CS263289B1 - Komplexnípřísada do stavebních hmot - Google Patents

Komplexnípřísada do stavebních hmot Download PDF

Info

Publication number
CS263289B1
CS263289B1 CS872267A CS226787A CS263289B1 CS 263289 B1 CS263289 B1 CS 263289B1 CS 872267 A CS872267 A CS 872267A CS 226787 A CS226787 A CS 226787A CS 263289 B1 CS263289 B1 CS 263289B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
parts
starch
urea
additive
Prior art date
Application number
CS872267A
Other languages
English (en)
Other versions
CS226787A1 (en
Inventor
Milan Chladek
Josef Ing Csc Kodet
Petr Ing Tachovsky
Original Assignee
Milan Chladek
Kodet Josef
Tachovsky Petr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Chladek, Kodet Josef, Tachovsky Petr filed Critical Milan Chladek
Priority to CS872267A priority Critical patent/CS263289B1/cs
Publication of CS226787A1 publication Critical patent/CS226787A1/cs
Publication of CS263289B1 publication Critical patent/CS263289B1/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Komplexní přísada do stavebních hmot podle řešení obsahuje sulfonovaný polykondenzát močoviny s formaldehydem, oxidovaný škrob s reaktivními aldehydo- nebo/i karboxyskupinami, karboxymetyleter škrobu, karboxymetyleter celulózy a močovinu a dále složky, které podle určení přísady ovlivňují kinetiku hydratační reakce, rheologické vlastnosti a mechanicko-fyzikální vlastnosti stavební hmoty. Přísada je vhodná pro přípravu prefabrikovaných suchých stavebních hmot s anorganickým pojivém, jako omítkovin, tmelů, licích a samonivelujících hmot, stěrek, štukových hmot nebo k přípravě těchto hmot "in šitu" ve stavební výrobě nebo výrobě stavebních dílců. Dokonalá a rychlá rozpustnost komplexní přísady ve vodě ve zlomku minuty nevyžaduje prodlevu na "odležení" stavební < hmoty po rozmíchání s vodou a tudíž umožňuje využití stavebních hmot v automatizovaných kontinuálních míchacích a nanášecích zařízeních.

Description

Vynález se týká komplexní přísady do stavebních hmot převážně prefabrikovaných s pojivý anorganickými jako je anhydrit, cement, sádra, vápno a jejich směsi.
Je známa celá řada přísad, retardujících tuhnutí a tvrdnutí sádrových pojiv, především na bázi slabých nebo málo dissociovaných anorganických nebo organických kyselin a jejich solí, případně komplexních nebo makromolekulárních přírodních nebo syntetických sloučenin.
Jsou známy i retenční přísady, především na bázi derivátů celulózy nebo škrobu.
Nevýhodou uvedených retardérů je to, že jejich roztoky se převážně chovají jako elektrolyty v důsledku dissociace ve vodném prostředí. Elektrolyty snadněji pronikají do porézní podložky, čímž dochází k ochuzování stavební hmoty o technologickou vodu s následnými průvodními jevy, jako je zkracování doby zpracovatelnosti, nedostatku vody v mezní vrstvě vedoucímu ke zhoršení nebo ztrátě adheze. Snadnější pronikání elektrolytu do porézní podložky rovněž snižuje účinnost retenčních přísad.
Běžné retenční přísady, tj. etery celulózy, kasein, dextrin, hydrolýzované škroby ovlivňují viskozitu vodné fáze a tudíž i retenci vody ve stavební hmotě v závislosti na pH vodné fáze, jejich bobtnání a rozpouštění ve vodě je ve většině případů značně pomalé. Pro tyto účely se používá v zahraničí převážně hydroxyetyl-, metylhydroxyetyl-, metylhýdroxypropylcelulózy s různě upravenou rozpouštěcí dobou. U nás vyráběná karboxymetylcelulóza v dávkách, které vykazují retenční schopnost inhibuje hydratační reakci odvodněného síranu vápenatého, tedy anhydritu a sádry a je tudíž pro tato pojivá nepoužitelná jako retenční přísada. Kasein rovněž běžně používaný jako retenční přísada pro prefabrikované stavební hmoty na bázi cementového pojivá se rozpouští velice pomalu ve vodě, stavební hmota, rozmíchaná s vodou vyžaduje odležení a v dávce potřebné pro retenci právě tak jako hyrolyzované škroby a dextrin výrazně zpomalují (u sádry a anhydritu inhibují) hydratační reakci a rovněž výrazně snižují pevnosti a zvyšují kontrakce stavební hmoty.
