CS264281B2 - Způsob výroby purinových derivátů - Google Patents

Způsob výroby purinových derivátů Download PDF

Info

Publication number
CS264281B2
CS264281B2 CS866210A CS621086A CS264281B2 CS 264281 B2 CS264281 B2 CS 264281B2 CS 866210 A CS866210 A CS 866210A CS 621086 A CS621086 A CS 621086A CS 264281 B2 CS264281 B2 CS 264281B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
group
formula
thienyl
methyl
furanyl
Prior art date
Application number
CS866210A
Other languages
English (en)
Other versions
CS621086A2 (en
Inventor
Jagadish C Sircar
Garry W Pinter
Original Assignee
Warner Lambert Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/767,202 external-priority patent/US4772606A/en
Application filed by Warner Lambert Co filed Critical Warner Lambert Co
Priority to CS866210A priority Critical patent/CS264281B2/cs
Publication of CS621086A2 publication Critical patent/CS621086A2/cs
Publication of CS264281B2 publication Critical patent/CS264281B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových purinových derivátů. Popisují se zde také farmaceutické prostředky, které obsahují tyto sloučeniny ,a způsob použití těchto nových purinových sloučenin. Purinové deriváty podle vynálezu jsou vhodné Ik léčení autoimunních nemocí.
8- aminoguanin je sloučenina známá již z přelomu století. R. Parks a kol. [Biochem. Pharm., 31 (2), 163 (1982)] zjistil PNP-účinnost (enzymový test s purinnukleosidfosforylázou).
9- (2-furfuryl)guanin je rovněž známá sloučenina, popsaná v J. Am. Chem. Soc., 81, 3 046 (1959), přičemž u této sloučeniny není uváděna žádná možnost využití.
Tento vynálezu se týká nových purinových derivátů, u kterých nebylo pracovníkům v oboru patrné, že by mohly mít zvláště jako 9-heteroarylguaniny PNP-inhibiční účinnost.
8-amino-9-benzylguanin byl popsán na 16. výroční schůzi graduovaných studentů lékařské chemie, Michiganská univerzita, Ann Arbor, Michigan (USA). Avšak sloučeniny podle vynálezu není možno samozřejmým způsobem odvodit buď ze syntézy, nebo biochemického účinku 8-amino-9-benzyíguaninu.
Pokud se týká různých způsobů výroby nových sloučenin podle vynálezu, Ji-Wang Chem a kol. publikoval článek „A convenient Synthesis of 2-N-Methoxycarbonylaminooxazolo[5,4-d]pyrimidines“ v J. Het. Chem. 21, 1 245—6 (1984). Podobný postup syntézy je popisován S. Rámem a kol., v Heterocycles, sv. 22, 8, 1 789 až 1790 (1984) v článku „A Synthesis of Carbamic Acidflmidazo-HeteroaromaticJMethyl Ester Derivatives Using Methoxycarbonyl Isothiocyanate“, přičemž uvedený methoxykarbonylisothiokyanát se při tomto postupu používá jako jednorázové reakční činidlo pro uzavření kruhu o-diaimniopyrimidinoivého derivátu a vytvoření methoxykarbonylami,nefunkční skupiny u purinového derivátu v poloze 8. Dále je mechanismus těchto dvou syntéz diskutován Ji-Wang Chernem a kol. ve stati „The Novel Ring Opening of an Oazolo[5,4-d]Pyrimidine and Subsequent Rearrangement to Form an Imidazo[4,5-d]Pyrimidine“, v Heterocycles, sv. 22, 11, 2 439 až 2 441 (1984).
Ovšem žádná z uvedených publikací neobsahuje informace o reakčních podmínkách ani o substituentu Ar jako o heteroarylovém substituentu nebo o substituovaném heteroarylovém substituentu, který bude v dalším textu definován u sloučenin obecného vzorce I, které se připraví no264281 vým způsobem podle vynálezu. Jinými slovy řečeno, ve výše uvedených publikacích nejsou uváděny odpovídající substituenty Ar, které budou uvedeny v dále u sloučeniny obecného vzorce I.
Tento vynález se týká způsobu výroby purinoivých derivátů obecného vzorce I
kde
Ri znamená atom síry, hydroxyskupinu nebo skupinu vzorce SH,
R2 znamená atom vodíku nebo skupinu vzorce NHR, ve kterém R značí atom vodíku něho skupinu vzorce COR6, ve kterém Re znamená alkylovou skupinu s í až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu, zvolenou ze souboru zahrnujícího nesubstituovaný fenyl nebo fenyl substituovaný atomem fluoru, chloru, bromu nebo jodu nebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydnoxyskupinou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo trifluormethylovou skupinou nebo· erylalkylovou skupinou, kde arylová skupina má: výše uvedený význam, a alkylový řetězec obsahuje 1 až 4’ atomy uhlíku,
Rj znamená atom vodíku, hydroxyskupinu, merkaptoskupinu, atom bromu nebo skupinu vzorce NHR, ve kterém R představuje •atom vodíku nebo skupinu vzorce COR6, ve kterém Re má výše uvedený význam, n značí 0- nebo 1, m značí 0, 1, 2 nebo 3, s tou podmínkou, že m nebo n je alespoň 1,
R'i a Rs navzájem nezávisle představují atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu zvolenou ze souboru zahrnujícího .nesubstituovaný fenyl nebo fenyl substituovaný atomem fluoru, chloru, bromu nebo jodu nebo alkylovou skupinu s 1 až 4· atomy uhlíku, hydroxyskupinou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo trifluormethylovou skupinou .nebo erylalkylovou skupinou, kde arylová skupina má výše uvedený význam a alkylový řetězec obsahuje 1 až 4 atomy uhlíku, nebo· cykloalkylovou skupinu se 3 až· 6 atomy uhlíku·, hydroxyalkylovou· skupinu s 1 až· 4 atomy uhlíku a
Ar znamená 2- nebo 3-fur.anyl, 2- nebo 3-thienyl, 2-, 3- nebo 4-pyridyl nebo 2-, 4nebo 5-thiíazolyl, kteréžto skupiny jsou popřípadě substituovány alkylovou· skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo jejich farmaceuticky přijatelné ediční soli s kyselinou nebo bazické soli, s výjimkou sloučenin, kde substituentem Ri je hydroxyskupina, substituentem R2 je ami.noskupina, substituentem R3 je atom vodíku, n je nula, m je jedna a substituentem Ar je
2-furanylová skupina.
Způsob podle vynálezu spočívá v tom, že se sloučenina obecného vzorce III
kde
R4, Rs, Rb, n, m a Ar mají výše uvedený význam, nechá reagovat při teplotě místnosti s bazickou látkou jako je například uhličitan draselný, v alkoholickém rozpouštědle, jako je například methanol, za vzniku sloučeniny obecného vzorce I- ve kterém Ri znamená hydroxyskupinu a R3 znamená skupinu vzorce NHGORb, kde R6 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, arylová skupina vymezená výše nebo arylalkylová skůr pina vymezená výše, přičemž potom se popřípadě převede sloučenina obecného vzorce I, kde Ri znamená hydroxyskupinu, na sloučeninu, kde Rt znamená skupinu vzorce S nebo SH, a ostatní symboly mají výše uvedený význam, a potom ,na farmaceuticky přijatelnou adiční sůl s kyselinou nebo bazickou sůl.
Způsob výroby farmaceutických prostředků, které obsahují účinné množství sloučeniny obecného vzorce I, spočívá ve zpracování s farmaceuticky přijatelným nosičem. Tyto farmaceutické prostředky se hodí k léčení autoimunních onemocnění, jako· jsou například arthritida·, systemický lupus erythematosus, zánětlivé střevní nemoci, roztroušená skleróza, juvenilní diabetes, a rovněž tak 1. transplantace, .virové infekce a nádory·, při kterém organismu, který trpí uvedeným onemocněním, se podává účinné množství sloučeniny obecného vzorce I· v jednotkové dávkovači formě. To znamená, že tímto množstvím se rozumí takové množství, které je· účinné z hlediska vyléčení uvedených autoimunních onemocnění!., Lé264281
Ikarům je zřejmé, že by bylo možné začít s dávkami, které jsou menší než dávky představující účinné množství při léčení onemocnění, přičemž požadovaný účinek se dosáhne při zvětšování dávky, přičemž je třeba dbát, aby se organismu trpícímu onemocněním podávala dávka, která je menší než množství toxické.
Jak výše uvedený farmaceutický prostředek, tak i postup léčení používají jako účinnou látku výhodně 9-(2-furfuryl)gua,nin.
