CS253587B2 - Agent for plants' anthers sterilization and method of its efficient substance production - Google Patents

Agent for plants' anthers sterilization and method of its efficient substance production Download PDF

Info

Publication number
CS253587B2
CS253587B2 CS84425A CS42584A CS253587B2 CS 253587 B2 CS253587 B2 CS 253587B2 CS 84425 A CS84425 A CS 84425A CS 42584 A CS42584 A CS 42584A CS 253587 B2 CS253587 B2 CS 253587B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
derivative
formula
plants
hydrogen
active ingredient
Prior art date
Application number
CS84425A
Other languages
English (en)
Inventor
Alexander F Orr
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of CS253587B2 publication Critical patent/CS253587B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D205/00Heterocyclic compounds containing four-membered rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D205/02Heterocyclic compounds containing four-membered rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D205/04Heterocyclic compounds containing four-membered rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having no double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/34Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • A01N43/44Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom three- or four-membered rings

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká prostředku pro sterilaci prašníků, který jako účinnou látku obsahuje určité deriváty azetidinu. Tento vynález se také týká způsobu výroby derivátů azetidinu, které tvoří účinnou látku prostředku pro sterilaci prašníků. Pojednává se zde také o způsobu získávání Fi a F2 hybridních semen.
К získání hybridních semen, které mají proti nehybridním semenůh řadu výhod, se pěstují semena opylená křížením pečlivě vybraných mateřských rostlin. V případě rostlin, které mají hermafroidní květy a jsou normálně samosprašné, například v případě malých obilovin na zrno, zabrání se oplodnění vlastním pylem a dosáhne se oplodnění pylem určeným pro křížení tím, že se zevně odstraní (samčí) prašníky z každého květu, co je výkon mimořádně časově náročný, který vyžaduje vysokou zručnost pracovníka. Provedla se řada výzkumů týkajících se ošetření chemickými sloučeninami, které způsobují samčí sterilitu a tím dosažení stejného účinku.
Tak z Fiziologia Rasteniya 13,6 (1966) 978 až 987 je známo, že kyselinajL-azetidin-2-karboxylová vyskytující se v přírodě, inhibuje klíčení pylu in vitro. Avšak1 majitel tohoto patentu zjistil, že pokud se aplikuje tato sloučenina na rostliny, dosahuje se malého sterilačního účinku. Kromě toho se ukazuje, že sloučenina je příliš fytotoxická.
Nyní bylo s překvapením objeveno, že určité nové vyšší homology této známé kyseliny a jejich deriváty způsobují samčí sterilitu u rostlin, aniž by měly nežádoucí vedlejší účinky, jako je fytotoxicita.
%
Předmětem vynálezu je prostředek pro sterilaci prašníků rostlin, který sestává z nosiče a účinné látky, tvořené azetidinovým derivátem obecného vzorce I
kde
R představuje atom vodíku, acetylovou skupinu nebo p-foluensulfonylovou skupinu, každý z
Из až R4 navzájem nezávisle znamená atom vodíku nebo metylovou skupinu,
Rg představuje atom vodíku,
Rg znaemná atom vodíku neb metylovou skupinu a
Z znamená karboxyskupinu, nebo adiční soli tohoto derivátu s kyselinou.
Protože sloučenina představující účinnou látku v prostředku podle vynálezu obsahuje atom dusíku, sloučenina vytváří adiční soli s kyselinami, jako například s kyselinou chlorovodíkovou, kyselinou sírovou nebo kyselinou p-toluensulfonovou. Takové soli jsou rovněž zahrnuty do rozsahu vynálezu.
Vynikajících výsledků se dosahuje, pokud ve sloučenině obecného vzorce I, představuje R atom vodíku nebo acetylovou skupinu a ostatní substituenty mají význam uvedený výše.
Pokud jde o substituenty až R^, mohou být navzájem odlišné nebo mohou mít stejný význam. S výhodou každý z těchto substituentu znamená metylovou skupinu; velmi dobrých výsledků se také dosahuje v případě, kdy substituenty až znamenají vždy atom vodíku.
Substituent Rg účelně představuje metylovou skupinu, avšak zvláště výhodně tento substituent znamená atom vodíku.
Jako vhodné příklady účinné látky prostředku podle vynálezu je možné uvést také kyselinu 2-azetidinyloctovou (3-karboxymetylazetidin), kyselinu 3-metylazetidin-2-yloctovou (2-karboxymetyl-3-metylazetidin), kyselinu l-acetylazitidin-2-yloctovou, hydrochloridovou adiční sůl etyl-^-azetidinylacetátu] (2-etylkarboxymetylazetidiniumchlorid) a kyselinu l-tosylazitidin-2-yloctovou.
