CS225419B1 - Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti - Google Patents

Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti Download PDF

Info

Publication number
CS225419B1
CS225419B1 CS169182A CS169182A CS225419B1 CS 225419 B1 CS225419 B1 CS 225419B1 CS 169182 A CS169182 A CS 169182A CS 169182 A CS169182 A CS 169182A CS 225419 B1 CS225419 B1 CS 225419B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft yarns
conveyor
conveyors
parallel
weft
Prior art date
Application number
CS169182A
Other languages
English (en)
Inventor
Ervin Faulhaber
Petr Stoupal
Original Assignee
Ervin Faulhaber
Petr Stoupal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ervin Faulhaber, Petr Stoupal filed Critical Ervin Faulhaber
Priority to CS169182A priority Critical patent/CS225419B1/cs
Publication of CS225419B1 publication Critical patent/CS225419B1/cs

Links

Landscapes

  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití ve směru šíře plošné textilie, zejména osnovní pleteniny nebo propletu, při kterém se útkové niti omotávají kolem uchycovacích elementů. Předmětem vynálezu je rovněž zařízeni k provádění tohoto způsobu.
Z praxe a z patentové literatury jsou známé různé způsoby zakládání rovnoběžně orientovaných nití ve směru šíře textilie a příslušná strojní zařízení, založené na různých principech.
V jednom případě se používá rotujícího ramene, kterým se ukládá jedna nit po kruhové dráze do kotoučů umístěných po obou stranátíh pletacího stroje. Těmito kotouči se přivádí niť k pletacím jehlám a zaplétá vaznými nitěmi. Nevýhodou tohoto postupu je zakládání pouze jedné niti, čímž je značně omezen výkon pletacího stroje a příslušné zařízení nelze využít při výrobě vysocepevnostních technických textilií.
Podle jiného známého způsobu se zakládají příčně orientované niti prostřednictvím vozíku pohybujícího se mezi dvěma dopravníky, přičemž niti jsou odvíjeny ze Stacionární cívečnicě přes rolničky z jednoho kraje do druhého ve tvaru U, tj. z jedné niti se vytahují dvě ramena. Napříč vytažené niti se zakládají do řetězových skřipců na jednom dopravníku a přes dvojici háčků na druhém dopravníku a v tomto stavu se dopravují do pracovního ústrojí proplétacího stroje ARACHNE, kde se — 2 —
225 419 svazují do oček vazných nití. Popsaný způsob zakládání je však nevýhodný z následujících hledisek. Nevyhovující provozní spolehlivost zvláště při vyšších pracovních rychlostech proplétaČího stroje, nevyhovující koncepce pro zpracování hladkých syntetických vysočepevnostních nilových materiálů, například vysocepevnostního kordového hedvábí a skleněného hedvábí.
Podobné řešení je uvedeno v NSR OS č. 2 036 971, který obsahuje způsob vkládání útků na osnovních pletacích strojích, tftky se snímají z návinu nití, vkládají do útkového zásobníku a odtud předávají pletacímu ústrojí. Návin určitého počtu nití se provede na anglickém nebo podobném snovadle ve formě osnovního vélu, který se předloží útkovému zásobníku.
Jiné běžně uplatněné principy zakládání u proplétací techniky MALI jsou založeny na diagonálním zakládání příčných nití, které však nevyhovuje z technologického hlediska při výrobě vysocepevnostních technických textilií, například pro použití na těžké dopravní pásy.
