Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Valivé ložisko pro vysoké otáčky

Abstract

Řešení se týká valivého ložiska pro vysoké otáčky. Podstata řešení spočívá v tom, že klec ložiska má na vnějším obvodu mezi kapsami pro kuličky vytvořeny výstupky, umístěné v ose oběžných drah. Šířka výstupků je menší než šířka oběžné dráhy vnějšího kroužku a vzdálenost mezi povrchem výstupků a oběžnou dráhou vnějšího kroužku je větší než vůle ve vedení klece na hřídeli nebo na vnitřním kroužku. Použití je vhodné pro dvouřadá kuličková ložisk*a, určena k uložení spřádacích rotorů textilních strojů.

Landscapes

Show more

CS255241B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Zdenek Rajsigl
Karel Doubal

Worldwide applications
1986 CS

Application CS867513A events

Description

Vynález se týká valivého ložiska, pro vysoké otáčky zejména dvouřadého kuličkového, určeného pro pro uložení spřádacího rotoru textilního stroje.
K uloženi spřádacích rotorů se používá.převážně speciální dvouřadé kuličkové ložisko sestávající z pouzdra a hřídele s oběžnými dráhami a z řad kuliček uložených v kapsách jednostranných klecí. Mazání ložiska zabezpečuje vnitřní náplň plastického maziva s možnosti domazávání. Vzdor celkem uspokojivému mazání funkčních ložiskových ploch však dochází při vysokých otáčkách k značnému opotřebení vodicí plochy klece vedené na hřídeli. Toto opotřebení vzniká v jednom místě na části obvodu klece a proniká do hloubky několika desetin milimetru u jedné či obou ložiskových řad.
Tím nastává po relativně krátké době chodu havárie ložiska. Opotřebení klecí je jedním z rozhodujících limitujících kritérií snižujících podstatně spolehlivost ložisek v textilním provozu. Hlavní příčinou této závažné poruchy je zhoršená stabilita rotující klece se vznikem vektoru síly rotující frekvencí otáčení klece. Výslednice sil vznikne především od kuliček při styku se stěnami kapes klecí. Slabé místo se snadnou možností narušení a tím také s nežádoucím a nestejnosměrným působením sil vlivem kuliček je v jejich styku s kapsami klece blízko jejího vnějšího povrchu. K doteku dochází až u hrany, která nemá při určitých podmínkách za chodu ložiska dostačující tuhost a nosnost, čímž vzniká zvýšené opotřebení. Přitom je vyloučeno zvětšení vnějšího průměru klece, nebot by docházelo k nežádoucímu styku povrchu klece s vnitřním povrchem pouzdra. K odstranění této závady je možné provádět vedení klece v pouzdře ložiska. Tím se zvětší vnější průměr klece a ke styku kuliček dochází v místě dostatečně vzdáleném od hrany klece. Toto .jroveden! je však funkčně i technologicky nevýhodné, protože je zapotřebí broušeni vodicí plochy v pouzdře ložiska. Při chodu nastává zvýšený ohřev, čímž se i zvyšují nároky na mazání při zvýšeném namáhání.
Uváděné nevýhody odstraňuje ve značné míře provedení ložiska podle vynález . Ložisko sestává z vnějšího kroužku a z vnitřního kroužku, nebo jen z hřídele, z věnců kuliček uložených ve válcových kapsách kleci z plastické hmoty. Podstata vynálezu spočívá v tom, že na vnějším obvodu klece jsou mezi kapsami pro kuličky vytvořeny výstupky umístěné v ose oběžných drah. Šířka těchto výstupků je menší než šířka oběžné dráhy vnějšího kroužku a vzdálenost mezi povrchem výstupku a oběžnou dráhou vnějšího kroužku je větší než vůle ve vedeni klece na hřídeli nebo na vnitřním kroužku.
Provedení ložiska vylučuje nežádoucí styk klece s oběžnou dráhou a zamezuje intenzivnímu opotřebení jejich vodicích ploch. Tím je zaručena spolehlivost chodu zejména vysokootáčkových ložisek zvláště pro uložení spřádacích rotorů textilních strojů.
Na výkrese je znázorněno jednak dosavadní provedení ložiska, jednak provedení podle vynálezu. Na obr. 1 je znázorněn částečný boční průřez ložiskem dosud používaného provedení, na obr. 2 částečný nárysný průřez provedením podle vynálezu, na obr. 3 částečný boční průřez a na obr. 4 celkový nárysný průřez dvouřadým ložiskem.
K doteku kuliček 2 dochází u dosavadní klece 2 na okrajích kapes prakticky až u hran na vnějším okraji s uvedenými nežádoucími účinky.
U klece 2 podle vynálezu jsou na vnějším obvodu vytvořeny výstupky 2 umístěné v ose 0 oběžných drah 2, §.· Šířka T_ těchto výstupků 4_ je menší než šířka 2 oběžné dráhy 2 vnějšího kroužku 9 ložiska. Vzdálenost a mezi povrchem 10 výstupku 2 a oběžnou dráhou 2 vnějšího kroužku 2 je větší než vůle b ve vedení klece*2 na hřídeli 21· Kuličky 2 vložené do válcových kapes 12 klece 2 se odvaluji po oběžné dráze 2 ve vnějším kroužku 9 a po oběžné dráze 2 provedené v tomto případě přímo na hřídeli 11.
Celkové uspořádání dvouřadového kuličkového ložiska podle vynálezu je zřejmé z obr. 4.
I v tomto případě jsou obě oběžné dráhy 2 provedeny na hřídeli 11 nezakresleného spřádacího rotoru. Provedení klecí 2 íe stejné jak bylo výše popsáno.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. pRedmét VYNALEZU
    Valivé ložisko pro vysoké otáčky, zejména dvouřadé kuličkové ložisko, s vnějším a vnitřním kroužkem nebo jen s hřídelem, s řadami kuliček a s klecemi z plastické hmoty provedenými s válcovými kapsami, vyznačené tím, že na vnějším obvodu klece (3) jsou mezi kapsami (12) pro kuličky (1) vytvořeny výstupky (4), umístěné v ose (0) oběžných drah (5, 6), přičemž šířka (7) výstupků (4) je menší než šířka (8) oběžné dráhy (5) vnějšího kroužku (9) a vzdálenost (a) mezi povrchem (10) výstupků (4) a oběžnou dráhou (5) vnějšího kroužku (9) je větší než vůle (b) ve vedení klece (3) na hřídeli (11) nebo na vnitřním kroužku.