CS247570B1 - Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu - Google Patents

Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu Download PDF

Info

Publication number
CS247570B1
CS247570B1 CS277885A CS277885A CS247570B1 CS 247570 B1 CS247570 B1 CS 247570B1 CS 277885 A CS277885 A CS 277885A CS 277885 A CS277885 A CS 277885A CS 247570 B1 CS247570 B1 CS 247570B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
alpha
lysergol
alkylated
dihydrolysergol
Prior art date
Application number
CS277885A
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislav Cvak
Josef Stuchlik
Lubomir Roder
Lubos Markovic
Alois Krajicek
Jiri Spacil
Original Assignee
Ladislav Cvak
Josef Stuchlik
Lubomir Roder
Lubos Markovic
Alois Krajicek
Jiri Spacil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav Cvak, Josef Stuchlik, Lubomir Roder, Lubos Markovic, Alois Krajicek, Jiri Spacil filed Critical Ladislav Cvak
Priority to CS277885A priority Critical patent/CS247570B1/cs
Publication of CS247570B1 publication Critical patent/CS247570B1/cs

Links

Landscapes

  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Abstract

Způsob přípravy N1 alkylovaných derivátů dihydrolysergolu obecného vzorce I kde R| znamená C^ - alkyl R2 znamená zbytek organické karboxylové kyseliny zahrnující alifatické, alicyklické nebo aromatické karboxylové kyseliny obsahující nejvýše 10 uhlíkových atomů a nebo heterocyklické karboxylové kyseliny obsahující jeden heterocyklický kruh s jedním atomem dusíku, případně substituovaný halogenem. Jedná se o látky účinné, zejména s účinkem antiserotoninovým a adrenolytickým. Postupem podle řešení se tyto látky vyrábějí z elymoklavinu, který je dostupný fermentací. Elymoklavin se isomerizuje na lysergol, který se převede na mesyl-, resp. tosylester. Tosylát nebo mesylát lysergolu se podrobí fotochemické methoxylaci a vzniklý 10-alfa-methoxyderivát se alkyluje na za podmínek katalýzy fázového přenosu. alkylovaný derivát 10-alfa-methoxydihydrolysergolu se potom reakcí se sodnou, draselnou nebo tetraalkylamoniovou solí odpovídající karboxylové kyseliny převede na látku obecného vzorce I.

