CS228154B1 - Prostředek k vyplňování dutin stromů - Google Patents

Prostředek k vyplňování dutin stromů Download PDF

Info

Publication number
CS228154B1
CS228154B1 CS271781A CS271781A CS228154B1 CS 228154 B1 CS228154 B1 CS 228154B1 CS 271781 A CS271781 A CS 271781A CS 271781 A CS271781 A CS 271781A CS 228154 B1 CS228154 B1 CS 228154B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
wood
filler
ratio
porometric
epoxy
Prior art date
Application number
CS271781A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing Tomek
Bozena Rndr Csc Gregorova
Jaroslav Blazek
Vaclav Ing Prerovsky
Original Assignee
Josef Ing Tomek
Bozena Rndr Csc Gregorova
Jaroslav Blazek
Vaclav Ing Prerovsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Ing Tomek, Bozena Rndr Csc Gregorova, Jaroslav Blazek, Vaclav Ing Prerovsky filed Critical Josef Ing Tomek
Priority to CS271781A priority Critical patent/CS228154B1/cs
Publication of CS228154B1 publication Critical patent/CS228154B1/cs

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

PředaStem vynálezu je smis epoxidu s trojčlsnným kruhem o jednom atomu kyslíku a dvou atomech uhlíku, vytvrzeném dietylentriaminem a prachu z plastická porometrická kůže a barevných PVC pilin v pomSru 1:0,9:0,1, přičemž vzájemný pomSr posledních dvou složek je závislý na typu poranění a na požadovaná harvS výplň®. Vynález je použitelný v zemSdSlství, zejmána sadařství a v památkářství při opravS parnátkovS chráněných živých objekt

Description

Vynález za týká prostředku pro vyplňování dutin stromů k ochrání dřeva živých stromů proti vlhkosti a infekci y míati poraniní.
Dřevo atromtt ae v mlat* poraniní infikuje a vodě, kterou dřevo snadno absorbuje, urychluje postup jeho roskladu.
V dosavadní prexi ae taková dřevo chrání tím způsoben, že ee netírá dostupnými trnulsnini barveni, dehte·, asfaltem nebo prostředky založenými na jejich bázi. Nátiry z emulznlch barev nají krátkou životnost a nelze na ni vzhlede· k nedostatečnosti edhese aplikovat vhodná výplňová materiály.
Dehtová a asfaltová nebo na jejich bázi založená nátiry mejí delií životnost, ale Saato ae musí aplikovat sa horka, přičemž je nabaspaSÍ poikození kambia stromu, teplem aiknou a připadni atikají, jejich vzhled je neestetický a v kombinaci ae dřevem nepřirozený. Hovnii výplňová materiály a asfaltem Si dehtem jsou málo estetická» musí se zpracovávat sá horka, čími jaou ohroženy sousední živá tkáni stromu, působí ne strom chemicky nepřisniv· a práca t nimi není příjemná.
Navíc ae nehodí do viech typů dutin. Vyplňování dutin stavebními materiály je nevhodná, nebol tyto materiály se nespojují a dřevem, takže ae mezi výplní a' dřevem hromadí voda, urychluje rozklad dřeva; tato výplň jo tiiká, avou hmotnostní poikosuje spodní pletivo, drolí sa a vypadává. Kromi toho tyto výplni ctižují káceáí a (pracování dřeva.
Podle polakáho patentu (SI 399 z r. 1970) sa dutiny oietřují tím způsobem, ža aa vnitřek dutimy po vyietření a dezinfekci pokryje polyuretanovým lakem a vyplní polyuretanovou pinou, jejíž povrch aa po ztuhnutí natře polyuretanovým lakem. Vzniklá náplň jo eatetická, ale není >odolná vůči mechanickému poikození, což je u stromů na frekventovaných místech velkou nevýhodou. Maní vhodná ani k výplním dutin v přízemí části stromů, protože sa nevytváří pevná dno.
Výle uvedená nedostatky odstraňuje prostředek podle předložendho vynálezu, který je založen na bázi epoxidových pryskyřic.
Tanto prostředek je aložen z epoxidu a trojčlenný· kruham o jednom atomu kyslíku a dvou atomech uhlíku, vytvrsenáho tvrdidlem dietyltriaminem, prachu z plastické porometrická kůže a barevných PVC pilin va vhodném pomiru dle požadovaná barevnosti, přičemž vzájemný pomir posledních dvou složek já mlnitelný v aávialoati na typu poraniní a na požadovaná barvi výplni a jejich součet tvoří číalo 1.
Prostředek se pouiija tak, že na pobanini suchá dřevo aa nanaaa nátir výie uvedeného epoxidu a technickými polyalkylenpolyaminy, které obsahují převážní dietylentriasin. Pryskyřice ae vytvrzuje sa normální teploty.
Xa tento peaatrační nátir ae nanaaa prostředek k vyplňování dutin podle tohoto vynálezu, připadni a použitia urychlovače což ja ania dibenzoylperoxidu a ftalétoviho svléčňovadla.
Poslední vratva výplňová hmoty sa nanese tak, aby kambium zůstalo volné a okraj výplni aa překryje kalusem, přičemž aa tato vrchní vrstva může vhodni baravni upravit dla barvy okolí dutiny.
Při vyplňování velkých dutin aa mohou do výplňová hmoty vkládat kusy dřeva, hobry il polystyrenu, nebo ja lse vyplňovat pousa tím způsobem, že ae výplňový hmota nanaaa na vhodný podklad jako husté drétiné pletivo, aklolaminátovou tkaninu, plach či laminát;
Použití nátíru a prostředku na báli epoxidových pryskyřic aá celou řadu výhod.
Lze chránit dřevo v místi jakéhokoliv poškození, kdy dochází k impregnaci povrchová vratvy dřeva, která ee zpevni a zajišluje tak dokonalou izolaci proti vlhkosti a Infekci, adhese dřeva k prostředku je výborná a nabyl zjištšn žádný negativní účinek na živé tkáni atroau.
Výplň ja odolná proti aachanickáau poškozeni a poškození vnšjiími klimatickými činiteli a má dokonalou životnost, takže ee může použít pro ošetření takových poranšní, která se ani sa dlouhou dobu nepřikryjí kalusem.
Materiály, použitá do výplňová haoty, tj. prach z plastická porometrická kůže a PVC piliny jsou nejen vhodná plnidla, ala udávají haotš vhodnou konzistenci, takže ji lze nanášet i na svislou plochu, lehce tvarovat a používat jako tmelu. Výplň je lehká, lze ji proto používat 1 k výplni dutin vysoko ve kmeni či v korunš.
Estetický vzhled nátšru a náplní je dokonale vyhovující a proto je jich možno použít zejména na památkoví chrániných živých objektech stromů.
Vlastní provedení vynálezu je ozřejměno na následujících příkladech provedení:
Příklad provedení 1
Poranšní, která bylo způsobeno řezem, zlomením, prasknutím nebo odřením se očistí od poškozená kůry, nečistot, případná hnijícího dřeva a jeho povrch se uhladí.
Poté se napustí penetračním nátšrem složeným z 50 % roztoku epoxidová pryskyřice v acetonu s tvrdidlem dietylentrieminem, ne nšjž se nanese smšs epoxipryskyřice a tvrdidla prachu z plastická porometrická kůže a PVC barevných pilin v pomšru 1:0,9:0,1, postupná až do vyrovnání dutiny.
Příklad provedení 2
Ma dřevo ošetřená způsobem uvedeným v příkladu 1 se po aplikaci penetračního nátšru nanese prostředek k vyplňování dutin stromů sestávající z
- epoxidu s trojčlenným kruhem o jednom atomu kyslíku s dvou atomech uhlíku 1 díl,
- prachu z plastická porometrická kůže 1 díl, čímž se dosáhne Šedého vzhledu výplni a snadná roztíratelnosti prostředku.

