CS232541B1 - Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy - Google Patents

Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy Download PDF

Info

Publication number
CS232541B1
CS232541B1 CS835334A CS533483A CS232541B1 CS 232541 B1 CS232541 B1 CS 232541B1 CS 835334 A CS835334 A CS 835334A CS 533483 A CS533483 A CS 533483A CS 232541 B1 CS232541 B1 CS 232541B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft
recess
coil
spool
stepped
Prior art date
Application number
CS835334A
Other languages
English (en)
Other versions
CS533483A1 (en
Inventor
Josef Jirasek
Zdenek Zabrodsky
Original Assignee
Josef Jirasek
Zdenek Zabrodsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Jirasek, Zdenek Zabrodsky filed Critical Josef Jirasek
Priority to CS835334A priority Critical patent/CS232541B1/cs
Publication of CS533483A1 publication Critical patent/CS533483A1/cs
Publication of CS232541B1 publication Critical patent/CS232541B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Abstract

Účelem a technickým problémem vynálezu je dodržení konstantního napětí zanášeného útku do prošlupu, které je odvozováno brzděním útkové cívky při odvíjení a pokládání útku do prošlupu po celou dobu a v celé ěířce tkaniny. Problém je řešen vybráním s odstupňovaným dnem v zanašeči pod prostorem útkové cívky, kdy vybrání s prostorem cívky je spojeno s otvorem, v němž je suvně uložen osazený čep. Na čepu je nasunuto ložisko útkové cívky. V prostoru vybrání pod odstupňovaným dnem zanašeče je osazený čep opatřen otočnou listovou pružinou. V tělese zanašeče je proti stykové ploše útkové cívky zapuštěný brzdicí kroužek, o který se brzdí útková cívka vlivem regulovatelného axiálního tlaku listové pružiny.

