CS225604B1 - Manufacture of the yeast proteinous agent - Google Patents

Manufacture of the yeast proteinous agent Download PDF

Info

Publication number
CS225604B1
CS225604B1 CS320281A CS320281A CS225604B1 CS 225604 B1 CS225604 B1 CS 225604B1 CS 320281 A CS320281 A CS 320281A CS 320281 A CS320281 A CS 320281A CS 225604 B1 CS225604 B1 CS 225604B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yeast
extract
ammonia
biomass
dry matter
Prior art date
Application number
CS320281A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Miloslav Ing Rut
Frantisek Ing Csc Stros
Karel Ing Ederer
Original Assignee
Rut Miloslav
Frantisek Ing Csc Stros
Karel Ing Ederer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rut Miloslav, Frantisek Ing Csc Stros, Karel Ing Ederer filed Critical Rut Miloslav
Priority to CS320281A priority Critical patent/CS225604B1/en
Publication of CS225604B1 publication Critical patent/CS225604B1/en

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby kvasničného bílkovinného preparátu s nízkým obsahem nukleových kyselin, především způsobu kompenzace ztrát biomasy vznikajících při extrakci nukleových kyselin z kvasinek amoniakem.The invention relates to a process for the production of a low-nucleic acid yeast protein preparation, in particular to a method of compensating for the loss of biomass resulting from the extraction of nucleic acids from yeast with ammonia.

Jedním ze základních požadavků na kvasničný bílkovinný preparát určený k použití v potravinářství je nízký obsah nukleových kyselin. Součástí nukleových kyselin jsou totiž purinové báze, které se v organismu odbourávají přes hypoxatin a xantin ne kyselinu močovou. Primáti na rozdíl od jiných živočichů nemají enzym uratooxidázu, a proto u nich může dojít při vyšším používání nukleových kyselin ke zvýšení koncentrace kyseliny močové v moči a krvi. Kyselina močová se pak může vylučovat v kloubech, tkáni a v močovém traktu a vyvolávat řadu onemocněníí Klinicky stanovená maximální dávka nukleových kyselin v potravě je 2 g na den. Kvasinky obsahují v sušině obvykle 6 až 10 % nukleových kyselin a podíl kvasničných bílkovin s nesníženým obsahem nukleových kyselin v denní dávcev potravin by byl omezen ne 20 až 35 g.One of the basic requirements for a yeast protein preparation intended for use in the food industry is the low content of nucleic acids. The nucleic acids are purine bases, which are degraded in the body via hypoxatin and xanthine, not uric acid. Primates, unlike other animals, do not have the enzyme uratooxidase and therefore may increase uric acid concentrations in urine and blood when using more nucleic acids. Uric acid can then be excreted in the joints, tissue and urinary tract and cause a variety of diseases. The clinically determined maximum dose of nucleic acids in the diet is 2 g per day. The yeast usually contains 6-10% nucleic acids in the dry matter and the proportion of yeast proteins with a reduced nucleic acid content in the daily ration in the food would be limited to 20-35 g.

Pro snižování obsahu nukleových kyselin v mikrobiální biomase byla navržena řada postupů, většinou na principu chemickém nebo enzymatickém. Z chemických metod je nejobvyklejsí extrakce nukleotidů alkáliemi. Výhodná je především extrakce amoniakem, který při kultivacích mikroorganismů se ppužívá jako dusíkatá živina a který může být vzhledem ke své těkavosti z výrobku snadno odstraněn. USA patent č. 3 614 654 popisuje extrakci mikrobiálních buněk kapalným amoniakem při teplotě nižší než -33 °C a při době styku kratší než 4 hodiny. Při postupu podle USA patentu ě. 3 775 393 kvaaničný koncentrát obsahující 5 až 15 % sušinyNumerous approaches have been proposed to reduce the nucleic acid content of microbial biomass, mostly on the chemical or enzymatic principles. The most common chemical method is the extraction of nucleotides with alkali. Particularly preferred is ammonia extraction, which is used as a nitrogen nutrient in the cultivation of microorganisms and can be easily removed from the product due to its volatility. U.S. Patent No. 3,614,654 describes the extraction of microbial cells with liquid ammonia at a temperature of less than -33 ° C and a contact time of less than 4 hours. In the procedure of U.S. Pat. No. 3,775,393 a quaternary concentrate containing 5 to 15% dry matter