Deriváty azetidinu obecného vzorce I existují ve formě geometrických isomerů v závislosti na vzájemné poloze karboxymetylu a substituentů R^ až Rg a kromě toho pro každý z těchto geometrických isomerů existují optické isomery. Jak je obvyklé u procesů zahrnujících biologické systémy, některé isomery mohou být při aplikaci prostředku podle vynálezu účinnější než jiné isomery.
Předmětem vynálezu je také způsob výroby účinné látky obsažené v prostředku pro sterilaci prašníků rostlin. Účinná látka, tedy azetidinový derivát obecného vzorce I se podle vynálezu vyrábí tím způsobem, že se výchozí sloučenina obecného vzorce II
R_L až Rg mají význam uvedený výše,
X představu-je kyanoskupinu a
Y znamená acetylovou nebo p-toluensulfonylovou skupinu, hydrolýzuje nebo alkoholýzuje za vzniku derivátu, kde X znamená karboxyskupinu a popřípadě se potom hydrogenuje plynným vodíkem v přítomnosti katalyzátoru za vzniku azetidinového derivátu obecného vzorce I, kde R znamená atom vodíku a až Rg a Z mají výše uvedený význam a popřípadě se tento derivát převede na svou adiční sůl s kyselinou.
V daném případě je tedy způsob výroby sloučeniny obecného vzorce I založen na pracovních krocích, které jsou o sobě známé pro analogické sloučeniny.
Výchozí sloučeniny obecného vzorce II dosud nebyly v literatuře popsány.
Jak již bylo uvedeno výše, prostředek pro sterilaci prašníků rostlin obsahuje účinnou látku společně s nosičem. V prostředku podle vynálezu může být také obsažena povrchově aktivní látka.
Nosič v prostředku podle vynálezu je libovolný inertní materiál, se kterým je účinná látka formulována k snadné aplikaci na ošetřované rostliny nebo pro usnadnění skladování, dopravy a maanpulace. Nosič může být pevný nebo kapalný a zahrnuje maateiál·, který je normálně plynný, ale pokud je stlačen, tvoří kapnainu. Může se použít libovonného z nosičů, které se normálně loulívvtí k výrobě prostředků určených pro podšití v zeměěělssví.
Meei vhodné pevné nosiče se zahhnují přírodní a syntetické hlinky, stejně jako křemičitany, nappíklad přírodní siliky, jako je rozsivková zemina, křemičitany hořečnaté, jako je maatek, hlini0Okřremičitauy hořečnaté, uaplíklaě attapuugity a vem^^ity, křemičitany hlinité, naplíklaě kadinity, molUmoriilonney a slídy, uhličitan vápenatý, síran vápenatý, síran amonný, syntetické hydratované oxidy křemíku a syntetické křemičitany vápenaté nebo hlinité, prvky, jako je uaplíkltě uhlíku a síry, přírodní a syntetické pryskyřice, nappíklad kumaronové pryskyřice, polyvinylchlorid a polymery a kopolymery styrenu, pevné lolychlorfruoly, živce, vosky a pevná hnojivá, ^ρΐτίϋ^ suppefosfát.
Vhodné kapalné nociče vodu, alkoholy, nappíklad iso^opan^, a glykoly, ketony, uaplíkltě aceton, me^yetylketon, mereУisobutylkrtou a cyklohexanon, ethery, aromaa-ické nebo ^alifatické uhlovodíky, uaplíklaě benzen, toluen a xylen, frakce z depilace, ropy, nappíklad benzín a lehké minuráauí oleje, chlorované uhlovodíky, nappíklad chlorid uHičitý, perchl·orrtylru a erichjorrttu. Často jsou vhodné směěi různých kappa^n.
Prostředky se často vyrábějí a dop^auuí v koncentrované formě, kterou potom ředí uživatel před poulítím. Přítomnost malého mnnoísví nosiče, kterým je povrchově aktivní látka, usnadňuje tento postup ředění. Tak s výhodou je alespoň jedním nosičem v prostředku podle vynálezu povrchově aktivní látka. Prostředek nappíklad může obsahovat alespoň dva nosiče, ze kterých alespoň jedním nosičem je povrchově aktivní látka.
