CS253237B1 - Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování - Google Patents

Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování Download PDF

Info

Publication number
CS253237B1
CS253237B1 CS86326A CS32686A CS253237B1 CS 253237 B1 CS253237 B1 CS 253237B1 CS 86326 A CS86326 A CS 86326A CS 32686 A CS32686 A CS 32686A CS 253237 B1 CS253237 B1 CS 253237B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
electrodes
segments
welding
space
adjacent
Prior art date
Application number
CS86326A
Other languages
English (en)
Other versions
CS32686A1 (en
Inventor
Jaroslav Bucek
Original Assignee
Jaroslav Bucek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Bucek filed Critical Jaroslav Bucek
Priority to CS86326A priority Critical patent/CS253237B1/cs
Publication of CS32686A1 publication Critical patent/CS32686A1/cs
Publication of CS253237B1 publication Critical patent/CS253237B1/cs

Links

Landscapes

  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)

Abstract

Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně.

Description

Vynález se týká nosné části elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek.
U dosud známých zařízení pro svařování trubek je svařovací elektroda uchycena v držáku, který může vytvářet kruhový pohyb kolem obvodu svařovaných trubek, čímž se postupně svaří k sobě obě spojované trubky. U těchto zařízení, která mohou pracovat automaticky, je nevýhodou značná prostorová náročnost tohoto zařízení a nutnost přídavné konstrukce, která vede držák s elektrodou při jeho pracovním pohybu. Při svařování předem uspořádané soustavy trubek, kde jednotlivé trubky jsou od sebe vzdáleny v poměrně malých úsecích, například při svařování kolínek k trubkám lamelových systémů, je pak použití tohoto zařízení prakticky znemožněno. Blízko u sebe uspořádané trubky lamelových systémů jsou k jednotlivým spojovacím kolínkům proto přivařovány ručně autogenním svarem. Tento způsob svařování je značně pracný a s ohledem na špatnou přístupnost i namáhavý. Navíc je pracovník trvale vystaven zdraví škodlivému prostředí, při kterém se projevuje značná únava. Dochází proto často k tomu, že provedený svarový spoj je netěsný a musí se po tlakové zkoušce opravovat.
Cílem vynálezu je konstrukce nosné části automatického svařovacího zařízení, která by umožňovala jeho použití i pro svařování sestavené soustavy trubek, kde prostor vždy mezi dvěma svařovanými trubkami je značně malý.
Podstata nosné části zařízení pro automatické svařování podle vynálezu spočívá v tom, že sestává ze dvou k sobě přilehlých segmentů, mezi nimiž je uspořádán vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor je v nosné části uspořádán případně alespoň jeden průchozí prostor. Jednotlivé elektrody jsou uspořádány kruhově vedle sebe, přičemž jejich úhlová vzdálenost je stejná. Elektrody přilehlé k průchozímu prostoru svírají případně úhel větší než který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně.
Výhodou tohoto zařízení pro automatické svařování je jeho jednoduchost, odstranění fyzicky namáhavé a zdraví škodlivé práce, zlepšení kvality svárů a zvýšení produktivity práce. Příklad provedení zařízení pro automatické svařování podle vynálezu je částečně znázorněn na přiložených obrázcích, kde obr. 1 znázorňuje příčný řez zařízením a obr. 2 znázorňuje jeho podélný řez.
Proti sobě jsou uspořádány dva segmenty mezi kterými je vytvořen vnitřní prostor 2· Vnitřním prostorem _3 prochází dvě svařované trubky a to trubka J5 vlásenky a konec kolínka. Nad přesvařenou částí trubky 5_ vlásenky a konce 6. kolínka jsou uspořádány konce elektrod 2, které jsou uchyceny v segmentech .1. Mimo vnitřní prostor _3 jsou mezi segmenty uspořádány průchozí prostory kterými prochází další trubky soustavy, které jsou nebo mají být svařeny po předchozí nebo následující operaci (nezakresleno). Segmenty _1 jsou ze strany zakryty bočními kryty Ί_, které zakrývají vnitřní prostor 2 a svými vnitřními okraji přiléhají jak k trubce 5 vlásenky, tak ke konci jí kolínka, čímž vytvářejí uzavřený prostor pro udržení ochranné atmosféry v místě prováděného sváru. Elektrody 2 jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou vzdálenost a to tak, že hroty elektrod _2 jsou od sebe vzdáleny o polovinu průvaru a v patřičné vzdálenosti od povrchu trubky, aby se dosáhlo elektrického oblouku a průvaru trubky jí kolínka do konce £ kolínka.
Při průvaru se horní část přetaví a spodní nataví. Elektrody 2t které procházejí nejblíže k průchozím prostorům 4_, jsou u tohoto příkladu provedení s ohledem na rozměry průchozího prostoru _4 vychýleny tak, že nemají stejnou úhlovou vzdálenost mezi sebou a mezi sousedními elektrodami 2_ uspořádanými na jejich opačné straně, avšak jejich vrcholové úhly kužele hrotu směřují svými osami do osy svařovaných trubek, jako tomu je i u ostatních elektrod 2.
Ochranná atmosféra je tvořena argonem, který je přiváděn střídavě přes elektrody 2 přilehlé k průchozím prostorům 4.. Tyto elektrody 2 jsou tak přiváděným plynem zároveň chlazeny, zatímco ostatní elektrody 2 jsou chlazeny vodou. Elektrody 2 jsou uchyceny v segmentu 2 pomocí kleštin, přes které se přivádí svařovací proud. Rozevírání a zavírání segmentů 2, přívod plynu a přestavování svařovací hlavy se dociluje pomocí řídicích elektrických obvodů společně se zapínáním elektrod 2_.
V průběhu svařovacího procesu se třícyklový svařovací proud zapíná tyristory od první po poslední elektrodu postupně za sebou, čímž se vytváří plynulý obvodový svár obdobně jako při otáčení jedné elektrody kolem svařované trubky. Porno í přídavného řídicího obvodu se zařízení uvádí v činnost na první elektrodě 2 Pro sevření segmentů 2 kolem trubek, přičemž proběhnou jednotlivé cykly svařovacího proudu na první elektrodě 2 až do zapnutí proudu kráteru, při kterém se zapne proud do vedlejší elektrody 2· To má za následek poklesnutí proudu na první zapnuté elektrodě 2 a zapnutí nízkého zapínacího proudu na druhé elektrodě 2, což napomáhá vypnutí tyristoru. Zapnutí proudu na druhé elektrodě 2 je usnadněno hořícím obloukem na první elektrodě 2, kterým je ionizováno. V případě potřeby je možné přepínání proudu jedné elektrody 2 na druhou upravit tak, že napřed nastane vypnutí první elektrody 2, potom teprve zapnutí druhé elektrody 2 současně se zapnutím impulsního ionizátoru, který se používá pro udržení elektrického oblouku při svařování střídavým proudem. Zapínání a vypínání jednotlivých elektrod 2 lze rovněž řešit zapojením tyristorů na principu kruhového čítače.

