novou formu 10, 100. Jestliže má nová forma 10, 100 jinou výšku, zvedne se zvednutím nebo snížením mechanismu spodní desky adaptorová deska 16, 116, která s sebou vezme komory 18, 88.
Trubky 22 se přitom vysouvají nebo zasouvají do dutých ramen 14.
Třetí provedení soustavy forem 10, které je znázorněno na obr. ý, obsahuje dvě shodné formy 10 uspořádané proti sobě po stranách podélné osy sekce cyklicky pracujícího sklářského stroje typu s jednotlivými sekcemi. Každá z forem obsahuje dvě boční části 70, které jsou připevněny na neznázorněných nosných ramenech, která jsou neznázorněným hnacím ústrojím běžným způsobem přemístitelná tak, že boční části 70 jednotlivých forem 10 se přemistují směrem k sobě do své první, uzavřené polohy, znázorněné na obr. 1, nebo od sebe do druhé otevřené polohy, která umožní vyjmutí formovaného výrobku z formy 10. Jednotlivé formy 10 dále obsahují dno 58, které spočívá na těsnicí desce 52. Boční části 70 ve své první, uzavřené poloze dosedají na dno 58 a na sebe navzájem, takže vymezují dutinu formy 10. V bočních částech 70 jsou dále vytvořeny chladicí průchody 80, které procházejí bočními částmi 70 formy 10 směrem nahoru vstupy jsou svislými průchody 78 a mají vstupy ve spodní ploše bočních částí 70. Tyto ve spodní desce 58 propojeny s vývody 56 v těsnicí desce 52.
Těsnicí deska 52 tvoří část mechanismu 120 dna, který je posuvně ve svislém směru uložen na rámu 11 stroje. Mechanismu 120 je uložen ve vybrání 122 v rámu 11. Nastavení ve svislém směru se provádí šroubem 124, který prochází závitem v mechanismu 120 a dosedá na vodorovnou plochu 126.
CS 266 301 B2
Ί
Mechanismus 120 je dále opatřen stěnami, které vymezují první komoru 128 druhou komoru 130. Každá z komor 128, 130 zasahuje v mechanismu 120 dolů pod jednu z forem 10, takže vzduch přiváděný <lo komory 128, 130 prochází průchody 56, 78, 80 a chladí formu 10 Na spodní straně každé komory 128, 130 je vytvořen vstup 132, který může být otevírán nebo uzavírán pomocí solenoidového ventilu 134, přičemž solenoidovým ventilem 134 je opatřena každá z komor 128, 130, takže vzduch může být do jednotlivých komor 128, 130 přiváděn nezávisle. Třetí provedení soustavy forem 10 je dále opatřeno zdrojem vzduchu pro dodávku 1'I ! i'·' h· ·|ιιι ,lo 121), 130 po určitou část každého cyklu činnosti stroje, během které se boční části JO nacházejí ve své první, uzavřené poloze. Zdro) vzduchu je tvořen neznázornčnýni ventilátorem, který dmýchá vzduch do komory 136 v rámu 11, která je lemována vybráním 122 a vzduch vstupuje do mechanismu 120 vstupem 140 do komory 142, která obsahuje solenoidové ventily 134. Při otevřených solenoidových ventilech 134 může vzduch z komory J42 procházet do komor 128, 130 Jednotlivé komory 128, 130 jsou proto opatřeny vstupy 132, do kterých se přivádí vzduch dodávaný zdrojem, tento vzduch přitom přichází ze svisle or rentovaných otvorů 138 v rámu 11
Mechanismus 120 dna je dále opatřen přípojkou 144 pro neznážorněný zdroj podtlaku.
Přípojka 144 je s tímto zdrojem propojena ohebnou hadicí a je ke dnům 58 forem 10 připojena rozvětvenou trubicí 146, která prochází komorami 128, 130, je však Od nich plynotěsně oddělena. Rozvětvená trubice 146 je propojena s plovoucím těsněním 66, které prochází otvorem v těsnicí desce 52 a je uloženo ve vybráni 61 ve dně 58.
Ve čtvrtém provedení soustavy forem 10, které je znázorněno na obr. 5 a 6, pracuje stroj v režimu s třemi kapkami skloviny. V tomto režimu jsou vedle sebe uspořádány tři formy 10. Uvedené tři formy 10 mají dno, které je připevněno na horní straně těsnicí desky 252, a neznázorněné boční části, které jsou neseny pohybovým ústrojím podobným pohybovému ústrojí bočních částí 70 forem 10, 100 v prvním, druhém a třetím provedení soustavy. Těsnicí deska 252 tvoří část mechanismu 220 dna, který je místo mechanismu 120 uložen ve vybrání 122 v rámu 11 Mechanismus 220 dna je ve vybrání 122 uložen na kluzné dráze umožňující svislé nastavení pomocí šroubu 224, který dosedá na vodorovnou plochu 126. Mechanismus 220 je dále opatřen stěnami, které vymezují jedinou komoru 228, která je opatřena vstupem 2_4t), který je propojen se svislým otvorem 138 v rámu 11. Přívod vzduchu do komory 228 přes vstup 232 z komory 242 je řízen ventilem 234.
Nad horní stranou rámu 11 jsou uspořádány další dvě komory 260, 262 zasahující pod střední formu 10 a levou formu 10 - při pohledu na obr. 5. Tyto komory 260, 262 jsou konstruovány podobně jako v prvním a druhém provedení soustavy a každá z nich zasahuje pod příslušné formy 10 a je opatřena vývodem 264, který, jestliže se příslušné boční části nacházejí ve své první, uzavřené poloze, je propojen se vstupy průchodů v bočních částech příslušných forem 10. Komory 260, 262 jsou vzduchem ze zdroje zásobovány pomocí teleskopických spojů 266 s vnitřkem rámu 11 na protilehlých stranách vybrání 122. Podobně jako ' v případě komor 18, 88 v prvním a druhém provedení soustavy, vstup vzduchu do komor 260, 262 je regulován ventily 268, které otevírají a uzavírají vstupy do teleskopických spojů 266. Spodní stěny 270 komor 260, 262 překrývají komoru 228 a zabraňují jejímu spojení s levou a prostřední formou 10.
Komora 228 zasahuje pod pravou - při pohledu na obr. 5 - formu 10, která je opatřena vývodem 256, který při bočních částech pravé formy 10 v jejich uzavřené poloze je propojen s průchody v těchto bočních částech, takže do těchto průchodů může být přiváděn vzduch. Mechanismus 220 dna je dále opatřen přípojkou 244 pro připojení k neznázorněnému zdroji podtlaku. Přípojka 244 je spojena s trubicí 246, která prochází komorou 228 a je připojena ke dnu všech tří forem 10 rozvětveným potrubím, které prochází směrem nahoru komorami 262, 260 a 228. Každá z větví trubice 246 je zakončena adaptérem 262, který zasahuje do dna příslušné formy 10.
Popsané čtvrté provedení soustavy forem se používá při čtvrté variantě způsobu chlazení
formy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje. V této variantě se používají komory 228, 2^60 a 262 , které jsou uspořádány pod bočními částmi formy v jejich první poloze, takže vývody 256 komor 228, 260, 262 jsou při bočních částech v první poloze propojeny s chladicími průchody v těchto bočních částech. Jednotlivé chladicí průchody mají stojně jako v ρΐ cdchoz í ch pt ovoilen tch vstupy na iipodn ich stranách jedné z. bočních částí a procházejí těmito bočními částmi svisle. Při čtvrté variantě způsobu se také vhání vzduch do komor 228, 260, 262, takže při spojení vývodů 256 komor 228, 260, 262 se vstupy chladicích průchodů prochází těmito chladicími průchody vzduch chladicí boční části formy.