Description

Vynález se týká způsobu přípravy alkylovaných derivátů dihydrolysergolu obecného vzorce I
H(>> CH2-O-CO —R2
CH3-O, fl pAz^-CHj
Η,—N—“ (I) kde R^ znamená alkyl
Rj znamená zbytek organické karboxylové kyseliny zahrnujíc! alifatické, alicyklické nebo aromatické karboxylové kyseliny obsahujíc! nejvýáe 10 uhlíkových atomů a nebo heterocyklické karboxylové kyseliny obsahující jeden heterocyklický kruh s jedním atomem dusíku, případně substituovaný halogenem.
Sloučeniny obecného vzorce I mají velmi zajímavé farmakologické vlastnosti zejména adrenolytické a antiserotoninové aktivity. Terapeuticky významným představitelem těchto látek je D-l,6-dimethyl-8-beta-(5-bromnikotinoyloxymethyl)-10-alfa-methoxyergolin uváděný pod názvem Nicergolin.
Dosud známé postupy přípravy látek obecného vzorce I vychází z kyseliny lysergové VII a (čs. pat. 144 540), kyseliny lumilysergové VIII (US pat. 3 228 943), lysergolu VII b (RP 4 664) a nebo kyseliny 1-methyllysergové VII c (čs. AO 229 086).
(VII á) - COOH H (VII b) - CHjOH H (VII c) - COOH CHj
Uvedené způsoby přípravy mají některé nevýhody. Podle US patentu 3 228 943 se methylester kyseliny 10-alfa-methoxy lasergové, připravený esterifikací a etherifikací lumilysergové kyseliny nebo fotoadicí methanolu na kyselinu lysergovou např. podle Cs. patentu 144 540 redukuje hydridem lithno-hlinitým na 10-alfa-methoxydihydrolysergol. Methylacl takto získaného alkoholu methyljodidem v kapalném amoniaku v přítomnosti amidu draselného se získá 1-methyl-10-alfa-methoxydihydrolysergol, který se acyluje chloridem organické kyseliny v pyridinu za vzniku sloučeniny obecného vzorce I. Nevýhodou tohoto postupu je však vznik O-alkyletheru při alkylaci derivátu dihydrolysergólu, s nechráněnou hydroxylovou skupinou, který se z produktu reakce obtížně odstraňuje, dále nízké výtěžky při esterifikací alkoholu a použitím pro průmyslovou výrobu méně vhodných činidel jako je hydrid lithno-hlinitý a kapalný amoniak.
Podle švýcarského patentu 553 185 se nejdříve provede acylace 10-alfa-methoxydihydrolysergolu chloridem organické kyseliny, která poskytuje vyšší výtěžky esteru 10-alfa-methoxydihydrolysergolu a až poté methylace získaného esteru methyljodidem v kapalném amoniaku. Alkylace je však provázena nežádoucími vedlejšími reakcemi, takže žádaná sloučenina obecného vzorce I se získá v nízkém výtěžku.
Alkylaci lze rovněž provádět ve fázi esteru kyseliny 10-alfa-methoxydihydrolysergové bud v kapalném amoniaku v přítomnosti amidu draselného /L. Bernardi a kol. IL Farmaco Ed.
Sci 30, 789 (1975)/, nebo za použití katalyzátorů fázového přenosu alkylhalogenidem nebo dialkylsulfátem (EP 533). Při prvním způsobu dochází k nežádoucím vedlejším reakcím, jejichž produkty snižují výtěžek a ztěžují isolaci produktu. Nevýhodou druhého způsobu jsou velké objemy rozpouštědel a použití nadbytku alkylačnnílío činidla, které způsobuje kvarternizaci terciárního atomu dusíku ergolinového skeletu a tím snížení výtěžku. Většinou výše uvedených nevýhod odstraňuje Čs. AO 234 498, podle něhož se alkylace provádí v diohlormethanu alkylhalogenidem nebo dialkylsulfátem v přítomnosti malého náeobku vodného roztoku hydroxidu sodného a tetraethylamonium hydroxidu. Stupeň konverze je vyšší než 95 % a kvarternizace terciárního dusíku je potlačena na minimum. Spatně'isolovatelný produkt reakce se redukcí borohydridem sodným převede na dobře krystalizující l-alkyl-10-alfa-methoxydihydrolysergol.
Evropský patent 4 664 řeší přípravu sloučenin obecného vzorce I postupem vycházejícím z lysergolu. Fotoadicí methanolu se získá 10-alfa-methoxydihydrolysergol, který se alkyluje methyljodidem v dimethylsulfoxidu a v přítomnosti práškového hydroxidu draselného a esterifikace 1-methylderivátu se provádí organickou kyselinou v přítomnosti dicyklohexylkarbodiimidu. Nevýhodou postupu je vznik vedlejších produktů při methylaci, zejména O-methylderivátu a obtížné odstraňování dicyklohexylmočoviny z produktu po esterifikaci alkoholu.
Autoři čs AO 229 086 užívají v postupu syntézy D-6-methyl-8-beta-(5-bromnikotinoyl)-10-alfa-methoxydihydrolysergolu jako výchozí surovinu kyselinu l-methyllysergovou. Fotoadicí methanolu v přítomnosti silné kyseliny se připrav! 10-alfa-methoxyderivát, který se redukuje komplexním hydridem jeko je hydrid sodnoboritý nebo bis-(2-methoxy-ethoxy)aluminium hydrid sodný. Takto získaný l-methyl-10-alfa-methoxydihydrolyserogol se esterifikuje v inertním rozpouštědle v přítomnosti triethylamimu, chloridem kyseliny bromnikotinové.
Jiný způsob esterifikace derivátů lysergolu řeší NSR patent 2 752 533. Esterlfikace alkoholu se provádí kyselinou 5-bromnikotinovou za použití komplexu imidazolu s trifenylfosf item. Postup však používá nákladnější pomocné suroviny a produkt esterifikace je nutno isolovat ionexovou chromatograf11.
Autoři vynálezu nalezli nový výhodný postup přípravy látek obecného vzorce I užívajíc! jako výchozí surovinu fermentačně dostupný elymoklavin. Navržený postup odstraňuje některé nevýhody výše uvedených způsobů. Postupem podle vynálezu se sloučeniny obecného vzorce 1 vyrábí tím způsobem, že se:
a) elymoklavin vzorce II izomerizuje v inertním rozpouštědle za přítomnosti AljO^ na lysergol III ch2-oh
H, CH2-OH
(II) (III)
b) tomnosti lysergol reakcí s chloridem kyseliny p-toluensulfonové nebo methansulfonové v příterciární báze převede na tosyl - resp. mesylester lysergolu IV a, b,
(IV a) Rj znamená CH^-CgH^-SOj(IV b) Rj znamená CH^-SOjc) sloučenina IV a, b převede fotoadicí methanolu za přítomnosti silné kyseliny na tosyl(mesyl)ester 10-alfa-methoxydihydrolysergolu V a, b.
H. CH2-O-A3
N-CH,
Η -N (V)
d) získaný 10-alfa-methylether s chráněnou hydroxylovou skupinou vzorce V a, b alkyluje alkylhalogenidem nebo dimethylsulfátem v methylenchloridu za přítomnosti vodného roztoku hydroxidu sodného a katalyzátoru fázového přenosu na tosyl(mesyl)ester l-alkyl-10-alfa-methoxy· dihydrolysergolu VI a, b.
e) sloučenina VI a, b převede reakcí se solí organické kyseliny v inertním rozpouštědle na sloučeninu obecného vzorce I.
Ve stupni a) postupu podle vynálezu se izomerizace dvojné vazby v poloze 8, 9 do polohy 9, 10 provádí varem elymoklavinu II v roztoku benzenu nebo pyridinu za přítomnosti Al^O^. Produkt izomerace s dvojnou vazbou v poloze 9, 10 se izoluje vymytím odfiltrovaného oxidu hlinitého methanolem. Spojené vymývací podíly se zahustí ke krystalizací.
Ve stupni b) se lysergol podrobí reakci s tosylchloridem, nebo výhodněji s mesylchloridem (poskytuje vyšší výtěžky a jednotný produkt reakce) v inertním rozpouštědle jako je methylenchlorid, chloroform, nebo benzen za přítomnosti terciární báze, např. triethylaminu. Reakci lze provést i v pyridinu, který zároveň váže vznikající chlorovodík. Reakce se provádí při teplotě v rozmezí -10 až + 30 °C. Po ukončení reakce se produkt izoluje známými způsoby.
