CS265934B1 - Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy - Google Patents

Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy Download PDF

Info

Publication number
CS265934B1
CS265934B1 CS873701A CS370187A CS265934B1 CS 265934 B1 CS265934 B1 CS 265934B1 CS 873701 A CS873701 A CS 873701A CS 370187 A CS370187 A CS 370187A CS 265934 B1 CS265934 B1 CS 265934B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
bacterial
vaccine
antigens
prepared
equi
Prior art date
Application number
CS873701A
Other languages
English (en)
Other versions
CS370187A1 (en
Inventor
Leopold Mvdr Csc Ulmann
Evzen Doc Mvdr Csc Jurak
Dagmar Mvdr Veznikova
Original Assignee
Leopold Mvdr Csc Ulmann
Evzen Doc Mvdr Csc Jurak
Dagmar Mvdr Veznikova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leopold Mvdr Csc Ulmann, Evzen Doc Mvdr Csc Jurak, Dagmar Mvdr Veznikova filed Critical Leopold Mvdr Csc Ulmann
Priority to CS873701A priority Critical patent/CS265934B1/cs
Publication of CS370187A1 publication Critical patent/CS370187A1/cs
Publication of CS265934B1 publication Critical patent/CS265934B1/cs

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Abstract

Řešení se týká polyvalentní inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonii hříbat. Vakcína sestává z viru Rhinopneumoníe koní EHV-1, dvou subtypů virů Influenza egui - A/Egui 1 a A/Egui 2 a z povrchových bakteriálních antigenů, získaných z kmenů Streptococcus zooepidemicus, Actinobacillus equuli a Rhodococcus egui, které jsou vesměs navázány na minerální nosič, hydroxid hlinitý v gelové formě. Vakcína se připravuje tak, že povrchové bakteriální antigeny se získají extrakcí z bakteriální suspenze do vodného roztoku thiokyanatanu, extrakt se podrobí dialýze a povrchové bakteriální antigeny se navážou na gel hydroxidu hlinitého, přidaný v množství 1 až 2 % hmot. v přepočtu na hmotnost vodného roztoku antigenů. Suspenze virových antigenů, připravená známým způsobem, se podrobí lyofilizaci a lyofilizát se suspenduje v připraveném bakteriálním extraktu. Předností vakcíny je, že umožňuje imunizaci vysokobřezích klisen a tím přispívá k lepší pasivní ochraně hříbat a podstatnému snížení ztrát při jejich chovu.

Description

Vynález se týká polyvalentní inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonii hříbat, sestavené z virových a z povrchových bakteriálních antigenů, která se může uplatnit při zvýšení specifické kolostrální imunity u hříbat v chovech s vysokým výskytem infekčních bronchopneumonií v postnatálním období.
riwmito inorbidily hříbat z. těchto příčin se v některých chovech pohybuje okolo 60 až 70 % a mortalita činí. 15 1 více* procent. Jako původci infekčních bronchopneumonií jitou označovány myxoviry (influenza virus), adenoviry, reoviry, picornaviry (rhinovirus a enterovirus) a herpesviry. Největší význam je přikládán herpesviru označenému jako virus Rhinopneumonie Equi, a to halvně subtyp EHV-1. Dále mají velký etiologický význam viry chřipky koní, a to Influenza A/Equi 1 a A/Equi 2. Na rozvoji infekčních bronchopneumonií hříbat se mohou podílet i bakteriální agens, a to především Streptococcus zooepidemicus, Corynebacterium equi (nově zařazené jako Rhodococcus equi) a na rozvoji purulentních ložisek se podílí i Actinobacillus equuli a Staphylococcus aureus.
V současné době se preventivně využívá k vakcinaci klisen vakcína proti viru EHV-1, a to stenuovaná (Prevaccinol) nebo inaktivovaná vakcína (Pneumabort-K). Dále se používají různě připravené inaktivované vakcíny proti viru chřipky koní, v ověřování je i kombinovaná synergická vakcína proti virům (Herpes virus EHV-1, viry Influenza 1 a 2 a reoviry sérotyp 1 a 3) pod názvem Resequin. Pro koně jsou v současné době připravovány dvě vakcíny, a to vakcína RPK, která obsahuje atenuovaný virus EHV-1 a vakcína Equimix, tj. inaktivovaná vakcína sestavená z jednoho viru Influenza equi A/l a dvou virů Influenza equi sérotypu A/2.