Produkty získané způsobem podle vynálezu je možno izolovat obvyklými metodami, jako je například extrakce, destilace, chromatografické dělení a podobně.
Soli sloučenin obecného vzorce 1, které jsou uváděny výše, se připraví reakcí vhodné báze se stechiometricky ekvivalentním množstvím kyseliny obecného vzorce I, přičemž se získá farmaceuticky přij&elná sůl těchto sloučenin.
Sloučeniny podle uvedeného vynálezu mohou rovněž existovat v hydrazovaných nebo solvato váných formách.
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu se vyskytují v tautomerních formách jako puriny nebo guaniny, jak bude ilustrováno v dalším textu. Obě tyto formy tvoří součást vynálezu
Ri h2n
ru.
A r—^C
m.
X|
Rif Rs
Ar~-(C tx
o.
Guanin (IJ
Výrazem „alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku“ se míní přímý nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec, který obsahuje až 4 atomy uhlíku, jako je například methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, isopropylová skupina, butylová skupina, isobuitylová skupina, sekundární butylová skupina nebo terciární butylová skupina. Výrazem „hydroxyalkylová skupina s 1 -až 4 atomy uhlíku“ se míní stejná alkylová skupina, jako je uvedena výše s koncovou hydroxyskupinou.
Pojem „arylová skupina“ zahrnuje nesubstituováný nebo substituovaný aromatický kruh, jako je -například fenylová skupina nebo fenylová skupina substituovaná atomem halogenu, jako například fluorem, chlorem, bromem nebo jodem, dále alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například methylová skupina nebo ethylová skupina, dále hydroxyskupinou, alkoxyslku plnou s 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například methoxyskupina nebo ethoxyskupina, neb-o trifluo-rmethylovou skupinou.
Výraze-m „arylalkylová skupina“ se míní aromatický kruh, který je připojen na alkylový řetězec s 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například nesubstituovaná nebo substituovaná fenylethylová skupina nebo benzylová skupina, přičemž substituenty n-a aromatickém kruhu mohou být stejné skupiny, jako bylo uvedeno shora.
Výrazem „heteroarylová skupina“ se míní pětičlenný nebo šestičlenný aromatický kruh, který obsahuje -alespoň jeden heteroPurin (IJ atom, jako je například dusík, kyslík, s r·1. Výhodnými skupinami jsou 2-furanylc-vá skupina nebo 3-furanylová skupina, 2-thienyloivá skupina nebo 3-thie.nylová skupma, 2-pyridylová skupina, 3-pyridylová skupina nebo 4-pyridylová skupina, nebo 2-thiazolylová skupina, 4-thiazolylová skupina netn 5-thiazolylová skupina.
Farmaceuticky přijatelnými adičníml solemi s kyselinami jsou adiční soli odvozené od anorganických kyselin, jako jsou například kyselina chlorovodíková, kyselina s rová a podobně, a rovněž talk od organických kyselin, jako jsou například methansulfonová kyselina, toluensulfonová kyselina, kyselina vinná a podobně. Tyto soli je rovněž možno připravit běžně známými způsoby podle dosavadního stavu techniky.
Farmaceuticky přijatelnými solemi a bázemi jsou soli odvozené od anorganických bazických látek, jako je například hydroxid sodný, hydroxid draselný nebo hydroxid amonný, nebo od organických bazických látek, jako js-ou například arginin, N-methvlgluk-amin, lysin a podobně. Tyto soli mohou být ro-vněž připraveny standardními metodami známými z dosavadního stavu techniky.
Ve výhodném provedení tohoto vynálezu jde o sloučeniny obecného vzorce I, ve kterých
Rl znamená skupinu vzorce OH nebo SH,
Ri značí atom vodíku nebo aminoskupinu,
R3 představuje atom vodíku, hydroxysku264281 pinu, merkaptoskupinu, atom bromu .nebo aminoskupinu, n značí nulu nebo 1, m značí nulu nebo 1, přičemž ,n nebo m musí být jedna,
R4 a Rs navzájem nezávisle představují atom vod:ku, alkylovou skupinu s 1 až 4 ato-my uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, a
Ar značí 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu neto 3-thienylovou skupinu, 2-pyridinylovou skupinu, 3-pyridinylovau skupinu nebo 4-pyridinylovou skupinu nebo také 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thieny’ovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridinylovou skupinu, 3-pyridlnylovou skupinu nebo 4-pyridinylovou skupinu nebo 2-thiazolylovou skupinu, 4-thiaziolylovou skupinu nebo 5-thiazolylovou skupinu substituované alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinou s 1 a.ž 4 atomy uhlíku, vazbou —C=C—C=C— [WSď· ’ ; > ’ připojenou k přilehlým atomům uhlíku za vzniku benzoskuplny, nebo atomem halogenu, nebo farmaceuticky přijatelné -adiční soli s kyselinami nebo o bazické soli.
Podle dalšího výhodného provedení tohoto vynálezu jde o sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém
Rí znamená hydroxyskupinu,
R3 znamená atom vodíku, hydroxyskupinu, merkaptoskupinu, atom bromu nebo aminoskupinu, n značí 1, m značí 1 a
Ar znamená 2-furanylovou skupinu nebo
3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridinylovou skupinu, 3-pyridinylovou skupinu nebo 4-pyridinylovou skupinu nebo dále znamená 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylcvou skupinu 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridinylovou skupinu, 3-pyridinylovou skupinu nebo
4-pyridinylov-ou skupinu, 2-thiazolylovou skupinu, 4-thiazolylovou skupinu, nebo 5-thiazolylovou skupinu, kteréžto skupiny jsou substituovány methylovou skupinou nebo ethylovou skupinou nebo vazbou —C=C—C=C— připojenou k přilehlým atomům uhlíku a vytvářející tak benzoskupinu, nebo o farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinami nebo bazické soli.
Výhodnými sloučeninami podle vynálezu jsou:
9- [ (3-pyridy 1 jmethyl ] guanin,
9- (2-thienyl jguaniu,
9- [ (2-pyridyl j me thyl j guanin,
9- [ (5-ethy 1-2-thienyl) methyl ]guanin,
8-brom-9- (2-thienylniethyl) guanin,
8-brom-9- (5-ethyl-2-thenyl) guanin,
8-hrom-9-(2-furf uryljguanin,
8-bnom-9- [ (3-pyridyl j methyl ] guanin,
8-pmino-9- (5-ethy 1-2-thenyl j guanin,
8-amino-9-(2-thienylmethyljguanin a
8-amin-o- [ 9- (3-pyridyl j methyl ] guanin.
Nejvýhodnější sloučeninou je 8-a-mw-9- (2-thienylmethyl j guanin.
8-hromové sloučeniny jsou použitelné nejenom po farmakologické stránce, ale je rovněž možno jich použít jako meziproduktů pro přípravu dalších určitých sloučenin podle tohoto vynálezu.
Sloučeniny obecného vzorce I podle uvedeného vynálezu je možno, vyrobit pomocí postupu ilustrovaného v následujícím schématu.
Reakční schéma
'4r
· x 3
Na2S^
HCOOH
Na<>s;>% HCOOH; HCONHZ .za varu 100—140 °C O Ψ 1 hodina „JyNHCO
ΑΛ,
NH
Ar
7CHg>
m.
*5 tt
vodný NH4OH vodný H2NNH2
100 % «2 HCí h2n nh
IVb
Ar-(cH2kr <,
R* *5 (X
2B4281 (krátká životnost) DMF •K6OOCNCS (Ro !== CH3 nebo Et).
- o s
Á^NHC-NHCOQRt
ΗχΝ N
II
Ar—
ÍS
P(není nutno izolovat)·
DCC
DMF
O—NHCOORé
HZN
N'
NH
1U
Ar —(C >Rti^5
.(není nutno izolovat)
OH/1 H Cl .18 hodin
kde
Et znamená ethyl,
Ac znamená acetyl,
DCC znamená N,N‘-dicyklohexylkarbodiimid a
DMF znamená dimethylformamid; ostatní substituenty mají výše uvedený význam.
Všeobecně postup podle vynálezu, znázorněný pomocí výše uvedeného schématu, probíhá takto:
2-amino-6-chlor-4-pyrimidinol, který může být v monohydrátové formě, se suspenduje v methoxyethanolu v přítomnosti přebytku aminu nebo organické báze, jako je například triethylamin. Potom se sloučenina obecného vzorce XXX, kde n, m, R4, Rs a Ar mají shora uvedený význam, přidá k suspenzi případně zahřívané na teplotu, při které se tato suspenze refluxuje. V refluxování se pokračuje tak dlouho, dokud se pomocí chromatografie na tenké vrstvě, prováděné například s 20% methanolem v methylenchloridu, kvantitativně nezjistí reakční produkt, to znamená sloučenina obecného vzorce XX, kde n, m, Rá, Rs a Ar mají shora uvedený význam.
