CS245768B2 - Production method of cement clinker - Google Patents

Production method of cement clinker Download PDF

Info

Publication number
CS245768B2
CS245768B2 CS821235A CS123582A CS245768B2 CS 245768 B2 CS245768 B2 CS 245768B2 CS 821235 A CS821235 A CS 821235A CS 123582 A CS123582 A CS 123582A CS 245768 B2 CS245768 B2 CS 245768B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gas
clinker
fluidization reactor
rotary tube
cooling
Prior art date
Application number
CS821235A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Werner Schmidt
Hans Beisswenger
Lothar Reh
Albert Folliot
Maurice Palliard
Entreprises Creusot-Loire
Coppee Lafarge
Folliot Albert
Original Assignee
Metallgesellschaft Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metallgesellschaft Ag filed Critical Metallgesellschaft Ag
Publication of CS245768B2 publication Critical patent/CS245768B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/434Preheating with addition of fuel, e.g. calcining
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B7/00Rotary-drum furnaces, i.e. horizontal or slightly inclined
    • F27B7/20Details, accessories, or equipment peculiar to rotary-drum furnaces
    • F27B7/2016Arrangements of preheating devices for the charge
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding
    • Y02P40/121Energy efficiency measures, e.g. improving or optimising the production methods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby cementářského slínku předehříváním cementářské surovinové směsi v dispezrním tepelném výměníku, odkyselením ve vířivé vrstvě, slinováním v rotační trubkové peci a následujícím chlazení slínku.
Při výrobě cementářského slínku se obecně běžně % cementářská surovinová směs zbavuje v disperzním tepelném výměníku mechanicky a chemicky vázané vody a do určitého stupně se odkyseluje, načež se další odkyselení a slinování provádí v rotační trubkové peci.
Tento způsob práce znamená, že odkyselení se do značné části přenáší do rotační trubkové pece, což má za následek, že zejména při velkých výkonech musí být rotační trubková pec velkých rozměrů a z technologického· hlediska nevýhodné konstrukce.
Proto se prováděly četné pokusy, jak docílit odkyselení cementářské suroviny do nejvyššího stupně před vstupem suroviny do rotační trubkové pece. K tomuto účelu se například podle německého spisu DAS číslo 23 24 565 přivádělo palivo do posledního stupně disperzního tepelného· výměníku, aby se dosáhlo vyššího zahřátí a zvýšeného odkyselení suroviny. Účinnost tohoto způsobu práce je však omezená, protože doba prodlevy suroviny v oblasti s vysokou teplotou je krátká.
Další vývoj při výrobě cementářského slínku spočívá v tom, že se co nejvyššího odkyselení suroviny dosahuje v odděleném zařízení, které je zapojeno mezi disperzním tepelným výměníkem a rotační trubkovou pecí. K tomu slouží podle francouzského patentu č. 21 97 827 vytápěná dopravní dráha, kterou se přivádí surovina vycházející z disperzního tepelného výměníku do · cyklónu předřazeného před rotační trubkovou pecí, nebo podle německého spisu DAS číslo 23 44 094 fluidační reaktor, který vynáší surovinu přes kouřovou komoru a cyklón do rotační trubkové pece. V obou případech je doba prodlevy potřebná k dostatečnému odkyselení, zejména v důsledku obvykle odlišného zrnění suroviny, nastavitelná s největšími obtížemi. Vynášení hrubozrnného materiálu způsobuje rovněž obtíže.
Účelem vynálezu je vypracovat způsob, který by odstraňoval nebo alespoň zmenšoval nedostatky dosavadních způsobů a umožňoval prakticky úplné odkyselení cementářské suroviny před zavedením do rotační trubkové pece, a přitom se dal provádět v poměrně jednoduchém zařízení.
Podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že odkyselení se provádí v cirkulační soustavě sestávající z fluidačního reaktoru, odlučovače a zpětného potrubí, při teplotě nad 850 °C při stupni odkyselení alespoň 95 %, uhlíkaté palivo potřebné pro kalcinaci a slinování se přivádí nejméně z 65 1 % · vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do fluidačního reaktoru a nejméně z 10 procent, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do rotační trubkové pece, spalování paliva přiváděného do fluidačního reaktoru se provádí pomocí alespoň dvou dílčích proudů kyslíkatého plynu, z nichž jeden se zavádí jako fluidizační plyn a druhý ve vyšší úrovni jako seknudární plyn, a to dvoustupňové a v podstatě stechiometricky, vztaženo na součet spalovacích stupňů, a rozdělením množství fluidizačního a sekundárního plynu v rozmezí od 1 : 1 až 1 : 10 se v pásmu mezi přívodem fluidizačního plynu a přívodem sekundárního plynu udržuje průměrná hustota suspenze rovná 100 až 300 kg/m3 a v pásmu nad přívodem sekundárního plynu průměrná hustota suspenze rovná 5 až 30 kg/m3.
Ve fluidačním reaktoru cirkulační soustavy, která sestává z fluidačního reaktoru, odlučovače a zpětného potrubí, panuje fluidní stav, ve kterém na rozdíl od klasické vířivé vrstvy, ve které je hustá fáze oddělena od horního plynového prostoru zřetelným hustotním skokem, existují stavy rozdělení bez definované mezní vrstvy. Hustotní skok mezi hustou fázi a prachovým prostorem, který se nachází nad hustou fází, tedy neexistuje; uvnitř reaktoru však klesá koncentrace pevných látek spojitě zdola nahoru.
Existuje známý způsob provádění endotermických pochodů, mezi jiným k pálení určitých druhů cementářské suroviny podle německého spisu DAS č. 17 67 628, při kterém se zpracovávaný materiál předběžně odvodňuje v několikastupňovém fluidačním výměníku a/nebo se v něm zahřívá, přivádí se přes odlučovač do fluidační pece, ke které je připojen zpětný cyklón a konečně se reakční produkt odebírá z okruhu tvořeného vířivou pecí a zpětným cyklónem a zavádí se do několikastupňového vířivého chladiče; při tomto způsobu se tedy používá principu tzv. cirkulující vířivé vrstvy. Přitom však probíhá odkyselení a slinování společně ve vířivé vrstvě. To % má pro speciální účel použití tu nevýhodu, že odkyselení se provádí při vysokých slinovacích teplotách, které k tomu nejsou nezbytné, tím vzniká velký objem odpadních plynů o vysoké teplotě a spotřebuje se velké množství paliva. Další nevýhoda při použití některých surovin spočívá v tom, že jakost produktu není tak vysoká, jako když se odkyselení a slinování provádí ve dvou oddělených stupních.
Při definování provozních podmínek způsobu podle vynálezu pomocí Proudová a Archimedova čísla vznikají tyto rozsahy:
0,5 á % . Fr 2 . — á 50
Pk Pg a
0,01 á Ar g Ю
243703 přičemž g (pk—PaJ
Pz ·
Ar = a
Ff 2 u2 g’dk kde znamená:
u relativní rychlost plynu (m/s)
Ar Archimedovo číslo pg hustotu plynu (kg/m3) pk hustotu pevných částic (kg/m3) dk průměr kulovité částice (m) v kinematickou viskozitu (m2/s) g tíhové zrychlení (m/s2) Fr Froudovo číslo.
Převažující množství paliva, které se má přivádět do fluidačního reaktoru, se zavádí pod přívodem sekundárního vzduchu. Tímto opatřením a rozdělením kyslíkatých plynů, potřebných vcelku ke spalování, na dva dílčí proudy přiváděné v různé výšce, se dosáhne dvoustupňového „měkkého“ výpalu, takže ve fluidačním reaktoru se zabrání místnímu přehřívání. Mimo to se silně potlačí vznik kysličníků dusíku, například na hodnoty ležící pod 100 ppm.
Fluidační reaktor může mít obdélníkový, čtvercový nebo kruhový průřez. Dolní část fluidačního reaktoru může být kuželová, což je výhodné zejména při velkých průřezech reaktoru.
Rychlost plynů, proudících ve fluidačním reaktoru nad přívodem sekundárního' plynu, leží při normálním tlaku zpravidla nad hodnotou 5 m/s a mohou být až 15 m/s.
