CS243717B1 - Equipment for the production of cement clinker - Google Patents
Equipment for the production of cement clinker Download PDFInfo
- Publication number
- CS243717B1 CS243717B1 CS972582A CS972582A CS243717B1 CS 243717 B1 CS243717 B1 CS 243717B1 CS 972582 A CS972582 A CS 972582A CS 972582 A CS972582 A CS 972582A CS 243717 B1 CS243717 B1 CS 243717B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- preheater
- dispersion
- calcination
- hot air
- production
- Prior art date
Links
Landscapes
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
Abstract
Účelem zařízení podle vynálezu je, že máněhodnotné palivo nebo hořlavý odpad je spalován nebo zplyňován s podsteohiometrickým množstvím vzduchu a vzniklý hořlavý poloplyn je spalován teprve po přidání dodatečného <p sekundárního spalovacího vzduchu přímo v místě tepelné potřeby. Tohoto fúčelu se dosahuje zařízením pro výrobu cementářského slínku sestávajícím z rotační pece spojené kanálem plynů s disperzním kalcinačním předehřívačem a přívodu horkého vzduchu zaústěným do spodní části disperzního kalcinačního předehřívače, vzájemně propojených do výrobní linky, vyznačené tím, že je opatřeno generátorem (1), přičemž vedení (3) hořlavého plynu z generátoru (1) je zaústěno do disperzního kalcinačního předehřívače v rovině zaústění přívodu (8) horkého vzduchu.The purpose of the device according to the invention is that low-value fuel or combustible waste is burned or gasified with a substoichiometric amount of air and the resulting combustible semi-gas is burned only after the addition of additional <p secondary combustion air directly at the point of heat demand. This purpose is achieved by a device for the production of cement clinker consisting of a rotary kiln connected by a gas channel to a dispersion calcination preheater and a hot air inlet opening into the lower part of the dispersion calcination preheater, interconnected into a production line, characterized in that it is provided with a generator (1), wherein the line (3) of combustible gas from the generator (1) is opened into the dispersion calcination preheater in the plane of the opening of the hot air inlet (8).
Description
(54)(54)
NĚMEČEK PETRJ KH0ČKOVÁ JITKA ing.; FROHAUF PETR ing.; ŠKUHNA JAN ing.J KROČEK ZDENĚK ing. CSc., PŘEROVNEMECEK PETRJ KH0ČKOVÁ JITKA ing .; FROHAUF PETR ing .; ŠKUHNA JAN ing.J KROČEK ZDENĚK ing. CSc., PŘEROV
Zařízení k výrobě cementářského slínkuEquipment for the production of cement clinker
Účelem zařízení podle vynálezu je, že máněhodnotné palivo nebo hořlavý odpad je spalován nebo zplyňován s podsteohiometrickým množstvím vzduchu a vzniklý hořlavý poloplyn je spalován teprve po přidání dodatečného <p sekundárního spalovacího vzduchu přímo v místě tepelné potřeby. Tohoto fúčelu se dosahuje zařízením pro výrobu cementářského slínku sestávajícím z rotační pece spojené kanálem plynů s disperzním kalcinačním předehřívačem a přívodu horkého vzduchu zaústěným do spodní části disperzního kalcinačního předehřívače, vzájemně propojených do výrobní linky, vyznačené tím, že je opatřeno generátorem (1), přičemž vedení (3) hořlavého plynu z generátoru (1) je zaústěno do disperzního kalcinačního předehřívače v rovině zaústění přívodu (8) horkého vzduchu.The purpose of the device according to the invention is that the low-value fuel or combustible waste is combusted or gasified with a sub-stoichiometric amount of air and the resulting combustible half-gas is combusted only after the addition of additional <secondary combustion air directly at the heat demand point. This f aim is achieved by an apparatus for manufacturing cement clinker comprising a rotary kiln connected gas passage of a suspension calciner preheater and the hot air supply opening into the lower part of the dispersion of the calcining preheater interconnected in a production line, characterized in that it is provided with a generator (1) wherein the combustible gas line (3) from the generator (1) is connected to a dispersion calcining preheater in the plane of the inlet of the hot air inlet (8).
243 717243 717
243 717243 717
Vynález se týká zařízení k výrobě cementového slínku uplatňujícího technologii oddělené kalcinace, při niž je pro kalcinační proces využito tepelného obsahu máněhodnotných paliv.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to an apparatus for the production of cement clinker employing a separate calcination technology in which the heat content of less valuable fuels is used for the calcination process.
