CS230790B1 - Spalovací komora fluidního ohniště - Google Patents

Spalovací komora fluidního ohniště Download PDF

Info

Publication number
CS230790B1
CS230790B1 CS831088A CS108883A CS230790B1 CS 230790 B1 CS230790 B1 CS 230790B1 CS 831088 A CS831088 A CS 831088A CS 108883 A CS108883 A CS 108883A CS 230790 B1 CS230790 B1 CS 230790B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
combustion chamber
sided
fluidized bed
nose
bed reactor
Prior art date
Application number
CS831088A
Other languages
English (en)
Other versions
CS108883A1 (en
Inventor
Miroslav Kubart
Original Assignee
Miroslav Kubart
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Kubart filed Critical Miroslav Kubart
Priority to CS831088A priority Critical patent/CS230790B1/cs
Publication of CS108883A1 publication Critical patent/CS108883A1/cs
Priority to BG6398884A priority patent/BG45655A1/xx
Priority to SU847773284A priority patent/SU1291788A1/ru
Publication of CS230790B1 publication Critical patent/CS230790B1/cs

Links

Landscapes

  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)

Abstract

Spalovací komora fludního ohniště pravoúhlého průřezu je použitelná jak pro dvoustupňové, tak jednostupňové spalováni. Nad fluidnlm reaktorem je v jedné boěnl stěně proveden jednostranný výběžek ve tvaru nosu sahající zhruba do středu spalovací komory a v horní části je na protilehlé boční stěně vytvořen podobný výběžek. Sekundární vzduch je přiváděn nad vodorovnou osou dolního jednostranného výběžku šikmo vzhůru a event. terciární médium, vzduch nebo spaliny,je přiváděno z boěnl stěny, protilehlé hornímu jednostrannému výběžku v podstatě na jeho úrovni a je nasměrováno dolů. Ve spalovací komoře je tím podpořena cirkulace spalin a docíleno dokonalé vyhoření a odloučeni úletu, který se vrací do fluidního reaktoru.