Description

(54) Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy
Účelem a technickým problémem vynálezu je dodržení konstantního napětí zanášeného útku do prošlupu, které je odvozováno brzděním útkové cívky při odvíjení a pokládání útku do prošlupu po celou dobu a v celé ěířce tkaniny. Problém je řešen vybráním s odstupňovaným dnem v zanašeči pod prostorem útkové cívky, kdy vybrání s prostorem cívky je spojeno s otvorem, v němž je suvně uložen osazený čep. Na čepu je nasunuto ložisko útkové cívky. V prostoru vybrání pod odstupňovaným dnem zanašeče je osazený čep opatřen otočnou listovou pružinou. V tělese zanašeče je proti stykové ploše útkové cívky zapuštěný brzdicí kroužek, o který se brzdí útková cívka vlivem regulovatelného axiálního tlaku listové pružiny.
Vynález se týká uspořádání zanaěeče 9 útkovou cívkou zanášející útek do oanovy na tkalcovských stavech s postupujícím prošlupem a hromadným zanášením útku do proělupu za sebou procházejícími zanaěeči.
Úkolem vynálezu je zanášení útků do proělupu pod konstantním napětím stejných hodnot, kde potřebné napětí útku je vyvozováno brzděním útkové cívky při odvíjení a pokládání útku « do proělupu s to po celou dobu jeho odvíjení a přes celou šířku tkaniny. Zanaěeče jsou z těchto důvodů vybavovány výstupní brzdou, která odvíjení hlavně posledního závitu útku zabrzdí. *
Dosud používané brzdy zabudovaná v zanaěeči používají např. dvě na sebe dosedající planžety. Jedno z posledních dosud známých provedení je to, že v útková cívce zanaěeSe je provedena, přlěně k její oae, dutina, v níž je umístěn zdroj brzdicí síly, např. pružina, ovládající brzdicí Sien cívky, např. kolik. Cívka je otoěně uložena na ěepu a radiálním průchozím otvorem, v němž je suvně uložen odpružený brzdicí blok, dosedající na stěnu dutiny cívky. Velikost brzdicí síly je nastavitelná stavěcím šroubem o nějž'se jedním koncem opírá válcová pružina, na jejímž druhém konci je brzdicí blok. V některých případech může být zdroj brzdicí síly daného provedení nahražen permanentním magnetem a protilehlým členem z feromagnetického materiálu.
Tyto známé systémy brzdění cívek vykazují rozptyly v hodnotách brzdění, což negativně ovlivňuje odpad útkového materiálu a poruchovost při zanášení útků. Příčinou rozdílných hodnot napětí útku při brzdění útkových cívek je převážně zanášení nečistot do prostoru uložení útková cívky a nemožnost eliminovat výrobní nepřesnosti a opotřebení dílců dodatečným jednoduchým a stabilním seřízením brzdění cívek zanašečů.
Uvedená nedostatky jsou převážně odstraněny řešením podle našeho vynálezu, jehož podstatou je vybrání s odstupňovaným dnem vytvořeným pod prostorem útková cívky v zanaěeSi, kde prostor cívky a vybráni je ve středu spojeno otvorem, v aěmž je suvně uložený osazený čep. Na čepu je před vložením do otvoru nasunuto ložisko útková cívky spodní hranou dosedající ne osazená hraně kostry cívky a se shora držené osazením čepu. Konec čepu je v prostoru vybrání pod odstupňovaným dnem opatřen otočnou listovou pružinou, která ve styku a odstupňovaným dnem brzdí útkovou cívku. Brzdná síla na útkovou cívku působí axiálně. Vnitřní prostor tělesa útková cívky je proti vnikání nečistot opatřen shora zapuštěným víčkem a ze zdola proti styková ploše útkově cívky uspořádaným brzdícím kroužkem zapuštěným v tělese zanaěeče.
Výhodoa řešeni podle našeho vynálezu je to, že vnitřní prostor uložená cívky je dokonale utěaněn proti vnikání nečistot, čímž se snižuje možnost odchylek napětí zanášeného útku. Dále axiální působení brzdicí síly je možno měnit pootáčením listové pružiny po odstupňované ploše ve vybrání a provozní opotřebení opěrné plochy možno eliminovat změnou předpětí pružiny.
Pro objasnění popisu vynálezu jsou přiloženy výkresy, kde na obr. 1 je znázorněn řez zanaěečem v čelním pohledu, kde je vyznačeno vybrání s plochou pružinou.
Zanaěeč g. je tvarově uspořádán tak, že v jeho horní části v tělese 2 d® vytvořen prostor 12 pro útkovou cívku 2 a v dolní části tělesa 2 j® ve dně 13 vytvořeno vybrání 11.
Prostor 12 a vybrání 11 v ose .a spojuje otvor χ#, jímž prochází čep χ. Útkové cívka 2 zanaěeče J. je otočně uložená v ložisku g nasunutém na čepu χ, který suvně prochází otvorem
X' v tělese 2 z®uaěeče J_. Cívka 2 je uzavřena z horní strany zanaěeče J. víkem 6 a na spodní straně tělesa 2 dosednutím stykové plochy 2 na brzdicí kroužek J. Po nasunutí ložiska g na čep χ, který je uložen v otvoru χ', má čap χ na konci zapuštěnou listovou pružinu g, které svými konci dosedá na odstupňované dno 10 ve vybráni 11 tělesa 2 zanaěeče _1_. r
Odstupňované dno 10 vybrání 11 je stupňovitě osazené pro nastavení síly útkové cívky 2 a tvoří opěru pružiny 8. čep 4 je opatřen hlavou 4 dosedající na horní čelo $ ložiska 2, jehož spodní čelo 3 dosedá na hranu 2‘, a tak je přitlačována k brzdicímu kroužku 2· Hodnota přítlačná síly a tím i hodnota brzdění cívky 2 je nastavitelná otáčením pružiny Ž3 po odatupňovanám dně 10 ve vybrání 11 tělesa £ zanaěeče J_.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (3)

