CS244770B1 - Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu - Google Patents

Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu Download PDF

Info

Publication number
CS244770B1
CS244770B1 CS846371A CS637184A CS244770B1 CS 244770 B1 CS244770 B1 CS 244770B1 CS 846371 A CS846371 A CS 846371A CS 637184 A CS637184 A CS 637184A CS 244770 B1 CS244770 B1 CS 244770B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
catalyst
complex
polymerization
magnesium
eds
Prior art date
Application number
CS846371A
Other languages
English (en)
Other versions
CS637184A1 (en
Inventor
Vladimir Bocek
Zdenek Fiala
Mihnea Cheorgiu
Jaroslav Holecek
Karel Handlir
Original Assignee
Vladimir Bocek
Zdenek Fiala
Mihnea Cheorgiu
Jaroslav Holecek
Karel Handlir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Bocek, Zdenek Fiala, Mihnea Cheorgiu, Jaroslav Holecek, Karel Handlir filed Critical Vladimir Bocek
Priority to CS846371A priority Critical patent/CS244770B1/cs
Publication of CS637184A1 publication Critical patent/CS637184A1/cs
Publication of CS244770B1 publication Critical patent/CS244770B1/cs

Links

Landscapes

  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

Řešení se týká katalyzátoru pro polymeraci a kopolymeraci ethylenu na bázi komplexních sloučenin chloridu titaničitého, chloridu hořečnatého s alespoň jednou elektrondonorovou sloučeninou na anorganickém či organickém nosiči a organických sloučenin hliníku jako aktivátorů. Aktivní složkou katalyzátoru je produkt vzniklý reakcí 1 molu chloridu titaničitého, 0,5 až 1Ó molů chloridu hořečnatého 2 až 130 molů elektrondonorové sloučeniny s alespoň jedním volným elektronovým párem 0,25 až 1 molu kovového hořčíku. Katalyzátor má vysokou polymerační aktivitu a poskytuje produkt s širokou molekulovou distribucí.

