CS255401B1 - Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu - Google Patents

Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS255401B1
CS255401B1 CS85885A CS88585A CS255401B1 CS 255401 B1 CS255401 B1 CS 255401B1 CS 85885 A CS85885 A CS 85885A CS 88585 A CS88585 A CS 88585A CS 255401 B1 CS255401 B1 CS 255401B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hearth
fine
fluidizing
combustible
mass
Prior art date
Application number
CS85885A
Other languages
English (en)
Other versions
CS88585A1 (en
Inventor
Petr Nemecek
Stanislav Kaspar
Original Assignee
Petr Nemecek
Stanislav Kaspar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petr Nemecek, Stanislav Kaspar filed Critical Petr Nemecek
Priority to CS85885A priority Critical patent/CS255401B1/cs
Publication of CS88585A1 publication Critical patent/CS88585A1/cs
Publication of CS255401B1 publication Critical patent/CS255401B1/cs

Links

Landscapes

  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)

Abstract

Vyššího stupně tepelného zpracování materiálu se dosáhne v prodlouženém šachtovém disperzním předehřívači, jehož prodloužení tvoři přímo napojená nístěj s fluidující jemnozrnnou hmotou, v níž je rozptylovaná hořlavina v podstatě tím, že energie potřebná pro tepelné zpracování přiváděného materiálu se získává spalováním hořlavého plynu vznikajícího při podstechiometrickém spalování rozptýlené hořlaviny v nístěji, přičemž horké spaliny vznikají spálením hořlavého plynu vycházejícího z fluidující jemnozrnné hmoty po smíšení s potřebným spalovacím vzduchem přiváděným bezprostředně nad fluidní vrstvou.