Takto získaná reakční směs, která obsahuje sloučeninu obecného vzorce XX se potom rozředí vodou a zpracuje se dusitanem sodným v přítomnosti kyseliny octové. Po zpracování s dusitanem se získá nitrososloučenina obecného vzorce X, kde n, m, R4, Rs a Ar, což je patrné z barevné změny sraženiny. Teplota tohoto zpracování odpovídá asi teplotě místnosti.
V dalším postupu se takto zpracovaná směs obsahující nitrososloučeninu obecného vzorce X, uvádí do styku s thioničitanem sodným v rozpouštědlové směsi, jako je například formamid a kyselina mravenčí, při teplotě v rozmezí od 60 do 90 °C, ve výhodném provedení postupu podle vynálezu v rozmezí od 70 do 80 °C. Teplota reakční směsi se potom zvýší n,a teplotu varu rozpouštědlové směsi, přibližně 130 až 140° Celsia, a toto zahřívání trvá až asi jednu hodinu, s výhodou alespoň 20 minut, nebo tak dlouho, dokud se zabarvení směsi obsahující uvedenou nitrososloučeninu nezmění a dokud se nevysráží sraženina anorganické soli.. Produktem výše uvedeného· zpracování je sloučenina obecného vzorce IV, kde n, m, Rt, Rs a Ar mají shora uvedený význam.
V následujícím stupni se sloučenina obecného vzorce IV suší a potom se suspenduje v bezvodém rozpouštědle, jako je například methanol, ethanol a podobně. Takto získaná suspenze se potom zpracuje s bezvodou kyselinou, jako kyselinou chlorovodíkovou, přičemž se získá sůl kyseliny obecného vzorce IVa, kde n, s, R4, Rs a Ar mají shora uvedený význam, nebo se získá sůl odpovídající použité kyselině při tomto zpracovávání.
Sůl obecného vzorce IVa, se potom zalkalizuje koncentrovanou směsí hydroxidu .amonného a 97 % hydrazinu, přičemž se získá báze sloučeniny obecného vzorce IVb, kde n, m, R4, Rs a Ar mají shora uvedený význam. Tato báze je nestabilní, avšak suší se například ve vakuu pomocí oxidu fosforečného.
Vysušená volná báze obecného vzorce IVb se přidá do roztoku sloučeniny obecného vzorce RsOOCNCS, kde Re má shora uvedený význam. Tento roztok se může připravit suspendováním thiokyanátu draselného v rozpouštědle, jako je například acetonitril, a zpracováváním s mírně menším množstvím než je ekvivalentní, sloučeniny obecného vzorce CICOORe, kde R6 má shora uvedený význam, při teplotě zpětného toku po dobu asi jedné hodiny, potom se směs ochladí a poté míchá, aby veškerý alkylchlorformiát zreagoval ještě předtím, než se přidá báze obecného vzorce IVb. Reakce suché volné bazické sloučeniny obecného vzorce IVb se sloučeninou obecného vzorce ReOOCNCS, kde R6 má výše uvedený význam, se sleduje chromatograficky v tenké vrstvě, za použití oxidu křemičitého ve 20% methanolu v methylenchloridu, za význam.
Směs sloučeniny obecného vzorce II a n, m, Re, R4, Rs a Ar mají shora uvedený vzniku sloučeniny obecného vzorce d, kde adičního činidla, jako je například N,N‘-dicyklohexylkarbodiimidu, v rozpouštědle, jako je například dimethylformamid, se promíchává přibližně při teplotě místnosti, dokud se nedokončí reakce, což je sledováno chromatograficky na tenké vrstvě, přičemž se získá sloučenina obecného vzorce III, kde n, m, Rí, Rí, Rs a Ar mají shora uvedený význam.
Reakční směs obsahující sloučeninu obecného vzorce III a bezvodý uhličitan draselný se suspendují v rozpouštědle, jako je například bezvodý methanol, a potom se refluxují, dokud se chromatografií na tenké vrstvě nezjistí, že v průběhu reakce se tvořila sloučenina obecného vzorce I, kde Ri značí kyslík nebo hydroxyskupinu, R3 značí skupinu vzorce NHCOOR6, ve kterém Re má shora uvedený význam, a n, m, R4, R5 a Ar mají již shora uvedený význam.
Sloučenina obecného vzorce I, kde Ri značí atom kyslíku nebo hydroxyskupinu a R3 značí skupinu vzorce NHCOORe, kde Rg a další symboly mají shora uvedený význam se může popřípadě použít k přípravě sloučeniny obecného vzorce I, kde Rs značí skupinu vzorce NHR, ve kterém R má shora uvedený význam, odlišný od COORs, přičemž se použije běžně známých metod z dosavadního stavu techniky.
Podobným způsobem je možno připravit sloučeninu obecného vzorce I, kde Ri značí atom síry nebo skupinu vzorce SH, za použití známých metod a jako výchozí sloučeniny se použije sloučeniny obecného vzorce I, kde Ri znamená atom kyslíku nebo hydroxyskupinu a ostatní symboly mají svrchu uvedený význam.
Přípravu sloučenin obecných vzorců IV, II, III a I je možno provést jednorázově. Ovšem je možno popřípadě provést i rozdělení, resp. oddělení a přečištění každé ze sloučenin obecného vzorce IV, II, III nebo I, což se provádí běžně známým způsobem podle dosavadního stavu techniky.
Sloučeniny podle vynálezu projevují významnou enzymovou inhibiční účinnost a cytotoxickou účinnost. Při enzymovém testu s purinnukleosidfosforylázou (PMP-4) se dosáhne úplné inhibice při koncentraci menší než asi 300 mikromolů určitých sloučenin podle uvedeného vynálezu. Tato PNP-4 účinnost byla měřena radiochemickým způsobem zjišťováním tvorby [14C]hypoxanthinu, z [14C]inosinu [viz Biomedicine, 33, 39 (1980)], přičemž bylo použito lidských erythrocytů jalko enzymového zdroje. Pomocí standardního testu (HTBA-1) [Science, 214, 1 137, (1981)] bylo u stejných sloučenin zjištěno, že jsou selektivně cytotoxické vůči T-buňkám v přítomnosti 2‘-deoxyguanosinu v podobném koncentračním rozmezí a jsou netoxické vůči B-buňkám v přítomnosti stejného množství 2‘-deoxyguanosinu. Reprezentativní příklady jsou uvedeny v následující tabulce, týkající se hodnot účinnosti.
Příklad číslo
TABULKA
Hodnota účinnosti
Ar1 PNP-4
IC50 (μΜ)
HTBA-1 (T-buňky + dGuo (10 μΜ) IC50 {^M)
10 3-Py 21,9 54,1
2 a nebo 2-Th 0,17 0,83
11
12 2-Th-5-Et 0,93 4,15
2b 2-Fu 0,25 2,57
2 c 3-Th 0,085 0,49
2d 2-Th-3-CH3 4,05 8,6
9Ad 3-Th-2-CH3 1,72 18,2
9Ae CH2-2-Th 6,25 17,6
9Ak 3-Th-5-CH3 0,63 2,8
9Ag 8,45 >12,5
„ >x
2e (ort 140
9Af 2-Py 4,6
lpy = * pyridin
Th = thiofen
Fu = furan
Vzhledem k tomu, že T-buňky hrají hlavní roli při imunní odezvě sloučeniny podle vynálezu, je možné je uplatnit pro imunoregulaci autoimunních onemocnění, jako jsou například rheumatická arthritida, systemiclký lupus erythematosus, zánětlivá střevní onemocnění, roztroušená skleróza, myastemie, transplantace, juvenilní diabetes, nádory a virová onemocnění. Sloučeniny vyrobitelné podle vynálezu umožňují vyrobit prostředky, které obsahují sloučeninu obecného vzorce I pro léčení onemocnění, jako jsou například autoimunní onemocnění, charakterizovaná abnormální imunní odezvou u teplokrevných zvířat. Proto vlastnosti sloučenin podle vynálezu se mohou využít při podávání těchto látek teplokrevným zvířatům v účinných dávkách ve formě farmaceutických prostředků, které obsahují účinnou látku v množství alespoň asi 0,1 % hmot., vztaženo na celkovou hmotnost prostředku obsahujícího alespoň jednu sloučeninu podle vynálezu.