Description

Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu
Řešení se týká katalyzátoru pro polymeraci a kopolymeraci ethylenu na bázi komplexních sloučenin chloridu titaničitého, chloridu hořečnatého s alespoň jednou elektrondonorovou sloučeninou na anorganickém či organickém nosiči a organických sloučenin hliníku jako aktivátorů. Aktivní složkou katalyzátoru je produkt vzniklý reakcí 1 molu chloridu titaničitého, 0,5 až 1Ó molů chloridu hořečnatého 2 až 130 molů elektrondonorové sloučeniny s alespoň jedním volným elektronovým párem 0,25 až 1 molu kovového hořčíku. Katalyzátor má vysokou polymerační aktivitu a poskytuje produkt s širokou molekulovou distribucí.
244 770
244 770
Vynález se týká katalyzátorů pro polymeracl a kopolymeraci etylenu. Z literatury patentová 1 odborné je znáno, že komplexní sloučeniny TiCl^ . yMgCl2 . zEDS,(kde EDS znanená elektrodonorovou sloučeninu) nanesená na organický nebo anorganický nosič poskytují v konbinaci β organickými sloučeninami hliníku vysoce aktivní katalyzátory schopné polymerovat a kopolymerovat alfaolefiny na produkty - plastická hmoty - výborných vlastnosti mechanických i chemických.
Jsou popsány například v US 4302 566 a US 4303 771 přípravy těchto katalyzátorů, při nichž se vychází z čistých chemických individuí, jakými jsou sloučeniny Ti^, MgX2 a EDS. V titaničité sloučenině může Y představovat Cl, Br, J, - OR, R. MgX2 představuje halogenidová sloučeniny Mg, při čemž nejčastěji používanou složkou je bezvodý chlorid hořečnatý. EDS jsou reprezentovány sloučeninami, jež mají alespoň jeden volný elektronový pár, jako jsou ethéry lineární i cyklické, estery kyselin mastných i aromatických, nitrlly, aminy a jiné dusíkaté báse.
Reakcí sloučenin titanu a hořčíku s EDS vznikají komplexní sloučeniny isolváty), jež jsou bud ve formě roztoku v EDS nebo ve formě mikrokrystalického prášku nebo v suspensi s inertním uhlovodíkovým rozpouštědlem nanášeny na nosič. Poměr Mg : Ti se může pohybovat v širokém rozmezí od 0,5 do 10 s výhodou se pracuje při poměrech větších než 1. Nevýhodou známých katalyzátorů je, že bezvodé halogenidy hořečnaté se připravují složitými metodami a poměrně obtížně se rozpouštějí v EDS. Ve snaze vyloučit nebo omezit potřebu l(gCl2 braného do reakce, pokusili jsme se využít reakce kovového hořčíku s komplexem TiCl^ s EDS, při níž dochází k redukci Ti sloučeniny a k tvorbě hořečnatého komplexu. Stupeň redukce titaničité sloučeniny ja dán zvoleným poměrem reagujících složek ΤΙ** a Mg.
244 770
Při tou bylo s překvapením zjištěno, že působením kovového hořčíku na roztok TiCl^ a MgCl? v EDS vzniká produkt, který nanesen na vhodný nosič poskytuje po aktivaci metalorganickou sloučeninou hliníku polymerační katalyzátor odlišných vlastností, než se získá nanesením komplexní sloučeniny, jež nebyla podrobena působení kovového hořčíku.
Předmětem vynálezu je katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci ethylenu s 1-alkeny až Οθ na bázi komplexních sloučenin chloridu titaničitého, chloridu hořečnatého s alespoň jed nou elektrondonorovou sloučeninou s alespoň jedním volným elekt ronovým párem jako jsou ethéry lineární, cyklické, estery, nitrily a dusíkaté báze na anorganickém či organickém nosiči a organických sloučenin hliníku v molárních poměrech 1 mol chloridu titaničitého, 0,5 až 10 molů chloridu hořečnatého a 2 až 130 molů elektrondonorové sloučeniny, ve kterém aktivní složka katalyzátoru vzniká reakcí uvedených komponent s 0,25 až 1 moly kovového hořčíku. Katalyzátor umožňuje polymeraci alfa-olefinů v plynné fázi za mírných podmínek teplotních a tlakových. Výsledné polymery jsou charakterizovány indexem toku IT od 0,01 do 100, poměrem IT (MFR) od 20 do 35 včetně a hustotami v rozmezí od 910 do 970 kg/m^.