Claims (2)

1. Způsob chlazení formy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje vzduchem, kde forma sestává ze dna vymezujícího spodní část dutiny formy, ve které je při provozu formovacího stroje formována roztavená sklovina, a dvou bočních částí vymezujících boční strany dutiny, přičemž každá boční část je při cyklu činnosti formovacího stroje přemístitelná mezi otevřenou a uzavřenou polohou formy, vyznačující se tím, že po část doby, kdy se boční části nacházejí v uzavřené poloze, se vzduch s rovnoměrným tlakem do· 14 kPa přivádí do oblasti spodních stran bočních částí, které tvoří vstupy chladicích průchodů probíhajících přímo vzhůru bočními částmi, takže chladicí vzduch se rozvádí s rovnoměrným tlakem současně do všech chladicích průchodů a je proháněn vzhůru chladicími průchody, přičemž rovnoměrně a definovaným způsobem tyto boční části chladí.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že část doby, kdy se přivádí chladicí vzduch, se mění pro nastavení intenzity chlazení.
CS846477A 1982-09-03 1984-08-28 Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje CS266301B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS846477A CS266301B2 (cs) 1982-09-03 1984-08-28 Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8225188 1982-09-03
GB838307462A GB8307462D0 (en) 1983-03-17 1983-03-17 Mould for glassware forming machine
CS639983A CS239944B2 (en) 1982-09-03 1983-09-02 Mould set for cyclicaly working glass forming machine
CS846477A CS266301B2 (cs) 1982-09-03 1984-08-28 Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS266301B2 true CS266301B2 (cs) 1989-12-13

Family

ID=27179524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS846477A CS266301B2 (cs) 1982-09-03 1984-08-28 Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266301B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2007185A3 (cs) Chladící systém forem pro sklárský stroj typu IS
EP0153534B1 (en) Mould arrangement for a cyclicly operating glassware forming machine
US4783212A (en) Mould arrangement for use in a cyclicly operating glassware forming machine
US4690703A (en) Mold cooling arrangement for use in a glassware forming machine
US4701202A (en) Moulding apparatus for glassware forming machine
JP2010053034A (ja) 多数ゴブ型i.s.ガラス器具形成マシーン
EP0167871B1 (en) Method of cooling a mould of a cyclicly operating glassware forming machine
CN108473352B (zh) 空心玻璃制品成形机的模具冷却系统和方法
EP2722315A2 (en) Bi-axial cooling system and method
EP0125022A1 (en) Mould arrangement for a glassware forming machine
CA2116273C (en) Mold cooling apparatus for a glassware forming machine
EP0275660B1 (en) Moulding mechanism for a glassware forming machine
CS266301B2 (cs) Způsob chlazeníformy cyklicky pracujícího sklářského formovacího stroje
CZ180896A3 (cs) Chladicí zařízení pro formu sklářského tvarovacího stroje