CS244374B1 - Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu - Google Patents
Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu Download PDFInfo
- Publication number
- CS244374B1 CS244374B1 CS843207A CS320784A CS244374B1 CS 244374 B1 CS244374 B1 CS 244374B1 CS 843207 A CS843207 A CS 843207A CS 320784 A CS320784 A CS 320784A CS 244374 B1 CS244374 B1 CS 244374B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- arm
- support arm
- bearings
- adjustment
- adjusting
- Prior art date
Links
Landscapes
- Press Drives And Press Lines (AREA)
Abstract
Účelem řešení je zajistit plynulé nastavení průhybu pásu, při současném zajištěni rovnoběžnosti přitlačovacího vé- . léčku k tomuto pésu. Uvedeného účelu se dosáhne zařízením, které sestává z nosného ramena natáčivě uloženého v ložiskách stojanu a ovládaného prvním ovládacím prvkem. Na nosném ramenu je pak výkyvné uspořádáno nastavovací rameno, pro jehož nastavování slouží nastavovací kotouč se spojovacím hřídelem a excentry, které jsou v trvalém dotyku s dorazy, upevněnými na nosném ramenu. Nastavovací rameno je prostřednictvím regulačních tyčí a kyvných ramen kinematicky spojeno s přitlačovaclm válečkem, který je k pásu přitlačován silou, vyvozenou druhými ovládacími prvky, uspořádanými na nosném ramenu.
Description
(54)
Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu
Účelem řešení je zajistit plynulé nastavení průhybu pásu, při současném zajištěni rovnoběžnosti přitlačovacího vé- . léčku k tomuto pésu. Uvedeného účelu se dosáhne zařízením, které sestává z nosného ramena natáčivě uloženého v ložiskách stojanu a ovládaného prvním ovládacím prvkem. Na nosném ramenu je pak výkyvné uspořádáno nastavovací rameno, pro jehož nastavování slouží nastavovací kotouč se spojovacím hřídelem a excentry, které jsou v trvalém dotyku s dorazy, upevněnými na nosném ramenu. Nastavovací rameno je prostřednictvím regulačních tyčí a kyvných ramen kinematicky spojeno s přitlačovaclm válečkem, který je k pásu přitlačován silou, vyvozenou druhými ovládacími prvky, uspořádanými na nosném ramenu.
244 374
Vynález se týká zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu, kde dotykovým prvkem je přitlačovací váleček, např.sekčního měřiče tahu.
Z praxe je známo, že o přesnosti měření sekčních měřičů tahu rozhoduje úhel opásání a rovnoběŽnost opěrného, resp.přitlačovacího válečku. Zvyšující se požadavky na tuto přesnost vyžadují i zařízení, která tyto parametry splňují. Je známo řešení, kde na přitlačovací váleček tlačí přímo hydraulické válce a který se rameny opírá o dorazy, jimiž je určen konstantní úhel opásání. Existuje též řešení, kde hydraulické válce jsou uspořádány nad válcovací rovinou a tlačí na přitlačovací váleček, který je uložen do otočně tuhé desky mezi stojany stolice, opírající se o dorazy, uložení pod válcovací rovinou. Další zařízení řeší tuto problematiku tak, že hydraulické válce pro přitlačování tuhé desky přitlačovacího válečku jsou uspořádány nad válcovací rovinou a nastavovací mechanismus je pak uložen pod rovinou válcování. Pro zajištění shodného vysunutí pístnic hydraulických válců je zařízení doplněno pákovým mechanismem s dorazy pod rovinou válcování. Nastavování dorazů se provádí pomocí výsuvných čepů, které jsou na jednom konci opatřeny kladičkou a druhý konec je plochý k dolícování délky, aby byla zaručena rovnoběŽnost přitlačovacího válečku. Vlastní regulace sé' pak provádí vačkovým hřídelem.