Při přípravě katalyzátoru podle vynálezu se vychází z roz toku komplexu TiCl^ . xEDS v (přebytku) EDS. Roztok komplexu se připraví rozpuštěním krystalického komplexu TiCl^ . xEDS v EDS v reakční nádobě opatřené topným/chladícím pláštěm, míchadlem a zpětným chladičem, nebo in šitu opatrným přidáváním TiCl^ k EDS při laboratorní teplotě. Podle požadovaného poměru Mg:Ti se výše uvedenému roztoku komplexu přidá do reakční nádoby vypočtené množství kovového hořčíku a bezvodého chloridu hořečnatého. Hořčík je možno použít ve formě prášku nebo hoblin, chlorid hořečnatý lze přidat k roztoku komplexu též před přidáním hořčíku. Rozpouštěni hořčíku lze urychlit zvýšením teploty až na bod varu EDS. Po rozpuštění všech složek se získá roztok bimetalického komplexu s EDS, který se nanese na vhodný nosič organický, jako je polyetylenový prášek, nebo anorganický například silika. Odpařením přebytku EDS nebo jiného organického rozpouštědla se získá prekursor katalyzátoru, který se přídavkem organohlinité sloučeniny - aktivátoru stane polymeračně aktivním.
244 770
Aktivaci prskursoru katalyzátoru možno provést několika způsoby :
1. v polymeraSnlm reaktoru a) přídavkem roztoku trialkylhliníku v alifatickém rozpouštědle, b) přídavkem siliky impregnované trlaikylhliníkea. Množství použitého aktivátoru aa pohybuje v rozmezí odpovídajícím poměru AI : Ti od 1 do 200. V řadě případů je výhodnější provést aktivaci katalytického prskursoru ve dvou stupních. Předaktivace provedená v průběhu přípravy katalytického prekursoru přídavkem roztoku organokovu v množství odpovídajícím poměru AI : Ti 1 až 10 se dokončí úplnou aktivací v polymereČním reaktoru přídavkem trialkylhliníku odpovídajícím poměru AI : Ti 10 až 200.
Při přípravě katalyzátorů ee vychází z následujících látek : SlouSeniny titanu ! TiCl^ nebo solvát TiCl^ · nEDS přičemž
0,1 < n <4
Sloučeniny hořčíku.a) kovový hořčík
b) MgClg nebo solvát MgCl? · aEDS přičemž
0,01 < m < 4.
EDS : Jako EDS přicházejí v úvahu slouSeniny s jedním nebo dvěma volnými elektronovými páry, jako jsou alkyleetery alifatických a aromatických karbonových kyselin, alifatické ethery, cyklické ethery a alifatické ketony. Zvlášivýhodné se jeví a alifatické a cyklické ethery. EDS lze použít jednotlivě nebo ve směsích. Na 1 mol sloučeniny Ti se použije 2 až 130 molů EDS.
Metalorganické slouSeniny hliníku : slouSeniny obecného vzorce R-jAl, kde R představuje alkyly od CH^ do ΟθΗ^γ přednostně se používá třiethylalumlnlum a triisobutylaluminium. Trialkylalumlnia možno použít jednotlivě nebo ve směsích, na 1 mol sloučeniny titanu se užije 2 až 200 molů aktivátoru.
Nosič : jako nosiče lze užít organické i anorganické slouSeniny, které jsou inertní vůči katalytickému systému, jako jsou olefinické a vinylové polymery a anorganické oxydy, přednostně silika a polyetylén. Anorganické oxydové nosiče js účelné podrobit před nanášením složek tepelnému opracování (aktivaci) v proudu suchého vzduchu a pak čistého dusíku při teplotách 300 až 900 °C po dobu 1 až 24 hodin.
244 770