Proti bakteriálním původcům infekcí respiračních orgánů se připravují jen příležitostně stájové (autogenní) vakcíny z dodaných izolovaných kmenů.
Ne všechny dosud připravované vakcíny však jsou vhodné k aplikacím vysokobřezím, klisnám, u nichž je především nutno provádět imunizaci pro zvýšení pasivní ochrany hříbat prostřednictvím kolostra, které se musí provádět v posledních dvou měsících březosti. Vakcína RPK obsahuje živý virus, používá se v chovech koní především k prevenci abortů a předpokladem je, že vakcinace se provádí v celém státě současně. Equimix je inaktivovaná vakcína a nelze ji současně aplikovat s vakcínou RPK. Doposud připravované autogenní vakcíny z bakteriálních agens byly připravovány pro každý bakteriální druh samostatně a jelikož se aplikovaly značně velké objemy bakterinu, až 30 ml na jednu dávku, byly často doprovázeny lokálními reakcemi, popřípadě i horečnatými stavy, což je u březích klisen nežádoucí.
K odstranění zmíněných nedostatků a výraznému posílení kolostrální imunity hříbat směřuje polyvalentní inaktivovaná adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonií hříbat s minerálním nosičem obsahující virové antigeny virů Rhinopneumonie a Influenza equi, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vakcína sestává ze tří virových antigenů, a to viru Rhinopneumonie koní EHV-1 a dvou subtypů virů Influenza equi, a to A/Equi 1 a A/Equi 2 a z povrchových bakteriálních antigenů, získaných z kmenů Streptococcus zooepidemicus, Actinobacillus eguuli a Rhodococcus equi, přičemž virové antigeny i povrchové bakteriální antigeny jsou navázány na minerální nosič, například hydroxid hlinitý v gelové formě.
Cílem vynálezu bylo získat z výše uvedených virových a bakteriálních kmenů přijatelný objem imunizační dávky pro březí klisny, zbavit vakcínu zbytečných balastních látek, které by zatěžovaly organismus a tím, dosáhnout, aby vakcína neměla vedlejší reakce, a aby byla přitom dostatečně imunogenní a vyvolala tvorbu humorálních protilátek u klisen k zabezpeče- . ní kolostrální imunity u jejich hříbat v postnatálním období.
Zárukou splnění uvedených požadavků je způsob přípravy inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonií zvířat, který je rovněž předmětem vynálezu. Tento způsob spočívá v tom, že povrchové bakteriální antigeny se získají extrakcí z bakteriální suspenze do vodného roztoku thiokyanatanu, extrakt se podrobí dialýze a povrchové bakteriální antigeny se navážou na minerální nosič, například hydroxid hlinitý v gelové formě, který se přidá v množství 1 až 2 % hmot, v přepočtu na hmotnost vodného roztoku antigenu, suspenze vírových antigenů připravená známým způsobem se podrobí lyofilizaci a lyofilizát se suspenduje v připraveném bakteriálním extraktu.
K plípiavč Unlo'iny podle vynálezu byl vybrán Equine Rhinopneumonitis virus, Strain, Alb. 2 981/64 č. sb. CAI’M V-44, Influenza virus Λ/equine 1, Urno 78 č. sb. CAPM V-278, Influenza virus Λ/equine 2, Fontaineblou 79 č. sb. CAPM V-306, Streptococcus zooepidemicus CCM 6 260, Rhodococcus equi CCM 6 262 a Actinobacillus equuli CCM 6 258.
Pomnožení viru Influenzy koní se provádí na kuřecích embryích. Následnou operací je purifikace a koncentrace viru z alantoidní tekutiny ethanolovým srážecím postupem. Pomnožení víru EHV-1 probíhá na kontinuální buněčné linii AUBEK. Následuje koncentrace viru přes membránový filtr přibližně na 20% objem. K imunizaci se použije zahuštěný virus, zbavený buněčného detritu. Po smíchání koncentrovaného viru EHV-1 a precipitovaného viru Influenzy koní A/l a Λ/2 se k inaktivovaným virovým partikulím přidá lyofilízační médium a provede se lyofilizace.