Podle dalšího známého způsobu, popsaného v autorském osvědčení č. 187 124, se provádí zakládání rovnoběžně orientovaných nití prostřednictvím výkyvných zakladačů, pohybujících se po uzavřené dráze rovnoběžné s rovinou zhotovovaného textilního výrobku. Niti se přitom omotávají okolo dvou řad postupně vysouvaných uchycovacích elementů, uložených na dvou dopravnících a pohybujících se ve stejném smyslu·. Niti se ? v tomto případě omotávají na prvním dopravníku okolo jednoho nebo okolo více uchycovacích elementů. Na druhém dopravníku se niti omotávají okolo jednoho nebo okolo více uchycovacích elementů, jejichž počet je zvětšen o počet zakladačů vedených po uzavřené dráze. V důsledku tohoto postupu jsou niti obtočeny kolem uchycovacích elementů v rozličném provedení na obou dopravnících. Na dopravníku, kde jsou niti omotávány trvale přes několik uchycovacích elementů, vznikají při použití objemnějších nití v kraji textilie vysoké překlady z vrstev uložených
- 3 225 419 nití, což je nevyhovující pro zpracování objemného vysocepevnostního polyamidového hedvábí. Další nedostatek spočívá v tom, že na rotujícím nosiči zakladačů jsou umístěny cívky, ze kterých se niti při zakládání odvíjejí. Z uvedených důvodů je tato koncepce nevhodná pro použití těžkých rozměrných cívek, s vysocepevnostním kordovým hedvábím, nehledě k nepříznivým kinematickým vlivům tohoto zařízení. Koncepce vyžaduje časté zastavování zakladačů při vyprézdňování a výměně jednotlivých cívek, což by v případě zpracování vysecepevnostního kordového hedvábí vedlo k nežádoucímu zastavování stroje, a tím ke značným ztrátám produkce.
Všechny popsané způsoby zakládání nití ve směru šíře ploš né textilie jsou charakterizovány shodným principem, který spočívá v tom, že se všechny niti zakládají ve vzájemně souhlasném smyslu a v různém počtu.
Jiné řešení zásobníku útkových nití pro osnovní pletací stroje je uvedeno v NSR OS č. 2 951 643· Zásobník je opatřen dvěma nekonečnými podélnými transportéry, které dopravují útky k jehelnímu lůžku a jsou kontinuálně poháněny, déle je opatřen vozíkem pohybujícím se vratně po napřič vedoucích kolejnicích, pak nosičem vykazujícím skupinu vodičů nití a řídicími ústrojími. Skupina vodičů nití pokládá útky kolem držáků umístěných na podélných dopravnících, přičemž ve vratných místech při pokládání útků se podélné dopravníky rychle posunou o potřebné rozteče držáků. Podstata řešení spočívá v tom, že vodicí kolej pro vozík je tvořena ohebným ocelovým páskem, který je napnut mezi oběma řídicími ústrojími pomocí pružiny. Ocelový pásek obepínají dva válečky, které jsou spojeny s nosičem opatřeným skupinou vodičů nití· Ocelový pásek je namontován pevně na jednom řídicím ústrojí a pomocí pružiny upevněn na druhém řídicím ústrojí· Řešení obsahuje další podrobnosti uspořádání.
- 4 225 419
Vynález směřuje k odstranění uvedených nevýhod a k vyřešení nového způsobu zakládání rovnoběžně orientovaných nití ve směru šíře plošné textilie, při kterém se útkové niti omotávají kolem uchycovacích elementů e přihlédnutím k těmto zásadám: plynulé kontinuální zakládání nití při vysokých rychlostech včetně různého objemu a při dosažení žádoucího rovnoměrného rozložení nití v obou krajích textilie. Dosažení vysoké produkce v důsledku odstranění prostojů při výměně cívek a vyřešení konstrukce příslušného zařízení o nízké hmotnosti rotujících dílů při dosažení příznivých kinematických vlivů. Vytčeného cíle bylo dosaženo způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se útkové niti zakládají střídavě tak, že na prvním dopravníku se první útkové nitě omotávají okolo jednoho uchycovacího elementu vždy po jedné útkové niti a na druhém dopravníku okolo několika uchycovacích elementů, zatímco zbývající útkové nitě, umístěné prostřídané mezi prvními útkovými nitěmi, se obtáčejí na prvním dopravníku okolo několika uchycovacích elementů a na druhém dopravníku pouze okolo jednoho uchycovacího elementu vždy po jedné útkové niti na uchycovacím elementu. Každé útková nit se při zakládání pohybuje samostatně uvnitř příslušné oválné dráhy a ve vzájemně protisměrném smyslu zakládání. x
Podle jedné varianty zakládání útkových nití se tyto omotávají nejprve na prvním dopravníku střídavě ve směru a proti směru pohybu prvního dopravníku a potom na druhém dopravníku střídavě proti směru a ve směru pohybu tohoto druhého dopravníku.