Povrchové aktivní látkou může být п^и^аёи!, dispergační nebo smááecí prostředek, který může být uriontového nebo ionogenního charakteru. Příklady vhodných povrchově aktivních látek zahrnni! sodné nebo vápenaté sooi kyseein polyakrylouýcl a Идл^Б^^ис^^, kondenzační produkty maatných kyse^n nebo tlitaiikýýcl aminů nebo amidů oisaahjící alespoň 9 atomů uhlíku v mooekule s rtyrenoxědem a/nebo propylenoxidem, estery mastných kyselin a glycmlu, sor^temu, sacharózy nebo lerUetrythrlttoi, kondenzační produkty těchto látek s eeyrenoxědem a/nebo propylenoxidem, kondenzační produkty tlitatiiýýil alkoholů nebo alkyl-fenolů, uapl·íkitě l-oktyifruoiu nebo l-oktylkirsoll, s eeyrenoxědem a/nebo propylenoxidem, sulfáty nebo sulfonáty těchto kondenzačních produktů, alkalické sooi nebo sooi alkalických zemin, s výhodou sodné esterů kyseliny sírové nebo kyselin sulfonových ^Bea^ících alespoň 10 atomů uhlíku v molekule, naplíklaě lauryleulfát sodný, sekundární tlkylsllfátyooěué, sodné soU suHonového ricnlovéll oleje a tlkyitiylslllouaty dosně, jako dodeeyУbenzeeuslflnát sodný, a polymery rtylrulxiěu a kopolymery rtylruoxidu a proρyleulxiěu.
Prostředky podle vynálezu mohou být uaplíkitě vyrobeny jako rozpustné nebo smááčtelné prášky, popraše, granule, roztoky, emulgovatrlné klnceeUráty, suspenzní ^nocen^ty a aerosoly. Smááčielné prášky obvykle hááOnostué obsáhlí 25, 50 a 75 % účinné látky a běžně kromě toho obsahnuí pevný inertní nosič, hááOnostuě 3 až 10 % disperZního prostředku a pokud je zapoořebí hmoonostně až 10 % stabilizátoru nebo stabilizátorů a/nebo jiných přísad, jako penetračních prostředků nebo prostředků usnatěujícícl ulpívání. Popraše se obvykle vy^á^b^jjí jako poprašové konccenráty, které mají podobné složení jako smááčtelný prášek s tím rozdíem, že jsou bez dispergZního prostředku a jsou ředitelné na poH dalším pevným-nosičem v jemné formě, aby se získal prostředek, který hmolnostuě obvykle obsahuje 0,5 až 10 % účinné látky. Granule se běžně ^^^ν^ί tak, že maj velikost meei 1,676 a 0,152 · mm a mohou se vyrábět aglomeračními nebo imprrgnZními technikami. Granule obvykle hmotnostně obsahhuí 0,5 až 75 % účinné složky a až 10 % přísad, jako jsou stabilizátory, povrchově aktivní látky, mc^irkáta^ pomalého uvolňování a prostředky způs^^ící ulpívání. Tak zvané suché tekuté prášky sestávší z relativné malých granuH které mají relativné vysokou koncentraci účinné látky. EmoUgoovaelné koncentráty obvykle kromě toho obsahují rozpooutědlo a je-li zapoořnbí, spolurozpouušědlo, % účinné látky, 2 až 20 % emujgátoru a až 20 % penetrační prostředky a inhibitory koroze.
dohromady s hmoOnostně objemovými 10 až dalších přísad, jako jsou stabilizátory,
Suspenzní koncentráty jsou obvykle sestaveny tak, že se získají stabilní nesndioeetujíeí tekuté produkty a obvykel hτnoOnostně obsahuuí 10 až 75 % účinné látky, 0,5 až 15 % disperoaČníeh prostředků, 0,1 až 10 % suspendačních prostředků, jako ochranných koloidů a tixotropníeh prostředků, 0 až 10 % dalších přísad, jako prostředků zabraňuuících pěnění, inhibitorů koroze, stabilizátorů, penetračních prostředků a prostředků usnadňuuících ulpívání, a vodu organickou kapalinu, ve které je účinná látka v poddtatě nerozpustná. Přitom určité pevné organické látky nebo anorganické soli mohou být příoomny v rozpuštěné formě v prostředku, aby pomohly zabránčt sedimentaci nebo jako prostředky proti zamrznuí vody.
Vodné disperze a emmuze, například prostředky získané zředěním smái-tel^r^éiho prášku nebo kontcntrátu podle vynálezu vodou, také spadaaí do rozsahu vynálezu. Uvedené emiu-ze mohou být typu voda v oleji nebo olej ve vodě a mohou mít hustou k^nn^z‘^<ten^:i podobnou oo joném.
