CS231824B1 - Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení - Google Patents
Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení Download PDFInfo
- Publication number
- CS231824B1 CS231824B1 CS823912A CS391282A CS231824B1 CS 231824 B1 CS231824 B1 CS 231824B1 CS 823912 A CS823912 A CS 823912A CS 391282 A CS391282 A CS 391282A CS 231824 B1 CS231824 B1 CS 231824B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- cylinder
- template
- axis
- measuring
- coordinate
- Prior art date
Links
Landscapes
- A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
- Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
Abstract
Zařízeni je určeno pro odměřování a/nebo zakreslování souřadnic ve dvou osách i s předlohy pomocí dvou inkrementálních rotačních snímačů. Předloha je připevněna na válci a přímo s jejího povrchu se odvalováním odměřuje souřadnice Y. Vozík s ukazatelem záměrného bodu a kreslicí hlavou se pohybuje nad válcem a odvalováním se měří souřadnice X. Pohybem válce v ose Y a posuvem vozíku v ose X je možná kterýkoliv bod na předloze zaměřit a/nebo zakreslit a odměřit jeho souřadnice. Zařízení je levné a je možno je konstruovat pro libovolné rozměry předloh, s výhodou je lze použít při výrobS ploSných spojů.
Description
(54) Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení
Zařízeni je určeno pro odměřování a/nebo zakreslování souřadnic ve dvou osách i s předlohy pomocí dvou inkrementálních rotačních snímačů. Předloha je připevněna na válci a přímo s jejího povrchu se odvalováním odměřuje souřadnice Y. Vozík s ukazatelem záměrného bodu a kreslicí hlavou se pohybuje nad válcem a odvalováním se měří souřadnice X. Pohybem válce v ose Y a posuvem vozíku v ose X je možná kterýkoliv bod na předloze zaměřit a/nebo zakreslit a odměřit jeho souřadnice. Zařízení je levné a je možno je konstruovat pro libovolné rozměry předloh, s výhodou je lze použít při výrobS ploSných spojů.
Vynález se týká zařízení pro přesná odměřování souřadnic ve dvou osách, zejména pro odměřování souřadnic předloh plodných spojů, které souřadnice z předlohy nejen odměří a zapíše do pamštl, ale také je schopno je zpětně z paměti i do téže předlohy zakreslit.
Dosud známá zařízení pro odměřování souřadnic ve dvou osách, kupříkladu odrašřovací rámy pro snímání souřadnic předloh plošných spojů, řeší problém odměřování různými metodami. Používá se odměřování induktivní, kde záměrné zařízení určí souřadnice záměrného bodu pomocí průseSíku dvou vodičů ze sítě vodiěů vedoucích ve dvou osách po celá ploše odměřovacího zařízení, nebo inkrementálními pravítky, u kterých jsou pomocí jezdců snímány Impulsy v celám rozsahu obou os. Oba způsoby jsou pro vysoké pořizovací náklady nevýhodná.
Snímání souřadnic rotaSními inkrementálními snímači se pro jednoduchost, spolehlivost a širokou volbu rozlišovací schopnosti používá nejčastšji. Snímače se uvádějí v činnost bu8 odvíjením ocelového pásu nebo lanka na hřídeli, nebo odvelováním pastorku po hřebenu. Nevýhodou lankového řešení je poruchovost a nepřesnost systému a odměřování odvalovánlm pastorku po hřebenu vyžaduje vysoce přesná, tuhá, a tudíž nákladné mechanická řešení a používá se např. u numericky řízených obráběcích strojů.
Na popisovaných odměřovaclch zařízeních pak při výrobě plošných spojů programátor postupně bod po bodu sejme návrh plošného spoje s předlohy na děrnou nebo magnetickou pásku. Z tohoto záznamu se na dalším pracovišti provede nejprve kontrolní kresba, a to buá na speciálním kreslicím zařízení, nebo na stroji, který je určen ke zhotovování matric plošných spojů. Porovnáním kontrolní kresby s návrhem se zjišťuje úplnost záznamu. Vyskytne-li se chyba, pak programátor doplní nebo opraví záznam a opět se provede kontrolní kresba až do dosažení bezchybného záznamu, ze kterého se vyrobí finální matrice plošného spoje.
Nevýhodou tohoto postupu je, že programátor nemá přímou kontrolu svá práce, je odkázaný na jiná pracoviště, která provádí kontrolní kresby, a proces až do dosažení úplného a bezchybného záznamu je zdlouhavý a těžkopádný.
Uvedené nevýhody odstraňuje sdružená odměřovací a kreslicí zařízení dle vynálezu, sestávající z rotačního válce k upevnění předlohy a z lože s vozíkem, které je rovnoběžné s osou válce. Válec je spojen s měrným kolem inkrementálního rotačního snímače pro odečet souřadnice Y třecím převodem, dále je spojen s pohonnou jednotkou válce. Na vozíku jsou připevněny ukazatele záměrného bodu, kreslicí hlava, pohonná jednotka vozíku a inkrementální rotační snímač pro odečet souřadnice X. Jeho měrné kolo je spojeno s ložem třecím převodem·
Sdružená odměřovací a kreslicí zařízení se spojuje s pamětí.
Hlavní výhoda sdruženého odměřovacího a kreslicího zařízení podle tohoto vynálezu spočívá v tom, že při odměřování je použito místo nákladných převodů levná odvalování měrných kol, a to v ose X po povrchu lože a v ose Y přímo po povrchu předlohy. Tím je odstraněna chyba vlivem měnícího se obvodu při různých tloušťkách podkladového materiálu, na kterém je kreslena předloha, a zařízení se konstrukčně i výrobně podstatně zjednodušuje, bez újmy na dostatečná přesnosti v obou osách. Nadto schopnost zařízení i do téže předlohy zpětně záznam zakreslit umožňuje na jediném pracovišti odměřovat i provádět okamžitou optickou kontrolu záznamu.