NanáSení katalytického systému na nosič se provádí v suspensi nosiče v EDS nebo v alifatická* rozpouštědle, k níž se přidá roztok katalytického konplexu v EDS nebo krystalický katalytický komplex. Interakce nosiče s katalytický* komplexe* se provádí za aícháni po dobu 30 až 300 ainut, načež se rozpouštědlo odstraní vydestilování* v proudu čistého dusíku při teplotách ne vySSlch než 65 °C.
Poměr aezi katalytický* ko*plexe* a nosiče* se volí takový, aby koncentrace titanu byla v rozaezí 0,1 až 3,0 % hmotnostních.
S takto připravený»! nosičovými katalyzátory lze polymerovat v prostředí rozpouštědla i v plynná fázi, v procesu šaržovl tá* i kontinuální*.
Polyaerace v prostředí rozpouštědla se provádí s výhodou v autoklávu za zvýšeného tlaku 1 až 2 KPa a při teplotách od 50 do 100 °C. Jako rozpouštědlo se užije alifatický uhlovodík nebo Cg, zbavený katalytických jedů, jakými jsou kyslík, voda, alkadieny a alkiny. Rovněž ethylen a 1-alkeny použitá ke kopolymeracl musí být velice čisté. Reaktor musí být opatřen účinný* chladící* systémem, aby bylo možné odvést polynerační teplo. Rozpouštědlo, například isopentan nebo n-hexan se nasytí při zvolené teplotě a tlaku ethylene* respektive směsi ethylenu s komonomerem, přidá se aktivátor například triethylaluainiu* a vše se uvede do kontaktu s katalyzátore*. Polymeracs nastává okamžitá. Množství aktivátoru lze v široká* rozaězí měnit, optimum je 20 až 40 nolekul trialkylhliniku na 1 atoa titanu.
K dosažení vyhovující molekulové hmotnosti polymeru js zapotřebí zavést do polyaeračního systému regulátor molekulové hmotnosti, jaký* je například dialkylzinek nebo vodík. Nejvhodnějši koncentrace vodíku leží v oblasti 10 až 60 % objemových.
Pokles tlaku v reaktoru způsobený polymerát! ethylenu se vyrovnává přídavkea čerstvého ethylenu nebo jeho směsi s komonoaere*. Polymeruje se tak dlouho, až koncentrace polymeru v suspensi dosáhne 30 %. Pak se z reaktoru vypustí plynná směs, polyner se zbaví rozpouštědla a vysuší. Získá se bílý prášek, který má tak nízký obsah zbytků katalyzátoru, že ho lze bez dalších úprav použít ke granulaci nebo po stabilizaci ke zpracováni.
244 770 ltaohem výhodnější však je ušití katalyzátoru podlá vynálezu pro polymeraci resp. kopolyaeraci v plynná fázi. I v toato případě lze pracovat šaržovitš, například při polymeračním testu lepší však je kontinuální proces polyaerace s fluidnía ložem. Lo že tvořená polyethylenovým práškem se uvede do vznosu vháněním směsi monomeru, komonomeru e vodíku. Katalyzátor ee přivádí do spodní části lože kapilárou proudem inertního plynu. Vlastní aktivace katalyzátoru se dokončí v reaktoru přídavkem roztoku trialkylhliníku v išopentanu nebo hexanu. Aktivaci lze také provést přidáváním siliky napojené trialkylhlinlkem do reaktoru. Polymeruje se za tlaku 1 až 10 MPa, s výhodou při 2 MPa, β koncentrací vodíku 20 až 40 % objemových a β obsahem komonomeru odpovídajícím poměru komonomer/aonomer 0 až 10. Teplotu polymeráčnl možno v širokém rozmezí měnit, výhodné je udržovat v horní části lože teplotu 80 až 110 °C podle požadovaných vlastností vyráběného polymeru. Plynná směs vystupující z reaktoru se chladí v chladiči, obohatí o vypolymerované monomery a vrací spodem opět do reaktoru. Polymer z reaktoru se vypouští v krátkých intervalech, odplynl se a získaný bílý prášek mošno použit ke granulaci nebo jinému způsobu zpracování. Další detaily vynálezu jsou uvedeny v následujících příkladech 1 až 34· % v příkladech jsou hmotnostní. THF je tetrahydrof uran.