Plastifikační nebo ztekucující přísady nejsou všechny rovnocenně použitelné. Fenolické polykondenzáty s aldehydy, právě tak jako ligninsulfonany s větším či menším podílem halastních sacharidů mají negativní vliv na kinetiku hydratační reakce v celém rozsahu hydratace a jsou ve svých požadovaných účincích selektivní pro cementová pojivá, kde se jejich silně zpomalující až inhibující účinek na pojivá na bázi síranu vápenatého projevuje za teplot nad 15 °C méně výrazně.
Je známo i AO 257 517 autorů Chládek, Kodet, které řeší tuto problematiku ve specifické oblasti sádry jako pojivá optimalizací složení speciálně připravované komplexní přísady, kdy při přípravě vznikají další produkty, které synergizují účinek komponent.
Nevýhodou komplexní přísady takto formulované je to, že je specifická pro sádru a již její využití pro stavební hmoty na bázi anhydritu (anhydrit XIX,i jako pojivá je vyloučeno pro výrazný reterdační až inhibiční účinek trinatriumfosfátu a silně retardační účinek fosfoesterů škrobu, který lze obtížně překonat zvýšeným dávkováním katalyzátorů tuhnutí. Tvorba voluminóznich soli .škrobových fosfátů s vápníkem stavební hmoty znamená dosti rychlý nárůst tixotropie, výhodný pro omítky nebo tmely, nevýhodný pro licí, samonivelující hmoty na' sádrové i anhydritové bázi, tím spíše u těchže hmot na cementové bázi, obsahujících volný oxid nebo hydroxid vápenatý. Další nevýhodou takto formulované přísady je skutečnost, že v alkalické oblasti (stavební hmoty obsahující cement nebo vápno nebo vápnem znečištěná plniva sádrových hmot nebo nadbytkem vápna neutralizované fluor-, či fosforanhydrity nebo sádry) se snižuje viskozita vodné fáze škrobových fosfátů i oxidovaných škrobů velmi výrazně a tím dochází ke snížení retence vody Ve stavební hmotě. Vyšší dávkování má negativní vliv na mechanické vlastnosti vytvrdlé stavební hmoty, zachováni dávkování vede v důsledku odsátí technologické vody porézním podkladem ke zkracování doby zpracovatelnosti event. i k tvorbě trhlinek.
Uvedené nevýhody odstraňuje komplexní přísada do stavebních hmot podle vynálezu, která sestává z 10 až 26 hmotnostních dílů sulfonovaného polykondenzátu močoviny s formaldehydem, ař 40 hmotnostních dílů oxidovaného škrobu, obsahujícího minimálně 15 % škrobových zrn s reaktivními aldehydoskupinami a/nebo karboxyskupinami, 20 až 60 hmotnostních dílů karboxymetyléteru škrobu, 4 až 17 hmotnostních dílů karboxymetyléteru celulózy a 6 až 12 hmotnostních dílů močoviny.
Komplexní přísada může obsahovat 0,1 až 4 hmotnostní díly fungicidní nebo/i baktericidní přísady, např. organociničité nebo borité sloučeniny.
Dále může komplexní přísada obohacovat 30 až 57 hmotnostních dílů fosformonoesteru a/nebo fosfordiesteru škrobu a/nebo solí málo dissociovaných anorganických kyselin a/nebo slabých organických kyselin a/nebo jejich solí jako retardéru tuhnutí sádry, 100 až 500 hmotr nostních dílů solných a/nebo alkalických katalyzátorů tuhnutí anhydritu, 15 až 65 hmotnostních dílů ztekucujících přísad, může být rozptýlena v inertním plnivu, např. ve vápenci nebo vápenatém hlinitokřemičítanu s obsahem volného oxidu křemičitého vyšším než 15 % nebo/i ukotvena na porézním hlinitokřemičitanovém nosiči a může také obsahovat suchou redispergovatelnou disperzi v množství 0,3 až 2,5násobku hmotnosti sulfonovaného polykondenzátu močoviny s formaldehydem.
