CS225398B1 - Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS225398B1
CS225398B1 CS484782A CS484782A CS225398B1 CS 225398 B1 CS225398 B1 CS 225398B1 CS 484782 A CS484782 A CS 484782A CS 484782 A CS484782 A CS 484782A CS 225398 B1 CS225398 B1 CS 225398B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
foam
dye
branches
homogenizer
distributor
Prior art date
Application number
CS484782A
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Ing Hrubes
Svatopluk David
Milan Mojzis
Miloslav Ing Tuma
Original Assignee
Pavel Ing Hrubes
Svatopluk David
Milan Mojzis
Miloslav Ing Tuma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Ing Hrubes, Svatopluk David, Milan Mojzis, Miloslav Ing Tuma filed Critical Pavel Ing Hrubes
Priority to CS484782A priority Critical patent/CS225398B1/cs
Publication of CS225398B1 publication Critical patent/CS225398B1/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

(54) Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu
Vynález se týká přípravy pěn o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Známý a používaný způsob přípravy pěnové tiskací pasty nebo barvící pěnové lázně, ve které jsou obsaženy záhustka, napěňovací prostředek, případně stabilizační prostředek, látky pro úpravu pH, hydrotropní látky, urychlovače fixace, barvivo a případně další nutné přísady, pomocí napěňovací jednotky a vzduchu o jednom barevném odstínu. Pro přípravu každého barevného odstínu je nutné použít zvláštní napěňovací jednotku, kdy výchozí objemová hmotnost pěny z napěňovací jednotky se nemění. Potřebný počet napěňovacích jednotek je nákladný na investice, zastavěnou plochu, náročný na obsluhu, údržbu a provoz. Dále zůstávají značné zbytky past po ukončení výrobní položky.
Tyto nevýhody odstraňuje způsob přípravy pěn o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky, který spočívá v tomto postupu: slepá tiskací pasta, která obsahuje záhustku, napěňovací prostředek, případně stabilizační prostředek, látky pro úpravu pH, případně další přísady, jako pojidlo pro pigmenty, katalyzátory, podle použité skupiny barviv potiskovaného nebo barveného textilního materiálu a následných dalších pracovních operací, mimo barvivo a urychlovač fixace, se napění na slepou pěnovou tiskací pastu či barvicí lázeň o určité objemové hmotnosti, rozdělí se do požadovaného počtu barevných odstínů a jejich spotřeby, nadávkuje se roztok či disperze barviva, v případě potřeby s urychlovačem fixace barviva, s výhodou se smáčecím a dispergačním prostředkem, zhomogenizuje se a nanese na textilní materiál.
Při dávkování kapalné fáze podle vynálezu se zvětšuje objem a zvyšuje se objemová hmotnost, přičemž dochází k zesílení stěn vzduchových bublinek, k jejich snadnějšímu vzájemnému pohybu, pěna dostává více charakter kapaliny a zvětšuje se tím její penetrace.
Podstata zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že slepá tiskací pasta se ze zásobní nádoby vede do napěňovací jednotky, ze které se po napěnění v rozdělovači rozvede do jednotlivých větví.
Větev zahrnuje regulaci průchodu pasty podle požadované spotřeby, dávkovači čerpadlo pro roztok či disperzi barviva s potřebnými přísadami, které je vedeno přes regulovatelný uzávěr. Za vstupním místem barviva do větve s pastou je umístěn homogenizátor pěnové tiskací pasty či lázně, která je takto připravena k nanášení a vedena přes dopravní čerpadlo např. k rotační šabloně. V každé větvi se připravuje zvlášť jiný barevný odstín při odlišných objemových množstvích s různou objemovou hmotností. Homogenizátor ve větvích rozdělovače může být umístěn před nebo za dopravním čerpadlem.
Výhodou způsobu a zařízení podle vynálezu jsou nízké investiční náklady na pořízení, úspora prostorů, snížená náročnost na obsluhu a údržbu a podstatné snížení nepoužitelných zbytků pasty.
Příkladné provedení podle vynálezu je znázorněno na výkresech, na nichž značí obr. 1 celkové schéma zařízení, obr. 2 sestavu homogenizátbřú v řezu, obr. 3 a obr. 4 provedení kroužků homogenizátoru v pohledu a v bočním řezu.
Ze zásobní nádrže 1 na slepou tiskací pastu přiváděcím potrubím 2 se tato přivádí dávkovacím čerpadlem 3 do vlastní napěňovací jednotky 5 za současného přívodu tlakového vzduchu přívodem 4. Napěněná slepá tiskací pasta je dále vedena přes rozdělovač 6 pěny, ve kterém je přepouštěcí ventil 9 a tlakový spínač 10 regulace množství pěny. Přes uzavírací ventily 8 je pěna vedena do jednotlivých větví 7 rozdělovače 6, do kterých se přivádí rozpuštěné nebo zdispergované barviVo z nádrže 11 sacím potrubím 12 přes čerpadlo 13 a uzávěr 14 do vstupního místa 15 přívodu barviva a dále přes homogenizátor 16. V tomto příkladu je provedení pro tisk rotační šablonou 19 a to přes dopravní čerpadlo 17 do nanášecí trysky 18, na které je tlakový kompenzátor 20 a vypouštěcí ventil 21.