Bakteriální kmeny Streptococcus zooepidemicus, Rhodococcus equi a Actinobacillus equuli se pomnožují na tekutých médiích a každý kmen se kultivuje samostatně. Po pomnožení se všechny tři bakteriny smíchají a zahušřují se odstředěním 20násobně. K zahuštěnému bakterinu se přidá stejný objem 1 M roztoku thiokyanatanu draselného a po dobu 6 hodin se provádí extrakce povrchových antigenů za stálého protřepávání při 37 °C. Po extrakci se odstředěním oddělí zbytek bakteriálního detritu a supernatant se dialyzuje proti pufru po dobu 48 hodin. Dialyzát se inaktivuje formalinem a naváže na minerální nosič, hydroxid hlinitý. Takto připravená komponenta z bakteriálních antigenů slouží současně jako médium pro lyofilizovanou virovou složku. V bakteriálním extraktu připraveném podle vynálezu se virový lyofilizát rozptýlí bezprostředně před aplikací vakcíny.
Aby se předešlo vedlejším reakcím při imunizaci koní, je nutno provést částečnou purifikaci pomnožených virů. K tomu se nabízejí různé postupy, jako srážecí nebo eluční postupy, centrifugace, absorpce nebo filtrační postupy. Pro purifikaci viru Influenzy se ukázala výhodnou precipitace viru vychlazeným etylalkoholem.
Obdobně pak u vakcíny z bakteriálních antigenů je vyvíjena snaha snížit obsah endotoxinu, který je velmi často příčinou vedlejších reakcí a postvakcinačních šoků v těch případech, kdy je nutno aplikovat větší objemy bakterií. Tomu lze rovněž předejít přípravou různých extraktů s použitím kyseliny chlorovodíkové za tepla, nebo kyseliny trichloroctové za chladna, kdy se extrahují především polysacharidové antigeny s nízkou molekulovou hmotností. Lze také využít extrakce při neutrálním pH, kdy se získají nativní kapsulární antigeny s vyšší molekulovou hmotností, které jsou lépe imunogenní (Baker, C. J. a Kasper, D. L., Rev. Inf. Dis., 7, 1985; 458 až 467). K extrakci za neutrálního pH se u některých bakterií použilo thiokyanatanu draselného, kterým se extrahuje z bakteriální stěny řada antigenů polysacharidové i proteinové povahy (Ryu, H. a Kaeberle, M. L., Vet. Microbiol., 11, 1986: 373 až 385). Jak se ukázalo v pokusech s extrakty z kmenů Pasteurella multocida a Pasteurella haemolytica, nedocházelo téměř k žádným vedlejším reakcím při imunizaci zvířat, i když bylo použito většího množství takto připraveného antigenu (Mukkur, T. K. S., J. Gen. Microbiol., 113, 1979: 37 až 43).
Předností nové polyvalentní inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsobu přípravy této vakcíny podle vynálezu je, že tato vakcína je vhodná k imunizaci vysokobřezích klisen, a že touto vakcínou lze zabezpečit zvýšení kolostrálních protilátek proti viru Rhinopneumonie koní, virům Influenzy koní Al a A2 a proti třem nejdůležitějším bakteriálním agens, které se podílejí na infekčních bronchopneumoniích u hříbat v postnatálním období. V aplikační formě představují vakcínu koncentrované antigeny virové i bakteriální složky v malém objemu, čímž lze předejít případné lokální reakci u koní. Imunizace březích klisen zajistí lepší pasivní ochranu zvířat a podstatně sníží ztráty při jejich chovu. Navržená vakcína vhodně a účelně rozšíří dosud omezený sortiment imunoprotektivních přípravků pro koně.
Vakcína se aplikuje hluboko do svalu, nejlépe se osvědčila aplikace do gluteální svaloviny. Jelikož vakcíny s olejovým adjuvans i s hydroxidem hlinitým mohou vyvolávat místní reakce a granulomy, je vakcína koncentrována na objem 4 ml pro 1 aplikaci. Zatím byla ověřena aplikace asi u 500 ks a sterilní absces byl pozorován jen v 1 případu, kdy šlo asi o kontaminaci při aplikací. Větší nebezpečí ah.nroí?ů by bylo po podkožní aplikaci, proto je tento způsob u koní kontraindikován.
Kontraindikace vakcinace u navrhované vakcíny jsou všeobecně případy celkového oslabení zvířat s horečnatými stavy. Jinak je kontraindikací případné použití jiných vakcín v období 2 až 3 týdny před první vakcínací a 1 měsíc po revakcinaci.
Jelikož vakcína má sloužit ke zvýšené ochraně hříbat kolostrální a laktogenní imunitou, je nutno vakcínovat klisny v pozdním období gravidity v 7 až 9 měsíci. Předběžně bylo použití vakcíny ověřováno i u hříbat, ale zde ještě není ověřena nejvhodnější doba aplikace, která by měla být po odeznění kolostrální imunity.