Nevýhodou zařízení s konstantním úhlem opásání je skutečnost, že není zde možné nastavit ani rovnoběŽnost přitlačovacího válečku vůči sekčnímu měřiči. U dalšího řešení je sice již uvažována tuhá deska k zajištění rovnoběžnosti přitlačovacího válečku, avšak regulace úhlu opásání není zde možná. Další nevýhodou je, že tuhá deska je uspořádána nevhodně v prostoru pracovních válců válcovací stolice. U posledního zařízení je sice řešena jak rovno
- 2 244 374 běžnost přitlačovacího válečku, tak i regulace úhlu opásání, avšak zařízení je opět uspořádáno mezi stojany v prostoru pracovních válců, takže snižuje jejich přístupnost. Podstatnou nevýhodou pak je, že vlastní mechanismus je uspořádán pod rovinou válcování, což jednak prodlužuje armaturu stolice a jednak snižuje možnost přesné regulace a komplikuje obsluhu.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu podle vynálezu, které sestává z ovládacích prvků, nosného ramena, nastavovacího ramena, spojovacího hřídele s nastavovacím kotoučem, excentrů, regulačních tyčí, kyvných ramen a přitlačovacího válečku.
Podstatou zařízení podle vynálezu je to, že nosné rameno, natáčivě uložené v ložiskách stojanu a kinematicky s ním spojené prostřednictvím prvního ovládacího prvku, je opatřeno dorazy, ae kterými jsou v trvalém dotyku excentry, upevněné na spojovacím hřídeli, opatřeném nastavovacím kotoučem. Spojovací hřídel je pak otočně uložen v ložiskách nastavovacího ramena, kinematicky spojeného druhými ovládacími prvky s nosným ramenem. Na dolních čepech nastavovacího ramena jsou natáčivě uloženy jedny konce regulačních tyčí, jejichž druhé konce jsou natáčivě uloženy na čepech kyvných ramen, uložených otočně jednak v ložiskách nosného ramena a jednak v ložiskách přitlačovacího válečku.
Přínosem zařízení podle vynálezu je to, že umožňuje plynulé nastavení průhybu pásu, při současném zajištění rovnoběžnosti přitlačovacího válečku k tomuto pásu. Současně se značně zlepšuje přístupnost k pracovním válcům válcovací stolice a zkracuje se délka válcovací armatury.
Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu podle vynálezu je příkladně schematicky znázorněno na obr.l a 2 připojených výkresů. Obr.l je kinematické schéma v bokorysném pohledu a obr.2 kinema· tické schéma v nárysném pohledu na zařízení podle vynálezu.
Zařízení podle vynálezu sestává z nosného ramena 3, natáčivě uloženého v ložiskách 9 stojanu 1 a kinematicky s ním spojeného prostřednictvím prvního ovládacího prvku 2, např.hydraulického válce. První ovládací prvek 2 je upevněn jednou stranou na čepu 12 stojanu 1 a druhou stranou na čepu 15 nosného ramena 3, jehož natáčení je omezeno v horní krajní poloze prvním ovládacím prvkem 2 a v dolní krajní poloze dorazem 22 stojanu 1 (obr. 1). Nosné rameno 2 Je P&k opatřeno dorazy 16, se kterými jsou
- 3 244 374 v trvalém dotyku exe-entry 6, upevněné na spojovacím hřídeli 24« opatřeném nastavovacím kotoučem 7, s nímž koresponduje zajišťovací prvek 8, např. odpružený zajišťovací kolík (obr.2). Spojovací hřídel 24 je otočně uložen v ložiskách 25 nastavovacího ramena 2» s jehož horními čepy 13 jsou spojeny jedny konce druhých ovládacích prvků 4, což jsou opět hydraulické válce, uložené natáčivě v ložiskách 10 nosného ramena 3. Na dolních čepech 14 nastavovacího ramena 2 3SOU natáčivě uloženy jedny konce regulačních tyčí 11, jejichž druhé konce jsou natáčivě uloženy na čepech 17 kyvných ramen která jsou pak uložena otočně jednak v ložiskách 18 nosného ramena 3 a jednak v ložiskách 20 přitlačovacího válečku2., který je v pracovní poloze v trvalém dotyku s pásem 26, sevřeným válci 23 válcovací stolice.