Description

Vynález se týká způsobu tepelného zpracování práškovitých a jemnozrnných materiálů, jako vápence, magnezitu, dolomitu, kysličníku hlinitého, cementářské suroviny apod. v prodlouženém šachtovém disperzním předehřívači, v němž jsou předehřátý odpadním teplem a zařízení k provádění navrhovaného způsobu, které je tvořeno k tomu účelu uzpůsobenou nístějí, přímo a souose napojenou ke spodní části protiproudého šachtového předehřívače přechodovým kusem.
Stupeň tepelného zpracování materiálu v šachtovém disperzním předehřívači je závislý nejen na jeho druhu, ale zejména na maximálním čase setrvání materiálových částic v reakčním prostoru s maximální teplotou, což jsou základní předpoklady pro fyzikálně-chemické přeměny, potřebné pro dosažení požadovaných vlastností produktu’nebo poloproduktu. Proto jsou pracovní prostory šachtových předehřívačů prodlužovány nebo jsou k nim připojovány další nástavby - kalcinátory, v nichž je spalováno palivo, případně je zpracovávaný materiál v nejníže položených výpadových dílech pozdržován v sesuvné nebo fluidující vrstvě za současného přívodu paliva a vzduchu do pozdržovaného materiálu.
Je však známo, že v prostorech příliš zahuštěných zpracovávaným materiálem, přiváděné palivo velmi obtížně hoří, zejména palivo o nižší výhřevnosti. Rovněž je známo, že se velmi obtížně vytváří sesuvná nebo fluidující vrstva dostatečné výšky a hmotnosti, zejména v případech, kdy granulometrie zpracovávaných částic má charakter práškovitých nebo jemně zrnitých hmot.
Vynález si klade za cíl dosáhnout vyššího stupně tepelného zpracování materiálu v prodlouženém šachtovém disperzním předehřívači, jehož prodloužení tvoří přímo napojená nístěj s fluidující jemnozrnnou hmotou, v níž je rozptylována hořlavina v podstatě tím, že energie potřebná pro tepelné zpracování přiváděného materiálu se získává spalováním hořlavého plynu vznikajícího při podstechiometrickém spalování rozptýlené hořlaviny v nístěji, přičemž horké spaliny vznikající spálením hořlavého plynu vycházejícího z fluidující jemnozrnné hmoty po smíšení s potřebným spalovacím vzduchem přiváděným bezprostředně nad fluidní vrstvu, jsou vedeny protiproudně vzhůru vzhledem ke klesajícímu dispergovanému proudu předehřátého zpracovávaného materiálu, který za současné výměny tepla intenzivně kalcinuje a zahušťuje se do částicového mraku nád povrchem fluidní vrstvy, odkud je kontinuálně odváděn jako hotový produkt nebo meziprodukt, za současného, avšak odděleného odvodu popelovin ze spodní části fluidující jemnozrnné hmoty, vytvářené bud přívodem tuhé hořlaviny o granulometrii do 4 mm, nebo výhradně inertního materiálu granulometricky ekvivalentního, do něhož je nastřikována tekutá hořlavina.
Zařízení k provádění způsobu podle vynálezu je tvořeno protiproudým šachtovým disperzním předehřívačem, opatřeným ve spodní části nístějí, se kterou je přímo a souose přechodovým dílem, jehož podstatou je, že do spodní části nístěje je pod úrovní hladiny fluidující jemnozrnné hmoty bočně 2aústěn přívod tuhé hořlaviny, nebo alternativně nástřik tekuté hořlaviny.
Výhody zařízení k tepelnému zpracování práškovitých a jemnozrnných materiálů podle vynálezu spočívají v tom, že umožňuje aplikovat způsob podle vynálezu, při kterém je možno k tepelnému zpracování, zejména práškovitých materiálů s výhodou využít tepelné energie méněhodnotných paliv, což lze uplatnit zejména při kalcinaci cementářské suroviny. Navíc celý tepelný agregát tvoří kompaktní celek, čímž se snižuje tepelná spotřeba, investiční a provozní náklady a zvyšuje se provozní spolehlivost.
Příkladně provedené řešení podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiloženém výkrese, kde obr. 1 představuje hlavní vyobrazení zařízení, jehož známá část - předehřívač, je zobrazen v pohledu a část dle předmětových nároků je zobrazena v řezu; obr. 2 pak představuje symbol sekundárního vzduchu, obr. 3 symbol zpracovávaného materiálu, obr. 4 symbol odpadních plynů a obr. 5 symbol přiváděné tuhé hořlaviny, používané v hlavním vyobrazení zařízení.
Vlastni zařízení je sestaveno tak, že spodní část protiproudého šachtového předehřívače je přímo a souose propojeno prostřednictvím kónického přechodového kusu s nístějí 2 obsahující fluidující jemnozrnnou hmotu, do níž je z boku zaústěn přívod 2 tuhé hořlaviny nebo alternativně nástřik 2 tekuté hořlaviny. Pod úrovní těchto přívodů hořlaviny jsou napříč průřezem nístěje 1. umístěny fluidační trubice £, která jsou připojeny na centrální přívod 5 primárního vzduchu od neznázorněného zdroje. Středem - v geometrické ose nístěje je uloženo potrubí 6, jehož ústí převyšuje povrch fluidující jemnozrnné hmoty 7, přičemž jeho výstup na opačné straně je opatřen řízeným uzávěrem 2 spojeným s regulátorem 11 a čidlem 13 teploty, umístěným bočně v nistěji 1_ mezi horní hladinou fluidující jemnozrnné hmoty 2 a zaústěným kanálem 2· Nad ústím potrubí se nachází alespoň jeden tangenciálně zaústěný přívodní kanál 2 sekundárního vzduchu, dodávaného neznázorněným zdrojem.
Spodní část nístěje 2 má tvar kužele, jehož boční vástup je opatřen řízeným výhrabem 10, propojeným s regulátorem 12 a čidly 14, 15 tlaku, umístěnými bočně v nistěji 2 v rovinách fluidních trubic 2 a kanálu ji·
Funkce zařízení je pak následující: materiál určený k tepelnému zpracování, je přiváděn do horní části protiproudého šachtového disperzního předehřívače, kde se předehřívá známým způsobem od odpadních plynů vstupujících do předehřívače, přičemž částice předehřátého materiálu klesají směrem dolů, zatímco odpadni plyny jsou odtahovány vzhůru a odváděny mimo systém.
V připojené nistěji 2 se nachází jemnozrnná hmota 2 fluidující v důsledku přiváděného primárního vzduchu - vstupujícího rovnoměrně do průřezu nístěje 2 prostřednictvím fluidačních trubic 2 známé konstrukce. Fluidující hmotu tvoří směs složená z převážné části popelin a rozptýlených částic hořlaviny, přiváděné ve formě zrn o velikosti do 4 mm přívodem 2 nebo alternativně nástřikem 2> pokud jde o tekutou hořlavinu. V případě užití tekuté hořlaviny tvoří fludující obsah inertní materiál, granulometricky ekvivalentní s popelovinou. Hořlavina rozptýlená ve fluidující hmotě částečně hoří úměrně k přiváděnému primárnímu vzduchu a dále se pouze zplyňuje. Vzniklý hořlavý plyn uniká z fluidující vrstvy a při styku se sekundárním vzduchem přiváděným kanálem 8 intenzivně hoří v rotačním víru, přičemž spaliny za rotace stoupají vzhůru do předehřívače, kde se eventuálně mísí s odpadními spalinami přiváděnými do předehřívače z vnějšího neznázorněného tepelného agregátu. Částice materiálu předehřáté v předehřívači při tom volně postupují dolů do napojené nístěje, kde v rotujícím víru hořícího plynu intenzivně kalcinují a vytváří zahuštěný částicový mrak 16 nad vlastní fluidní vrstvou. Teplota mraku částic je sledována jako určující technologická hodnota a na základě jejího vyhodnocení regulátorem 11 je prováděno odpouštění materiálových částic výpustí 9 z agregátu jako hotového produktu nebo meziproduktu pro další zpracování. Popeloviny tvořící se spalováním tuhé hořlaviny jsou kontinuálně odpouštěny ze spodní části fluidní vrstvy výhrabem 10 na základě vyhodnocení snímaného diferenčního tlaku regulátorem 12, a to tak, aby hmotnostní náplň fluidni vrstvy byla konstantní.
V. případě užití tekuté hořlaviny, kdy fluidující hmotu tvoří inertní materiál, je jeho úbytek hrazen nově přiváděným inertem, přičemž jako dávkovači zařízení slouží původní přívod tuhé hořlaviny.