Claims (1)

  1. Prostředek 3c vyplňování dutin atromů, vyznačený tím, že sestává z epoxidu s trojčlenným kruhem o jednom atomu kyslíku a dvou atomech uhlíku vytvrzenáho dietylentrieminem, prachu z plastická porometrická kůže a barevných PVC pilin v pomšru 1:0,9:0,1, přičemž vzájemný pomír posledních dvou složek je mšnitelný v závislosti na typu poranšní a na požadovaná barvi výplni a jejich součet tvoří číslo 1.
CS271781A 1981-04-09 1981-04-09 Prostředek k vyplňování dutin stromů CS228154B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS271781A CS228154B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Prostředek k vyplňování dutin stromů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS271781A CS228154B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Prostředek k vyplňování dutin stromů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS228154B1 true CS228154B1 (cs) 1984-05-14

Family

ID=5365055

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS271781A CS228154B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Prostředek k vyplňování dutin stromů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS228154B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2354031T3 (es) Procedimiento para elaborar una madera impregnada con polímero de furano.
FI112615B (fi) Puunkäsittelykoostumus
Van Acker et al. Wood preservation and wood finishing
CA2434038C (en) Material and method for treatment of timber
Akcay Determination of decay, larvae resistance, water uptake, color, and hardness properties of wood impregnated with honeybee wax
KR100471545B1 (ko) 코팅제 조성물
JPH02257969A (ja) ゴルフ用ティ
CS228154B1 (cs) Prostředek k vyplňování dutin stromů
KR101549958B1 (ko) 수목 외과수술 방법
KR101589151B1 (ko) 마이크로 컬러우드 제조방법
JP2714266B2 (ja) 木材加工剤、加工木材及びその加工方法
Schauwecker et al. Performance of wood treated with prospective organic surface protectants upon outdoor exposure: FTIR spectroscopic analysis of weathered surfaces
EP0035625B1 (de) Wundbehandlungs-, Wundverschluss- und Wundschutzmittel für Bäume
JPS62117701A (ja) 木レンガ及びその製造方法
Weiss The preservation of structural timber
EP3594412B1 (en) Construction element
WO2011136734A1 (en) Wood protection method and wood product produced using the same
ES2218423T3 (es) Impregnacion de la madera.
JP2000108107A (ja) 天然樹木からなるエクステリア材
CN114532098B (zh) 一种古树名木的树体修复方法
RU2146610C1 (ru) Способ защиты отделочной плитки из модифицированной древесины
GB1578222A (en) Impregnating liquid for wood and wood products
KR102313917B1 (ko) 친환경 다기능 오일 조성물 및 이를 이용한 시공방법
KR20160068301A (ko) 옻을 함유한 목재 마룻바닥의 설치구조
EP3450124A1 (en) Method of treating a wood object