CS224000B2 - Herbicidní prostředek a prostředek potlačující růst rostlin a způsob výroby účinné složky - Google Patents
Herbicidní prostředek a prostředek potlačující růst rostlin a způsob výroby účinné složky Download PDFInfo
- Publication number
- CS224000B2 CS224000B2 CS542481A CS542481A CS224000B2 CS 224000 B2 CS224000 B2 CS 224000B2 CS 542481 A CS542481 A CS 542481A CS 542481 A CS542481 A CS 542481A CS 224000 B2 CS224000 B2 CS 224000B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- och
- urea
- active ingredient
- composition according
- methoxy
- Prior art date
Links
Landscapes
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
Description
Předložený vynález se týká herbicidního prostředku a prostředku potlačujícího růst rostlin, který obsahuje jako účinnou složku nové N-fenylsulfonyl-N'~pyrimidinyl- a -triazinylmočoviny. Dále se vynález týká způsobu výroby těchto nových herbicidně účinných a růst rostlin regulujících sloučenin, jakož i jejich použití k potírání plevelů, především selektivního potírání plevelů v kulturách užitkových rostlin nebo k regulaci a potlačování růstu rostlin. Kromě toho se vynález týká nových fenylsulfonamidů, které se získávají jako meziprodukty.
N-fenylsulfonyl-N'-pyrimidinyl- a -triazinylmočoviny odpovídají obecnému vzorci I Ri SO.-NH-C-NH -Z%· ft/V , i (i) v němž
A znamená halogenem, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylsulfonylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo halogenalkylsulřonylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě shora uvedenými substituenty substituovanou alkenylovou skupinou se 2 až 6 atomy uhlíku,
E znamená methinovou skupinu nebo dusík,
224900 2
X znamená kyslík, síru, sulfinylovou skupinu nebo sulfonylovou skupinu,
Z znamená kyslík nebo síru, m znamená číslo 1 nebo 2,
R1 znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo zbytek -Y-R^,
Rj znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo zbytek -Y-Rg, -COORg, -NOg nebo -CO-NR?-Rg,
R^ a R^ znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s , až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogen nebo aikoxyalkylovou skupinu s nejvýše 4 atomy uhlíku,
Rg a Rg znamenají alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo alkinyloVou skupinu se 2 až č atomy uhlíku,
R? a Rg znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku a
Y znamená kyslík, síru, sulfinylový nebo sulfonylový můstek, a náleží k nim také soli těchto sloučenin.
Deriváty močoviny, triazinu a pyrimidinu s heřbicidním účinkem jsou obecně známé.
Nedávno byly popsány arylsulfamoylheterocyklylaminokarbamoylderiváty s heřbicidním účinkem a se schopností regulovat růst rostlin, například v evropské patentní publikaci č. 1514, 1515, v americkém patentním spisu č. 4 127 405, v DOS 2 715 786 nebo ve francouzském patentním spisu 6. 1 468 747.
V definicích se alkylem rozumí přímý nebo rozvětvený alkyl, jako například methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, čtyři isomery butylu, n-amyl, isoamyl, 2-amyl, 3-amyl, n-hexyl nebo isohexyl.
Alkoxyskupinou se rozumí: methoxyskupina, ethoxyskupina, n-propyloxyskupina, isopropyloxyskupina a čtyři isomery butyloxyskupiny, zejména však methoxyskupina, ethoxyskupine nebo i sopropoxy skupina.
Jako příklady alkylthioskupiny lze uvést methylthioskupinu, ethylthioskupinu, n-propylthioskupinu, isopropylthioskupinu a n-butylthioskupinu, zejména však methylthioskupinu a ethylthioskupinu.
Jako příklady alkenylových skupin lze uvést vinyl, allyl, isopropenyl, 1-propeňyl,
1-butenyl,' 2-butenyl, 3-butenyl, 1-isobutenyl, 2-isobutenyl, 1-pentenyl, 2-pentenyl, 3- ... -pentenyl a 4-pentenyl, zejména však vinyl, allyl a 4-pentenyl.
Jako příklady alkylsulfinylových skupin lze uvést skupinu methylsulfinylovou, ethylsulfinylovou, n-propylsulfinylovou a n-butylsulfinylovou, zejména však skupinu methylsulfinylovou a ethylsufinylovou.
Jako příklady alkylsulfonylových skupin lze uvést skupinu methylsulfonylovou, ethylsulfonylovou, n-propylsulfonylovou a n-butylsulfonylovou, zejména však skupinu methylsulfonylovou a ethylsulfonylovou.
Halogenem se ve významu symbolů A, R^ až R^, jakož i v halogenalkylových, hslogenalkoxylových, halogenalkylsulfinylových, halogenalkylsulfonylových skupinách a v halogenalkylthioskupinách rozumí fluor, chlor a brom, výhodně však fluor a chlor.
Ve významu symbolu A se substituovanými alkylovými nebo alkenylovými zbytky rozumí takové, které obsahují jeden nebo několik z uvedených substituentů, přičemž je míněn výhodně jeden substituent. Při substituci atomy halogenu je nahrazeno výhodně více atomů vodíku, popřípadě dokonce veškeré atomy vodíku alkylových nebo alkenylových zbytků atomy halogenu.
Vynález zahrnuje rovněž soli, které mohou tvořit sloučeniny vzorce I s aminy, s alkalickými kovy nebo s kovy alkalických zemin nebo s kvartérnimi amoniovými bázemi.
líydroxidy alkalických kovů a hydroxidy kovů alkalických zemin jakožto solitvornými složkami se rozumí výhodně hydroxidy lithia, sodíku, draslíku, hořčíku nebo vápníku, zejména věak sodíku nebo draslíku.
Jako příklady aminů, které jsou vhodné pro tvorbu solí, lze uvést primární, sekundární a terciární alifatické a aromatické aminy, jako methylamin, ethylamin, propylamin, isopropylamin, čtyři isomerní butylaminy, dimethylamin, diethylamin, diethanolamin, dipropylamin, diisopropylamin, di-n-butylamin, pyrrolidin, piperidin, morfolin, trimethylamin, triethylamin, tripropylamin, chinuklidin, pyridin, chinolin a isochinolin, zejména však ethylamin, propylamin, diethylamin nebo triethylamin, především však isopropylamin a diethanolamin.
Jako příklady kvartérních amaniových bází lze uvést obecně kationty halogenamoniových solí, například tetramethylamoniový kationt, trimethylbenzylamoniový kationt, triethylbenzylamoniový kationt, tetraethylamoniový kationt, trimethylethylamoniový kationt, avšak také amoniový kationt.
Sloučeniny vzorce I se dají rozdělit do dvou větších podskupin. Tyto skupiny sestávají ze sloučenin obecného vzorce 1, v němí A znamená
I
1. alkoxyskupinou s , až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, al(kylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylsulfonylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo halogenalkylsulfoínylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlí{ku, popřípadě uvedenými substituenty substituovanou alkenylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku nebo halogenalkenylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku a
I
2. halogenelkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
V rámci skupiny ,. jeou výhodné sloučeniny, ve kterých
a) Z znamená kyslík '
b) zbytky Rj s R4 společně neobsahují více než 4 atomy uhlíku.
’ I
Skupina 1a) se může řozdělit na dvě další podskupiny, které sestávají ze sloučenin, ve kterých aa) m znamená číslo 1 a ab) a znamená číslo 2, i
Ze skupiny laa) jsou výhodné sloučeniny, v nichž je zbytek -X-A v poloze 2 nebo v poloze 3 k sulfonylovému zbytku..Z nich jsou pak dále výhodné ty sloučeniny, ve kterých zbytek -X-A je v poloze 2. ;
Ze skupiny lab) tvoří výhodnou skupinu sloučeniny, ve kterých jsou oba zbytky -X-A v poloze 2 a v poloze 5 k sulfonylové skupině.
BelSí výhoda sloučenin shora uvedených podskupin skupin 1aa) a lab), spočívá v tom, že zbytky R^ a R^ obsahují společně nejvýše 4 atomy uhlíku. Existují tudíž zvláště výhodné skupiny sloučenin spočívajících v tom, že ve sloučeninách obecného vzorce I •ab) ja přítomen pouze jeden zbytek -X-A v poloze 2 k sulfonylovému zbytku,
Z znamená kyslík a 1 zbytky R^ a R^ neobsahují společně více než 4 atomy uhlíku, a i
aab) jsou přítomny dva zbytky -X-A v poloze 2 a v poloze 5 k sulfonylovému zbytku,
Z znamená kyslík a zbytky R, a R^ neobsahují společně více než 4 atomy uhlíku.
Ze skupiny aab) jsou výhodné sloučeniny, ve kterých R| znamená vodík, a zbytek R2 je v poloze 5 nebo 6 k sulfonylové skupině.
Z těchto skupin jsou opět výhodné ty sloučeniny, ve kterých R2 znamená vodík, halogen, elkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nitroskupinu.nebo skupinu COORg.
Další zvýhodnění v rámci posléze uvedené skupiny představují ty sloučeniny, v nichž R2 znamená vodík, fluor, nitroskupinu nebo alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a R^ a R^ znamenají vodík, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogen nebo alkoxyalkylovou skupinu, přičemž R^ a R^ obsanují společně nejvýše 4 atomy uhlíku.
Z těchto sloučenin jsou opět výhodné ty sloučeniny, ve kterých R2 znamená vodík a R^ a R4 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, methylthioskupinu, halogen nebo alkoxyalkylovou skupinu.
Další zvýhodnění v rámci posléze uvedené skupiny představují ty sloučeniny, vé kterých X znamená kyslík nebo síru.
Zcela zvláště výhodné jsou z nich opět ty sloučeniny, v nichž A znamená alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 8 atomy uhlíku, halogenalkenylovou skupinu se 2 až 4 atomy uhlíku nebo alkenylovou skupinu se 2 až č atomy uhlíku.
Třemi dalšími z poslední skupiny výhodnými podskupinami jsou skupiny sloučenin, v nichž
a) A znamená alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 8 atomy uhlíku a a R^ znamenají methylovou skupinu, ethylovou skupinu, chlor nebo methoxyskupinu,
β) A znamená alkenylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku a R^ a R^ znamenají methylovou skupinu, ethylovou skupinu, chlor nebo methoxyskupinu a
v) A znamená vinylovou skupinu substituovanou jedním až třemi atomy halogenu a R^ a R^ znamenají methylovou skupinu, ethylovou skupinu, chlor nebo methoxyskupinu.
Ze sloučenin vzorce I, v nichž Z znamená síru, jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých X znamená kyslík nebo. síru, R^ a R^ znamenají vždy nezávisle na sobě alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo alkylthioskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku společně s nejvýše 4 atomy uhlíku a A znamená skupinu -CH2-CH=CH2, -CHj-CH» =CH-CH3, -CH2-CH(CH3)=CH2, methoxyethylovou skupinu, methoxymethylovou skupinu nebo skupinu -CC1=CHC1 a zbytek -X-A zaujímá polohu 2 a m znamená číslo 1.
Jako výhodné jednotlivé sloučeniny lze jmenovat:
N-(2-allyloxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
V rámci skupiny 2. jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých
a) substituent -X-A je v poloze 2 nebo 3 fenylového jádra,
b) je přítomen pouze jeden substituent -X-A, který je v poloze 2 fenylového jádra,
ó) R, a R2 znamenají vodík a
d) zbytky R^ a R^ obsahují nezávisle na sobě vždy nejvýše 2 atomy uhlíku.
Jako zvláště výhodné jsou sloučeniny ze skupiny 2v, které obsahují pouze jeden substituent -X-A, který je v poloze 2 fenylového jádra a v nichž zbytky 8 ^4 obsahuji nezávisle na sobě vždy nejvýše 2 atomy uhlíku a R, a R2 znamenají vodík.
Zcela zvláště jsou však z posléze jmenovaných sloučenin výhodné ty sloučeniny, ve kterých zbytky Rj a R^ znamenají nezávisle na sobě methylovou skupinu nebo methoxyskupinu.
Takovou skupinou se rozumí sloučeniny vzorce I, v němž R, e R2 znamenají vodík, X a Z znamenají kyslík, E znamená dusík, Rj znamená methoxyskupinu, R^ znamená methylovou skupinu nebo methoxyskupinu a A znamená difluormethylovou skupinu a zbytek -X-A zaujímá polohu 2 na fenylovém kruhu, přičemž X může znamenat také síru, jestliže Rj znamená methylovou skupinu.
Takovými jednotlivými sloučeninami jsou:
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N(4,6-dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl) -N(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina,
N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina,
N—[2.2—(1,1,2,2-tetrafluorethoxy)fenylsulfonylj-N/-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina,
N-( 2-trif luormethoxyf enylsulf onyl )-N'-(4-methyl-6-methoxy-.1,3,5-triazin-2-yl)močovina,
N-(2-trifluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxypyrirtidin-2-yl)močovina,
N-(6-chlor-2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-raethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina a
N-(2-difluormethoxy-5-fluorfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovina.
Další podskupinu skupiny 2. tvoří sloučeniny obecného vzorce I, v němž A znamená halogenalkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku s tím, že m znamená číslo 2, jestliže A znamená skupinu -CHF2, -CF3> -CH2-CF3, -CF2CHF2, -CFg-CHFCl, -CFgCHFBr nebo -CFg-CHF-CFjj R3 znamená skupinu -OCH3 nebo CH3> R^ znamená OCHj, -CH3, -OCgH^, -CHg-O-CHj nebo -CH2~ -CHgOCHj a fenylový kruh není substituován nebo je substituován v poloze 2, 3, 5 nebo 6 k sulfonylové skupině pouze jedním delším substituentem ze skupiny tvořené fluorem, chlorem, bromem nebo methylovou skupinou.
Ze sloučenin této podskupiny 2.1 jsou výhodné íy sloučeniny, ve kterých
a) Z znamená kyslík a
b) oba zbytky R3 a R^ neobsahují společně více než 4 atomy uhlíku.
Skupina 2.1a) se může rozdělit na dvě další podskupiny, které sestávají ze sloučenin, ve kterých aa) m znamená číslo jedna a ab) m znamená číslo dvě.
Ze skupiny 2.1aa) jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých zbytek -X-A je v poloze 2 nebo v poloze 3 k sulfonylové skupině, z nich jsou dále výhodné ty sloučeniny, ve kterých je zDytek -X-A v poloze 2.
Ze skupiny 2.1ab) tvoří výhodnou skupinu ty sloučeniny, ve kterých oba zbytky -X-A jsou v poloze 2 a v poloze 5 k sulfonylové skupině.
Další zvýhodnění sloučenin shora uvedených podskupin skupin 2.1aa) a 2.1ab) spočívá v tom, že zbytky R3 a R^ obsahují společně nejvýše 4 atomy uhlíku. Tím existují zvláště výhodné skupiny sloučenin spočívající v tom, že ve sloučeninách vzorce I aab) je přítomen pouze jeden zbytek -X-A v poloze 2 k sulfonylové skupině a abytky R^ a
H^ společně neobsahují více neZ 4 atomy uhlíku a abb) jsou přítomny dva zbytky -X-A v poloze 2 a v poloze 5 k sulfonylovému zbytku a zbytky
B3 a R^ neobsahují více než 4 atomy uhlíku.
Ze skupiny 2T1abb) jsou dále výhodné ty sloučeniny, ve kterých A znamená skupinu -CH1*2, -CFj nebo -CHgCHgCl.
Ze skupiny 2.1aab) jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých R1 znamená vodík, a zbytek Hg je v poloze 5 nebo v poloze 6 k sulfonylové skupině.
Z těchto sloučenin jsou opět výhodné ty sloučeniny, ve kterých R2 znamená vodík, fluor, nitroskupinu nebo skupinu-COORg.
Další zvýhodnění v rámci posléze uvedené skupiny představují sloučeniny, ve kterých X znamená kyslík nebo siru.
Zcela zvláště výhodné jsou z nich opět ty sloučeniny, ve kterých oba substituenty R, á Rg znamenají vodík, R^ znamená chlor, fluor, methylovou skupinu, chlormethylovou skupinu, alkoxyskupinu, isopropyloxyskupinu, ethylovou skupinu, nebo methoxyskuplnu a R^ znaaená methylovou skupinu, ethylovou skupinu, methoxyskupinu nebo ethoxyskupinu.
Dvtma dalšími výhodnými podskupinami z poslední skupiny jsou skupiny sloučenin, ve kterých
a), můstkový člen X znamená kyslík a fi) zbytek A je představován skupinou -CFgG, ve které O znamená vodík, fluor, chlor, brom, trifluormethylovou skupinu nebo methylovou skupinu.
V rámci skupiny fi) jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých G znamená fluor, brom nebo trifluormethylovou skupinu.
Stejně výhodné postavení jako ve skupinách e) a /í) zaujímají sloučeniny, ve kterýoh A znamená skupinu -CHgF, -CHgCHgCl nebo -CHgCHgF.
Ze sloučenin vzorce 1, v němž Z znamená síru, jsou výhodné ty sloučeniny, ve kterých X znamená kyslík nebo síru a R^ a R^ znamenají vždy nezávisle na sobě alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku společně s nejvýše 4 atomy uhlíku a A znamená skupinu -CHFg, -CF^, -CgF^ nebo -CFg-CHFg, a zbytek -X-A zaujímá polohu 2.
Jako výhodné jednotlivá sloučeniny lze uvést:
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-mefchoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu,
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-diethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu,
N- 2-difluormethoxyfenylsulfonyl -N'-(4-chlor-6-methylpyrimidin-2-yl)močovinu,
N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-Ν'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu,
N-(2-difluormethylthiofenylsulfonylů-N'-(4-ohlor-6-methoxypyrimidin-2-yl)močovinu,
N- 2,5-bie-(difluormethoxy)fenylsulfonyl -N'-(4-methoxy-ó-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu,
N-( 2-dif luormethoxyf enylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-isopi»opyloxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu,
N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-methoxy-1,3,5-triezin-2-yl)močovinu a
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)—N'—(4-chlor-6-methoxypyrimidin-2-yl)močovinu.
Výroba sloučenin vzorce I se provádí v inertním, organickém rozpouštědle.
Podle prvního postupu se sloučeniny vzorce I získají tím, že se nechá reagovat fenylsulfonamld obecného vzorce II (II) (X~A )„ v němž
A, R1, R2i X a m mají významy uvedené pod vzorcem I, v přítomnosti báze s N-pyrimidinyl- nebo -triazinylkarhamátem obecného vzorce III
(III) v němž
E, Ry, a Z mají význam uvedený pod vzorcem I.
Podle druhého postupu, který je současně předmětem tohoto vynálezu se dospějě ke sloučeninám obecného vzorce I tím, že se na fenylsulfonylisokyanát nebo -isothiokyanát obecného vzorce IV 'CT f>z IX-A),
SO^N=C=Z (IV) v nšmž
A, Rj, Rg, m, X, a Z mají významy uvedené pod vzorcem I, popřípadě v přítomnosti báze působí aminem obecného vzorce V HzN~<' (n
N—<
v nšmž E, Rj a R^ mají významy uvedené pod vzorcem I, při teplotách mezi -20 a +120 °C a získaná sloučenina se popřípadš působením aminu, hydroxidu alkalického kovu nebo hydroxidu kovu alkalické zeminy nebo kvartérní amoniové báze převede na bázickou adiční sůl.
Podle dalšího postupu se sloučeniny vzorce I vyrábějí tím, že se nechá reagovat sulfonamid shora uvedeného vzorce II popřípadě v přítomnosti báze s isokyanátem nebo isothiokyanátem obecného vzorce VI
N-/ ?=C=N-</ xř N=<
(VI) v nšmž
E, Rj, R^ a Z mají význam uvedený pod vzorcem I.
Konečně lze sloučeniny vzorce I získat také tím, že karbonát obecného vzorce VII 0
-SOj NH se nechá reagovat N-fenylsulfonyl(VII) v němž
A, R,, Rg, m a X mají význam uvedený pod vzorcem I, s aminem shora uvedeného vzorce V,
Získané močoviny vzorce I se mohou popřípadě působením aminů, hydroxidů alkalických kovů nebo hydroxidů kovů alkalických zemin nebo kvartérních amoniových bází převádět na bázické ediční soli. To se daří například reakcí s ekvimolárním množstvím báze a odpařením rozpouštědla.
Výchozí látky vzorců II, IV a VII jsou zčásti nové a mohou se vyrobit podle následujících metod:
Nové a jako meziprodukty používané sulfonamidy vzorce II se získávají z odpovídajících anilinů diazotací a výměnou diazoskupiny působením kysličníku siřičitého v přítomnosti katalyzátoru, jako chloridu měSného v chlorovodíkové kyselině nebo v octové kyselině a reakcí vzniklého fenylsulfonylchloridu s roztokem hydroxidu amonného.
