CS261344B1 - (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby - Google Patents

(6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby Download PDF

Info

Publication number
CS261344B1
CS261344B1 CS877051A CS705187A CS261344B1 CS 261344 B1 CS261344 B1 CS 261344B1 CS 877051 A CS877051 A CS 877051A CS 705187 A CS705187 A CS 705187A CS 261344 B1 CS261344 B1 CS 261344B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
acid
purinylthio
ester
alanyl
Prior art date
Application number
CS877051A
Other languages
English (en)
Other versions
CS705187A1 (en
Inventor
Antonin Cerny
Jiri Krepelka
Karel Masek
Milan Krojidlo
Original Assignee
Antonin Cerny
Jiri Krepelka
Karel Masek
Milan Krojidlo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonin Cerny, Jiri Krepelka, Karel Masek, Milan Krojidlo filed Critical Antonin Cerny
Priority to CS877051A priority Critical patent/CS261344B1/cs
Publication of CS705187A1 publication Critical patent/CS705187A1/cs
Publication of CS261344B1 publication Critical patent/CS261344B1/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Nové N- f(6-purinylthio)acylj -L-alanyl- -D-isoglutaminy obecného vzorce I, ve kterém R3 značí atom vodíku nebo aminoskupinu, R2 značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, benzylovou skupinu nebo atom vodíku a n značí 1 nebo 2, jejich soli a způsob jejich výroby spočívající v kondensaci kyseliny (6-purinylthio)alkanové obecného vzorce II, nebo jejího reaktivního derivátu, s esterem dipeptidu obecného vzorce III a popřípadě v následujícím zmýdelnění takto získaného esteru. Sloučeniny obecného vzorce I vykazují významnou imunostimulační účinnost.

Description

Autoři vynálezu se zabývaly podrobněji studiem některých analogů muramyldipeptidů a neočekávaně nalezli, že nové jednoduché sloučeniny obecného vzorce I, které obsahují jako nosič peptidické části MDP místo kyseliny muramové cytostatioky účinný 6-merkaptopurin, popřípadě 6-thioguanin, vázaný přes zbytek kyseliny octové nebo propionové, vykazují zajímavé imunostimulační účinky. Sloučeniny obecného vzorce I obsahují jako dipeptid L-alanyl-D-isoglutamin, který má stejné sterioké uspořádání na asymetrických centrech aminokyselin jako dipeptid v MDP: skládá se z přirozeného L-alaninu, který je peptidicky vázán na D-isoglutamin, patřící do stérické řady v přírodě se běžně nevyskytujících D-aminokyselin.
Podle vynálezu se N- ^(6-purinylthio)acylj -L-alanyl-D-isoglutaminy obecného vzorce I vyrábějí tím způsobem, že se o sobě známá kyseliny (6-purinylthio)alkanová obecného vzorce II
S(CHj)nCOOH ,Ά/γ (id,
R1 H (II) , ve kterém R1 a n mají shora uvedený význam nebo její reaktivní derivát, uvede do reakce s esterem L-alanýl-D-isoglutaminu obecného vzorce III
o ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo benzylovou skupinu, a 2 3 získaný ester obecného vzorce I, ve kterém R má stejný význam jako R , se popřípadě 2 zmýdelní na kyselinu obecného vzorce I, ve kterém R značí atom vodíku.