Jsou známá zařízení, ve kterých je ménehodnotné palivo nebo hořlavý odpad s vysokým obsahem popela spalován přímo v procesu výroby slínku. Vytvořený popel, který přijde-li do styku s cementářskou surovinou až v procesu výpalu, však není dókonale promísen β vápencem a ostatními přítomnými složkami a má snahu se odměňovat od zpracovávaného materiálu, takže není v surovině homogenně rozložen, a proto je i vyrobený cementový slínek nehomogenní s dopadem na kvalitu. , ' Známá řešení tohoto problému spočívají tedy ve využití ušlechtilého paliva pro průběh slinovacích a dekarbonizačních reakcí, přičemž část tohoto paliva je nahrazována hořlavým spalite?lným materiálem, který nesplňuje ani požadavek výhřevnosti ani obsahu popela, a proto nemůže být využit v procesu přímo a je tudíž spalován v odděleném spalovacím zařízení, vně zóny nebo zón, v nichž probíhají endotermické reakce a teplo je přenášeno do místa tepelné potřeby horkými spalovacími plyny· * 2 ~ 243 717Devices are known in which low-value fuel or high ash combustible waste is burned directly in the clinker production process. However, the ash produced, which comes into contact with the cementitious raw material only in the firing process, is not well mixed with β limestone and other constituents present and tends to reward it from the processed material so that it is not homogeneously distributed in the raw material. inhomogeneous with an impact on quality. Known solutions to this problem therefore consist in the use of a noble fuel for the sintering and decarbonisation reactions, a part of which is replaced by a combustible combustible material that does not meet either the calorific value or the ash content and therefore cannot be used directly in the process. therefore, burned in a separate combustion plant, outside the zone or zones where endothermic reactions take place and the heat is transferred to the heat demand point by the hot combustion gases · * 2 ~ 243 717
Největší Sást tepla v uvedeném dalším spalovacím zařízení je veak uvolňována při procesu dokonalého spalování méněhodnotného paliva s dostatečným přebytkem vzduchu, který zajišluje dostatek kyslíku i pro spalování ušlechtilého paliva, potřebného pro získání dostatečné teploty ve slinovacím pásmu rotační pece. Teplota spalin a horkých plynů vystupujících z tohoto přídavného spalovacího zařízení má však z důvodu nepřestoupení teplot bodů měknutí a tání popela maximální hodnotu 900°C (viz britský patent č. 1 561 966). Největší podíl tepla se však tímto způsobem uvolňuje nikoliv bezprostředně v místě tepelné potřeby, ale v uvedeném přídavném spalovacím zařízení, čímž se účinnost využití méněhodnotných i odpadních paliv značně snižujé.The greatest amount of heat in the other combustion apparatus is then released in the process of perfect combustion of the low-grade fuel with sufficient excess air, which provides enough oxygen to burn the noble fuel needed to obtain sufficient temperature in the sintering zone of the rotary kiln. However, the temperature of the flue gases and hot gases exiting from this afterburner has a maximum value of 900 ° C due to the temperature and softening points of the ash not exceeding (see British Patent No. 1,561,966). In this way, however, the greatest proportion of heat is released not immediately at the place of heat demand, but in said afterburner, whereby the efficiency of utilization of both low-value and waste fuels is greatly reduced.
^nedoeiettíiy odsiraHuJz^ nedoeiettíiy odsiraHuJz
Uvedeme i zařízení pro výrobu cementářského slínku sestávajícího z rotační pece, spojené kanálem plynů s disperzním kalciuačním předehřívačem a přívodu horkého vzduchu zaústěným do spodní části disperzního k8lcinačního do výrobní linky,. pod t hěraTtořem? přičemž vedeni horlav ' no do disperzního kslcinačního předehřívače v rcufně zaústění přívodu horkého vzduchu.We will also mention a device for the production of cement clinker consisting of a rotary kiln, connected by a gas channel with a dispersion calcium preheater and a hot air inlet leading to the bottom of the dispersion clinker into the production line. under t oTTor? wherein the conduit is combusted into the dispersive multipurpose preheater at the hot air inlet opening.
íačního přecjhří^a^g^ vzájemně propojených vyzněle z u^záleží v tom, že je opatřeno ge’ého plynu z generátoru je zaúatěHlavní výhoda zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že méněhodnotné palivo nebo hořlavý odpad je spalován nebo zplyňován s podstechiometrickým množstvím vzduchu a vzniklý hořlavý poloplyn je spalován teprve po přidání dodatečného - sekundárního spalovacího vzduchu přímo v místě tepelné potřeby.The main advantage of the device according to the invention is that the low-value fuel or combustible waste is burned or gasified with a substoichiometric amount of air, and the resulting combustible half-gas is burned only after the addition of additional - secondary combustion air directly at the place of heat demand.
Na výkrese je schematicky Znázorněno zařízení podle vynálezu’ v náryaném pohledu·The drawing schematically depicts a device according to the invention in a side view.