Sloučeniny vzorce II se mohou získat také O-alkylací nebo S-alkylací resp. alkenylací hydroxy- nebo thiofenyl-sulfonamidů působením odpovídajících halogenidů resp. esterů kyseliny sírové nebo reakcí ortho-helogenfenylsulfonamidů s alkoxidy kovů resp. s merkaptidy a popřípadě jejich oxidací, například jodistany resp. perkyselinami za vzniku odpovídajících sulfoxidů a sulfonů.
Ortno-substituované hydroxyfenylsulfonamidy resp. substituované ortho-hydroxyfenylsulfonamidy obecného vzorce VIII „so2 nw2
Χ-Η (VIII) v němž
R, a Rg mají významy uvedené pod vzorcem I a
X' znamená kyslík nebo síru, jakožto výchozí látky určitých zástupců sulfonamidů obecného vzorce II jsou s výjimkou ortho-hydroxyfenylsulfonamidu novými látkami. Mohou se získat štěpením etheru odpovídajících alkoxyfenylsulfonamidů obsahujících 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové. části, například působením halogenidů boritých (takové reakce jsou popsány v americkém patentním spise 3,904.680 a v J. Am. Chem. Soc. 64. 1 128 /1942/) nebo hydrogenolýzou odpovídajících benzyloxyfenylsulfónamidů, jak je popsáno v J. Chem. Soc. 1958. 2 903.
Alkoxyfenylsulfonamidy se pak mohou opět získat z odpovídajících elkoxyanilidů, jak již bylo zmíněno, nebo chlorsulfonací alkoxybenzenů a reakcí získaných fenylsulfonylchloridů s roztokem hydroxidu amonného. Takovéto reakce jsou známé z 0. Am. Chem. Soc. €2. 603 (1940).
Sloučeniny vzorců II a VIII, které se používají jako meziprodukty, jsou nové,resp. jsou z části nové a speciálně vyvinuté pro syntézu sloučenin vzorce I. Tyto meziprodukty tyoří další předmět předloženého vynálezu.
Fehylsulfonyllsokyanáty vzorce IV se mohou získat reakcemi sulfonamidů vzorce II s fosgenem v přítomnosti butylisokyanátu v chlorovaném uhlovodíku jakožto rozpouštědle, při teplotě varu pod zpětným chladičem. Podobné způsoby přípravy jsou popsány v Newer Methods of Preparative Organic Chemistry, sv. VI, 223 až 241, Academie Press New York a Londýn.
Isothiokyanáty vzorce IV se získávají reakcí sulfonamidů vzorce II se sirouhlíkem a hydroxidem draselným a následující reakcí dvojdraselné soli s fosgenem. Takovéto postupy jsou popsány v Arch. Pharm. 299. 174 (1966).
N-fenylsulfonylkarbamáty vzorce VII se získávají reakcí sulfonamidú vzorce II s difenylkarbamátem v přítomnosti báze. Podobné postupy jsou zmíněny v japonském patentním spise č. 61 169.
Výchozí látky vzorců III, V a VI jsou známé nebo se mohou vyrábět podle známých metod.
Reakcí aminů vzorce V s oxalylchloridem v chlorovaných uhlovodících jakožto rozpouštědle, se dají vyrobit isokyanáty obecného vzorce VI. Aminy vzorce V jsou známé a z části je lze získat na trhu nebo se mohou vyrábět známými metodami, viz The Chemistry of Heterocylic Compounds”, sv. XIV, Interscience Publishers, New York, Londýn.
Tyto reakce vedoucí ke sloučeninám vzorce I se provádějí výhodně v aprotických, inertních, organických rozpouštědlech, jako je methylenehlorid, tetrahydrofuran, acetonitril, dioxan a toluen.
Reakční teploty se pohybují výhodně mezi -20° a +120 °C. Tyto reakce probíhají obecně slabě exothermně a mohou se provádět při teplotě místnosti. Ke zkrácení reakční doby nebo také k nastartování reakce se účelně po krátkou dobu zahřívá reakční směs až na teplotu varu. Reakční doby se mohou rovněž krátit přidáním několika kapek báze nebo isokyanátu jakožto katalyzátoru reakce.
Konečné podukty se mohou izolovat zahuštěním nebo/a odpařením rozpouštědla a čistit překrystalováním nebo roztíráním pevného zbytku v rozpouštědlech, ve kterých se reakční produkty dobře nerozpouštějí, jako v etheru, v aromatických uhlovodících nebo v chlorovaných uhlovodících.
Účinné látky vzorce I jsou stálými sloučeninami. Manipulace s nimi nevyžaduje žádných zvláštních opatření.
Sloučeniny vzorce I mají značnou schopnost regulovat růst rostlin, zejména pak mají schopnost potlačovat (omezovat) růst rostlin. Tyto sloučeniny inhibují růst jak jednoděložných tak i dvojděložných rostlin.
Tak se mohou účinkem sloučenin vzorce I selektivně potlačovat ve svém růstu například luskoviny, které se pěstují v zemědělství tropických krajin často jako mezikultury pro krytí půdy (cover crops), tak, aby se sice zabránilo erozi půdy mezi kulturními rostlinami, avšak aby mezikultury pro krytí půdy (cover crops) nekonkurovaly růstu kulturních rostlin.
Dále jsou sloučeniny vzorce I vhodné k tomu, aby se zabránilo klíčení skladovaných brambor. U brambor se vyvíjí při skladování během zimy často klíčky, které mají za následek scvrkávání, ztrátu hmotnosti a hnilobu.
Při vyšších aplikovaných množstvích se všechny testované rostliny poškozují ve svém vývoji do té míry, že odumírají.
Při nízkých aplikovaných množstvích se sloučeniny vzorce I vyznačují dobrými vlastnostmi projevujícími se selektivním potlačováním růstu a dobrými selektivními herbicidními vlastnostmi, které je výtečně předurčují k použití v kulturách užitkových rostlin, zejména v obilovinách, bavlníku, sóji, kukuřici a rýži. Přitom se částečně poškozuje také plevel, který bylo do té doby možno zničit jen pomocí totálních herbicidů.
224000 10
Typ účinku těchto účinných látek je neobvyklý. Četné z nich jsou translokovatelné, tzn. že jsou odebírány rostlinou a-dopravovány na jiná místa, kde se pak uplatňuje jejich účinek. Neobvyklou je na tom skutečnost, že účinné látky se ddstávají do listů nejen cestou svazků cév v dřevní části, od kořenů, nýbrž mohou být také dopravovány pletivem v lýkové části od listů zpět ke kořenům. Tak se daří například povrchovým ošetřením poškozovat vytrvalé plevele až ke kořenům. Nové sloučeniny vzorce I působí již - ve rovnání s dalěími herbicidy a regulátory růstu - pří velmi nízkých aplikovaných množstvích.
Vynález se týká také herbicidníčh prostředků a prostředků regulujících růst rostlin, která obsahují alespoň jednu účinnou látku obecného vzorce I, jakož i způsobu potírání plevelů při preemergentní a postemergentní aplikaci, a způsobu potlačování (omezování) růstu jednoděložných a dvojdšložných rostlin, zejména travin, tropických mezikultur pro krytí půdy a výhonků tabáku.
Sloučfeniny vzorce I se používají v nezměněné formě prostředků společně s obvyklými pomocnými látkami, které se používají při formulování takovýchto prostředků a zpracovávají se tudíž například na emulzní koncentráty, na přímo rozstřikovatelné nebo ředitelné roztoky, -zředěné emulze, smáčitelné prášky, rozpustné prášky, popraše, granuláty, také enkapsulované například v polymerních látkách a to známým způsobem. Způsoby aplikace, jako postřikování, zamlžování, posypávání nebo zalévání se volí odpovídajícím způsobem stejně jako druh prostředku podle zamýšlených cílů a podle daných poměrů.
Prostředky, které obsahují účinnou látku vzorce I a popřípadě pevnou nebo kapalnou přísadu, jakož i koncentráty nebo další přípravky tohoto typu se vyrábějí známým způsobem například důkladným smísením nebo/a rozemletím účinných látek s plnidly, jako například s rozpouštědly, pevnými nosnými látkami a popřípadě povrchově aktivními sloučeninami (tensidy).
Jako rozpouštědla mohou přicházet v úvahu: aromatické uhlovodíky, výhodně frakce obsahující 8 až 12 atomů uhlíku, jako jsou například směsi xylenů nebo substituované naftaleny, estery kyseliny ftalové, jako dibutylftalát nebo dioktylftalát, alifatické uhlovodíky, jako cyklohexan nebo parafinické uhlovodíky, alkoholy a glykoly, jakož i jejich ethery a estery, jako ethanol, ethylenglykol, ethylenglykolmonomethylether, nebo ethylenglykolmonoethylether, ketony, jako cyklohexanon, silně polární rozpouštědla, jako N-methyl-2-pyrrolidon, dimethylsulfoxid, nebo dimethylformamid, jako i popřípadě epoxidovaná rostlinné oleje, jako epoxidovaný kokosový olej nebo sojový olej, nebo voda^
Jako pevné nosná látky, například pro popraše a dispergovatelné prášky se používají zpravidla přírodní kamenné moučky, jako vápenec, mastek, kaolin, montmorillonit nebo attapulgit. Ke zlepšení fyzikálních vlastností se mohou přidávat vysoce disperzní kyselina křemičitá nebo vysoce disperzní savé polymery. Jako zrněné adsorptivní nosné látky granulátů přicházejí v úvahu porézní typy, jako například pemze, cihlová drl, sepiolit nebo bentonit, jako nesorptivní nosné materiály například vápenec nebo písek. Kromě toho se může používat velký počet předem granulovaných materiálů anorganického nebo organického původu, jako zejména dolomit nebo rozmělněné zbytky rostlin.
Jako povrchově aktivní sloučeniny přicházejí v úvahu neionogenní, kationaktivní nebo/a anionaktivní tensidy s dobrými emulgačními vlastnostmi, dispergačními vlastnostmi, a smáčecími vlastnostmi. Tensidy se rozumí také směsi tensidů.
Vhodnými anionickými tensidy mohou být jak tzv. ve vodě rozpustná mýdla, tak i ve vodě rozpustné syntetické povrchově aktivní sloučeniny.
Jako mýdla lze uvést soli vyšších mastných kyselin (s 10 až 22 atomy uhlíku) s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin nebo odpovídající popřípadě substituované amoniové soli, jako jsou například sodné nebo draselné soli olejové kyseliny nebo stearové kyseliny nebo směsí přírodních mastných kyselin, které se získávají například z kokosového oleje nebo z oleje získaného z loje. Uvést nutno dále také soli mastných kyselin s methyltaurinem.
Častěji se však používají tzv. syntetické tensidy, zejména mastné sulfonáty, mastné sulfáty, sulfonované deriváty benzimidazolu nebo alkylarylsulfonáty.
Mastné sulfonáty nebo mastné sulfáty se vyskytují zpravidla jako soli s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin nebo popřípadě substituované amoniové soli a obsahují alkylový zbytek s 8 až 22 atomy uhlíku, přičemž alkyl zahrnuje také alkylovou část acylovaných zbytků, jako je například sodné nebo draselná sůl ligninsulfonové kyseliny, ester dodecylsírové kyseliny nebo směs sulfatovaných mastných alkoholů vyrobená z přírodních mastných kyselin. Sem patří také soli estrů sírové kyseliny e sulfonových kyselin aduktů mastných alkoholů s ethylenoxidem. Sulfonované deriváty benziimidazolu obsahují výhodně 2 sulfoskupiny a zbytek mastné kyseliny s 8 až 22 atomy uhlíku. Alkylarylsulfonáty jsou představovány například sodnými, vápenatými nebo trieťhanolamoniovými solemi dodecylbenzensulfonové kyseliny, dibutylnaftalensulfonové kyseliny nebo kondenzačního produktu naftalensulfonové kyseliny a formaldehydu.
úvahu přicházejí dále také odpovídající fosfáty, jako například soli esteru fosforečné kyseliny aduktu p-nonylfenolu s ethylenoxidem (4 až 14).
Jako neionogenní tensidy přicházejí v úvahu deriváty polyglykoleťheru alifatických nebo cykloalifatických alkoholů,' nasycených nebo nenasycených mastných kyselin a alkylfenolů, které mohou obsahovat 3 až 30 glykoletherových skupin a 8 až 20 atomů uhlíku v (alifatickém) uhlovodíkovém zbytku a 6 až 18 atomů uhlíku v alkylovém zbytku alkylfenolů.
Dalšími vhodnými neionogenními tensidy jsou ve vodě rozpustné adukty polyethylenoxidu s polypropylenglykolem, ethylendiaminopropylpropylenglykolem a alkylpolypropylenglykolem s 1 až 10 atomy uhlíku v alkylovém řetězci, obsahující 20 až 250 ethylenglykoletherových ''skupin a 10 až 100 propylengylkoletherových skupin. Uvedené sloučeniny obsahuji obvykle na jednu jednotku propylenglykolu 1 až 5 jednotek ethylenglykolu.
Jako příklady nelonogennlch tensidů lze uvést nonylfenolpolyethoxyethanoly, polyglykolethery ricinového oleje, adukty polypropylenu s polyethylenoxidem, tributylfenoxypolyethoxyethanol, polyethylenglykol a oktylfenoxypolyethoxyethanol.
Dále přicházejí v úvahu také estery mastných kyselin odvozené od polyoxyethylensorbitanu, jako je polyoxyethylen sorbitan-trioleát.
U kationických tensidů se jedná především o kvarte'rní amoniové soli, které obsahují jako substituent na atomu dusíku alespoň jeden alkylový zbytek s 8 až 22 atomy uhlíku a které obsahují jako další substituenty nižší, popřípadě halogenované alkylové zbytky, benzylové zbytky nebo nižší hydroxyalkylové zbytky. Tyto soli se vyskytují výhodně ve formě halogenidů, methylsulfátů nebo ethylsulfátů a jako příklad lze uvést například stearyltrimethylamoniumchlorid nebo benzy1-di-(2-chlore thy 1)ethylemoniumbromid.
Tensidy upotřebitelné při výrobě prostředků podle vynálezu jsou popsány kromě jiného ▼ následujících publikacích:
Mc Cutcheon”s Detergents and Emulsifiers Annual MC Publishing Corp., Ringwood, New Jersey, 1979.
Sisaly and Vood, Encyclopedia of Surface Active Agents, Chemical Publishing Co., Inc.
Kew York, 1964.
Obsah účinné látky v pesticidních prostředcích běžných na trhu se pohybuje mezi 0,1 až 95 % (ímotnostními, výhodně mezi 1 až 80 % hmotnostními. Dále obsahuji 1 až 99,9 % pevné nebo kapalné přísady a 0 až 25 %, zejména 0,1 až 25 % tensidu.
Výhodné prostředky se formulují zejména v následujícím složení (procenty se mini procenta hmotnostní):
Roztoky:
aktivní účinná látka: rozpouštědlo: povrchově aktivní látka
Emulgovatelné koncentráty:
aktivní účinná látka: povrchově aktivní látka kapalná nosná látka:
až 30 56, 99 až 0 «6, 0 až 99 56, výhodně 5 až 20 % výhodně 95 až 0 % výhodně 0 až 95 % až 20 %, výhodně 5 až 10 % až 30 56, výhodně 10 až 20 % 50 až 94 výhodně 70 až 85 %.
Popraš:
aktivní účinná látka: pevná nosná látka:
0,1 až 10 56, výhodně 0,1 až 1 56 99,9 až 90 56, výhodně 99,9 až 99 56.·
Suspenzní koncentráty:
aktivní účinná látka: voda:
povrchově aktivní látka:
Smáčitelný prášek:
aktivní účinná létka: povrcnovš aktivní látka: pevná nosná látka:
až 75 %>, výhodně 10 až 50 56 94 až 25 %, výhodně 90 až 30 56 1 až 40 %, výhodně 2 až 30 56.
0,5 až 90 56, výhodně 1 až 80 % a 0,5 až 20 56, výhodně 1 až 15 * až 95 výhodně 15 až 90 56.
Granuláty:
aktivní účinná látka: pevná nosná látka:
0,5 až 30 56, výhodně 3 až 15 % 99,5 až 70 56, výhodně 97 až 85 %.
Zatímco prostředky běžné na trhu jsou představovány výhodně koncentrovanými prostředky, používá se pro konečné upotřebení zpravidla zředěných prostředků. Aplikační formy se mohou ředit až na koncentraci 0,001 % účinná látky. Aplikovaná množství činí zpravidla 0,01 až 10 kg účinné látky/ha, výhodně 0,025 až 5 kg/ha.
Tyto prostředky mohou obsahovat také další přísady jako stabilizátory, prostředky proti pěnění, regůlátory viskozity, pojidla, adheziva, jakož i hnojivá nebo dalěí úěinné látky k dosažení zvláštních efektů.
V následujících příkladech jsou teploty udávány ve stupních Celsia a tlaky v Pa.
Příklady ilustrující způsob výroby účinných látek:
Příklad 1
2-hydroxyfenylsulfonamid
K suspenzi 39 g 2-methoxyfenylsulfonamidu ve 210 ml absolutního methylenchloridu se nechá pod atmosférou dusíku při teplotě místnosti během 15 minut přikapat 22,2 ml bromidu boritého,. Reakční směs se potom míchá 1 hodinu při teplotě místnosti. Potom se k reakční směsi ochlazené na 0 °C přidá během 15 minut 200 ml ethanolu a čirý roztok se odpaří. Olejovitý zbytek se vyjme ethylacetátem, dvakrát se promyje vodou, vysuSÍ se síranem sodným, a odpaří se. Rozetřením zbytku s petroletherem se získá 25,1 g 2-hydroxyfenylsulfonamidu o teplotě tání 136 až 138 °C.
Analogickým způsobem se získají hydroxyfenylsulfonamidy vzorce Vlil, které jsou shrnuté v následující tabulce 1:
Tabulka
OH
R, | R2 | Poloha -OH | Fyzikální | data |
/CH3 5-CH ^•ch3 | H | 2 | t. t. 90 až 91° | |
2-CH3 | H | 5 | ||
2-C1 | H | 5 | ||
5-F | H | 2 | t. t. 141 | až 142° |
5-Br | H | 2 | t. t. 169 | až 170° |
5-NO2 | H | 2 | t. t. 180 | až 185° |
3-CH3 | H | • 2 | t. t. 133 | až 134° |
2-CH, | H | 3 | ||
3-C1 | H | 2 | ||
6-CH3 | H | 2 | ||
3-0CH3 | H | 2 | ||
2-XH3 | H | 3 | ||
3-CH3 | 5-C4H9(t) | 2 | t. t. 134 | až 137° |
6-OCH3 | H | 2 | ||
6-OH | H | 2 | ||
5-OCH3 | H | 2 | t. t. J19 | až 120° |
2-0CH3 | H | 5 | t. t. 213 | až 215° |
5- CH3 6- C1 | H H | 2 2 | t. t. 155 t. t. 190 | až 156° až 191° |
3-NO2 | H | 2 | ||
3-cooch3 5-cooch3 | H H | 2 2 | t. t. 171. | až 172° |
5-C1 | H | 2 | t. t. 176 | až 179° |
5-NO2 | 3-CF, | 2 | ||
5-NOg | 3-C1 | 2 | ||
5-CF3 | 3-no2 | 2 | ||
5-CH, | 3-CH3 | 2 | ||
5-C1 | 3-NO2 | 2 |
Tabulka | 1 - pokračování | ||
«1 | r2 | Poloha -OH | Fyzikální data |
5-01 | 3-01 | 2 | t. t. | 156 | 8Ž | 158' |
5-Br | 2-0CH3 | 2 | ||||
5-Br | 2-OCH3 | 3 | t. t. | 194 | až | 197' |
3-OCH3 | 5-cooch3 | 2 | ||||
2-0CH3 | 5-COOCH3 | 3 | ||||
5-CH3 | 3-Br | 2 | ||||
5-Br | 3-NO2 | 2 | ||||
5-Br | 3-COOCH, | 2 | ||||
5-COOCH3 | 3-N02 | 2 | ||||
5-01 | 3-Br | 2 | t. t. | 247 | až | 249' |
3-NH2 | H | 2 | ||||
5-NH2 | H | 2 | ||||
s-cooCjH^.d) | 3-N02 | 2 | ||||
5-C0K(CH,)2 | H | 2 | ||||
6-HOg | H | 2 | ||||
e-C00CH3 | H | 2 |
Příklad 2
2-alyloxyfenylsulfonamid
Směs 3,5 g 2-hydroxyfenylsulfonamidu, 5,5 g uhličitanu draselného a,1,7 ml allylbromidu sa míchá ve 100 ml methylethylketonu pod atmosférou dusíku při teplotě varu pod zpětným chladičem po dobu 1 hodiny. Reakční směs se ochladl na teplotu místnosti, filtruje ee a filtrát ee odařl. Po jediném překrystalování z ethylacetátu se získá 3,27 g 2-ellyloxyfenylsulfonamidu o teplotě tání 104 až 105 °C.