Poměr průměru к výšce fluidačního reaktoru má být zvolen tak, aby doba prodlevy plynů byla 0,5 až 8,0 s, s výhodou 1 až 4 s.
Účelně se sekundární plyn, který se může zavádět v několika rovinách a v jedné rovině několika přívodními otvory, přivádí ve výši až 30 %, vztaženo na celkovou výšku fluidačního reaktoru, nejméně však 1 m nad přívodem fluidizačního plynu. Pokud se sekundární plyn zavádí v několika rovinách, nemá poloha nejhořejšího přívodu sekudárního plynu převýšit zmíněných 30 procent výšky reaktoru. Tato výška zajišťuje jednak dostatečně velký prostor pro první spalovací stupeň s prakticky úplnou reakcí mezi uhlíkatým materiálem a kyslíkatým fluidizačním plynem, a jednak, že v horním reakčním prostoru nad přívodem sekundárního plynu kyslík reaguje podle zvoleného stechiometrického poměru.
Jako paliva lze použít topného oleje, uhlí, zejména hnědého uhlí, uhlí s vysokým obsahem popela jako jsou výpěrky, živičné břidlice a případně domácích odpadů. Pro slinovací stupeň se doporučuje použití paliva s vysokou výhřevností.
Z hlediska rozdělení paliva je obzvláště účelné, aby se palivo potřebné pro kalcinaci a slinování přivádělo ze 70 až 85 %, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do fluidního reaktoru, a z 15 až 30 %, vztaženo opět na celkovou spotřebu tepla, do rotační trubkové pece. Palivo přiváděné do rotační trubkové pece slouží v podstatě к zahřívání proudu materiálu vycházejícího z fluidačního reaktoru a ke kompenzaci ztrát vznikajících sáláním v rotační trubkové peci.
Aby se dosáhlo alespoň 95% odkyselení suroviny, je třeba nastavit Její dobu prodlevy na 3 až 15, s výhodou na 5 až 10 minut. V důsledku teploty v cirkulační soustavě, která má být v rozmezí 950 až 1150 °C, lze takto s úspěchem zpracovat prakticky veškeré suroviny, i když mají různé zrnění nebo velmi hrubé zrnění. Konstatní teplota panující v cirkulační soustavě a definovaná doba prodlevy pevných látek vedou к tomu, že odkyselený produkt Je velice homogenní.
Když se používá pevného uhlíkatého paliva, doporučuje se volit zrnění se středním průměrem částic menším než 500 μΐη, s výhodou v rozmezí 100 až 300 ^m. Střední průměr částic je definován tím, že 50 hmotnostních procent materiálu leží nad a 50 hmotnostních procent materiálu leží pod udanou hodnotou.
Slinování kalcinované cementářské suroviny' v rotační trubkové peci probíhá při běžných podmínkách při teplotách přibližně 1 300 až 1 400 °C.
Podle výhodného význaku vynálezu se chlazení hotového cementářského slínku provádí za současného zahřívání kyslíkatého plynu, který se alespoň zčásti zavádí do fluidačního reaktoru, přičemž kyslíkatý plyn se podle dalšího výhodného provedení zahřívá přímo nebo nepřímo. Jako chladicí agregát přichází v úvahu chladič známé konstrukce, například šachtový nebo roštový chladič a zejména jejich kombinace.
Z ekonomických důvodů se přitom doporučuje, aby se část kyslíkatého plynu, zahřátého nepřímo při chlazení slínku, zaváděla do fluidačního reaktoru jako fluidizační plyn, a alespoň část kyslíkatého plynu, zahřívaného přímo při chlazení slínku, vedla do fluidačního reaktoru jako sekundární plyn. Proud případně zbývajících plynů se může přivádět do disperzního tepelného výměníku.
Proud odpadních plynů z cirkulační soustavy se zpravidla přivádí v celém množství do disperzního tepelného výměníku. Proud odpadních plynů z rotační trubkové pece se může rovněž zavádět do disperzního tepelného výměníku. Obsahuje-ii však cementářská surovinová směs větší množství alkálií, které se mohou převádět do plynného stavu, má se podle obsahu alkálií větší nebo menší část odpadních plynů z rotační trub kové pece vést mimo disperzní tepelný výměník. V extrémním případě, to znamená při obzvláště vysokém obsahu alkálií v surovině, je vhodné veškeré množství odpadních plynů z rotační trubkové pece vést mimo disperzní tepelný výměník.