Ve stupni c) se provádí ozařování methanolického roztoku látky IV a, b v přítomnosti silné kyseliny. Jako zdroje ultrafialového záření se používají vysokotlaké rtuťové výbojky, případně germicidni výbojky s luminoflorem s výhodou s maximem vyzařování energie okolo 320 nm. Jako filtr záření o nižší vlnové délce lze s výhodou použít sklo Simax. Jako silná kyselina se používá kyselina sírová, fosforečná, případně silné organické kyseliny jako je kyselina methansulfonová, resp. p-toluensulfonová. Reakce se provádí v rozmezí teploty 0 až +50 °C s výhodou při teplotě místnosti. Při výše uvedeném uspořádání reakce je průběh vysoce stereospecifický a nežádoucího 10-beta-izomeru vzniká méně než 10 %. Reakční doba je závislá na intenzitě záření, koncentraci ozařované látky a čistotě použitých surovin. Reakční produkt se isoluje po alkalizaci směsi extrakcí do organického rozpouštědla jako je methylenchlorid, chloroform nebo toluen. Po odpaření rozpouštědla za vakua se produkt krystaluje z organického rozpouštědla, výhodně z acetonu.
Ve stupni d) postupem podle vynálezu se na roztok látky V a, b v inertním rozpouštědle s výhodou v dichlormethanu působí ekvivalentem alkylhalogenidu nebo dialkylsulfátu v přítomnosti vodného roztoku hydroxidu sodného a kvarternl amoniové soli nebo báze s výhodou v přítomnosti tetraethylamonium hydroxidu. Alkylace se provádí při teplotách -20 °C až +30 °C s výhodou při 0 °C a je ukončena za 2 až 10 minut. Při výše uvedených reakčních podmínkách je dosaženo vysokého stupně konverze a jen v minimální míře dochází ke kvarternizaci dusíkového atomu v poloze 6 ergolinového skeletu. Hlavním přínosem způsobu podle vynálezu je zabránění tvorby O-alkylderivátu, díky ochraně hydroxylové skupiny tosyl- nebo mesylskupinou. Reakční směs se po ukončení reakce s výhodou zpracuje tak, že se vlije do vodného roztoku organické kyseliny jako je kyselina octová, vyjme se do organického rozpouštědla a surový produkt získaný po odpaření rozpouštědel se čisti sloupcovou chromatografií a nebo krystalizací.
Ve stupni e) se získaný produkt VI a, b z předešlého kroku kondenzuje se sodnou, draselnou nebo tetraalkylamoniovou solí karboxylové kyseliny. Reakci je nutno provádět při minimálně 70 °C. Při práci se sodnou nebo draselnou solí je nutno použít polárního rozpouštědla (dimethylformamid nebo dimethylsulfoxid), při práci s tetraalkylamoniovou solí postačuje rozpouštědlo méně polární (v případě tetraethylamoniové soli -dioxan a v případě tetrabutylamoniové soli postačuje toluen). Zejména výhodné je použití tetraethylamoniové soli v dioxanu. Reakční směs se zpracuje odpařením a tetraethylamoniová sůl se snadno z reakční směsi odstraní extrakcí methylenchloridového roztoku vodou. Získaný ester obecného vzorce I se pak isoluje běžnými metodami. Postup podle vynálezu blíže vysvětlí následující přiklad, který však jeho rozsah nijak neomezuje.
Příklad
100 g elymoklavinu se rozpustí ve 4 000 ml pyridinu. K roztoku se přidá 1 000 g oxidu hlinitého a suspenze se míchá při 70 °C po dobu 48 hodin. Poté se oxid hlinitý odfiltruje a pyridinový roztok se zahustí na odparek. Oxid hlinitý se potom promyje 30 1 methanolu.
K methanolovému eluátu se přidá pyridinový odparek, roztok se odbarví aktivním uhlím a zahustí se na objem cca 200 ml. Po vychlazení se získá krystal lysergolu, který se izoluje. Získá se 87 g lysergolu, který obsahuje 2 i elymoklavinu.
g lysergolu se rozmíchá v 870 ml methylenchloridu a k suspenzi se přidá 100 ml triethylaminu. Suspenze se vychladí na 0 °C a přidá se 65 ml methansulfonylchloridu takovou rychlosti, aby teplota reakční směsi nepřestoupila +5 °C. Reakční směs se míchá ještě 2 hodj.iy při laboratorní teplotě a potom se přidá 500 ml 10% vodného roztoku hydroxidu sodného. Organická fáze se oddělí, a promyje se vodou, vysuší síranem sodným a zahustí se na objem cca 200 ml. Takto zahuštěný roztok se přečistí pasáží přes sloupec 260 kg oxidu hlinitého: eluuje se methylenchloridem. Funkce obsahující mesylát lysergolu se zahustí na odparek, který se zkrystaluje z acetonu. Získá se 74 g mesylátu (t. t. 280 °C, rozklad:/alfa^g = 12,1° /1 %, chloroform + 10% methanol/).
g mesylátu lysergolu se rozpustí v 1 500 ml směsi 15 obj. dílů methanolu a 1 obj. dílu koncentrované kyseliny sírové. Roztok se naleje do fotochemického reaktoru (reaktor o objemu 2 000 ml zhotovený ze skla SIMAX a vybavený jednou 250 H středotlakou rtuiovou výbojkou) a ozařuje se' po dobu 20 hodin. Reakční směs po ukončení fotochemické methoxylace se naředí 1,5 1 methylenchloridu a naleje se za míchání do roztoku 200 ml koncentrovaného amoniaku v 1,5 1 vody. Organická fáze se oddělí a vodná fáze se extrahuje ještě dvakrát 500 ml methylenchloridu. Spojené methylenchloridové extrakty se prorayjí dvakrát 300 ml vody, vysuší se síranem sodným, zahustí se na odparek, který se zkrystalizuje z acetonu. Získá se 59 g mesylátu 10-alfa-methoxydihydrolysergolu (t. t. 280 °C, rozklad;/alfa/j46 = 13,7°, /1 %, chloroform/).
g mesylátu 10-alfa-methoxydihydrolysergolu se rozpustí v 1 200 ml methylenchloridu a roztok se vychladl na 0 °C. Připraví se směs 240 ml 20% vodného roztoku tetraethylamoniumhydroxidu a 300 ml 50% vodného roztoku hydroxidu sodného a směs vychladí se na 0 °C. Oba takto připravené roztoky se smísí a za intenzivního míchání se přidá 18 ml dimethylsulfátu; reakění směs se intenzivně míchá 4 minuty. Potom se oddělí fáze, organická fáze se promyje 4krát 100 ml vody a zahustí se na odparek, který krystalizací z acetonu poskytne 48 g meaylá tu l-methyl-10-alfa-methoxydihydrolysergolu (t, t. 172 °C; /alfa/g4g = 19,8°, /1 % chloroform/ ).
g mesylátu l-methyl-10-alfa-methoxydihydrolysergolu se rozpustí ve 250 ml dimethylformamidu a k roztoku se přidá 36 g bromnikotinátu sodného. Reakční směs se zahřívá 1 hodinu na lésni 150 °C teplá. Potom se roztok vychladí na 0 °C a naleje se do 2 500 ml nasyceného vodného roztoku chloridu sodného. Získaná sraženina se odsaje, promyje se vodou a dokonale odsátá sraženina se rozpustí v methylenchloridu. Methylenchloridový roztok se vysuší síranem sodným, zahusti se na objem oce 100 ml a ten ae chromatografuje na eloupci 300 g oxidu hlinitého sa použiti msthylenchloridu jako eluěnlho činidle. Frakce obsahující čistý produkt se zahustí na odparek, který ee rozpustí v 50 al horkého acetonu e po přídavku 150 ml etheru se zleké 55 g krystalického l,6-dimethyl-8-beta-(5-bromnikotinoyl-oxymthyl)-10-alfa-methoxyergolin - Nicergolin (t. t. 137 °Cj /alfa^° - 19,1°; /0,5 *, chloroform/).