Analogicky lze vyrobit sulfonamidy vzorce II, které jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka 2 so,-nw£
*1 | r2 | X | A | Poloha X-A | Fyzikální data |
H | H | O | -CC1=CHC1 | 2 | t. t. 147 až 149° |
H | H | so | -CC1.=CHC1 | 2 | |
H | H | so | -CC1=CHC1 | 2 | |
H | H | SO2 | -<3C1=CHC1 | 2 | |
H | H | 0 | -ch=cci2 | 2 | |
H | H | s | -ch=cci2 | 2 | |
H | H | so | -ch=cci2 | 2 | |
H | H | SO2 | -ch=cci2 | 2 | |
H | H | 0 | -ch2ch=ch2 | 2 | t. t. 104 až 105° |
Poloha řýzikální data
X-A
Tabulka 2 - pokračování r2 x a
H | H | S | -ch?ch=ch2 | 2 | |
H | H | 0 | CH, i 3 -CH2-C=CH2 | 2 | t. t. 104 až 105° |
CH, 1 3 | |||||
H | H | s | -CH2-C=CH2 | 2 | |
H | H | 0 | -(CH2)2-CH=CH2 | 2 | |
H | H | 0 | -(ch2)3-ch=ch2 Ch3 -CH,-CH=C | 2 | |
H | H | 0 | 2 | ||
a: | H | s | CH3 -ch2-ch=c | 2 | |
H | H | 0' | -CH2-CH=CH-CH3 | 2 | t. t. 113 až 114° |
H | H | s | -ch2-ch=ch-ch. | 2 | |
H | H | 0 | oh3 -CH ^CH=CH2 | 2 | |
H | H | s | XCH3 -CH 'x-ch=ch2 | 2 | |
H | H | 0 | -CH2-OCH3 | 2 | rozklad od 121° |
H | H | 0 | -CH2-0C2H5 -CH2-S-CH3 -0Η20Η2-00Η3 | 2 | |
H, H | H H | 0 0 | 2 2 | t. t. 110 až 112° | |
H | H | s | -CH2CH2-0CH3 | 2 | |
H | H | 0 | -CH2CH2-0C2H5 | 2 | |
H 6-C1 | H H | 0 0 | -CH2CH2-SCH3 -ch2ch=ch2 | 2 2 | t. t. 127 až 128° |
CH, 1 3 | |||||
6-C1 | H | 0 | -CH2-C=CH2 | 2 | |
6-C1 | H | 0 | ch3 -ch2-ch=c XsCH3 | 2 | |
6-C1 6-01 | H H | 0 0 | -CH2OCH3 -(CH2)20CH3 | 2 2 | |
6-C1 | H | 0 | -CH2SCH3 | 2 | |
6-C1 | U | 0 | -(CH2)2SCH3 | 2 | |
6-C1 | H | 0 | -CH2-CH=CH-CH3 | 2 | |
6-OCH-j | H | 0 | -ch2-ch=ch2 | 2 |
Poloha fyzikální data
X-A
Tabulka 2 - pokračování
R2 X A’
CH,
6-OCHj
6-OCH,
-ch2-c=ch2
-(ch2)2-oc2h5
6-OCH,
-ch2-ch=c.
XCH3 •CH,
6-QCH3
6-CH,
-(ch2)2-ch=ch2
-CH2-CH=CH2
CH,
6-CH,
-ch2-c=ch2
6-CH3
6-CH3
H
6-N02
6-NO2
6-N02
6-KO,
6-NO2
6-cooch3
5-C1
-(ch2)2-och3
-ch2sch3
-ch2ch2-och2ch=ch2
-ch2-ch=ch2
-CH2-CH=CH-CH3
-CH2-OCH3
-CH2-CH2-OC2H5
CH,
I 3
-CH2-C=CH2
-ch2-ch=ch2
-ch2-ch=ch2
t. t. 122
5-C1 í“3
-CH2-C=CH2
CH,
5-Br
-ch2-c=ch2
5-Br
5-Br
5-F
-ch2-ch=ch2
-ch2-och3
-ch2-ch=ch2
t. t. t10 až 1
t. t. 113 až 1 .CH,
5-F
-ch2-ch=c
CH,
CH, .CH,
5-CH •CH,
-ch2-ch=c
CH,
-CH,
5-CH
-ch2-ch=ch2 olej
ΌΗ,
Tabulka 2 - pokračování
S1 | r2 | X |
^CH3 5-CH | H | 0 |
5-CH3 | H | 0 |
5-CH3 | H | 0 |
5-CH3 | H | 0 |
5-NO2 | H | 0 |
5-NO2 | H | 0 |
5-N02 | H. | 0 |
5-OCH3 | H | 0 |
A Poloha
X-A fyzikální data
5-OCH3 | H | 0 |
5-OCH3 | H | 0 |
5-OCH3 | H | 0 |
5-OCH3 | H | 0 |
CH3 5-CON | H | 0 |
5-CON H O
5-COOCH3 | H | 0 |
5-COOCH3 | H | 0 |
5-COOCH3 | H | 0 |
5-N02 | 3-CF3 | 0 |
5-NO2 | 3-Cl | 0 |
5-N02 | 3-Cl | 0 |
5-CF3 | 3-NO2 | 0 |
5-CH 5-CH3 | 3-CH3 3-CH3 | 0 0 |
5-C1 | 3-N02 | 0 |
5-C1 | 3-Cl | 0 |
5-C1 | 3-Cl | 0 |
5-C1 | 3-Cl | 0 |
5-Br | 3-OCH3 | 0 |
5-Br | 2-0CH3 | 0 |
3-OCH3 | 5-COOCH3 | 0 |
-CH2CH2OCH3 2
-CH2CH2OCH3 2
-CH2-CH=CH2 2
-CH2-CH=CH-CH3 2
-CH2-CH=CH-CH3 2
-CH2-S-CH3 2
-CH2CH=CH2 2
-CH2CH=CH2 2
-CH2-C=CH2 2
-CH2CH=CH-CH3 2
-CH20CH3 ' 2
-CH2CH2-SCH3 2
-CH2-CH=CH2 2 fH3
-CH2-C»CH2 2
-CH2-CH=CH2 2 ?H3
-CH2-C=CH2 2
-CH2-OC2H5 2
-CH2-CH=CH2 2
-CH2-CH=CH2 2
CH, · 3
-CH2-C=CH2 2
-CH2-CH=CH2 2
-CH2-CH=CH2 2
-CH2-CH=CH-CH3 2
-CH2-CH=CH-CH3 2
-CH2-CH=CH2 2
-CH2-CH2-OCH3 2
-CH2-OCH3 2
-CH2-CH=CH2 . 2
-CH2-CH=CH2 3
-CH2CH=CH2 2
t.t. 139 až 140°
t. t. 138 až 141° t. t. 88 až 89°
t. t. 161 až 162° pryskyřice
Poloha Fyzikální data
X-A
Tabulka 2- pokračování
R2 X A
CH,
2-OCH3
5-CHj
5-Br
5-C1
5-COOCH3
3-Br
3-NOg
3-Br
-CHg-C=CH3
-CHg-OCHj
-CHgCH=CHg
-CHgCH=CHg
t. t. 179°
5-C1
5-C1
H
H
H
H
H
H
H
H
3-Br
3-Br
H
H
H
H
H
H
H
H ch3 ,
O -CHg-C=CHg
O -CHg-CHg-OCHj
SO -CHg-CH=CHg
SOg -CHg-CH=CHg
SO -CHg-CH=CH-CH3
SOg -CHg-CH=CH-CH3
O -CHg-SO-CH3
O -CHg-SOg-CHj
O -CHg-CHg-SO-CH3
O -CHg-CHg-SOg-CHj
Cl
I
-CHg-C=CHg
Cl
I
-CHg-C=CH-Cl
Cl
I
-CHg-CH=C-CH3
Cl
-CHg-CH=C
Cl
5-CH3
5-NOg
Cl
I
-CHg-C=CHg
Cl
I
-CHg-C»CH-Cl
5-Br
Cl t
-CHg-C-CHg
5-C1
-CHg-CH=C
Cl
Cl
5-CH(CH3)g
Cl
I
-CHg-CH=C-CH3
Cl
I
-CHg-C=CHg
Cl
-CHg-C-CHg
Tabulka | 2 | - pokračování | ||||
H1 | r2 | X | A | Poloha X-A | Fyzikální | data |
Cl J | ||||||
6-OCH3 | H | 0 | -CH2-C=CH-C1 | 2 | ||
Cl | ||||||
5-OCH3 | U | 0 | | -CH,-CH=C ^Cl | 2 | ||
Cl | ||||||
6-C1 | H | 0 | -CH2-C=CH2 | 2 | ||
Cl | | ||||||
3-NOg | H | 0 | -CH2-CH=C-CH3 | 2 | ||
3-CH3 3-NO, | H | 0 | -CH2-CH=CH3 | 2 | t. t. 114 | až 116° |
H | 0 | -CH2-CH=CH3 | 2 | |||
3-C1 | H | 0 | -CH2-CH=CH3 | 2 | ||
3-C1 | H | 0 | -CH2-CH=CH-CH3 | 2 | ||
CH, I 3 | ||||||
3-C1 | H | 0 | -CH-C=CH2 | 2 | ||
CH, | ||||||
| 3 | ||||||
3-OCH3 | H | 0 | -ch-c=ch2 | 2 | ||
3-0CH3 | H | 0 | -ch2-ch=ch2 | 2 | ||
2-OCH3 | H | 0 | -ch2-ch=ch2 | 5 | t. t. 113 | až 114° |
Př í k 1 a d 3
a) 2-difluormethoxyfenylsulfonylchlorid
K roztoku 6,4 g síranu měňnatéhó v 276 ml 36% chlorovodíkové kyseliny a 72 ml vody se nechá za chlazení při teplotě 0 °C přikapat 101,2 g 40% roztoku hydrogensiřičitanu sodného. K získanému roztoku se nechá souěasně přikapat 101,2 g 40% roztoku hydrogensiřičitanu sodného a roztok diazoniové soli ochlazený na -10 °C, který se získá přikapáním 28,8 g dusitanu sodného ve 44 ml vody za cnlazení k roztoku 39 ml vody, 84 ml 36% chlorovodíkové kyseliny a 63,7 g 2-difluormethoxyanilinu. Přitom se reakční směs za současného vývinu plynů zahřeje na 30 °C. Reakční směs se míchá 18 hodin, načež se vyloučí hnědý olej. Po oddělení organické fáze se vodná fáze extrahuje methylenchloridem. Spojením organických fází a odpařením se získá ve formě surového produktu 80,3 g 2-dlfluormethoxyfenylsulfony1chloridu ve formě hnědého oleje.
b) 2-difluormethoxyfenylsulfonamid
Ke směsi 250 ml methylenchloridu, 250 ml vody a 250 ml 30% roztoku amoniaku se pomalu přidá roztok 80,3 g surového 2-difluormethoxyfenylsulfonylchloridu v 50 ml methylenchloridu. Po odeznění exothermní reakce se reakční směs vaří 2 hodiny pod zpětným chladičem. Po proaytí organické fáze vodou, vysuSení síranem sodným, odpaření a překrystalování z methanolu se získá 40,5 g 2-difluormethoxyfenylsulfonamidu o teplotě tání 128 až 130 °C.
Příklad 4
a) 2-pentafluorethoxysulfonylchlorid
K roztoku 6,4 g síranu měSnatého v 276 ml 36% chlorovodíkové kyseliny a 72 ml vody se nechá za chlazení při teplotě 0 °C přikapat 101,2 g 40% roztoku hydrogensiřičitanu sodného. K získanému roztoku se nechá současně přikapat 101,2 g 40% roztoku hydrogensiřičitanu sodného a na -10 °C ochlazený roztok diazoniové soli, který byl získán přikapáním 28,8 g dusitanu sodného ve 44 ml vody za chlazení k roztoku 39 ml vody, 84 ml 36% chlorovodíkové kyseliny a 90,8 g 2-pentafluorethoxyanilinu. Přitom se reakční směs za současného vývinu plynů zahřeje na 30 °C. Po 18hodinovém míchání reakční směsi se vyloučí hnědý olej. Po oddělení organické fáze se vodná fáze extrahuje methylenchloridem. Spojením a odpařením organických fází se získá jakožto surový produkt 2-pentafluorethoxyfenylsulfonylchlorid ve formě hnědého oleje.
b) 2-pentafluorethoxyfenylsulfonamid
Ke směsi 250 ml methylenchloridu, 250 ml vody a 250 ml 30% roztoku amoniaku se přidá roztok surového 2-pentafluorethoxyfenylsulfonylchloridu získaného podle příkladu 2a), v 50 ml methylenchloridu. Po odeznění exothermní reakce se reakční směs vaří 2 hodiny pod zpětným chladičem. Po promytí organické fáze vodou, vysušení síranem sodným, odpaření a překrystalování z methanolu se získá 65,0 g 2-pentafluorethoxyfenylsulfonamidu o teplotě táni 145 až 146 °C.
Analogickým způsobem se vyrobí následující nové, zvláště pro syntézu sloučenin vzorce I vyvinuté meziprodukty:
Tabulka 3
IX-AL·
R1 | h2 | X | A | m | Poloha X-A | Fyzikální data |
H | H | 0 | -c2F5 | 1 | 2 | t. t. 1*5 až 146° |
6-COOCHpCH^ | H | 0 | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C00CH?CH^ | H | S | -chf2 | 1 | 2 | |
6-COOCHj | H | SO | -chf2 | 1 | 2 | |
6-COOCH?CH^ | H | so2 | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | 5-C1 | O | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | 5-C1 | s | -ghf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | 5-C1 | so | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | 5-C1 | S02 | -chf2 | 1 | 2 | |
H | 5-CF3 | 0 | -chf2 | 1 | 2 | |
H | 5-CP3 | s | -chf2 | 1 | 2 | |
H | 5-CF3 | so | -chf2 | 1 | 2 | |
H | 5-CF3 | S02 | -chf2 | 1 | 2 | |
H | H | 0 | -chf2 | 2 | 2,5 | |
H | H | s | -c^f2 | 2 | 2,5 | |
H | H | so | -chf2 | 2 | 2,5 | |
H | H | SOg | -chf2 | 2 | 2,5 | |
H | 6-NOg | 0 | -chf2 | 1 | 3 | |
6-C00CH?CH^ | H | 0 | -CF3 | 1 | 2 | |
6-cooch2ch3 | H | s | -CF3 | 1 | 2 |
.224000 .
Tabulka 3 - pokračováni
fi1 | «2 | X | A | m | Poloha X-A | Fyzikální | data | |||
6-COOCH?CH^ | H | SO | -CF3 | 1 | 2 | |||||
6-C00CH?CH^ | H | so2 | -CF3 | 1 | 2 | |||||
Ď-COOCHpCH^ | H | 0 | -CF,CIff2 | 1 | 2 | |||||
6-COOCHCH3 | H | s | -CF2-CHF2 | 1 | 2 | |||||
6-GOOCH?CH? | H | so | -cf2-chf2 | 1 | 2 | |||||
6-C00CH?CH^ | H | so2 | -CF2-CHF2 | 1 | 2 | |||||
3-P | H | 0 | ch2f | 1 | 2 | |||||
3-Br | H | 0 | ch2f | 1 | 2 | |||||
5-C1 | H | 0 | ch2f | 1 | 2 | |||||
H | 6-OCH3 | 0 | CHgF | 1 | 2 | |||||
5-SCH | H | 0 | CHgF | 1 | 2 | |||||
5-CH3 | H | 0 | CH2F | 1 | 2 | |||||
5-Br | H | 0 | chf2 | 1 | 2 | |||||
H | 6-F | 0 | gh2f | 1 | 2 . | |||||
5-N02 | H | 0 | chf2 | 1 | 2 | t. | t. | 176 | až | 178° |
5-so?ch3 | H | 0 | CH2F | . 1 | 2 | |||||
H | H | s | c2f5 | 1 | 2 | |||||
H | H | so | C2H5 | 1 | 2 | |||||
H | H | S02 | C2F5 | 1 | 2 | |||||
H | 5-F | 0 | ch2f | 1 | 2 | |||||
6-F | H | 0 | C2F5 | 1 | 2 | |||||
H | 5-F | 0 | C2H5 | 1 | 2 | |||||
H | 6-COOCH2CH3 | 0 | CF3 | 1 | 3 | |||||
H | 6-COOCH2CH3 | s | CF3 | 1 | 3 | |||||
H | 6-COOCH2CH3 | SO | CF3 | 1 | 3 | |||||
H | ó-COOCHgC^ | S02 | CF3 | 1 1' | 3 | |||||
H | H | 0 | -cf9-cf9ci | 2 | ||||||
H | H | 0 | -CFg-CFgBr | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CH2-CH2F | 1 | 2 | |||||
H | H | s | -CH-j-CH^F | 1 | 2 | |||||
H | H | s | -cf2-cf2ci | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CH2-CC13 | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CF2-CH3 | 1 | 2 | |||||
H | H | s | -ch2-cci. | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CFgCl | 1 | 2 | |||||
H | H | so | -CF2C1 | 1 | 2 | |||||
H | H | SO2 | -cf2ci | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CH2-CH2C1 | 1 | 2 | t. | t. | 1 io‘ | ||
H | H | s | -ch9-ch9ci | 1 | 2 | |||||
6-COOCH3 | H | 0 | chf2 | 1 | 2 | |||||
6-N02 | H | 0 | chf2 | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -CF3 | 1 | 2 | t. | t. | 176 | až | 178° |
H | H | s | -CF3 | 1 | 2 | |||||
H | H | so | -CF3 | 1 | 2 | |||||
H H | H H | SO2 0 | -CF3 -CHFg | 1 1 | 2 2 | t. | t. | 128 | až | 130° |
H | H | s | -CHF2 | 1 | 2 | t. | t. | 14, | až | 142° |
H | H | so | -chf2 | 1 | 2 | t. | t. | 158 | až | 160° |
H | H | so2 | -chf2 | 1 | 2 | |||||
H | H | 0 | -cf2-chcif | 1 | 2 | t. | t. | 110 | až | 112° |
Tabulka 3 - pokračováni
»1 | »2 | X | A | m | Poloha X-A | Fyzikální data |
H | H | S | -CPg-CHCIP | 1 | 2 | |
H | H | so | -CFgCHCIF | 1 | 2 | |
H | H | SO2 | -CP2-CHC1P | 1 | 2 | |
H | H | 0 | -CF?-CHF? | 1 | 2 | t. t. 116 až 118° |
H | H | s | -CPj-CHFj | 1 | 2 | t. t. 106 až 108° |
H | H | so | -cp2-chp2 | 1 | 2 | |
H | H | SO2 | -cf2-chp2 | 1 | 2 | |
H | H | 0 | -CPg-CHBrP | 1 | 2 | |
H | H | s | -CP2-CHBrP | 1 | 2 | |
H | H | so | -CPg-CHBrF | 1 | 2 | |
H | H | S02 | -CPg-CHBrF | 1 | 2 | |
6-C1 | H | 0 | -chp2 | 1 | 2 | t. t. 90 až 95° |
6-C1 | H | s | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | H | so | -chf2 | 1 | 2 | |
6-C1 | H | SO2 | -chp2 | T | 2 | |
H | 5-C1 | 0 | -chf2 | 1 | 2 | t. t. 129-131° |
H | 5-C1 | c | -cp2-chcif | . 2 | ||
H | 5-C1 | so | -cp2-chcip | 1 | 2 | |
H | 5-C1 | S02 | -cf2-chcip | 1 | 2 | |
H | 5-C1 | 0 | -CFg | 1 | 2 | |
H | 5-C1 | s | -CFg | 1 | 2 | |
H | 5-F | s | -chp2 | 1 | 2 | |
H | 5-P | 0 | -chf2 | 1 | 2 | t. t. 138 až 120° |
H | 5-F | so | -CHFg | 1 | 2 | |
H | 5-P | so2 | -chp2 | 1 | 2 | |
H | 5-C1 | so | -OFg | 1 | 2 | |
H | 5-C1 | S02 | -CFg | 1 | 2 | |
H | H | s | -CHFg | 1 | 3 | |
H | H | so | -chp2 | 1 | 3 | |
H | H | so2 | -chp2 | 1 | 3 | |
6-F | H | 0 | -chp2 | 1 . | 2 | |
6-F | H | s | -CHFg | 1 | 2 | |
6-F | H | so2 | -chf2 | 1 | 2 | |
H | 6-CHg | 0 | -chf2 | 1 | . 3 | |
H | 6-CHg | s | -chp2 | 1 | 3 | |
H | 6-CHg | so | -chf2 | 1 | 3 | |
H | 6-CHg | S02 | -chp2 | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | 0 | -chf2 | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | S | -chp2 | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | SO | -chf2 | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | SO2 | -chp2 | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | 0 | -CPg | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | s | -CPg | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | so | -CFg | 1 | 3 | |
H | 6-C1 | SO2 | -CPg | 1 | 3 |
. 224000
Příklad 5
a) N-(2-allyloxyfenylsulfonyl)fenylkarbamát
K suspenzi 0,56 g hydridu sodného (55%) v 5 ml absolutního dimethylformamidu se nechá při teplotě nejvýše 20 °C pod atmosférou dusíku přikapat během 5 minut 2,76 g 2-allyloxyfenylsulfonamidu ve 20 ml dimethylformamidu a suspenze se míchá asi 10 minut, načež se přikape 2,91 g difenylkarbamátu ve 20 ml dimethylformamidu. Reakční směs se dále míchá 30 minut a potom se extrahuje směsí 80 ml ethylacetátu, 80 g ledu a 12,3 ml 2N roztoku chlorovodíkové kyseliny. Organická fáze se dvakrát promyje ledovou vodou, vysuší se síranem sodným a odpaří se. Krystalizaci ze směsi etheru a petroletheru (1:1) se získá 3,5 g N-(2-allyloxyfenylsulfonyl5fenylkarbamátu o teplotě tání 140 až 141 °C.
b) N- (2-allyloxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
Směs 3^33 g N-(2-allyloxyfenylsulfonyl>fenylkarbamátu a 1,4 g 2-amino-4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazinu ve 30 ml absolutního dioxánu se zahřívá 30 minut k varu pod zpětným chladičem, potom se ochladí na 20 °C, zfiltruje se, filtrát se odpaří a zbytek se nechá vykrystalovat z etheru. Překrystalováním ze směsi ethylacetátu a petroletheru (1:1) se získá 2,0 g N-(2-allyloxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny o teplotě tání 146 až 147 °C.