Reakce kyseliny (6-purinylthio)alkanové obecného vzorce II s esterem dipeptidu III se provádí za použití běžných metod syntézy peptidů, například kondensací aktivního derivátu kyseliny II, jako chloridu, smíšeného anhydridu, reaktivního esteru nebo imidazolidu, s dipeptidem III v přítomnosti činidel vázajících kyseliny, jako trietylaminu, diisopropyletylaminu, 1-metylpiperidinu a podobných nebo kondensací kyseliny II s dipeptidem III v přítomnosti karbodiimidů, jako dicyklohexylkarbodiimidu nebo ve vodě rozpustných karbodiimidů, například hydrochloridu N-etyl-N'-(3-dimetylaminopropyl)karbodiimidů. Při přípravě 2 esterů obecného vzorce I, ve kterém R značí nižší alkylovou skupinu nebo benzylskupinu, které jsou ve vodě málo rozpustné, lze s výhodou použít těch metod, při kterých vznikají z použitých kondensačních činidel ve vodě rozpustné reakční produkty, jako metody karbonyldiimidazolové nebo karbodiimidové za použití ve vodě rozpustných karbodiimidů.
Při karbonyldiimidazolové metodě se z 1 molekvivalentu kyseliny I a 1,1 molekvivalentu Ν,Ν'-karbonyldiimidazolu připraví ve vhodném prostředí, jako v dimetylformamidu nebo v dimetylsulfoxidu, při teplotě 0 až +25 °C, roztok imidazolidu kyseliny I, který se ve stejném prostředí a při stejné teplotě uvede do reakce s roztokem 1 molekvivalentu esteru dipeptidu III ve stejném rozpouštědle. Průběh reakce se sleduje tenkovrstvenou chromatografii a po skončení reakce (za 10 až 24 h) se žádaný produkt isoluje běžnými postupy preparativní organické chemie, například zředěním reakční směsi vodou, úpravou pH, odfiltrováním surového produktu a jeho krystalizaci nebo absorpcí produktu rozpuštěného ve vodě na vhodný iontoměnič, například katex, jeho elucí a popřípadě dalším čištěním.
Při karbodiimidové metodě se k roztoku 1 molekvivalentu kyseliny II a-1 molekvivalentu esteru dipeptidu III ve vhodném rozpouštědle, jako v dimetylformamidu, dimetylsulfoxidu, hexametyltriamidu kyseliny fosforečné a podobných, přidá při teplotě 0 až +5 °C 1,0 až 1,1 molekvivalentu příslušného karbodiimidů, jako dicyklohexylkarbodiimidu nebo hydrochloridu N-etyl-N'-(3-dimetylaminopropyl)karbodiimu, a směs se míchá po přidání 1 molekvivalentu esteru dipeptidu III 1 až 72 h při teplotě v rozmezí od 0 do 40 °C; průběh reakce se sleduje tenkovrstevnou chromatografii. Po skončení reakce se v případě použití dicyklohexylkarbodiimidu odfiltruje vyloučená dicyklohexylmočovina a filtrát se zředí, po případném odpaření rozpouštědla za sníženého tlaku, vodou, přičemž vykrystalizuje málo rozpustný ester obecného vzorce I, nebo, při použití ve vodě rozpustného karbodiimidů,'se reakční směs přímo zředí vodou a po úpravě pH na slabě kyselou reakci se vyloučený surový ester odfiltruje a čistí sloupcovou chromatografii a/nebo krystalizaci, nebo se ve vodě rozpustný ester isoluje po zředění reakční směsi vodou pomocí iontoměničů.
Zmýdelnění esterů obecného vzorce I, ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 2 atomy uhlíku nebo benzylskupinu, na kyseliny obecného vzorce I, ve kterém R značí atom vodíku, se provádí působením 2 až 3 molekvivalentů hydroxidů alkalických kovů, jako hydroxidu sodného nebo draselného, na 1 molekvivalent esteru v prostředí vody nebo směsi s nižším alkoholem, jako metanolem nebo etanolem, při teplotě 0 až 40 °C, po dobu 2 až 10 h. Průběh hydrolýzy se sleduje tenkovrstevnou chromatografii a po zmýdelnění veškerého esteru se reakční směs, popřípadě po oddestilování alkoholu, okyselí silnou kyselinou, jako kyselinou chlorovodíkovou nebo kyselinou sírovou, na pH asi 3,5 až 4 a vyloučený produkt se po odfiltrování čistí krystalizaci, výhodně z vody.