225 604225 604

225 604 zalkalizuje čpavkovou vodou na pH 9,0 až 10,5 a extrahuje 5 až 10 minut při teplotě 90 až 120 °C. Podle patentu Velké Britanie č. 1 400 691 se mikroorganismy vypěstované na uhlovodících extrahují nejprve organickým rozpouštědlem a potom hydroxidy alkalických kovů nebo amoniakem při pH 8,5 až 9,5 a při koncentraci činidel 0,01 až 0,1 N.225 604 basified with ammonia water to pH 9.0 to 10.5 and extracted for 5 to 10 minutes at 90 to 120 ° C. According to United Kingdom Patent No. 1,400,691, microorganisms grown on hydrocarbons are extracted first with an organic solvent and then with alkali metal hydroxides or ammonia at a pH of 8.5 to 9.5 and a reagent concentration of 0.01 to 0.1 N.

Velkou nevýhodou postupů snižování obsahu nukleových kyselin alkalickou extrakcí jsou vysoké ztráty buněčných složek včetně bílkovin, dosahující až 30 %. Postup podle Se. autorského osvědčení 188 575 navrhuje pro snížení těchto ztrát přidávat ke kvasinkovému koncentrátu zalkalizovanému amoniakem etanol a extrakt oddělený od opracované biomasy vracet do kultivace jako zdroj uhlíku a dusíku. Ztráty jsou při této metodě omezovány jednak zadržením;'’!, vyššího podílu bílkovin v opracované biomase, jednak zvýšením výtěžnosti při kultivaci stimulačním působením extraktu. Nevýhodou postupu však je, že nezajišťuje dokonalé oddělení Štěpů nukleových kyselin od opracované biomasy a zhoršuje tak kvalitu konečného produktu. Zařadí-li se propírání extrahované biomasy vodou, stoupnou opět ztráty bílkovin a objem extraktu naroste natolik, že je nemožné vracet do kultivace veškerý odpad.A major disadvantage of the nucleic acid reduction procedures by alkaline extraction is the high cell loss, including proteins, of up to 30%. Procedure according to Se. 188 575 proposes to add ethanol to the ammonia-alkalized yeast concentrate and to return the extract separated from the treated biomass to the culture as a carbon and nitrogen source. Losses in this method are limited both by retaining a higher proportion of proteins in the treated biomass and by increasing the yield of the culture by stimulating the extract. The disadvantage of the process, however, is that it does not ensure perfect separation of the nucleic acid grafts from the processed biomass and thus degrades the quality of the final product. When washing the extracted biomass with water is included, protein loss increases again and the volume of the extract increases so much that it is impossible to return all waste to the cultivation.

Uvedené nedostatky řeší způsob výroby kvasničného bílkovinného preparátu s nízkým obsahem nukleových kyselin extrakcí termolyzovaných kvasinek amoniakem s vracením extraktu do kultivace podle vynálezu, při němž se k přípravě kvasničného preparátu s nízkýnj, obsahem nukleových kyselin použije 5 až 60 %, s výhodou 10 až 40 % biomasy produkované kultivací, přičemž úprava biomasy spočívá v tom, že se kvasinkový koncentrát obsahující lOOaž 200 g.l-^ kvasničné sušiny zahřeje na 5 až 60 minut na teplotu 60 až 90 °C, pak se k termolyzátu přidá 5 až 30 g amoniaku na 100 g obsažené kvasničné sušiny, termolyzát se udržuje po 20 až 60 minut při teplotě 40 až 85 °C, načež se opracované biomasa oddělí od extraktu, důkladně promyje vodou a usuší.Said drawbacks are solved by a method for producing a low-nucleic acid yeast protein preparation by extracting thermolysed yeast with ammonia and returning the extract to the cultivation according to the invention, using 5 to 60%, preferably 10 to 40% biomass produced by cultivation, wherein the treatment of the biomass consists in heating the yeast concentrate containing 100 to 200 g / yeast dry matter to 60 to 90 ° C for 5 to 60 minutes, then adding 5 to 30 g of ammonia per 100 g to the thermolysate The yeast dry matter contained, the thermolysate is held for 20 to 60 minutes at a temperature of 40 to 85 ° C, after which the treated biomass is separated from the extract, washed thoroughly with water and dried.

Spolu s amoniakálním extraktem se do kultivace vracejí i prací vody z promývání extrahované biomasy.Together with the ammonia extract, washing water from the extracted biomass washing is also returned to the culture.

