CS255088B1 - Method of desifection of soil and soil substrate - Google Patents

Method of desifection of soil and soil substrate Download PDF

Info

Publication number
CS255088B1
CS255088B1 CS864969A CS496986A CS255088B1 CS 255088 B1 CS255088 B1 CS 255088B1 CS 864969 A CS864969 A CS 864969A CS 496986 A CS496986 A CS 496986A CS 255088 B1 CS255088 B1 CS 255088B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
soil
substrate
allyl isothiocyanate
preparation
desifection
Prior art date
Application number
CS864969A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS496986A1 (en
Inventor
Jiri Mostecky
Vladimir Votava
Zdenek Tomes
Jan Dlask
Frantisek Schmid
Stanislav Kolin
Vlastislav Jancarik
Olga Valkova
Original Assignee
Jiri Mostecky
Vladimir Votava
Zdenek Tomes
Jan Dlask
Frantisek Schmid
Stanislav Kolin
Vlastislav Jancarik
Olga Valkova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Mostecky, Vladimir Votava, Zdenek Tomes, Jan Dlask, Frantisek Schmid, Stanislav Kolin, Vlastislav Jancarik, Olga Valkova filed Critical Jiri Mostecky
Priority to CS864969A priority Critical patent/CS255088B1/en
Publication of CS496986A1 publication Critical patent/CS496986A1/en
Publication of CS255088B1 publication Critical patent/CS255088B1/en

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu dezinfekce půdy a půdního substrátu. Jeho podstata spočívá v tom, že tato dezinfekce se provádí allylizothiokyanátem sodným či draselným, příp. přípravky na jejich bázi.The solution relates to a method of disinfection soil and soil substrate. Its essence It is that this disinfection takes place with sodium allyl isothiocyanate; potassium, respectively. preparations for them basis.

Description

Vynález sé týká způsobu dezinfekce půdy a půdního substrátu, především při přípravě půdy v lesních školkách a při přípravě půdního substrátu na bázi rašeliny a drcené kůry stromů.The invention also relates to a method of disinfecting soil and soil substrate, in particular in the preparation of soil in forest nurseries and in the preparation of soil substrate based on peat and ground tree bark.

V literatuře jsou uváděny různé způsoby dezinfekce půdy. Všeobecně nejrozšířenější, i když nákladné, je propařování substrátu vodní parou a jeho ohřátí na teploty blížící se 100 °C. Další způsoby jsou chemické pomocí dovážených přípravků z KS, jako Basamidem (granulát) nebo Ditrapexem (kapalina). Propařování půdního substrátu je spojeno s vysokými investič nimi náklady na výstavbu propařovacích jednotek a zároveň velmi vysokou spotřebou lehkých topných olejů jako zdroje tepelné energie. Navíc je tato technologie použitelná pouze při přípravě substrátu a nelze ji aplikovat při přímé dezinfekci půdy. Vysokými pořizovacími náklady je pak ovlivněna i cena semenáčků. Chemické ošetření Basamidem či Ditrapexem je nákladné, neboř oba přípravky jsou dováženy z KS. Navíc je nutné používat speciální dávkovače v ČSSR těžko dostupné.Various methods of soil disinfection have been reported in the literature. Generally, the most widespread, though costly, is steaming the substrate and heating it to temperatures close to 100 ° C. Other methods are chemical using imported formulations of KS, such as Basamide (granulate) or Ditrapex (liquid). The steaming of the soil substrate is associated with high investment costs for the construction of the steaming units and at the same time a very high consumption of light fuel oils as a source of thermal energy. In addition, this technology is only applicable to substrate preparation and cannot be applied to direct soil disinfection. The cost of seedlings is also affected by high acquisition costs. Chemical treatment with Basamid or Ditrapex is costly because both products are imported from KS. In addition, it is necessary to use special dispensers in Czechoslovakia hardly accessible.

Výše uvedené nevýhody odstraňuje způsob dezinfekce půdy a půdního substrátu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že k dezinfekci se použije allylizothiokyanát sodný či draselný, resp. přípravky na jejich bázi, jako je Allyspol EC 75, v množství 0,3 až 1,1 kg allylizothiokyanátu na 10 mJ při přípravě půdního substrátu, rašeliny, drcené kůry a podobně, nebo v množství 60 až 420 kg allylizothiokyanátu na hektar při přípravě půdních ploch, například v lesních školkách.The above-mentioned disadvantages are eliminated by the method of disinfecting the soil and the soil substrate according to the invention, which consists in using sodium or potassium allyl isothiocyanate, respectively. preparations based thereon, such as Allyspol EC 75, in an amount of 0.3 to 1.1 kg of allyl isothiocyanate per 10 m J in the preparation of soil substrate, peat, crushed bark and the like, or in an amount of 60 to 420 kg of allylisothiocyanate per hectare in preparation soil areas, for example in forest nurseries.