Výhody způsobu podle vynálezu jsou následující: V cirkulační soustavě lze dobu prodlevy suroviny nastavit a kontrolovat velmi přesně, takže prakticky nedochází ke kolísání stupně odkyselení suroviny. Mimo to panuje v cirkulační soustavě prakticky stejnoměrná teplota, takže nedochází к teplotním Špičkám, které by mohly vést ke znlyňovacím reakcím, jež jsou v tomto místě nežádoucí. Cirkulační soustava zajišťuje mimo to konstantní průtok materiálu do rotační trubkové pece, čímž se dosahuje vysoké jakosti slínku. Vysoký stupeň odkyselení suroviny v cirkulační soustavě odlehčuje rotační trubkovou pec, ve které dochází prakticky jenom ke slinování. Rozměry pece mohou být tedy podstatně menší, což je spojeno i s úsporou energie v důsledku toho, že sálání tepla se sníží.
Způsob podle vynálezu umožňuje použití méně hodnotných paliv a suroviny rozemleté na menší jemnost. Při použití cementářských surovin, které vedou к výrobě tzv. přirozeného cementu, to znamená surovin s homogenní směsí složek tvořících cement, stačí ještě hrubší stupeň rozemletí. Při zpracování silně bazických surovin, u kterých je třeba vést odpadní plyny z rotační trubkové pece mimo disperzní tepelný výměník, jsou menší tepelné ztráty, protože ve slinovacím stupni vzniká menší množství plynu.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příkladem provedení znázorněným na výkrese a na základě příkladů.
Podle vyobrazení se cementářská rozemletá surovinjoivá směs zavádí přes přívodní ústrojí 1 do disperzního tepelného výměníku 2, který je zjednodušeně znázorněn spojením dvou cyklómových odlučovačů a Venturiho vířičem. Po předehřátí odpadními plyny, které vycházejí troubou 3 z cirkulační soustavy, se surovina zavádí porubím 4 ke kalcinaci do cirkulační soustavy.
Cirkulační soustava sestává z fluidačního reaktoru 5, cyklóoového odlučovače fi a zpětného potrubí 7. Fluidační reaktor 5 je spojen s přívodním potrubím 8 fluidizačního plynu a s přívodním potrubím 9 sekundárního plynu, které je u fluidačního reaktoru 5 vytvořeno účelně jako kruhové potrubí. Palivo se přivádí palivovou trubicí 10.
Přes odváděči ústrojí 11, regulované regulačním kuželem, a přes potrubí 12 se přivádí spojitý proud materiálu do rotační trubkové pece 13. Zde probíhá slinování suroviny jejím zahříváním pomocí poměrně malého množství paliva, které se přivádí dmýchací trubicí 14.
Hotový cementářský slínek se potom vede trubkou 15 do roštového chladiče 16 s drticím zařízením a přes trubku 17 do šachto vého chladiče 18. V šachtovém chladiči 18 se ze slínků odebírá teplo a tím se ohřívá proud plynu, který se zavádí do fluidačního reaktoru 5 přívodním potrubím 8 jako fluidizační plyn. Vzduch ohřátý v roštovém chladiči 16 se zavádí do rotační trubkové pece 13 vzduchovým potrubím 19. Odpadní plyn z rotační trubkové pece 13 přicházejí odpadním potrubím 20 do disperzního tepelného výměníku.
Potrubím 21 lze v případě potřeby dílčí proud odpadních plynů do rotační trubkové pece 13 a v extrémním případě celý proud těchto plynů vést mimo disperzní tepelný výměník 2. Odpadní plyny se pak obvyklým způsobem chladí v neznázorněném plynovém chladiči a čistí.