Složení a zejména způsob přípravy polyvalentní inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonii hříbat podle vynálezu vhodně ilustruje níže uvedený příklad přípravy vakcíny v množství pro 100 koní:
Způsobem podle vynálezu se nejprve připraví bakteriální složka vakcíny.
VakcinaČní kmen Rhodococcus equi CCM 6 262 se pomnoží v tekuté živné půdě tohoto složení:
Enzymatický kaseinový hydrolyzát 17 g/1
Sójový pepton3 g
Chlorid sodný 2,5g
Hydrogenfosforečnan dvojsodný kryst. 2,5g
Glukóza 2,5g pH roztoku se upraví na hodnotu 7,4.
VakcinaČní kmen Actinobacillus equuli CCM 6 258 se pomnoží na tekutém bujónu obdobného složení jako Rhodococcus equi.
VakcinaČní kmen Steptococcus zooepidemicus CCM se pomnoží v Tood Hewitově bujónu.
Ze všech tří vakcinačních kmenů se připraví nejdříve inokulum, které se kontrolním výsevem na krevní agar vyšetří na nepřítomnost jiné mikroflóry. Pro každý kmen se připraví 3 litry příslušné živné půdy a umístí se v termostatu při 37 °C. Po dosažení potřebné teploty se inokuluje každý kmen zvlášř v dávce 2 % hmot, bakteriální kultury a pomnožuje se staticky po dobu 24 hodin u Actinobacilla a Streptococca a po dobu 48 hodin u Rhodococca. Po této Q době se předpokládá nárůst bakterií minimálně 10 . Narostlá bakteriální kultura se smíchá a zahušťuje odstředěním na průtokové odstředivce a promyje fyziologickým roztokem. Konečný objem zahuštěné bakteriální suspenze je 350 ml. K tomuto objemu se přidá 350 ml 1 M vodného roztoku thiokyanatanu draselného. Směs se zahřeje na 40 °C a provádí se extrakce antigenu třepáním po dobu 6 hodin v termostatu při teplotě 37 °C. Po extrakci se směs bakterií odstředí při 3 000 g po dobu 1 hodiny při +5 °C. Supernatant s extrahovanými antigeny se dialyzuje proti pufru (0,01 M Na2HPO4), 0,3 M NaCl, pH 7,5) s přídavkem 0,5 » hmot, formalinu při teplotě +4 °C. Extrakt se dialyzuje proti lOnásobnému objemu pufru s jednou výměnou po dobu 48 hodin. Po ukončení dialýzy se bakteriální extrakt odstředí při 3 000 g po dobu 30 minut, pH supernatantu se upraví na hodnotu 7,0 až 7,5 a přidá se 10 % hmot, gelu hydroxidu hlinitého a upraví se koncentrace formalinu na 0,5 % hmot, i celkový objem vakcíny na 800 ml. Adsorbovaná bakteriální složka se rozplní do lékovek a je připravena jako solvens pro lyofilizovanou formu virové složky.
Při přípravě virové složky vakcíny se postupuje tak, že kmeny viru chřipky koní subtyp
A/l a A/2 se sbírkovým označením CAMP V-278 a CAMP V-306 se pomnožují známým postupem na kuřecích embyriích intraalantoidně po inokulaci dávkou 0,2 ml s obsahem 103 až 104 v inokulu. Po 48 hodinách inkubace při 35 °i ew50
C se vajíčka prohlédnou. Živá embrya se ochladí na 4 °C a při této teplotě se ponechají 24 hodin, a poté se odebírá alantoidní tekutina.
Z It.rAdých 10 vajíček m· vždy odebírá alantoidní tekutina zvlášE, aby bylo možné u těchto objemů stanovit titr haemaglutininů. Pro přípravu vakcíny se používá alantoidní tekutina s obsahem titru 256 a vyšším a objemy se smíchají tak, aby se dosáhlo průměrného titru 512 hemaglutinačních jednotek. Pro imunizaci 100 koní je nutno připravit 600 ml alantoidní tekutiny s obsahem 512 hemaglutinačních jednotek viru A/l v 1 ml a stejné množství viru A/2.
