CS231040B1 - Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou - Google Patents

Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou Download PDF

Info

Publication number
CS231040B1
CS231040B1 CS831832A CS183283A CS231040B1 CS 231040 B1 CS231040 B1 CS 231040B1 CS 831832 A CS831832 A CS 831832A CS 183283 A CS183283 A CS 183283A CS 231040 B1 CS231040 B1 CS 231040B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
magnesium
sulfur dioxide
sulphite
hydrogen chloride
chloride
Prior art date
Application number
CS831832A
Other languages
English (en)
Other versions
CS183283A1 (en
Inventor
Zdenek Jerman
Stanislav Najmr
Stanislav Skrna
Josef Vejvoda
Jaroslav Kralicek
Original Assignee
Zdenek Jerman
Stanislav Najmr
Stanislav Skrna
Josef Vejvoda
Jaroslav Kralicek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Jerman, Stanislav Najmr, Stanislav Skrna, Josef Vejvoda, Jaroslav Kralicek filed Critical Zdenek Jerman
Priority to CS831832A priority Critical patent/CS231040B1/cs
Publication of CS183283A1 publication Critical patent/CS183283A1/cs
Publication of CS231040B1 publication Critical patent/CS231040B1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F5/00Compounds of magnesium
    • C01F5/26Magnesium halides
    • C01F5/30Chlorides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F5/00Compounds of magnesium
    • C01F5/02Magnesia
    • C01F5/06Magnesia by thermal decomposition of magnesium compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Podle vynálezu ee siřičitá» hořečnatý rozpustí v chlorovodíku v přibližní ste- chiometrlckám poměru, vzniklý koncentrovaný plynný oxid siřičitý se zpracuje např. na kyselinu sírovou. Roztok se zahustí na obsah 10 až 46 > hmotnosti MgCl, a tepelní se rozloží za vzniku oxidu ho- řečnatého, který je produktem, a chlorovodík sp vrátí do procesu. Navržený způsob je zejména výhodný, použij e-1‘1 se siřičitan hořečnatý rafinovaný.