Příklad 1
Pomocí přívodního ústrojí 1 se přiváděla do disperzního tepelného výměníku cememtářská surovinová směs v množství 3,1 t/h, která měla střední průměr částic 30 μπι. Směs sestávala z
2,40 t vápence (СаСОз)
0,25 t křemenného písku (S1O2)
0,45 t hlíny (bohaté na alkáliej.
Surovina byla předehřívána odpadním plynem o teplotě 1 000 °C, vycházejícím troubou 3 z cirkulační soustavy, v disperzním tepelném výměníku 2 na teplotu asi 800 °C a potom vedena potrubím 4 do fluidačního reaktoru 5. Do fluidačního reaktoru 5 se dále přivádělo trubicí 10 uhlí se středním průměrem částic rovným 200 ^m a s výhřevností Hu rovnou 12 MJ/kg v množství 0,5 t/h, přes přívodní potrubí 8 fluidizačního plynu 560 mN 3/h fluidizačního plynu o teplotě 420 °C a přes přívodní potrubí 9 sekundárního plynu v množství 1 320 mN 3/h sekundárního plynu o teplotě 720 °C.
V cirkulační soustavě tvořené fluidačním reaktorem 5, cyklónovým odlučovačem 6 a zpětným potrubím 7 se nastavila teplota 1 000 °C. V důsledku množství a rozdělení plynných proudů vznikla ve fluidačním reaktoru 5 pod přívodním potrubím 9 sekundárního plynu střední hustota suspenze 150 kg/m3 a nad přívodním potrubím 9 sekundárního plynu hustota 10 kg/m3. Průměrná doba prodlevy v cirkulační soustavě byla 8 min a stupeň odkyselení se rovnal
99,2 O/o.
Odváděcím ústrojím 11 se odebírala kalciovaná surovina v množství 2 t/h a zaváděla se potrubím 12 do rotační trubkové pece 13. Do rotační trubkové pece 13 se mimo to přivádělo dmýchací trubkou 14 uhlí se zrněním nad 90 μπι (20 %) a s výhřevností Нь 25 MJ/kg v množství 0,047 t/h, a vzduchovým potrubím 19 vzduch v množství 290 mN 3/h, který byl zahřát v roštovém chladiči 16 na teplotu 1 090 °C. Maximální •24 5 7 S 8 teplota v rotační trubkové · peci 13 · byla 1 400 stupňů C. Potom se slínek zaváděl trubkou 15 do roštového chladiče 1S, kde se ochladil vzduchem v celkovém množství 1610 mN 3/h přímým chlazením. Zahřátý chladicí vzduch se vedl do rotační trubkové pece 13 a přes přívodní potrubí 9 sekundárního· plynu do fluidačního reaktoru 5. Další chlazení slínku probíhalo v šachtovém chladiči 18 nepřímým zahříváním vzduchu v množství 560 mN 3/h, který se pak přiváděl přívodním potrubím 8 fluidizačního plynu do fluidačního reaktoru 5 jako fluidizační plyn o teplotě 420 °C. Produkce slínku byla 2 t/hod.
Odpadní plyny opouštějící rotační trubkovou pec byly v důsledku svého vysokého obsahu alkalických látek vedeny v celém množství odpadním potrubím 20 mimo disperzní tepelný výmění 2 a chlazeny a čištěny v neznázorněném plynovém chladiči.
P ř í k 1 a d 2
Byla zpracována surovina vytvářející přirozený cement, to znamená vsázka, která obsahuje složky potřebné pro výrobu cementu ve správném poměru a v homogenní směsi. Střední průměr částic byl 150 ^m. Surovina se zaváděla v množství 3,1 t/hod. Surovina byla poměrně chudá na alkalické látky.
Způsob probíhal principiálně stejně jako v příkladě 1. Využitím možnosti zavádění 75 % odpadních plynů z rotační trubkové pece 13 do disperzního tepelného výměníku 2 však došlo k určitým kvantitativním změnám při přidávání vzduchu a paliva.