Příklad 1
Do reakční nádoby opatřené míchadlem, zpětným chladičem a přívodem čistého dusíku se vnese 1,71 g solvátu chloridu hořečnatého o složení MgCl2 . 1,57 THF, 0,10 g kovového hořčíku ve formě hoblin a přidá se 100 ml bezvodého THF. Po rozpuštění MgClg se za míchání přidá po kapkách 1,56 g TiCl^, který okamžitě reaguje s THF za vzniku žlutého komplexu. Pokračuje se v míchání i po přidání veškerého TiCl^. Pro urychlení reakce TiCl^ s kovovým hořčíkem se směs zahřívá nanejvýš k bodu varu THF. S postupující reakcí TiCl^ s hořčíkem se žluté zbarvení mění přes hnědočerné až na zelenočerné.
Po rozpuštění veškerého hořčíku získaný roztok se po ochlazení použije přímo na přípravu katalyzátoru, nebo se z něho izoluje krystalický prekuraor, který se pak dalšími operacemi zpracuje na aktivní katalyzátor. Izolace krystalického
244 770 prekursoru sé provede částečný* odpaření* THF a krystalizací nebo vysrážení* přídavkem alifatického nízkovroucího uhlovodíku.
Příklad 2
Do reakční nádobky objemu 250 *1 opatřená zpětný* chladičem, magnetickým aíchadle* a přívode* čistého dusíku se vnese odvážená Množství 5,14 g solvátů chloridu hořečhatého o složení MgCl2 . 1,57 THF a 2,89 g krystalického komplexu TiCl4 . 2 THF. Pak se přidá 0,10 g kovového hořčíku a 100 *1 THF a zahřívá se za aíchání na teplotu 50°C tak dlouho, až se všechno rozpustí. Získá se tmavě zbarvený roztok katalytického komplexu, který po nanesení na vhodný nosič a následná aktivaci trialkylhliníke* poskytuje polymeračně aktivní katalyzátor.
Příklad 3
Do reakční nádoby opatřená topný* pláště*, zpětný* chladiče* a MÍchadle* s inertní dusíkovou nebo argonovou atnosférou se vnese 0,2 g kovového hořčíku ve foraě jemných třísek a 100 al bezvodého tetrahydrofuranu. Pak se za aíchání při laboratorní teplotě přidá po kapkách 0,9 *1 čistého TiCl^. Chlorid titaničitý reaguje okamžitě s THF za vzniku žlutého komplexu, který dále reaguje s přítomným kovovým hořčíkem. Po přidání veškerého TiCl^ se reakční směs zahřeje na teplotu 50°C a na ní se udržuje tak dlouho, až se veškerý hořčík rozpustí. Získá se sytě černý roztok komplexu, který po nanesení na nosič a aktivaci trialkylaluminlem poskytne účinný polymerační katalyzátor.
Příklad 4
Do reakční nádoby opatřená aíchadle*, topný* pláštěm a zpětný* chladiče* se pod ochrannou atmosférou dusíku vnese 2,89 g komplexu TiCl4 . 2,25 THF, 3,59 g komplexu llgClg. 1,1 THF a 0,05 g hořčíku. Pak se přidá 100 *1 THF a zahřívá se za stálého míchání až se vše rozpustí na tmavý roztok. Tento roztok se nanese na vhodný nosič a aktivací přídavkem trialkylaluminia se získá velice účinný polymerační katalyzátor. Z roztoku lze získat též krystalický komplex - prekursor odpařením EDS nebo vysrážením přídavkem alifatického uhlovodíku. Takto izolovaný prekursor lze mechanickým míšením nanést na nosič.
- 8 244 770
Příklad 5
Sillka β objemem pórů>l ml/g, maximem pórů o průměru > 8 mm o
a měrné· povrchu > 200 m /g jako například Davieon 952 se aktivuje v proudu suchého vzduchu při teplotě 600 až 800 °C po dobu 3 až 24 hodin a pak se vychladí na teplotu okolí v proudu Čistého dusíku. Dva g takto aktivované siliky se převedou do reakční nádobky, přidá se cca 50 ml n-hexanu a takové množství roztoku katalytického komplexu připraveného způsobem popsaným v některém z příkladů 1 až 4, jež odpovídá obsahem titanu 1 % hmotnosti siliky. llíchá se za laboratorní teploty po dobu 3 hodin a pak ee zbaví rozpouštědla při teplotě do 60°C proudem dusíku. Získá se práSkovitý produkt, který přídavkem aktivátoru například triethylaluminia před zahájením polymerace poskytuje vysoce úSinný polymerační katalyzátor «c- olefinů.