Podle jiné varianty se útkové nitě nejprve v prvé fázi zakládají střídavě na prvém a druhém dopravníku proti směru pohybu obou dopravníků a následně v druhé fázi zakládání se střídavě zakládají na druhém a prvém dopravníku ve směru pohybu obou dopravníků.
- 5 225 419
Podle další varianty se některé útkové nitě nejprve zakládají na prvním dopravníku střídavě ve směru a proti směru pohybu prvého dopravníku, zatímco zbývající útkové nitě se v této prvé fázi zakládání zakládají na druhém dopravníku střídavě proti směru a ve směru pohybu dopravníků. V následující druhé fázi zakládání se některé útkové nitě zakládají na druhém dopravníku střídavě ve směru a proti směru pohybu dopravníků a zbývající útkové nitě se zakládají na prvním dopravníku střídavě ve směru a proti směru pohybu dopravníků.
Útkové nitě se mohou ve všech uvedených variantách zakládat ve shodném fázovém posunutí na oválných dráhách nebo ve vzájemně rozdílném fázovém posunutí. Fázové posunutí nití při zakládání je dáno jednotlivými polohami běžců na oválných dráhách, kteréžto běžce vedou útkové nitě.
K provedení uvedeného způsobu zakládání slouží zařízení, které sestává že dvou dopravníků vedených rovnoběžně vedle sebe a pohybujících se ve stejném smyslu v jedné rovině, opatřených výsuvně uloženými uchycovacími elementy vedenými po výsuvných prostředcích za účelem omotávání a vedení.útkových nití. Toto zařízení je složeno nejméně ze dvou samostatných zakládacích jednotek útkových nití, instalovaných nejméně ve dvou různých místech nad oběma dopravníky s osou kolmou na směr pohybu dopravníků. Každé samostatná zakládací jednotka, uspořádaná v jedné rovině nejméně s jednou další zakládací jednotkou, je vytvořena z nekonečného tažného prostředku, který je opásán kolem dvojice kol a který nese na vnější straně tažného prostředku pevně připojený unéšecí element. Další podstatnou částí zařízení je oválná dráha vytvořená uvnitř bloku, ve které je volně uložen běžec s otvorem pro vedení útkové niti. Oválná dráha je přitom tvarem podobná dráze unášecího elementu, který zasahuje do běžce.
i
- 6 225 419
Princip a podstata vynálezu je déle popsána a blíže vysvětlena na výkresech a schématech, kde znázorňují obr. 1 půdorysný pohled na nakladenou soustavu rovnoběžně orientovaných útkových nití ze čtyř samostatných zakladačů, obr. 2 způsob zakládání ze čtyř samostatných zakladačů současně přes jeden a několik uchycovacích elementů na jednom dopravníku, obr. 3 způsob zakládání ze čtyř samostatných zakladačů současně přes několik uchycovacích elementů na dvou dopravnících, obr. 4 způsob zakládání ze čtyř samostatných zakladačů současně přes jeden a několik uchycovacích elementů na dvou dopravnících, obr. 5 způsob zakládání ze čtyř samostatných zakladačů postupně přes jeden a přes několik uchycovacích elementů na dvou dopravnících. Zařízení k provádění shora uvedených různých způsobů zakládání je znázorněno na dalších výkresech, kde značí obr. 6 boční pohled na schematické uspořádáni čtyř samostatných zakladačů v sestavě, uložených v jedné rovině nad dvěma dopravníky, obr. 7 čelní pohled na příkladné konstrukční provedení jednoho samostatného zakladače uloženého v rovině nad oběma dopravníky, obr. 8 detail příkladného uspořádání zakládací jednotky, obr. 9 detail odlišného uspořádání zakládací jednotky a obr. 10 detail dalšího příkladného uspořádání zakládací jednotky.