Description

při odsiřování spalin magnesitovou metodou
Podle vynálezu ee siřičitá» hořečnatý rozpustí v chlorovodíku v přibližní stechiometrlckám poměru, vzniklý koncentrovaný plynný oxid siřičitý se zpracuje např. na kyselinu sírovou. Roztok se zahustí na obsah 10 až 46 > hmotnosti MgCl, a tepelní se rozloží za vzniku oxidu hořečnatého, který je produktem, a chlorovodík sp vrátí do procesu.
Navržený způsob je zejména výhodný, použij e-1‘1 se siřičitan hořečnatý rafinovaný.
Siřičitan hořečnatý je meziproduktem u magnezitového způsobu odsiřování spalin. Je znám způsob jeho dalšího zpracováni tepelným rozkladem na oxid hořečnatý a oxid siřičitý, z kterého se oxid hořečnatý zpravidla vrací do absorpční operace a oxid siřičitý se zpracovává na kyselinu sírovou. Nevýhodou tohoto způsobu je pomšrnč vysoká teplota tepelného rozkladu (min. 900 °C), částečný vznik síranu hořečnatého znečišťujícího oxid hořečnatý a nízká koncentrace oxidu siřičitého (8 ež 12 Ϊ).
Vysoká teplota rozkladu snižuje resktivnost oxidu hořečnatého při absorpci kysličníku siřičitého a nízká koncentrace kysličníku siřičitého z tepelného rozkladu siřičitanu hořečnatého vyžaduje zpracování np kyselinu sírovou v místě, kde se tepelný rozklad siřičitanu provádí, zpravidla přímo u zdroje exhalaci kysličníku siřičitého.
Je znám způsob zpracování siřičitanu hořečnatého kyselinou dusičnou na roztok dusičnanu hořečnatého a oxid siřičitý. Nevýhodou tohoto způsobu je nebezpečí redukce kyseliny dusičné siřičitanem při nedodržení přesných podmínek reakce a to, že tentoproces má použití jen pro výrobu roztoku dusičnanu hořečnatého a pro výrobu vgžové kyseliny eírová.
Je znám dále způsob zpracování siřičitanu hořečnBtáho, vznikajícího při odsiřování spalin, založený na jeho oxidaci vzduchem na roztok síranu hořečnatého, který se srážením roztokem chloridu vápenatého přemění na roztok chloridu hořečnatého a síran vápenatý; po oddělení sraženiny síranu vápenatého ee roztok chloridu hořečnatého vyeráží vápenným mlékem, případně suspenzí páleného dolomitu, odfiltrovaný hydroxid hořečnatý ae zpracuje na oxid hořečnatý kalcinaci a filtrát, roztok chloridu nápenatého, se vrací do proeeau.
Hlavní nevýhodou tohoto procesu je velká množství vedlejšího výrobku, síranu vápenatého, který ee musí buJ ukládat na skládku nebo zpracovávat na málohodnotnou sádru, takže se zachycený kysličník siřičitý dostatečně nszhodnotí. Delší nevýhodou je znečištění vyrobeného kysličníku hořečnatého vápníkem a sírany a v neposlední řadě velká složitost procesu.
VýSe uvedená nedostatky nemá způsob podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, ie se siřičitan hořečnatý rozkládá, nejlépe kontinuálně, chlorovodíkem, kyselinou chlorovodíkovou nebo eměeí chlorovodíku s vodní parou v moléraím poměru chlorovodík : siřičitan hořečnatý 1,9 až 2,05, nejlépe 1,95 až 2, oxid siřičitý po oddělení vodní páry se zpracuje na kapalný nebo plynný oxid siřičitý, případně na kyselinu sírovou a roztok chloridu hořečnatého se po desorpcl rozpuštěného oxidu siřičitého a' případně zahuštění ne koncentraci 10 až 46 % hmotnosti chloridu hořečnatého, nejlépe 30 až 35 % hmotnosti chloridu hořečnatého, podrobí pyrolytlckému rozkladu na oxid hořečnatý a plynnou směs vodní páry s chlorovodíkem, která se znovu použije k rozkladu siřičitanu hořečnatého.
Siřičitan hořečnatý lze použit ve formě hexahydrátu, trihydrátu, případně ve formě částečně dehydratované nebo naopak i ve formě vlhkých krystalů. Voda vnášená do procesu siřičitanem hořečnatým a spalinami při pyrolytickém rozkladu chloridu hořečnatého.ee odstraňuje při zahušťování roztoku chloridu hořečnatého nebo při zpracováni kondenzátu z desorpce oxidů siřičitého z roztoku chloridu hořečnatého e kondenzátu po pyrolytickém štěpení roztoku chloridu hořečnatého.
lyrolytický pochod vyjádřený rovnicí
MgCl2(aq) + HgOťg) » MgO(s) + 2 HCl(g) + vodní pára z (eq) je znám a je technicky zvládnutý. Vyžaduje nižěí teplotu (cca 700 °C) než tepelný rozklad siřičitanu hořečnatého a má proto předpoklady pro výrobu dobře reaktivního oxidu hořečnatého. Čistota oxidu hořečnatého závisí předeviím ns čistotě zpracovávaného siřičitanu hořečnatého. Zvláště výhodný je způsob podle vynálezu pro zpracování nikoliv surového siřičitanu hořečnatého z absorpce kysličníku siřičitého, nýbrž po jeho částečné rafinaci (např. ne principu gravitační separace krystalů hexehydrátu siřičitanu hořečnatého od pev ných nečistot) nebo úplné rafinaci (např. podle AO 209 952), protože pak se při reakci s kyselinou chlorovodíkovou získá čistý roztok chlorodu hořečnatého.
Kysličník hořečnatý získaný zpracováním rafinovaného siřičitanu hořečnatého má také z důvodu nižšího obsahu jiných oxidů lepěí rehktivnost při absorpci kysličníku siřičitého než čistý kysličník hořečnatý.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že usnadňuje výrobu technického i čistého oxidu hořečnatého při odsiřování spalin, protože k absorpci oxidu siřičitého lze použít pálený přírodní magnezit a získaný oxid hořečnatý z procesu vystupuje pak jako výrobek. Výhodný je postup podle vynálezu také proto, že se může vyrábčt kapalný oxid siřičitý a pak není nutno budovat výrobnu kyseliny sírové v místi, kde oxid siřičitý se z exhálecl zachycuje nebo kde se siřiřiten hořečnatý zpracovává.
Přikladl
Ke 40 g hexehydrátu siřičitanu hořečnatého bylo za míchání přidáni postupní 76,3 g kyseliny chlorovodíkové (18 % hmotnosti HC1). Z původních 25 °C klesla teplota po smísení na 10 °C s uvolnilo se 2 g SO?. Roztok byl pak zahříván za míchání až na 100 °C. Uvolnilo se dalčích 10 g S02 a 5,4 g vodní páry a získalo se 98,7 g roztoku chloridu hořečnatého o koncentraci 17,9 % hmotnosti MgClg a 0,1 % hmotnosti SOg.
Příklad 2
K 31,3 g trihydrátu siřičitanu hořečnatého bylo za mícháni přidáno postupně 76 g kyseliny chlorovodíkové (18 % hmotnosti). Z původních 25 °C klesla teplota po smísení na 17 °C a uvolnilo se 6,5 g SOg. Roztok byl pak zahříván za míchání až na 100 °C. Uvolnilo se dalších 5,5 g SO2 a 5 g vodní páry se získalo se 90,3 g roztoku chloridu hořečnatého o koncentraci 20 % hmotnosti MgClg a 0,1 % hmotnosti SOg. Roztok chloridu hořečnatého byl pak dále zahříván až na teplotu varu 110 °C. Získalo se 80,9 g roztoku chloridu hořečnatého o koncentraci 22,3 % hmotnosti KgClg a 0,01 % hmotnosti SOg.
pSeDMĚT VYNÁLEZU