Analogickým způsobem se vyrobí sloučeniny vzorce I uvedené v nálsedující tabulce:
Tabulka
O
II
X-A
fiíslo | A | R1 | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
1 2 | -CHg-CH=CH2 -ch2-ch=ch2 | 6-C1 6-C1 | ch3 ch3 | OCH3 OCH3 | 0 0 | N CH | t. t. 142 až 145° t. t. 163 až 164° |
3 | -ch2-ch=ch2 | 6-C1 | c2h5 | OCH3 | 0 | N | |
4 | -ch2-ch=ch2 | 6-C1 | och3 | och3 | 0 | CH | |
5 | -ch2-ch=ch2 | 6-C1 | OCH3 | OCH3 | 0 | N | |
CH, I 3 | |||||||
6 | -CH2-C =CH2 | 6-C1 | ch3 | 0CH3 | 0 | N | |
CH I 3 | |||||||
7 | -CH2-C=CH2 | 6-C1 . | ch3 | OCH3 | 0 | CH | |
CH 1 3 | |||||||
8 | -CH2-C=CH2 | 6-C1 | C2H5 | och3 | 0 | N | |
°Η3 | |||||||
9 | -ch2-c=ch2 | 6-C1 | och3 | och3 | 0 | N | |
10 | CH3 -ch2-c=ch2 | 6-C1 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH | |
11 | -ch2-ch=ch-ch3 | 6-C1 | OCH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
12 | -ch2-ch=ch-ch3 | 6-C1 | OCH3 | 0CH3 | 0 | N | |
13 | -CH2-CH=CH-CH3 | 6-C1 | OCH3 | CH3 | 0 | N |
Tabulka 4 - pokračování
CíbIo A
R1 R3 . R4 X E Fyzikální data ·
14 | -CH2-CH=CH-CH3 | . 6-C1 | °ch3 | CH3 | 0 | CH |
15 | ^CH3 -CH,CH=C 2 \ch3 | 6-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
16 | /CH3 -CH,-CH=C | 6-C1 | CH, | OCH, | 0 | CH |
17 | -CH2-CCH3 | 6-C1 | ch3 ch3 | OCH3 OCH3 | 0 | CH |
18 | -CH2-OCH3 | 6-C1 | 0 | N | ||
19 | -CH2-OCH3 | 6-C1 | c2h5 ch3 | OCH3 | 0 | N |
20 | -(ch2)2-och3 | 6-C1 | OCH3 | 0 | N | |
21 | -(CH2)2-OCH3 | 6-C1 | ch3 | och3 | 0 | CH |
22 | -ch2-sch2 | 6-C1 | ch3 | och3 | 0 | CH |
23 | • -CH2-SCH2 | 6-C1 | CH3 | 0CH3 | 0 | N |
24 | -(CH2)2-SCH3 | 6-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
25 | -(CH2)2-SCH3 | 6-C1 | CÍI3 | OCH3 och3 | 0 | CH |
26 | -ch2ch=ch2 | 6-OCH3 | ch3 | 0 | CH | |
27 | -CH2CH=CH2 | 6-OCH3 | ch3 | OCH3 OCH3 OCH3 | 0 | N |
28 | -CH2CH=CH2 | 6-OCH3 | C2«5 OCH3 | 0 | N | |
29 | -CH2CH=CH2 | 6-OCH3 | 0 | N | ||
30 | -CH2CH=CH2 °Η3 | 6-OCH3 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH |
31 | -ch2-c=ch2 fH3 | 6-0CH3 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | CH |
32 | -CH2-C=CH2 Γ3 | 6-OCH3 | ch3 | OCH3 | 0 | N |
33 | -CH -C=CH, 2 2 | 6-OCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH |
34 | -(CH2)2-0C2H5 | 6-0CH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH |
35 | -(ch2)2-oc2h5 ch3 | 6-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
36 | -CH„-CH=C/ | 6-C1 | CH, | OCH, | 0 | N |
37 | zch3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
-ch,-ch=c \c„3 Cl I | 6-ci | |||||
38 | -ch-c=ch2 f1 | 6-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
39 | -ch-c=ch2 | 6-OCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH |
Tabulka 4 - pokračování l
číslo | A | R, | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
Cl | | |||||||
40 | -CH-C=CH2 | 6-C1 | CH3 | och3 | 0 | CH | t. t. 163 až 164° |
41 | f1 -CH-C=CH2 | 6-C1 | CH3 | och3 | 0 | N | t. t. 142 až 145° |
42 | -ch2-ch=ch2 | 6-CH3 | CH3 | och3 | 0 | M | |
43 | -ch2-ch=ch2 | 6-CH3 | CH3 | och3 | 0 | CH | |
44 | -ch2-gh=ch2 | 6-CH3 | OCH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
45 | -ch2-ch=ch2 | 6-CH3 | och3 | och3 | 0 | N | |
CH, | |||||||
| 3 | |||||||
46 | -CH2-C=CH2 | 6-CH3 | CH3 | OCH3 | 0 | N | |
CH, | |||||||
| 3 | |||||||
47 | -CH2-C=CH2 | 6-CH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
fH3 | ' | ||||||
48 | -ch2-c=ch2 | 6-CHj | OCH3 | OCH3 | 0 | N | |
CH, | |||||||
| 3 | |||||||
49 | -CH2-C=CH2 | 6-CH3 | . och3 | OCH3 | 0 | CH | |
50 | -CH2-OCH3 | 6-CH3 | OCH3 | och3 | 0 | CH | |
51 | -CH2-OCH3 | 6-CH3 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | |
52 | -CH2-OCH3 | 6-CH3 | och3 | CH3 | 0 | N | |
53 | -(CH?),-CH=CH? | 6-OCH3 | och3' | ch3 | 0 | N | |
54 | -(CH?)?-CH=CH? | 6-OCH3 | OCH3 | ch3 | 0 | CH | |
55 | -CH?-SCH3 | 6-CH3 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | |
56 | -CH2-SCH3 | 6-CH3 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
57 | -ch2-ch=ch2 | 6-NO2 | ch3 | och3 | 0 | N | |
58 | -ch2-ch=ch2 | 6-NO2 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
59 | -CH2-CH=CH2 | 6-NO2 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH | |
60 | -ch2-ch=ch2 | 6-NO2 | OCH3 | och3 | 0 | N | |
61 | -ch2-ch=ch-ch3 | 6-NO2 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
62 | -CH2-CH=CH-CH3 | 6-NO2 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH | |
63 | -ch2-ch=ch-ch3 | 6-NO2 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | |
64 | -CH2-CH=CH-CH3 | 6-N02 | och3 | CH3 | 0 | N | |
65 | -ch2-och3 | 6-NO2 | och3 | CH3 | 0 | N | |
66 | -CH’2-OCH3 | 6-NO2 | 0CH3 | CH, | 0 | CH | |
67 | -CH,,-CH3-0C ?H5 | 6-NO2 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | |
68 | -CH2-CH2-OC2H5 | 6-NO2 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
fH3 | j | ||||||
69 | -CH2-C=CH2 | 6-NO2 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
CH, | |||||||
1 3 | |||||||
70 | -CH2-C=CH2 | 6-N02 | och3 | CH3 | 0 | CH | |
71 | -CH2-CH=CH2 | 6-COOCH3 | OCH3 | ch3 . | 0 | CH | |
72 | -CH2-CH=CH2 | 6-COOCH3 | OCH3 | CH, | 0 | N | |
73 | -CH2-CH=CH2 | 6-COOCH3 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
74 | -CH2-CH=CH2 | 6-COOCH3 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH |
Tabulka 4 - pokračování
fiíslo | A | R1 | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
75 | -ch2ch=ch2 | 5-ci | CH3 | 0CH3 | 0 | N | t. t. ,64 až 166° |
76 | -CH2CH=CH2 | 5-C1 | CH3 | OCH, | 0 | CH | t. t. 197 až 198° |
77 | -CH2CH=CH2 | 5-C1 | och3 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 173° |
78 | -ch2ch=ch2 | 5-C1 | och3 | 0CH3 | 0 | N | |
79 | -ch2ch=ch2 | 5-C1 | C2H5 | 0CH3 | 0 | N | |
Γ3 | z | ||||||
80 | -CH2-C=CH2 | 5-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | N | t. t. 167° |
fH3 | |||||||
81 | -ch2-c=ch2 | 5-C1 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. ,55° |
82 | -ch2ch=ch2 | 5-Br | ch3 | 0CH3 | 0 | CH | |
83 , | -ch2ch=ch2 | 5-Br | CH3 | 0CH3 . | 0 | N | t. t. 190 až ,91° |
84 | -CH2CH=CH2 | 5-Br | c2h5 | CHy | 0 | N | |
?h3 | |||||||
85 | -ch-c=ch2 | 5-Br | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
CH, | |||||||
í 3 | |||||||
86 | -ch-c=ch2 | 5-Br | OCH3 | OCH3 | 0 | N | |
fH3 | |||||||
87 | -ch-c=ch2 | 5-Br | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
88 | -CH2-OCH3 | 5-Br | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
89 | -CH2-0CH3 | 5-Br | CH3 | OCH3 | 0 | N | |
90 | -ch2-ch=ch2 | 5-F | CH3 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 159 až 161° |
91 | -ch2-0h=ch2 | 5-F | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. 200 až 201° |
92 | -ch2-ch=ch2 | 5-F | OCH3 | C2H5 | 0 | N | |
93 | -ch2-ch=ch2 | 5-F | OCH3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. 162 až 164° |
ch, | |||||||
/ 3 | |||||||
94 | -CH,-CH=C | 5-F | CH, | OCH, | 0 | N | |
3 | 3 | ||||||
qh3 | • | ||||||
^GH3 | |||||||
95 | -ch2-ch=c | 5-F | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
^0Η3 | |||||||
GH3 | |||||||
96 | -ch2-c=ch2 | 5-F | CH3 | OCH3 | 0 | CH | t. t. 197° |
JH3 | |||||||
97 | -ch2-c=ch2 | 5-F | CH3 | OCH3 | 0 | N | t. t. 155° |
|H3 | /5 | ||||||
98 | -CH2-C=CH2 | 5-CH | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
^ch3 | |||||||
fH3 | /H3 | ||||||
99 | -CH2C=CH2 | 5-CH | CH3 | och3 | 0 | CH |
Tabulka 4 - pokračováni číslo A R1
Rj R^ X E Fyzikální data
Z CH3 | zch3 | |||||
100 | -CH,-CH=C | 5-CH | CH, | OCH, | O | CH |
'''CHj . | 3 | 3 | ||||
XCH3 | °h3 | |||||
101 | -CH,-CH=C | 5-CH | CH, | OCH, | 0 | N |
2 \ch3 | \Ch3 | 3 | 3 |
102 | -ch2-ch=ch2 | 5-CH ^CHj | CHj | OCHj | 0 | N | t. t. | 259 | až | 260° |
Z CH3 | ||||||||||
103 | -ch2-ch=ch2 | 5-CH ^CHj | CHj | OCHj | 0 | CH | t. t. | 139 | až | 140° |
/Ch3 | ||||||||||
104 | -CH,-CH=CH, | 5-CH | C2H5 | OCH, | 0 | N | ||||
2 2 | ^CHj | 3 | ||||||||
CH, | ||||||||||
z 3 | ||||||||||
105 | -CH2-CH=CH2 | 5-CH' ^CHj | OCHj | OCHj | 0 | N , | t. t. | 219 | až | 220° |
,CH, | ||||||||||
z 3 | ||||||||||
106 j | -CH2-CH2-OCH3 | 5-CH ^CHj | CHj | och3 | 0 | N | ||||
CH, | ||||||||||
z 3 | ||||||||||
107 | -CH2-CH2-OCH3 | 5-CH ^CHj | CHj | OCHj | 0 | CH | ||||
108 | -CH2-CH2-OCH3 | 5-CHj | CHj | OCHj | 0 | CH | ||||
109 | -CH2-CH2-OCH3 ’ | 5-CHj | CHj | och3 | 0 | N | ||||
110 | -CH2-CH2-OCH3 | 5-CHj | CHj | Cl | 0 | CH | ||||
1 11 | -CH2-CH2-OCH3 | 5-CHj | OCHj | Cl | 0 | CH | ||||
1,2 | -ch2-ch=ch2 | 5-CHj | CHj | OCHj | 0 | N | t. t. | 158 | až | 162° |
113 | -ch2-ch=ch2 | 5-CH3 | CHj | OCHj | 0 - | N | ||||
H4 | -ch2-ch=ch2 | 5-CHj | c2h5 | OCHj | 0 | N | ||||
115 | -ch2-ch=ch2 | 5-CH3 | OCHj | OCHj | 0 | N | t. t. | 160 | až | 165° |
116 | -ch2-ch=ch2 | 5-CHj | CHj | OCHj | 0 | CH | t. t. | 200 | až | 202° |
117 | -ch2-ch=ch-ch3 | 5-CHj | OCHj | OCHj | 0 | CH | ||||
118 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-CHj | CHj | OCHj | 0 | CH | t. t. | 179 | až | 182° |
119 | -ch2-ch=ch-ch3 | 5-CHj | CHj | OCHj | 0 | N | ||||
120 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-N02 | ch3 | OCH, | 0 | N | ||||
12, | -CH2-CH=CH-CH3 -CH2-CH=CH-CH3 | 5-NO2 | CHj | OCHj | 0 | 'CH | ||||
,22 | 5-NO2 | C2H5 | OCHj | 0 | N | |||||
123 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-NO2 | OCHj | OCHj | 0 | N | ||||
,24 | -CH2-CHxCH2 | 5-NO2 | OCHj | OCHj | 0 | N . | ||||
,25 | -ch2-ch=ch2 | 5-NO2 | CHj | OCHj | 0 | N | ||||
126 | -ch2-ch=ch2 | 5-NO2 | ch3 | OCHj | 0 | CH |
Tabulka 4 - pokračování
číslo | A | R1 | R3 | R4 | X' | E | Fyzikální | data |
127 | -CH2-SCH3 | 5-NO2 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
128 | -CH2-SCH3 | 5-NO2 | CH3 | OCH3 | 0 | N | ||
129 | -CH2-SCH3 | S-no2 | OCH3 | OCH3 | 0 | N | ||
130 | -CH2-SCH3 | 5-NO2 | OCH3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
131 | -ch2-ch=ch2 | 5-OCH3 | CH, | OCH, | 0 | N | t. t. 142 | až 143° |
132 | -ch2-ch=ch2 | 5-OCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. 138 | až 139° |
133 | -ch2-ch=ch2 | 5-OCH3 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
134 | -ch2-ch=ch2 | 5-OCH3 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | N | ||
135 | -ch2-ch=ch2 | 5-OCH3 | 0CH3 | C2H5 | 0 | N | ||
CH, | 3 | ||||||||
136 | -CH2-C=CH2 | 5-OCH3 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | ||
°H3 | ||||||||
137 | -ch2-c=ch2 | 5-OCH3 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | ||
Γ3 | ||||||||
138 | -ch2-c=ch2 | 5-OCH3 | och3 | OCH, | 0 | N | t | |
139 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-OCH3 | OCH3 | ch3 3 | 0 | N | ||
140 | -CH2-CH=;CH-CH3 | 5-OCH3 | OCH3 | CH3 | 0 | CH | ||
141 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-OCH3 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
142 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5-OCH3 | OCH3 | och3 | 0 | N | ||
143 | -CH2-OCH3 | 5-OCH3 | och3 | OCH3 | 0 | N | ||
144 | -CH2-OCH3 | 5-OCH3 | CH, | OCH3 | 0 | N | ||
145 | -CH2-0CH3 | 5-OCH3 | . CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
146 | -CH2-OCH3 | 5-OCH3 | C2H5 | OCH3 | 0 | N | ||
147 | -ch9-ch?-sch, | 5-0CH3 | CH, | 0CH3 | 0 | N | ||
148 | -CHp-CHp-SCH^ | 5-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
149 | -CH2-CH2-SCH3 | 5-OCH3 | OCH3 . | 0CH3 | 0 | N |
150 -ch2-ch=ch2
151 -ch2-ch=ch2
F3
152 -CH2-C=CH2 fH3
153 -CH2-C=CH2
Γ3
154 -CH2-C=CH2 í“3
155 -CH2-C=CH2
5-CON /CH3
5-CON
5-CON
CH, 'CH, „CH, 'CH,
X°H3 [
^CH,
5-CON
CH,
CH,
Z“3 j '·· CH, 'CH,
5-COOCH3 CH3
5-COOCH3 CH3
OCH3 o n
OCH3 o CH
OCH3 o n
OCH3 o CH
OCH3 o CH
OCH3 o n
Tabulka 4 - pokračování
Číslo | A | R1 | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
156 | -CH-2-CH=CH2 | 5-COOCH3 | CH, | 0CH3 | 0 | N | |
157 | -CH2-CH=CH2 | 5-COOCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
158 | -CH2-CH=CH2 | 5-cooch3 | och3 | 0CH3 | 0 | N | |
159 | -ch2-ch=ch2 | 5-COOCH3 | och3 | OCH3 | 0 | CH | |
160 | -CHp-OCpHpj | 5-COOCH3 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
161 | -ch9-oc?h5 | 5-COOCH3 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
162 | -ch0-c=ch9 2 1 2 | 5-CH3 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
Cl | |||||||
163 | -ch9-c=ch9 | 5-CH3 | 0CH3 | CH3 | 0 | CH | |
tl | |||||||
164 | -CH2-C=CH-C1 | 5-NO2 | 0CH3 | CH3 | 0 | CH | |
Cl | |||||||
165 | -CH2-C=CH-C1 | 5-NO2 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
Cl | |||||||
166 | -CH~-C=CH-C1 | 5-Br | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
íl | |||||||
167 | -CH?-C=CH-C1 | 5-Br | 0CH3 | CH3 | 0 | CH | |
Cl | |||||||
168 | -CH,-C=CH-C1 | 5-C1 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
Cl | |||||||
Cl | |||||||
169 | -CH2-C=CH2 | 5-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
170 | >C1 -CH,-CH=C 2 ch3 | 5-C1 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
171 | xG1 -ch2-ch=c | 5-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
^CH3 | |||||||
172 | Cl X -CH,-CH=C 2 \ ^C1 | XCH3 5-CH Xh3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
173 | XC1 -CH2-CH=C ^-01 | 5-CH ^ch3 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
Cl | |||||||
174 | -CH2-C=Ch2 | 3-CH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | H |
Tabulka 4 - pokračování
Oíslo A
X E Fyzikální data
Cl
I
175 | -CH2-.C=CH2 Cl | 3-CK3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH |
176 | | -CH2-C=CH2 | 6-CH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | N |
177 | -CH2-C=CH2 | 6-CH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | CH |
I1 | ||||||
178 | -CH2-C=CH-C1 | 6-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH |
' Cl ,j | ||||||
179 | -CH2-C-CH-C1 | 6-OCHj | ch3 | OCH3 | 0 | N |
180 | z01 -ch2-ch=c ^Cl | 5-OCH3 | ch3 | och3 | 0 | N |
181 | zci -CH?-CH=C | 5-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH |
>31 | ||||||
Cl | | ||||||
182 | -ch2-c=ch2 | 6-C1 | ch3 | OCH3 | 0 | N |
Cl | ||||||
183 | | -CH2-C=CH2 | 6-C1 | ch3 | 0CH3 | 0 | CH |
184 | -ch2-ch=ch2 | 3-N02 | ch3 | och3 | 0 | CH |
185 | -ch2-ch=ch2 | 3-NO2 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