Příklad 6
PráSek polyetylénu získaný polymeraci ve fluidním reaktoru, zbavený částic větSích než 0,5 mm se vysuSÍ v proudu čistého dusíku při teplotě do 100 °C. K přípravě katalyzátoru se použije 2 g upraveného polyetylenového prášku, k němuž se v reakční nádobce přidá 10 až 20 ml EDS stejné nebo jiné jaká se použila k přípravě katalytického komplexu a takové množství roztoku katalytického komplexu připraveného způsobem podle některého přikladu 1 až 4, jež odpovídá obsahem titan 1 % hmotnosti nosiče.
Po 30 minutách míchání při laboratorní teplotě se směs zbaví přebytku EDS vydestilováním v proudu dusíku při teplotách do 60°C. Získaný práSkovitý produkt poskytne přidáním aktivátoru například tiethylaluminia účinný polymeračnl katalyzátor 1-olefinů
Příklad 7
Postupuje se podle příkladu 5 jen s tím rozdílem, že aktivovaná sillka se suspenduje ve stejné nebo jiné EDS, jaká se použila k přípravě katalytického komplexu.
Příklad 8
Postupuje se způsobem popsaným v přikladu 5 jen s tím rozdílem, že povrch aktivované siliky se modifikuje přéd nanesením kata9 244 770 lytfckého titanového komplexu reakcí s trialkylaluminiovou sloučeninou v množství odpovídajícím 2 až 20 % siliky.
Příklad 9
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 5 nebo 6 jen s tím rozdílem, že po skončení sorpce Ti komplexu na nosiči se provede částečná aktivace přídavkem takového množství trialkylaluminia, aby molární poměr Al ku Ti ležel v rozmezí 1 až 10. Odpařením rozpouštědel se získá částečně aktivovaný práSkovitý katalyzátor, jehož aktivace se dokončí v procesu polymerace v polymeračním reaktoru přídavkem trialkylaluminia.
Příklad 10
K 10 g práškového polyetylénu β velikostí částic menší než 0,2 mm se přidá v nádobce 1 ml THF a taková množství krystalického komplexního prekursoru připraveného jedním ze způsobů popsaných v příkladech 1 až 4, jež odpovídá 1 % Ti z hmoty nosiče. Třepe se 4 až 24 hodiny pod ochrannou atmosférou inertního plynu a získá se homogenní práěkovitá směs, se kterou možno po opracováni způsoby popsanými v příkladech 6 nebo 9 polymerovat nebo kopolymerovat ethylen s 1-olefiny.
Příklad 11
Postupuje se způsobem popsaným v příkladu 5 jen s tím rozdílem, že 30 minut po přidání komplexu se provede částečná předák ti vace přídavkem trialkylaluminia v množství odpovídajícím molárnímu poměru hliníku ku titanu 1 až 10. Odpařením rozpouštědel se získá práěkovltý katalyzátor, jehož aktivace se dokončí v procesu polymerace dalěím přídavkem trialkylaluminia.
Příklad 12
Postupuje se některým ze způsobů popsaných v příkladech 1 až 4 jen s tím rozdílem, že afeto THF se použije jako elektrondonorové sloučeniny 100 ml ethylesteru kyseliny octová. Získaný roztok katalytického komplexu se zpracuje některým ze způsobů popsaným v příkladech 5 až 11. Získá se tak vysoce aktivní nosičový katalyzátor použitelný pro polymeraci a kopolymeraci 1-alkenů v plynné fázi i v rozpouštědle.
244 770
Příklad 13