Komplexní přísada podle vynálezu má řady výhod, které spočívají v tom, že její složení je voleno tak, aby se pro různé druhy pojiv nebo stavebních hmot jednotlivé žádané vlastnosti komponent vzájemnou interakcí nezhoršovaly. Způsob přípravy vylučuje sekundární odštěpování formaldehydu z plastifikátorů nebo ztekutiva vlivem pH stavební hmoty, způsobuje chemickou vazbu komponentů mezi sebou a/nebo vápníkem stavební hmoty, čímž dochází k synergickému účinku komponentů. Tak například fosfátová skupina fosforesterů škrobu reaguje s vápníkem a tak zabudovává strukturní škrobové zrno do struktury pojivého tmele. Vzájemná reakce aminoskupin plastifikátorů nebo/i ztekutiva s volnými (reaktivními) aldehydo- nebo karboxyskupinami oxidovaného škrobu tvoří sesítěný produkt vázaný sulfoskupinou opět na vápníku pojivá. Substitucí sodíku v sodné soli kaboxymetyléteru škrobu i celulózy vápníkem pojivá dochází opět k chemické vazbě makromolekuly na pojivo. Negativního účinku karboxymetylcelulózy na kinetiku hydratační reakce sádry je využito k synergickému účinku kombinace fosforester škrobu-karboxymetylcelulóza ke zpomalení tuhnutí sádrového pojivá. Tvorba výkvětů sodných solí obsažených ve škrobových derivátech i vznikajících substitucí je úspěšně potlačena močovinou (AO 252 105, Chládek), která prodlužuje i zpracovatelnost pojivá či stavební hmoty tím, že za její přítomnosti nedochází k rychlé tvorbě voluminózních vločkovitých nebo klkovitých vápenatých solí škrobových derivátů, ale k postupné tvorbě krystalických produktů. Stejným mechanizmem, prodlužujícím dobu zpracovatelnosti je potlačen i rychlý vznik obdobných voluminózních solí plastifikátorů nebo ztekutiva s vápníkem (AO 252 104, Chládek). Důsledkem těchto pochodů je i to, že snížení pevnosti stavebních hmot, způsobené přítomností makromolekulárních látek bez přítomnosti močoviny je podstatně menší nebo nulové. Zkoušky prokázaly, že optimálních účinků lze dosáhnout! při dodržení složení komplexní přísady podle vynálezu a dávkování přísady do pojivá nebo z něj vytvořené stavební hmoty v rozpětí 0,5 až 6,5 % hmotnostního.
Konkrétní složení a použiti komplexní přísady je blíže objasněno na několika příkladech:
Příklad 1 £ energosádrovce, vzniklého při mokré vápencové vypírce kouřových plynů tepelné elektrárny bylo připraveno sádrové pojivo třídy G 5 A III. Z tohoto sádrového pojivá, vápencové moučky do 0,25 mm, hydroxidu vápenatého a komplexní přísady byl připraven suchý prefabrikovaný štěrkový tmel k vyrovnání smíšeného zdivá, tvořeného plynosilikátem, cihlami, tvarovkami a betonovými prefabrikáty. Nanesená vrstva měla tloušEku 3 až 10 mm.
Komplexní přísada měla toto složení:
Močovino formaldehydový sulfonovaný polykondenzát Karboxymetyléter škrobu Karboxymetyléter celulózy Oxidovaný škrob Močovina
Kyselina vinná
Směs borax-kys. boritá (BORONIT) hmotnostních dílů 55 hmotnostních dílů hmotnostních dílů 12 hmotnostních dílů hmotnostních dílů hmotnostní díly hmotnostní díly
Hmota byla nanášena na smíšené zdivo po rozmíchání s vodou na pastovitou konsistenci v automatickém míchacím a stříkacím zařízení (Gipsomat G 78), stahována do roviny a vyhlazena hladítkem. Doba zpracovatelnosti na rozdílném podkladu 35 až 50 minut.