Nakladená soustava rovnoběžně orientovaných útkových nití 7 podle obr. 1 je vytvořena ze čtyř nití Ta, 7b, 7c, 7d omotaných v pohledu shora kolem uchycovacích elementů 10 dvou z části znázorněných dopravníků 11, 12. Nit 7a je nakladena vždy kolem pěti uchycovacích elementů 10 prvního dopravníku 11 a kolem jednoho uchycovacího elementu 10 druhého dopravníku 12. Nit 7b je nakladena vždy kolem jednoho uchycovacího elementu 10 prvního dopravníku 11 a kolem pěti uchycovacích elementů 10 druhého dopravníku 12. Nit 7c je nakladena stejným způsobem jako nit 7a, avšak na jiné uchycovací elementy 10 a nit 7d je nakladena stejným způsobem jako nit 7b, avšak na jiné uchycovací elementy 10. Směr pohybu nití při zakládání je označen
- 7 225 419 šipkami, podle kterých jsou niti 7a a 7c zakládány ve stejném smyslu proti směru pohybu hodinových ručiček a niti 7b a 7d ve stejném smyslu ve směru pohybu hodinových ručiček, což znamená, že jsou zakládány vůči nitím 7a a 7c protisměrně· Tímto uspořádáním je možno dosáhnout stejného rozložení nití v obou krajích textilie.
Nakladená soustava rovnoběžně orientovaných útkových nití 2 prostřednictvím čtyř zakladačů může být vytvořena několika způsoby zakládání· Tak například podle obr. 2 jsou niti 7a,
7b, 7c> 7d zakládány běžcem 5 ve stejném časovém úseku současně, každá v samostatné oválné dráze 8 nejdříve přes uchycovací elementy 10 prvního dopravníku 11 a následně přes uchycovací elementy 10 druhého dopravníku 12. Směr zakládání nití je znázorněn šipkami, přičemž se niti 7a a 7c zakládají proti směru pohybu prvního dopravníku 11 přes pět uchycovacích elementů 10 a současně niti 7b a 7d přes jeden uchycovací element 10 ve směru pohybu prvního dopravníku 11. Následně se niti 7a a 7c kladou ve směru pohybu druhého dopravníku 12 přes jeden uchycovací element 10 a niti 7b a 2d se zakládají současně proti směru pohybu druhého dopravníku 12 přes pět uchycovacích elementů 10.
Na obr. 3 je naznačen jiný způsob zakládání útkových nití 2, při kterém jsou zakládány niti 7a a 7c současně běžcem 2 ve stejném Časovém úseku přes pět uchycovacích elementů 10 pro· ti směru pohybu prvního dopravníku 11 a zároveň nití 7b a 7d ve stejném časovém úseku přes pět uchycovacích elementů 10 pro ti směru pohybu druhého dopravníku 12. V další fázi kladení se niti 7a a 7c zakládají současně ve stejném časovém úseku přes jeden uchycovací element 10 ve směru pohybu druhého dopravníku 12 a zároveň niti 7b a 7d ve stejném časovém úseku přes jeden uchycovací element 10 ve směru pohybu prvního dopravníku 11.
225 419
Další možný způsob zakládání útkových nití 10 je znázorněn na obr. 4, podle kterého se niti 7a a 7b kladou současně běžcem 2 ve stejném časovém úseku přes uchycovací elementy 10 prvního dopravníku 11 tak, že nit 7a se klade přes pět uchycovacích elementů 10 proti směru pohybu prvního dopravníku 11 a nit 7b přes jeden uchycovací element 10 ve směru pohybu prvního dopravníku 11> Niti 7c a 7d se současně kladou ve stejném časovém úseku přes uchycovací elementy 10 druhého dopravníku 12 tak, že nit 7c se klade přes jeden uchycovací element 10 ve směru pohybu druhého dopravníku 12 a nit 7d přes pět uchycovacích elementů 10 proti směru pohybu druhého dopravníku 12.