Claims (10)

1. Způsob tepelného zpracování práškovitých a jemnozrnných materiálů v prodlouženém šachtovém disperzním předehřívači, jehož prodloužení tvoří přímo napojená nístěj s fluidující jemnozrnnou hmotou, v níž je rozptylována hořlavina, vyznačený tím, že energie potřebná pro tepelné zpracování přiváděného materiálu se získává spalováním hořlavého plynu vznikajícího při podstechiometrickém spalování rozptýlené hořlaviny v nistěji, přičemž horké spaliny vznikající spálením hořlavého plynu vycházejícího z fluidující jemnozrnné hmoty při smíšení s potřebným spalovacím vzduchem přiváděným bezprostředně nad fluidní vrstvu, jsou vedeny protiproudně vzhůru vzhledem ke klesajícímu dispergovanému proudu předehřátého zpracovávaného materiálu, který za současné výměny tepla intenzivně kaícinuje a zahuštuje se do částicového mraku povrchem fluidní vrstvy, odkud je kontinuálně odváděn jako hotový produkt nebo meziprodukt, za současného, avšak odděleného odvodu popelovin ze spodní části fluidující, jemnozrnné hmoty, vytvářené bud přívodem tuhé hořlaviny o granulometri i do 4 mm, nebo výhradně inertního materiálu granulometricky ekvivalentního, do něhož je nast ři kována tekutá hořlavina.
2. Zařízení k p; ovádéní způsobu dle bodu 1, sestávající z protiproudého šachtového disperzního j ní .v .to. , opatřeného ve spodní části nístějí, se kterou je přímo a souose spojen přechodovým dílem, vyznačené tím, že do spodní části nístěje (1) je pod úrovní hladiny Cluidujicí jemnozrnné hmoty (7) bočně zaústěn přívod (2) tuhé hořlaviny nebo alternativně nástřik (3) tekuté hořlaviny.
3. Zařízeni dle bodu 2 vyznačené tím, že pod úrovní přívodu (2) nebo nástřiku (3) hořlaviny, je napříč nístěje (1) umístěna roštová plocha, tvořená fluidaČními trubicemi (4), napojenými na centrální přívod (5) primárního vzduchu.
4. Zařízení podle bodu 2 vyznačené tím, že v nístějí (1) se nachází potrubí (6) pro odvod tepelně zpracovaného materiálu, přičemž toto potrubí je umístěno v geometrické ose nístěje (i) a jeho ústí převyšuje povrch fluidující jemnozrnné hmoty (7).
5. Zařízení podle bodu 2 vyznačené tím, že nad ústím potrubí (6) pro odvod tepelně zpracovávaného materiálu se po obvodě nístéje (1) nachází alespoň jeden tangenciálně zaústěný přívodní kanál -(8) sekundárního vzduchu.
6. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že potrubí (6) pro odvod tepelně zpracovávaného materiálu je na své výstupní straně opatřeno řízeným uzávěrem (9), který vzduchotechnicky odděluje prostor nad fluidní vrstvou proti atmosféře.
7. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že spodní část nístěje (1) je opatřena řízeným výhrabem (10) popelovin.
8. Zařízení podle bodu 6 až 7, vyznačené tím, že řízený uzávěr (9) a řízený vyhrab (10) jsou pro ovládání podle vyhodnoceného údaje teploty zahuštěného částicového mraku (16) a hmotnosti fluidující jemnozrnné hmoty (7) funkčně spojeny s regulátory (11, 12).
9. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že čidlo (13) ke snímání teploty zahuštěného částicového mraku (16) je umístěno bočně v nístějí (1) mezi horní hladinou fluidující jemnozrnné hmoty (7) a přívodním kanálem (8) sekundárního vzduchu.
10. Zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že pro odvození údaje hmotnosti fluidující jemnozrnné hmoty (7), je opatřeno čidly (14, 15) tlaků, umístěnými v rovině fluidačních trubic (4) a rovině zaústěného přívodního kanálu (8) sekundárního vzduchu.
CS85885A 1985-02-11 1985-02-11 Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu CS255401B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS85885A CS255401B1 (cs) 1985-02-11 1985-02-11 Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS85885A CS255401B1 (cs) 1985-02-11 1985-02-11 Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS88585A1 CS88585A1 (en) 1985-09-17
CS255401B1 true CS255401B1 (cs) 1988-03-15