Vzniklá povrchová úprava měla přídržnost k podkladu 0,23 až 0,37 MPa, pevnost v talku 3,6 + 0,33 MPa, pevnost v tahu za ohybu cca 1,2 MPa. Přesto, že smíšené zdivo mělo značné nerovnosti, zářezy pro elektroinstalace a spáry nebyly zahozeny nebo vyspraveny, nedošlo ani v tloušťkách 45 mm k vytékáni ze spař nebo k tvorbě trhlin.
Příklad 2
Pro povrchovou úpravu podlahy se zvýšenou otěruvzdornosti byla připravena suchá prefabriko váná hmota, sestávající z cementu třídy 400, vápencové moučky, sintrokorundové drti, drceného karbidu křemíku, křemenného písku a komplexní přísady, která měla toto složení:
Sulfonovaný polykondenzát močovinoformaldehydový Sulvonovaný polykondenzát melaminformaldehydový Karboxymetyléter škrobu Karboxymetyléter celulózy Oxidovaný škrob Močovina
Fungi- a mykocidní přísada
20 hmotnostních dílů
30 hmotnostních dílů
20 hmotnostních dílů
5 hmotnostních dílů
25 hmotnostních dílů
10 hmotnostních dílů
hmotnostní díly
Na staveništi byl premix rozmíchán s vodou v poměru 74:26 až 30 hmotnostním dílům a ve smetanovité konzistenci ihned po rozmíchání načerpán na zvlhčený betonový podkla v průměrné tloušťce 8 mm, kde utvořil hladinu.
Po 28 dnech měla povrchová úprava tyto vlastnosti:
Přídržnost k podkladu Pevnost v tlaku Obrusnost (DIN 52 108)
0,57 + 0,037 MPa 35 až 43 MPa
3,6 až 4,4 cm3/50 cm2
Příklad 3
Smísením za sucha 40 hmotnostních dílů sádrového pojivá třídy G 2 Β II, 50 hmotnostních dílů suchého pisku o velikosti zrna do 0,5 mm s 10 hmotnostními díly komplexní přísady, obsahující 15 % hmotnostních látek a 85 % hmotnostních vápenatého hlinitokřemičitanu, byla připravena perfabrikovaná suchá sádrová omítkovina. Obsah účinných látek komplexní přísady byl tento:
Fosformonoester škrobu Sulfonovaný polykondenzát močoviny s formaldehydem Oxidvaný škrob
Karboxymetyléter škrobu hmotnostních dílů hmotnostních dílů 19 hmotnostních dílů 18 hmotnostních dílů
263789
Karboxymetyléter celulózy Močovina
Fosforečnan sodný
Fungicidni přísada (Lastanox) hmotnostní díly 8 hmotnostních dílů 5 hmotnostních dilů 0,15 hmotnostních dílů
Tato omítkovina byla na staveništi smíchána s vodou v poměru 7:3 s vodou na slabě pastovitou hmotu. Po nanesení na podklad z betonových prefabrikátů v průměrné tlouštce 5 mm měla dobu zpracovatelnosti 75 minut, počátek tuhnutí 90 minut, dobu tuhnutí 110 minut. Vzorky malty, odebrané ke zkoušce vykázaly pevnost v tlaku 3,87 MPa na trámečku a 4,15 MPa na výřezu z omítky. Zkouška přídržnosti na neošetřeném povrchu prefabrikátů vykázala přídržnost 0,33 + 0,07 MPa, na povrchu prefabrikátů ošetřeném adhezní mezivrstvou 0,56 + 0,05 MPa.
Paralelní zkouška omítkové hmoty bez komplexní přísady vykázala tyto hodnoty:
Zpracovatelnost 2,5 minuty, počátek tuhnutí 6 minut, konec tuhnutí 11 minut, pevnost v tlaku na trámečku 5',53 MPa, na výřezu z omítky 1,12 MPa, přídržnost menší než 0,02 MPa, většinou však neměřitelná.