1. Zanaěeč ti útkovou cívkou u víceproglupních tkacích stavů s hromadným zanášením útku do oanovy za aebou postupujícími zanaěeči vybavenými výatupní brzdou odvíjeného útku z cívky zanageče, vyznačující ae tím, že v zanaěeči (1) pod prostorem (12) útkové cívky (2) je ve dně (13) tiíleaa (5) vytvořeno vybrání (11) a odatupňovaným dnem (10), v jehož středu je do otvoru (4*), spojujícího prostor (12) a vybrání (11), suvně uložen osazený čep (4) s předem nasunutým ložiskem (3) pro držení útkové cívky (2) v tělese (5) zanaěeče (1) a na konci čepu (4) pod odatupňovaným dnám (10) vybráni (11) je uchycena pružina (8) pro brzdění útková cívky (2), přičemž vnitřní prostory v útkové cívce (2) jaou proti vnikání nečistot uzavřeny shora zapuštěným víčkem (6) a zdola brzdicím kroužkem (7) zapuštěným v tělese (5) zanaěeče (1) a uspořádaným proti stykové ploše (9) útkové cívky (2).
2. Zanaěeč útku podle bodu 1, vyznačující se tím, že odstupňovaná dno (10) vybrání (11) je stupňovitě osazené pro nastavení brzdné síly útkové cívky (2) a tvoří opěru pružiny (8).
3. Zanaěeč útku podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že pružina (8) je vzhledem k oae (a) útková cívky (2) uspořádána radiálně.
1 výkres
232 541
CS835334A 1983-07-15 1983-07-15 Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy CS232541B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835334A CS232541B1 (cs) 1983-07-15 1983-07-15 Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835334A CS232541B1 (cs) 1983-07-15 1983-07-15 Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS533483A1 CS533483A1 (en) 1984-06-18
CS232541B1 true CS232541B1 (cs) 1985-01-16

Family

ID=5398044

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS835334A CS232541B1 (cs) 1983-07-15 1983-07-15 Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232541B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS533483A1 (en) 1984-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69612989T2 (de) Vorrichtung und verfahren zum steuern der garnspannung
DE69017641T2 (de) Schussfadenzubringer für Greifer- und Projektilwebmaschinen.
CS232541B1 (cs) Zanaieč a útkovou cívkou u vícsprošlupních tkacích stavů s hromadným zanášením útků do osnovy
CZ283061B6 (cs) Zanášeč útku pro tkalcovský stav
US6006794A (en) Device to block weft yarn during cutting on a weft feeder
US3075560A (en) Guide for the weft thread inserting means in a loom for weaving and method of makingsame
US2624370A (en) Thread clamp
GB1133111A (en) Improvements in or relating to a method for filling loom shuttles with cut-to-lengthpieces of weft
US3034540A (en) Filling carrier for shuttleless looms
US2288960A (en) Shuttle eye
US3561498A (en) Loom fringe motion
US1518631A (en) Picker rod
US5271435A (en) Weft feeder with bristle containing stopping pin cavity
US2057127A (en) Threading eye for shuttles
US2119611A (en) Yarn tension
US2027752A (en) Loom shuttle structure
EP1094138B1 (en) Anti-balloon device for textile loom weft feeders
US2948303A (en) Spring guide box front for loom shuttle box
US2643831A (en) Yarn tension
US2350307A (en) Automatic loom shuttle
EP4579017A1 (en) Weft feeder with adjustable-diameter drum for weaving looms, comprising an electromagnet unit controlling the weft thread release equipped with a quick-release device to adjust and fix its working position
US3016927A (en) Filling carrier for shutterless looms
DE844531C (de) Rollfilmspule
US1278732A (en) Feeler-motion for looms.
EP0453032A1 (en) A method and device for (re) establishing the yarn course between a yarn source and a yarn consuming device