Výchozí sloučeniny obecného vzorce II jsou známé látky nebo je lze připravit analogickými způsoby; přípravu kyselin (6-purynilthio)alkanových (obecného vzorce II, ve kterém R^ značí atom vodíku) popsali Semonský a spolupracovníci /Collection Czechoslov. Chem. Comun.
25, 1 091 (1960)/, kyseliny (2-amino-6-purinylthio)alkanové (obecného vzorce II, ve kterém r! značí aminoskupinu) Elionová a spolupracovníci /J. Am. Chem. Soc. 81, 1 898 (1959)/.
Rovněž potřebné estery L-alanyl-D-isoglutaminu obecného vzorce III jsou známé. Obvykle se jako výchozí látky používají vhodné N-chráněné deriváty uvedených esterů, například N-etoxykarbonyl-, N-benzyloxykarbonyl- nebo N-terc.butyloxykarbonylderiváty, ze kterých se před vlastní reakcí známými způsoby, například působením roztoku chlorovodíku v ledové kyselině octové nebo hydrogenolyticky, odstraní chránící skupiny a získá se volný ester dipeptidu obecného vzorce III nebo jeho sůl, které se bez dalšího čištění použijí pro rekakci s kyselinou II.
Imunomodulačni činnost sloučenin obecného vzorce I byla hodnocena testem zpožděné přecitlivělosti na bílých morčatech, kterým bylo aplikováno do levé zadní tlapky 0,2 ml směsi ovalbuminu (2,5 mg) se zkoušenou látkou, bud v inkompletnim Freundovu adjuvans (FIA) nebo pouze ve fyziologickém roztoku. Účinek testovaných látek byl měřen po třech týdnech po podání, kdy byla sledována kožní reakce morčat po podání 10 a 20 /ug ovalbuminu. Z výsledků, které jsou uvedeny v tabulce I je zřejmé, že N-£(6-purinylthio)acetylJ-L-alanyl-D-isoglutamin vzorce la (tj. sloučenina obecného vzorce I, ve kterém R1 značí atom vodíku) ch3 conh2 sch2co- nhchco—nhch(ch2)2cooh
Ný·
Sr (la) , má účinky na zpožděnou přecitlivělost u morčat jak v minerálním oleji, tak i při podáni pouze ve fyziologickém roztoku, kterýžto účinek látky ze skupiny muramylpeptidů a desmuramylpeptidů nemají.
Tabulka
Indukce zpožděné přecitlivosti u morčat
Zkoušená Dávka Kožní odpověd po : 24 h (mm)
látka Cug) dávka ovalbuminu dávka ovalbuminu
10 TUq 20 /uq
FIA - 3,7 + 0,31 5,5 + 0,45
MOP 100 6,1 + 0,37 9,8 + 0,55+
la 100 5,2 + 0,32 9,1 + 0,58
Fysiol. roztok 0,5 + 0,75 1,0 + 0,97
MDP 100 1,0 + 0,89 2,4 + 1,48
la 100 2,9 + 0,54 5,5 + 0,63+
Vysvětlivky:
FIA - Freundovo inkompletnl adjuvans (Bayol + Arlacel 4:1)
MDP - muramyldlpeptid
+. - statisticky významný rozdíl
Z provedených testů vyplývá, že sloužěniny obecného vzorce I, vzláště látku la, lze používat v terapii jako imunostimulačních, antineoplastických a antiinfekčnlch činidel.
Pro uvedené účely jsou rovněž vhodné ve vodě dobře rozpustné netoxické soli těch sloučenin obecného vzorce I, ve kterém R značí atom vodíku. Jako zmíněných solí lze používat solí s farmaceuticky vhodnými anorganickými nebo organickými basemi, jako solí s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin, solí amonných a solí s organickými aminy, například s trietylaminem, etanolaminem, dicyklohexylaminem a dalšími.