Upravený postup zajištuje, že obsah nukleových kyselin ve vyrobeném bílkovinném preparátu nepřestoupí určenou maximální hranici /většinou 2 % hmot,/, umožňuje vracet veškerý odpad z extrakce do kultivace a zajištuje maximální využití stimulačního působení extraktu ke kompenzaci ztrát vznikajících při opracování biomasy. Při vhodném poměru mezi výrobou potravinářského příphav.ku a celkovou produkcí biomasy mohou být tyto ztráty nejen plně kompenzovány, ale lze získat i určité množství kvasničné sušiny navíc.The modified procedure ensures that the nucleic acid content of the produced protein preparation does not exceed a predetermined maximum level (mostly 2% by weight), allows the return of all extraction waste to the culture and ensures maximum utilization of the extract stimulating effect to compensate for losses resulting from biomass processing. With a suitable ratio between the production of the food preparation and the total biomass production, these losses can not only be fully compensated, but a certain amount of yeast dry matter can also be obtained.

Další výhodou je to, že nový postup je univerzálnější a není omezen jen na jedinou výchozí surovinu. K výrobě kvasničného bílkovinného preparátu lze použít kvasinky vypěstované aerobní kultivací na saoharidických surovinách, etanolu á dalších substrátech vyhovujících z potravinářského hlediska. Biomasa nezpracovávaná na potravinářský bílkovinný preparát se využije k jiným účelům např. jako krmné kvasnice, pekařské droždí, k izolaci enzymů apod.Another advantage is that the new process is more versatile and is not limited to a single feedstock. For the production of a yeast protein preparation, yeast grown by aerobic cultivation on saoharidic raw materials, ethanol and other food-friendly substrates can be used. Biomass not processed for food protein preparation is used for other purposes eg as feed yeast, baker's yeast, for isolation of enzymes etc.

Postup výroby bílkovinného preparátu podle vynálezu je objasněn v následujících příkladech. Příklad 1 g kvasinkového koncentrátu se 16 % hmot. sušiny, získaného odstředěním zralého média z kultivace kvasinky Torulopsis ethar.olitolerans RIFIS 235 na etanolu jako jediném zdroji uhlíku, se zahřálo no 90 °C, při této teplotě se koncentrát za míchání udržoval 15 minut, po ochlazení na 70 °C se k němu přidaly 3,3 1 čpavkové vody /24 % hmot. RH^/ a směs seThe process for producing the protein preparation of the invention is illustrated in the following examples. Example 1 g of yeast concentrate with 16 wt. The dry matter obtained by centrifugation of the mature medium from the cultivation of the yeast Torulopsis ethar.olitolerans RIFIS 235 on ethanol as the sole carbon source was heated to 90 ° C, at this temperature the concentrate was kept under stirring for 15 minutes, after cooling to 70 ° C 3.3 l ammonia water / 24% w / w And the mixture was stirred

225 604 míchala dalěích 30 minut. Po následujícím ochlazení se kvasinky oddělily od extraktu odstředěním, Kvasničná pasta se pak rozmíchala v 10 1 vody, opět odstředila a získaná prací voda se spojila s extraktem. Výsledkem bylo 9,75 kg kvasničná pasty a 20 % sušiny a 20 kg supernotantu/ extrakt a promývací voda/. Opracované kvasinky obsahovaly v sušině 7,8 % dusíku,225 604 was stirred for an additional 30 minutes. After cooling, the yeast was separated from the extract by centrifugation, the yeast paste was then stirred in 10 l of water, centrifuged again, and the obtained wash water was combined with the extract. The result was 9.75 kg of yeast paste and 20% dry matter and 20 kg of supernotant (extract and wash water). The treated yeast contained 7.8% nitrogen in the dry matter,

2,5 % popele, 0,5 % nukleových kyselin a 48,1 % čistých bílkovin. Supernatant, který se použil v sérii kultivačních pokusů zaměřených na zjištění stimulačního působení amoniakálního extraktu na růst kvasinek a výtěžnost, obsahoval 4 % hmot. sušiny, 0,7 % popela a 2,7 % amoniakálního dusíku. Ltráty biomasy během extrakce nukleových kyselin byly 29,5 g sušiny ze 100 g výchozí sušiny kvasinek.2.5% ash, 0.5% nucleic acids and 48.1% pure proteins. The supernatant used in a series of culture experiments aimed at detecting the stimulatory effect of the ammoniac extract on yeast growth and recovery contained 4% by weight. dry matter, 0.7% ash and 2.7% ammonia nitrogen. Biomass losses during nucleic acid extraction were 29.5 g dry matter from 100 g yeast starting dry matter.

