CS264131B2 - Loading and fastening device for a spare tyred wheel of motor vehicles - Google Patents

Loading and fastening device for a spare tyred wheel of motor vehicles Download PDF

Info

Publication number
CS264131B2
CS264131B2 CS863125A CS312586A CS264131B2 CS 264131 B2 CS264131 B2 CS 264131B2 CS 863125 A CS863125 A CS 863125A CS 312586 A CS312586 A CS 312586A CS 264131 B2 CS264131 B2 CS 264131B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
spare wheel
frame
spare
loading
wheel
Prior art date
Application number
CS863125A
Other languages
English (en)
Other versions
CS312586A2 (en
Inventor
Lajos Ing Rutkai
Laszlo Toth
Original Assignee
Ikarus Karosszeria Es Jarmugy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ikarus Karosszeria Es Jarmugy filed Critical Ikarus Karosszeria Es Jarmugy
Publication of CS312586A2 publication Critical patent/CS312586A2/cs
Publication of CS264131B2 publication Critical patent/CS264131B2/cs

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Vynález se týká nakládacího a přidržovacího ústrojí pro náhradní kolo motorových vozidel.
Náhradní kolo patří mezi příslušenství vozidla, zajištující jeho bezpečný provoz, pro jehož vyjímání a nasazování při výměně jakož i pro jeho účelné držení a přidržování v potřebné poloze používají v dílnách průmyslového charakteru různá řešení a zařízení. Nakládací a přidržovací zařízení podle vynálezu má navrhnout a vyřešit v prvé řadě takovou konstrukci pro zvedání a držení zejména náhradních kol větších rozměrů a větší hmotnosti pro užitková vozidla, která by měla v porovnání se známými konstrukcemi lepší konstrukční vytvoření pro vyjímání a nasazování kola', popřípadě pro jeho ukládání a tím také lepší držení a spolehlivější upevnění. U vozidel s nízkou úrovní podlahy, například u moderních autobusů je vytvoření nakládacího a přidržovacího zařízení pro náhraní kolo řešeno zejména uvedením kola do ležaté polohy a nízkou konstrukční výškou pohyblivého rámu, protože pro tyto podmínky a účel je možno použít známých konstrukčních koncepcí jen s obtížemi nebo převážně vůbec ne.
Jedno ze známých konstrukčních vytvoření spočívá v tom, že ukládací prostor pro náhradní kolo, vytvořený v bočním ložném prostoru vozidla, je opatřen třemi kusy tyčí s válečky, zabudovanými v ložné ploše, pomocí kterých je možno provádět vyjímání a ukládání náhradního kola. Náhradní kolo je obepnuto ocelovým páskem, jehož uzávěr je po odklopení víka prostoru pro náhradní kolo přístupný. Náhradní kolo se vytahuje tahem za ocelový pásek, přičemž se posouvá po odvalujících se válečcích. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že těžké náhradní kolo se může vytáhnout ocelovým páskem jen do určité vzdálenosti a potom se sklápí směrem dolů na podlahu, přičemž úplné vyjmutí, popřípadě zvednutí náhradního kola ve svislé poloze vyžaduje značnou.fyzickou práci a snadno přitom může dojít к úrazu.
Další známé řešení konstrukce pro nakládání a přidržování náhradního kola je následující: V prostoru pro uložení náhradního kola je umístěn rám, který může pojíždět po kolečkách a jehož vnitřní kolečka mohou být vytažena až к boční stěně vozidla. Náhradní kolo se musí při vyjímání nebe ukládání zvednout až do výše tohoto pojízdného rámu a položit na vytažený pojízdný rám, načež se náhradní kolo společně s pojízdným rámem mohou zasunout, popřípadě při vyjímání vysunout. Pro upevnění náhradního kola je na pojízdném rámu uspořádán přítlačný pás s upevňovacím šroubem, přičemž pojízdný rám je pomocí tohoto upevňovacího šroubu pevně připojen ke karoserii vozidla. Nevýhoda tohoto konstrukčního vytvoření spočívá v tom, že ukládání náhradního kola na rám a vztyčování náhradního kola je u užitkových vozidel s rozměrnými náhradními koly velmi namáhavou fyzickou prací. Tato známá konstrukce také nemá žádný zachycovací orgán, kterým by se ruční manipulace trochu usnadnila. Také u tohoto známého řešení je velké nebezpečí úrazu.
Podstata dalšího známého řešení spočívá v tom, že ukládací prostor pro náhradní kolo je opatřen přidržovacím vozítkem náhradního kola, který je spojen ocelovým lankem s navíjecím ústrojím. Tímto navíjecím ústrojím je možno přidržovací vozík náhradního kola spouštět až na úroveň podlahy, popřípadě jej zvedat z úrovně podlahy. Pro pevnější spojení navíjecí konstrukce s vozidlem je použit upevňovací šroub, kterým je přidržovací vozík upevněn к podvozku vozidla.
Nevýhoda tohoto známého řešení spočívá v tom, že konstrukční řešení celého zařízení je složité a nákladné a při manipulaci s navíjecím ústrojím při vyjímání a ukládání se projevuje značná spotřeba Času. Další nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že není možno využít tohoto zvedacího ústrojí u vozidel, zejména autobusů, s nízkou výškou podlahy.
Úkolem vynálezu je vyřešit konstrukci nakládacího a přidržovacího zařízení, kterým by bylo možno provádět zcela bezpečně ukládání a vyjímání náhradního kola, zejména větších rozměrů a hmotnosti, užitkových vozidel a odstranit tak nedostatky dosud známých konstrukčních řešení, přičemž by mělo být také dosaženo značného ulehčení fyzické práce. Zařízení podle vynálezu má také usnadnit operace při vztyčování, popřípadě pokládání náhradního kola zejména u vozidel, u kterých je pro nízkou výšku podlahy к dispozici pod podlahou miCS 264131 B2 nimální úložný prostor, a má mít zachycovací orgán pro manipulaci s kolem, který by byl dostatečně bezpečný a vylučoval nebezpečí úrazu. '