Funkce zařízení podle vynálezu je velmi jednoduchá. Po odtlačení zajišťovacího prvku 8 se otáčí nastavovacím kotoučem 7 tak dlouho, až se docílí požadovaný úhel opásání a opět se provede aretace zajišťovacím prvkem 8. V případě potřeby je možno též dorazy 16 excentrů 6 uvolnit a přestavit do jiné polohy, přičemž nastavovacím kotoučem 7 se opět provede nastavení požadovaného úhlu opásání. Přitlačení excentrů 6 k dorazům 16, resp. přitlačovacího válečku 21 k pásu 26 včetně jeho průhybu zajišťují druhé ovládací prvky 4. Regulace rovnoběžnosti přitlačovacího válečku 21 se pak provádí regulačními tyčemi 11. V případě, že je nutno zvětšit přístupnost do prostoru pracovních válců 23, nebo je vyžadována jejich demontáž, vykývne se nosné rameno 3 prostřednictvím prvního ovládacího prvku 2 v ložiskách 9 stojanu 1 áo horní krajní polohy. Po skončené výměně pracovních válců 23 se vrátí nosné rameno 3 do provozní polohy, aniž by bylo nutno provádět regulaci rovnoběžnosti přitlačovacího válečku 21 s pásem 26 a 4hlu opásání.
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU244 374Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu, sestávající z ovládacích prvků, nosného ramena, nastavovacího ramena, spojovacího hřídele s nastavovacím kotoučem, excentrů, regulačních tyčí, kyvných ramen a přitlačovacího válečku, vyznačující se tím, že nosné rameno (3), natáčivě uložené v ložiskách (9) stojanu (1) a kinematicky s ním spojené prostřednictvím prvního ovládacího prvku (2), je opatřeno dorazy (16), še kterými jsou v trvalém dotyku excentry (6), upevněné na·'spojovacím hřídeli (24) s nastavovacím kotoučem'(7), otočně uloženém v ložiskách (25) nastavovacího ramena (5), kinematicky spojeného druhými ovládacími prvky (4) s nosným ramenem (3), přičemž na dolních čepech (14) nastavovacího ramena (5) jsou natáčivě uloženy jedny konce regulačních tyčí (11), jejichž druhé konce jsou natáčivě uloženy na čepech (17) kyvných ramen (19), uložených otočně jednak v ložiskách (18) nosného ramena (3) a jednak v ložiskách (20) přitlačovacího válečku (21).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS843207A CS244374B1 (cs) | 1984-04-28 | 1984-04-28 | Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS843207A CS244374B1 (cs) | 1984-04-28 | 1984-04-28 | Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS320784A1 CS320784A1 (en) | 1985-09-17 |
| CS244374B1 true CS244374B1 (cs) | 1986-07-17 |
Family
ID=5371488
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS843207A CS244374B1 (cs) | 1984-04-28 | 1984-04-28 | Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS244374B1 (cs) |
-
1984
- 1984-04-28 CS CS843207A patent/CS244374B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS320784A1 (en) | 1985-09-17 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4372205A (en) | Apparatus for bending a pressure roll of a rotary printing press | |
| US2762295A (en) | Distribution of pressure between a pair of pressure rollers | |
| US5035196A (en) | Apparatus for controlling the tilt angle of a doctor blade | |
| US3605687A (en) | Adjustable roll mounting apparatus | |
| US6895794B2 (en) | Rolling mill and rolling method | |
| RU2372160C1 (ru) | Устройство подвода щетки к валку | |
| JP5044191B2 (ja) | 板形状矯正装置 | |
| CS244374B1 (cs) | Zařízení pro průhyb pohybujícího se pásu | |
| US3543555A (en) | Form changing device for continuous casting | |
| US3561359A (en) | Roller adjusting apparatus for a proof press | |
| JPH05181254A (ja) | ラミネータ | |
| US4297967A (en) | Device for applying an operating pressure to a roller | |
| CH624868A5 (cs) | ||
| JP3059219B2 (ja) | 合成糸の束又はスライバを巻縮する装置 | |
| JPH08117873A (ja) | ロール曲げ装置のサイドロール支持装置 | |
| CZ291085B6 (cs) | Zařízení na přistavení a odstavení válce při tisku | |
| GB2060821A (en) | Roller for a rotary printing machine | |
| US3118239A (en) | suits | |
| JPS63306113A (ja) | 送り装置 | |
| US3419228A (en) | Web tensioning apparatus | |
| JPS6143124B2 (cs) | ||
| US3870090A (en) | Arrangement in planing machines with feeding mechanism comprising at least two rollers | |
| JP4943812B2 (ja) | 板形状矯正機能を有する圧延機 | |
| US3023648A (en) | Pressure rollers | |
| JP2008105079A (ja) | 圧延機 |