V řadě případů, avšak nikoliv ve všech případech, azetidinová sloučenina se obvykle používá jako vodný roztok obsahuuící malé m^nožt^t^íí i^mrtní povrchově aktivní látky. Pro tento účel je vhodný neiont^ový mtteří^:Í.
Kromě sloučeniny toho vynález se týká způsobu sterilace pyšníků rostlin, který zahrnuje pouuití nebo prostředku podle vynálezu na rostliny.
na rostliny, u kterých se vyvolává samčí sterilita rostlin. Takto ošetřené rostliny jsou naprosto
Způsob podle vynálezu obvykle působí bez podstatného účinku na samičí plodnost pouužtí k produkci hybridních semen. Metoda podle vynálezu se také může použít kde není žádoucí nasazení na plody, například v případě, kdy se ro^tli^n^y použ okrasné listy a plodů.
vhodné pro v případě, toliko pro opadáváním je žádoucí, aby se vyhnulo znečištění způsobenému nežádoucím
V^y^cú.ez se proto také opylování rostlin určených týká způsobu produkce Fhybridních semen, který zahrnuje ' k ošetření křížením, metodou sterilace prašníků podle vynálezu s druhou rostlnnou rozdílného druhu (varietou, kultivarem, klonem) a produkce Fj semen.
hybridních
Třebaže metoda podle vynálezu je zvláště uzpůsobena k ošetřování obilnin na zrno, je obecně pouuíltelná k ošetřování kvetoucích rostlin. Metoda je tak zajímavá s ohledem na pěstování takových užitkových rostlin, jako je pšenice, ječmen, oves, žito, len, chmel, kuklice, čirok, pohanka, proso, Trίtežuo, sezam, slunečnice, šafrán, sója, čočka, hořčice, bavlna, podzemn^e, rýže, řepka, řepa cukrová, cukrová třtina, zeleniny, jako jsou rajčata, boby, hrách, celer a cibule, tráv a širokolistých užitkových rostlin, jako je vojtěška, jetel, sudanská tráva, lespedeza, tykev a traviny, okurkovitých rostlin, jako jsou okurky, tykve a meloun rostlin vytvářejících zdužnntělé kvvtenntví,'jako zelí chřest a květák, a ozdobných rostlin, jako jsou jednoroční a vytrvalé rostliny zajímavé pro pěstování v dětských pokojích nebo v domácích zahradách.
Sloučenina nebo prostředek se mohou aplikovat na rostlinu nebo její semeno v libovolné době jejich vývooe, avšak jak se zdá, nejlepšího účinku je dosaženo, když se sloučenina nebo prostředek použije na rostlinu v době vývoje pylu, tj. mezi dobou zapooetí a dobou dozrání pylu, když zrnka pylu se stávají nezávvslá na vyživovací tkáni obkkopuúící je u^r^ni^.ř prašníků. S výhodou se azetidinová sloučenina používá poněkud dříve než pyl zcela uzraje, aby se zaj-stil přísun účinné dávky tzetidinž do příslušné rostlinné tkáně, se předpckkád^í zrnka pylu v době, kdy se uskutečňuje stnri;^j^cn py^u.
kde'
Azetidin se účelně používá v dávce od 0,05 do 10 kg/ha, s výhodou od 0,25 do 2,5 kg/ha. Vynniez dále hlustují následující příklady.
Příklad 1
Způsob výroby kyseliny ž-azetidinyioctové -
a) 9 g metylesteru kyseliny DL-(l-benzhhyrrli‘azttdin-2-yl)karboxylové (připraveného esterifikací bromidu kyseliny, jenž byl vyroben jak popsal R. M. Rode<gau<gh, a N. H. Cromweei v Y. Heeerocyclic Chem. 2 (1969)) 435 metanolem) se rozpuutí v 80 ml iitУlátУttru. Tento roztok se přidá během 20 minut k 2 g lithUumaUuminiumhydridu v 50 ml dLetylet^heru a získaný roztok se mícha pod zpětným chladičem 2 hodiny. Poté se přidají 2 ml vody, 2 ml 15% vodného roztoku hydroxidu sodného a nakonec 6 ml vody. Směs se míchá 1 hodinu a nechá stát 15 hodin. Pevné látky se oddfltrují a filtrát se odppaí. Získá se 8 g olejov^ého produktu, 1-Ь<п:^]^^^1^г^г^].-2-tliroxymutylaazeiihnu. Mooární výtěžek činí 99 %. ·
b) 8 g produktu ze stupně a) a 3,2 g t^e^asmi-nu se smíchá v 50 ml toluenu a potom se bě^em 15 minut za tepoty O °C přiiá 3,7 g meey^lil.or^u. Po šestr^ct^odioovém míchání za ttl 20 °C se smen^a ^íLe^^moniumchlor^u odfil^uje a filt^rát odppaí. Tak se dostane asi 11 g surového l-benzhydryl-2-mexyloxymutylaazeiihnu.