Příklad 2Example 2

Srovnávací přiživované vsádkové /fed-batch/ kultivace se prováděly v mechanicky míchaném skleněném laboratorním fermentoru s užitečným plněním 2,3 1, opatřeném automatickou regulací teploty, pH a pěny. Při 1 400 ot.min a průtoku vzduchu 1,2 VVM je v něm dosahován přenos kyslíku 150 mmol 02-l\h~\Comparative fed-batch cultures were carried out in a mechanically stirred glass laboratory fermenter with a useful 2.3 L feed, equipped with automatic temperature, pH and foam control. At 1,400 rpm and an air flow rate of 1.2 VVM, an oxygen transfer of 150 mmol of 02-l is achieved.

Většina vody a minerální živiny se při všech pokusech přidávaly do fermentoru jednorázově na počátku kultivace. Pro předpokládaný přírůstek 44 g kvasničné sušiny se dávkovalo 44 ml roztoku obsahujícího v litru ; 35 ml kyseliny fosforečné /85 H^PO^/, 25 g hydroxidu draselného, 32 g síranu hořečnatého /7 HgO /, 0,5 g síranu zinečnatého /7 HgO/,Most of the water and mineral nutrients were added to the fermenter at one time at the start of the cultivation in all experiments. For an expected increment of 44 g of yeast dry matter, 44 ml of a solution containing per liter were dosed; 35 ml of phosphoric acid (85 H 2 PO 4), 25 g of potassium hydroxide, 32 g of magnesium sulfate (7 HgO), 0.5 g of zinc sulfate (7 HgO),

Pro zajištění jednostranné regulace pH čpavkovou vodou a amoniakálním extraktem se k médiu na počátku kultivací přidávaly 2 g síranu amonného. Jako produkční mikroorganismus se používala Torulopsis ethanolitolerans RIFIS 231, počáteční koncentrace sušiny inokula 2 g.l”1. Jako zdroj uhlíku se použil syntetický líh, který se do média dávkoval přístrojem měřícím koncentraci etanolu ve výdechu metodou tepelného zabarvení. Koncentrace etanolu v mediu se takto udržovala v rozmezí 1 až 2 g.l~l. Při každém pokusu se do média nadávkovalo 50,8 g absolutního etanolu a po jeh· spotřebování se kultivace ukončila. Kultivační teplota byla ve všech případech 35 °C a pH se udržovalo v rozmezí 3,9 až 4,1. Jednotlivé kultivace se lišily stupněm náhrady čpavkové vody, používané jako zdroj dusíku a k úpravě pH, amoniakálním extraktem. Používaná čpavková voda byla neředěna vodou tak, aby obsahovala stejnou koncentraci amonného dusíku jako amoniakální extrakt. Výsledky srovnávacích kultivací jsou uvedeny v tabulce 1.To ensure unilateral pH control with ammonia water and ammonia extract, 2 g of ammonium sulfate was added to the medium at the beginning of the culture. Torulopsis ethanolitolerans RIFIS 231, an initial inoculum dry concentration of 2 gl -1 was used as the production microorganism. Synthetic alcohol was used as the carbon source, which was metered into the medium by means of a device measuring the concentration of ethanol in the exhalation by the method of thermal staining. The concentration of ethanol in the medium was thus maintained in the range of 1 to 2 gl -1. In each experiment, 50.8 g of absolute ethanol was metered into the medium and cultivation was stopped after consumption. The culture temperature was 35 ° C in all cases and the pH was maintained between 3.9 and 4.1. Individual cultures differed in the degree of ammonia water replacement used as a nitrogen source and for pH adjustment by the ammonia extract. The ammonia water used was not diluted with water to contain the same concentration of ammoniacal nitrogen as the ammonia extract. The results of the comparative cultures are shown in Table 1.