Na přiloženém výkresu je znázorněn příklad provedení sdruženého odměřovacího a kreslicího zařízení podle vynálezu. Ne rotačním válci J. je připevněna předloha 8, po která se odvaluje měrná kolo 2 inkrementálního rotačního snímače J pro odečet souřadnice Y, který vysílá definovaný počet impulsů na jednu otáčku, a celkový počet impulsů od zvoleného nulového bodu udává souřadnici Y. Nad rotačním válcem 1 po loži £ se volně posouvá vozík Po loži £ se odveluje měrná kolo Z inkrementálního rotačního snímače š. pro odečet souřadnice X, který vysílá definovaný počet impulsů na jednu otáčku, a celkový počet impulsů od zvoleného nulového bodu udává souřadnici X. Ukazatel 2 záměrného bodu a kreslicí hlava 10 jsou při3 pevněny na vozíku 5· Pohyb válce J, v ose Y e posuv vozíku % v ose X zajiátují pohonná jednotka 11 vozíku 2 a pohonná jednotka 12 válce i· Pohybem válce J. a posuvem vozíku í je možná zaměřit kterýkoliv bod na předloze 8, odměřit jeho souřadnice nebo jej na předlohu 8 zakreslit, a to i zpětně.
Přednosti nového konstrukčního řešení sdruženého odměřovacího a kreslicího zařízení f podle tohoto vynálezu jsou ve způsobu odvalování měrných kol v obou osách, v jednoduchém konstrukčním uspořádání, v malých rozměrech a nízkých výrobních nákladech a v úspoře času i pracovníků obsluhy.
Zařízení je možno konstruovat pro libovolné rozměry předloh a je použitelné ve všech oborech, které vyžadují přesné odměřování souřadnic ve dvou osách s předlohy, kupříkladu při odměřování souřadnic plošných spojů.
Claims (1)
- řU DUÍ 1 VYNÁLEZUSdružené odměřovací a kreslicí zařízení, sestávající z rotačního válce k upevnění předlohy a s osou válce rovnoběžného lože s vozíkem, vyznačené tím, že válec (1) je spojen β měrným kolem (2) inkrementálního rotačního snímače (3) pro odečet souřadnice Y třecím pře vodem a s pohonnou jednotkou (12) válce (1), a na vozíku (5) jsou připevněny ukazatel (9) záměrného bodu, kreslicí hlava (10), pohonná jednotka (11) vozíku (5) a inkrementální rotační snímač (6) pro odečet souřadnice X, jehož měrné kolo (7) je spojeno s ložem (4) třecím' převodem.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS823912A CS231824B1 (cs) | 1982-05-27 | 1982-05-27 | Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS823912A CS231824B1 (cs) | 1982-05-27 | 1982-05-27 | Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS391282A1 CS391282A1 (en) | 1984-05-14 |
| CS231824B1 true CS231824B1 (cs) | 1984-12-14 |
Family
ID=5380567
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS823912A CS231824B1 (cs) | 1982-05-27 | 1982-05-27 | Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS231824B1 (cs) |
-
1982
- 1982-05-27 CS CS823912A patent/CS231824B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS391282A1 (en) | 1984-05-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4587622A (en) | Method and apparatus for determining and correcting guidance errors | |
| GB2052746A (en) | Method and a testing instrument for testing the tooth flank profiles of large diameter toothed wheels | |
| ATE55184T1 (de) | Inkrementale laengen- oder winkelmesseinrichtung. | |
| Zhang | A study on the Abbe principle and Abbe error | |
| CN110360959A (zh) | 一种用于大型精密轴类零件的视觉检测系统 | |
| CN105758317A (zh) | 一种可加工软质材料的三坐标测量机 | |
| CN105157583A (zh) | 一种车轴轴颈长度测量系统 | |
| US3698817A (en) | Method and apparatus for manufacturing reference scales | |
| CS231824B1 (cs) | Sdružené odměřovací a kreslicí zařízení | |
| CN107957254A (zh) | 测量数控机床工作台瞬时运动中心的实验装置与确定方法 | |
| CN208276615U (zh) | 一种基于带状激光传感器的主轴动态精度检测装置 | |
| CN208937021U (zh) | 地形模型自动测量装置 | |
| CN2872297Y (zh) | 基于图像法的大直径非接触式测量仪 | |
| US4574483A (en) | Measurement of degree of offset of attachment position of drafting pen in coordinate plotter | |
| JPS60218007A (ja) | 物体形状の非接触倣い測定法 | |
| JP2008524576A (ja) | 直定規の直線度測定のための順次式マルチプローブ法 | |
| WO2019144254A1 (zh) | 一种数控机床直线轴转角误差快速检测方法 | |
| CN108917556A (zh) | 一种基于铣床定位的物体弯曲角度的测量方法 | |
| JPH02291911A (ja) | 車両ボディの位置測定装置 | |
| CN2518078Y (zh) | 电子数显角度半径测量装置 | |
| JPH0725610Y2 (ja) | 芯出し用測定装置 | |
| JPH10206144A (ja) | ロール径測定方法及びその装置 | |
| RU78721U1 (ru) | Устройство определения показателей точности при токарной обработке | |
| SU1028999A1 (ru) | Способ контрол зубчатых колес на зубо- и шлицешлифовальных станках и устройство дл его осуществлени | |
| CN1016273B (zh) | 微机型四坐标万工显测量系统 |