Konstrukce podle vynálezu je založena na poznatku, že uvedené nevýhody dosud známých nakládacích a přidržovacích zařízení náhradního kola vozidel, to znamená především značnou fyzickou námahu při manipulaci a nebezpečí vzniku úrazu při vyjímání a ukládání náhradního kola zejména užitkových vozidel s nízkou výškou podlahy, je možno odstranit zejména tím, že se stavěči rám, pojízdný po válečcích, na který se upevňuje náhradní kolo, vytvoří ze dvou dílu, které mohou být vzájemně rozměrově přizpůsobeny, mohou do sebe zapadat a které jsou ve směru к boční stěně vozidla spojeny s kloubem. Náhradní kolo, nacházející se na horním výklopném dílu rámu, vyjíždějícího z úložného prostoru pro náhradní kolo, může být spuštěno spojovacím kloubem, nacházejícím se mezi dvěma díly rámu, až do úrovně podlahy a tento díl rámu se může společně s náhradním kolem pomocí držadla na horním dílu rámu zvednout do svislé polohy. Náhradní kolo je zachyceno a upevněno na horním výkyvném dílu rámu uvolnitelnými spoji. Tím je možno náhradní kolo vysunout z úložného prostoru s vynaložením podstatně menšího, objemu fyzické práce a natočit kolo do svislé polohy a podobným způsobem může být náhradní kolo ovládáním v opačném smyslu opět uloženo do ložného prostoru.
Vynález se týká tedy nakládacího a přidržovacího zařízení pro náhradní kolo vozidel, které je opatřeno orgánem, upevňujícím náhradní kolo, a zasouvatelným a vysouvatelným přidržovacím rámem náhradního kola, umístěným v úložném prostoru a opatřeném pojezdovými kolečky nebo válečky.
Novost nakládacího a přidržovacího zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že přidržovací rám pro náhradní kolo sestává ze dvou do sebe zapadajících dílů; ze spodního rámového dílů, pojízdného po kolečkách, který může být vytažen až к boční stěně vozidla, a z horního výklopného rámového dílu, ke kterému je připevněno náhradní kolo pomocí přidržovacího a upevňovacího spojovacího prvku, například přitlačovacího šroubu, který je na straně boční stěny vozidla připojen pomocí kloubů na pojízdném rámovém dílu. Horní výklopný rámový díl, který se může vyklápět až do úrovně podlahy a který je součástí přidržovacího ústrojí, vytaženého z úložného prostoru, je vytvořen jako přestavítelný ve vodorovné poloze společně s upevněným náhradním kolem, přičemž přestavování se provádí kloubem. .
Nakládací a přidržovací zařízení podle vynálezu může být vytvořeno také tak, že jak spodní pojízdný rámový díl, tak také horní výklopný rámový díl mohou být opatřeny rukojetí, přičemž celá konstrukce nakládacího a přidržovacího .zařízení může být připojena nejméně jedním uvolnitelným spojovacím prostředkem (šroubem) к podvozku vozidla.
Základní výhodou zařízení podle vynálezu je zejména podstatné snížení potřebné fyzické práce pro zvednutí a přestavení náhradního kola do svislé polohy, zejména rozměrného a těžkého kola užitkového vozidla, které se zpravidla provádí z výchozí vodorovné polohy. Navržené konstrukční řešení může být výhodně využito pro uskladňování náhradních kol užitkových vozidel, zejména autobusů, s nízkou výškou roviny podlahy. Konstrukční řešení podle vynálezu je jednoduché, není nákladné a ukládání náhradního kola vyžaduje minimum času.
Příklad provedení nakládacího a přidržovacího zařízení pro náhradní kolo, vytvořený podle vynálezu, je zobrazen na výkresech, kde obr. 1 znázorňuje boční pohled na zařízení ve vytažené poloze s náhradním kolem nastaveným do svislé polohy, na obr. 2 je boční pohled na zařízení, uložené v úložném prostoru vozidla, a na obr. 3 je půdorysný pohled na zařízení .
Na obr. 1 je náhradní kolo _2 znázorněno v poloze, ve které se nachází po vytažení z úložného prostoru Д náhradního kola Д. V úložném prostoru 2_ je uspořádán pojízdný rámový díl £ s kolečky Да, 7b, který může pojíždět po předních kolečkách 7a a po zadních kolečkách ДЬ. К pojízdnému rámovému dílu £ je pomocí kloubů Д, vytvořených v okolí předních pojízdných koleček Да, připojen výkyvný rámový díl 11, přičemž náhradní kolo Д je upevněno к tomuto výkyvnému rámovému dílu 11 přítlačným šroubem 14. Pojízdný rámový díl £ je opatřen vytahovací rukojetí £, zatímco výkyvný rámový díl 11 je opatřen rámovou rukojetí 12.
Náhradní kolo 2 se vytahuje z úložného prostoru 1. tak, že pojízdný rámový díl £ se pomocí vytahovací rukojeti £ z upínací lišty 13 a v průběhu dalšího vytahovacího pohybu se pomocí vytahovací rukojeti 4 vysune pojízdný rámový díl B, po předních kolečkách 7a a po zadních kolečkách 7b z úložného prostoru 2 tak daleko, až zadní kolečka 7b narazí na postranní stěnu podvozku. Potom se výkyvný rámový díl 11 vykývne pomocí rámové rukojeti 12 a natočením kolem kloubu 9. do svislé polohy. Náhradní kolo 2 se potom může po uvolnění přítlačného šroubu 14 odebrat z výkyvného rámového dílu П. Při ukládání náhradního kola 2 do úložného prostoru 2 se popsané operace provádějí v opačném sledu.
Na obr. 2 je znázorněn běžný provozní stav vozidla po upevnění náhradního kola 2 na výkyvném rámovém dílu 11 a po zasunutí výkyvného rámového dílu 11 do úložného prostoru
1.
Na obr. 3 je půdorysný pohled na nakládací a přidržovací zařízení podle vynálezu, přičemž pro srovnání s příklady na obr. 1 a 2 jsou v tomto příkladném provedení zobrazeny další konstrukční detaily ústrojí, které nebyly patrny z obr. 1 a 2, zejména zarážkový a upevňovací prvek 15 předních pojízdných koleček 7a a přitlačovací šrouby 16., uspořádané na vytahovacích rukojetích 4..