Příklad 4
Byla připravena suchá prefabrikovaná omítková směs sestávající z vápna, cementu, vápencové
drti 0 až 4 mm a komplexní přísady, která měla toto složení;
Sulfonovaný polykondenzát
močovino formaldehydový 26 hmotnostních dílů
Oxidovaný škrob 40 hmotnostních dílů
Karboxymetyléter škrobu 60 hmotnostních dílů
Karboxymetyléter celulózy 17 hmotnostních dílů
Močovina 10 hmotnostních dílů
Sloučenina byla za stejných podmínek připravena omítkovina téhož složení bez komplexní
přísady pro porovnávací zkoušky. Výsledky zkoušek pro maltu stříkací konsistence:
bez přísady s přísadou
Přídržnost na cihle MPa 0,17 0,31
betonu MPa 0,09 0,22
Siporexu MPa 0,14 0,32
Suchá objemová hmotnost kg.m-3 1,723 1,487
Pevnost v tlaku MPa 1,32 2,21
tahu za ohybu MPa 0,62 1,12
Stékavost ve vrstvě nad mm 14 32
Trhlinky při ti. 10 mm ano ne
PříkladS ' Lehčeně sádrové podhledy, vytvořené ze směsi sádrového pojivá třídy G 5 Β II a křemeliny v hmotnostním poměru 2:1 a komplexní přísady o složení uvedeném v příkladu 3, doplněné ztekucující složkou tvořenou sulfonovanou melaminformaldehydovou.pryskyřicí v množství 60 hmotnostních dílů mf na 100 hmotnostních dílů komplexní přísady v dávce 2,25 hmotnostních dílů na hmotu směsi, smíchané s vodou v hmotnostním poměru 5:3, byly odlévány do separovaných silikonových forem po 20 minutách odpěnění připravené suspenze.
Počátek tuhnutí takto připravené hmoty byl 35 minut, konec ní a vyschnutí měly sádrové pohledy objemovou hmotnost 476 + 11 1,95 + 0,18 MPa, pevnost v tahu za ohybu 1,23 + 0,2 MPa.
tuhnutí 55 minut. Po odformová-3 kg.m , pevnost v tlaku
Příklad 6
Pro dodatečnou tepelnou izolaci objektu bylo rozhodnuto použít lehčené sádrové sádroperli tové omítky. Před vlastní aplikací na stavbě byl v míchacím zařízení připraven suchý premix složený z 62 hmotnostních dílů sádrového pojivá G 5 Β II, 36,5 hmotnostních dílů expandovaného perlitu a 1,5 hmotnostního dílu komplexní přísady, který byl na stavbě rozmíchán s vodou v hmotnostním poměru 1:1,2. Takto připravená lehčená malta byla nastříkána na betonový podklad ošetřený adhesním můstkem.
Komplexní přísada byla formulována takto:
Fosformonoester škrobu Sulfonovaný polykondenzát močovinoformaldehydový Oxidovaný škrob Karboxymetyléter škrobu Karboxymetyléter celulózy Fosforečnan amonný sekundární Fungicidní přísada hmotnostních dílů hmotnostních dílů 13 hmotnostních dílů 13 hmotnostních dílů hmotnostních dílů 4 hmotnostní díly 1,5 hmotnostního dílu
Podkladem bylo zdivo složené z betonových prefabrikátů a cihlových tvarovek, tlouščka omítky 4 až 5 cm v jednovrstvém provedení. Po srovnání a zatuhnutí byla takto vytvořená sádroperlitová omítka vyhlazena ocelovým hladítkem.
Doba zpracovatelnosti 160 minut, počátek tuhnutí 180 minut, konec tuhnutí 210 minut. Pevnost omítky v tlaku 1,3 MPa, objemová hmotnost 380 + 7 kg.m”^, koeficient tepelné vodivosti 0,06 + 0,004 W.m.°K, přídržnost větší než 0,23 MPa (porušení v omítkovině).
Příklad 7
Pro vytmelení zdivá z betonových prefabrikátů pod tapety byl připraven suchý prefabrikovaný sádrový tmel o složení:
Sádrové pojivo G 2 Β II
Odprach z drcen, vápence do 0,125 mm Komplexní přísada hmotnostních dílů 56 hmotnostních dílů hmotnostní díly
Na staveništi byl suchý premix rozmíchán s vodou v hmotnostním poměru 2:1.
