CS257709B1 - Catalytic system for expanded polyurethane production - Google Patents

Catalytic system for expanded polyurethane production Download PDF

Info

Publication number
CS257709B1
CS257709B1 CS852666A CS266685A CS257709B1 CS 257709 B1 CS257709 B1 CS 257709B1 CS 852666 A CS852666 A CS 852666A CS 266685 A CS266685 A CS 266685A CS 257709 B1 CS257709 B1 CS 257709B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reaction
diisocyanate
expanded
production
foaming
Prior art date
Application number
CS852666A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS266685A1 (en
Inventor
Petr Tesar
Original Assignee
Petr Tesar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petr Tesar filed Critical Petr Tesar
Priority to CS852666A priority Critical patent/CS257709B1/en
Publication of CS266685A1 publication Critical patent/CS266685A1/en
Publication of CS257709B1 publication Critical patent/CS257709B1/en

Links

Landscapes

  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Abstract

Katalyzační systém pro výrobu lehčeného polyuretanu, obzvlášť vhodný pro výrobu lehčeného polyuretanu o nízké objemové hmotnosti, při jehož výrobě je použit metylenchlorid nebo jeho směs s chlorfluorovanými uhlovodíky jako napěňovacího činidla. Podstatou jsou sloučeniny na bázi piperidínu. Zpožděný účinek katalyzačního systému příznivě ovlivňuje rychlost sítovací reakce.Catalytic system for lightweight production polyurethane, particularly suitable for production lightweight polyurethane the weight at which it is used methylene chloride or a mixture thereof with chlorofluorinated hydrocarbons as a foaming agent. The essence is based on compounds piperidine. Delayed catalyst effect the system has a favorable effect on the speed of the sieve reaction.

Description

Vynález se týká katalysaČního systému pro výrobu lehčeného polyuretanu, obzvláště vhodného £ro výrobu lehčeného polyuretanu o nízké objemové hmotnosti.The invention relates to a catalyst system for the production of expanded polyurethane, in particular suitable for the production of expanded polyurethane of low bulk density.

Výrova lehčeného polyuretanu je již dnes dobře propracována a využívána. Základní princip výroby a technologické podrobnosti jsou uvedeny např. v publikaci Dombrow - Polyuretany {SNTL, Praha 1961) nebo v publikaci Becker - Polyurethane (VEB Fachbuchverlag,The production of expanded polyurethane is already well developed and utilized. The basic principle of production and technological details are given, for example, in the publication Dombrow - Polyurethanes (SNTL, Prague 1961) or in the publication Becker - Polyurethane (VEB Fachbuchverlag,

Liepzig 1973).Liepzig 1973).

Je známo, že při přípravě lehčených polyuretanů mají význam především reakce polyol-diizokyanát, voda-diizokyanát a amin-diizokyanát. Polymer, vznikající reakcí polyol-diizokyanát, je napěňován oxidem uhličitým, vznikajícím reakcí voda-diizokyanát. Z hlediska napěňování je tedy nejdůležitější reakce voda-diizokyanát, při níž vzniká kyselina karbamidová jako nestálý meziprodukt, který se samovolně rozkládá na primární amin a oxid uhličitý.It is known that the polyol diisocyanate, water diisocyanate and amine diisocyanate reactions are of particular importance in the preparation of expanded polyurethanes. The polymer formed by the polyol-diisocyanate reaction is foamed by carbon dioxide resulting from the water-diisocyanate reaction. Thus, from the foaming point of view, the most important reaction is water-diisocyanate, in which carbamic acid is formed as an unstable intermediate which decomposes spontaneously into the primary amine and carbon dioxide.