186 | -ch2-ch=ch2 | 3-NO2 | C2H5 | OCH3 | 0 | N |
187 | -ch2-ch=ch2 | 3-N02 | OCH3 | OCH3 | 0 | N |
188 | -CHO-C=CH~ 2 1 2 | 3-NO2 | CH3 | 0CH3 | 0 | N |
CH3 | ||||||
189 | -ch2-c=ch2 | 3-NO2 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH |
CH3 | ||||||
190 | -ch2-c=ch2 | 3-N02 | 0CH3 | och3 | 0 | N |
ch3 | ||||||
191 | -ch2-c=ch2 | 3-N°2 | och3 | och3 | 0 | CH |
CH3 | ||||||
Cl | ||||||
192 | | -CH2-CH=C-CH3 | 3-N02. | och3 | OCH3 | 0 | CH |
Cl | ||||||
193 | | -CH2-CH=C-CH3 | 3-N02 | och3 | CH3 | 0 | CH |
Tabulka 4 - pokračování
Číslo | A | R, | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
Cl | |||||||
194 | -CH2-CH=C-CH3 | 3-NO2 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
195 | -ch2-ch=ch2 | 3-CH3 | och3 | CH3 | 0 | N | t. t. 255 až 256° |
196 | -CH2-CH=CH2 | 3-CH3 | OCH3 | CH, | 0 | CH | t. t. 163 až 164° |
197 | -CH2-CH=CH2 | 3-CH3 | c2h5 | ch3 | 0 | ,N | |
,98 | -ch2-ch=ch2 | 3-CH3 | OCH3 | ch3 | 0 | N | t. t. 183 až 184° |
,99 | -ch2-ch=ch2 | 3-CH3 | 0CH3 | ch3 | 0 | CH | |
200 | -ch2-ch=ch2 | 3-C1 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | t t. 183 až 187° |
20, | -CH2CH=CH2 | 3-C1 | OCH3 | CH3 | 0 | N | |
202 | -ch2-ch=ch2 | 3-C1 | och3 | och3 | 0 | N | |
203 | -CH2-CH=CH2 | 3-C1 | OCH3 | °CH3 | 0 | CH | |
ch, | |||||||
1 3 | |||||||
204 | -CH2-C=CH2 | 3-C1 | OCH3 | OCH3 | 0 . | N | |
?H3 | |||||||
205 | -CH2-C=CH2 | 3-C1 | 0CH3 | CH3 | 0 | N | |
CH, | 3 | |||||||
206 | -CH2-C=CH2 | 3-C1 | 0CH3 | CH3 | 0 | CH | |
207. | -CH2-CH=CH-CH3 | 3-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | N | |
208 | -ch2-ch=ch-ch3 | 3-C1 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
CH, | |||||||
( 3 | |||||||
209 | -ch2-c=ch2 | 3-OCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | |
CH, | |||||||
1 3 | |||||||
210 | -ch2-c=ch2 | 3-0CH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
211 | -ch2-ch=ch2 | 3-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | N | |
2,2 | -ch2-ch=ch2 | 3-OCH3 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
2,3 | -ch2-ch=ch3 | 3-OCH3 | 0CH3 | OCH3 | 0 | CH | |
2,4 | -ch2-ch=ch2 | 3-0CH3 | c2h5 | och3 | 0 | N | |
2,5 | -ch2-ch=ch2 | 3-0CH3 | 0CH3 | OCH3 | 0 | N | |
Tabu | 1 k a 5 | 0 SOjrNH-C-NH | R, /y | ||||
u | |||||||
~X~A |
Síslo | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
301 | ?H3 ' -CH2-C=CH2 | CH3 | ch3 | 0 | N | t. t. 95 až 103° |
3021 | fH3 -ch2-c=ch2 | ch3 | och3 | 0 | N | t. t. 142 až 143' |
'224000
Číslo A
Tabulka 5 - pokračování
303
304
305
306
307
308
309
310
31.1
312
313
314
315
316
317
318
319
-CH2-C=CH2 fH3
-CH2-C=CH2 fH3
-ch2-c=ch2
-ch2-c=ch2
CH3
-ch2-£=ch2 |H3
-ch2-c=ch2
CH,
I 3
-ch2-c=ch2 ?H3
-ch2-c=ch2
CH,
-CH2-C=CH2 fH3
-CH2-C=CH2 fd3
-CH2-C=CH2
CH3
-CH2-Í=CH2
Γ3
-CH2-C=CH2
CH,
-CH2-C=CH2
CH,
-CH,-(!i=CH “ 2 CH,
-ch2-c=ch2
CH,
-ch2-c=ch2
OCH,
OCH, ch2-ch3
OOH, oc2h5
OCH, ch2-ch3 ch3
Cl
OCH,
-OCH(CH3)2 OCH3
-0CH(CH3)2 OCH3
-OCH(CH3)2 CH3
OCH,
SCH, oc2h5 oc2h5
OCH,
CHgCl ch2f
CH,
OCH,
CH, c2h5
-CH20CH3
OCH,
OCH,
OCH,
OCH,
CH,
OCH,
X E Fyzikální dáte
O N t. t. 145 až 153°
O N
O N t. t. 150 až 152°
O N t. t. 129 až 130°
O N
O N
O N
O N
ON
O N t. t. 118 až 120°
O N
O N
O N
O CH t. t. 172 až 177°
O CH
O CH
O CH
Tabulka 5 - pokračování
Fyzikální data .
číslo | A | R3 | R4 | X | £ |
fH3 | |||||
320 | -CH2-C=CH2 | OCH3 | Cl | 0 | CH |
CH, | 3 | |||||
321 | -CH2-C=CH2 | CH3 | Cl | 0 . | CH |
°Η3 | |||||
322 | -ch2-c=ch2 | CF3 | OCH3 | 0 | CH |
f«3 | |||||
323 | -ch2-c=ch2 | -CH2-0CH3 | och3 | 0 | CH |
?H3 | |||||
324 | -ch2-c=ch2 | Br | OCH3 | 0 | CH |
325 | -CH2-C=CH2 | Br | CH3 | 0 | CH |
°Η3 | » | ||||
326 | -CH2-C=CH2 | OCH3 | sch3 | 0 | CH |
fH3 | |||||
327 | -CH2-C=CH2 | ch3 | SCH3 | 0 | CH |
JH3 | och’3 | ||||
328 | -CH2-C=CH2 | °c2h5 | 0 | CH | |
329 | -CH2-CH=CH-CH3 | ch3 | OCH3 | 0 | H |
330 | -CH2-CH=CH-CH3 | ch3 | CH3 | 0 | N |
331 | -CH2-CH=CH-CH3 | C2H5 | OCH3 | 0 | N |
332 | -CH2-CH=CH-CH3 | C2H5 | CH3 | 0 | N |
333 | -CH2-CH=CH-CH3 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | N |
334 | -CH2-CH=CH-CH3 | 0CH3 | oc2h5 | 0 | N |
335 | -CH2-CH=CH-CH3 | oc2h5 | oc?h5 | 0 | N |
336 | -CH2-CH=CH-CH3 | -CH2-OCH3 | OCH3 | 0 | H |
337 | -CH2-CH=CH-CH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH |
338 | -CH2-CH=CH-CH3 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH |
339 | -CH2-CH=CH-CH3 | CH3 | CH3 | 0 | CH |
340 | -CH2-CH=CH-CH3 | -CH2-0CH- | OCH, | 0 | CH |
341 | -CH2-CH=CH-CH3 | CH3 | Cl | 0 | CH |
342 | -CH2-CH=CH-CH3 -CH2-CH=CH-CH3 | OCH3 | Cl | 0 | CH |
343 | 0CH3 | oc2h5 | 0 | CH | |
344 | X cií3 -CH,-CH=C ^CH3 | CH3 | OCH3 | 0 | N · |
345 | Z'3 -CH,-CH=C ^CH3 | CH3 | ch3 | 0 | N |
t. t. 179 až 180°
t. t. 163 až 164°
t. t. 139 až 140° t. t. 148 až 151° t. t. 148 až 149°
t. t. 185 až 186° číslo A
X E Fýzikální data
Tabulka 5 - pokračování
346
-ch2-ch=c Z ch3 '^CH, c2h5
CH,
347
-ch2-ch=c Z CH3 'CH, C2H5
OCH,
348
-ch2-ch=c
349
-ch2-ch=c Z CH3 'XcHj Z CH3 Χχ€Η-,
OCH, OCH,
350
-ch2-ch=c /Ch3
351 -CH2-CH=C
352
-ch2-ch=c ch3 Z C«3 \η3 z ch3
CH,
OCH, oc2h5
353 -CH2-CH=C /CH3
X-CH,
354
-ch2-ch=c /Ch3 'CH,
355 -CH2-CH=c:
Z CH3 'CH,
356
-CH2-CH=C xch3 'CH,
357 -CH2-CH=c' Z CH3 'CH,
358
Cl
I
-ch2-c=ch? oc2h5 oc2H5
-CH2-0CH3
OCH,
CH,
OCH,
OCH, OCH,
CH,
CH,
OCH, Cl
CH,
Cl
OCH,
CH,
O CH
O CH
CH
O CH
O CH oc2h5
OCH,
O CH
Tabulka 5 - pokračování
Fyzikální data
Číslo | A | a3 | R4 | X | E |
359 | Cl I -CH2-C=CH2 | CH3 | ch3 | 0 | N |
360 | Cl I -CH2-C=CH2 | C2H5 | ck3 | 0 | N |
361 | Cl I -CH2-C=CH2 | C2H5 | 0CH3 | 0 | N |
362 | Cl I -CH2-C=CH2 | OCH3 | och3 | 0 | N |
363 | Cl I -CH2-C=CH2 | OCH3 | oc2h5 | 0 | N |
364 | Cl I -CH2-C=CH2 | oc2h5 | oc2 h5 | 0 | N |
365 | Cl I -CH2-C=CH2 | ,-CH2-OCH3 | och3 | 0 | H |
366 | Cl I -CH2-C=CH2 | ch3 | OCHj | 0 | CH |
367 | Cl I -CH2-C=CH2 | OCH3 | 0CH3 | 0 | CH |
.» 368 | Cl I -CH2-C=CH2 | CH3 | ch3 | 0 | CH |
369 | Cl I -CH2-C=CH2 | OCH3 | Cl | 0 | CH |
370 | Cl I -CH2-C=CH2 | CH3 | Cl | 0 | CH |
371 | Cl -CH2-(!=CH2 | oc2h5 | OCH3 | 0 | CH |
372 | Cl -CH2-<!=CH2 | -ch2-och. | OCH3 | 0 | CH |
373 | -ÚH2-0CH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | N |
374 | -CH2-OCH3 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | N |
375 | -CH2-0CH3 | C2H5 | OCHj | 0 | H |
376 | -CH2-OCH3 | C2 h5 | CH3 | 0 | N |
377 | -CH2-0CH3 | <5CH3 | OCH3 | 0 | N |
378 | -CH2-OCH3 | OCH3 | oc2H5 | 0 | N |
379 | -CH2-OCM3 | oc2h5 | oc2h5 | 0 | N |
380 | -CH2-0CH3 | -ČH2-0CH3 | och3 | 0 | N |
381 | -ch2-och3 | OCH3 | SCH3 | 0 | N |
382 | -CH2-OCH3 | OCH3 | CH3 | 0 | N |
t. t. 155 až 157°
t. t. 168 až 175°
Tabulka 5 - pokračování
číslo'' | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální | data | ||
383 | -ch2-och3 | OCH3 | OCH3 | 0 | CH | ||||
384 | -CH2-OCH3 | CH3 | CH, | 0 | CH | ||||
385 | -ch2-och3 | CH3 | Cl | 0 | CH | t. | t. 137 | až | 143 |
386 | -ch2-och3 | och3 | Cl | 0 | CH | ||||
387 | -CH2-OCH3 | C2H5 | OCH3 | 0 | CH | ||||
388 | -CH2-OCH3 | oc2h5 | och3 | 0 | CH | ||||
Cl | |||||||||
389 | | -CH2-C=CH2 | C2H5 | OCH3 | 0 | CH | ||||
CH, | |||||||||
/ 3 | |||||||||
390 | -CH,-CH=C 2 \ ^CH, | C2H5 | OCH3 | 0 | CH | ||||
391 | -ch2-ch=ch-ch3 | C2H5 | OCH3 | 0 | CH | ||||
392 | -ch2-s-ch, | ch3 | OCH, | 0 | N | ||||
393 | -CH2-S-CH3 | CH3 | ch3 | 0 | N | ||||
394 | -ch2-s~ch3 | c2h5 | CH3 | 0 | N | ||||
395 | -ch2-s-ch3 | C2H5 | OCH3 | 0 | N | ||||
396 | -CH2-S-CH3 | 0CH3 | OCH3 | 0 | N | ||||
397 | -CH2-S-CH3 | OCH3 | oc2h5 | 0 | N | ||||
398 | -CH2-S-CH3 | -ch,-och. | OCH3 | 0 | N | ||||
399 | -CH2-S-CH3 | ch3 | OCH3 | 0 | CH | ||||
400 | -ch2-s-ch3 | OCH, | OCH, | 0 | CH | ||||
40! | -CH2-S-CH3 | CH3 | CH3 | 0 | CH | ||||
402 | -CH2-S-CH3 | C2H5 | OCH, | 0 | CH | ||||
403 | -CH2-S-CH3 | OCH, | Cl | 0 | CH | ||||
404 | -CH2-S-CH3 | CH3 | Cl | 0 | CH | ||||
405 | -CH2-S-CH3 | OCH3 | oc2h5 | 0 | CH | ||||
406 | -ch9-ch9-oc9hr | ch3 | OCH3 | 0 | N | ||||
407 | -ch?-ch?-oc?h5 | CH3 | CH3 | 0 | N | ||||
408 | -CH2-CH2-0C2H5 | C2H5 | CH3 | 0 | H | ||||
409 | -CHj-CHp-OCjH^ | C2H5 | OCH3 | 0 | N | ||||
410 | -CHj-CH^-OCpH^ | och3 | OCH3 | 0 | N | ||||
41 1 | -ΟΗ,-ΟΗρ-ΟΟ,Ης | CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||||
412 | -ch9-ch?-oc?h5 | OCH3 | OCH, | 0 | CH | t. | t. 163 | až | 164' |
413 | -CH?-CH?-0CH., | OCH3 | Cl | 0 | CH | t. | t. 166 | až | 168' |
414 | -ch?-ch?-och7 | . ch3 | Cl | 0 | CH | ||||
415 | -ch2-ch=ch2 | . ch3 | c2h5 | s | N | ||||
416 | -ch2-ch=ch2 | OCH3 | c2H5 | s | N | ||||
417 | -ch2-ch=ch2 | ch3 | OCH3 | s | CH | ||||
418 | -CH2-CH=CH2 | och3 | OCH3 | s | CH | ||||
419 | -CH2-CH=CH2 , | CH3 | OCH3 | so | N | ||||
420 | -CH2-CH=CH2 | och3 | OCH3 | so | N | ||||
421 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | C2H5 | so | N | ||||
422 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | och3 | so | CH | ||||
423 | -CH2-CH=CH2 | CH, | OCH3 | so | CH | ||||
424 | -CH2-CH=CH2 | CH< | OCH3 | so. | N | ||||
425 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | OCH3 | SO2 | N | ||||
426 | -CH2-CHáCH2 | OCH3 | OCH3 | SOg | N | ||||
427 | -CH2-CIi=CH2 | CH3 | OCH3 | SO2 | CH |
Tabulka 5 - pokračování
Číslo | A | R3 | R4 | X | E Fyzikální data |
428 | -CH2-QH=CH-CH3 | CHg | OCHg | SO2 | N |
429 | -CH2-CH=CH-CH3 | CHg | OCHg | S02 | CH |
430 | -CH2-CH=CH-CH3 | ch3 | och3 | so | CH |
431 | -CH2-CH=CH-CH3 | CHg | OCHg | so | N |
432 | -CH2-SO-CH3 | CHg | OCHg | 0 | N |
433 | -CH2-SO-CH3 | CHg | OCHg | 0 | CH |
434 | -CHg-SO-CHg | OCHg | OCHg | 0 | N |
435 | -CH2-SO-CH3 | OCHg | OCHg | 0 | CH |
436 | -ch2-so?-ch, | OCHg | OCHg | 0 | CH |
437 | -CH2-SO2-CH3 | CH, | °ch3 | 0 | CH |
438 | -ch3-so?-ch, | ch3 | CHg | 0 | CH |
439 | -CH?-SO?-CH, | CH3 OCHg | OCHg | 0 | N |
440 | -CH?-SO?-CH, | OCH | 0 | N | |
441 | -CH?-CH?-SO-CH, | OCHg | OCH, | 0 | N |
442 | -CHp-CHp-SO-CH^ | och3 | ch3 | 0 | N |
443 | -CH?-CH?-SO-CH, | OCHg | ch3 | 0 | CH |
444 | -CH?-CH?-SO?-CH3 | OCHg | CHg | 0 | CH |
445 | -CH?-CH?-SO?-CH, | OCHg | CHg | ' 0 | N |
446 | -CH2-CH2-SO2-CH3 ΐΗ3 | ch3 | OCHg | 0 | N |
447 | -CH2-C=CH2 ;h3 | CH, | OCHg | s | N |
448 | -CH2-C=CH2 Z CH3 | ch3 | OCHg | s | CH |
449 | -ch2-ch=c ^Cíl3 /CH3 | CHg | OCHg | s | CH |
450 | -CH2-CH=C ^CHg | ch3 | OCHg | s | N |
451 | -CH2-CH=CH2-CH3 | CHg | OCHg | s | N’ |
452 | -CH2-CH=CH2-CH3 | CHg | ocrtg | s | CH |
453 | -CH2-CH2-OCH3 | CHg | OCHg | s | CH |
454 | -CH?-CH?-OCH, | CHg | OCHg | s | N |
455 | -(CH?)p-CH=CHp | CHg | OCHg | 0 | N |
456 | -(ch2)2-ch=ch2 | CHg | OCHg | 0 | CH |
457 | -(CU,),-CH=CH, | CHg | CHg | 0 | N |
458 | -(CHp)p-CH=CHp | CHg | CHg | 0 | CH |
459 | -CCH?)3-CH=CH? | CHg | OCH, | 0 | N |
460 | -(CH2)3-CH=CH2 XCH3 | CHg | OCHg | 0 | CH |
461 | -CH ^ch=ch2 | CHg | OCHg | 0 | N |
„CH,
462
-CH
CHg OCHg
O CH
CH=CH,
224000 38
Sabulka 5 - pokračování
číslo | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální | data |
463 | -ch2-oc2h5 | ch3 | och3 | 0 | CH | ||
464 | -ch2-oc2h5 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | ||
465 | -°h2-oc2H5 | c2h5 | och3 | 0 | N | ||
466 | -ch2-oc2h5 | ch3 | ch3 | 0 | N | ||
467 | -CH2-0C2H5 | CH, | CH, | 0 | CH | ||
468 | -CH2-CH2-OCH3 | CH3 | ch3 | 0 | CH | t. t. 179 | až 180° |
469 | -CH2-CH2-0CH3 | OCH, | OCP3 | 0 | N | t. t. 141 | až 142° |
470 | -CH2-CH2vOCH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | H | t. t. 134 | až 138° |
471 | -CH2-CH2-0CH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. 160 | až 162° |
472 | -CH2-CH2-SCH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
473 | -CH2-CH2-SCH3 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | ||
Cl | | |||||||
474 ·· | -CH2-CÍCH-C1 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | ||
Cl | |||||||
475 | -CH2-C=CH-C1 | ch3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
Cl | | |||||||
476 | -CH -CH=C-CH, 2 3 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
Cl | |||||||
477 | | -CH2-CH=C-CH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | N | ||
Cl | |||||||
/ | |||||||
478 | -CH,-CH=C | CH, | OCH, | 0 | N | ||
2 \ | 3 | 3 | |||||
Cl | |||||||
>01 | |||||||
/ | |||||||
479 | -CH~-CH=C | CH, | OCH, | 0 | CH | ||
^ci | 3 | 3 | |||||
480 | -CH9-CH;)-0-CH5-CH=CH2 | CH3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
481 | -CH,-CH;,-0-CH?-CH=CH2 | CH3 | OCH3 | 0 | N | ||
482 | -cci=cci2 | ch3 | OCH3 | 0 | N | ||
483 | -CC1=CHC1 | och3 | och3 | 0 | CH | t. t. 244 | až 246° |
484 | -CC1=CC12 | och3 | och3 | 0 | H | ||
485 | -CC1=CC12 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
486 | -CC1=CC12 | OCH3 | OCH, | 0 | CH | ||
487 | -CC1=OC12 | ch3 | Cl | 0 | CH | ||
488 ' | -CC1=CC12 | och3 | Cl | 0 | N | ||
489 | -cf=cf2 | OCH, | Cl | 0 | N | ||
490 | -cf=cf2 | CH3 | Cl | 0 | CH | ||
491 | -ch=cci2 | OCH, | •0CH3 | 0 | N | ||
492 | -ch=cci2 | CH3 | OCH3 | 0 | CH | ||
493 | -ch=cci2 | 0CH3 | 0CH3 | 0 | CH | ||
494 | -ch=cci2 | C2H5 | 0CH3 | 0 | N | ||
495 | -cf=cf2 | °2H5 | 0CH3 | 0 | N | ||
496 | -cci=chci | 0CH3 | OCH3 | s | N | ||
497 | -CC1=CHC1 | CH3 | OCH3 | 0 | N | t. t. 169 | až 172° |
498 | -CC1=CHC1 | c2h5 | OCH, | 0 | N | ||
499 | -CC1=CHC1 | ch3 | ch3 3 | 0 | N |
Tabulka 5 - pokračování
Číslo | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
500 | -CC1=CHC1 | och3 | Cl | 0 | CH | t. t. 196 až 198° |
501 | -CC1=CHC1 | 0CH3 | °°2Η5 | 0 | N | |
502 | -CC1í=CHC1 | 0CH3 | OCH3 | 0 | CH | - |
503 | -CC1=CHC1 | c2h5 | och3 | 0 | CH | |
504 | -CC1=CHC1 | ch3 | Cl | 0 | CH | |
505 | -CC1=CHC1 | ch3 | OCH3 | s | CH | |
506 | -C01=CHC1 | OCH, | OCH3 | s | CH | |
507 | -cf=cf2 | CH3 | 0CH3 | 0 | N | |
508 | -cf=cf2 | och3 | 0CH3 | 0 | N | |
509 | -CFS=CF2 | CH3 | och3 | 0 | CH | |
510 | -cf=cf2 | 0CH3 | och3 | 0 | CH | |
511 | -ch2-ch=ch2 | -ch(ch,)2 | OCH3 | 0 | CH | |
512 | -ch2-ch=ch2 | OCH3 | sc2h5 | 0 | CH | |
513 | -CH2-CH=CH2 | och3 | sc2h5 | 0 | M | |
514 | -CH2-CH=CH2 | 0CH3 | -SCH(CH3)2 | 0 | N | |
515 | -ch2-ch=ch2 | Cl | CH, | 0 | N | t. t. 128 až 130° |
516 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | Br | 0 | N | |
517 | -ch2-ch=ch2 | chf2 | 0CH3 | 0 | N | |