Komplexní přísada měla toto složení
Směs fosforesterů škrobu
Sulfonovaný polykondenzát močovinoformaldehydový
Oxidovaný škrob
Karboxymetyléter škrobu
Karboxymetyéter celulózy
Močovina
Fosforečnan sodný
Kyselina vinná
Směs fungicidní a baktericidnl přísady (BORONIT) hmotnostních dílů hmotnostních dílů 17 hmotnostních dílů 17 hmotnostních dílů hmotnostních dílů 6 hmotnosntích dílů 0,33 hmotnostních dílů 5,8 hmotnostního dílu hmotnostní díly
Zpracovatelnost tmele na betonovém prefabrikátu 50 minut, konec tuhnutí 105 minut. Lepení tapet započato 3 hodiny po vytmelení.
Příklade
Pro vyrovnání nerovností podlahové líce stropních prefabrikátů v rozmezí 5 až 15 mm byla připravena suchá prefabrikovaná anhydritová hmota o složení:
Mletý fluoranhydrit 62 hmotnostních dílů
Jemně mletý vápenec třídy IV/6 33 hmotnostní díly
Komplexní přísada 5 hmotnostních dílů
Na staveništi byl suchý premix kontinuálně míchán s vodou v hmotnostním poměru 7:3 a čerpán na podlahovou líc stropní konstrukce, kde smetanovítě tekutá hmota vytvořila hladkou a nivelovanou hladinu.
Komplexní přísada měla toto složení
Sulfonovaný polykondenzát močovinoformaldehydový
Sulfonovaný polykondenzát melaminformaldehydový
Oxidovaný škrob
Karboxymetyléter škrobu
Karboxymetyléter celulózy
Směs solných katalyzátorů tuhnutí Močovina hmotnostních dílů hmotnostních dílů 33 hmotnostní díly 38 hmotnostních dílů hmotnostních dílů 205 hmotnostních dílů 12 hmotnostních dílů
Roztékvost samonivelující vyrovnávací hmoty byla 0fe>24 cm, zachována minimálně 30 minut, hmota zatuhla po 16 hotinách při teplotě 18 + 5 °C. Po týdnu bylo dosaženo pevnosti v tlaku 27 až 35 MPa, přídržnost k podkladu 1,45 + 0,15 MPa.
Příklad 9
Pro povrchovou úpravu betonové podlahy ve výrobní hale závodu těžkého strojírenství byla připravena suchá prefabrikovaná stavební hmota, sestávající z cementu třídy 400 jako pojivá, křemenného písku 1,6/3,15 mm, ambrfního karbidu křemíku 0/4 mm, sintrkorundové drti a litinového šrotu 0/2 mm a komplexní přísady.
Prefabrikovaná hmota byla rozprostřena na právě zavadlý beton, obsahující ztekutivo, po navlhnutí vzlínající vlhkostí rozetřena a uhlazena rotační hladičkou a k vytvoření nekluzného povrchu učesána asfaltérskými kartáči až k obnažení antiabrazivních zrn.
Komplexní přísada měla toto složení
Sulfonovaný polykondenzát močovino formaldehydový
Sulfonovaný polykondenzát melaminformaldehydový
Karboxymetyléter škrobu
Karboxymetyléter celulózy
Oxidovaný škrob
Močovina
Redispergovatelná suchá disperze organických kopolymerú
10 hmotnostních dílů
60 hmotnostních dílů
20 hmotnostních dílů
4 hmotnostní díly
10 hmotnostních dílů
6 hmotnostních dílů
25 hmotnostních dílů
Vzorky odebrané z této hmoty ke zkouškám vykázaly tyto mechanicko-fyzikální vlastnosti:
Pevnost v tlaku + 3,5 MPa
Pevnost v tahu za ohybu 21 + 2,3 MPa
Obrusnost (DIN 52 108) 1,3 cm^.50 citT^
Soudržnost s podkladem vyšší než 2,5 MPa (nad rozsah přístroje).
