CS258266B1 - Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena - Google Patents
Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena Download PDFInfo
- Publication number
- CS258266B1 CS258266B1 CS455985A CS455985A CS258266B1 CS 258266 B1 CS258266 B1 CS 258266B1 CS 455985 A CS455985 A CS 455985A CS 455985 A CS455985 A CS 455985A CS 258266 B1 CS258266 B1 CS 258266B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- whorl
- braking
- friction
- jaws
- spindle
- Prior art date
Links
Landscapes
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
Abstract
Řešení se týká brzdicího a spojkového zařízení, zejména pro skácí a spřádací vřetena textilních strojů, které sestává alespoň z jedné dvojice pružinami rozpínaných třecích čelistí, uložených v dutině mezikruží mezi vnitřním přeslenem a vnitřní plochou pláště vnějšího volnoběžného přeslenu poháněného hnacím řemenem, přičemž třecím čelistem jsou přiřazeny unášeči prostředky uspořádané pevně mezi nákružkem a spodní přírubou vnitřního přeslenu. Třecí čelisti jsou v dolní části uloženy ve vybrání vnitřního přeslenu a na jejich vnější části je vytvořena brzdová plocha, která má tvar kužele s eliptickým průřezem a spojková plooha, která má tvar kužele s eliptickým průřezem.
Description
Vynález se týká brzdicího a spojkového zařízení zejména pro skácí a dopřádací vřetena sestávajícího z alespoň jedné dvojice pružinami rozpínaných třecích čelistí uspořádaných v dutině mezikruží mezi vnitřním přeslenem a vnitřní plochou pláště vnějšího volnoběžného přeslenu poháněného hnacím řemenem, přičemž k třecím čelistem jsou přiřazeny unášecl prostředky uspořádané pevně mezi nákružkem a spodní přírubou vnitřního přeslenu.
•
Známá zařízení používají například kyvně uložených brzdových čelistí z nichž je jedna opatřena odtlačovací kladkou, která odtlačuje tangenciální řemen když se čelisti sevřou a zabrzdí vřeteno. Nevýhodou tohoto zařízení je, že při odtlačeni tangenciálního řemene na sousední vřetena se zvětšuje prokluz řemene na těchto vřetenech, čímž dojde ke snížení přítlaku řemene a sníženi otáček vřeten.
Další známé zařízení využívá dvě brzdo-spojkové čelisti spojené na jednom konci kyvně přes přírubu pevného přeslenu s rotorem vřetene, přičemž osa kývání je rovnoběžná s osou vřetene. Na druhém konci jsou pomocí pružných prvků čelisti vzájemně odtlačovány. Excentrický pohyb čelistí je omezen vnitřními rozměry volnoběžného přeslenu. Jsou-li čelisti přitlačeny k volnoběžnému přeslenu, je tento volnoběžný přeslen, na nějž působí tangenciální řemen, pomocí třecí síly těchto čelistí pevně spojen s pevným přeslenem a vřeteno se otáčí vlivem působení tangenciálního řemene. Kyvně uložené brzdové čelisti spojené přes toto uložení s nosníkem vřeten nebo vřetenovým uložením, způsobují vlivem vnějších sil přítlak na brzdo-spojkové čelisti.
Tím dochází k přitlačeni brzdo-spojkových čelistí na pevný přeslen a odklopení od volnoběžného přeslenu. Vřeteno se zabrzdí. V opačném případě, když brzdové čelisti na brzdo-spojkové čelisti nepůsobí, otáčí se vřeteno působením tangenciálního vřetene.
Uvedené zařízení sice neovlivňuje otáčky sousedních vřeten, ale jeho nevýhodou je, že alespoň jedna z krajních ploch brzdo-spojkových čelistí nezabezpečuje alespoň přibližně kruhový tvar obvodu brzdo-spojkových čelistí, čímž při přítlaku brzdových čelistí dochází ke značným vibracím a poškozování brzdo-spojkových čelistí.