Farmaceutické prostředky je možno připravit jakýmkoliv vhodným způsobem, s výhodou s inertním nosičem pro podávání orální, parenterální, ofthalmické, lokální nebo ve formě čípků.
Například sloučeniny podle vynálezu je možné připravit ve formě jednotkových dávkovačích forem, jako jsou například tablety nebo sirupy, přičemž se tyto látky mísí s inertním farmaceutickým nosičem, jako je například laktóza nebo obvyklý sirup, přičemž se použije metod známých z dosavadního stavu techniky. Pro dávkové formy tvořené injekcemi se látky podle vynálezu mísí s pomocnými prostředky jako jsou voda ,propylenglykol, podzemnicový olej, sezamový olej a podobně. V těchto dávkovačích formách je obsah účinné látky v rozmezí asi od 0,05 do 0,5 gramu na jednotkovou dávku.
Vynález bude dále ilustrován pomocí příkladů provedení.
Příklad 1A
Způsob přípravy 2-amino-9-[ (2-thienyl)methyl ] -6-chlorpur inu
Směs 2-amino-6-chlorpurinu (Aldrich Chemical Co.) (7,47 g, 0,44 molu], uhličitanu draselného (6,64 g, 0,048 molu) a 3-thenylbromidu (viz US patent č. 3 746 724) (7,8 g, 0,044 molu) v dimethylformamidu (200 ml), byla míchána pod atmosférou dusíku při teplotě místnosti po dobu 48 hodin. Tato směs byla potom zfiltrována a filtrát byl odpařen do sucha za použití vakua. Potom byl přidán ethylether a vzniklá sraženina se oddělila filtrací. Takto byla z'skána směs
7-substituovaného a 9-substituovaného chlorpurinu. Vzorek čistého 9-isomeru byl připraven chromatografickým způsobem na silikagelu, přičemž bylo jako elučního činidla použito směsi 5% methanolu v methylenchloridu. Tímto způsobem byl tento 9-isomer oddělen od 7-isomeru. Vzorek ana284281 lytické kvality byl získán krystalizací ze směsi acetonu a methanolu. Výtěžek byl
2,36 g, teplota tání za měknutí byla 185 °C (za rozkladu) a potom nastalo tavení v rozmezí od 203 do 204 °C (za rozkladu).
Příklad 1B
Postup z příkladu 1A, byl zopakován a byly připraveny tyto 2-amino-9-[ (heteroaryl) methyl ]-6-chlorpuriny nebo 2-amino-9-[ (substituovaný heteroaryl) methyl] -6-chlorpuriny, přičemž se vycházelo ze vhodných heteroarylmethylhalogenidů nebo substituovaných heteroarylmethylhalogenidů:
2-amino-9-[ (2,5-dimethyl-3-thienyl )methyl]-6-chlorpurin, teplota tání od 190 do 192 °C [výchozí sloučenina, tj. 2,5-dimethyl-3-thenylchlorid, byla připravena postupem známým z literatury, viz Buu-Hoi a Nguyen-Hoan, Rec. Trav. Chim., 68,5 (1949)].
2-amino-9-(3-f uranylmethyl)-6-chlorpurin [výchozí sloučenina, tj. 3-furylchlorid, byla připravena postupem známým z literatury, viz. S. P. Tanis, Tet. Letts., 23, 3 115 (1982)].
P ř í k 1 a d 2
Postupuje-li se způsobem podle příkladu uvedeného svrchu, vyrobí se 8-amino-9-[(3-pyridyljmethyljguanin o teplotě tání vyšší než 300°C.
Dále byly analogicky rovněž připraveny tyto sloučeniny a) až e):
a) 8-amino-9-(2-thenyl)guanin neboli 8-amino-9-[ (2-thienyl) methyl ]guanin ve formě hydrochloridové soli s 0,5 HzO, o teplotě tání 223 až 226 °C (za rozkladu),
b) monohydrát 9-amino-9-(2-furanylmethyl jguaninmonohydrochloridu o teplotě tání 197 až 199 °C (za rozkladu),
c) monohydrát 8-amino-9-[ (3-thienyI)methyl jguaninmonohydrochloridu o teplotě tání 275 až 278 °C (za rozkladu),
d) 8-amino-9- [ (3-methyl-2-thienyl) methyl ]guanin . 0,25 HžO, o teplotě tání 290° Celsia (za rozkladu),
e) 8-amino-9- [ (benzo/b/thien-3-yl) methyl Jguanin . 0,5 H/O, o teplotě tání vyšší než 300 °C (za rozkladu).
Výchozí sloučeniny, použité při těchto postupech jsou vesměs běžně obchodně přístupné látky (například u firmy Aldrich Chemical Company).
Příklad 3
Způsob přípravy 2-amino-4[ (/2-thienyl/methyl) amino ] -5- (f ormamido) -6-pyrimidinolu
2-amino-6-chlor-4-pyrimidmol ve formě monohydrátu (85%, 100,0 g, 0,5197 molu] byl suspendován iv methoxyethanolu (v 700 mililitrech), přičemž k takto připravené suspenzi byl přidán 2-thiofenmethyIamin (96%, 61,3 g, 0,5197 molu). Takto získaná směs byla potom zahřívána na teplo iu varu pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin, přičemž potom bylo přidáno 73 ml triethylaminu (d = 0,726, 0,52 molu) a zahřívání při teplotě varu pod zpětným chladičem pokračovalo potom po dobu dalších 18 hodin. Reakce byla sledována chromalograficky v tenké vrstvě, přičemž bylo použilo směsi 20% methanolu a trichlormetbanu. Získaná reakční směs se vylila do ledové vody (1 000 ml), zředila kyselinou oclnvou (400 ml) a potom zpracovala roztokem dusitanu sodného (80 g, 1,16 molu) ve vodě (300 ml). Tato směs byla potom míchána po dobu 4 hodin při teplotě mrštnosti, a získaná výsledná červenavě zbarvená nitrososloučenina odpovídající ve schématu obecnému vzorci X byla potom oddělena odfiltrováním a nakonec byla promyta vodou (reakce byla sledována pozorováním barevné změny při tvorbě sraženiny).
Takto získaný surový nitrosopyrimidin 0becného vzorce X, což je sloučenina uvedená výše v reakčním schématu, kde n znamená 1, m je nula, R4 a R5 každý představují vodík a substituent Ar znamená 2-thienylovou skupinu, byl potom rozdělen na dvě vsázky, přičemž každá z těchto vsázek byla redukována dithioničitanem sodným (méně než 90%, 70 g, 0,36 molu) ve formamidu (300 ml) a 90% kyselinou mravenčí (300 ml) při teplotě 80 °C, přičemž vše se potom vařilo po dobu 20 minut. V této fázi zpracovávání byla teplota asi v rozmezí od 130 do 140 CC. Reakce byla dokončena v okamžiku, kdy úplně zmizelo červené zabarvení a vysrážela se anorganická sůl. Reakční směs byla potom zředěna vodou (300 mililitrů) a potom byl opět prováděn var po dobu dalších 30 minut, vzniklá reakční směs byla za horíka zfiltrována a potom ponechána vykrystalizovat v chladíc m boxu. Průběh reakce byl sledován až po dokončení chromatografie na tenké vrstvě (oxid křemičitý, 20% methanol v irichlormethanu). Tímto způsobem byl potom z skán surový N-formyl-derivát, to znamená 2-amino-4 [ (/2-thienyl/methyl) amino ] -5-(formamido)-6-pyrimidinol (100 g) byl potom odfiltrován, promyt vodou a usušen, přičemž tato sloučenina byla potom po užita pro další stupeň zpracování bez dalšího čištění.
Příklad 3 A
Postup popsaný v příkladu 3 byl opakován při přípravě 2-amino-[ (/3-thienyl/-methyl) amino ] -5- (formamido) -6-pyrimidinolu. Vycházelo se z 3-thiofenmethylaminu a 2-amino-6-chlor-4-pyrimidinolu.
Příklad 4
Způsob přípravy 2-amlno-4-[ (/2-furanylmethy 1/amino))-5-( f or mamido) -6-pyrimidinolu
Směs 2-amino-6-chlor-5-nitro-4-pyrimidinolu (J. Chem. Soc., 1962, str. 4 186) (31,5 gramu, 0,15 molu), methanolu (1 200 ml) a furfurylaminu (29,1 g, 0,3 molu) byla míchána a refluxována pod dus^ovou atmosférou po dobu 6 hodin. Takto získaná reakční směs byla potom ochlazena, zfiltrována, promyta vodou a sušena na vzduchu, přičemž bylo získáno 34,43 g žluté pevné látky o teplotě tání v rozmezí od 286 do 289 CC (za rozkladu), která byla potom použita pro následující reakci.