Aminová skupina reaguje dále s dalším diisokyanátem a vytváří disubstituovanou močovinovou vazbu. V tomto reakčním sledu se voda považuje za difunkční monomer, který se účastní na prodlužování polymerního řetězce, stejně jako na vytváření napěňovacího média. Koncentrace vody ve formulaci receptury určuje nejen hmotnost vznikající lehČené hmoty, ale ovlivňuje i některé její fysikálněmechanické vlastnosti.The amino group further reacts with another diisocyanate to form a disubstituted urea bond. In this reaction sequence, water is considered to be a difunctional monomer involved in the extension of the polymer chain as well as in the formation of a foaming medium. The concentration of water in the formulation of the recipe not only determines the weight of the resulting lightweight mass, but also affects some of its physical-mechanical properties.

Z teoretického hlediska se celý reakčni systém může zjednodušeně představit takto: po náběhu reakce viskosita vznikajícího polymeru roste a současně se vyvíjí oxid uhličitý, který napěňuje adukt až do okmažiku, kdy jeho tlak přesáhne pevnost buněčných stěn. Tlak oxidu uhličitého se vyrovná s tlakem atmosféry a objem lehčené hmoty se tím ustálí. Jestliže k přetržení stěn dojde tehdy, kdy je pevnost buněčné struktury dostatečná, obdržíme dobrý produkt. Reakce tedy musí probíhat takovou rychlostí, aby pevnost buněčných stěn polymeru, množství a tlak plynu rostly v náležitém souladu. Jako hlavní předpoklad pro přípravu kvalitní lehčené hmoty lze považovat správnou reakčni rychlost obou hlavních reakcí. To znamená, že pevnost polymeru musí z počátku růst před tlakem vyvíjeného plynu, ale tak, aby tlak v buňkách se jen málo lišil od tlaku atmosférického.From the theoretical point of view, the whole reaction system can be simply represented as follows: after the start of the reaction, the viscosity of the resulting polymer increases and simultaneously develops carbon dioxide, which foams the adduct to the point where its pressure exceeds the cell wall strength. The pressure of the carbon dioxide is equal to the pressure of the atmosphere and the volume of the expanded mass is stabilized. If the walls break when the strength of the cell structure is sufficient, we will get a good product. Thus, the reaction must proceed at a rate such that the strength of the cell walls of the polymer, the amount, and the pressure of the gas increase in a consistent manner. The correct reaction rate of both main reactions can be considered as the main prerequisite for the preparation of a quality expanded mass. This means that the strength of the polymer must initially rise before the pressure of the gas produced, but so that the pressure in the cells differs little from atmospheric pressure.

Tím se zaručí, že objem poroste úměrně s množstvím vyvíjeného plynu a se stoupající teplotou. Od okamžiku, kdy pevnost polymeru dosáhne takové hodnoty, kdy se kostra lehčené struktury nezboří nebo jinak neporuší, má tlak plynu narůstat tak, aby perforoval stěny buněk. Jestliže však v této fázi je tlak plynu pomalý, může se stát, že pevnost buněk přesáhne maximální tlak plynu, stěny se neporuší a plyn zůstane pod tlakem a za zvýšené teploty v buňkách uzavřen. Ochlazením pak dojde ke zmenšení teploty v buňkách uzavřen.This ensures that the volume will increase in proportion to the amount of gas produced and the temperature increasing. From the moment when the strength of the polymer reaches a value such that the skeleton of the expanded structure does not collapse or otherwise break, the gas pressure should increase to perforate the cell walls. However, if at this stage the gas pressure is slow, the cell strength may exceed the maximum gas pressure, the walls will not break and the gas will remain under pressure at the elevated temperature in the cells. Cooling then reduces the temperature in the closed cells.

Ochlazením pak dojde ke zmenšení tlaku a objemu plynu a tím ke smrštění lehčené struktury.Cooling then reduces the pressure and volume of the gas and thereby shrinks the expanded structure.

Naopak, jestliže tlak plynu v počáteční fázi přesáhne pevnost polymeru, plyn z buněk unikne a pěna se zbortí, protože buněčná kostra nemá ještě dostatečnou pevnost.Conversely, if the gas pressure in the initial phase exceeds the strength of the polymer, the gas escapes from the cells and the foam collapses because the cell backbone does not yet have sufficient strength.