Tabulka 1Table 1

2 d r o j 2 d r o j dusíku nitrogen Vyrobená kvasničná Made yeast Vátěžnostní Vátěžnostní sušina dry matter koeficient coefficient čpavková ammonia extrakt extract náhrada compensation g G voda water yx/S y x / s -----ml ----- ml ml ml % % 228 228 0 0 0 0 36,8 36.8 0,72§ 0,72§ 138 138 63 63 30 30 38,9 38.9 0,765 0.765 63 63 144 144 69 69 39,8 39.8 0,785 0.785 0 0 208 208 100 100 ALIGN! 40,9 40.9 0,606 0.606

225 604225 604

Z tabulky 1 je zřejmé, že náhrada čpavkové vody amoniakálním extraktem významně zvyšovala výtěžnostní koeficient. V tabulce 2 jsou pro větší názornost uvedeny hodnoty celkové produkce biomasy odpovídající postupné náhradě čpavkové vody amoniakálním extraktem, podíl produkovaných kvasinek použitý pro výrobu potravinářského preparátu a kvasničná sušina vyprodukovaná navíc vlivem stimulačního působení amoniakálního extraktu. Při výpočtech so předpokládalo, že se na extrakci 100 g kvasničné sušiny použilo 26 g amoniaku /příklad 1/, že ztráty amoniaku v průběhu extrakce činí 10 %, že nově vyprodukovaná kvasničná biomasa bude obsahovat 9 % dusíku a že ve všech případech bude pro výrobu potravinářského preparátu použito 100 g biomasy.It can be seen from Table 1 that ammonia extract replacement of ammonia water significantly increased the yield coefficient. Table 2 shows, for clarity, the total biomass production values corresponding to the gradual replacement of ammonia water with ammonia extract, the proportion of yeast produced used for the production of the food preparation and the yeast dry matter produced in addition to the stimulating action of the ammonia extract. In the calculations, it was assumed that 26 g of ammonia was used to extract 100 g of yeast dry matter (Example 1), that the loss of ammonia during the extraction was 10%, that the newly produced yeast biomass would contain 9% nitrogen and that 100 g of biomass was used in the food preparation.

Tabulka 2 Table 2 Náhrada čpavkové Ammonia replacement Celková produkce Total production Podíl biomasy na potravinář- The share of biomass in the food industry Zvýšení celkové produkce Increase in total production vody extraktem water extract sušiny biomasy biomass dry matter ský preparát z celkové prod. preparation from total prod. biomasy vracením extraktu biomass by returning the extract % % S WITH % % g G 30 30 770 770 13.0 13.0 42,5 42.5 60 60 335 335 29,8 29.8 27,3 27.3 100 100 ALIGN! 230 230 43,4 43.4 25,7 25.7

Z tabulky 2 je zřejmé, že za použitých podmínek extrakce /26 g NH^ na 100 g kvasničné sušiny/ je nejvyšší podíl biomasy, který může být z celkové produkce zpracován na potravinářský bílkovinný preparát 43,4 %. Při snižování dávek extrakčního amoniaku může podíl potravinářských kvasnic stéupat. Při extrakci 100 g kvasničné biomasy se ztrácí 29,5 g sušiny. Při náhradě 30 % amoniaku extraktem, tj. v případě, kdy se na potravinářský výrobek zpracovává 13 % z celkové produkce biomasy, jsou zvýšeným přírůstkem kvasinek extrakční ztráty nejen plně kompenzovány, ale celková produkce kvasinek dokonce °L,7 % stoupne. Při náhradě 69 % čpavkové vody /29,8 % potravinářských kvasnic/ jsou extrakční ztráty kompenzovány z 91,5 % a při plné náhradě čpavkové vody extraktem z 87 %.It can be seen from Table 2 that under the extraction conditions used (26 g NH4 per 100 g yeast dry matter) the highest proportion of biomass that can be processed into a food protein preparation is 43.4%. The proportion of food yeast may increase as the amount of ammonia extract is reduced. When extracting 100 g of yeast biomass, 29.5 g of dry matter are lost. By replacing 30% ammonia with an extract, ie when 13% of the total biomass production is processed into a food product, the increased yeast increment not only fully compensates for the extraction loss, but the total yeast production even rises by 7%. When 69% ammonia water (29.8% food yeast) is replaced, the extraction losses are compensated by 91.5% and 87% by full ammonia water replacement.