Surový nitropyrimidin (33,9 g, 0,135 molu) byl suspendován ve formamidu (290 mililitrů) a 88% kyselině mravenčí (145 mililitrů), přičemž potom byla tato směs zahřáta na teplotu 80 °C. K této horké suspenzi o teplotě 80 až 85 °C byl přidáván pomalým způsobem dithioničitan sodný (57 gramů, 0,327 molu) během 50 minut a potom byla teplota směsi udržována na přibližně 85 °C po dobu dalších 30 minut, dále byla směs zředěna vroucí vodou (1 200 ml) a opět byla zahřívána při teplotě okolo 85 °C po dobu dalších 20 minut, přičemž se vytvořily červenožluté krystalky. Produkt byl zfiltrován, promyt vodou a sušen oxidem fosforečným za vakua přes noc. Výtěžek činil 23,4 g, přičemž teplota tání takto získaného produktu byla 246 až 247 C'C (za rozkladu). Ve většině případů byly tyto sloučeniny převáděny reakčními stupni bez charakterizace.
Příklad 4 A
Postup z příkladu 1 byl opakován, pro přípravu následujících 2-amino-4-[ (/heteroar yl/methyl) amino ] -5- (formamido) -6-pyrimidinolů nebo 2-amino-4-[ (/substituovaný heteroaryl/methyl jamino ] -5- (f ormamido) -6-pyrimidinolů (viz tabulka č. 1), přičemž se vycházelo ze vhodných heteroarylmethylaminů nebo substituovaných heteroarylmethylaminů a 2-amino-6-chlor-5-nitro-4-pyridinolu.
Ar (název)
Ar (vzorec)
2-thienyl
3-thienyl
3-furanyl (2-thienyl) methyl
3-methyl-2-thienyl
2-methyl-3-thienyl
‘CHs
5-methyl-2-thienyl
Ar (vzorec)
Ar (název) neboli
2-pyridinyl benzo[b]thien-2-yl
2-thiazolyl
4-thiazolyl (3-tliienyl) methyl
5-methyl-3-tliienyl
5-methyl-2-f uranyl
4-methyl-3-thienyl
4-methyl-2-thienyl
Příklad 5
Způsob přípravy 2,5-diamino-4-[ (2-thienylmethy 1) amino ] pyr imidin-6-ol dihydrochloridu sloučeniny obecného vzorce IVa, ve kterém n znamená 1, m je nula, R-i a Rs představují atom vodíku a Ar je thienyl.
N-formylový derivát v surovém stavu připravený postupem podle příkladu 3 (40 g, 0,1508 molu) se suspendoval v bezvodém methanolu (500 ml) a tímto roztokem byl potom veden plynný proud suchého chlorovodíku, přičemž tento roztok byl zahříván na teplotu varu. Tato reakce byla prováděna po dobu 2,5 hodiny, přičemž vznikl čirý roztok, ze kterého vykrystalovala krystalická sraženina. Směs se ochladila na ledové lázni a potom zfiltrovala, přičemž byla získána požadovaná sůl, tj. 2,5-diamino-4- [ (2-thienylmethy 1) amino ] pyrimidin-6-ol-dihydrochloridu (28,6 g). Odpařením matečného louhu bylo získáno další množství této soli (8,65 g). Celkový výtěžek byl 37,25 g (79 %). Tato látka byla v dalším postupu použita bez dalšího přečišťování.
V alternativním provedení byl N-formylový derivát zahříván pod zpětným chladičem s 5% methanolickým roztokem chlorovodíku, přičemž byla získána požadovaná diaminodihydrochloridová sůl.
Příklad 5 A
Postup podle příkladu 5 byl zopakován a byly připraveny následující 2,5-diamino-[ (/heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl/methyl) amino ] pyridin-6-dl-dihydrochloridy (viz tabulka 2). Při těchto postupech se vycházelo ze vhodných 2-amino-4-[ (/heteroaryl nebo substituovaný heteroar yl/methyl) amino ] -5- (for mamido) -6-pyrň midinolů (viz tabuka 1).
I
TABULKA 2
NH, neboli
HCl
NH
L
Ar
Ar (název)
3-thienyl
2- furanyl
3- furanyl (2-thienyl) methyl
3- methyl-2-thienyl
2-methyl-3-thienyl
5-methyl-2-thienyl
2-pyridinyl benzo[b]thien-2-yl
2-thiazolyl
4- thiazolyl (3-thienyl) methyl
5- methyl-3-thienyl
5-methyl-2-furanyl
4-methyl-3-thienyl
4-methyl-2-thienyl
Ar (vzorec)
Příklad 6
Způsob přípravy methylj[(2-amino-l,6-dihydro-6-oxo-4- (/2-thienyl/amino) -5-pyrimidinyl/amino]thioxomethyl'karhamátu (sloučeniny obecného vzorce II, ve kterém R6 značí methylovou skupinu, n je 1, m je nula, R4 a Rs každý znamená atom vodíku a Ar znamená 2-thienylovou skupinu).
Surová dihydrochloridová sůl, připravená postupem podle příkladu 5 (37,2 g, 0,12 molu) se suspendovala ve vodě (300 ml) a potom byla zalkalizována směsí koncentrovaného hydroxidu amonného a 97% hydrazinu v poměru 3:1, (v 40 ml), přičemž byla získána volná báze, Ikterá se sušila oxidem fosforečným po dobu 20 hodin. Výtěžek činil 26,1 g (97 %) báze, která je ve výše uvedeném reakčním schématu uváděna jako sloučenina obecného vzorce IVb, ve kterém n, m, Rs, Rs a Ar mají shora uvedený význam. Tato volná báze byla nestabilní.
Suspenze thiokyanátu draselného (18,1 g, 0,186 molu) v acetonitrilu (250 ml) se zpracovala s methylclilorformiátem (99 %), (13,8 ml, 0,177 molu), a směs byla zahřívána při varu pod zpětným chladičem po dobu jedné hodiny, potom byla ochlazena a zfiltrována za účelem odstranění anorganických solí. Světle žlutý filtrát, se míchal přes noc při teplotě místnosti pod atmosférou dusíku. Je nutno poznamenat, že je třeba dbát toho, aby veškerý methyl-chlorformiát zreagoval před dalším zpracováním. K takto získanému roztoku methoxykarbonylisothiokyanátu byla přidána vysušená báze (26,1 g), přičemž v míchání se pokračovalo po dobu dalších 36 hodin při teplotě místnosti pod atmosférou dusíku. Průběh této reakce byl sledován ke zjištění ukončení reakce pomocí chromatografie na tenké vrstvě (oxid křemičitý, methanol v trichlormethanu). Získaný produkt byl odfiltrován a jaromyt methanolem a byl získán thiomočoivinový derivát, tj. methyl(![2-amino-l,6-dihydro-6-oxo-4-(/2-thionylmethyl/ainino)-5-pyrimidinyl]aminojthioxomethyl/karbamát. Výtěžek byl 37,4 g (96 proč.), přičemž teplota tání byla 225 až 226 CC (96,6% čistota pomocí kapalinové chromatografie prováděné za vysokého tlaku).
V alternativním provedení byly nitropyrimidiny nebo nitrosopyrimidiny katalyticky redukovány, a potom ihned byla provedena reakce s ethoxylkarbonylisothiokyanátem, za vzniku thiomočovinového derivátu.
Tato látka byla potom použita v následujícím stupni, aniž by bylo prováděno její přečíslování.
Příklad 6 A
Postup jako je popsán v příkladu 6 se zopakuje, aby se získaly methyl- (nebo ethyl) -(([ 2-amino-l,6-dihydro-6-oco-4- (/heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl/methyl) amino ] -5-pyrimidinylJamino)thioxomethyl//karbamáty (tabulka 3), přičemž se vycházelo ze vhodných 2,5-di.amino-4-{[ (heteroaryl ) methyl j aminojpyrimidin-6-dichloridů nebo z 2,5-diamino-4-{[(substituovaný heteroaryl) methyl ] amino[ipyrimidin-6-ol-dihydrochloridů (tabulka 2).
TABULKA 3
.nh-c-nhcoor6 'NH .(· .
