CS230425B1 - Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles - Google Patents
Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles Download PDFInfo
- Publication number
- CS230425B1 CS230425B1 CS457382A CS457382A CS230425B1 CS 230425 B1 CS230425 B1 CS 230425B1 CS 457382 A CS457382 A CS 457382A CS 457382 A CS457382 A CS 457382A CS 230425 B1 CS230425 B1 CS 230425B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- antifreeze
- tiles
- paving tiles
- binder
- sodium chloride
- Prior art date
Links
Landscapes
- Materials Applied To Surfaces To Minimize Adherence Of Mist Or Water (AREA)
- Road Paving Structures (AREA)
Description
Vynález se týká dlaždice s protimraznými vlastnostmi určené k vytvoření povrchů komunikací, zejména chodníků, parkoviát, odstavných ploch, skladovacích nebo provozních ploch vystavených povětrnostním vlivům apod., vyrobené ze směsi s pojivém na bázi plastických hmot.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to antifreeze tiles intended to form road surfaces, in particular pavements, car parks, parking areas, storage or operating areas exposed to weathering, and the like, made from a mixture with a binder based on plastics.
Odstraňování námrazy.a sněhu z komunikací se provádí zpravidla mechanicky buň ručně pomocí nářadí, nebo strojně pluhováním, seškrabováním, smetáním apod·, vesměs s nepříliš výrazným účinkem·Removal of icing.and snow from roads is usually carried out mechanically by a cell manually using tools, or mechanically by plowing, scraping, sweeping, etc. ·, all with little effect ·
K usnadnění práce se proto používají postřiky roztokem chemikálií s ovlhčovacími schopnostmi nebo posypy těmito chemikáliemi, někdy s příměsí látky s protismykovými vlastnostmi, např. ostrohranného pisku. V ojedinělých případech bývají silně frekventované chodníky vyhřívány, nejčastMji elektrickou energií, řidčeji trubním systémem s vodou ohřívanou odpadovým teplem nebo pomocí slunečních baterií, tedy způsobem investičně i provozně značně náročným. Dlaždice s chemickou přísadou proti tvoření námrazy se dosud nevyrábějí.Spraying with a solution of chemicals with wetting properties or sprinkling with these chemicals, sometimes with an admixture of a substance with anti-skid properties, eg sharp-edged sand, is therefore used to facilitate the work. In rare cases, heavily frequented sidewalks are heated, most often by electric energy, more rarely by a pipe system with water heated by waste heat or by means of solar batteries, ie in a way demanding in terms of investment and operation. Tiles with a chemical anti-icing agent are not yet produced.
Uvedené nedostatky odstraňuje dlaždice s protimraznými vlastnostmi zhotovená ze směsi kameniva, kamenné moučky a pojivá, jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje 6 až 20 hm. % pojivá z plastů na bázi polyolefinů, například amorfního polypropylenu a 15 až 32 hm. % chemické protimrazné přísady, například krystalického chloridu sodného zrnitosti do 4 mm. Dlaždice může také obsahovat 0,02 až 5 hm. % barviva.These deficiencies are eliminated by a frost-resistant tile made of a mixture of aggregates, stone meal and binder, which consists of 6 to 20 wt. % binder of polyolefin based plastics, for example amorphous polypropylene and 15 to 32 wt. % of a chemical antifreeze agent, for example crystalline sodium chloride, grain size up to 4 mm. The tile may also contain 0.02 to 5 wt. % dye.