c) Surový produky ze stupně b) se rozpuutí ve 120 ml di.m^,tyliorm^a^midu a přidá k nasycenému roztok 4,7 g kyaniiu sodném NaCN v 9 ml vody za te^ot^ 65 °C bě^u 10 minut. Roztok se míchá za této teploty 16 hodin, potom se ochladí a vyUje do vody. Organická látka se extrahuje mmeylenchloridem promyje solankou, suší a odppaí. Odpaaek se chrom^a^t^<^i^<^:ii^c^k^y .
čistí na sloupci silikagelu za pouužtí 10 % etylacetátu v lehkém benzínu, jako eluentu. Výtěžek činí 5,1 g produktu. RetirlSyaizřcí tohoto produktu z metanolu se získá 3,9 g krystaHckéJio l-btiztydryl-2-iyři<lmue.ylaaztiihiu, který má tepotu t^^ 8285 °C.
E.emeiУ^l^n:í analýza:
V^pčteno: 82,41 % C, 6,92 % H, 10,68 % N, nalezeno: 82,5 % C, 7,0 % H, 10,65 % N.
Hmu-onnotní sp^l^ttromet^ie ukazuje molekulovou hmmtnost 2 62 (korigováno) .
d) Niiail vyrobený ve stupni c) se vaří pod zpětným chladičem s 2,5 g hydroxidu sodného ve suUsi 36 ml etanolu a 24 ml vody 6 hodin a potom se nechá ochladit na 16 hodin. Směs se vyl-ije na vodu, promyje etherem a okyyseí na ppH. 5. Přitom nevznikne žádná sraženina. Rooppoutědlo se odpaří a odparek vyjme muta^^m a filtruje, aby se odstranil chlorid sodný. Meťanol se odpaří a odparek se opětovně rozpuutí v chloroformu, promyje nasycenou solankou, suší a oappaí. Odparek o ^mot^si 5 g tvoří, podle NMR a ctrtmatotgafie na tenké vrstvě, čistý á-btiztydryl-2-karbtxymutyláaztiiin. MoUiní výtěžek činí 93 %.
e) 5 g produktu ze stupně d) a 0,5 g 5% paladia na udí, jako katalyzátoru, se třepe ve 130 ml ^tanolu za tlaku 280 kPa a tepoty 50 °C s vtdíkem, který se ryc^e spotřebuje. . Roatok se filtruje a odppaí. Odpprek se rozdělí mezi vodu a ctltrtil>rm. Vodná vrstva se jednou promyje cháorotormem a odppaí. K odparku se přidá dávka etan^u a opět se provede odpaření, aby se odstranila veškerá voda. Odparek se zahřívá k vysušení při sníženém tlaku 133 Pa. 2 g výsledného krystalického mařteiááu se rekrystalují z tУřntlu. Získá se
1,4 g čistélto 2-karbtxymutaaáazeini.nu (obecném vzorce I, kde r1=r2=R3=R^=R5=r6=r=h) o ttplty^ě tání 132 až 137 °C. Vátěžek Činí 69 %.
Elemeenární analýza hydrátu:
vypočteno: 45,10 % V, 8,33 % H, 10,52 % N, nalezeno: 45,3 % C, 7,1 % H, 10 45 % N.
Hmotnostní s^^l^ttromtirie ukazuje molekulovou hmotnost 115 (korigováno) .
Získaná kyselina se ta převedla oa tvou todo^ sů1 o ttplotě táoí oad 200 °C (za rozkladu). ‘
Příklad 2
Způsob výroby 2-meey li-ž-karbozymoetlize ^dinu
5,2 g 1-benzhydry1---oethlxykarbonnl1mtyУ1retidinu získaného jako v příkladě 1, v 15 ml tetrahydrofuranu se přidá během 20 minut k 1ihhtomditlpptayylomd0véómu roztoku, získanému e 13,5 ml 1,5-oolároího n-butyllithia a 3,7 ml dlisopropylaminu, ve 40 ml tetaahydrofuraou za te^ot1 -78 °C pod rtoosrlu suctéto (dus^u. Oranžový roztok. se nectá stát 30 minut za te^ot1 -78 °C a potom se během 5 minut přidá 2,2 ml me^l^dtou v 5 ml tttrahydrlftrrot.