—Ar
Ar (název) neboli Ar (vzorec)
Re
2-thienyl -O ethyl
3-thienyl CH3
2-furanyl CH3
3-furanyl 4 CH3 teplota tání 246—249 (za rozkladu)
ZB 4 28 1
Ar (název) neboli Ar (vzorec)
Re (2-thienyl) methyl
2-methyl-3-thienyl
5-methyl-2-thienyl
2-methyl-2-thienyl
2-pyrldinyl benzo[b]thien-2-yl ,2-thiazolyl
4- thiazolyl (3-thienyl) methyl
5- methyl-3-thienyl
5-methyl-2-furanyl
4-methyl-3-thienyl
4-methyl-2-thienyl
CH3 teplota tání 234—239 °C (za rozkladu)
CH3 teplota tání 235—237 QC (za rozkladu)
CH3 teplota tání 227—230 °C (za rozkladu) ethyl
CH3
CH3
CHs teplota tání 214—215 CC
CH3 teplota tání 217—218 °C
CHs
CHs
CHs teplota tání 228-229 °C (za rozkladu)
CH3, ethyl
CHs, ethyl
Příklad 7
Způsob přípravy methylf5-amino-7-[ (2-thlenylmethyl) amino ] oxazolo (5,4-d) pyrimidin-2-yl[karbamátu (sloučeniny obecného vzorce III, ve kterém R6 značí methylovou skupinu, n je 1, m je nula, Rd a Rs představují každý atom vodíku a Ar znamená 2-thienylovou skupinu).
Směs thiomočovinového derivátu, připraveného postupem podle příkladu 6 (35 g, 0,096 molu) a N,N‘-dicyklohexylkarbodiimidu (59,4 g, 0,288 molu) byla suspendována v bezvodém dimethylformamidu (1800 ml) a míchána při teplotě místnosti po dobu 24 hodin. Průběh reakce ,byl sledován chromatografií na tenké vrstvě (oxid křemičitý, 20% methanol v trichlormethanu). Použitý dimethylformamid byl zcela vypuzen za použití vakua, zbytek byl potom dvakrát triturován methylenchloridem. Byl získán požadovaný kanbamát, tj. methyl-{5-amino-7- [ (2-thienylmethyl) amino [oxazolo (5,4-d) 264281 pyrimidin-2-yVkarbamát ve výtěžku 27,8 g (90 %), teplota tání tohoto produktu byla 300 °C. Čistota produktu zjištěná kapalinovou chromatografií za vysokého tlaku byla 97,6 %.
Tato látka byla potom použita v dalším stupni zpracovávání bez dalšího přečišťování.
Příklad 7 A
Postup z příkladu 14 se opakoval pro přípravu methyl-) (nebo ethyl )-(5-amino-7-{[ (heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl j methyl jaminojoxazolo (5,4-d jpyrimidin-2-yl)karbamátů (tabulka 4), přičemž še použilo vhodných výchozích methyl- (nebo ethyl )-//({2-amino-l,6-dihydro-6-oxo-4-[ (/heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl/methyl j amino ] -5-pyrimidinyl}amino)thioxomethyl//karbamátů (tabulka 3).
Ar (název)
2- thienyl
3- thienyl
2-furanyl
3-furanyl (2-thienyl )methyl
2-methyl-3-thienyl
5-methyl-2-thienyl
2-pyridinyl benzo[b]thien-2-yl
2-thiazolyl
4-thiazolyl
TABULKA 4 neboli
í: <
S.-
Re ethyl
CHe
CH3
CH3 teplota tání 288—291 °C (za rozkladu)
CH3 teplota tání >270°C (za rozkladu)
CH3 teplota tání >270°C (za rozkladu)
CHs, ethyl teplota tání >250cC (za rozkladu)
CH3
CH3
CHs
CH3
Ar (název) neboli Ar (vzorec)
R6 (3-thienyl) methyl
5-methyl-3-thienyl
CH3
CH3
5-methyl-2-furanyl
CH3
5-methyl-2-thienyl
5-methyl-3-thienyl
4-methyl-2-thienyl
CH3, ethyl
CH3 ethyl teplota tání >260 °C (za rozkladu)
Příklad 8
Způsob přípravy methyl-[2-amino-6,9-dihydro-6-oxo-9- (2-thienylmethyl-lH-purin-8-yl]karbamátu (sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém R3 znamená skupinu vzorce NHCOOR6, Ikde Re značí methylovou skupinu, n je nula, m je nula, Rí a Rs každý představují atom vodíku a Ar znamená 2-thienylovou skupinu).
Směs oxazolokarbamátu, který byl připraven postupem podle příkladu 7 (25 g, 0,078 molu) a bezvodého uhličitanu draselného, byla suspendována v bezvodém methanolu a potom byla tato směs zahřívána k ivaru pod zpětným chladičem po dobu 8 hodin. Průběh reakce byl sledován chromatografií na tenké vrstvě, analogickou, jako byla použita v předchozím příkladu. Reakční směs byla potom odpařena do sucha za sníženého tlaku a odparek byl rozpuštěn v roztoku chloridu amonného (16,8 g, 0,312 molu) ve vodě (200 ml). Výsledná sraženina byla oddělena a vysušena, přičemž bylo získáno 24,39 g methyl- [2-amino-6,9-dihydro-6-oxo-9-(2-thienylmethyl)-lH-pyrid-8-yl]lkarbamátu, který byl částečně znečištěn 8-aminosloučeninou. V tomto příkladu bylo získáno 89,58 % karbamátu a 9,54 % 8-aminosloučeniny, tj. 8-amino-9-[ (2-thienyl j methyl ]guaninu obecného vzorce I, ve kterém R3 je aminoskupina a ostatní substituenty mají svrchu uvedený význam.
Tato látka byla potom použita v následujícím stupni bez dalšího přečišťování.
Příklad 8 A
Postup podle příkladu 8 byl opakován, pro přípravu dále uvedených methyl- (nebo ethyl )-(2-amino-6,9-dihydro-6-oxo-9-[(heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl )methyl-lH-purin-8-yl]}karbamátů (tabulka 5), přičemž se vycházelo ze vhodných methyí(nebo ethyl)-(5-amino-7-{((heteroaryl nebo substituovaný heteroaryl)methyl] aminojoxazolo (5,4-d) pyrimidin-2-yl)karbamátů (tabulka 4).
Ar (název)
TABULKA 5
O
V”NH C00Re h2n W
L.Ar neboli Ar (vzorec)
R&
2- thienyl
3- thienyl
2- furanyl
3- furanyl (2-thienyl) methyl
2-methyl-3-thienyl
5-methyl-2-thienyl
2-pyridinyl
benzo [ b ] thien-2-yl
2-thlazolyl
4-thiazolyl (3-thienyl) methyl
5-methyl-3-thienyl
5-methyl-2-f uranyl
JÍA
n.
CH,
ethyl teplota tání 250 °C (za rozkladu)
CHs
CH3 teplota tání >300°C (za rozkladu)
CH3 teplota tání >270 °C (za rozkladu)
CHs
CH3
CH3, ethyl teplota tání >250 °C (za rozkladu)
CH3
CHs
CH3
CH3
CH3
CH3
CHs teplota tání 250 °'C (za rozkladu)
Příklad 9
Způsob přípravy 8-amino-9-[ (2-thienyl)methyljguaninu (sloučenina obecného vzorce I, ve kterém R3 značí aminoskupinu, n je 1, m je nula, každý ze substituentů R4 a R5 znamená atom vodíku a Ar značí thienylovou skupinu].
Surový karbamát, připravený v příkladu 8 (89,5 % karbamátu a 9,5 % 8-aminosloučeniny, 20,39 g, 0,064 molu), byl suspendován v isopropanolu (125 ml) a 1N kyselině chlorovodíkové (125 ml, 0,125 molu), přičemž směs byla zahřívána k varu pod zpětným chladičem po dobu přibližně 20 hodin. Průběh této reakce byl sledován chromatograficky na tenké vrstvě (oxid křemičitý, 20% methanol v trichlormethanu, CH3CN : : kyselina octová : voda v poměru 8:1:1), dokud se nevytvořil čirý roztok. Po ochlazení vykrystalizoval z tohoto roztoku produkt. Výtěžek činil 15,1 g (76 %). Čistota tohoto produktu stanovená metodou kapalinové chromatografie za vysokého tlaku odpovídala 98 %, přičemž teplota tání produktu byla 219 až 222 °C (za rozkladu).
Hydrolýza se také prováděla v 10% methanolickém roztoku hydroxidu sodného za varu pod zpětným chladičem, a potom následovala neutralizace a rekrystalizace ze vhodného rozpouštědla.