Na obr. 2 je v přívodní větvi 7 znázorněna sestava homogenizátoru 16, který se skládá z řady za sebou uspořádaných kroužků 22, 23 s různě zhotovenými otvory 25, 26 (obr. 3, 4). Pěnová pasta je přiváděna do homogenizátoru 16 ve směru šipky 24.
Homogenizátor 16 je umístěn za vstupním místem 15 barviva a může se použít homogenizátor buď stacionární nebo rotační. Na obr. 2, 3 a 4 je znázorněn homogenizátor stacionární s následující funkcí. Zpěněná tiskací pasta s nadávkovaným roztokem barviva prochází soustavou vsazených kroužků 22, 23, které jsou umístěny v každé větvi 7 rozdělovače 6 v počtu šesti kusů. Kroužky 22, 23 jsou dvojího provedení s otvory 25, 26 zhotovenými tak, aby v prostoru mezi jednotlivými kroužky 22, 23 docházelo k co největšímu turbulentnímu proudění, které způsobí vzájemné promísení obou složek.
Rotační homogenizátor je dalším možným řešením. U tohoto provedení dochází k promísení roztoku barviva s tiskací pěnou rotací vrtule nebo perforovaného šneku ve větvi rozdělovače za vstupním místem barviva do pěny. Rotační homogenizátor je vybaven vlastním pohonem.
Objemová hmotnost pěny vystupující z napěňovací jednotky 5 je konstantní bez ohledu na její odebírané množství. Regulace množství tiskací pěny a roztoku barviva v závislosti na rychlosti tiskacího stroje se provádí dvěma způsoby.
Podle prvého způsobu je nastavení poměru tiskací pěny a roztoku barviva konstantní, to znamená, že určitému počtu otáček dopravního čerpadla 17 tiskací pěny s rozmíseným roztokem barviva odpovídá určitý počet otáček čerpadla 13 barviva. Otáčky dopravního čerpadla 17 jsou spřaženy s otáčkami hlavního motoru pohonu tiskacího stroje, např. pod linkovým napětím. Tím je zajištěno požadované množství tiskací pěny a roztoku barviva při různých rychlostech tiskacího stroje.
Regulace množství pěny z napěňovací jednotky 5 je nepřímá, neboť není přímé propojení otáček napěňovací jednotky 5 s otáčkami hlavního motoru pohonu tiskacího stroje. Otáčky napěňovací jednotky 5 jsou řízeny tlakovým spínačem 10, který je vřazen v systému. Při zvýšení rychlosti tiskacího stroje dojde k zvýšení odběru tiskací pěny za současného poklesu tlaku v systému. Tlakov spínač 10 vydá impuls ke zvýšení otáček napěňovací jednotky 5 a udržuje změnou otáček dávkovacího čerpadla 3 napěňovací jednotky 5 zvolený rozsah systému.
Výhodou tohoto provedení je jednodušší řešení propojení oproti následně uvedenému druhému způsobu regulace. Nevýhodou je určité kolísání tlaku v systému.
Podle druhého způsobu regulace množství tiskací pěny a roztoku barviva v závislosti na změnách rychlosti tiskacího stroje je regulace čerpadla 13 roztoku barviva i dopravního čerpadla 17 tiskací pěny shodná s předchozím provedením. Otáčky napěňovací jednotky 5 jsou řízeny v přímé závislosti na otáčkách hlavního motoru pohonu tiskacího stroje přímým spřažením.
Výhodou tohoto provedení je odstranění kolísání tlaku v systému. Nevýhodou je složitější zapojení a základní nastavení dávkování napěňovací jednotky 5.
Příklad pro použití
Pro potiskování rotačním šablonovým tiskacím strojem na 3 barvy, byl vybrán textilní materiál z polyakrylonitrilu, kationická barviva. Slepá tiskací pasta obsahuje:
g/1 kg — záhustky — esterifikovaný škrob, středně viskózní typ bez odpěňovače g/l kg — síran amonný g/l kg — močovina g/l kg — neionogenní napěňovací prostředek na bázi polyetylén oxidu
Objemová hmotnost slepé tiskací pasty asi 1,00. Tato pasta se dávkuje v množství 2400 g/lmin. do napěňovací jednotky, rozděluje se do tří větví: A, B, C s průchodem 10, 6 a 4 1/1 min.
Do takto rozdělené pěny se dávkuje do každé větve 70 g roztoku barviva na 1000 ml pěny.
Větev A: 700 g/l min. roztok o složení kationické barvivo tekuté 15 g urychlovač fixace 10 g neionogenní smáčecí prostředek 5 g voda 40 g objemová hmotnost asi 1,00
Větev B: 420 g/l min. roztok o složení kationické barvivo tekuté 10 g urychlovač fixace 5 g neionogenní smáčecí prostředek 5 g voda 50 g
Větev C: 280 g/l min. roztok o složení kationické barvivo tekuté 3 g , urychlovač fixace 0 g neionogenní smáčecí prostředek 5 g voda 62 g
Objem pěny se zvětší z 1000 ml na 1070 ml, objemová hmotnost stoupne ze 170 kg/m-3 na 224 kg/m-3.