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Nakládací a přidržovací zařízení pro náhradní kolo motorových vozidel, opatřené přidržovacím rámem pro náhradní kolo, vysouvatelným a zasouvatelným do úložného prostoru náhradního kola po kolečkách, a upevňovacím orgánem pro upevnění náhradního kola, vyznačující se tím, že přidržovací rám náhradního kola (2) sestává ze dvou na sebe přiléhajících rámových dílů, ze spodního pojízdného rámového dílu (8), opatřeného kolečky a vysunutelného až к boční stěně vozidla, a z horního výkyvného rámového dílu (11) pro přidržování náhradního kola (2) pomocí upevňovacího prvku, zejména přítlačného šroubu (14), přičemž výkyvný rámový díl (11) je ve směru к boční stěně vozidla připojen kloubem (9) na pojízdném rámovém dílu (8) a horní výkyvný rámový díl (11), sklopný až na úroveň terénu, je v poloze, kdy je přidržovací ústrojí vytaženo z úložného prostoru (1), společně s upevněným náhradním kolem (2) přestavitelným kolem kloubu (9) do svislé polohy.
  2. 2. Nakládací a přidržovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že jak spodní pojízdný rámový díl (8), tak také horní výkyvný rámový díl (11) Je opatřen rukojetí (4, 12), přičemž celé přidržovací ústrojí náhradního kola (2) je nejméně jedním uvolnitelným spojem, zejména šroubem (16), upevnitelné к podvozku vozidla.
CS863125A 1985-05-03 1986-04-29 Loading and fastening device for a spare tyred wheel of motor vehicles CS264131B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU168685A HU194108B (en) 1985-05-03 1985-05-03 Spare wheel lifting-in and storing device for motor vehicles