Dosažení lehčeného polyuretanu o nízké objemové hmotnosti je možné několika způsoby.A low density polyurethane expanded polyurethane can be achieved in several ways.

Mezi méně efektivní způsoby patří použití speciálních polyolů a volba velmi nízkého izokyanátového indexu. Zejména u měkkého lehčeného polyuretanu je způsob pomocí indexu velmi problematický, nebot může zapříčinit tvorbu příčných vazeb polymeru. Toto sesítování je možné ve znatelné míře při přebytku diizokyanátu a při dostatečné teplotě. Biuretové a alofanátové vazby pak zvyšují pevnost polymeru, zvláště v konečné fázi napěňování a zvyšuje se tak i tlak, potřebný k expansi plynu a roste i objemová hmotnost.Less efficient methods include the use of special polyols and the choice of a very low isocyanate index. Especially in the case of soft expanded polyurethane, the method by means of the index is very problematic as it can cause the formation of cross-links of the polymer. This crosslinking is possible to an appreciable extent with an excess of diisocyanate and at a sufficient temperature. Biuret and allophanate bonds then increase the strength of the polymer, especially in the final foaming phase, increasing the pressure required to expand the gas and increasing the bulk density.

Jak již bylo uvedeno, zvýšené množství vody v receptuře je jedním z hlavních způsobů pro snížení objemové hmotnosti. Ale i zde existují určitá omezení, která souvisí zejména s vysokým průběhem teploty při exothermní reakci a s tím souvisejícími problémy technologickými i bezpečnostními. Při dávkování většího množství vody je nutné dávkovat i vyšší množství diizokyanátu. Vlivem reakce polyol-diizokyanát dochází ke vzniku vyšší reakčni teploty, která má za následek i zvýšeni reakčni rychlosti. Je to tehdy, pracujeme-li v oblasti objemových hmotností pod 25 kg.m \ tj. tehdy, dávkujeme-li vodu v 4 až 7 hmot. d. na 100 hmot. d. polyolu, čemuž odpovídá spotřeba diizokyanátu 50 až 80 hmot. d.As already mentioned, the increased amount of water in the recipe is one of the main ways to reduce bulk density. However, there are also some limitations, which are related in particular to the high temperature profile during the exothermic reaction and the related technological and safety problems. When dosing larger amounts of water, it is also necessary to dispense higher amounts of diisocyanate. Due to the reaction of the polyol diisocyanate, a higher reaction temperature is produced, which results in an increase in the reaction rate. This is the case when working in the area of bulk weights below 25 kg.m \, ie when dosing water in 4 to 7 masses. d. per 100 wt. d. a polyol corresponding to a diisocyanate consumption of 50 to 80 wt. d.

A tak se v praxi hojně využívá kombinace chemického napěňování - vznikajícím oxidem uhličitým - s fyzikálním napěňováním pomocí nízkovroucích, inertních organických sloučenin, přičemž se zejména využívají chlorfluorované sloučeniny např. monofluortrichlormetan.Thus, the combination of chemical foaming - formed by carbon dioxide - with physical foaming using low boiling, inert organic compounds is widely used in practice, in particular using chlorofluorinated compounds such as monofluorotrichloromethane.

Do reakční směsi se přidávají tyto sloučeniny až do 20 až 30 hmot. d. na 100 hmot. d. polyolu, zde se uvolněným teplem reakce polyoldiizokyanát odpařují a spolu s oxidem uhličitým napěnuji reakční hmotu.These compounds are added to the reaction mixture up to 20 to 30 wt. d. per 100 wt. d. of the polyol, here the polyol diisocyanate is evaporated by the liberated heat of the reaction and, together with carbon dioxide, foams the reaction mass.