Výše uvedené nevýhody jsou sníženy nebo zcela odstraněny brzdicím a spojkovým zařízením zejména pro skácí a spřádací vřetena, jehož podstata spočívá zejména v tom, že třecí čelisti jsou v dolní části uloženy ve vybrání vnitřního přeslenu a na jejich vnější části je brzdová plocha ve tvaru kužele s eliptickým průřezem a spojková plocha ve tvaru kužele s eliptickým průřezem.
Výhodou zařízení podle vynálezu je podstatné sníženi namáhání brzdo-spojkového systému v důsledku nepříznivého geometrického tvaru čelistí, čímž se podstatně zvýši jejich životnost a provozní spolehlivost.
Příkladné provedení brzdicího a spojkového zařízení podle vynálezu je znázorněno na přiložených výkresech, kde značí obr. 1 uspořádání zařízení v zabrzděném stavu, obr. 2 schéma zařízení v odbrzděném stavu, obr. 3 řez A-A zařízení podle obr. 1 a obr. 4 řez B-B zařízení podle obr. 2.
Na vřetenovém nosníku 2 j® pomocí upevňovacích prvků 2» 1» 2 upevněno vřetenové pouzdro 5, v němž je uložen dřík 2 vřetena. Na dříku 2 vřetena je pevně uložen pevný přeslen 2 a středící polohovací člen 2 cívky. Pomocí valivýph ložisek 2» 1θ je na pevném přeslenu 7 uložen volnoběžný přeslen 21» poháněný neznázorněným tangenciálním řemenem. Ve vybráni příruby 20 pevného přeslenu jsou uloženy výstupky 21 třecích čelistí 12, 13.
Axiální poloha třecích čelistí 12, 13 je zajištěna pomocí kroužku 21» pevně spojeného s pevným přeslenem T_. Ve spodní části třecích čelistí 12, 13 jsou podél jejich obvodu uspořádány bzrdové čelisti 22» 2!· Brzdové čelisti 21» 16 jsou uloženy kyvně na neznázorněných čepech, jejichž osa je rovnoběžná s osou vřetene. Přitlačování nebo odklápění brzdových čelistí 15, 16 je prováděno pomocí neznázorněného ovládacího zařízení.
Na obr. 2 je znázorněna odbrzděná poloha vřetene. Brzdové čelisti £5, 16 jsou odklopeny od třecích čelisti 12, £3. Mezi třecími čelistmi 12, 13 jsou uloženy pružiny 17, které přitlačují třecí čelisti 12, 13 k vnitřnímu povrchu volnoběžného přeslenu ££. Unášení vřetene je zajištěno pomoci alespoň jedné opěrky £9, jejíž konce jsou polohově zajištěny v kroužku 14 a přírubě 20 pevného přeslenu £.
V dolní části je na vnějším obvodu třecích čelistí 12, 13 upravena brzdová poloha ve tvaru kužele s eliptickým průřezem. V horní části je na vnějším obvodu třecích čelistí 12, 13 upravena spojková plocha přicházející do styku s vnitřním pláštěm volnoběžného přeslenu, která má tvar kužele s eliptickým průřezem.
Při zabrzdění vřetene se působením neznázorněného ovládacího zařízení přitlačí brzdové čelisti £5, 16 na třecí čelisti 12, £3, jak je znázorněno na obr. 1, a tyto jsou působením brzdových čelistí £5, 16 přitlačeny k pevnému přeslenu £. Styková plocha třecích čelistí 12, 13 s brzdovými čelistmi £5, 16 má v této poloze kruhový tvar, čímž jsou do značné míry potlačeny rázy a vibrace vznikající při vzájemném pohybu v průběhu brzdění. K zabrzdění dochází působením třecích sil ve stykové ploše mezi třecími čelistmi a brzdovými čelistmi 15, 16. Třecí čelisti 12, 13 jsou v tangenciálním směru omezeny v pohybu opěrkami 19, takže mezi pevným přeslenem £ a třecími čelistmi 12, 13 nedochází ke vzájemnému otáčení.