Podle dalšího způsobu zakládání naznačeného na obr. 5 se zakládají niti 7a, 7b, 7c, 7d postupně v rozdílných časových úsecích běžci 2 přes uchycovací elementy 10 prvního dopravníku 11 a následně postupně v rozdílných časových úsecích přes uchy covací elementy 10 druhého dopravníku 12. Fázové posunutí při zakládání nití 7 znázorňují polohy běžců 2 na oválných drahách 8.
Příklady znázorněné na obr. 1 až 5 se vztahují k použití čtyř samostatných zakládacích jednotek 1, z nichž každá zakládá vždy jednu nit 7 uvnitř příslušné oválné dráhy 8. Je však možno použít dvou, tří, pěti, šesti, osmi a podobně zakládacích jednotek 1 s tím rozdílem, že se budou měnit délky spojovacích úseků nití vzniklých kladením přes odlišný počet uchycovacích elementů 10, přičemž nejméně jedna z použitých nití 7 bude kladena v protisměrném smyslu vůči ostatním kladeným nitím. Nejvýhodnější způsob zakládání útkových nití podle vynálezu se uplatňuje při použití sudého počtu zakládacích jednotek 1, například při použití dvou, čtyř, šesti nebo osmi zakládacích jednotek 1, ve kterých se shodný počet nití 2 za“ kládá ve stejném a protisměrném smyslu za účelem dosažení stejnoměrného rozložení nití v obou krajích textilie.
225 419
Na obr. 6 je znázorněn boční pohled na zařízení sestávající ze čtyř samostatných zakládacích jednotek 1 pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití 7. Samostatné zakládací jednotky 1 jsou uložené v jedné rovině vedle sebe v rámu nad oběma dopravníky 11, 12. Každá ze zakládacích jednotek 1 obsahuje nekonečný tažný prostředek 2, který je opásán kolem dvojice neznázorněných kol a na kterém je uchycen unášecí element 4, který zapadá do běžce 2 opatřeného otvorem £ pro vedení niti 7. Běžec 2 veden v oválné dráze 8 bloku 9 a vykonává pohyb po této oválné dráze. Náhon nekonečných tažných prostředků 2 je odvozen od neznózorněného proplétacího stroje prostřednictvím řetězů a převodového soukolí, znázorněného na obr. 6 nad rámem iž· Na obou dopravnících 11, 12 jsou připevněny uchycovací elementy 10, jejichž zvedání do činné polohy je způsobeno zvedacími mechanismy 13, uloženými na liště 14« která je rovněž připevněna k rámu 15.
čelní pohled na jednu samostatnou zakládací jednotku 1, uloženou v rovině nad dvěma dopravníky 12, 11, je znázorněn na obr. 7., K rámu 15 je uchycena dvojice kol 2> Kolem kterých je opásán nekonečný tažný prostředek 2 s připevněným unášecím elementem 4, zapadajícím do běžce 2« opatřeného otvorem 6 pro vedení niti 7· Běžec 2 jo veden po oválné dráze 8 bloku 9, přičemž je blok 9 připevněn k rámu 12· Pod oválnou dráhou 8 jsou uloženy dva dopravníky 11, 12 s připevněnými uóhycovacími elementy 10, které se zvedají a stlačují do základní polohy prostřednictvím zvedacích mechanismů 13, uložených na lištách 14.
Na dalších obr. 8, 9, 10 jsou znázorněny varianty vzájemného uspořádání unášecího elementu 4 a běžce 2 3 otvorem 6 pro vedení niti 7 v příkladných provedeních, které však nevystihují všechny konstrukční možnosti vzájemného uspořádání těchto funkčních elementů. Podle obr. 8 je unášecí element £
- 10 225 419 připojen k článku nekonečného tažného prostředku 2, opásaného kolem kola χ, které je přichyceno k rámu ΐχ. Unášecí element £ zapadá do unášecího pouzdra 18, které tvoří součást běžce χ, jehož otvorem 6 je vedena nit 2· Běžec χ je veden po oválné dráze 8 rybinovítého provedení, přičemž je oválná dráha 8 připevněna k bloku 9.