Allylizothiokyanát i přípravky na jeho bázi mají vysoký herbicidní účinek a ničí převážné množství semen jednoročních plevelů. Zároveň jsou vysoce účinnými fumiganty. Nespornou výhodu způsobu podle vynálezu je i odstranění investičních nákladů na výstavbu propařovacích stanic a také úspora topných olejů.Allyl isothiocyanate and its preparations have a high herbicidal effect and destroy the vast majority of weed seeds. They are also highly effective fumigants. The indisputable advantage of the method according to the invention is also the elimination of investment costs for the construction of steaming stations and also the saving of fuel oils.

Příklad 1Example 1

Půdní substrát byl navršen do výše 0,5 až 3 m a byla provedena jeho dezinfekce roztokem Allyspolu EC 75 (s minimálním obsahem allylizothiokyanátu 66 % hmotnostních), například vpichy pomocí dávkovacího čerpadla s injekční koncovkou, ve vzdálenosti 0,25 až 0,75 m do o čtverce tak, že ošetřená hmota obsahovala 0,5 až 1,5 1 přípravku na 10 m . Po aplikaci byla navrstvená hmota překryta černou polyethylenovou folií na dobu 14 až 35 dnů. Poté byla folie sejmuta, hmota důkladně promíchána a po dalších 14 dnech byl proveden řeřichový test. Ten byl pozitivní, proto bylo možno ošetřenou hmotu použít k daným účelům. Princip řeřichového testu spočívá v tom, že se porovnává klíčivost řeřichových semen, která jsou velice citlivá na půdní složení, v ošetřené půdě s klíčivostí těchto semen v půdě o stejném složení, avšak neošetřené, a to za stejných podmínek. Test je pozitivní, je-li množství vzešlých rostlin stejné.The soil substrate was piled up to 0.5 to 3 m and disinfected with Allyspol EC 75 (with a minimum allyl isothiocyanate content of 66% by weight), such as puncture injections with a metering pump at a distance of 0.25 to 0.75 m. squares so that the treated mass contained 0.5 to 1.5 l of preparation per 10 m. After application, the laminate was covered with a black polyethylene film for 14 to 35 days. Then the foil was removed, the mass was mixed thoroughly and after a further 14 days a watercress test was performed. It was positive, so it was possible to use the treated mass for given purposes. The principle of the cress test is to compare the germination of cress seeds, which are very sensitive to soil composition, in treated soil with the germination of those seeds in soil of the same composition but untreated under the same conditions. The test is positive if the number of emerging plants is the same.

Příklad 2Example 2

Postup jako v příkladu 1 s tím, že navrstvená hmota se povrchově pokropí allylizothiokyanátem v množství 1 kg na 10 hmoty.Procedure as in Example 1, except that the layered mass is surface-sprayed with allyl isothiocyanate in an amount of 1 kg per 10 masses.

Příklad 3Example 3

Při uskladňování půdního substrátu bylo kontinuálně dávkováno 0,5 až 1,5 litru Allyspolu EC 75 (s min. obsahem 66 % hmotnostních allylizothiokyanátu) na 10 rn hmoty. Po navrstvení se hmota překryje černou polyethylenovou folií a další postup je jako v příkladě 1,When storing the soil substrate, 0.5 to 1.5 liters of Allyspol EC 75 (with a minimum content of 66% by weight of allyl isothiocyanate) were continuously dosed per 10% by weight. After laminating, the mass is covered with a black polyethylene film and the procedure is as in Example 1,

Příklad 4Example 4

Na nosný rám pluhu byl upevněn manipulační obal s připraveným dezinfekčním roztokem a dále dávkovači čerpadlo. K jednotlivým radlicím byly připevněny dávkovači trysky a do obslužné kabiny řidiče ovládací regulátor čerpadla. V průběhu orby bylo kontinuálně dávkováno 100 až 600 litrů Allyspolu EC 75 (s min. obsahem 66 i hmotnostních allylizothiokyanátu) na hektar. Aplikace byla prováděna při teplotách nad 0 °C a nezmrzlé půdě. Po 14 dnech bylo možno po pozitivním výsledku řeřichového testu započít se setím a výsadbou.The handling frame with prepared disinfectant solution and dosing pump were attached to the plow supporting frame. The dosing nozzles were attached to the individual coulters and the pump control regulator was mounted in the driver's cab. During plowing, 100 to 600 liters of Allyspol EC 75 (with a minimum of 66% allyl isothiocyanate) per hectare were continuously metered. The application was carried out at temperatures above 0 ° C and on non-frozen soil. After 14 days it was possible to start sowing and planting after a positive result of the watercress test.