Claims (4)

  1. předmEt
    1. Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky, vyznačený tím, že se připraví celé potřebné množství slepé pěnové tiskací pasty nebo barvicí lázně o dané objemové hmotnosti, které se rozdělí do shodného počtu větví s požadovaným počtem barevných odstínů, načež se jednotlivé větve pěnové pasty nebo lázně obarví a po zhomogenizování nanáší.
  2. 2. Zařízení k provádění způsobu přípravy tiskacích past nebo barvicích lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky podle bodu 1, které obsahuje zásobní nádrž spojenou přiváděcím potrubím přes dávkovači čerpadlo s napěňovací jednotkou s přívodem tlakového vzduchu, vyznačující se tím, že za napěVYNÁLEZU ňovací jednotkou (5) je zařazen rozdělovač (6) pěny opatřený přepouštěcím ventilem (9), tlakovým spínačem (10) a uzavíracími ventily (8) v jednotlivých větvích (7) rozdělovače (6), do kterých je přiváděno barvivo z nádrže (11) sacím potrubím (12) pomocí čerpadla (13) přes regulovatelný uzávěr (14), přičemž ve větvích (7) rozdělovače (6) je za vstupním místem (15) barviva umístěn homogenizátor (16).
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že homogenizátor (16) ve větvích (7) rozdělovače (6) je umístěn před dopravním čerpadlem (17).
  4. 4. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že homogenizátor (16) je umístěn za dopravním čerpadlem (17).
    2 výkresy
CS484782A 1982-06-28 1982-06-28 Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu CS225398B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS484782A CS225398B1 (cs) 1982-06-28 1982-06-28 Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS484782A CS225398B1 (cs) 1982-06-28 1982-06-28 Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225398B1 true CS225398B1 (cs) 1984-02-13

Family

ID=5392132

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS484782A CS225398B1 (cs) 1982-06-28 1982-06-28 Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS225398B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4474476A (en) Chemical printing liquid method and system
US6360961B1 (en) Dispensing machine for the metered delivery and continuous homogenization of finished paint products
US4258088A (en) Method for the uniform application of foamed liquid mixtures to substrates
US4198168A (en) Phase blending static mixing process and apparatus
CA1339908C (en) Dye color control system
CS225398B1 (cs) Způsob přípravy pěnových past nebo lázní o různých barevných odstínech z jedné napěňovací jednotky a zařízení k provádění tohoto způsobu
DE69912040T2 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Versorgung von Maschinen mit Farbflotten für die kontinuierliche Färbung von Textilien
CN111532025A (zh) 一种油墨粘度调配及上墨量控制一体化系统
JPS6012468B2 (ja) 多液性染料の連続自動調合装置
EP0335967B1 (en) Automatic blanket wash system with flow through spray bar
US3754734A (en) Coloration of hot melt polymers
US6439437B1 (en) Preparation of mixtures for the production of aerated beverages
US3101902A (en) Spraying apparatus
DE102005054153A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Mischen und dosierten Austragen hochgefüllter Polyurethansysteme
CN215196678U (zh) 一种反渗透阻垢剂生产用混料装置
CN223478565U (zh) 一种流体在线混合系统、配比混合系统及其打印设备
CN118528652A (zh) 瓦楞纸板数字印刷机智能吸墨系统
EP0544611B1 (en) Installation to make security documents and security documents made in such an installation
CA2502721C (en) Method and arrangement in the manufacture of coating
CN218139368U (zh) 一种浇注型聚氨酯连续生产设备
JP2506381Y2 (ja) 二液混合供給装置
JP2012055871A (ja) カーテン塗工装置
CN116479604A (zh) 连续式印染设备
JPS60257829A (ja) 粒状物質の添加装置
SU1251849A1 (ru) Установка дл приготовлени сбивных кондитерских масс