Směs se nechá dalších 30 K roztoku se přidá 20 ml promyje vápenným louhem, oa sil. i к agelu za p^ι^tittí jehož strukturu porvrzuje NMR spe^^k^be, himonootní speitrloeerie minut a potom se během 1 hodiny ohřeje na teplotu elítno^i. nasyceného vápenného louhu, organický podíl suší síreneo horečnatým a odpaří. Odparek se % etheru v beozíou jako ebentu. Získá se se extrahuje etherem, čistí tak 4,2 g produktu, a rozbor spálením.
Konverze na volnou kyselinu se provede jako v příkladě 1 a získá se požadovaný produkt o te^o^ táoí 231 až 232 °C.
Anolýza pro C6HoNO2:
vypočteno: 55,1 % C, 9,1 % H, 10,8 % N, nalezeno: 55,8 % C, 8,6 % H, 10,8 % N.
Příklady 3a4
Reakce volné kyseliny popsané v příkladě 1 s aohydridem kyseliny octové nebo s tl1utosulflny1ch1oriteo poskytne:
3. 1-rc!ttyl-2-kobbtxyoetyyoretidio, te^ota táoí I48 až 150 °C,
Anolýza pro C^'^h1N°2: vypočteno: 52,6 % C, 7,1 % H, 8,8 % N, nalezeno: 53,5 % C, 7,0 % H, 8,9 % N.
4. l-tosyl-2-kabboxyoetyyarztidio, t.t. 146 až 148 °C.
Anolýza pro Oi2H15NO4S:
vypočteno: 53,3 % C, 5,5 % H, 5,1 % N, nalezeno: 53,5 % C, 5,6 % H, 5,2 % N.
P Píkla dy 5, 6 a 7
Poltupatetli se postupem podobným jako je popsán v příkladech 1 a 3, vyrobí se tyto další sloučeniny podle vynálezu:
5. 4·-Inetyy---karboxyyotyyarettdio, t.t. 210 °C (rozHad).
Anolýza pro C^-HHjNOj vypočteno: 55,3 % C, 9,0 % H, 10,8 % N, nalezeno: 55,8 % C, 8,6 % H, 10,8 % N. 253587
6. 3-metyl-2-karboxymetylazetidin, t.t. 170 °C (rozklad).
Analýza pro C^H^NÍ^:
vypočteno: 54,3 % C, 8,7 % H, 10,3 % N, nalezeno: 55,8 % C, 8,5 % H, 10,9 % N.
7. 1-acetyl-3-metyl-2-karboxymetylazetidin,
Analýza pro ΟγΗ^ΝΟ^:
vypočteno: 54,1 % C, 7,3 % H, 8,1 % N, nalezeno: 53,5 % C, 7,0 % H, 8,9 % N.
Příklade
Doložení potlačujícího účinku na pyl
Jarní pšenice variety SICCO se pěstuje v ochranném prostředí (například ve skleníku nebo polytenovém tunelu) v 13 cm kořenáčích obsahujících kompost s hlinitým základem.
O
Sloučenina určená к testování se formuluje jako vodný roztok obsahující 0,4 % Tritonu (ochranná známka) v 40 % acetonu, použitého jako smáčecí prostředek. Formulací se stříká v množství 2 kg/ha, v celkovém nastříkaném objemu 650 1/ha.
Samčí sterilita se stanoví umístěním klasů ze 3 hlavních stébel a 3 odnoží do celofánového pytlíčku z každého kořenáče, přičemž klasy se tak umístí před jejich objefením, aby se zabránilo opylení křížením. Při uzrání se sáčky s klasy sklidí a zaznamenají se obilná zrna, která se porovnají s neošetřenou kontrolní skupinou.
Výsledky jsou uvedeny v nálsedující tabulce.
Tabulka2
Sloučenina z Zabránění tvorbě obilných zrn (%z kontrolního stanovení) příkladu č.