Teplo potřebné k odpařování těchto chlor fluorovaných uhlovodíků je tak velké, že, silně ovlivňuje reakční rychlost polymerační reakce, která je na teplotu obzvláště citlivá. Při napěňování je možno pozorovat, že v jeho počátku je vývoj plynu znaěně pomalejší.The heat required to evaporate these chlorofluorocarbons is so great that it strongly affects the reaction rate of the polymerization reaction, which is particularly temperature sensitive. During foaming, it can be seen that at the beginning of the gas evolution is considerably slower.

Tento jev lze vysvětlit tím, že reakční teplo se spotřebovává v 1. fázi na odpaření chlorfluorovaných uhlovodíků a tím je brzděn vývoj oxidu uhličitého v počátku procesu. Reakce voda-diizokyanát naskočí v dostatečné míře až tehdy, kdy je vyvinuté teplo dostatečně velké, to znamená, že reakce polyol-diizokyanát z větší části již proběhla. V důsledku velkého odvodu tepla při odpařováni chlorfluorovaných uhlovodíků snižuje se nebezpečí tvorby uzavřených buněk, avšak mohou vznikat další defekty, např. praskliny v lehčené struktuře.This phenomenon can be explained by the fact that the heat of reaction is consumed in phase 1 to evaporate the chlorofluorocarbons and hinders the development of carbon dioxide at the beginning of the process. The water-diisocyanate reaction does not start sufficiently until the heat produced is sufficiently large, i.e. the polyol-diisocyanate reaction has already largely been carried out. Due to the high heat dissipation during evaporation of chlorofluorocarbons, the risk of closed cell formation is reduced, but other defects, such as cracks in the lightweight structure, may occur.

Abychom dostali bezvadnou lehčenou strukuru je nutné sestavit recepturu tak, aby narůstáni objemu v závislosti na čase bylo inversní funkcí k narůstání tlaku. Tento čistě teoretický požadavek je v praxi samozřejmě ovlivněn pevností polymeru, neideálním chováním plynů, vnějšími podmínkami a jimými vlivy. Je však patrné, že dávkování vody i chlorfluorovaných uhlovodíků je omezeno určitou hranicí.In order to obtain a perfect lightweight structure, it is necessary to assemble the recipe in such a way that increasing the volume over time is an inverse function for increasing the pressure. This purely theoretical requirement is, of course, influenced in practice by the strength of the polymer, the non-ideal behavior of the gases, the external conditions and their influences. However, it is apparent that the dosage of both water and chlorofluorocarbons is limited by a certain limit.

Mezi uváděné a v poslední době hodně diskutované napěňovací činidlo patří i metylenchlorid. Jeho použití není nové a řada producentů sek řešení jeho aplikace stále vrací.Among the reported and recently discussed foaming agents is methylene chloride. Its use is not new, and many producers have been returning their application solutions.

Je to jednak z ekonomických důvodů, ale i z důvodu bojkotu chlorfluorovaných uhlovodíků z ekologických důvodů. Technické problémy spočívají v jeho vyšší teplotě varu a nižším tlaku par než mají chlorfluorované uhlovodíky a v zahnědávání pěny, zejména jejího jádra.This is because of economic reasons, but also because of boycott of chlorofluorocarbons for environmental reasons. The technical problems lie in its higher boiling point and lower vapor pressure than chlorofluorocarbons and in the browning of the foam, especially its foam.