Surovina zaváděná přívodním ústrojím 1 byla předehřívána v disperzním tepelném výměníku 2 výměnou tepla s odpadními plyny z cirkulační soustavy a z rotační trubkové pece 13 na teplotu 800 °C a pak zaváděna potrubím 4 do fluidačního reaktoru
5. Palivovou trubicí 10 se přivádělo palivo v množství 0,434 t/hod, přičemž palivo mělo výhřevnost Hu rovnou 12 MJ/kg a střední zrnitost 20 ши. Přívodním potrubím 8 bylo přiváděno 485 m^/hod fluidizačního plynu o teplotě 480 °C a přívodním potrubím 9 množství 1140 m^/b sekundárního plynu o teplotě 820 °C. Výsledná teplota v cirkulační soustavě byla 1 050 °C. Střední hustota suspenze nad ústím přívodního potrubí 9 sekundárního plynu byla 9 kg/m3 a pod tímto ústím 160 kg/m3. Průměrná doba prodlevy v cirkulační soustavě byla opět 8, min a stupeň odkyselení 99,3 °/o.
Do rotační trubkové pece 13 se pres · odváděči ústrojí 11 a potrubí 12 přivádělo spojitě 2 t/hod kalcinované suroviny. Mimoto se přivádělo dmýchací trubicí 14 uhlí v množství 0,047 kg/hod, které mělo zrnění nad 90 (um (20 %) a výhřevnost Hu rovnou. 25 MJ/kg, a vzduchovým potrubím 19 vzduch o teplotě 1 090 °C z roštového chladiče 1G v množství 290 Hn3/. Teplota v rotační trubkové peci 13 byla 1 400 QC.
Po dostatečně dlouhém slinování se z rotační trubkové pece 13 vypouštělo trubkou 15 množství 2 t/hod slínku do roštového chladiče 16, kde se slínek chladil přímo chladicím vzduchem v množství 1 430 m^/h. Zahřátý chladicí vzduch se jako v předchozím případě rozděloval do rotační trubkové pece 13 a do přívodního potrubí 9 sekundárního plynu. Potom se slínek chladil v následujícím šachtovém chladiči 18 nepřímým chlazením při současném zahřívání vzduchu v množství 485 m^/h. Tento vzduch se zaváděl do fluidačního reaktoru 5 přívodním potrubím 8 fluidizačního plynu a měl teplotu 480 °C. Produkce slínku byla 2 t/hod.
Odpadní plyny opouštějící rotační trubkovou pec 13 odpadním potrubím 20, které vznikaly v množství 300 mN3/hod, mohly být v důsledku svého poměrně malého obsahu alkálií zaváděny ze 75 % do disperzního tepelného výměníku 2. Zbývajících 25 procent se zavádělo potrubím 21 do neznázorněného plynového chladiče k ochlazení a vyčištění.

Claims (8)

1. Způsob výroby cementářského slínku předehříváním cementářské surovinové směsi v disperzním tepelném výměníku, odkyselením ve vířivé vrstvě, slinováním v rotační trubkové peci a následujícím chlazením slínku, vyznačený tím, že se odkyselení provádí v cirkulační soustavě sestávající z fluidačního reaktoru, odlučovače a zpětného potrubí při teplotě nad 850 °C se stupněm odkyselení nejméně 95 %, uhlíkaté palivo nezbytné pro kalcinaci a slinování se zavádí alespoň z 65 %, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do fluidačního reaktoru a nejméně z 10 °/o, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do rotační trubkové pece, spa-
YNÁLEZU lování paliva přiváděného do fluidačního reaktoru se provádí pomocí alespoň dvou dílčích proudů kyslíkatého plynu, z nichž jeden se zavádí jako fluidizační plyn a drutý ve vyšší úrovni jako sekundární plyn, ve dvou stupních a v podstatě stechiometricky, vztaženo na všechny spalovací stupně, a rozdělením množství fluidizačního a sekundárního plynu a rozdělením objemových poměrů fluidizačního plynu k sekundárnímu plynu v rozmezí od 1 : 1 do 1 : 10 se v pásmu mezi přívodem fluidizačního plynu a přívodem sekundárního plynu nastaví střední hustota suspenze rovná 300 až 900 kg/m3 a v pásmu nad přívodem sekundárního plynu střední hustota suspenze rovná 5 až 30 kg/m3.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že palivo potřebné pro kalcinaci a slinování se ze 70 až 85 %, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, zavádí do fluidačního reaktoru a z 15 až 30 %, vztaženo na celkovou spotřebu tepla, do rotační trubkové pece,
3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se doba prodlevy pevné látky v cirkulační soustavě nastaví na 3 až 15, s výhodou na 5 až 10 minut.