Description

KUBART MIROSLAV ing., KOLÍN
Spalovací komora fluidního ohniště
Spalovací komora fludního ohniště pravoúhlého průřezu je použitelná jak pro dvoustupňové, tak jednostupňové spalováni. Nad fluidnlm reaktorem je v jedné boěnl stěně proveden jednostranný výběžek ve tvaru nosu sahající zhruba do středu spalovací komory a v horní části je na protilehlé boční stěně vytvořen podobný výběžek. Sekundární vzduch je přiváděn nad vodorovnou osou dolního jednostranného výběžku šikmo vzhůru a event. terciární médium, vzduch nebo spaliny,je přiváděno z boěnl stěny, protilehlé hornímu jednostrannému výběžku v podstatě na jeho úrovni a je nasměrováno dolů.
Ve spalovací komoře je tím podpořena cirkulace spalin a docíleno dokonalé vyhoření a odloučeni úletu, který se vrací do fluidního reaktoru.
230 790 (11) (Bl) (51) Int. Cl.5 F 23 C 11/02
230 790
-7 230 790
Vynález se týká spalovací komory fluidniho ohniště s jednostranným výběžkem ve tvaru nosu nad fluidnía reaktorem a jeho účelem je vytvořit prostředky k lepšímu vypálení úletu a jeho zachycení již ve spalovací komoře.
Z popisWTč čs. autorskému osvědčení č. 163 083 je známo dvoustupňové fluidní ohniště, skládající se z fluidniho reaktoru, v jehož stropě je uprostřed vytvořeno hrdlo ve tvaru ejektoru, do něhož je zavedena alespoň jedna vzduchová tryska ve směru proudu plynů. Nad fluidním reaktorem je umístěna vysoká spalovací komora, zužující se směrem vzhůru, která má průřez kruhový nebo víceúhelníkový, blížící se kruhu.
Dále je známa spalovací komora jednostupňového fluidniho ohniště pravoúhlého průřezu, u které je nad fluidní vrstvou proveden jednostranný výběžek ve tvaru nosu. Do tohoto místa je ze strany, z rovné stěny spalovací komory, protilehlé jednostrannému zúžení, přiváděn sekundární vzduch. Toto provedení je patrné například z britského patentového spisu S. 1 514 711·
Ani jedno z uvedených provedení neřeší dokonalé vypálení úletu z fluidní vrstvy ve spalovací komoře a jeho přímé vracení do fluidní vrstvy, což se děje až z výsypek dalšího nebo dalších tahů. Dochází tak jednak k abrazi následných výhřevných ploch a ke snížení jejich životnosti a jednak k nedokonalému vypálení úletu.
Navíc*první provedení je vzhledem ke tvaru fluidniho reaktoru a spalovací komory technologicky velmi náročné.
Uvedené nedostatky řeší z větší části provedení spalovací komory fluidniho ohniště podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že v horní části spalovací komory je na straně proti— 2 ·*
230 790 lehlé dolnímu jednostrannému výběžku ve tvaru nosu nad fluidním reaktorem proveden horní jednostranný výběžek ve tvaru nosu, přičemž trysky přívodu sekundárního vzduchu jsou umístěny po šířce dolního jednostranného výběžku ve tvaru nosu·
Za účelem promíchání a usměrnění toku spalin jsou trysky přívodu sekundárního vzduchu umístěny nad vodorovnou osou dolního jednostranného výběžku a jsou nasměrovány Šikmo vzhůru.
Posledním význakem vynálezu je to, že na božní stěně spalovací komory, protilehlé hornímu jednostrannému výběžku ve tvaru nosu a v podstatě na jeho úrovni, jsou po její Šířce rozmístěny trysky přívodu terciárního média, například vzduchu, které jsou nasměrovány dolů.
Takto provedená Opalovací komora je z technologického hlediska jednoduše proveditelná z celosvařovaných membránových atšn, zhotovených ve výrobním závodě. Svým uspořádáním podporuje cirkulaci spalin vzhůru podle pravé stěny, kde dochází k dohoření nevypáleného úletu při přidávání sekundárního vzdhehu a podle levá stěny dolů. Tento sestupný proud je podporován přívodem terciárního média. Na horní části dolního jednostranného zúžení dojde při změně směru spalin, podobně jako nahoře, k vyloučení větších dohořelých částic úletu a jejich vrácení zpět do fluidního reaktoru, odkud je odváděn spolu s popelem. Tím se zmenší otěf výhřevných ploch za spalovací komorou a zvýěí se jejich životnost.
V dalším bude popsáno příkladné provedení spalovací komory fluidního ohniště podle vynálezu a zobrazono na obrázku, který představuje svislý řez osou dvoustupňového fluidního ohniště s části druhého sestupného tahu.
Ve spodu kotle 1 je umístěn fluidní reaktor 2 , jehož výstup je napojen na spalovací komoru 2 , pravoúhlého průřezu, vytvořenou z trubkových membránových stěn. Levá stěna £ spalovací komory 2 vychází ze sběrače 2 , nad kterým je vyhnuta šikmo vzhůru k pravé stůně 6 a zpět, takže je vytvořen dolní jednostranný výběžek J ve tvaru nosu, který sahá ke svislé ose spalovací komory J,·
V horní části spalovací komory 2 n& protilehlé straně, to znamená na pravé stěně 6 spalovací komory J proveden horní jednostran- 3 230 790 ný výběžek 8 ve tvaru nosu» jehož horní část je rozvedena do tnubková mříže tvořící průchod spalin do druhého aeatupního tahu 10. vo kterém je umístěn přehřívál^áry.
Po šířce dolního jednostranného výběžku 2. jsou skrze trubky membránové stěny vyvedeny trysky 12 sekundárního vzduchu tak, že jejich ústí je umístěno nad jeho vodorovnou osou a jsou nasměrovány šikmo vzhůru v úhlu 35°.
Na levé stěně 4 spalovací komory která je protilehlá hornímu jednostrannému výběžku 8,jsou na jeho úrovni po šířce levé stěny 4 rozmístěny trysky 13 přívodu terciárního média, v tomto případě vzduchu· Trysky 13 jsou nasměrovány dolů v úhlu 25°· Trysky jsou napojeny na horní sběrač 14 vzduchu, který je propojený β dolním sběračem 15 a potrubím 16 se zdrojem tlakového vzduchu·
Při provozu kotle hoři palivo ve fluidním reaktoru 2 za přívodu podstechiometrického množství primárního vzduchu, spaliny procházejí uklidňovacím prostorem a zúženým průřezem mezi dolním jednostranným výběžkem J a pravou stěnou vstupují zvýšenou rychlostí do spalovací komory £ podél pravé stěny 6. Z trysek 12 je do proudu spalin přiváděn sekundární vzduch, potřebný k dohoření paliva. Spaliny se promíchávají s šikmo vzhůru proudícím sekundárním vzduchem a stoupají podél pravé stěny vzhůru, 'kde působením spodní části horního jednostranného výběžku 8 se mění jejich směr doleva· Při změně směru vypadávají větší částice úletu· Sést spalin, z největší části zbavená úletu, odchází směrem vzhůru a doprava přes trubkovou mříž 9 odchází do druhého sestupního tahu 10. Druhá čáat spalin recirkuluje směrem dolů podél levé stěny £ spalovací komory· Sestupné proudění je podporováno proudem terciárního vzduchu, vycházejícího z trysek 13 a vlivem ejekčního účinku sekundárního vzduchu při levé stěně 4 spalovací komory. Podle vedení způsobu spalování může být terciární vzduch nahražen recirkulovanými horkými spalinami· Sestupný proud spalin se na vrchní části dolního jednostranného výběžku J obrací vpravo a mísí se podporován proudem sekundárního vzduchu a čerstvými spalinami z fluidního reaktoru 2·
- 4 230 790
Při této změně směru spalin se odloučí zbylé částečky úletu, které spolu s částečkami odloučenými nahoře spadnou mezi tryskami 12 sekundárního vzduchu zpět do fluidního reaktoru 2. Při popsané recirkulaci spalin dochází k dokonalému vyhoření spalin i úletu.
Spalovací komora fluidního ‘ohniště vytvořená podle vynálezu najde uplatnění jak u dvoustupňového, tak i jednostrupňového fluidního ohniště.