Hlavní výhodou dlaždice pádle vynálezu je, že může obsahovat amorfní polypropylen který je prakticky odpadovou hmotou a nejlevnější dostupnou chemikálií s ovlhčovacími schopnostmi - technický chlorid sodný. Rovnoměrně s obrušováním povrchu dlaždice se krystaly chloridu sodného aktivují, v zimních měsících působíThe main advantage of the paddle tile of the invention is that it may contain amorphous polypropylene which is practically a waste material and the cheapest available chemical with humectant properties - industrial sodium chloride. Even with the grinding of the surface of the tile, the sodium chloride crystals are activated, in winter they act
- 2 230 425 trvale jako preventivní posyp proti přimrzáni sněhu a ledu, čímž usnadňují jejich odklízení a v letních měsících na sebe váží částečky prachu vlivem svého ovlhčovacího účinku. Tím odpadají preventivní i následné posypy chemikáliemi a/nebo prostředky s protismykovými vlastnostmi, což vede ke značné úspoře práce i příslušných prostředků. Obuv chodců není vystavována nadměrnému působení solí a zmenšení množství použitých chemikálií, zvláště chloridu sodného,vede k ozdravení povrchových i podzemních vod. Nezanedbatelnou výhodou také je, že dlaždice vytvoří. vlivem svého složení kompaktní bezesparý celek. Dlaždice může také obsahovat barvivo. Je pak vhodná např. pro vodorovné značení na komunikacích nebo pro podobné účely, případně jako dekorativní prvek. Tím, že je kompaktně probarvena, značení na komunikacích se neobrušuje, nemusí se obnovovat, čímž odpadnou příslušné dopravní výluky, a netvoří kluzký povrch zapříčiňující úrazy.- 2 230 425 permanently to prevent ice and snow from freezing, making it easier to clear them, and in the summer months they collect dust particles due to their moisturizing effect. This avoids the preventive and subsequent spreading of chemicals and / or anti-slip properties, which leads to considerable savings in labor and associated resources. Pedestrian footwear is not exposed to excessive salts and a reduction in the amount of chemicals used, especially sodium chloride, leads to the recovery of surface and groundwater. A significant advantage is also that the tile creates. due to its composition compact seamless unit. The tile may also contain a colorant. It is then suitable, for example, for horizontal marking on roads or for similar purposes, or as a decorative element. Because it is compactly colored, road markings do not abrade, do not need to be renewed, thereby eliminating the relevant traffic locks, and do not form a slippery surface causing injury.
Příklad 1Example 1
Chodník 36 m dlouhý a 3 m široký byl proveden z dlaždic s protimraznými vlastnostmi zhotovených v rozměrech 30x30x3,5 cm. Dlaždice byly vyrobeny z horké směsi obsahující 18 hm.% amorfního polypropylenu, 23 hm.% kameniva zrnitosti do 4 mm, 16 hm.% kameniva zrnitosti 4 až 8 mm, 15 hn& mletého vápence a 28 hm.% technického chloridu sodného, zrnitostí do 4 mm. Dlaždice byly položeny do pískového lože a vytvořily konqpaktní bezesparý povrch. Chodník byl po celé zimní období soustavně sledován. Námraza se na něm nikdy nevytvořila a napadaný sníh se dal velmi snadno odklízet běžnou dřevěnou ruční škrabkou, za kterou zůstával povrch chodníku zcela čistý, pouze zvlhčený a oproti ostatním chodníkům záhy osychal, takže neseškrábnutý zbytek chloridu sodného znovu vykrystalizoval a vytvořil vrstvičku, která se chovala jako preventivní postřik jeho roztokem.The sidewalk 36 m long and 3 m wide was made of tiles with antifreeze properties made in dimensions 30x30x3,5 cm. The tiles were made from a hot mix containing 18 wt% amorphous polypropylene, 23 wt% aggregate up to 4 mm, 16 wt% aggregate 4 to 8 mm, 15 milled limestone and 28 wt% sodium chloride, up to 4 wt. 4 mm. The tiles were laid in a sand bed and formed a compact seamless surface. The pavement was constantly monitored throughout the winter. Frost never formed on it, and the snowfall could easily be cleaned off with a standard wooden hand scraper, behind which the pavement surface remained completely clean, only damp and dried over other pavements, so that the scratched sodium chloride residue crystallized again and formed a layer as a preventive spray of his solution.