Podle obr. 9 je unášecí element 4 připevněn k článku nekonečného tažného prostředku 2f opásaného kolem kola χ, které je přichyceno k rámu ΐχ. Unášecí element 4 zapadá do kompletního běžce χ opatřeného otvorem 6 pro vedení niti 2» přičemž kompletní běžec 5 tvoří jednotku, která sestává z unášecího pouzdra 18, z vodicích ložisek 16 a z třecích ložisek 19 usazených mezi oválnou dráhou 8 přichycenou k bloku 9· Vodicí ložiska 16 jsou vedena na neznázorněných lištách, které jsou napojeny na rámeček 21. Otvorem 6 v běžci χ prochází nit 2·
Na obr. 10 je znázorněn unášecí element 4 připojený k článku nekonečného tažného prostředku 2 opásaného kolem kola X, které je přichyceno k rámu 15. Unášecí element 4 zapadá do kompletního běžqe χ opatřeného otvorem 6 pro vedení niti 2· Kompletní běžec 5 tvoří jednotku, která sestává z unášecího pouzdra 18 spojeného s výkyvnou spojovací lištou 12, ke které jsou připojena dvě vodicí ložiska 16. Tato dvě vodicí ložiska 16 jsou vedena v oválné dráze 8 spojené s blokem 9. K oválné dráze 8 jsou rovněž připojeny třecí plochy 20, které vymezují vertikální polohu kompletního běžce χ.

Claims (7)

p Sedm β τ vynálezu 225 419
1· Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití ve směru šíře plodné textilie, zejména osnovní pleteniny nebo propletu, při kterém se útkové nitě pomocí zakládacích jednotek omotávají kolem dvou řad vysouvatelných uchycovacích elementů, uložených proti sobě na dvou rovnoběžných dopravnících, pohybujících se ve stejném smyslu v jedné rovině, přičemž útkové nitě se omotávají okolo uchycovacích elementů v rovině rovnoběžné s rovinou obou dopravníků a takto vzniklá soustava rovnoběžných útků ae vede k dalšímu zpracování, vyznačený tím, že útkové nitě se zakládají střídavě vždy po jedné útkové niti tak, že na prvním dopravníku se první útkové nitě obtáčejí okolo jednoho uchycovacího elementu a na druhém dopravníku okolo několika uchycovacích elementů, zatímco zbývající útkové nitě umístěné prostřídané mezi prvními útkovými nitěmi se obtáčejí na prvním dopravníku okolo několika uchycovacích elementů a na druhém dopravníku pouze okolo jednoho uchycovacího elementu, přičemž se útkové nitě pohybují při zakládání ve vzájemně protisměrném smyslu po oválných dráhách a každá útková nit ee pohybuje samostatně uvnitř příslušné oválné dráhy.
2. Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití podle bodu 1, vyznačený tím, že útkové nitě ee zakládají nejprve ná prvním dopravníku střídavě ve směru a proti směru jeho pohybu a potom na druhém dopravníku střídavě proti směru a ve směru pohybu druhého dopravníku·
3· Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití podle bodu 1, vyznačený tím, že útkové nitě se prostřídané nejprve zakládají na prvém a druhém dopravníku proti směru pohybu obou dopravníků a následně v druhá fázi zakládání se prostřídané zakládají na druhém a prvém dopravníku ve směru pohybu obou dopravníků· • 12
225 419
4· Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití podle bodu 1, vyznačený tím, že některé útkové nitě se nejprve zakládají na prvním dopravníku střídavě ve směru a proti směru pohybu tohoto prvního dopravníku, zatímco zbývající útkové nitě se v této prvé fázi zakládají na druhém dopravníku střídavě proti směru a ve směru pohybu druhého dopravníku, přičemž v následující druhé fázi zakládání se některé útkové nitě zakládají za stejných podmínek jako v prvé fázi zakládání na druhém dopravníku a zbývající útkové nitě se zakládají za stejných podmínek jako v prvé fázi na prvém dopravníku.
5· Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití podle bodu 1, vyznačený tím, že útkové nitě se zakládají ve shodném fázovém posunutí po oválných dráhách.
6. Způsob zakládání rovnoběžně orientovaných útkových nití podle bodu 1, vyznačený tím, že útkové nitě se zakládají ve vzájemně rozdílném fázovém posunutí po oválných dráhách.
7· Zařízení k provádění způsobu podle bodů 1 až 6, sestávající ze dvou dopravníků vedených rovnoběžně vedle sebe, pohybujících se ve stejném smyslu v jedné rovině, a opatřených uchycovacími elementy, výsuvně uloženými pro omotávání a vedení útkových nití a déle sestávající nejméně ze dvou samostatných zakládacích jednotek útkových nití, uspořádaných nad oběma dopravníky s osou kolmou na směr pohybu dopravníků, vyznačující se tím, že zakládací jednotka (1) uspořádané v jedné rovině s nejméně jednou další zakládací jednotkou (1) je vytvořena z nekonečného tažného prostředku (2), opásaného kolem dvojice kol (3) a nesoucího unáěecí element(4), pevně připojený na vnější straně tažného prostředku* (2), přičemž unášecí element (4) zasahuje do běžce (5), který je opatřen otvorem (6) a volně uložen v oválně dráze (8) uspořádané v bloku (9).
CS169182A 1982-03-12 1982-03-12 Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti CS225419B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS169182A CS225419B1 (cs) 1982-03-12 1982-03-12 Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS169182A CS225419B1 (cs) 1982-03-12 1982-03-12 Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225419B1 true CS225419B1 (cs) 1984-02-13

Family

ID=5351916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS169182A CS225419B1 (cs) 1982-03-12 1982-03-12 Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS225419B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4872323A (en) Apparatus for laying transverse weft threads for a warp knitting machine
EP0179859B1 (en) Method and apparatus for production of bias fabrics
US6494235B1 (en) Bias-bound fabric, method for making same and weaving machine for continuously making such a fabric
US3603117A (en) Warp-knitted pile fabric
US4881444A (en) Method and apparatus for braiding three-dimensional fabrics
KR20180081112A (ko) 웹-형상 제품의 제조 및 송출 장치와 방법
HU185412B (en) Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product
JPS58169546A (ja) ヘルドおよび薄片に経糸を通すために経糸を分離して準備する装置
SK60295A3 (en) Device on warp knitting machine for crocheting of textile band and elastic an elastic textile band produced with this device
US3680332A (en) Apparatus for feeding filling threads to a warp knitting machine
US6151923A (en) Apparatus for supplying a multi-layer, multi-axial layer of yarn to the knitting site of a warp knitting machine
CS225419B1 (cs) Způsob a zařízení pro zakládání rovnoběžně orientovaných útkových niti
US5047109A (en) Apparatus for production of bias fabrics
US4877470A (en) Method for the production of bias fabrics
RU2106441C1 (ru) Устройство для изготовления многоосевой нетканой структуры, способ изготовления многоосевой нетканой структуры, многоосевая нетканая структура (варианты)
US4173874A (en) Apparatus on a textile machine for the feeding of yarns, slivers or other fibrillar materials
JPS6030769B2 (ja) 経編機
US3908247A (en) Apparatus for conveying elongated material such as textile material
US4204414A (en) Clamping means for material in thread, ribbon or strip form
US4173873A (en) Apparatus on a textile machine for feeding yarn, sliver or fibrous materials
DE1197589T1 (de) Musterzettelmaschine und Zettelverfahren
US4600468A (en) Machine for efficient assembly of biased yarn arrays
US4220020A (en) Warp knitting machine with weft inserters
US4472234A (en) Device for producing a web of parallel yarns and different complex articles comprising such a web
CS276948B6 (cs) Způsob vytváření soustavy příčně uložených nití a zařízení k provádění tohoto způsobu