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS312586A2 CS312586A2 (en) 1988-08-16
CS264131B2 true CS264131B2 (en) 1989-06-13

Family

ID=10955687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS863125A CS264131B2 (en) 1985-05-03 1986-04-29 Loading and fastening device for a spare tyred wheel of motor vehicles

Country Status (4)

Country Link
CS (1) CS264131B2 (cs)
HU (1) HU194108B (cs)
PL (1) PL147022B1 (cs)
SU (1) SU1473705A3 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3197759A1 (en) * 2014-09-26 2017-08-02 Takler S.r.l. Supporting system for a spare tire for a vehicle, such as truck or the like

Also Published As

Publication number Publication date
SU1473705A3 (ru) 1989-04-15
CS312586A2 (en) 1988-08-16
HU194108B (en) 1988-01-28
HUT42395A (en) 1987-07-28
PL147022B1 (en) 1989-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4223856A (en) Helicopter ground handling equipment
US5881937A (en) Movable frame assembly
US3936088A (en) Flexible tarpaulin handling device
US3458073A (en) Road vehicle mounted rack for stowing a motorcycle or the like
US7824144B2 (en) Compact system for lifting and moving a pressurized tank
EP0676978B1 (en) Combined bag and trolley
US4212580A (en) Boat launcher for truck bed
US4087007A (en) Cargo platform system
EP0497498A1 (en) Improvements relating to trailers
US9073590B2 (en) Trailer
US5284266A (en) Structure such as a container or mobile shelter
US20020164239A1 (en) Tiltable cargo box assembly with extension ramp
US11084362B2 (en) Adjustable tonneau cover
US12344056B2 (en) Modular non-electric and/or electric powered wheeled cart capable of attaching to a vehicle
AU2015200661B2 (en) Trailer Loading Apparatus and Method
US4221528A (en) Automotive lifting device
US5316191A (en) Tire chain hanger support assembly
EP0252707A3 (en) Bulkhead door apparatus for container lorries
US5269642A (en) Container loading and unloading system
US5147170A (en) Power-driven adjustable equipment rack carrier
US4188056A (en) Combination boat and camper trailer
CA1114420A (en) Moving dolly
CS264131B2 (en) Loading and fastening device for a spare tyred wheel of motor vehicles
US3486786A (en) Combination camper and boat vehicle
US20060045677A1 (en) Loading and unloading device