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    Způsob přípravy N^ alkylovaných derivátů dihydrolysergolu obecného vzorce I kde znamená Cj - C4 alkyl
    Rj znamená zbytek organické karboxylové kyseliny zahrnující alifatické, alicyklické nebo aromatické karboxylové kyseliny obsahujíc! nejvýše 10 uhlíkových atomů a nebo heterocyklické karboxylové kyseliny obsahujíc! jeden heterocyklický kruh s jedním atomem dusíku, případně substituovaný halogenem, vyznačený tim, že se elymoklavin vzorce II izomerizuje na lysergol vzorce III s výhodou varem v benzenovém nebo pyridinovém roztoku za přítomnosti A12Oj (III) lysergol se převede na látku obecného vzorce IV kde Rj znamená CHj-SOj- nebo CHj-CgH^-SOjten se fotochemickou methoxylací převede na derivát dihydrolysergolu obecného vzorce V (V) kde Rj má výše uvedený význam, který se dále alkyluje za vzniku látky obecného vzorce VI (VI) kde R| a Rj mají výSe uvedený význam a tato látka poskytne produkt obecného vzorce X reakcí se soli karboxylové kyseliny obecného vzorce
    R2 - C00(-) M(+) kde R2 má výše uvedený význam a M znamená sodík, draslík nebo kvartérní amonlový ion.
CS277885A 1985-04-15 1985-04-15 Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu CS247570B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS277885A CS247570B1 (cs) 1985-04-15 1985-04-15 Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS277885A CS247570B1 (cs) 1985-04-15 1985-04-15 Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS247570B1 true CS247570B1 (cs) 1987-01-15