Claims (3)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU 230 790
1· Spalovací komora fluidního ohniště s jednostranným výběžkem ve tvaru nosu nad fluidním reaktorem, v jehož místě je do spalin přimícháván sekundární vzduch, vyznačujt^se tím, že v horní části spalovací komory (3) je na straně protilehlé dolnímu jednostrannému výběžku (7) ve tvaru nosu nad fluidním reaktorem (2) proveden horní jednostranný výběžek (8) ve tvaru nosu, přičemž trysky (12) přívodu sekundárního vzduchu jsou umístěny po šířce dolního jednostranného výběžku (7) ve tvaru nosu.
2. Spalovací komora fluidního ohniště podle bodu 1, vyznačující se tím, že trysky (12) přívodu sekundárního vzduchu jsou umístěny nad vodorovnou osou dolního jednostranného výběžku (7) a jsou nasměrovány šikmo vahůru.
3· Spalovací komora fluidního ohniště podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na boční stěně (4) spalovací komory,protilehlé hornímu jednostrannému výběžku (8) ve tvaru nosu a v podstatě na jeho úrovni, jsou po její šířce rozmístěny trysky (13) přívodu terciárního média, například vzduchu, které jsou nasměrovány dolů.
CS831088A 1983-02-17 1983-02-17 Spalovací komora fluidního ohniště CS230790B1 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831088A CS230790B1 (cs) 1983-02-17 1983-02-17 Spalovací komora fluidního ohniště
BG6398884A BG45655A1 (en) 1983-02-17 1984-01-25 Flask with boiling layer
SU847773284A SU1291788A1 (ru) 1983-02-17 1984-02-01 Камера дожигани топки с кип щим слоем

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS831088A CS230790B1 (cs) 1983-02-17 1983-02-17 Spalovací komora fluidního ohniště

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS108883A1 CS108883A1 (en) 1984-01-16
CS230790B1 true CS230790B1 (cs) 1984-08-13

Family

ID=5344340

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS831088A CS230790B1 (cs) 1983-02-17 1983-02-17 Spalovací komora fluidního ohniště

Country Status (3)

Country Link
BG (1) BG45655A1 (cs)
CS (1) CS230790B1 (cs)
SU (1) SU1291788A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS108883A1 (en) 1984-01-16
SU1291788A1 (ru) 1987-02-23
BG45655A1 (en) 1989-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009312676B2 (en) A circulating fluidized bed boiler
JPH08503540A (ja) 循環流動層システムを作動させる方法と装置
CA1252340A (en) Particle fuel diversion structure with dome-shaped cavity
EP0458967B1 (en) Fluidized bed combustion furnace
JP6866172B2 (ja) 旋回燃焼ボイラ
CZ205894A3 (en) Flue boiler
JP7474743B2 (ja) 焼却炉
CS230790B1 (cs) Spalovací komora fluidního ohniště
US4515088A (en) Burner for pellets
CN206112912U (zh) Cfb锅炉三次风中心筒
EP3535521B1 (en) Multi chamber incinerator for turbulent combustion of solid and biomass fuel
CN108895435A (zh) 节能环保锅炉
CN215062010U (zh) 一种复合燃烧炉床及对应的锅炉
CN101109506A (zh) 一种水平浓淡富集型直流煤粉燃烧器
KR20220007594A (ko) 고체 재료를 위한 소각 플랜트 및 그의 노즐 인서트를 교체하기 위한 방법
CN213630375U (zh) 一种立式水管锅炉
SU836458A1 (ru) Устройство дл сжигани топлива в кип -щЕМ СлОЕ
JP5771346B1 (ja) 木質ペレット暖房機と、その燃焼方法
JPH0359327B2 (cs)
KR102551445B1 (ko) 스팀 발생 장치용 석탄 노즐 조립체
JP6482932B2 (ja) 木質ペレット暖房機の燃焼炉用ロストル
CN104334971B (zh) 焚烧炉的燃烧运转方法
EP0475029A2 (de) Wirbelschichtfeuerung mit einer stationären Wirbelschicht
CN114963159A (zh) 一种复合燃烧炉床及对应的锅炉
JPH0717928Y2 (ja) L型ダクトを有するサイクロン燃焼炉接続部の構造