Claims (4)

  1. P Ř E D M Ě T VYNALEZU
    1. Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek, vyznačená tím, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů (1), mezi nimiž je uspořádán vnitřní prostor (3), do kterého zasahují konce svařovacích elektrod (2), procházejících segmenty (1).
  2. 2. Nosná část elektrod podle bodu 1, vyznačená tím, že mezi segmenty (1) je uspořádán mimo vnitřní prostor (3) alespoň jeden průchozí prostor (4).
  3. 3. Nosná část elektrod podle bodů 1 a 2, vyznačená tím, že v segmentech (1) uspořádané svařovací elektrody (2) jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč.
  4. 4. Nosná část elektrod podle bodů 1 a 2, vyznačená tím, že k průchozímu prostoru (4) přilehlé sousední elektrody (2) svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami (2) uspořádanými na jejich opačné straně.
    1 výkres \\
    Severografia, n. p/, MOST
    Cena 2,40 Kčs
CS86326A 1986-01-15 1986-01-15 Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování CS253237B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS86326A CS253237B1 (cs) 1986-01-15 1986-01-15 Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS86326A CS253237B1 (cs) 1986-01-15 1986-01-15 Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS32686A1 CS32686A1 (en) 1987-03-12
CS253237B1 true CS253237B1 (cs) 1987-10-15

Family

ID=5335178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS86326A CS253237B1 (cs) 1986-01-15 1986-01-15 Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS253237B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS32686A1 (en) 1987-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4168406A (en) Automatic orbital welder
US3940586A (en) Electric arc welding
US3875364A (en) Apparatus for inert gas shielded welding
US4542276A (en) Device for welding tubes
EP0314737B1 (en) Gas tungsten arc welding machine with infinite rotating welding head and torch tilt
CS253237B1 (cs) Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na Nosná část elektrod, zvláště pro zařízení na automatické svařování obvodového svaru spojovaných trubek. Podstata nosné části elektrod spočívá v tom, že sestává alespoň ze dvou k sobě přilehlých segmentů mezi nimiž je uspořádán,vnitřní prostor, do kterého zasahují konce svařovacích elektrod procházejících segmenty. Mimo vnitřní prostor mezi segmenty je uspořádán alespoň jeden průchozí prostor. V segmentech uspořádané svařovací elektrody jsou od sebe vzdáleny o stejnou úhlovou rozteč, případně k průchozímu prostoru přilehlé sousední elektrody svírají mezi sebou úhel větší než úhel, který svírají s elektrodami uspořádanými na jejich opačné straně. (51) InL Cl.4 B 23 K 9/24 automatické svařování
US3780254A (en) Multi-arc pipe welding
ATE40861T1 (de) Brenner zum wig-schweissen.
US3678239A (en) Inert gas shielded arc welding torches
US3544752A (en) Multi-arc seam welding apparatus for thin metal sheet
US3350534A (en) Electrode holder
DE3761952D1 (de) Maschine mit drehender elektrode zum lichtbogenschweissen unter inertem gas und deren gebrauch.
US4714818A (en) Magnetic control device for arc welding
ATA96779A (de) Schutzgasschweissbrenner zum lichtbogenschweissen mit abschmelzender elektrode
JPH07227674A (ja) 多電極溶接方法並びにこの方法を実施するための電極構造体、トーチ及び装置
SU1058732A1 (ru) Горелка дл дуговой сварки плав щимс электродом в среде защитных газов
JPH07290248A (ja) 定置された水冷式溶接ヘッドの下方を通過する薄い鉄板を溶接するための装置
EP3799987B1 (en) Apparatus and system for wire preheating using polyphase electric arc preheating
SU1278148A1 (ru) Двухэлектродна горелка
US5120924A (en) Welding method for coated metal articles
US2783362A (en) Multiple electrode arc welding assembly
GB797139A (en) Welding jig
KR19980026143U (ko) 자동차차체의 지그형용접장치
SU977123A1 (ru) Горелка дл сварки плав щимс электродом в среде защитных газов
US2806126A (en) Arc welding apparatus