4. Způsob podle bodu 1 nebo 3, vyznačený tím, že se teplota v cirkulační soustavě nastaví na hodnotu v rozmezí od 950 do 1150 stupňů C.
5. Způsob podle bodů 1, 3 nebo. 4, vyznačený tím, že před použitím pevného uhlí katého paliva se nastaví jeho zrnitost na průměr zrn dp 50 < 500 <im, s výhodou na hodnotu ležící v rozmezí od 100 do 300 дт.
6. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se chlazení slínku provádí při současném ohřívání kyslíkatého plynu, který se alespoň zčásti zavádí db' fluidačního reaktoru.
7. Způsob podle bodu 6, vyznačený tím, že chlazení slínku se provádí kyslíkatým plynem, který se zahřívá jak přímo, tak nepřímo.
8. Způsob podle bodu 6 nebo 7, vyznačený tím, že alespoň část kyslíkatého plynu zahřátého nepřímo při chlazení slínku se zavádí do fluidačního reaktoru jako fluidizační plyn a alespoň část kyslíkatého plynu zahřátélo přímo při chlazení slínku se zavádí do fluidačního reaktoru jako, sekundární plyn.
CS821235A 1981-02-28 1982-02-23 Production method of cement clinker CS245768B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813107710 DE3107710A1 (de) 1981-02-28 1981-02-28 Verfahren zur herstellung von zementklinker

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS245768B2 true CS245768B2 (en) 1986-10-16

Family

ID=6126049

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS821235A CS245768B2 (en) 1981-02-28 1982-02-23 Production method of cement clinker

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4425163A (cs)
EP (1) EP0059509B1 (cs)
JP (1) JPS5874548A (cs)
AR (1) AR229115A1 (cs)
AT (1) ATE10610T1 (cs)
AU (1) AU559374B2 (cs)
BR (1) BR8201021A (cs)
CA (1) CA1161073A (cs)
CS (1) CS245768B2 (cs)
DD (1) DD202133A5 (cs)
DE (2) DE3107710A1 (cs)
DK (1) DK155726C (cs)
ES (1) ES509975A0 (cs)
MX (1) MX156303A (cs)
RO (1) RO82958B (cs)
ZA (1) ZA821296B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2548550B1 (fr) * 1983-07-05 1985-10-18 Folliot Albert Procede de calcination de carbonates de metaux alcalino-terreux, notamment pour la fabrication du ciment
FR2548660B1 (fr) * 1983-07-05 1985-10-18 Folliot Albert Procede de fabrication du clinker
EP0141932A3 (de) * 1983-08-25 1986-11-26 Klöckner-Humboldt-Deutz Aktiengesellschaft Verfahren und Anlage zur schadstofffreien Beseitigung von Schad- und Abfallstoffen mit geringem Heizwert, insbesondere Müll, durch Verbrennung
DE3406070A1 (de) * 1984-02-20 1985-08-22 Krupp Polysius Ag, 4720 Beckum Verfahren zur waermebehandlung von feinkoernigem gut
JPS61251545A (ja) * 1985-04-26 1986-11-08 宇部興産株式会社 白色セメントの製造方法
EP1092692A1 (en) 1999-09-16 2001-04-18 "Patelhold" Patentverwertungs-&amp; Elektro-Holding AG Method of producing cement clinker and electricity
WO2005026070A1 (en) * 2001-02-12 2005-03-24 Alstom (Switzerland) Ltd Method of producing cement clinker and electricity
DE102008053135B3 (de) * 2008-10-24 2010-07-01 Polysius Ag Verfahren und Anlage zur Herstellung von Zementklinker
DE102009041089C5 (de) * 2009-09-10 2013-06-27 Khd Humboldt Wedag Gmbh Verfahren und Anlage zur Herstellung von Zement mit verringerter CO2-Emission
DE102014012396B4 (de) 2014-08-21 2016-03-24 Khd Humboldt Wedag Gmbh Verfahren und Anlage zur Herstellung von Zementklinker mit Entsäuerung in einer Wirbelschichtanlage

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1767628C3 (de) * 1968-05-30 1985-03-14 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Durchführung endothermer Prozesse
JPS526296B2 (cs) * 1972-08-31 1977-02-21
DE2247172C3 (de) * 1972-09-26 1981-07-02 Krupp Polysius Ag, 4720 Beckum Anlage zur Herstellung von Zement, Kalk, Tonerde und dgl.