Přiložené vyobrazení představuje část zařízení pro výrobu cementářského slínku, sestávající z rotační pece % s kslcinačního předehřívače 9, do jehož zóny kalcinace je zaústěn přívod 8 horkého vzduchu od neznázorněného chladiče, spojené kanálem £ plynů, přičemž toto vsf>oÍ3Íd*tuf žha/ntz z H$. autorského os*aJŽe.*rií. ioO 0^0 je ^generátorem 1 s přívodem 2 paliva a vedením 3 plynů, které je zaústěno do kalcinační zóny předehřívače a to v rovině zaústění přívodu 8 vzduchu·The attached figure represents a portion of the apparatus for manufacturing cement clinker comprising a rotary kiln% with kslcinačního preheater 9, in which zone the calcination feed duct 8 the hot air from a not shown cooler coupled channel £ gases, said VSF> oÍ3Íd * here f Zha / NTZ from H $. copyright * aJŽe. * rií. ioO 0 ^ 0 is a generator 1 with a fuel inlet 2 and a gas line 3, which is connected to the calcining zone of the preheater at the inlet plane of the air inlet 8 ·
Zařízení pracuje tak, že.v generátoru 1 je převáděno méněhodnotné palivo na hořlavý plyn, který je zaváděn vedením 3 do kalcinační zóny, v níž ae nachází zpracovávaná surovina v disper243 717 govaném stavu spolu s horkým, vzduchem z chladiče, přičemž hořlavý plyn po sloučení s tímto horkým vzduchem se spaluje a uvolněné teplo je využito ke kalcinaci suroviny. Odpadní plyny z kalcinační zóny postupují vzhůru a po smíSení s odpadními plyny z rotační pece 2 jsou využity k předehřevu zpracovávané suroviny.The apparatus operates by converting in a generator 1 a low-grade fuel into a combustible gas, which is introduced via line 3 into a calcining zone in which the feedstock is in dispersed state along with hot air from the cooler, the combustible gas after merging with this hot air, it is burned and the heat released is used to calculate the raw material. The exhaust gases from the calcining zone are advanced and, after mixing with the exhaust gases from the rotary kiln 2, they are used to preheat the processed feedstock.
Surovina a vysokým stupněm kalcinace je zaváděna do rotační pece 2. dalšímu zpracování, přičemž dosažený stupeň kalcinace mé vliv na dosažení vyššího specifického výkonu pecní linky.The raw material and the high degree of calcination are fed into the rotary kiln 2 for further processing, the degree of calcination achieved having an effect on achieving a higher specific kiln line performance.
Toto uspořádání v jednoproudé pecní lince lze použít neven u nově navrhované linky, ale i v případech rekonstrukce, kdy je možno nahradit ušlechtilé palivo pro kalcinátor palivem méněhodnotným při zachování technologické funkce a výkonu zařízení.This single-flow furnace line arrangement can be used not only in the new proposed line, but also in cases of refurbishment where the noble fuel for the calciner can be replaced with a low-grade fuel while maintaining the technological function and performance of the plant.
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS972582A CS243717B1 (en) | 1982-12-27 | 1982-12-27 | Equipment for the production of cement clinker |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS972582A CS243717B1 (en) | 1982-12-27 | 1982-12-27 | Equipment for the production of cement clinker |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS243717B1 true CS243717B1 (en) | 1986-06-12 |
Family
ID=5446240
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS972582A CS243717B1 (en) | 1982-12-27 | 1982-12-27 | Equipment for the production of cement clinker |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS243717B1 (en) |
-
1982
- 1982-12-27 CS CS972582A patent/CS243717B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US6626662B2 (en) | System for manufacturing cement clinker | |
| US9975806B2 (en) | Plant for producing cement clinker with gasification reactor for difficult fuels | |
| RU2168687C2 (en) | METHOD OF REDUCTION OF RELEASE OF NOx FROM FURNACE PLANT | |
| PL101826B1 (en) | A METHOD OF CONDUCTING AT LEAST PARTIAL CALCINATION OF PREHEATED PULVERIZED RAW MATERIAL CONTAINING LIME AND DEVICE FOR CONDUCTING AT LEAST PARTIAL CALCINATION OF PREHEATED PULVERIZED RAW MATERIAL CONTAINING LIME | |
| US3873331A (en) | Process for fluid calcining cement raw meal | |
| CZ293619B6 (en) | Process for producing gas from waste materials and apparatus for making the same | |
| DK174194B1 (en) | Furnace systems, as well as processes for making cement | |
| US4123288A (en) | Calcination | |
| CS207342B2 (en) | Method of producing the cement clinker and device for making the same | |
| JP7229665B2 (en) | Cement clinker manufacturing method and manufacturing apparatus | |
| CZ130598A3 (en) | Process and apparatus for producing cement clinker | |
| CN103402942A (en) | Method and arrangement for burning lime mud | |
| JPS5885011A (en) | Modifying method and apparatus for fly ash | |
| JPH1160299A (en) | Modification of fly ash | |
| CS210252B1 (en) | Facility for firing the cementing raw material and similar substances | |
| CS243717B1 (en) | Equipment for the production of cement clinker | |
| CS243716B1 (en) | Equipment for the production of cement clinker | |
| CS243517B1 (en) | Equipment for cement clinker production | |
| CS245903B1 (en) | Equipment for cement clinker production | |
| CS243518B1 (en) | Equipment for the production of cement shade | |
| US4197137A (en) | Process and apparatus for calcining finely divided cement raw materials including finely divided combustible materials | |
| SU1548167A1 (en) | Method of producing cement clinker | |
| CN111981841A (en) | Dry process production line increases substantially production nitrogen reduction device | |
| CS240675B1 (en) | A method for producing oementary clinker and apparatus for carrying out the process | |
| JPS63195152A (en) | Method and apparatus for manufactuing cement from cement raw material |