Připraví ee katalytický komplex některým ze způsobů popsaným v příkladech 1 až 4 jen s tím rozdílem, že jako EDS ae použije 100 ml di-n-butyletheru. Po rozpužténí vžech komponent ee postupuje některým ze způsobů popsaných v příkladech 5 až 11.
Takto připravený nosiSový katalyzátor se vyhodnotí polymeraSním testem s ethylenem.
Příklad 14
Roztok připravený postupem pospaným v příkladech 1 až 4, jen s tím rozdílem, že jako EDS se použije acetonitril, se nanese některým způsobem popsaným v příkladech 5 aě 11 na nosiS. PolymeraSně aktivní katalyzátor se získá přídavkem trialkylhliníku jako aktivátoru.
Příklad 15 * Způsoby popsanými v příkladech 1 až 11, pouze 8 tím rozdílem že jako EDS se použije triethylamin ae připraví neaktivovaný nebo Sástešně aktivovaný nosiSový katalyzátor. Polymerovat s ním možno po přídavku aktivátoru v plynné fázi i rozpouštědle.
Příklady 16 až 34
Postupy uvedenými v příkladech 1 až 15 připravené katalyzátory se podrobí polymeraSním testům za standartnleh podmínek : cca 0,1 g katalyzátoru, teplota 90°C, celkový tlak polymeraSní směsi 2,0 MPa, polymeraSní doba 4 hodiny.
Za stejných podmínek se provedou srovnávací polymerace a katalyzátory připravenými z katalytických komplexů, které nebyly podrobeny redukSnímu působení kovového hořSíku. Podmínky přípravy katalyzátorů a podmínky polymeraSní jsou spolu snazitřenými aktivitami a některými vlastnostmi polymerů uvedeny v tabulce 1 a 2.
Tabulka 1
244 770
Podmínky přípravy katalyzátoru
1 2 3 4 5 6 7
16 0,39 1,56 0,10 - - -
17 0,87 1,73 - - - -
18 0,39 1,56 0,10 - 4 -
19 0,87 1,73 - - 4 w
20 4,29b 2,89c - - -
21 5.146 2,89C - - -
22 4,29b 2,89C 0,10 4 - -
23 5,14b 2,89C - - 10
24 4,29b 2,89° 0,10 - 10
25 0,87 1,56 0,10 - - -
26 - 1,56 0,20 - - -
27 3,59b 2,89C 0,05 - - -
28® 3,59b 2,89C 0,05 - MB -
29d 5,14 1,56 - 4 - -
30d 4,28 1,56 0,10 4 - -
31 0,39 1,56 0,10 - 4 -
32 1,73 1,73 - - 4 -
33 0,86 2,89C 0,10 - - -
34 0,86 2,89 0,10 - - -
Poznámky a jako nosič použit polyetylén c použito solvátu TiCl^. 2 THP b použito solvátu MgCl^. 1,47'THF d ethylacetát Sloupce tabulky 1
Příklad
Hmotnost MgClg (g)
Hmotnost TiCl4 (g)
Hmotnost kovového hořčíku (g)
Předáktivace triethylaluminiem (Al : Ti)
Předaktivace trilzobutylaluminíem (Al : Ti)
Modifikace siliky triethylaluminiem:triethylaluainium (%)
Tabulka 2 244 770
Podmínky polymeraění Vlastnosti polymeru
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
0,102 - 40 117,7 1,02 29,07 28,50 957,8
0,106 - 40 45,6 - - - -
0,085 40 149,2 0,75 26,69 35,49 958,6
0,110 40 96,61 0,63 18,16 28,82 956,7
0,127 - 40 333,86 8,96 238,20 26,58 961,3
0,138 - 40 154,46 3,13 84,12 26,87 959,7
0,125 - 40 253,84 6,34 164,02 25,89 962,0
0,126 - 40 200,34 5,32 135,45. 25,34 962,1
0,125 - 40 249,42 6,74 167,4 24,84 959,9
0,097 - 40 495 5,74 154,9 27,00 959,4
0,104 - 40 138,0 2,16 65,6 30,37 -
0,112 40 378,3 - - - -
0,123 - 40 172,6 1,30 33,5 25,77 952,1
0,103 - 20 207,4 0,95 24,9 26,28 953,8
0,110 20 165,2 1,27 39,5 31,10 957,9
0,079 20 206,7 0,71 20,45 28,88 942,2 0,38 -
0,116 - 20 160,5 1,33 32,87 24,71 940,1 0,40 -
0,106 20 650,2 1,92 48,63 25,33 928,2 0,66
0,099 - 20 520,6 1,75 42,18 24,10 917,9 - 0,96
Sloupce tabulky 2
Aktivace triethylaluminiem (g)
Aktivace triizobutylaluminiem (g)
Vodík (% molární)
Aktivita katalyzátoru g polyetylenu/g katalyzátor (hod)
Index toku IT 2,3 (g/10 min)
Index toku IT 23 (g/10 min)
Poměr IT 23/IT 2,3
Specifická hmotnost polymeru kg/m^
Poměr monomerů propylen/ethylen molární
Poměr monomerů butylen/ethylen molární