Komplexní přísada podle vynálezu se dá výhodně použít pro přípravu omítek a temlů na bázi anorganických pojiv, v přítomnosti ztekutiva i k odlévání sádrových výrobků v celém průřezu homogenních z perfektními povrchy a dorbými pevnostmi v tlaku a více než dvojnásobnými pevnostmi v tahu za ohybu proti čistému sádrovému pojivu. Další oblastí využití je příprava stavebních hmot na anhydritové nebo cementové bázi jako samonivelizujících tekutých potěrů.

Claims (1)

  1. Komplexní přísada do stavebních hmot, převážně prefabrikovaných, na bázi anorganických pojiv jako je anhydrid, cement, sádra, vápno a/nebo jejich kombinace, která může obsahovat fungicidní, mykocidní i baktericidní složku, dále látky ovlivňující kinetiku hydratační reakce, ztekutiva, redispergovatelné suché disperze organických polymerů či kopolymerů, může být rozptýlena v přebytku inertního plniva nebo zakotvena na inertním nebo/i reaktivním nosiči, vyznačující se tim, že sestává z 10 až 26 hmotnostních dílů sulfonovaného polykondenzátu močoviny s formaldehydem, 10 až 40 hmotnostních dílů oxidovaného škrobu, obsahujícího minimálně 15 % škrobových zrn s reaktivními aldehydoskupinami a/nebo kraboxyskupinami, 20 až 60 hmotnostních dílů karboxymetyléteru škrobu, 3 až 17 hmotnostních dílů karboxymetyléteru celulózy a 6 až 12 hmotnostních dílů močoviny'.
CS872267A 1987-04-01 1987-04-01 Komplexnípřísada do stavebních hmot CS263289B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872267A CS263289B1 (cs) 1987-04-01 1987-04-01 Komplexnípřísada do stavebních hmot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872267A CS263289B1 (cs) 1987-04-01 1987-04-01 Komplexnípřísada do stavebních hmot

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS226787A1 CS226787A1 (en) 1988-08-16
CS263289B1 true CS263289B1 (cs) 1989-04-14

Family

ID=5359296

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS872267A CS263289B1 (cs) 1987-04-01 1987-04-01 Komplexnípřísada do stavebních hmot

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS263289B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS226787A1 (en) 1988-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5366550A (en) Latex modified cement-based thin set adhesive
US2959489A (en) High temperature portland cement mortars
US8858703B1 (en) Set retardant for hydraulic cement compositions and admixtures therefor
US4357166A (en) Method and composition for controlling volume change in fast setting, fluid impermeable cementitious systems
EP0011485B1 (en) Acid formates containing cementitious compositions and process for preparing them
EP1112237A1 (en) Gypsum wallboard, and method of making same
EP2524960B1 (en) Admixture composition for a tile cement mortar and a tile cement mortar composition comprising the same
JPH0158143B2 (cs)
WO2016102868A2 (fr) Liant acido-basique comprenant des ciments a base de phosphate
NO326757B1 (no) Torr blanding for gulvunderlag og fremgangsmate for fremstilling av den torre blanding
EP1546059A1 (en) Cement-based thin-set mortar
US20230081285A1 (en) Preparation comprising a hydraulic binding agent and a cellulose ether
US4762561A (en) Volume-stable hardened hydraulic cement
CS263289B1 (cs) Komplexnípřísada do stavebních hmot
JP5755270B2 (ja) コンクリート表面への接着性が改善されたプラスターモルタル、及びコンクリートにおいてプラスターモルタルの接着性を改善させるための方法
JPH0476941B2 (cs)
EP0215060A1 (en) Utilization of latexes with aluminous cement and gypsum compositions
JP2000072503A (ja) 被覆細骨材、セメント組成物、セメント組成物の製造方法
KR100272948B1 (ko) 규산질계 분말형 도포 방수제
US6110270A (en) Method for influencing moisture content and migration in building materials
US5681386A (en) Method for blending of admixtures in a sprayed concrete mass and agent for application of the method
JP3973331B2 (ja) 急結性セメントコンクリートの施工方法
JPH0313183B2 (cs)
CS257517B1 (cs) Komplexní přísada
KR0137292B1 (ko) 시멘트 크랙 방지제