Současná situace s katalysačními systémy lehčených polyuretanů je přizpůsobena napěňování oxidem uhličitým a chlorfluorovanými uhlovodíky, a to tak, aby jejich účinek probíhal současně. Reakční profil při použití metylenchloridu však musí být přizpůsoben jeho fyzikálním vlastnostem. Vždyt např. oproti monofluortrichlormetanu, který má molek. hmot. 137,38 a teplota varu 23,8 °C má metylenchlorid molek. hmot. 84,94 a teplota varu 40 °C. Hlavně tento fakt vyvolává snahu po řešení nových katalysačních systémů, které by sladidly napěňovací i sítovací reakce tak, jak bylo v úvodu popsáno. Snížení zahnědnutí jádra lehčené hmoty je potom řešitelné jednak stanovením kritické dávky metylenchloridu pro uvažovaný systém, dávkováním antioxidantů resp. jejich směsí a přídavkem některých dalších látek, popsaných v odborné literatuře. V každém případě je však nutné uvést, že použití metylenchloridu jako napěňovacího činidla je velmi variabilní - vyžaduje přesné seřízení celé reakce a komplexní řešení celé receptury.The current situation with the catalytic systems of expanded polyurethanes is adapted to foaming with carbon dioxide and chlorofluorocarbons, so that their effect occurs simultaneously. However, the reaction profile using methylene chloride must be adapted to its physical properties. For example, as opposed to monofluorotrichloromethane, which has a mole. wt. 137.38 and a boiling point of 23.8 ° C has methylene chloride moles. wt. 84.94 and boiling point 40 ° C. In particular, this leads to efforts to solve new catalyst systems that would sweeten the foaming and crosslinking reactions as described in the introduction. Reducing the browning of the core of the expanded mass can then be solved on the one hand by determining the critical dose of methylene chloride for the system under consideration, by dosing the antioxidants, respectively. mixtures thereof and addition of some other substances described in the literature. In any case, it should be noted that the use of methylene chloride as a foaming agent is highly variable - requiring accurate adjustment of the entire reaction and a comprehensive solution to the entire recipe.

Podstatou tohoto vynálezu je takový katalysačni systém, který dává širokou oblast použití při výrobě lehčených polyuretanů, který však svým zpožděným účinkem je zejména velmi vhodný při použití metylenchloridu, nebo jeho směsi s chlorfluorovanými uhlovodíky jako napěňovacího činidla. Podstatnou část tohoto katalysačního systému tvoří sloučeniny na bázi piperidinu, konkrétně 2,2,6,6-tetrametylpiperidin a jeho homology ve směsi s konvenčními terciárními aminy.The present invention is based on such a catalyst system which gives a wide range of applications in the production of expanded polyurethanes, which, however, is particularly suitable for the delayed action of methylene chloride or mixtures thereof with chlorofluorocarbons as a foaming agent. A substantial part of this catalysis system consists of piperidine compounds, namely 2,2,6,6-tetramethylpiperidine and its homologues in admixture with conventional tertiary amines.

Katalytické působení terciárních aminů, jak již bylo řečeno, je založeno na reakci amin-diisokyanát. Podle mechanismu Bakera by se dalo očekávat, že čím je katalysátor zásaditější, tím aktivnější by měl být účinek, protože síla zásady je mírou lehkostí, s jakou dává amin svůj volný pár elektronu protonu. Dnes je však známé, že aktivita terciárního aminu jako katalysátoru je určována také jeho strukturou, přičemž platí, že čím menší je sterická zábrana aminu, tím je amin jako katalysátor aktivnější. Ale i naopak, terciární amin se sterickou zábranou mění své vlastnosti podle velikosti a funkčnosti substituentů.The catalytic action of the tertiary amines, as already mentioned, is based on the reaction of the amine diisocyanate. According to the mechanism of Baker, one could expect that the more alkaline the catalyst, the more active the effect should be, because the strength of the base is a measure of the ease with which an amine gives its free proton electron pair. However, it is now known that the activity of a tertiary amine catalyst is also determined by its structure, and the less steric amine inhibition, the more active the amine catalyst. On the other hand, the tertiary amine varies sterically with its properties according to the size and functionality of the substituents.