518 | -ch2-ch=ch2 | chf2 | CH, | 0 | N | |
519 | -CH2-CH=CH2 | -CH2CF3 | Cl | 0 | N | |
520 | -ch2-ch=ch2 | -CH2CF3 | OCH3 | 0 | N | |
521 | -ch2-ch=ch2 | -CH2CF3 | CH3 | 0 | N | |
522 | -ch2-ch=ch2 | oc2h5 | oc2h5 | 0 | N | t. t. 138 až 142° |
523 | -ch2-ch=ch2 | oc2h5 | oc2h5 | 0 | CH | |
524 | -ch2-ch=ch2 | C2H5 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 206° |
525 | -ch2-ch=ch2 | c2h5 | oc2h5 | 0 | N | |
526 | -ch2-ch=ch2 | ch3 | oc2h5 | 0 | N | t. t. 129 až 131° |
527 | -ch2-ch»ch2 | ch3 | ch3 | 0 | CH | t. t. 180 až 182° |
528 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | och3 | 0 | CH | t.t. 98 až 100° |
529 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | Br | 0 | N | |
530 | -ch2-ch=ch2 | ch2 | H | 0 | N | |
531 | -CH2-CH=CH2 | C2H5 | Cl | 0 | CH | |
532 | -ch2-ch=ch2 | CKj | Cl | 0 | CH | t. t. ,53 až 154° |
533 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | SCH, | 0 | CH | |
534 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | F | 0 | CH | |
535 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | Br | 0 | CH | |
536 | -CH2-CH=CH2 | c2h5 | oc2h5 | 0 | CH | |
537 . | -ch2-ch=ch2 | C2 h5 | SCH3 | 0 | CH | |
538 | -ch2-ch=ch2 | CF3 | ch3 | 0 | CH | |
539 | -ch2-ch=ch2 | CH2C1 | CH3 | 0 | CH | |
540 | -ch2-ch=ch2 | CH2C1 | och3 | 0 | CH | |
541 | -ch2-ch=ch2 . | QCH, | Cl | 0 | CH | t. t. 173 až ,79° |
542 | -ch2-ch=ch2 | Cl | Cl | 0 | CH | |
553 | -ch2-ch=ch2 | 0CH3 | SCH3 | 0 | CH | |
544 | -ch2-ch=ch2 | 0CH3 | -OCH(CH ) | 0 | CH | |
545 | -ch2-ch=ch2 | ch2f | OCH3 | 0 | CH | |
546 | -ch2-ch=ch2 | ch2f | CH3 | 0 | CH | |
547 | -ch2-ch«ch2 | CF3 | 0CH3 | 0 | CH | |
548 | -ch2-ch=ch2 | C2H5 | -OCH(CH3)2 | 0 | ' N | |
549 | -ch2-ch=ch2 | C2H5 | Cl | 0 | N | |
550 | -ch2-ch=ch2 | C2H5 | • sch3 | 0 | N |
Tabulka 5 - pokračování
číslo | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální | data | ||
551 | -CH2-CH=CH2 | C2H5 | CH3 | 0 | N | t. | t. 128 | až | 131° |
552 | -ch2-ch=ch2 | c2h5 | C2H5 | 0 | N | ||||
553 | -ch2-ch=ch2 | 0CH3 | -0CH(CH3)2 | 0 | N | t. | t. 119 | až | 120* |
554 | -ch2-ch=ch2 | och3 | -0CH(CH3)-CH2CH3 | 0 | N | ||||
555 | -CH2-CH=CH2 | CH3 | -CH(CH3)2 | 0 | N | t. | t. 96 až 98 | ||
556 | -ch2-ch=ch2 | -CH(CH3)2 | Cl | 0 | N . | ||||
557 | -ch2-ch=ch2 | -ch(ch3)2 | oca3 | 0 | N | t. | t. 124 | až | 128° |
558 | -ch2-ch=ch2 | -CH(CH3)2 | °c2h5 | 0 | N | ||||
559 | -ch2-ch=ch2 | -ch(ch3)2 | SCH3 | 0 | N | ||||
560 | -CH2-CH=CH2 | CH2C1 | ch3 | 0 | N | ||||
561 | -ch2-ch=ch2 | CH2Cl· | OCH, | 0 | N | ||||
562 | -ch2-ch=ch2 | CH2F | % | 0 | K | ||||
563 | -ch2-ch=ch2 | ch2f | 0CH3 | 0 | N | ||||
564 | -ch2-ch=ch2 | ch2f | oc,h5 | 0 | N | ||||
565 | -CH2-CH=CH2 | -CH2-0CH3 | C2H5 | 0 | N | ||||
566 | -ch2-ch=ch2 | -CH2-SCH3 | 0CH3 | 0 | N | ||||
567 | -ch2-ch=ch2 | -CH2-SCH3 | CH3 | 0 | N | ||||
568 | -ch2-ch=ch2 | -CH2-SCH3 | SCH, | 0 | M | ||||
569 | -ch2-ch=ch2 | -CH2-SCH3 | Cl | 0 | N | ||||
570 | -ch2-ch=ch2 | -CH2-SCH3 | °c2h5 | 0 | N | ||||
571 | -ch2-ch=ch2 | SCH3 | Cl | 0 | N | ||||
572 | -CH2-CH=CH2 | SCH3 | OCH3 | 0 | H | ||||
573 | -ch2-ch=ch2 | sch3 | oc2h5 | 0 | N | ||||
CH, | |||||||||
/ 3 | |||||||||
574 | -ch2-ch=ch2 | SCH3 | -OCH \ch3 | 0 * | N | ||||
575 | -ch2-ch=ch2 | -0CH(CH,)2 | Cl | 0 | N | ||||
576 | -ch2-ch=ch2 | cf3 | OCiíj | 0 | N | ||||
577 | -ch2-ch=ch2 | CF3 | CH3 | 0 | N | ||||
578 | -CH2-CH=CH2 | CF3 | oc2h5 | 0 | N | ||||
579 | -CH2-CH=CH2 | CC1, | och3 | 0 | N | ||||
580 | -ch2-ch=ch2 | CC13 | SCH3 | 0 | N | ||||
581 | -CH2-CH=CH2 | CiI3 | Cl | 0 | N | t. | t. ,28 | až | 130° |
582 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | Cl | 0 | N | ||||
583 | -ch2-ch=ch2 | och3 | F | 0 | N | ||||
584 | -ch2-ch=ch2 | och3 | Br | 0 | N | ||||
585 | -CH2-CH=CH2 | CH3 | P | 0 | N | ||||
586 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | OCH, | 0 | CH | t. | t. 184 | až | ,86° |
587 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | CH3 | 0 | N | t. | t. 139 | až | 141° |
588 | -ch2-ch=ch2 | 0CH3 | qc2h5 | e | N | ||||
589 | -ch2-ch=ch2 | och3 | OC2 H5 | 0 | CH | ||||
590 | -CH2-CH=CH2 | CH2OCH3 CH,0CH, | OCH3 OCH3 | 0 | CH | ||||
591 | -ch2-ch=ch2 | 0 | N | ||||||
592 | -ch2-ch=ch2 | C2H5 | OCH3 | 0 | CH | ||||
593 | -ch2ch=ch2 | ch2och3 | ch3 | 0 | N | ||||
594 | -CH2-CH=CH2 | CH3 | OCH3 | s | N | ||||
595 | -ch2-ch=ch2 | och3 | OCH3 | 0 | N | t. | t. 148 | až | 149° |
496 | -CH=CHC1 | CH3 | och3 | 0 | N | ||||
597 | -CH=CHCL | CH3 | OCH3 | s | N |
Tabulka 5 - pokračování
Číslo | A | R3 | R4 | X | E | Fyzikální data |
598 | -OCIfCHCI | ch3 | OCH3 | 0 | CH | t. t. 208 až 209° |
599 | -ch=cci2 | CH3 | OCH3 | 0 | N | |
600 | -CC1=CHC1 | och3 | OCH3 | 0 | N | |
601 | -CH2-CH=CH2 | CH3 | 0CH3 | . 0 | N | t. t. 146 až 147° |
602 | -CH2-CH=CH2 | OCH3 | 0CH3 | s | N |
Tabulka 5a
SO.-NH-C-NH
R.
3 y/ \V
X-A
Číslo | A | R3 | R4 | X | E |
650 | -ch2-ch=ch2 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
651 | -ch2-ch2-och3 | ch3 | och3 | 0 | N |
652 | -CC1=CHC1 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
653 | -CH2-OCH3 | CH3 | och3 | 0 | N |
654 | -CH2-CH=CH-CH3 | OCH3 | OCH3 | 0 | N |
655 | -CH2-(CH3)=CH2 | CH3 | OCH3 | 0 | N |
Tabulka 6
2. ,
X-A
O 11 N CH.
SO^NH-C-NH-f· γ 3 Νγ£ OCH.
Číslo | A | Poloha X-A | R1 | R2 | X | E Fyzikální data |
701 | -CH2-CH=CH2 | 5 | 2-CH3 | H | 0 | N |
702 | -ch2-ch=ch2 | 5 | 2-CH3 | H | O | CH * |
703 | -CH3-C=CH2 CH, 1 3 | 5 | 2-CH3 | H | O | CH |
704 | -CH2-C=CH2 | 5 | 2-CH3 | H | 0 | N |
705 | -CH2-CH=CH-CH2 | 5 | 2-0^ | H | O | N |
706 | -CH2-CH=CH-CH2 Cl I | 5 | 2-CH3 | H | 0 | CH |
707 | -CH2-C=CH2 Cl | 5 | 2-CH3 | H | 0 | CH |
708 | | -CH2-C=CH? | 5 | 2-CH3 | H | 0 | H |
709 | -ch2-ch=ch2 | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
Tabulka 6 pokračování
Číslo | A | Poloha X-A | R1 | R2 | X | E Fyzikální data |
710 | -ch2-ch=ch2 Cl | | 5 | 2-C1 | H | O | CH |
711 | -CH2-C=CH2 i1 | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
712 | -CH2-C»CH2 P3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
713 | -CH2-C=CH2 ÍH3 · | 5 | 2-CÍ | H | 0 | N |
714 | -CH2-Ó=CH2 | 5 | 2-C1 | H ' | 0 | CH |
715 | -CH2-O-CH3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
716 | -CH2-O-CH3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
717 | -CH2-S-CH3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
718 | -CH2-S-CH3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
719 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
720 | -ch2-ch=ch-ch3 | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
721 | -CH?-CH?-0CH, | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
722 | -CHp-CHp-OCH^ | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
723 | -ch9-oc2hb | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
724 | -CH?-OC,,H,j | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
725 | -CHp-CHp-SCH^ | 5 | 2-C1 | H | 0 | CH |
726 | -CH?-CH,,-SCH^ | 5 | 2-C1 | H | 0 | N |
727 | -ch2-ch=ch2 | 3 | 2-CH3 | H | 0 | N |
728 | -ch2-ch=ch2 fH3 | 3 | 2-CH 3 | H | 0 | CH |
¢29 | -ch2-c=ch2 °H3 | 3 | 2-CH3 | H | 0 | CH |
730 | -ch2-c=ch2 | 3 | 2-CH3 2-0CH3 | H | 0 | N |
731 | -ch2-ch=ch2 | 3 | H | 0 | N | |
732 | -ch2-ch=ch2 Γ3 | 3 | 2-OCH3 | H | 0 | CH |
732 | -CH2-C=CH2 P3 | 3 | 2-OCH3 | H | 0 | CH |
734 | -CH2-C=CH2 Cl I | 3 | 2-0CH3 | H | 0 | N |
735 | -CH2-C=CH2 Cl | 3 | 2-0CH3 | H | 0 | N |
736 | | -CH2-C=CH2 | 3 | 2-OCH3 | H | 0 | CH |
737 | -ch2-ch=ch-ch3 | 3 | 2-0CH3 | H | 0 | CH |
738 | -CH2-CH=Cíí-CH3 | 3 | 2-OCH3 | H | 0 | N |
739 | -CH2-CH=CH2 | 5 | 2-OCH3 | H | 0 | N |
Tabulka 6 - pokračování
Číslo | A | Poloha X-A | R1 | r2 | X | E | Fyzikální | data | |
740 | -ch2-ch=ch2 | 5 | 2-OCH3 | H | O | CH | |||
fH3 | |||||||||
74, | -CH2-0=CH2 | 5 | 2-OCH3 | H | O | CH | |||
f*3 | |||||||||
742 | -CH2-C=CH2 | 5 | 2-0CH3 | H | O | N | |||
743 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5 | 2-OCH3 | H | O | N | |||
744 | -CH2-CH=CH-CH3 | 5 | 2-OCH3 | H | O | CH | |||
Cl | |||||||||
745 | | -CH2-C=CH2 | 5 | 2-OCH3 | H | 0 | CH | |||
Cl | | |||||||||
746 | -CH2-C=CH2 | 5 | 2-OCH3 | H | 0 | N | |||
747 748 | -CH2-CH=CH2 -ch2-ch=ch2 | 3 3 | 5-Br 5-Br | 2-0CH3 2-OCH3 | 0 0 | N CH | t. t. 258 t. t. 156 | až až | 259° 157° |
GH3 | |||||||||
749 | -ch2-c=ch2 | 3 | 5-Br | 2-OCH3 | 0 | CH | |||
CH, | 3 | |||||||||
750 | -CH2-C=CH2 | 3 | 5-Br | 2-OCH3 | 0 | N | |||
751 | -CH2-CH=CH2 | 3 | 5-cooch3 | 2-0CH3 | 0 | N | |||
752 | -CH2-CH=CH2 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | CH | |||
GH3 | |||||||||
753 | -ch2-c=ch2 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | CH | |||
CH, I 3 | |||||||||
754 | -CH2-C=CH2 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | N | |||
755 | -CH2-CH=CH-CH3 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | N | |||
756 | -CH2-CH=CH-CH3 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | CH | |||
757 | -CH2-CH=CH2 | 2 | 5-NO2 | 3-CF3 | 0 | N | |||
758 | -CH2-CH=CH2 | 2 | 5-NO2 | 3-CF, | 0 | CH | |||
759 | -CH2-CH=CH2 | 2 | 5-N02 | 3-C1 | 0 | CH | |||
760 | -CH2-CH=CH2 | 2 | 5-NO2 | 3-C1 | 0 | N | |||
Γ3 | |||||||||
761 | -CH-C=CH2 | 2 | 5-NO2 | 3-C1 | 0 | N | |||
Γ3 | |||||||||
762 | -CH-C=CH2 | 2 | 5-NO2 | 3-C1 | 0 | CH | |||
763 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CF3 | 3-NOg | 0 | CH | |||
764 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CF3 | 3-NO2 | 0 | N | |||
765 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CH3 | 3-CH3 | 0 | N | |||
766 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CH3 | 3-CH3 | 0 | CH | |||
767 | -ch2-ch=ch-ch3 | 2 | 5-CH3 | 3-CH3 | 0 | CH | |||
768 | -ch2-ch=ch-ch3 | 2 | 5-CH | 3-CH, | 0 | N | |||
769 | -CH2-CH=CH-CH3 | 2 | 5-C1 | 3-N02 | 0 | N |
Tabulka 6 - pokračování
Číslo A
Poloha R, X-A
R2 X E Fyzikální dňta
770 | -CH2-CH=CH-CH3 | 2 | 5-C1 | 3-NO2 | 0 | CH |
771 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-C1 | 3-N02 | O | CH |
772 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-C1 | 3-NO2 | O | N |
773 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | 0 | N |
774 | -CH2-CH=CH2 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | O | CH |
775 | -ch2-ch2-och3 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | 0 | CH |
776 | -CH2-CH2-OCH3 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | O | N |
777 ' | -CH?-0CH3 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | 0 | N |
778 | -CH2-OCH3 ^3 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | 0 | CH |
779 | -CH2-C=CH2 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | 0 | CH |
780 | -CH2-C=CH2 | 2 | 5-C1 | 3-C1 | O | N |
781 | -CH2-CH=CHo | 2 | 5-Br | 3-och3 | O | N |
782 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-Br | 3-OCH3 | 0 | CH |
783 | -ch2-ch=ch2 | 3 | 5-Br | 2-OCH3 | 0 | CH |
784 | -ch?-ch=ch2 | 3 | 5-Br | 2-OCH3 | 0 | N |
785 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-cooch3 | 3-0CH3 | 0 | N |
786 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-COOCH3 | 3-OCH3 | 0 | CH |
787 | -ch2-ch=ch2 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | CH |
788 | -ch2-ch=ch2 ch3 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH3 | 0 | H |
739 | -ch2-c=ch2 ?H3 | 3 | 5-cooch3 | 2-0CH3 | 0 | N |
790 | -ch2-c=ch2 | 3 | 5-COOCH3 | 2-OCH, | 0 | CH |
791 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CH3 | 3-Br | 0 | CH |
792 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-CH3 | 3-Br | 0 | N |
793 | -CH2-OCH3 | 2 | 5-CH3 | 3-Br | 0 | N |
794 | -CH2-OCH3 | 2 | 5-CH3 | 3-Br | 0 | CH |
795 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-Br | 3-NO2 | 0 | N |
796 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-Br | 3-NO2 | 0 | CH |
797 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | CH |
798 | -ch2-ch=ch2 Γ3 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | N |
799 | -ch2-c=ch2 CH, 1 3 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | K |
800 | -ch2-c=ch2 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | CH |
801 | -CH2-CH2-O-CH3 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | CH |
802 | -CH2-CH2-O-CH3 | 2 | 5-C1 | 3-Br | 0 | M |
803 | -CH2-O-CH3 | 5 | 2-N02 | H | 0 | CH |
804 | -CH2-O-CH3 | 3 | H | H | s | CH |
805 | -CH2-CH2-0CH3 | 2 | 5-OC2H4-OCH3 | H | 0 | N |
806 | -ch2-ch=ch2 | 2 | 5-och2-ch=ch2 | H | 0 | N |
807 | -CH2-OCH3 | 2 | 5-0CH2-0CH3 | H | 0 | N |
/
Tabulka 6 - pokračování
Číslo | A | Poloha X-A | R1 | r2 | X | E | Fyzikální data |
808 | -CHp-CHp-OCH^ | 2 | 5-S-CpH^-OCH^ | H | S | N | |
809 | . -ch2-sch3 | 2 | 5-S-CH2-SCH3 | H | S | N | |
810 | -ch2so-ch3 | 2 | 5-S-CH2-SOCH3 | H | S | M | |
81 1 | -CH2-SO2-CH3 | 2 | 5-CH2-SO2-CH3 | H | s | N |
Příklad 6
a) N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)fenylkarbamát
K suspenzi 0,84 g 57,5% disperze hydridu sodného v 5 ml absolutního dimethylforemidu, ochlazené na 0 až 10 °C, se přikape roztok 4,5 g 2-difluormethoxyfenylsulfonamidu v 5 ml absolutního dimethylformamidu. K dokončení vývinu vodíku se reakční směs zahřívá za míchání na teplotu 25 °C. Po ukončení vývinu vodíku a po ochlazní reakční směsi na teplotu -30 °C se přidá roztok 4,7 g difenylkarbonátu v 5 ml absolutního dimethylformamidu a potom se reakční směs míchá 18 hodin za zahřátí až na 25' °C. Po vylití reakčního roztoku do směsi sestávající z 11 mi 2N chlorovodíkové kyseliny a 100 g ledu se vyloučený produkt vyjme ethylacetátem. Vysuěením a odpařením ethylacetátuvé fáze a překrystalováním z methanolu se získá 5,6 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)fenylkarbamátu ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 115 až 117 °C.
b) N-( 2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-methoxy-1,3, 5-triezin-2-yl)moČovinji
Roztok 5,4 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)fenylkarbamátu a 2,42 g 2-amino-4-ethyl-6-methoxy-1,3,5-triazinu v 60 ml absolutního dioxanu se vaří 5 hodin pod zpětným chladičem a potom se vylije do 600 ml ledové vody. Vyloučený produkt se vyjme ethylacetátem.