Příklad 3Example 3

Z lisovaného pekařského droždí bylo rozmícháním s vodou připraveno 400 ml kvasničného mléka, obsahujícího 150 g áušiny biomasy v litru a 7,5 % dusíku a 5,5 % nukleových kyselin v sušině. Kvasinkový koncentrát se zahříval 30 minut na 60 °C, potom se k němu přidalo 20 ml čpavkové vody /22 % NH^/ a směs so za míchání udržovala dalších 30 minut při uvedené teplotě. Po zchlazení se' opracovaná biomasa odstředila od extraktu a promyla dvakrát 200 ml vody. Promývací vody so připojily k amoniakálnímu extraktu. Bylo získáno 203 g kvasničné pasty, obsahující 42,6 g sušiny a 8,3 % N a 1,2 % hukleových kyselin v sušině. Extrakt spojený s promývacími vodami měl objem 6l0 ml a použil se jako náhrada časti čpavkové vody při vsádkové kultivaci kvááinky Saocharomyces cerevisiae RIFIB 104 na sacharóze. Ztráty sušiny při extrakci nukleových kyselin byly 17,4 g, tj. 29,0 g na 100 g výchozí kvasničné sušiny.From the pressed baker's yeast, 400 ml of yeast milk was prepared by mixing with water containing 150 g of biomass a liter and 7.5% nitrogen and 5.5% nucleic acids in the dry matter. The yeast concentrate was heated at 60 ° C for 30 minutes, then 20 ml of ammonia water (22% NH 4) was added thereto, and the mixture was maintained at this temperature for 30 minutes with stirring. After cooling, the treated biomass was centrifuged from the extract and washed twice with 200 ml of water. The washings were added to the ammonia extract. 203 g of yeast paste were obtained, containing 42.6 g of dry matter and 8.3% of N and 1.2% of nucleic acids in the dry matter. The extract associated with the washings had a volume of 60 ml and was used as a substitute for part of the ammonia water in batch culture of Saocharomyces cerevisiae RIFIB 104 on sucrose. Dry matter losses in nucleic acid extraction were 17.4 g, i.e., 29.0 g per 100 g of starting yeast dry matter.

Kultivace byla vedena v laboratorním fermentoru popsaném v příkladu 2, při nezměněném užitečném plnění a za stejných aeračních podmínek. Kultivační teplota byla 30 °C a pH so udržovalo v rozmezí 4,6 až 4,8. Na počátku kultivace se do fermentoru nalilo 1,3 1 vody, ve které bylo rozpuštěno 280 g sacharózy, pak se přidalo 160 ml roztoku minerálních živin /příklad 2/ a 2 g síranu amonného. V průběhu kultivace se pH upravovalo amoniakálnímThe cultivation was conducted in a laboratory fermenter as described in Example 2, under unchanged payload and under the same aeration conditions. The culture temperature was 30 ° C and the pH was maintained between 4.6 and 4.8. At the beginning of the cultivation, 1.3 l of water was poured into the fermenter, in which 280 g of sucrose was dissolved, then 160 ml of mineral nutrient solution (Example 2) and 2 g of ammonium sulfate were added. During cultivation, the pH was adjusted with ammonia

225 604 extraktem a později čpavkovou vodou. Na konci kultivace bylo získáno 155 g kvasničné sušiny obsahující 8,4 % dusíku a 75 % nukleových kyselin.225 604 extract and later ammonia water. At the end of the cultivation, 155 g of yeast solids were obtained containing 8.4% nitrogen and 75% nucleic acids.

ža stejných podmínek byla v témže fenmentoru provedena arovnávací kultivace, při které se k úpravě pH a jako zdroj dusíku použila výhradně čpavková voda. Při této kultivaci se získalo pouze 138,5 g kvasničné sušiny se 7,9 % dusíku a 5,5 % nukleových kyselin.According to the same conditions, an equalizing culture was carried out in the same fenmentor, in which only ammonia water was used to adjust the pH and as the nitrogen source. In this culture, only 138.5 g of yeast dry matter were obtained with 7.9% nitrogen and 5.5% nucleic acids.