Aromatické kruhy uváděných terciárních aminů se vyznačují při substitucích zvláštnostmi, které vyplývají z účinku heteroatomu, v tomto případě tedy dusíku, na stav elektronů v aromatickém kruhu. Kladný náboj dusíku přitahuje valenční elektrony na všech vazbách, které z něho vycházejí. Tak se přenáší část kladného náboje na sousední atomy, protože jsou společné elektrony přitaženy blíže dusíkovému atomu. Radikálové skupiny reagují s NCO skupinami/ reakcí se oddělují a exponovaný dusík určuje potom další průběh reakce.The aromatic rings of said tertiary amines are characterized by substitutions with particularities that result from the effect of the heteroatom, in this case nitrogen, on the state of the electrons in the aromatic ring. The positive charge of nitrogen attracts the valence electrons on all bonds that come from it. Thus, a portion of the positive charge is transferred to adjacent atoms because the common electrons are drawn closer to the nitrogen atom. The radical groups react with the NCO groups / reactions are separated and the exposed nitrogen determines the further course of the reaction.

V této směsi aminů se zvýrazní vliv volného dusíku ve druhé fázi reakce a tak tedy po 1. fázi, která představuje pomalý náběh se ve 2. fázi, po zvýšení teploty reakční směsi uplatní rychlý závěr reakce. To přináší velmi positivní důsledky při výrobě lehčeného polyuretanu při použití metylenchloridu nebo jeho směsi s chlorfluorovanými uhlovodíky jako napěňovacího činidla.In this amine mixture, the effect of free nitrogen in the second phase of the reaction is emphasized, and thus, after the first phase, which represents a slow rise in the second phase, a rapid conclusion of the reaction is applied after the temperature of the reaction mixture increases. This has very positive consequences in the production of expanded polyurethane using methylene chloride or a mixture thereof with chlorofluorocarbons as a foaming agent.

Příklad 1Example 1

Pěnová směs obsahující 100 hmot. d. polyeterpolyolu (molek. hmot. 3 000, hydrox. č. 56) na bázi glycerinu, propylenoxidu a trimetylopropánu, 4,0 hmot. d. vody, 2,0 hmot. d. polysiloxanového povrchově aktivního činidla, 0,5 hmot. d. oktoátu cínu, 0,1 hmot. d. trietylendiaminu, 0,08 hmot. d. bis(2,2,6,6-tetrametyl-4-piperidinyl)sebakátu, 8,0 hmot. d. metylenchloridu při dávkování toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 105 měla reakční časy - začátek pěnění 25 s, konec pěnění 102 s, konec sítování 170 s. Průběh reakce, charakterisovaný dosaženými reakčními časy byl sladěný a odpovídal požadavkům na přípravu měkkého lehčeného polyuretanu.Foam mixture containing 100 wt. d. polyetherpolyol (mol. wt. 3,000, hydrox. no. 56) based on glycerin, propylene oxide and trimethylopropane; d. water, 2.0 wt. d. polysiloxane surfactant, 0.5 wt. d. tin octoate, 0.1 wt. d. triethylenediamine, 0.08 wt. d. bis (2,2,6,6-tetramethyl-4-piperidinyl) sebacate, 8.0 wt. d. Methylene chloride at the 105 index of toluylene diisocyanate had reaction times - beginning of foaming 25 sec, end of foaming 102 sec, end of sieving 170 sec.

»»

Příklad 2 pěnová směs obsahující 100 hmot. d. prepolymeru, vytvořeného reakcí polytetrametyleneterglykolu a toluylendiisokyanátu, charakterisovaného obsahem NCO skupin 6,3 %, 2,0 hmot. d. polysiloxanového povrchově aktivního činidla, 3,9 hmot. d. fenylendiaminu, 3,2 hmot. d.Example 2 A foam composition containing 100 wt. d. a prepolymer formed by the reaction of polytetramethyleneterglycol and toluylene diisocyanate, characterized by an NCO content of 6.3%, 2.0 wt. d. polysiloxane surfactant, 3.9 wt. d. phenylenediamine, 3.2 wt. d.