Způsob výroby sloučenin obecného vzorce I je blíže objasněn v následujících příkladech, které však rozsah vynálezu nijak neomezuji. Údaje teplot jsou uvedeny ve stupních Celsia a hodnoty specifických rotací se vztahují na látky prosté krystalového rozpouštědla; procentické údaje znáči hmotnostní procenta.
Příklad 1
Benzylester N- ((6-purinylthio)acetyl)-L-alanyl-D-isoglutaminu
K roztoku 0,54 g (3,3 mmol) karbonyldiimidazolu v 6 ml bezvodého dimetylformamidu se za míchání a chlazení na 0 až +5 °C přidá 0,63 g (3 mmol) kyseliny (6-purinylthio)octové.
po rozpuštění kyseliny (asi po 10 min) se k získanému roztoku imidazolidu přidá při uvedené teplotě roztok 0,88 g (3 mmol) benzylesteru L-alanyl-D-isoglutaminu ve 2 ml dimetylformamidu a směs se míchá 15 h při stejné teplotě. Reakční směs se nalije do ledové vody, okyselí kyselinou octovou na pH 6 a vyloučený produkt se odfiltruje (1,03 g, výtěžek 68,7 %). Po překrystalizování surového produktu z vodného etanolu se získá v nadpisu uvedená sloučenina o t.t. 206 až 208 °C a optické rotaci (c = 0,5, pyridin).
Přiklad 2
Metylester N- |(6-purinylthio)acetylj -L-alanyl-D-isoglutaminu
K roztoku 0,54 g (2 mmol) hydrochloridu metylesteru L-alanyl-D-isoglutaminu v 5 ml bezvodého dimetylformamidu se za mícháni, při teplotě místnosti, přidá 0,22 g (2,2 mmol) trietylaminu a pak se vnese 0,42 g (2 mmol) kyseliny (6-purinylthio)octové. Suspenze se ochladí na 0 až +5 °, přidá se 0,45 g (2,2 mmol) dicyklohexylkarbodiimidu a reakční směs se míchá 8 h při uvedené teplotě. Vyloučená látka, obsahující směs dicyklohexylmočoviny s žádaným produktem, se odfiltruje a metylester se za varu vyjme do 50% vodého metanolu.
Po zahuštění metanolického filtrátu za sníženého tlaku a překrystalizování vyloučeného surového produktu z vody se získá 0,32 g (výtěžek 37,8 %) v nadpise uvedené sloučeniny o t.t. 212 až 215° a optické rotaci +4,1° (c - 0,1, voda). Další podíl metylesteru se dá získat zředěním dimetylformamidového filtrátu vodou (250 ml) a chromatografií vodného roztoku na katexu Dower 50 W x 2 v H formě za použití vody k promytí sloupce a zředěného amoniaku (1:100) k eluci žádané látky.
Příklad 3
Metylester N-£(2-amino-6-puririylthio)acetylj -L-alanyl-D-isoglutaminu
Do roztoku 0,46 g (2 mmol) metylesteru L-alanyl-D-isoglutaminu v 9 ml bezvodého dimetylformamidu se vnese 0,45 g (2 mmol) kyseliny (2-amino-6-purinylthio)octové, suspenze se ochladí na 0 až +5 °, přidá se 0,45 g (2,2 mjmol) dicyklohexylkarbodiimidu a směs míchá 2 h při uvedené teplotě a 44 h při teplotě místnosti. Pevné podíly se odfiltrují, filtrát se zředí vodou (55 ml), malé množství vyloučeného vedlejšího produktu se odfiltruje a filtrát, ve kterém je obsažen žádaný produkt, se chromatografuje na sloupci Dowexu 50 W x 2, 100/200 mesh, v H+ formě. Po promytí sloupce vodou se metylester eluuje zředěným amoniakem (1:100) a odparek z eluátu (0,54 g) se chromatografuje na sloupci silikagelu za použití směsi chloroformu, metanolu a koncentrovaného amoniaku (4:4:1) k eluci. Odparek ze spojených jednotných frakcí poskytne po překrystalizování ze směsi metanolu s acetonem v nadpise uvedenou látku o t.t. 133 až 135° a optické rotaci{α]ρθ= +18,6° (c = 0,2, voda).