Claims (1)

  1. Katalyzátor pro polymeracl a kopolymeraci ethylenu β 1-alkeny Cj až Cg na bázi aktivní složky tvořené komplexní sloučeninou chloridu titaůičitého, chloridu hořečnatého a alespoň jedné elektronodonorové sloučeniny $ alespoň jedním volným elektronovým pérem, jako jsou ethery lineární, cyklické, estery, nitrily a dusíkaté báze, na anorganickém nebo organickém nosiči v molámím poměru 1 mol chloridu titaničitého, 0,5 až 10 molů chloridu hořečnatého a 2 až 130 molů elektronodonorové sloučeniny, a aktivátoru tvořeného organickou sloučeninou hliníku vyznačující se tím, že aktivní složka katalyzátoru je reakčním produktem uvedených komponent 8 0,25 až 1 molem kovového hořčíku.
CS846371A 1984-08-23 1984-08-23 Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu CS244770B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS846371A CS244770B1 (cs) 1984-08-23 1984-08-23 Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS846371A CS244770B1 (cs) 1984-08-23 1984-08-23 Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS637184A1 CS637184A1 (en) 1985-11-13
CS244770B1 true CS244770B1 (cs) 1986-08-14

Family

ID=5410583

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS846371A CS244770B1 (cs) 1984-08-23 1984-08-23 Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS244770B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0584626A3 (en) * 1992-08-10 1994-10-05 Union Carbide Chem Plastic Process for the preparation of ethylene polymers with a reduced content of hexane extractable materials.

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0584626A3 (en) * 1992-08-10 1994-10-05 Union Carbide Chem Plastic Process for the preparation of ethylene polymers with a reduced content of hexane extractable materials.

Also Published As

Publication number Publication date
CS637184A1 (en) 1985-11-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3212180B2 (ja) エチレン単独重合体および−共重合体を製造するための連続的気相流動床法
CN1098866C (zh) 气相法全密度聚乙烯高效催化剂
CA2510679A1 (en) Polymerization catalysts comprising titanium and magnesium
EP0281524A2 (en) A catalyst component for polymerizing ethylene or copolymerizing ethylene with an alpha-olefin
JP2006528271A (ja) 触媒成分の製造方法およびそれから得られる成分
EP0344755B2 (en) Components and catalysts for the polymerization of olefins
WO1996002583A1 (en) Multistage process for the (co)polymerization of olefins
JP2004527633A (ja) オレフィン重合体の製造方法および選ばれた触媒
CA2069001C (en) Method for the preparation of a catalyst component for the polymerization of olefins, a polymerization catalyst component produced by the method and use of the same
SK279445B6 (sk) Katalyzátor typu ziegler-natta nanesený na nosičov
US4728703A (en) Preparation of homopolymers and copolymers of ethene by Phillips catalysis
EP3038977A1 (en) Method for improving the operability of an olefin polymerization reactor
CA1169842A (en) Polymerization of olefins
EP0511962B1 (en) yROCATALYST COMPOSITION FOR THE POLYMERIZATION OF ALPHA-OLEFINES, PREPARATION AND USE
JPS62502344A (ja) エチレンを二量化すると同時に二量化生成物とエチレンとを共重合させる方法
EP0507804A1 (en) PROCESS FOR THE PREPARATION OF A PROCATALYTIC COMPOSITION FOR THE POLYMERIZATION OF OLEFINS, AND USE OF THE COMPOSITION.
CS244770B1 (cs) Katalyzátor pro polymeraci a kopolymeraci etvlenu
CN113166293B (zh) 用于聚合烯烃的催化剂的制备方法
EP0525003B1 (en) Procatalyst composition for the polymerization of olefins, its preparation and use
SK279390B6 (sk) Katalyzátor na homopolymerizáciu a kopolymerizáciu
US20110245070A1 (en) Catalyst Components for the Polymerization of Olefins and Catalysts Therefrom Obtained
JPH0822887B2 (ja) 触媒成分の調製方法と、それを用いた触媒系
FI85498C (fi) Foerfarande foer polymerisering och kopolymerisering av alfa-olefiner och ett i foerfarandet anvaent katalysatorsystem.
JPS6250481B2 (cs)
JPH05271320A (ja) エチレン重合の触媒成分となる塩化マグネシウムをベースとした担体の活性化方法