Příklad 9 A
Postup z příkladu 9 se zopakoval pro přípravu dále uvedených 8-amino-9-[ (heteroaryl)methylJguaninů nebo 8-amino-9-[(substituovaný heteroaryl)methylJguaninů (tabulka 6). Při přípravě se vycházelo ze vhodných methyl- (nebo ethyl)-12-amino-6,9-dlhydro-6-oxo-9-[ (heteroaryl)methyl-lH-purln-8-yl]karbamátů nebo methyl- (nebo ethyl) -{2-amino-6,9-dihydr O-6-OXO-9- [ (substituovaný heteroaryl) methyl ] -lH-purin-8-yljkarbamátů (tabulka 5).
TABULKA 6
Sloučenina
Ar (název) neboli
X
Teplota tání (°C)
2-furanyl HCl 253—257
a 3-thienyl HCl. H2O 275—278 (za rozkladu)
b 3-furanyl 0 HCl 293—294 (za rozkladu)
c (2-thienyl)methyl HCl. H2O 153—155 (za rozkladu)
d 2-methyl-3- -thienyl HCl 266—268 (za rozkladu)
4 2 Β 1
Sloučenina
Ar [název) neboli
Ar (vzorec)
Teplota tání (°C) e 5-methyl-2-thienyl
CH:,
HCl . 0,25 HzO
260 f 2-pyridinyl
1,5 HCl. 0,25 ΗΌ 270—272 (za rozkladu) g benzo(b)thien-2-yl
0,25 HzO >300 (za rozkladu) h 2-thiazolyl i 4-thiazolyí j (3-thienyl)methyl k 5-methyl-3-thienyl
1,2 HCl . 1,2 HzO >250
1,1 HCl. 0,3 H2O >250
0,9 HCl . HzO 177-183 (za rozkladu)
HCl. 0,5 H2O 212—215 (za rozkladu)
5-methyl-2-f uranyl
HCl. 1,15 HzO ch3
212—214 (za rozkladu) m 4-methyl-3-thienyl
CH,
0.9 HCl . 1,25 H?O
240 (za rozkladu) n 4-methyl-2-thienyl
Příklad 10
Způsob přípravy 9-[ (3-pyridinyl jmethyl]guaninu
Pyridylmethylamin (15,8 ml, 0,1517 molu) byl přidán k suspenzi 2-amino-6-ch!or-4-hydroxy-5-nitropyrimidinu (14,45 g, 0,0758 molu) v isopropanolu (600 ml). Takto připravená směs byla zahřívána k varu pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin a potom byla míchána přes noc při teplotě místnosti. Tím vykrystaloval produkt, tj. 2-amino-4-hydroxy-6- [ (3-pyridyl)methylamino] -5-nitropyrimidin. Tento produkt byl potom odfiltrován, promyt vodou a usušen na vzcfuchu.
Surový nitropyrimidin (25,32 g] u výše uvedeného stupně byl suspendován ve formamidu (150 ml) a 90% kyselině mravenčí (50 ml) a suspenze byla zahřáta na teplotu 70 °C na vodní lázni. K suspenzi byl opatrně přidán dithioničitan sodný, a potom se vše vařilo po dobu 15 až 20 minut. Reakční směs byla potom zředěna horkou vodou (300 ml), potom byla zpracována s aktivním uhlím a poté byla zahřívána k varu po dobu 20 až 25 minut, získaná směs se zfiltrovala (přes celit), ochladila a nakonec odpařila za sníženého tlaku, čímž byl získán formamido-pyridin, který byl oddělen filtrací, promyt acetonem a vysušen za použití vakua při teplotě 56 °C.
Výše uvedený produkt byl potom opětně suspendován ve formamidu (100 ml) a v kyselině mravenčí (8 ml) a potom byl zahříván k varu pod zpětným chladičem po dobu 3,5 hodiny. Potom byla směs vylita do 400 ml vody a ledu a nakonec byla zfiltrována. Po dvou krystalizacích z vroucí vody byl ztokán analytický vzorek požadovaného produktu (4,5 g) o teplotě tání vyšší než 300 °C.
Příklad 11
Postup popsaný v příkladu 1 byl zopakován pro získání následujících 9-(heteroaryljmethylguaninů nebo 9-(substituovaných heteroaryljmethylguaninů, přičemž se vycházelo ze vhodných hetenoarylmethylaminů nebo ze substituovaných heteroarylmethylaminů:
9-(2-thienylmethyljguanin, teplota tání vyšší než 300 :C,
9-[ (2-pyridinyl)methyl jguanin, teplota tání vyšší než 300 °C,
9-(2-furanylmethyl Jguanin, teplota tání 296 až 299 °C, (za rozkladu), [známá sloučenina, viz J. Am. Chem. Soc., 81, 3 046 (1959)],
9-[ (3-teplota-2-thienyl) methyl] guanin, teplota tání vyšší než 250 °C (za rozkladu),
9-[ (2-methyl-3-thienyl) methyl] guanin, teplota tání vyšší než 270 °C (za rozkladu),
9- [ (benzo/b/thienyl-3-yl) methyl jguanin, teplota tání vyšší než 300°C (za rozkladu),
9-(3-thienylmethylJguanin, teplota tání 320 až 322CC (za rozkladu).
P ř í k 1 a d 12
Způsob přípravy 9-[(5-ethyl-2-thienyl)methyl ]guaninu
Monohydrát 2-aniino-6-chior-4-primidinolu (22,96 g, 0,1193 molu) byl suspendován v methoxyethanolu (300 ml), přičemž k takto připravené suspenzi byl přidán 5-ethyl-2-thienylamin (16,58 g, 0,1193 molu), který byl připraven z 2-ethylthiofenu podle postupu popsaného v literatuře [J. Am, Chem. Soc., 70, 4 018 (1948)]. Výsledný roztok byl zahříván pod zpětným chladičem po dobu jedné hodiny, potom bylo přidáno
16,8 ml triethylaminu a vše bylo opět zahříváno pod zpětným chladičem po dobu dalších 18 hodin. Reakční směs byla vylita do směsi vody a ledu (600 ml), zředěna kyselinou octovou (100 ml) a poté zpracována s roztokem dusitanu sodného (16 gramů] ve vodě (100 ml). Získaná směs byla potom míchána při teplotě místnosti po dobu 1,5 hodiny a výsledná lososově zbarvená nitrososloučenina byla potom oddělena filtrací a promyta vodou.
Surový nitrosopyrimidin byl potom redukován dithioničitanem sodným ive formaml· du (200 ml) a v 90% kyselině mravenčí (100 ml] při teplotě 70 °C a vše se poté vařilo po dobu 20 minut. Takto získaná reakční směs byla zředěna vodou (300 ml), přičemž ve varu se pokračovalo dalších 30 minut, potom zflltrovala za horka a nakonec byla ponechána vykrystalovat v chladicím boxu. Surový N-formylový derivát (28 g), který byl oddělen filtrací, se promyje vodou a vysušil na vzduchu a nakonec byla provedena cyklizační reakce s kyselinou mravenčí (10 ml) a formamidem (100 mlj při teplotě zpětného toku po dobu 4 hodin. Horká reakční směs byla vylita do 500 ml ledové vody, čímž byl získán surový guanin, který byl potom přečištěn rozpuštěním ve vroucí 1,5N kyselině chlorovoďkové, potom bylo1 provedeno zpracování s clktivním uhlím a nakonec vysrážení hydroxidem amonným. Surový guanin byl potom opětně rozpuštěn v horkém IN roztoku hydroxidu sodného, potom bylo provedeno' zpracování s aktivním uhlím, které bylo potom odfiltrováno a filtrát byl okyselen kyselinou octovou, čímž byl získán požadovaný produkt.