Hlavní stéblo Odnože
85,2 74,9
Je zřejmé, že testovaná sloučenina způsobuje snížení výskytu zrna v porovnání s neošetřenou kontrolní skupinou, co ilustruje schopnost sloučenin vyvolat samčí sterilitu u pšenice. Přitom se nepozorovala fytotoxicita.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Prostředek pro sterilaci prašníků rostlin, vyznačující se tím, že sestává z nosiče společně s účinnou látkou, kterou tvoří azetidinový derivát obecného vzorce I kde
    R představuje atom vodíku, acetyiovou skupinu nebo p-toluensulfonylovou skupinu, každý z až Кд navzájem nezávisle znamená atom vodíku nebo metylovou skupinu,
    Rg představuje atom vodíku, představuje atom vodíku nebo metylovou skupinu a
    Z značí karboxyskupinu, nebo adiční sůl tohoto derivátu s kyselinou.
  2. 2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje azetidinový derivát obecného vzorce I, kde každý ze substituentů R, R^ až Rg a Z mají význam uvedený v bodu 1 a Rg představuje atom vodíku, nebo adiční sůl tohoto derivátu s kyselinou.
  3. 3. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje azetidinový derivát obecného vzorce I, kde každý ze substituentů R, R^ až Rg a Z mají význam uvedený v bodu 1 a Rg představuje metylovou skupinu, nebo adiční sůl tohoto derivátu s kyselinou.
  4. 4. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje azetidinový derivát obecného vzorce I, který je ve formě volné kyseliny, kde každý ze substituentů
    R a Rj až Rg představuje atom vodíku a Z znamená karboxyskupinu.
  5. 5. Způsob výroby účinné látky podle bodu 1 až 4, vyznačující se tím, že se výchozí sloučenina obecného vzorce II
    Rn až R- mají význam uvedený v bodech 1 až 4,
    1 b
    X představuje kyanoskupinu a
    Y představuje acetyiovou nebo p-toluensulfonylovou skupinu, hydrolýzuje nebo alkoholýzuje za vzniku derivátu, kde X znamená karboxyskupinu a popřípadě se potom hydrogenuje plynným vodíkem v přítomnosti katalyzátoru za vzniku azetidinového derivátu obecného vzorce I, kde R znamená atom vodíku a R1 až Rg a Z mají výše uvedený význam * o'a popřípadě se tento derivát převede na svou adiční sul s kyselinou.
  6. 6. Způsob podle bodu 5, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II, kde R^ až Rg, X a Y mají význam uvedený v bodě 5 a Rg představuje atom vodíku, používá jako výchozí sloučenina.
CS84425A 1983-01-21 1984-01-19 Agent for plants' anthers sterilization and method of its efficient substance production CS253587B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB838301702A GB8301702D0 (en) 1983-01-21 1983-01-21 Azetidine compounds

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS253587B2 true CS253587B2 (en) 1987-11-12

Family

ID=10536724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS84425A CS253587B2 (en) 1983-01-21 1984-01-19 Agent for plants' anthers sterilization and method of its efficient substance production

Country Status (26)

Country Link
US (1) US4620866A (cs)
EP (1) EP0114706B1 (cs)
JP (1) JPS59137458A (cs)
AR (1) AR240312A1 (cs)
AT (1) ATE29489T1 (cs)
AU (1) AU563161B2 (cs)
BR (1) BR8400238A (cs)
CA (1) CA1270491A (cs)
CS (1) CS253587B2 (cs)
DD (1) DD218542A5 (cs)
DE (1) DE3465986D1 (cs)
DK (1) DK23884A (cs)
ES (1) ES528988A0 (cs)
GB (1) GB8301702D0 (cs)
GR (1) GR79786B (cs)
HU (1) HU191583B (cs)
IE (1) IE56549B1 (cs)
IL (1) IL70722A (cs)
MA (1) MA20014A1 (cs)
NO (1) NO164023C (cs)
NZ (1) NZ206889A (cs)
PH (1) PH20411A (cs)
PL (1) PL141848B1 (cs)
PT (1) PT77974B (cs)
TR (1) TR21934A (cs)
ZA (1) ZA84401B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8419084D0 (en) * 1984-07-26 1984-08-30 Shell Int Research Azetidine derivatives
PT950057E (pt) * 1996-12-10 2003-04-30 Abbott Lab Enantiomeros de 3-piridilo e sua utilizacao como analgesicos

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1567153A (en) * 1975-09-16 1980-05-14 Shell Int Research Method of sterilizing male anthers of angiosperms