Získaná alantoidní tekutina se klarifikuje odstředěním při 2 000 g a inaktivuje se přidáním 0,1 Z hmot, formalinu. Virus z inaktivované alantoidní tekutiny se sráží vychlazeným 96 % hmot, etylalkoholem. Etyalkohol vychlazený na -40 °C se přidává do alantoidní tekutiny předem vychlazené na +4 °C do koncentrace alkoholu 40 % hmot, (k 1 200 ml alantoidní tekutiny se přidá 800 ml 96 % hmot, etylalkoholu). Po 24hodinovém stání při teplotě +4 °C se obsah vzniklého precipitátu rozmíchá a suspenze se odstřeluje při nízkých otáčkách 500 až 1 000 g po dobu 30 minut. Sediment představující vysrážené částice viru Influenzy s malou příměsí vaječné tekutiny se resuspenduje v kultivačním médiu obsahujícím virus EHV-1, jak bude uvedeno níže.
Virus rhinopneumonie koní EHV-1 se sbírkovým označením CAMP V-44 se pomnoží na tkáňové kultuře. Uvedený virus je adaptovaný na kontinuální buněčnou linii AUBEK. K pomnožení buněk se použije Eaglův roztok (MEM) s přídavkem 10 % hmot, fetálního séra, 200 j. penicilinu a 20 /rg streptomycinu/1 ml. Virus se množí na buňkách bez fetálního séra v udržovacím médiu. K inokulaci se používá virus ΤΚΙΏ^θ 10^/ml a kultivace se provádí 5 až 7 dnů, až se dosáhne cytopatického efektu asi u 80 % buněk. Pak se buňky uvolní a získaná buněčná suspenze se inaktivuje přidáním 0,1 % hmot, formalinu. Po 3denním uložení při 4 °C se provede uvolnění viru z buněk opakovaným zmrazením a rozmražením, které se 3x opakuje. Po uvolnění viru se buněčný detritus oddělí odstředěním při 2 000 g po dobu 30 minut. Supernatant se zahustí přes membránový filtr na 1/5 původního objemu. Pro přípravu vakcíny pro 100 koní je nutno připravit 3 500 ml suspenze infikovaných buněk. Po odstředění a zahuštění se získá 700 ml suspenze viru EHV-1 s obsahem viru ΤΚΙΟ^θ 104/ml. Do zahuštěné suspenze viru EHV-1 se resuspenduje sediment viru Influenzy koní A/l a A/2, připravený postupem uvedeným shora. Suspenze se roztřepává na míchačce při 35 °C po dobu 2 až 3 hodin, čímž se dosáhne eluce viru. Pak se opětovně suspenze viru EHV-1 a Influenzy odstředí při nízkých otáčkách 700 až 800 g po dobu 30 minut a oddělí se nerozpuštěné bílkoviny z precipitátu získaného srážením alantoidní tekutiny.
Suspenze viru se doplní lyofilizačním médiem s želatinou, hodnota pH se upraví na 7,0 až 7,5 a provede se lyofilizace v lékovkách.
Polyvalentní vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat podle vynálezu, připravená podle uvedeného příkladu byla podrobena a vyhověla níže uvedeným zkouškám:
Zkouška sterility a inaktivace
Provádí se u bakteriální a virové složky vakcíny samostatně. Bakteriální část vakcíny se vyočkuje na'plotny krevního agaru a do tekutého živného média, virová část vakcíny před lyofilizací se ověřuje inokulaci do kuřecího embrya. Po inokulaci 0,2 ml do alantoidní tekutiny nedošlo k úhynu embrya.
Zkouška neškbdnosti
Vakcína se naočkuje vždy 4 myškám. Po intraperitoneální aplikaci 0,2 ml se myšky pozorují po dobu 1 týdne, neeošlo k úhynu.
Zkouška účinnosti
Provádí se imunizací králíků. Vakcína se aplikuje intramuskulárně do končetiny v množství 1 ml a revakcinuje se po 14 dnech. Po 3 týdnech se odebere krev pro sérologické vyšetření specifických protilátek. .
Doba expirace vakcíny podle vynálezu je 1 rok a vakcína se skladuje v temnu při teplotě cca +5 c.