Claims (1)

  1. Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého vznikajícího při odsiřování spalin magnezitovou metodou vyznačený tím, že se siřičitan hořečnatý rozkládá, s výhodou kontinuálně, chlorovodíkem, kyselinou chlorovodíkovou nebo směsí chlorovodíku s vodní parou, přičemž molárnl poměr chlorovodíku ku siřičitanu hořečnatému je 1,9 až 2,05, výhodně 1 ,95 až 2, oxid siřičitý po oddělení vodní páry se zpracuje na kapalný oxid siřičitý nebo plynný oxid siřičitý, případně kyselinu sírovou a roztok chloridu hořečnatého se po desorpci rozpuštěného oxidu siřičitého a případném zahuštění na koncentraci 10 sž 46 % hmotnosti chloridu hořečnatého, s výhodou 30 až 35 % hmotnosti chloridu hořečnatého, podrobí pyrolytickému rozkladu na oxid hořečnatý a plynnou směs vodní páry s chlorovodíkem, která se znovu použije k rozkladu siřičitanu hořečnatého.
CS831832A 1983-03-16 1983-03-16 Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou CS231040B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831832A CS231040B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831832A CS231040B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS183283A1 CS183283A1 (en) 1984-02-13
CS231040B1 true CS231040B1 (cs) 1984-09-17

Family

ID=5353675

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS831832A CS231040B1 (cs) 1983-03-16 1983-03-16 Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS231040B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS183283A1 (en) 1984-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3919394A (en) Process for the removal of oxides of sulfur from a gaseous stream
KR20070099669A (ko) 산화마그네슘의 제조 방법
US3784680A (en) Cyclical process for recovery of elemental sulfur from waste gases
US4100254A (en) Industrial process of preparing magnesia of high purity
EP1089939B1 (en) Method of processing sulfur-containing materials derived from flue gas desulfurization or other sources
US3961021A (en) Method for removing sulfur dioxide from combustion exhaust gas
US5324501A (en) Method for the preparation of low-chloride plaster products from calcium-containing residues of flue-gas purification plants
CS231040B1 (cs) Způsob zpracování siřičitanu hořečnatého, vznikajícího při odsiřování spalin magnesitovou metodou
US4124683A (en) Recovery of magnesium from magnesium silicates
US2216402A (en) Method of producing pure magnesium compounds
RU2006456C1 (ru) Способ получения элементарной серы
DE2107844A1 (de) Verfahren zur großtechnischen Gewin nung von Magnesiumoxyd hoher Reinheit
US3679362A (en) Process for making magnesium oxide or hydroxide from magnesium containing raw materials
ITMI950357A1 (it) Processo di abbattimento di so2 dai gas che la contengono con produzione diretta di zolfo elementare
Seil et al. Study of literature on separation of magnesia from lime in dolomite and similar materials
GB1038382A (en) Process of treating waste gases containing gaseous sulfur dioxide
SU947032A1 (ru) Способ получени двуокиси серы и портландцемента
DE102010036804A1 (de) Verfahren zum Entschwefeln eines Fluids und Verfahren zum Betreiben eines Kohleverbrennungssystems
US2176444A (en) Process of preparing aluminates
GB2169887A (en) A process for removing gaseous sulphur compounds, such as sulphur dioxide, from the flue gases of a furnace
US3357787A (en) Production of magnesium carbonate and magnesia
RU2042623C1 (ru) Способ переработки щелочных сульфатно-тиосульфатных растворов
US740364A (en) Process of making alumina and by-products.
CS225767B1 (en) The purification of magnesium raw materials
US2776191A (en) Process for the production of magnesium oxide from ores containing magnesium sulfate