Příklad 4
Metylester N-£3-(6-purinylthio) propionylj -L-alanyl-D-isoglutaminu
Stejným způsobem jako v příkladu 3, ale za použití kyseliny 3-(6-purinylthio)propionové jako výchoni látky, se po reakční době 24 h při teplotě místnosti získá v nadpise uvedená látka o t.t. 202 až 206° (z vody) a optické rotaci Q>Qp0= -9,5° (c = 0,2, voda).
Příklad 5
N- J(6-purinylthio)acetylj -L-alanyl-D-isoglutamin
K roztoku 5,0' g (0,01 mol) benzylesteru N-J(6-purinylthio)acetylj-L-alanyl-D-isoglutaminu ve 130 ml 80% vodného metanolu se při teplotě místnosti přidá 20,0 ml (0,02 mol) IM roztoku hydroxidu sodného a směs se míchá 4 h při 20 až 25°. Metanol se oddestiluje za sníženého tlaku při teplotě asi 40°, vodný roztok (asi 30 ml) se zfiltruje s aktivním uhlím, filtrát se okyselí 10,0 ml (0,02 mol) 2M kyseliny chlorovodíkové (pH asi 3,5 až 4), naočkuje a nechá stát přes noc v lednici při teplotě asi +5°. Vyloučený produkt se odfiltruje ·
(2,53 g, výtěžek 62 %) a překrystalizuje z vody. Získá se v nadpisu uvedená kyselina ve formě bezbarvých jehličkovitých krystalů o t.t. 142 až 145° a optické rotaci = -3,5° (c = 0,2, voda).
Příkladů
Stejným způsobem jako v přikladu 5, zmýdelněním příslušných esterů IM roztokem hydroxidu sodného při teplotě místnosti, se z.ískají:
N [(2-amino-6-purinylthio)acetylJ-L-alanyl-D-isoglutamin, t.t. 186 až 188° (z vody), £«Έ°= (c = 0,1, voda);
N-Í3-(6-purinylthio)propionyl] -L-alanyl-D-isoglutamin, t.t. 209 až 210°,£oQ20= -10,8° (c = 0,1, voda).

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. N-£(6-purinylthio)acylj -L-alanyl-D-isoglutaminy obecného vzorce I
    CH3 conh2
    S(CH2)„CO— NHCHCO—NHCH(CH2)2COOR2 ve kterém r' znáči atom vodíku nebo aminoskupinu,
    R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, benzylovou skupinu nebo atom vodíku a n značí číslo 1 nebo 2, a jejich soli.
  2. 2. Způsob výroby N-£( 6-purinylthio)acyl]-L-alanyl-D-isoglutaminů obecného vzorce I podle bodu 1 vyznačující se tím, že se kyselina (6-purinylthio)alkanová obecného vzorce II
    SfCH^nCOOH (II) , ve kterém R1 má v bodu 1 uvedený význam, nebo její reaktivní derivát, uvede do reakce s esterem L-alanyl-D-isoglutaminu obecného vzorce III
    CH, CONH,
    I 3 T 3
  3. 3
    H2N-CHCO-NHCH(CH2)2COOR (III), □
    ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo benzylovou skupinu,
    2 3 a získaný ester obecného vzorce 1, ve kterém R má stejný význam jako R , se popřípadě 2 zmýdelní na kyselinu obecného vzorce I, ve kterém R značí atom vodíku.
    ' 3. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tim,že se jako kondenzačního činidla pro reakci kyseliny vzorce II s esterem dipeptidu vzorce III použije karbodiimidu, jako N,N'-dioyklohexylkarbodiimidu nebo ve vodě rozpustného hydrochloridu N-etyl-N'-(3-dimetylaminopropyl)karbodiimidu, ve vhodném inertním prostředí.