Příklad 2Example 2
Na vozovce byl vyznačen přechod pro pěší, tzv. zebra, dlaždicemi s protimraznými vlastnostmi, vyrobenými za horka ze směsiOn the roadway, a pedestrian crossing, the so-called zebra, was marked with anti-freeze tiles made hot from the mixture
- 3 —- 3 -
230 42$ hm.% amorfního polypropylenu, 35 hm.% kameniva zrnitosti do 4 mm, 15 hm.% kameniva zrnitosti 4 až 8 mm, 20 % mletého vápence, 1? hm. % ohloridu vápenatého o zrnitosti do 4 mm a 3 hm. % práškového kysličníku zinečnatého jako barviva. Značení na vozovce se neobrušovalo, nebylo nutno je obnovovat, čímž odpadly příslušné dopravní výluky. Značení nebylo ani za prudkého deště kluzké. V zimních měsících se na něm nikdy nevytvořila námraza a svými protimraznými vlastnostmi ovlivnilo i mezi pruhy zebry, takže usnadňovalo odklízení sněhu z celého přechodu pro pěší.230 42 $ wt% amorphous polypropylene, 35 wt% aggregate up to 4 mm, 15 wt% aggregate 4 to 8 mm, 20% ground limestone, 1? hm. % calcium chloride with a grain size of up to 4 mm and 3 wt. % zinc oxide powder as dye. Marking on the road was not abraded, it was not necessary to renew it, which eliminated the relevant traffic closures. Marking was not slippery even in heavy rain. In the winter months, it never frosted, and with its anti-freeze properties it also affected the zebra stripes, making it easier to clear snow from the entire pedestrian crossing.
Dlaždice s protimraznými vlastnostmi může být vytvořena ve tvaru jakéhokoli dílce určeného pro povrchy komunikací a ploch vystavených povětrnostním vlivům.The anti-freeze tile may be in the shape of any component designed for road surfaces and surfaces exposed to weathering.
Claims (2)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS457382A CS230425B1 (en) | 1982-06-21 | 1982-06-21 | Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS457382A CS230425B1 (en) | 1982-06-21 | 1982-06-21 | Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS230425B1 true CS230425B1 (en) | 1984-08-13 |
Family
ID=5388804
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS457382A CS230425B1 (en) | 1982-06-21 | 1982-06-21 | Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS230425B1 (en) |
-
1982
- 1982-06-21 CS CS457382A patent/CS230425B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US8647709B2 (en) | Anti-icing coatings and methods | |
| Pomerantz et al. | Examples of cooler reflective streets for urban heat-island mitigation: Portland cement concrete and chip seals | |
| JPS60195178A (en) | Anti-freeze and dust-preventing agent | |
| WO1995025076A1 (en) | Road surfacing composition and process | |
| US20020001506A1 (en) | Method of resurfacing roads and bridge decks | |
| CN106630735A (en) | Methods for preparing long-acting and sustained-release snow-melting agent containing lignin and preparing asphalt mixture from long-acting and sustained-release snow-melting agent containing lignin | |
| CN103436237A (en) | Liquid environment-friendly snow-melting agent | |
| KR101050740B1 (en) | Antifreeze concrete composition and paving method | |
| US7556742B1 (en) | Deicing and anti-icing composition having anti-corrosion properties and method for making same | |
| CS230425B1 (en) | Antifreeze paving tiles,cs antifreeze paving tiles | |
| US7947194B2 (en) | Antiskid snow-clearing composition | |
| JPH09195212A (en) | Pavement and its constructing method | |
| Mellor | Snow removal and ice control | |
| CN105384393A (en) | Freeze-resisting asphalt mixture and preparation method thereof | |
| CS225886B1 (en) | Defrosting admixture to roadway sludge coating | |
| RU2655733C1 (en) | Method of cleaning highway during snowfall | |
| CS223107B1 (en) | Mixture and antifreeze for the wear-resistant layer of communications | |
| CN119021057A (en) | A super-hydrophobic asphalt pavement anti-ice asphalt concrete material | |
| JP3722802B2 (en) | Application and use of absorbent friction increasing material | |
| Harris et al. | Field test comparison of calcium magnesium acetate to salt | |
| US20050051755A1 (en) | Anti-icing coatings and methods | |
| Brodie et al. | Melting Ice Safely | |
| RU2171237C1 (en) | Method for pavement repair | |
| JPH0141764B2 (en) | ||
| Larson et al. | Ice-retardant Pavement |