Vynález se týká způsobu sušení a chlazení vlhkých sypkých látek s kontaktním přestupem tepla v inertním prostředí.
Jedním z obtížných případů sušárenské praxe je sušení a chlazení vlhkých sypkých látek, jejichž fyzikálně-chemické vlastnosti nedovolují styk sušeného a chlazeného materiálu s kyslíkem obsaženým v sušicím prostředí· Proto se sušení a chlazení provádí obvykle v uzavřeném okruhu cirkulujícího inertního prostředí, ktéré slouží k přenosu tepelné energie pro ohřev materiálu, na vypařování vlhkosti odpařované z povrchu materiálu a jejich přenosu do kondenzačního zařízení, k chlazení materiálu a k transportu sušeného a chlazeného materiálu zařízením· Používané způsoby sušení a chlazení vlhkých sypkých materiálů vyžadují dokonalou těsnost cirkulačních okruhů inertního prostředí a jsou velmi náročné na konstrukční provedení a montáž zařízení· Vstup a výstup materiálu do cirkulačního okruhu inert ního prostředí vyžaduje s ohledem na velké průtočné množství speciální vzduchotěsné podavače - uzávěry, které musí zamezit možnost přístupu okolního vzduchuje tím kyslíku k materiálu.
Ke kondenzaci par odváděné odpařené vlhkosti a k vysušení inert ního prostředí je potřebné značné množství chladící vody při náročném vodním hospodářství nebo složitých strojně chladicích systémů.
Uvedené nedostatky stávajícího stavu techniky se odstraní způsobem sušení a chlazení vlhkých sypkých látek, jehož podstatou je to, že sypký materiál je vkládán na temperovanou t
vibrační podložku do uzavřeného pracovního prostoru s inertním prostředím, kde intenzitou vibračního pohybu se intenzifikuje kontaktní sdílení tepla mezi sypkým materiálem a temperovanou vibrační podložkou při jeho současném transportu. Inertní prostředí v pracovním prostoru spolu s parami odpařené vlhkosti vytváří tlakové poměry pro zamezení přisávání okolního vzduchu. Při sušení teplotně citlivých sypkých materiálů na temperované vibrační podložce se použije v uzavřeném pracovním prostoru tlaku inertního prostředí v oblasti tlaku na 1 kPa. Zařízení k provádění tohoto způsobu se sestává z uzavřeného prostoru s inertním prostředím, který je na jedné straně opatřen vstupním podavačem se vstupní tlumicí vložkou, na druhé Straně výstupním podávačem a výstupní tlumicí vložkou a odtahovým potrubím s regulovatelným uzávěrem· Mezi podavače v uzavřeném pracovním prostoru je horizontálně umístěna temperovaná vibrační podložka, která je ukončena před výstupním podávačem stavitelným hradítkem, Temperovaná vibrační podložka je upevněna na vibrátorech, umístěných mimo uzavřený pracovní prostor·
Výhody řešení podle vynálezu spočívají v tom, že na temperované vibrační podložce s optimální intenzitou vibračního pohybu za přítomnosti inertního prostředí je sypký materiál postupně ohříván, sušen,případně chlazen a dochází k intenzifikaci přenosu vlhkosti respektive procesu sušení. Dochází k lepšímu využití teplotního gradientu při styku sypkého materiálu s temperovanou vibrační podložkou a k organizovanému pohybu materiálu v horizontálním i vertikálním směru zajištujícím transport a dokonalé promíchávání materiálu při rovnoměrném vysušování respektive chlazení. Inertní prostředí spolu s parami vlhkosti vytváří tlakové poměry pro zamezení přisávání okolního vzduchu, což spolu s umístěním vibračního zdroje mimo pracovní prostor sušárny dosahuje zjednodušit konstrukci sušárny, zmenšit povrchovou plochu zařízení a následně zmenšit tepelné ztráty· Použití inertního prostředí v oblasti 1 kPa dovoluje sušení teplotně citlivých materiálů při zachování vysoké intenzity tepelných ·» procesů, kterých lze dosáhnout jen při vyšší teplotní hladině· Umístěním stavitelného hradítka na výstupu se dosáhne efektivní regulace průchodu materiálu zařízením.
Příklad zařízení k provádění způsobu sušení a chlazení vlhkých sypkých látek podle vynálezu je schematicky znázorněno na připojeném výkrese, kde na obr.l je vibrofluidní žlabová sušárna s přímým elektrickým ohřevem v. podélném řezu a na obr, je v příčném řezu.
Zařízení k provádění způsobu sušení a chlazení vlhkých sypkých látek sestává ze základového rámu 1 sušárny, který je spojen pomocí pružin 2 s nosnou částí 2 uzavřeného pracovního prostoru. Na nosné části 3 uzavřeného pracovního prostoru vyplněné spodní tepelnou izolací 16 jsou uchyceny vibrátory 4. Spodní část 2 uzavřeného pracovního prostoru je odlita z hliníku a je v ní instalováno elektrické tůpné těleso 6. Pracovní plocha temperované vibrační podložkyje zhotovena z nerezového materiálu a spojena se spodní částí uzavřeného pracovního 259056
- 3 prostoru. Pracovní prostor je v horní části uzavřen odklápěcím víkem 11 připojeným pomocí otočného závěru a rychlouzávěru 10 k nosné části a spodní části % uzavřeného pracovního prostoru. Odklápěcí víko 11 je vyplněno vrchní tepelnou izolací 8. Uzavřený pracovní prostor je opatřen na jedné straně vstupním podavačem 13. který je spojen vstupní tlumící vložkou 16 s odklápěcím víkem 11. Na výstupu ž temperované vibrační podložky J je instalováno stavitelné hradítko 12 a na výstupu z uzavřeného pracovního prostoru je umístěna výstupní tlumící vložka 17 s výstupním podavačem 14. V odklápěcím víku 11 je dále zaústěno odtahové potrubí 19 s regulačním uzávěrem 15.
Vlhký sypký materiál je dopravován vstupním podavačem 13 do uzavřeného praoovního prostoru na vyhřívanou, případně ochlazovanou temperovanou vibrační podložku 7, na které se postupně ohřívá a vysuSuje, případně ochlazuje. Řízenou vibrací temperované vibrační podložky 2 dochází k vertikálnímu a hozizontálnímu pohybu materiálu. Velikost hmotnostního průtoku materiálu zařízením je regulována stavitelným hradítkem 12. Materiál je ze sušárny odváděn výstupním podávačem 14. Uzavřený pracovní prostor je vyplněn inertním prostředím, které při vysoušení materiálu pohlcuje páry odpařované vlhkosti a je odváděno odtahovým potrubím 19 s regulačním uzávěrem 15 ze zařízení.