  4. 4. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se jako reaktivního derivátu kyseliny obecného vzorce II použije jejího imidazolidu, připraveného in šitu působením N,N'-karbonyldiimidazolu na kyselinu v inertním prostředí.
  5. 5. Způsob podle bodu 3 nebo 4 vyznačující se tím, že se jako inertního prostředí použije dimetylformamidu, dimetylsulfoxidu nebo hexametyltriamidu kyseliny fosforečné.
  6. 6. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se zmýdelnění esteru obecného vzorce I, ve kterém R značí alkylovou skupinu s 1 az 4 atomy uhlíku nebo benzylskupinu, na kyselinu 2 obecného vzorce I, ve kterém R značí atom vodíku, provádí působením 2 až 3 molekvivalentů hydroxidů alkalických kovů, jako hydroxidu sodného nebo draselného, ve vhodném prostředí.
  7. 7. Způsob podle bodu 6 vyznačující se tím, že se zmýdelnění provádí ve vodě nebo ve směsi vody s nižším alkoholem, jako metanolem nebo etanolem, při teplotě 0 až 40 °C.
CS877051A 1987-09-30 1987-09-30 (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby CS261344B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877051A CS261344B1 (cs) 1987-09-30 1987-09-30 (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877051A CS261344B1 (cs) 1987-09-30 1987-09-30 (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS705187A1 CS705187A1 (en) 1988-06-15
CS261344B1 true CS261344B1 (cs) 1989-01-12

Family

ID=5418919

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS877051A CS261344B1 (cs) 1987-09-30 1987-09-30 (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS261344B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS705187A1 (en) 1988-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4565653A (en) Acyltripeptide immunostimulants
KR840001837B1 (ko) 1-아릴-2-아실아미도-3-플루오로-1-프로판올의 제조방법
RU2086554C1 (ru) Производные комплексных соединений диэтилентриаминпентауксусной кислоты
TWI230162B (en) Geranyl group-containing compounds
US5382679A (en) Process for the preparation of glutathione S-acyl derivatives, compounds obtained from said process and an intermediate useful for the preparation thereof
EP1870411B1 (en) Process for the preparation and purification of valgancyclovir
EP0245662B1 (en) P-hydroxyphenylsulfonium salts and their use in the preparation of esters and amides
KR870000810B1 (ko) 펩타이드-치환된 헤테로사이클릭 화합물의 제조방법
CS261344B1 (cs) (6-PurinylthÍo)acyldipeptidy a způsob jejich výroby
EP0598880A1 (en) Salts of a glutathione alkylester and anaminoacids
US4801579A (en) Novel cystine compounds, their preparation and use
Coutsogeorgopoulos et al. On β-D-Glucosylamides of L-Amino Acids and of Nicotinic Acid
JPS5920297A (ja) ムラミルジペプチド誘導体
US4483991A (en) Hypotensive agents
RU2463307C1 (ru) Способ получения липодипептидов
EP0159396A2 (en) Carboxyalkyl peptide derivatives
CS254334B2 (en) Method of phenylalanine derivatives production
US5216125A (en) Active ester used for production of acylated amino acids
US4493794A (en) Peptide, process for preparation thereof and use thereof
EP0331988A1 (en) Sulfonium compounds, as well as process for producing active esters and amides used for the production of amides
JPS6033440B2 (ja) 新規なペプチドアミドおよびその製法
US5262567A (en) Compound including a guanidine group and an unsubstituted tetraphenylborate ion
JPS6312879B2 (cs)
EP0332999B1 (en) Peptides with inhibitory activity of enzymatic systems, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
CS202212B1 (cs) D-6-(w-Karboxyalkyl)-8-kyanmethylergoliny-I, jejich estery a soli a způsob jejich výroby