Claims (7)

1. Způsob výroby purinových derivátů obecného vzorce I kde
Ri znamená atom síry, hydroxyskupinu nebo skupinu vzorce SH, y n A l e z u
Rž znamená atom vod'ku nebo skupinu vzorce NHR, ve kterém R značí atom vodíku nebo skupinu vzorce CORs, ve kterém Rg znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu zvolenou ze souboru zahrnujícího nesubstituovaný fenyl nebo fenyl substituovaný atomem fluoru, chloru, bromu nebo jodu nebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyskupinou, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo trifluormethylovou skupinou nebo arylalkylovou skupinou, kde arylová skupina má výše uvedený význam a alkylový řetězec obsahuje 1 až 4 atomy uhlíku,
Rg znamená atom vodíku, hydroxyskupi264281 nu, merkaptoskupinu, atom bromu nebo skupinu vzorce NHR, ve kterém R představuje atom vodíku nebo skupinu vzorce CORs, ve kterém Rs má výše uvedený význam, n značí 0 nebo 1, m značí 0, 1, 2 nebo 3, s tou podmínkou, že m nebo n je alespoň 1,
R4 a Rs navzájem nezávisle představují atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, arylovou skupinu zvolenou ze souboru zahrnujícího nesubstituovaný fenyl nebo fenyl substituovaný atomem fluoru, chloru, bromu nebo jodu nebo alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, hydroxyskupinou, alkoxyslkupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo trifluormethylovou skupinou nebo arylalkylovou skupinou, kde arylová skupina má výše uvedený význam a alkylový řetězec obsahuje 1 až 4 atomy uhlíku, nebo cykloalkylovou skupinu se 3 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
Ar znamená 2- nebo 3-furanyl, 2- nebo 3-thienyl, 2-, 3- nebo 4-pyrldyl nebo 2-, 4nebo 5-thiazolyl, kteréžto skupiny jsou popřípadě substituovány alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo jejich farmaceuticky přijatelné adiční soli s kyselinou nebo bazické soli s výjimkou sloučenin, kde substituentem Rt je hydroxyskupina, substituentem Ri je aminoskupina, substituentem R3 je atom vodíku, n je nula, m je jedna a substituentem Ar je 2-furanylová skupina, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce III (lil) kde
Rí, Rs, Re, n, m a Ar mají výše uvedený význam, nechá reagovat za teploty místnosti s bazickou látkou, jako například uhličitanem draselným, v alkoholickém rozpouštědle, jako například methanolu, za vzniku sloučeniny obecného vzorce I, ve kterém
Ri znamená hydroxyskupinu a
R3 znamená skupinu vzorce NHCORs, kde
Re je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, arylová skupina vymezená výše nebo arylalkylová skupina vymezená výše, přičemž potom se popřípadě převede získaná sloučenina obecného vzorce I, kde Ri znamená hydroxyskupinu a ostatní symboly mají výše uvedený význam, na sloučeninu obecného vzorce I, kde Ri znamená skupinu vzorce S nebo SH a ostatní symboly mají výše uvedený význam, nebo popřípadě na farmaceuticky přijatelnou adiční sůl s kyselinou nebo bazickou sůl.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se ťm, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat s bazickou látkou při teplotě místnosti, za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde
Ri znamená skupinu vzorce OH nebo SH,
R2 značí atom vodíku nebo aminoskupínu,
R3 představuje atom vodíku, hydroxyskupinu, merkaptoskupinu, atom bromu nebo aminoskupínu, n značí nulu nebo 1, m značí nulu nebo 1, přičemž n nebo m musí být jedna,
R4 a Rs navzájem nezávisle představují atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, a
Ar značí 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, nebo 2-pyridylovou skupinu, 3-pyridylovou skupinu nebo 4-pyridylovou skupinu nebo také 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridylovou skupinu, 3-pyridylovou skupinu nebo 4-pyridylovou skupinu nebo 2-thiazolylovou skupinu, 4-thiazolylovou skupinu nebo 5-thiazolylovou skupinu substituované alkylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, vazbou —C=C—C=C— připojenou k přilehlým atomům uhhku za vzniku benzoskupiny, nebo atomem halogenu, načež se získaná sloučenina popřípadě převede na svou farmaceuticky přijatelnou adiční sůl s kyselinou nebo bazickou sůl.
3. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat s bazickou látkou při teplotě místnosti za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde
Ri znamená hydroxyskupinu,
R3 znamená atom vodíku, hydroxyskupinu, merkaptoskupinu, atom bromu nebo aminoskupínu, n značí 1, m značí 1 a
Ar znamená 2-furanylovou skupinu nebo
3- furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridylovou skupinu, 3-pyridylovou skupinu nebo
4- pyridylovou skupinu, nebo dále znamená 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu, 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu, 2-pyridylovou skupi264281 nu, 3-pyridylovou skupinu nebo 4-pyridylovou skupinu, 2-thiazolylovou skupinu, 4-thiazolylovou skupinu nebo 5-thiazolylovou skupinu, přičemž tyto skupiny jsou substituovány methylovou skupinou nebo ethylovou skupinou nebo vazbou —C=C—C=C— připojenou k přilehlým atomům uhlíku a vytvářející tak benzoskupinu.
4. Způsob podle bodu 3 vyznačující se tím, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat při teplotě místnosti s bazickou látkou za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde Ar znamená 2-furanylovou skupinu nebo 3-furanylovou skupinu substituovanou methylovou skupinou nebo ethylovou skupinu a ostatní substituenty mají význam uvedený v bodě 3.
5. Způsob podle bodu 3 vyznačující se tím, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat při teplotě místnosti s bazickou látkou za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde Ar znamená 2-thienylovou skupinu nebo 3-thienylovou skupinu substituovanou me38 thylovou skupinou nebo ethylovou skupino ,a ostatní substituenty mají význam uvedený v bodě 3.
6. Způsob podle bodu 3 vyznačující se tím, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat při teplotě místnosti s bazickou látkou za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde Ar znamená 2-pyridylovou skupinu, 3-pyridylovou skupinu nebo 4-pyridylovou skupinu substituovanou methylovou skupinou nebo ethylovou skupinou a ostatní suibstituenty mají význam uvedený v bodě 3.
7. Způsob podle bodu 3 vyznačující se tím, že se příslušná sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat při teplotě matností s bazickou látkou za vzniku derivátu svrchu uvedeného obecného vzorce I, kde Ar znamená 2-thiazolylovou skupinu, 4-thiazolylovou skupinu nebo 5-thiazolylovou skupinu substituovanou methylovou skupinou nebo ethylovou skupinou a ostatní substituenty mají význam uvedený v bodě 3.
CS866210A 1985-08-22 1986-08-26 Způsob výroby purinových derivátů CS264281B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS866210A CS264281B2 (cs) 1985-08-22 1986-08-26 Způsob výroby purinových derivátů

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/767,202 US4772606A (en) 1985-08-22 1985-08-22 Purine derivatives
CS857242A CS264266B2 (en) 1985-08-22 1985-10-10 Process for preparing derivatives of purine
CS866210A CS264281B2 (cs) 1985-08-22 1986-08-26 Způsob výroby purinových derivátů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS621086A2 CS621086A2 (en) 1988-09-16
CS264281B2 true CS264281B2 (cs) 1989-06-13

Family

ID=25746466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS866210A CS264281B2 (cs) 1985-08-22 1986-08-26 Způsob výroby purinových derivátů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS264281B2 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS621086A2 (en) 1988-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4772606A (en) Purine derivatives
US5866702A (en) Purine inhibitors of cyclin dependent kinase 2
US7285558B2 (en) Pyrazolo[3,4-d]pyrimidines inhibiting H. pylori infections
US5679678A (en) Thienithiazine derivatives
JP4205168B2 (ja) ピリミジン誘導体およびその製造法
TWI469977B (zh) 7-苯氧基唍羧酸衍生物
SK134096A3 (en) Compounds having antihypertensive, cardioprotective, anti-ischemic and antilipolytic properties
KR20000005037A (ko) 아릴아미노 융합된 피리딘 및 피리미딘
CA2783575A1 (en) Aminopyrimidine kinase inhibitors
KR20010006350A (ko) 신규 화합물
CA2326357A1 (en) Cyclin dependent kinase inhibitors
CA1260934A (en) Purine derivatives
JP2005508955A (ja) ヘルペスウイルス感染の治療で使用されるためのイミダゾ−ピリジン誘導体
US4952693A (en) Oxazolo-pyrimidine derivatives
SK90698A3 (en) Process for preparing 2,4-dihydroxypyridine and 2,4-dihydroxy-3-nitropyridine
CA1293727C (en) 9-deazaguanines
CZ283281B6 (cs) Způsob přípravy v poloze 5 substituovaných pyrrolo(2,3-d)pyrimidinů
SE436357B (sv) Forfarande for framstellning av pyrimido/6,1-a/isokinolin-4-on-derivat
EP1515972B1 (en) Amide substituted xanthine derivatives with gluconeogenesis modulating activity
NO180049B (no) Analogifremgangsmåte for fremstilling av terapeutisk aktive 9-substituerte-8-usubstituerte-9-deazaguaniner
CZ20033079A3 (cs) Léčiva s obsahem derivátů adenosinu k léčení syndromu insulinové rezistence a diabetu
IL97656A (en) History of 1,3-dipropyl-8-aralkyl xanthine, the process for their preparation and medicinal preparations containing them
CS264281B2 (cs) Způsob výroby purinových derivátů
KR910000415B1 (ko) 하이드록시 피리미딘의 아실 유도체
JPS61137886A (ja) プリン誘導体