Family

ID=5365847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS277885A CS247570B1 (cs) 1985-04-15 1985-04-15 Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS247570B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU508193A3 (ru) Способ получени -(метоксиметил-фурилметил)-6,7-бензоморфанов или-морфинанов
CS216231B2 (en) Method of making the esters of the n-substituted acid of the 9,10-dihydrolysergic
EP0004664A1 (en) A process for preparing lysergol derivatives
CZ292446B6 (cs) Způsob přípravy N,N,6-trimethyl-2-(4-methylfenyl)imidazo[1,2-a]pyridin-3-acetamidu a jeho solí
Sera et al. High pressure mediated Diels-Alder reaction of furan with dialkyl (acetoxymethylene) malonate
JPS61106596A (ja) 24,25−ジヒドロキシコレステロ−ル誘導体
EP0171988B1 (en) A process for preparing lysergol derivatives
CS247570B1 (cs) Způsob přípravy N, alkylovaných derivátů dihydrolysergolu
JPH0352465B2 (cs)
DK170099B1 (da) t-Butyl-ergolin-derivativer, fremgangsmåde til fremstilling deraf, samt farmaceutiske præparater indeholdende disse
US2974142A (en) Morphinan derivatives
EP0483754B1 (en) Novel process for producing 6-(3-dimethylaminopropionyl)forskolin
US3120528A (en) Derivatives of 17-ketoyohimbane alkaloids and process therefor
GB2025932A (en) Indoloisoquinolines, and Processes for Producing them
JPH0452272B2 (cs)
JPH0323551B2 (cs)
CS255876B2 (en) Process for preparing new 10 alpha-methoxy-6-methyl-ergolines
JPS6241597B2 (cs)
US3120531A (en) 10-bromoyohimbine alkaloids
US3139434A (en) 10-substituted yohimbanes
Miskolczi et al. New selective synthesis of 3-bromomethyl-3-cephem esters
CS205041B2 (en) Process for preparing 2-hydroxymethyl-3-hydroxy-6-/1-hydroxy-2-terc.butylaminomethyl/pyridine
CN118515667A (zh) 一种3,7A-二氮杂环庚[jk]芴类衍生物的合成方法
US3120530A (en) 10-alkylamidoyohimbine esters
JPH0254814B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20000415