CS232229B1 - Zapojení k zamezení saturace zesilovače - Google Patents

Zapojení k zamezení saturace zesilovače Download PDF

Info

Publication number
CS232229B1
CS232229B1 CS6083A CS6083A CS232229B1 CS 232229 B1 CS232229 B1 CS 232229B1 CS 6083 A CS6083 A CS 6083A CS 6083 A CS6083 A CS 6083A CS 232229 B1 CS232229 B1 CS 232229B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
input
inputs
counter
bits
converter
Prior art date
Application number
CS6083A
Other languages
English (en)
Inventor
Tomas Papirek
Josef Pones
Petr Vasina
Original Assignee
Tomas Papirek
Josef Pones
Petr Vasina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomas Papirek, Josef Pones, Petr Vasina filed Critical Tomas Papirek
Priority to CS6083A priority Critical patent/CS232229B1/cs
Publication of CS232229B1 publication Critical patent/CS232229B1/cs

Links

Landscapes

  • Analogue/Digital Conversion (AREA)

Abstract

Vynález se týká zapojení digitálních obvodů na vstupu D/A převodníku zabraňující saturaci výkonových zesilovačů. Podstatou vynálezu je zapojení čítače, který je řízen komperátorem, který komparuje vstupní signál a signál z výstupu čítače. Toto zapojení ovládá digitální vstup D/A převodníku, jehož výstup řídí výkonový zesilovač. Zapojení je určeno pro vektorové vychylovací systémy.

Description

Vynález se týká zapojení k zamezení saturace zesilovače.
Při digitálním řízení velikosti proudu v indukčnosti pomocí digitálně analogových převodníků a zesilovače, například při magnetickém vychylování elektronového svazku je nebezpečí, že při velké změně vstupní digitální hodnoty dojde na určitou dobu k saturaci zesilovače, kdy zesilovač nepracuje ve své lineární oblasti charakteristiky. Po skončení přechodového děje na výstupu převodníku se zesilovač zotavuje po dobu, která může být podstatně delší než doba přechodového děje a teprve po této době dosáhne výstupní proud zesilovače požadovanou hodnotu. Tím dochází k tomu, že skutečná ustalovací doba zesilovače po velkém skoku je podstatně delší než teoreticky dosažitelná hodnota. Proto jsou do zesilovače často vřazovány obvody zabraňující jeho saturaci. Jejich nevýhodou je však to, že zpravidla zmenšují dosažitelnou rychlost změny výstupního signálu, závislou na čase, přesnost, a stabilitu.
Tyto nevýhody odstraňuje zapojení k zamezení saturace zesilovače, vyznačené tím, že vstup zesilovače je spojen s výstupem šestnáctibitového D/A převodníku, jehož prvních osm vstupů pro bity s nižší váhou je spojeno s prvními osmi vstupy pro bity s nižší váhou šestnáctibitového vstupu, jehož druhých osm vstupů pro bity s vyšší váhou je spojeno s prvními osmi vstupy komparátoru, jehož druhých osm vstupů je spojeno jednak s druhými osmi vstupy pro bity s vyšší váhou šestnáctibitového D/A převodníku a jednak s osmi výstupy čítače, jehož hodinový vstup je spojen s generátorem a dalšími dvěma vstupy se dvěma výstupy komparátoru.
- 2 232 229
Hlavní předností zapojení dle vynálezu je skutečnost, že velká změna digitálního údaje na vstupu D/A převodníku se přenese na výstup D/A převodníku aproximována postupně malými změnami výstupního signálu na výstupu D/A převodníku,a tím buzený zesilovač se nikdy nedostane do saturace a jeho ustalovaci doba na vysokou přesnost je kratší.
Vynález blíže objasní přiložený výkres, na kterém je naznačeno blokové schéma. Vstup £ pro šestnáctibitový signál je rozdělen na dvě osmibitové části, přičemž osm prvních vstupů obsahujících bity s nižší váhou je spojeno přímo s osmi vstupy s nejnižší váhou šestnáctibitového převodníku 2, Druhých osm vstupů s vyšší váhou je spojeno s prvními osmi vstupy £ osmibitového komparétoru 4» jehož druhých osm vstupů 8 je spojeno s osmi výstupy 14 čítače £ a současně s osmi vstupy 16 pro bity s nejvyšší váhou šestnáctibitového D/A převodníku 2,. Hodinový vstup 11 čítače £ je připojen ke generátoru 6 hodinového signálu o požadovaném kmitočtu. První vstup 12 čítače £ uvolňující čítání je spojen s prvním výstupem komparétoru 4> který ohlašuje rovnost obou vstupních osmibitových signálů. Druhý vstup čítače £ určuje směr čítání a je spojen s druhým výstupem 10 komparétoru 4·
Za provozu pracuje zapojení takto: Předpokládejme nejprve, že vstupní signál na obou osmibitových vstupech £, 8 komparátoru 4 niá stejnou binární hodnotu. V tom případě má první výstup £ komparétoru 4 označující rovnost takovou hodnotu, že prvním vstupem 12 čítače £ je blokováno čítání hodinových pulsů přiváděných na hodinový vstup 11 čítače £. V tomto stabilním stavu zůstane zapojení tak dlouho, pokud se nezmění horních osm bitů s vyšší váhou na vstupu £. Jestližapia vstupu £ změní signál například tak, že horních osm bitů zvětší svou binární hodnotu, změní se hodnoty na obou výstupech £,. 10 komparétoru 4j přiváděných na vstupy £2, 13 čítače £ tak, že první vstup £2 povolí čítání vstupních hodinových impulsů a druhý vstup 13 nastaví směr čítání tak, že čítač 4 Citů směrem vpřed. Tento stav je zachován až do okamžiku, kdy dojde k rovnosti obou signálů na vstupech £, 8 komparétoru 4· V tomto okamžiku se změní stav na prvním výstupu £ komparétoru 4,a tím i na prvním vstupu £2 čítače £, čímž se zastaví čítání. Jestliže horních osm bitů
- 3 232 229 na vstup J se změní tak, že jejich binární hodnota se zmenší, probíhá celý proces s tím rozdílem, že druhý vstup 13 čítače 2 má takovou hodnotu, že čítač 2 čítá vzad. V klidovém stavu je tedy informace přiváděná na vstupy 16 s větší váhou D/A převodníku J2 rovna informaci v horních osmi bitech na vstupu J.
Po změně vstupního signálu se bude informace na vstupech 16 D/A převodníku 15 měnit postupně s krokem rovným 1/256 celého rozsahu tak dlouho, až je znovu dosaženo rovnosti. Rychlost změny těchto, kroků určená kmitočtem generátoru 6 je nastavena tak, aby byl zesilovač J mezi jednotlivými skoky v ustáleném stavu. Tím je dosaženo toho, že při libovolné skokové změně vstupního signálu je zesilovač J vždy v lineární oblasti své přenosové charakteristiky. Ustálení celého obvodu -lze navíc sledovat na prvním výstupu 2 komparátoru J, který označuje rovnost vstupního a výstupního signálu čítače 2·
Zapojení je možno použít všude tam, kde proud cívkou je přes zesilovač a D/A převodník řízen digitálním údajem a kde tento údaj mění skokově svoji hodnotu o velkou část celého rozsahu, jak je tomu například v magnetickém vychylovacím systému elektronového litografu s vektorovým řízením výchylky, případně ve vektorových zobrazovacích systémech.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    232 229
    Zapojení k zamezení saturace zesilovače, vyznačené tím, že vstup zesilovače (3) je spojen s výstupem šestnáctibitového D/A převodníku (2), jehož prvních osm vstupů (15) pro bity s nižší váhou je spojeno s prvními osmi vstupy pro bity s nižší váhou šestnáctibitového vstupu (1), jehož druhých osm vstupů pro bity s vyšší váhou je spojeno s prvními osmi vstupy (7) komparátoru (4), jehož druhých osm vstupů (8) je spojeno jednak s druhými osmi vstupy (16) pro bity s vyšší váhou šestnáctibitového D/A převodníku (2) a jednak s osmi výstupy čítače (5), jehož hodinový vstup (11) je spojen s generátorem (6) a dalšími dvěma vstupy (12, 13) se dvěma výstupy (9, 10) komparátoru (6).
CS6083A 1983-01-05 1983-01-05 Zapojení k zamezení saturace zesilovače CS232229B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS6083A CS232229B1 (cs) 1983-01-05 1983-01-05 Zapojení k zamezení saturace zesilovače