Family

ID=5341859

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS85885A CS255401B1 (cs) 1985-02-11 1985-02-11 Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS255401B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS88585A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1057492A (en) Method of burning pulverous raw material and rotary kiln plant therefor
US7273015B2 (en) Method and apparatus for combustion of residual carbon in fly ash
KR100325282B1 (ko) 순환식 유동층 증기 발생기의 연료 및 흡착제 공급 방법 및 장치
US4088438A (en) Apparatus for the heat treatment of fine-grained material
JPS609852B2 (ja) ▲か▼焼装置
US4238237A (en) Manufacture of cement by intergrinding carbonaceous fuel
US4265670A (en) Method and apparatus for the thermal treatment of fine-grained material with hot gases
CA2510791C (en) Method and plant for the conveyance of fine-grained solids
CA1134209A (en) Apparatus for feeding fluidized bed incinerator, and method of autogenic operation of same
JPS58130142A (ja) 空気圧制御装置
US4419964A (en) Combustion plant
CS255401B1 (cs) Způsob tepelného zpracováni práškovitých jemnozrnných materiálů a zařízeni k prováděnítohoto způsobu
US4462794A (en) Method of operating a rotary calciner retrofitted to coal-firing
US5954499A (en) Plant and method for manufacturing cement clinker
US4059392A (en) Calcination of pulverous material
GB1563918A (en) Cement calcining apparatus
JPH0619228B2 (ja) 産業廃棄物燃焼装置
GB2034868A (en) Boiler combustion chamber
JPH01121616A (ja) 流動床式焼却炉における循環粒量の制御方法およびその装置
TW434202B (en) Plant for manufacturing cement clinker
GB654686A (en) Improvements in or relating to the handling of solid carbonaceous materials in the heat treatment thereof
KR790001811B1 (ko) 연소실내에서 원료분말을 하소시키는 방법
JPS58202033A (ja) 粉粒体原料の仮焼装置
SU1087757A1 (ru) Устройство дл термообработки минерального материала
CN115682741A (zh) 粘土煅烧系统