Olej získaný po promytí vodou, vysušení a odpaření ethylacetátové fáze se znovu rozpustí v ethylacetátu a pětkrát se promyje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného. Spojené vodné fáze se okyselí zředěnou chlorovodíkovou kyselinou a extrahují se ethylacetátem.
Po vysušení a odpaření ethylacetátové fáze a po překrystalování z methanolu se získá 5,1 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny o teplotě tání 114 až 116 °C.
Příklad 7
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-chlor-6-methylpyrimidin-2-yl)močovina
Analogickým postupem jako v příkladu 9c) se z N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyDisokyanátu reakcí s 2-amino-4-chlor-6-methylpyrimidinem získá N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N3(4-chlor-6-methylpyrimidin-2-yl)močovina, teplote tání 190 až 191 °C.
Příklad 8
a) N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N-(4,6-dichlor-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
K roztoku 3,9 g 4,6-dichlor-2-isokyanato-1,3,5-triazinu v 50 ml absolutního dioxanu se přidá 4,5 g 2-difluormethoxyfenylsulfonamidu. Po 5 hodinách vaření pod zpětným chladičem se vzniklý čirý roztok vylije do 500 ml ledové vody. Vyloučený produkt se extrahuje ethylacetátem. Vysušením a zahuštěním organické fáze se získá krystalizát o teplotě tání 105 až 107 C, který je představován 8,5 g aduktu dioxanu a N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N-(4,6-dichlor-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny v poměru 1:1.
b) N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-ethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močoví na
K roztoku 5.5 g aduktu N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-dichlor-1,3,5-triezin-2-yl)močoviny a dioxanu, získaného podle přikladu 8a), v 10 ml absolutního ethanolu, se nechá během 15 minut přikapat roztok 1,9 g ethoxidu sodného v 10 ml absolutního ethanolu. Po dvou hodinách vaření pod zpětným chladičem se reakční směs odpaří a zbytek ee rozpustí ve 200 ml ledové vody. Okyselením roztoku zředěnou chlorovodíkovou kyselinou se vyloučí 3,2 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-diethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny ve formě bezbarvých krystalů o teplotě táni 117 až 118 °C.
Příklad 9
a) N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-me thylmoč ovina
2-pentafluorethoxyfenylsulfonamid získaný podle příkladu 4b) se suspenduje ve 400 ml methylenchloridu. Potom se přidá 16,3 g methylisokyanátu a potom se nechá přikopat během 15 minut 28,2 g triethylaminu. Vznikne čirý roztok. Úplným odpařením, rozpuštěním zbytku v 5%.roztoku uhličitanu sodného a opětovným okyselením 10% chlorovodíkovou kyselinou se získá 74,6 g N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-methylmočoviny o teplotě tání 177 až 179 °C.
b) 2-pentafluorethoxyfenylsulfonylisokyanát
74,6 g N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-methylmočoviny se suspenduje v 1 300 ml chlorbenzenu a azeotropním oddestilováním asi 100 ml rozpouštědla se rozpouštědla vysuší. Potom se během 3 hodin zavádí při teplotě 120 až 130 °C 48 g fosgenu. Úplným oddestilováním chorbenzenu se získá 65 g 2-pentafluorethoxyfenylsulfonylisokyanátu ve formě téměř bezbarvého oleje.
c) N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
3,2 g 2-pentafluorethoxyfenylsulfonylisokyanátu a 1,4 g 2-amino-4-methoxy-6-methyl-l,3,5-triazinu se míchá spolu s 40 ml absolutního.dioxanu po dobu 3 hodin při teplotě 90 až 100 °C. Potom se roztok ochladí na 20 °C, zfiltruje se a filtrát se odpaří asi na 1/4 původního objemu. Ze zbytku vykrystaluje po přídavku 50 ml etheru 3,3 g N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny n teplotě tání 157 až 159 °C.
Přikladlo
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methy1-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
Roztok 5,4 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)fenylkarbamátu a 2,2 g 2-amino-4-methoxy-6-methyl-1,3,5-trlazinu v 60 ml absolutního dioxanu se vaří 5 hodin pod zpětným chladičem a potom se vylije do 600 ml ledové vody. Vyloučený produkt se vyjme ethylaoetátem.
Po promytí vodou, vysušení a odpaření ethylacetétové fáze se získá olej, který se znovu rozpustí v ethylacetátu a tento roztok se pětkrát promyje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného. Spojené vodná fáze se okyselí zředěnou ehlorovodíkovou kyselinou a extrahují se ethylacetátem. Po vysušení a odpaření ethylacetétové fáze a po překrystalování zbytku z methanolu se získá 5,0 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-Ν'-(4-mothoxy-6methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny o teplotě tání 132 až 134 °C.
Příklad 11
N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methy1-1,3,5-triazin-2-yl)močovina
Analogickým postupem jako je popsán v příkladech 3a až b) se z 2-difluormethylthioani linu přes sulfonylchlorid získá 2-difluormethylthiofenylsulfonamid, teplota tání 141 až 142 °C. Tento sulfonamid se převede na odpovídající N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)fe nyl karbamát a reakcí s 2-amino-4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazinem na N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu o teplotě tání 169 až 172 °C.
P ř í k 1 a d ,2
N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)moěovina
K roztoku 5,5 g aduktu N-(3-diflucrmethoxyfenylsulfonyl)-N ~(4,6-diehlor-1,3,5-triazin-2-yl)močoviny a dioxanu, který byl získán podle příkladu 7a), v ,0 ml absolutního methanolu se nechá během ,5 minut přikapat roztok 1,5 g methoxidu sodného v 10 ml absolutního methanolu. Po 2 hodinách vaření pod zpětným chladičem se reakční směs odpaří a zbytek se rozpustí ve 200 ml ledové vody. Okyselením roztoku zředěnou kyselinou chlorovodíkovou se vyloučí 3,2 g N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N*-(4,6-dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yDmočoviny ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 135 až ,37 C.
Analogickým způsobem se vyrobí sloučeniny obecného vzorce I uvedené v následující tabulce:
Tabulka 7 11
SOj-NH-C-NH-fí· 3
ΝγΕ
Číslo | A | E | R3 | R4 | X | Fyzikální | data |
901 | chf2 | N | oc2h5 | °°2Η5 | 0 | t. t. 117 | až 118° |
902 | chf2 | CH | oc2h5 | oc2h5 | 0 | t. t. 146 | áž 152° |
903 | chf2 | N | CH3 | nOC4H9 | 0 | jihne od | 110° |
904 | CP3 | N | oc2h5 | oc2h5 | 0 | ||
905 | CF, | CH | OČ JL | oc2h5 | 0 ' | ||
906 | cf3 | K | CH3 | η°°4Η9 | 0 | ||
907 | -cf2-chf2 | N | 0¾ | oc2h5 | 0 | t. t. 103 | až 106° |
908 | -cf2-chf2 | CH | 0¾ | oc2h5 | 0 | ||
909 | -cf2-chf2 | N | CH3 | C2H5 | 0 | t. t. 147 | až 148° |
910 | -cf2chfci | N | 0¾ | OC2 H5 | 0 | t. t. 129 | až 131° |
91, | -cf2-chfci | CH | oc2h5 | oc2h5 | 0 | ||
9,2 | -cf2-chfci | N | CH3 | °°4Η9 | 0 | ||
913 | -CF2-CHFBi» | N | OC | oc2h5 | 0 | ||
914 | -CFg-CKEBr | CH | oc2H5 | oc2h5 | 0 | ||
915 | -CFgCHFBr | N | CH3 | °04 Η9 | 0 | ||
9,6 | chf2 | N | CC13 | CC13 | 0 | t. t. 137 | až 145° |
917 | -°2H5 | N | OCH3 | °ch3 | 0 | t. t. 185 | až 187° |
9,8 | -ck2-ccif2 | N | OCH3 | OCH3 | 0 | ||
919 | -chf2 | N | C2H5 | OCH3 | 0 | t. t. 114 | až ,16° |
920 | shf2 | H | C2H5 | oc2h5 | 0 |
Tabulka 7 - pokračování
Islo | A | E | «3 | R4 | X | Fyzikální | data |
921 | chf2 | N | C2H5 | n-OC-jH? | 0 | ||
922 | CHFj | K | c2h5 | n-OC4Hg | 0 | ||
923 | C2H5 | N | c2h5 | och3 | 0 | t. t. 153 | až 154° |
924 | C2F5 | N | CH3 | och3 | 0 | t. t. 145 | až 149° |
925 | g2f5 | M | CH3 | oc?h5 | 0 | ||
926 | g2F5 | N | oc2h5 | OCqH, 2 5 | 0 | ||
927 | G2F5 | CH | ch3' | ch3 | 0 | t. t. 173 | až 175° |
928 | G2F5 | CH | c2h5 | 0CH3 | 0 | ||
929 | c2f5 | CH | c.H3 | OCH3 | 0 | t. t. 165 | až 170u |
930 | C2F5 | CH | 0CH3 | och3 | 0 | ||
93’ | G2F5 | N | ch3 | CH3 | 0 | ||
932 | GHF2 | N | Cl | Cl | 0 | t. t. 105 | až 107° |
933 | -CFg-CHFBr | N | CH3 | n-OC4H9 | s | s 1 mol dioxanu | |
934 | -CFo-CF2C1 | N | OCH3 | och3 | s | ||
935 | -CF2-CBrF2 | N | och3 | och3 | s | ||
936 | chf2 | N | CC13 | CC13 | s | ||
937 | chf2 | N | C2H5 | OCH3 | s | t. t. 146 | až 147° |
938 | chf2 | N | C2H5 | OCH3 | s | ||
939 | chf2 | Ν' | C2H5 | och3 | SO2 | ||
940 | C2F5 | N | OCH3 | OCH3 | s | ||
941 | chf2 | N | oc h5 | oc2h5 | s | ||
942 | chf2 | N | ch3 | n-0C4H9 | s | ||
943 | chf2 | CH | oc2h5 | oc2h5 | s | ||
944 | CÍÍF2 | N | oc2h5 | oc2h5 | so | ||
945 | chf2 | CH | oc2h5 | oc2h5 | so | ||
946 | chf2 | N | oc2h5 | so2 | |||
947 | chf2 | CH | °°2Η5 | oc2h5 | S02 | ||
948 | chf2 | N | CH3 | n-0C4H9 | SO2 | ||
949 | CF3 | N | oc2h5 | OC2H5 | S | ||
950 | CF3 | CH | oc2h5 | oc2h5 | S | ||
951 | cf3 | N | ch3 | °c4h9 | S | ||
952 | -cf2-chf2 | N | oc2h5 | oc2h5 | s | ||
953 | -cf2-chf2 | CH | °c2h5 | oc2h5 | s | ||
954 | -cf2-chf2 | N | CH3 | n-OC^H^ | s | ||
955 | -cf2-chfci | N | °°2Η5 | oc2h5 | s | ||
956 | -cf2-chfci | CH | oc2h5 | oc2h5 | s | ||
957 | -cf2-chfci | N | ch3 | nOC4H9 | s | ||
958 | -CFg-CHFBr | N | och2ch7 | OCH2CH^ | s | ||
959 | -CF2-CHFBr | CH | oc2h5 | OC-jHg | s | ||
960 | G2F5 | CH | ch3 | Cl | 0 | ||
961 | C2F5 | N | OCH3 | Cl | 0 | t. t. 153 | až 155° |
962 | v’, | CH | CH3 | F | 0 | ||
963 | C2F5 | N | OCH3 | OCH3 | 0 | t. t. 185 | až 187° |
964 | “Λ | N | och3 | oc2h5 | 0 | ||
965 | G2F5 | N | ch2ci | OCH3 | 0 | ||
966 | C2F5 | N | -chcch,)? | OCH, | 0 | ||
967 | c2f | H | G2H5 | Cl | 0 | ||
968 | G2F5 | N | c2 h5 | CH3 | 0 | ||
969 | G2F5 | ít | -CHpOCH^ | 0CH3 | 0 | ||
970 | G2F5 | CH | -ch2och? | och3 | 0 | ||
971 | C2F5 | H | 0CH3 | -OCH(CH3)2 | 0 |
Tabulka 7 - pokračování
Číslo A E í*4 X Fyzikální data
972 | c2f5 | N | och3 | SCH3 | 0 |
973 | C2F5 | N | ch3 | 0CH3 | s |
974 | C2F5 | CH | CH3 | 0CH3 | s |
975 | C2 P5 | M | OCH3 | OCH3 | s |
976 | CFgBr | N | CH3 | och3 | s |
977 | CF2Br | N | OCH3 | 0Cíl3 | s |
978 | CF2Br | CH | CH3 | och3 | s |
979 | CFgBr | CH | och3 | 0CH3 | s |
980 | CF2Br | CH | CH3 | GH3 | s |
981 | CF2Br | N | C2H5 | OCH3 | s |
982 | CFgBr | N | CH3 | 0CH3 | 0 |
983 | CFjBr | N | 0CH3 | 0CH3 | 0 |
984 | CFgBn | N | C2H5 | OCH3 | 0 |
985 | CFgBr | CH | ch3 | OCH3 | 0 |
986 | CFgBr | CH | 0CH3 | och3 | 0 |
987 | cf3 | CH | CH3 | Cl | 0 |
988 | CF, | H | och3 | -OCH(CH ) | 0 |
989 | cf3 | N | Cl | 0CH3 | 0 |
990 | cf3 | N | C2H5 | 0CH3 | 0 |
991 | cf3 | N | -CH(CH3)2 | OCH3 | 0 |
992 | CF3 | N | -0CH(CH3)2 | OCH, | 0 |
993 | -ch2-cf3 | CH | CH3 | Cl | 0 |
994 | -ch2-cf. | N | 0CH3 | Cl | 0 |
995 | CF2C1 | CH | -CH(CH3)2 | 0CH3 | 0 |
996 | CF2C1 | CH | 0CH3 | -sc2h5. | 0 |
997 | CF2C1 | N | OCH3 | -sc2h5 | 0 |
998 | cf2ci | N | 0CH3 | -SCH(CH3)2 | 0 |
999 | CF2C1 | N | CC13 | ch3 | 0 |
1 000 | CF2C1 | N | CH3 | Br | 0 |
1 001 | CFgCl | N | chf2 | 0CH3 | 0 |
1 002 | CF2C1 | N | chf2 | CH- | 0 |
1 003 | cf2Ci | M | CH2CF3 | Cl | 0 |
1 004 | cf2ci | N | CH2CF3 | °ch3 | 0 |
1 005 | cf2ci | N | CH2CF3 | ch3 | 0 |
1 006 | cf2ci | N | oc2h5 | oc2h5 | 0 |
1 007 | CF2C1 | CH | oc2h5 | oc2h5 | 0 |
1 008 | CF2C1 | N | c2H | OCH3 | 0 |
1 009 | cf2ci | N | C2H5 | oc2h5 | 0 |
1 010 | cf2ci | N | CH3 | 0CH3 | 0 |
1 01 1 | cf2ci | CH | CH3 | CH3 | 0 |
1 013 | CF9C1 | CH | CH3 | OCH, | 0 |
1 014 | CFgCl | N | CH3 | Br | 0 |
1 015 | CFgCl | N | CH3 | H | 0 |
1 0,6 | CF2C1 | CH | c2h5 | Cl | 0 |
1 017 | cf2ci | CH | CH3 | Cl | 0 |
1 018 | cf2ci | CH | CH3 | SCH, | 0 |
I 019 | CF,C1 | CH | CH3 | F | 0 |
1 020 | CFgCl | CH | CH3 | Br | 0 |
1 02, | CF2C1 | CH | C2H5 | oc2h5 | 0 |
'1 022 | CFgCl | CH | G2H5 | SCH3 | 0 |
1 023 | CF2.C1 | CH | CF3 | ch3 . | 0 |
224000 50
Tabulka 7 - pokračování číslo A E K3 R4 x Fyzikální data
1 | 024 | cf2gi | CH | ch2ci | CH3 | 0 |
1 | 025 | cf2ci | CH | ch2ci | och3 | 0 |
1 | 026 | cf2ci | CH | och. | Cl | 0 |
1 | 027 | cf2ci | CH | Cl | Cl | 0 |
1 | 028 | CF2C1 | CH | OCHy | SCH3 | 0 |
1 | 029 | cf2ci | CH | OCH3 | -OCH(CH3)2 | 0 |
1 | 030 | CFgCl | CH | ch2f | OCH3 | 0 |
1 | 031 | CF2C1 | CH | ch2f | ch3. | 0 |
1 | 032 | cf2ci | CH | cf3 | ÓCH3 | 0 |
1 | 033 | cf2ci | N | C2S5 | OCH(CH3)2 | 0 |
.1 | 034 | čf2ci | N | G2H5 | Cl | 0 |
1 | 035 | cf2ci | M | C2H5 | SCH, | 0 |
1 | 036 | cf2ci | N | G2«5 | ch3 . | 0 |