JPS5461151A (en) * 1977-10-25 1979-05-17 Shionogi & Co Ltd Novel aminoglycoside derivative
CA1261858A (en) * 1979-11-16 1989-09-26 Barry R.J. Devlin Method of producing male sterility in plants

Also Published As

Publication number Publication date
IL70722A (en) 1987-07-31
CA1270491A (en) 1990-06-19
DK23884D0 (da) 1984-01-19
JPS59137458A (ja) 1984-08-07
PH20411A (en) 1987-01-11
DD218542A5 (de) 1985-02-13
DE3465986D1 (en) 1987-10-15
ZA84401B (en) 1984-08-29
GB8301702D0 (en) 1983-02-23
ATE29489T1 (de) 1987-09-15
US4620866A (en) 1986-11-04
PT77974B (en) 1986-03-25
PT77974A (en) 1984-02-01
TR21934A (tr) 1985-11-22
AR240312A1 (es) 1990-03-30
DK23884A (da) 1984-07-22
NO840195L (no) 1984-07-23
ES8504698A1 (es) 1985-05-01
HU191583B (en) 1987-03-30
PL245816A1 (en) 1985-05-21
ES528988A0 (es) 1985-05-01
PL141848B1 (en) 1987-08-31
IL70722A0 (en) 1984-04-30
NO164023B (no) 1990-05-14
AU2359484A (en) 1984-07-26
EP0114706A1 (en) 1984-08-01
MA20014A1 (fr) 1984-10-01
NO164023C (no) 1990-08-22
EP0114706B1 (en) 1987-09-09
IE840120L (en) 1984-07-21
AU563161B2 (en) 1987-07-02
IE56549B1 (en) 1991-08-28
BR8400238A (pt) 1984-08-28
GR79786B (cs) 1984-10-31
NZ206889A (en) 1986-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1297894C (en) Benzamide derivative, process for its production and plant growth regulant
US4755210A (en) Method for sterilizing male parts of plants
KR101999681B1 (ko) 식물 생장 조절 화합물로서의 스트리고락탐 유도체
US2576080A (en) Plant growth regulation
EP0040082B1 (en) Novel substituted oxonicotinates, their use as plant growth regulators and plant growth regulating compositions containing them
JPS6134425B2 (cs)
SE469585B (sv) Komposition foer att hos cerealieplantor reglera tillvaexten genom att aastadkomma selektiv hanlig sterilitet innehaallande som aktiv bestaandsdel vissa 1-aryl-1,4-dihydro-4-oxopyridaziner
KR20180038463A (ko) 식물 생장 조절제 화합물
EP0037133A1 (en) Pyridazinone compounds, process for their preparation, compositions containing them and a method of regulating the growth of plants, increasing the yield of soya bean plants and sterilizing the male anthers of plants, including small grain cereal plants, using them as well as a method of producing F1 hybrid seed
JPH05178844A (ja) 除草性化合物
EP0256128B1 (en) Indoleacetic acid derivatives and use thereof as plant growth regulators
US4732603A (en) 1-aryl-1,4-dihydro-4-oxo-5-carboxypyridazine derivatives and their use as plant growth regulators and hybridizing agents
EA029013B1 (ru) Замещенные аминоазолы в качестве регуляторов роста растений
CS253587B2 (en) Agent for plants&#39; anthers sterilization and method of its efficient substance production
JPS6317056B2 (cs)
GB2140003A (en) Azetidine derivatives suitable for inducing male sterility in plants
US4707181A (en) 1-aryl-1,4-dihydro-4-oxo-3,5-dicarboxypyridazine derivatives and their use as plant growth regulators and hybridizing agents
NO154485B (no) Anordning for utskillelse av vaeske fra vaeskeblandet komprimert gass.
KR900004002B1 (ko) 5-티옥소-2-이미다졸리닐 벤조산, 에스테르, 염 및 그의 제법
EP0089137B1 (en) Substituted pyridazines, their use as plant growth regulators, and plant growth regulating compositions containing them
US4106923A (en) Phosphonomethyl glycine ester anhydrides, herbicidal composition containing same and use thereof
CA1175835A (en) 1-aryl-1,4-dihydro-4-oxo-3,5-dicarboxypyridazine derivatives and their use as plant growth regulators and hybridizing agents
AU614540B2 (en) Phenoxyphenyl substituted tetrazolinones
EP0037134A1 (en) Pyridazine derivatives, process for their preparation, compositions containing them and methods of regulating the growth of plants, increasing the yield of soya bean plants and sterilizing the male anthers of plants, including small grain cereal plants, using them as well as a method of producing F1 hybrid seed
JPH02169546A (ja) 植物病害防除剤