Příklad 5Example 5

Postup jako v přikladu 4 s tím, že dávkování dezinfekčního přípravku bylo prováděno strojem Fumitrac. V tomto případě byla zajištěna vyšší přesnost dávkování, proto bylo pracováno s koncentrátem, aby bylo též zabráněno případné možnosti vzniku koroze. Bylo dávkováno 240 kg allylizothiokyanátu na hektar.Procedure as in Example 4 except that the disinfectant was dosed with a Fumitrac machine. In this case, a higher dosing accuracy was ensured, so the concentrate was worked to prevent possible corrosion. 240 kg of allyl isothiocyanate per hectare were dosed.

Claims (2)

Způsob dezinfekce půdy a půdního substrátu vyznačený tím, že půda se ošetří allylizothio kyanátem sodným či draselným, respektive přípravky na jejich bázi, v množství 0,3 až 1,1 kgMethod of disinfection of soil and soil substrate characterized in that the soil is treated with sodium or potassium allylisothio cyanate or preparations based thereon in an amount of 0.3 to 1.1 kg 3 z allylizothiokyanátu na 10 m při přípravě půdního substrátu, rašeliny či drcené kůry, nebo v množství 60 až 420 kg allylizothiokyanátu na hektar při přípravě půdních ploch, například v lesních školkách.3 from allyl isothiocyanate per 10 m in the preparation of soil substrate, peat or crushed bark, or in quantities of 60 to 420 kg of allyl isothiocyanate per hectare in the preparation of soil areas, such as forest nurseries.
CS864969A 1986-07-01 1986-07-01 Method of desifection of soil and soil substrate CS255088B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864969A CS255088B1 (en) 1986-07-01 1986-07-01 Method of desifection of soil and soil substrate

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864969A CS255088B1 (en) 1986-07-01 1986-07-01 Method of desifection of soil and soil substrate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS496986A1 CS496986A1 (en) 1987-06-11
CS255088B1 true CS255088B1 (en) 1988-02-15

Family

ID=5393615

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS864969A CS255088B1 (en) 1986-07-01 1986-07-01 Method of desifection of soil and soil substrate

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS255088B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS496986A1 (en) 1987-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100472190B1 (en) Method for sterilising soils and equipment related thereto
CN102960341B (en) Pesticide composition for relieving phytotoxicity of herbicide
BR9408163A (en) Agrochemical combination to protect plants against diseases and insects process compositions for plant treatment process for soil treatment and plant propagation material
CN103819274B (en) Preparation method for phosphite- chitosan oligosaccharide composite biological medical fertilizer
US6319463B1 (en) Equipment for sterlizing soils
Dale Control of johnsongrass (Sorghum halepense) and volunteer corn (Zea mays) in soybeans (Glycine max)
CS255088B1 (en) Method of desifection of soil and soil substrate
Gentner et al. Effect of sucrose on the toxicity of several phenylurea herbicides to barley
Ravichandran et al. Effect of organic sprays on storage behaviour of seed potatoes
CN101204154A (en) Compound herbicide
Zheryakov et al. Changes in the content of chlorophyll in leaves when using pesticides and microfertilizers
Eplee et al. Developments in the control of Striga in the USA
CN107691155A (en) A kind of potato high-yield cultivation method
CN107892613A (en) A kind of Weed removal medicinal fertilizer containing benthiocarb and Sclerotium rolfsii
SU1738199A2 (en) Sticker for water solution of preparations stimulating plant growth
Yadav et al. Persistence of metsulfuron-methyl in soil
Rouchaud et al. Effects of selected insecticides and herbicides on free sugar contents of carrots
Rawibowo APLIKASI PUPUK KANDANG DAN BIOURINE SAPI TERHADAP PERTUMBUHAN DAN HASIL BAWANG MERAH (Allium ascalonicum L.)
Gojmerac Sugar beet root maggot control
Miller et al. Forest fertilization: foliar application of nitrogen solutions proves efficient
RU2170018C2 (en) Pesticide agent and method of its preparing
CN102079677B (en) Potassium phosphate fertilizer with functions of sterilization and deinsectization and fabricating method thereof
BR102018001843A2 (en) fungicide or insecticide type pesticide fertilizer coating
Khan et al. Development of Eco‐friendly and Non‐hazardous Weed Control Technology for Lowland Rice by Smothering through LDPE Film
RU2012182C1 (en) Intensive crop growing method