GB1434371A (en) * 1973-03-14 1976-05-05 Smidth & Co As F L Calcination of pulverous material
GB1463124A (en) * 1974-06-18 1977-02-02 Smidth & Co As F L Calcination of pulverous material
JPS593423B2 (ja) * 1976-07-02 1984-01-24 宇部興産株式会社 セメント原料仮焼方法
DE2712238C2 (de) * 1977-03-21 1988-05-05 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Verfahren und Vorrichtung zum mehrstufigen Erbrennen von Zementklinker

Also Published As

Publication number Publication date
RO82958B (ro) 1984-01-30
DK155726C (da) 1989-09-25
DD202133A5 (de) 1983-08-31
DE3107710A1 (de) 1982-09-16
MX156303A (es) 1988-08-09
ES8302612A1 (es) 1983-01-16
ZA821296B (en) 1983-09-28
AR229115A1 (es) 1983-06-15
RO82958A (ro) 1984-01-14
DE3261407D1 (en) 1985-01-17
AU8093882A (en) 1982-09-09
ATE10610T1 (de) 1984-12-15
EP0059509B1 (de) 1984-12-05
BR8201021A (pt) 1983-01-04
JPH0310588B2 (cs) 1991-02-14
US4425163A (en) 1984-01-10
EP0059509A1 (de) 1982-09-08
DK87082A (da) 1982-08-29
DK155726B (da) 1989-05-08
JPS5874548A (ja) 1983-05-06
AU559374B2 (en) 1987-03-05
CA1161073A (en) 1984-01-24
ES509975A0 (es) 1983-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112105880B (zh) 具有特殊氧气添加的氧燃料熟料生产
JP4302185B2 (ja) キルンプラントからのNOx排出を減少させる方法
US4402754A (en) Process of producing cement clinker
CN1012989B (zh) 循环流化床反应器运行方法及设备
US4238237A (en) Manufacture of cement by intergrinding carbonaceous fuel
US6142771A (en) Control of cement clinker production using high sulfur fuel in a Lelep-Lepol travelling grate rotary kiln by analysis of sulfur in the end product
CA1055968A (en) Burning calcined and uncalcined pulverous raw material
CA1198746A (en) Method for heat treating pulverous raw material and calcining combustor therefor
AU734459B2 (en) Kiln plant and method for manufacturing cement
CS241451B2 (en) Method of powder preheated raw material&#39;s partial calcination and equipment for performance of this method
US4169701A (en) Fluidized-bed kiln with preheating means
US5919038A (en) Method for the calcination of calcium carbonate bearing materials
EP1399389B1 (en) Process and apparatus for making mineral fibres
CS245768B2 (en) Production method of cement clinker
US4367095A (en) Process and device for manufacturing cement clinker
KR20030024903A (ko) 시멘트 크링커 제조 설비 및 방법
JP2023551876A (ja) 材料の焼成のためのプロセス及び方法
USRE40208E1 (en) Pneumatic flash calciner thermally insulated in feed storage silo
US4626200A (en) Shaft kilns having fluid-bed air heater
CN115516265A (zh) 水泥制造设备和用于生产水泥熟料的方法
KR890000862B1 (ko) 시멘트 클링커 제조방법
WO2008077462A2 (en) Process and plant for the thermal treatment of particulate solids, in particular for producing metal oxide from metal hydroxide
JP4183278B2 (ja) セメントクリンカの製造プラント及び製造方法
CA2219505C (en) Method for the calcination of calcium carbonate bearing materials
GB2617611A (en) Calcination process