Účinnost polyvalentní inaktivované adsorbátové vakcíny proti infekční bronchopneumonii hříbat připravené podle vynálezu potvrzují výsledky získané imunizací březích klisen a králíků, u kterých bylo dosaženo těchto titrů protilátek:
Antigen Průměrné titry před a po vakcinaci
u klisen u králíků
před před PO
Virus rhinopneumonie 23 382 0 96
Virus chřipky 100 664 0 128
Actinobacillus 26 100 3 48
Corynebacterium 19 98 2 32
Streptococcus 578 2 064 24 96
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Polyvalentní inaktivovaná adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat s minerálním nosičem, obsahující virové antigeny virů Rhinopneumonie a Influenza equi, vyznačená tím, že sestává ze tří virových antigenů, a to viru Rhinopneumonie koní EHV-1 a dvou subtypů vorů Influenza equi, a to A/Equi 1 a A/Equi 2 a z povrchových bakteriálních antigenů, získaných z kmenů Streptococcus zooepidemicus, Actinobacillus equuli a Rhodococcus equi, přičemž virové antigeny i povrchové bakteriální antigeny jsou navázány na minerální nosič, například hydroxid hlinitý v gelové formě.
  2. 2. Způsob přípravy vakcíny podle bodu 1, vyznačený tím, že povrchové bakteriální antigeny se získají extrakcí z bateriální suspenze do vodného roztoku thiokyanatanu, extrakt se podrobí dialýze a povrchové bakteriální antigeny se navážou na minerální nosič, například hydroxid hlinitý v gelové formě, který se přidá v množství 1 až 2 % hmot, v přepočtu na hmotnost vodného roztoku antigenů, suspenze virových antigenů připravená známým způsobem se podrobí lyofilizaci a lyofilizát se suspenduje v připravovaném bakteriálním extraktu.
CS873701A 1987-05-21 1987-05-21 Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy CS265934B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873701A CS265934B1 (cs) 1987-05-21 1987-05-21 Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873701A CS265934B1 (cs) 1987-05-21 1987-05-21 Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS370187A1 CS370187A1 (en) 1989-03-14
CS265934B1 true CS265934B1 (cs) 1989-11-14

Family

ID=5377839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS873701A CS265934B1 (cs) 1987-05-21 1987-05-21 Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS265934B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS370187A1 (en) 1989-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0145783B1 (en) Canine coronavirus vaccine
US4452734A (en) Herpes subunit vaccine
EP0020356A1 (en) PASTEURELLOSIS VACCINES.
EP0048201B1 (en) Herpes simplex type i fraction vaccine and process for its preparation
DK162421B (da) Hundeparvovirus-vaccine, fremgangsmaade til fremstilling heraf og virusstamme til brug i vaccinen
US3869547A (en) Calf diarrhea virus vaccine and processes
US5047238A (en) Adjuvants for vaccines
US3155589A (en) Parenteral extravascular injectable vaccines for simultaneous immunization of canidae against rabies, canine distemper, and infectious canine hepatitis
CA1184115A (en) Infectious bronchitis vaccines for poultry and process for the preparation of such vaccines
US3642574A (en) Method for producing vaccine for immunization of poultry against marek{3 s disease
CN101374547A (zh) 卵内接种用疫苗
US3925544A (en) Bovine vaccines and methods of making and using same
Krakowka et al. Influence of transplacentally acquired antibody on neonatal susceptibility to canine distemper virus in gnotobiotic dogs
Musser et al. Measles virus growth in canine renal cell cultures
US3143474A (en) Preparation of duck-embryo modified infectious canine hepatitis virus vaccine
CS265934B1 (cs) Rolyvalentnl inaktivované adsorbátová vakcína proti infekční bronchopneumonii hříbat a způsob její přípravy
Brotherston et al. Development of a non-infective protective antigen against louping-ill (arborirus group B): Laboratory experiments
US4540669A (en) Herpes simplex type I subunit vaccine
JPH0341034A (ja) ネコ科動物感染性腹膜炎ワクチン
US3432391A (en) Attenuated infectious canine hepatitis live virus vaccine and method of producing same
Volenec et al. Immunobiologic heterotypic activity associated with viral and soluble components of bovine virus diarrhea virus
JP2950273B2 (ja) ウシロタウイルス病ワクチン
RU2045960C1 (ru) Вакцина для профилактики чумы, инфекционного гепатита, аденовироза, парвовирусного энтерита и лептоспироза собак
Marquardt Presence of hemagglutinin in the vaccinia virion
Tanaka et al. HISTOCHEMICAL STUDIES ON NEWCASTLE DISEASE VIRUS (NDV) BY FLUORESCENT ANTIBODY TECHNIQUE I. THE VIRUS ANTIGEN FORMATION IN CULTURED HUMAN CELLS