První kultivací, při níž bylo 27,7 % čpavkové vody nahrazeno amoniakálním extraktem se získalo o 16,7 g kvasničné sušiny více než při kultivaci srovnávací, čím byly ztráty sušiny při extrakci nukleových kyselin vykompenzovány z 94,8 %. Při použitém % náhrady čpavkové vody amoniakálním extraktem je možno použít k výrobě potravinářského bílkovinného preparátu asi 39 % z celkové produkce biomasy,The first cultivation, in which 27.7% of ammonia water was replaced by ammonia extract, yielded 16.7 g of yeast dry matter more than in the comparative cultivation, which compensated 94.8% dry matter losses in nucleic acid extraction. Using the ammonia extract ammonia extract% used, about 39% of the total biomass production can be used to produce a food protein preparation,

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Způsob výroby kvasničného bílkovinného preparátu s nízkým obsahem nukleových kyselin extrakcí termolyzováných kvasinek amoniakem s vracením extraktu do kultivace, vyznačený tím, že se k přípravě kvasničného preparátu s nízkým obsahem nukleových kyselin použije 5 až 60 %, s výhodou 10 až 40 % biomasy produkované kultivací a že úprava biomasy spočívá v tom, že se kvasinkový koncentrát obsahující 100 až 200 g/1 kvasničné sušiny zahřeje na 5 až 60 minut na teplotu 60 až 90 °C, pak se k termolyzátu přidá 5 až 30 g· amoniaku na 100 g obsažené kvasničné sušiny, termolyzát se udržuje po 20 až 60 minut při teplotě 40 až 85 °C, načež se opracovaná biomasa oddělí od extraktu, důkladně promyje vodou a usuší,Process for the production of a low-nucleic acid yeast protein preparation by extraction of thermolysed yeast with ammonia and returning the extract to culture, characterized in that 5 to 60%, preferably 10 to 40% of the biomass produced is used to prepare the yeast preparation. cultivation and the treatment of biomass consists in heating the yeast concentrate containing 100 to 200 g / l of yeast dry matter to 60 to 90 ° C for 5 to 60 minutes, then adding 5 to 30 g · ammonia per 100 g to the thermolysate the yeast dry matter contained, the thermolysate is held for 20 to 60 minutes at a temperature of 40 to 85 ° C, after which the treated biomass is separated from the extract, washed thoroughly with water and dried, 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se spolu s amoniakálním extraktem vracejí do kultivace i prací vody z promývání extrahované biomasy.2. A process according to claim 1, characterized in that the ammoniac extract is returned to the culture and washing water from the washing of the extracted biomass.
CS320281A 1981-04-30 1981-04-30 Manufacture of the yeast proteinous agent CS225604B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS320281A CS225604B1 (en) 1981-04-30 1981-04-30 Manufacture of the yeast proteinous agent

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS320281A CS225604B1 (en) 1981-04-30 1981-04-30 Manufacture of the yeast proteinous agent

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225604B1 true CS225604B1 (en) 1984-02-13

Family

ID=5371428

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS320281A CS225604B1 (en) 1981-04-30 1981-04-30 Manufacture of the yeast proteinous agent

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS225604B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU1804481C (en) Method for production of mixed feed for animals
CZ263392A3 (en) Process for preparing amino acids by fermentation
JPH05507202A (en) Hemicellulase supplements to improve the energy efficiency of hemicellulose-containing foods and animal feeds
JPH02207756A (en) Use of lytic enzyme product and protease, additive for improving feed conversion in animal industry
US2576932A (en) Fermentation process for production of vitamin b12
CN112501221A (en) Method for improving conversion rate of threonine and saccharic acid
JPS61212249A (en) Composition for feed
CS225604B1 (en) Manufacture of the yeast proteinous agent
US2893988A (en) Therapeutically valuable substances pertaining to the group of vitamins b12
US3964971A (en) Method for increasing the vitamin B12 production in fermentation processes carried out with methanobacteria
JPS59109152A (en) Preparation of yeast extract
NO323554B1 (en) Bacterial fermentation process for producing a recombinant protein, as well as a process for reducing nutrient precipitation in a process.
CN112481322A (en) High-efficiency fermentation production process of threonine
US2473817A (en) Production of riboflavin
US2493274A (en) Production of riboflavin by fermentation process
DE3041744C2 (en)
SU904325A1 (en) Method of producing l-treonin
CN107653283B (en) Preparation method of flavomycin
SU1039962A1 (en) Culture medium for culturing fungum eremothecium ashby ii producing riboflavin
SU1730139A1 (en) Method for preparation of food yeast biomass
RU2032358C1 (en) Method for food additive production
CA1150654A (en) Process for the production of citric acid
RU2093578C1 (en) Method of preparing the food protein product
SU1254012A1 (en) Method of producing sugar solutions
SU248566A1 (en) METHOD OF MANUFACTURE OF 5'-INOSINE ACID