2,2,6,6-tetrametylpiperidinu, 8,0 hmot. d. metylenchloridu, 2,0 hmot. d. pigmentové černé komposice měla reakční časy - začátek pěnění 60 s, konec pěnění 117 s, konec sítování 200 s. Reakční časy odpovídaly technologickým požadavkům na přípravu polotvrdé mikroporesní pěny.2,2,6,6-tetramethylpiperidine, 8.0 wt. d. methylene chloride, 2.0 wt. d. The pigment black composition had reaction times - beginning of foaming 60 s, end of foaming 117 s, end of sieving 200 s. The reaction times corresponded to the technological requirements for the preparation of semi-hard microporous foam.

Claims (1)

Katalysační systém pro výrobu lehčeného polyuretanu, zejména vhodný pro výrobu lehčeného polyuretanu Ό nízké objemové hmotnosti, připraveného s metylenchloridem nebo jeho směsí s chlorfluorovanými uhlovodíky jako nadouvadlem, vyznačený tím, že sestává z 0,01 až 3,5 hmot. d. tetrametylpiperidinu nebo jeho homologů a z 0,01 až 3,5 hmot. d. terciárního aminu, vše vztaženo na 100 hmot. d. polyeterpolyolu a/nebo polyesterpolyolu.Catalyst system for the production of expanded polyurethane, particularly suitable for the production of expanded low density polyurethane prepared with methylene chloride or a mixture thereof with chlorofluorocarbons as blowing agent, characterized in that it consists of 0.01 to 3.5% by weight. d. tetramethylpiperidine or homologues thereof, and from 0.01 to 3.5 wt. d. a tertiary amine, all based on 100 wt. d. polyether polyol and / or polyester polyol.
CS852666A 1985-04-11 1985-04-11 Catalytic system for expanded polyurethane production CS257709B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS852666A CS257709B1 (en) 1985-04-11 1985-04-11 Catalytic system for expanded polyurethane production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS852666A CS257709B1 (en) 1985-04-11 1985-04-11 Catalytic system for expanded polyurethane production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS266685A1 CS266685A1 (en) 1987-08-13
CS257709B1 true CS257709B1 (en) 1988-06-15

Family

ID=5364425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS852666A CS257709B1 (en) 1985-04-11 1985-04-11 Catalytic system for expanded polyurethane production

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS257709B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS266685A1 (en) 1987-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6054499A (en) Prepolymer composition for insulating foams
US5006569A (en) Density reduction in flexible polyurethane foams
US3993652A (en) Cyclic quaternary hydroxyalkyl phenoxide catalysts for isocyanate reactions
GB1267011A (en)
NO822378L (en) FOAM-PREPARATION.
GB1477623A (en) Process for the production of inorganic-organic plastics
GB1404822A (en) Foamed polymers
NO124375B (en)
GB1586595A (en) Initiators for isocyanate reactions
US5550169A (en) Preparation of water-impermeable polyurethane foam
GB1341491A (en) Process for the production of polyurethane foam resins
EP0398304B1 (en) Flexible polyurethane foams and process for preparing them
US5869546A (en) Mixtures leading to hard polyurethane foamed materials
CA1071350A (en) Polyisocyanurate compositions and foams of improved friability and process of preparing same
CA1066843A (en) Acid-modified toluene diisocyanate used in the production of rigid cellular foams
CS257709B1 (en) Catalytic system for expanded polyurethane production
GB1475541A (en) Polyurethane foams
JP2536581B2 (en) Method for producing foamed synthetic resin
Tarakanov et al. Thermodestruction and thermooxidative destruction of polyurethanes
US4605756A (en) Process for the in situ production of urea group-containing isocyanates in polyols
US3766147A (en) Condensation of cyclic nitrile carbonates with fluoride compounds
US3054759A (en) Polyurethane production with thorium salts as catalysts
US4173691A (en) Catalyst composition for flexible polyurethane foams
Špirkova et al. Formation of poly (urethane-isocyanurate) networks from poly (oxypropylene) diols and diisocyanate
US5342859A (en) Method of producing rigid foams and products produced therefrom