Při odbrzdění vřetene, jak je znázorněno na obr. 2 se působením neznázorněného ovládacího zařízení odklopí brzdové čelisti £5, 16 od třecích čelistí 12, 13. Pružiny 17 rozevřou třecí čelisti £2, 13 a přitlačí jejich spojkovou plochu k vnitřní válcové ploše volnoběžného přeslene 1£, na který působí neznázorněný tangenciální řemen. Vlivem sil mezi třecími čelistmi 12, 13 a vnitřní válcovou plochou volnoběžného přeslene 11 dochází k rozběhu dříku £ vřetene a zabezpečení bezprokluzového otáčivého pohybu ustáleného chodu vřetene.
Vnější povrchové plochy v horní části třecích čelistí 12, 13 jsou přitom tvarovány tak, že v odbrzděné poloze, kdy se vliven působení pružin 17 třecí čelisti 12, 13 pootočí . v rovině osy vřetene kolem uložení v drážce příruby 20 pevného přeslenu £, dosednou ve válcové ploše shodné s vnitřní válcovou plochou volnoběžného přeslenu 11 na tento volnoběžný přeslen 11 Třecí čelisti £2, 13 jsou v drážce příruby 20 pevného přeslenu £ uloženy v radiálním směru s vůlí, která zabezpečuje volný kyvný pohyb třecích čelistí 12, 13.
Claims (1)
- Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena, které sestává z nejméně jedné dvojice pružinami rozpínaných třecích čelistí uspořádaných v dutině mezikruží mezi vnitřním přeslenem a vnitřní plochou pláště vnějšího volnoběžného přeslenu poháněného hnacím řemenem, přičemž k třecím čelistem jsou přiřazeny unášecí prostředky uspořádané pevně mezi nákružkem a spodní přírubou vnitřního přeslenu, vyznačující se tím, že třecí čelisti (12) jsou v dolní části (21) uloženy ve vybrání vnitřního přeslenu (7) a na jejich vnější části je vytvořená brzdová plocha ve tvaru kužele s eliptickým průřezem a spojková plocha ve tvaru kužele s eliptickým průřezem.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS455985A CS258266B1 (cs) | 1985-06-21 | 1985-06-21 | Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS455985A CS258266B1 (cs) | 1985-06-21 | 1985-06-21 | Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS258266B1 true CS258266B1 (cs) | 1988-08-16 |
Family
ID=5388651
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS455985A CS258266B1 (cs) | 1985-06-21 | 1985-06-21 | Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS258266B1 (cs) |
-
1985
- 1985-06-21 CS CS455985A patent/CS258266B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4773210A (en) | Open-end rotor-spinning device | |
| US4703616A (en) | Bearing and drive for a horizontally arranged open-end spinning rotor | |
| JP2000510220A (ja) | 制動装置 | |
| JPS646522A (en) | Clutch release device | |
| CS258266B1 (cs) | Brzdicí a spojkové zařízení zejména pro skácí a spřádací vřetena | |
| SU568385A3 (ru) | Тормозное устройство колеса | |
| US3779355A (en) | Centrifugal clutch | |
| US4706450A (en) | Brake for an open-end spinning rotor | |
| US4273229A (en) | Elastic mounting for high-speed rotor | |
| JPH0939800A (ja) | ベビーカー等における車輪の自動制動装置 | |
| CN101870069B (zh) | 制动装置 | |
| US5778650A (en) | Device for stopping a spindle of a textile machine driven by a drive belt | |
| CN109023611B (zh) | 自由端型纺纱机 | |
| JP3533610B2 (ja) | 摺動キャリパ式ディスクブレーキ | |
| US4653265A (en) | Open-end spinning machine having a plurality of spinning units and a movable servicing apparatus | |
| US4785620A (en) | Bearing and drive for a spinning rotor | |
| US4932199A (en) | Open-end spinning device | |
| US4866925A (en) | Arrangement for open-end rotor spinning having a spinning rotor | |
| US3373556A (en) | Spindles for textile machines | |
| US4183199A (en) | Apparatus for bringing to rest the rotor of an open-end spinning device | |
| US3335971A (en) | Yarn tube driving means | |
| US2742754A (en) | Spindle | |
| JP3078159B2 (ja) | クラッチ式ディスクブレーキ | |
| JPS6335730B2 (cs) | ||
| EP0404363A2 (en) | Winding devices |