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS6083A CS232229B1 (cs) 1983-01-05 1983-01-05 Zapojení k zamezení saturace zesilovače

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS232229B1 true CS232229B1 (cs) 1985-01-16

Family

ID=5332107

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS6083A CS232229B1 (cs) 1983-01-05 1983-01-05 Zapojení k zamezení saturace zesilovače

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232229B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3877023A (en) Antiglitch digital to analog converter system
EP0458524B1 (en) An analog to digital converter
GB1504897A (en) Method for through connection check in digital data systems
GB1404393A (en) Non-linear digital-to-analogue converter for servo circuit
US3795900A (en) Multifunction audio digitizer
GB2060293A (en) Analogue to digital converter system with an output stabilizing circuit
CS232229B1 (cs) Zapojení k zamezení saturace zesilovače
GB843723A (en) Electrical comparator network
US4334281A (en) Command generation system for generating a smooth command signal
US5229771A (en) Analog to digital converter for converting multiple analog input signals to corresponding digital output signals during one conversion cycle
US5298868A (en) Gain control amplifier
GB1519607A (en) Digital control of a loudspeaking telephone system
US5155388A (en) Logic gates with controllable time delay
JPH0547006B2 (cs)
US4380006A (en) Linear interpolator
JPH03216023A (ja) A/d変換器
JPS5513583A (en) Analogue-digital converter circuit
US4896284A (en) Semiconductor integrated circuit for multiplying analog and digital values
RU2818233C1 (ru) Индикаторный гиростабилизатор
GB2098420A (en) Conversion between analogue and digital signals
EP0117357A3 (en) Digital signal composing circuits
SU1156247A1 (ru) Преобразователь код-напр жение
SU1550433A1 (ru) Преобразователь амплитудного значени трехфазного напр жени в цифровой код
SU1583317A1 (ru) Рельсова цепь
EP0177909A3 (en) Digital-to-analog converter