1 | 037’ | cf2ci | N | °2H5 | C2H5 | 0 |
1 | 038 | cf2ci | N | och3 | -OCHCCH3)2 | 0 |
1 | 039 | cf2ci | N | °ch3 | -OCH-CH, \ 3 CH2CH3 | 0 |
1 | 040 | cf2ci . | H | ch3 | -ch(ch3)2 | 0 |
1 | 041 | CF2C1 | N | -CH(CH3)2 | Cl | 0 |
1 | 042 | cf2ci' | N | -CH(CH3)2 | OCH3 | 0 |
1 | 043 | CF2C1 | N | -CH(CH3)2 | oc;jh5 | 0 |
1 | 044 | cf2ci | N | -CH(CH3)2 | SCH3 | 0 |
1 | 045 | cf2ci | H | CH2C! | CH3 | 0 |
1 | 046 | cf2ci | N | CHgCl | och3 | 0 |
1 | 047 | CFgCl | N | CH2F | ch3 | 0 |
1 | 048 | CF2C1 | N | ch2f | OCH3 | 0 |
1 | 049 | cf2ci | N | ch2f | oc2h5 | 0 |
1 | 050 | CF2C1 | N | -CH2OCH3 | C2H5 | 0 |
1 | 051 | cf2ci | N | -CH2SCH3 | OCH, | 0 |
1 | 052 | CFgCl | N | . -CH2SCH3 | CH3 | 0 |
1 | 053 | CF2C1 | N | -CH2SCH3 | SCH, | 0 |
1 | 054. | cf2ci | H | -CH2SCH3 | Cl | 0 |
1 | 055 | cf2ci | K | -ch2sch3 | oc2h5' | 0 |
1 | 056 | . CF2C'l | N | sch3 | Cl | 0 |
1 | 057 | cf2ci | N | sch3 | och3 | 0 |
1 | 058 | CFgCl | N | sch3 | oc2h5 | 0 |
1 | 059 | cf2ci | N | SCH3 | -OCH(CH3)2 | 0 |
1 | 060 | CFgCl . | N | -OCH(CH3)2 | Cl | 0 |
1 | 061 | CF2C1 | N | CF3 | 0CH3 | 0 |
1 | 062 | CFgCl | N | CF3 | CH3 | 0 |
1 | 063 | CF2Cl ' | N | CF3 | oc2h5 | 0 |
1 | 064 | OFgCl | N | CC13 | OCH3 | 0 |
1 | 065 . | CF2C1 | N | CC13 | SCH3 · | 0 |
1 | 066 | cf2ci | N | CH3 | Cl | 0 |
1 | 067 | CF2C1 | N | OCH3 | Cl | 0 |
1 | 068 | CFgCl | N | OCH3 | F | 0 |
1 | 069 | CF2C1 | N | och3 | Br ’ | 0 |
1 | 070 | cf2ci | N | ch3 | F | 0 |
1 | 071 | cf2ci | CH | och3 | 0CH3 | s |
1 | 072 | cf2ci | N | ch3 | CH3 | s |
Tabulka 7 - pokračování
Číslo | A | E | R3 | R4 ' | X Fyzikální data |
i 073 | CFgCl | N | OCH3 | OC2H | S |
1 074 | CFgCl | CH | -CH?0CH3 | OCH3 | S |
1 075 | cf2ci | N | och3 | 0CH3 | S |
1 076 | cf2ci | CH | C2H5 | OCH3 | s |
1 077 | cf2ci | N | c2h5 | CH3 | s |
1 058 | cf2ci | N | ch3 | 0CH3 | so |
1 079 | CF2C1 | N | 0CH3 | OCH3 | so |
1 080 | cf2ci | CH | ch3 | OCH3 | so |
1 081 | cf2ci | CH | och3 | 0CH3 | so |
i 082 | CFgCl | N | ch3 | OCH | S02 |
1 083 | CFgCl | N | CH3 | CH3 | SOg |
1 084 | cf2cí | N | och3 | OCH3 | SO2 |
1 085 | CFgCl | CH | CH3 | OCH3 | SO2 |
1 086 | CFgCl | CH | CH3 | CH3 | SO2 |
1 087 | CF2C1 | CH | OCH3 | OCH3 | SO2 |
1 088 | -CF2-CF3 | N | OCH3 | -OCH(CH3)2 | 0 |
1 089 | -CF2-CF3 | N | Cl | -OCH(CH3)2 | 0 |
1 090 | cf2ci | N | SCH3 | OCH3 | s |
1 091 | CFgCl | N | CF3 | OCH3 | s |
1 092 | CFgCl | Ň | ch3 | Cl | s' ·. |
1 093 | CF2C1 | N | OCH3 | Cl | s |
1 094 | cf2ci | K | C2H5 | CH3 | s |
1 095 | cf2ci | N | och3 | -OCH(CH3)2 | s |
1 096 | CF2C1 | N | -CH(CH?>? | OCH3 | s |
1 097 | CF2Cl | N | CHgCl | OCH3 | s |
1 098 | CFgCl | N | CHgF | OCH, | s |
1 099 | CF2C1 | CH | c2h5 | Cl | s |
1 100 | cf2ci | CH | CH, | Cl | s |
1 101 | CFgCl | CH | CH3 | F | s |
1 102 | CF2C1 | CH | OCH3 | Cl | s |
1 103 | CFgCl | N | oc2h5 | oc2h5 | s . . |
1 104 | CF2C1 | N | c2h5 | 0CH3 | s |
1 105 | CFgCl | N | ch3 | oca3 | s |
1 106 | CF2C1 | N _ | CH, | OC2 H5 | s |
1 107 | CF2C1 | CH | CH 3 | CH3 | s |
1 108 | CFgCl | CH | CH3 | OCH, | s |
1 109 | CFgCl | CH | och3 | OCH, . | 0 |
1 110 | CF2C1 | N | CH3 | ch3 | 0 |
11,1 | CF2C1 | N | och3 | oc2h5 | 0 ' , |
1 112 | CFgCl | CH | 0CH3 | OC2 H5 | 0 |
1 113 | CF2C1 | CH | -ch2och3 | 0CH3 | 0 |
1 114 | CF2C1 | N | -ΟΗ,,ΟΟΗγ | 0CH3 | 0 |
1 1,5 | cf2ci | N | OCH3 | OCH3 | 0 |
1 116 | cf2ci | CH | C2H5 | OCH3 | 0 |
11,7 | • CF2C1 | N | -CHgOCH^ | CH3 | 0 |
1 1,8 | chf2 | CH | -CHÍCH^ ' | och3 | s |
1 11-9 | CHFg | CH | och3 | SC2H5 | s |
1 120 | CHFg | N | och3 | sc2h5 | s |
1 121 | CHF2 | N | och3 | -sch(ch3)? | s |
, 122 | CHFg | N | CC13 | CH, | s |
1 ,23 | CHFg | N | CH3 | Br | s |
Tabulka 7 - pokračování
Číslo | A | E | «3 | R4 | X | Fyzikální | data |
1 124 | chp3 | N | chf2 | 0CH3 | s | ||
1 125 | CHFg | N | chf2 | CH, | s | ||
1 126 | chf2 | N | -CH?CF, | Cl | s | ||
1 127 | CHF 2 | N | -CH?-CF, | 0CH3 | s | ||
1 128 | chf2 | N | -CH?-CF, | CH, | s | ||
1 129 | chf2 | N | -CHj-OCH, | CR3 | s | ||
1 130 | chf2 | N | -ch2-sch, | CH3 | s | ||
1 131 | chf2 | N | -CHp-SCH, | sch3 | s | ||
1 132 | CHF 2 | H | -CH3-SCH, | Cl | s | ||
1 133 | chf2 | N | -ch2-sch3 | QC^ , | s | ||
1 134 | chf2 | N | sch3 | Cl | s | t. t. 162 | až 163° |
1 135 | chf2 | N | sch3 | 0CH3 | š | t. t. 159 | až 161° |
1 136 | chf2 | N | sch3 | oc2h5 | |||
1 137 | chf2 | N | sch3 | -OCH(CH,)jj | s | ||
1 138 | chf2 | N | -OCH(CH^)? | ci | s | t. t. 147 | až 149° |
1 139 | chf2 | N | CF, | och3 | s | ||
1 140 | chf2 | N | CF3 | ch3 | s | ||
1 141 | chf2 | . N | CF3 | °C2H5 | s | ||
1 142 | chf2 | N | CC13 | och3 | s | ||
1 143 | chf2 | H | CC13 | sch3 | s | ||
1 144 | chf2 | Η | CH3 | Cl | s | ||
1 145 | chf2 | N | 0CH3 | Cl | s | t. t. 151 | až 153° |
1 146 | chf2 | N | OCH3 | F | s | ||
1 147 | chf2 | N | 0Cií3 | Br | s | ||
1 148 | chf2 | N | ch3 | F | s | ||
1 149 | chf2 | N | CH3 | Br | s | ||
1 150 | chf2 | N | ch3 | H | s | ||
1 151 | CHF 2 | CH | c2h5 | Cl | s | ||
1 152 | chf2 | ch | CH3 | Cl | s | t. t. 194 | až 196° |
1 153 | chf2 | CH | ch3 | sch3 | s | ||
1 154 | chf2 | CH, | CH3 | F | s | t. t. 186 | až 187° |
1 155 | chf2 | CH | CHy | Br | s | ||
1 156 | chf2 | CH | c2H5 | cc2h5 | s | ||
1 157 | chf2 | CH | C2«5 | sch3 | s | ||
1 158 | chf2 | ch2 | CF3 | CH3 | s | ||
1 159 | chf2 | CH | ch2c'i | ch3 | s | ||
1 160 | chf2 | CH | ch2ci | och3 | s | ||
1 161 | chf2 | CH | och3 | Cl | s | t. t. 159 | až 164° |
1 162 | chf2 | CH | Cl | Cl | s | t. t. 201 | až 202° |
1 163 | chf2 | CH | 0CH3 | SCH3 | s | ||
1 164 | chf2 | CH | 0CH3 | -0CH(CH,).„ | s | ||
1 165 | chf2 | CH | CH2F | OCH, | s | ||
1 166 | chf2 | CH | ch2f | CH3 | s | ||
1 167 | chf2 | CH | CF3 | OCHy | s | ||
1 168 | chf2 | N | c2h5 | -och(ch3)2 | s | ||
1 169 | chf2 | N | C2H5 | 01 | s | t. t. 163 | až 164° |
1 170 | chf2 | N | C2H5 | SCH3 | s | ||
1 171 | chf2 | H | c2h5 | ch3 | s | t. t. 166 | až 167° |
1 172 | chf2 | N | ®2«5 | C^ | s | ||
1 173 | chf2 | N | och3 | -OCH(CHť>? | s | t. t. 120 | až 122° |
1 174 | chf2 | H | 0CH3 | -0CH-CH3 | s | ||
CH2CH3 |
Tabulka 7 - pokračování
Číslo | A | E | «3 | «4 | X | fyzikální | data |
1 175 | chf2 | N | CH3 | -CH(CH,)? | s | ||
1 176 | chf2 | N | -CHÍCH^ | Cl | s | t. t. 169 | až ,70° |
1 177 | chf2 | N | -CHtCH^ | OCH3 | s | t. t. 148 | až 150° |
1 178 | chf2 | N | -CH(CH^)? | OC2 H5 | s | ||
1 179 | chf2 | N | -CH(CH-,)? | SCH3 | s | ||
1 180 | chf2 | N | CHgCl | CH3 | s | ||
1 181 | chf2 | N | ch2ci | 0CH3 | s | ||
1 182 | chf2 | N | ch2f | ch3 | s | ||
1 183 | chf2 | N | ch2f | OCH3 | s | ||
1 184 | chf2 | N | ch2f | och2h | s | ||
1 185 | chf2 | N | -CH?-OCH? | C2H5 | s | ||
1 186 | chf2 | N | -ch2-sch3 | och3 | s | ||
1 187 | chf2 | CH | -ch(ch,)2 | OCH3 | 0 | t. t. ,41 | až 143° |
1 188 | CHFg | CH | och3 | SCgHj | 0 | ||
1 189 | chf2 | N | och3 | SC^Hj | 0 | ||
1 190 | chk2 | N | OCH3 | -SCH(CH3)2 . | 0 | ||
1 191 | chf2 | N | Cd3 | CH3 | 0 | ||
1 192 | chf2 | N | ca3 | Br | 0 | ||
1 193 | chf2 | N | CHF2 | och3 | 0 | ||
1 194 | chf2 | N | chf2 | ch3 | 0 | ||
1 195 | chf2 | N | -ch2-cf^ | Cl | 0 | ||
1 196 | chf2 | H | -ch2-cf, | OCHy | 0 | ||
1 197 | chf2 | N | -CHp-CF^ | ch3 | 0 | ||
1 198 | chf2 | N | -CHpOCH^ | ch3 | 0 | ||
1 199 | chf2 | N | CH3 | Br | 0 | ||
1 200 | chf2 | N | ch3 | H | 0 | ||
1 201 | chf2 | CH | C2H5 | Cl | 0 | t. t. ,58 | až 159° |
1 202 | chf2 | CH | CH3 | Cl | 0 | t. t. ,90 | až 191° |
1 203 | chf2 | CH | CH3 | sch3 | 0 | t. t. ,71 | až 172° |
1 204 | chf2 | CH | CH3 | F | 0 | t. t. ,74 | až 176° |
1 205 | CHF 2 | CH | ch3 | Br | 0 | ||
1 206 | CHF2 | CH | C2H5 | 0C2 H5 | 0 | ||
1 207 | chf2 | CH | C2H5 | sch3 | 0 | ||
1 208 | chf2 | ch2 | CF3 | CH- | 0 | ||
1 209 | chf2 | CH | CHgCl | CH3 | 0 | ||
1 210 | chf2 | CH | CHgCl | och3 | 0 | t. t. ,67 | až 168° |
1 211 | chf2 | OH | och3 | Cl | 0 | t. t. 165 | až 167° |
1 212 | chf2 | CH | Cl | Cl | 0 | t. t. 183 | až 188° |
1 213 | chf2 | CH | och3 | SCH3 | 0 | ||
1 214 | chf2 | CH | OCH3 | -OCH(CH3)2 | 0 | ||
1 215 | chf2 | CH | 0CH3 | -0CH(CH3)2 | 0 | t. t. 175 | až 176° |
1 216 | chf2 | CH | ch2f | ch3 | 0 | ||
1 217 | chf2 | CH | CF3 | OCH3 | 0 | ||
1 218 | chf2 | N | C2H5 | 0CH(CH3)2 | 0 | ||
1 219 | chf2 | N | C2H5 | Cl | 0 | t. t. 135 | až ,37° |
1 220 | chf2 | S | C2H5 | SCH3 | 0 | ||
1 221 | chf2 | N | c2h5 | CH3 | 0 | t. t. 136 | až 138° |
1 222 | chf2 | N | c2«; | C2H5 | 0 | ||
1 223 | chf2 | N | och3 | -0CH(CH^)3 | 0 | t. t. 113 | až 115° |
1 224 | chf2 | N | och3 | -OCH-CH, 1 3 | 0 |
CH2CH3
Tabulka 7 - pokračování
fiíelo | A | E | R3 | R4 | X | Fyzikální data |
1 225 | chf2 | N | ch3 | -CH(CH3)? | 0 | t. t. 137 až 140° |
, 226 | chf2 | N | -ΟΗ(ΟΗ,), | Cl | . 0 | t. t. ,60 až ,62° |
1 227 | CHř2 | H | -CHCCH^ | 0CH3 | 0 | |
1 228 | CHF 2 | N | -CH(CH-,)? | oc2h5 | 0 | |
1 229 | chf2 | Η | -CH(CH3)? | SCH3 | 0 | |
1 230 | chf2 | N | ch2ci | ch3 | 0 | t. t. 1,3 až ,15° |
1 231 · | chf2 | N | CHgCl | och3 | 0 | t. t. 94 až 96° |
1 232 | chf2 | N | ch2f | CH3 | 0 | |
1 233 | chf2 | N | ch2f | OCH3 | 0 | |
1 234 | chf2 | N | ch2f | oc2H5 | 0 | |
1 235 | chf2 | N ' | -CH2OCH3 | C2H5 | 0 | |
1 236 | chf2 | N | -ch2sch3 | OCH3 | 0 | |
1 237 | chf2 | N | -CH?SCH, | CH3 | 0 | |
1 238 | chf2 | H | -CHpSCH, | sch3 | 0 | |
, 239 | ,chf2 | N | -CH?SCH, | Cl | 0 | |
1 240 | chf2 | N | -ch2sch3 | oc2h5 | 0 | |
1 24, | chf2 | N | sch3 | Cl | 0 | t. t. 147 až 149° |
1 242 | chf2 | N | sch3. | OCH3 | 0 | t. t. 161 až 162° |
1 243 | chf2 | H | sch3 | oc2h5 | 0 | |
1 244 | chf2 | N | SCH3 | 0CH(CH3)? | 0 | t. t. 163 až 164° |
1 245 | chf2 | N | -con(ch,)2 | Cl | 0 | t. t. ,03 až 104° |
1 246 | CHřg | N | CF3 | OCH, | 0 | |
1 247 | chf2 | N | cf3 | CH3 | 0 | |
1 248 | chf2 | N | cf3 | oc2 h5 | 0 | |
1 249 | chf2 | N | CC13 | 0CH3 | 0 | |
1 250 | chf2 | N | CC13 | sch3 | 0 | |
1 251 | chf2 | N | CH3 | Cl | 0 | t. t. 160 až 161° |
1 252 | chf2 | Η | och3 | Cl | 0 | t. t. ,67 až 168° |
1 253 | chf2 | M | OCH3 | F | 0 | |
1 254 | chf2 | N | och3 | Br | 0 | |
1 255 | chf2 | N | ch3 | F | 0 | |
1 256 | ch2f | N | ch3 | 0CH3 | 0 | |
1 257 | ch2f | N | och3 | OCH3 | 0 | |
1 258 | ch2f | N | ch3 | CH3 | 0 | |
1 259 | ch2f | N | C2H5 | OCH3 | 0 | |
1 260 | ch2f | CH | ch3 | 0CH3 | s | |
1 26, | ch2f | CH | OCH, | OCH3 | s | |
1 262 | ch2f | CH | CH3 | gh3 | s | |
1 263 | ch2f | K | CH, | och3 | 0 | |
1 264 | ch2f | CH | CH3 | 0CH3 | 0 | |
1 265 | ch2f | CH | 0CH3 | OCH3 | 0 | |
1 266 | ch2f | N | C2H5 | OCH3 | 0 | |
1 267 | ch2f | N | CH, | ch3 | 0 | |
1 268 | -CF2-CF2Br | N | ch3 | 0CH3 | 0 | |
1 269 | -CF2-Cř2Br | CH | CH3 | 0CH3 | 0 | |
1 270 | -CFg-CFgBr | ca | OCH3 | OCH3 | 0 | |
1 271 | -cf2-cf2ci | N | ch3 | 0CH3 | s | |
1 272 | -ch2-ch2p | N | CH3 | OCH, | 0 | |
1 273 | -ch2-ch2f | N | ch3 | ch3 | 0 | |
1 274 | -ch2-ch2f | N | och3 | OCH3 | 0 | |
1 275 | -ch2-ch2f | H | c2H5 | OCH3 | 0 |
Tabulka 7 - pokračování
číslo | Α | E | R3 | R4 | X | Fyzikální data |
1 276 | -ch2-ch2f | CH | ch3 | 0CH3 | 0 | |
1 277 | -CHg-CHgř | CH | OCH3 | och3 | 0 | |
1 278 | -CH2-CH2F | CH | ch3 | ch3 | 0 | |
1 279 | -ch2-ch2f | N | CH3 | och3 | s | |
1 280 | -ch2-ch2f | N | OCH3 | och3 | s | |
1 281 | -CH2-CC13 | N | CH3 | och3 | 0 | |
1 282 | -CH2-CC13 | N | OCH3 | OCH3 | 0 | |
, 283 | -CH2-CC13 | CH | CH3 | OCH3 | 0 | |
1 284 | -CH2-CC13 | CH | OCH3 | OCH3 | 0 | |
1 285 | -CH2-CC13 | N | c2H5 | och3 | 0 | |
1 286 | -CF2-CH3 | N | OCH, | OCH3 | 0 | |
, 287 | -CF2-CH3 | N | CH3 | OCH3 | 0 | |
1 288 | -CK2-CH3 | N | CH, | ch3 | 0 | |
1 289 | -CF2-CH3 | CH | CH3 | 0CH3 | 0 | |
1 290 | -CF2-CH3 | CH | 0CH3 | OCH3 | 0 | |
1 291 | -ch2-ch2ci | N | CH3 | OCH3 | s | |
1 292 | -ch2-ch2ci | N | och3 | OCH3 | s | |
1 293 | -ch2-ch2ci | N | c2h5 | 0CH3 | s | |
1 294 | -ch2-ch2ci | H | ch3 | oc2h5 | s | |
1 295 | -CH2-CH2C1 | CH | c2h5 | OCH3 | s | |
1 296 | -CH2-CH2C1 | N | CH3 | oc2h5 | 0 | |
1 297 | -CH2-CH2C1 | N | ch3 | oc2h5 | s | |
1 298 | -ch2-ch2ci | CH | OCH3 | OCH3 | s | |
, 299 | -CH2-CH2C1 | CH | ch. | OCH3 | s | |
1 300 | -CH2-CH2C1 | N | cf3 | 0CH3 | 0 | |
1 301 | -CH2-CH2C1 | N | ch2f | OCH, | 0 | |
1 302 | -ch2-ch2ci | CH | CHjCH,, | Cl | 0 | |
1 303 | -ch2-ch2ci | CH | och3 | Cl | 0 | |
1 304 | -CH2-CH2C1 | CH | -CH^OCH^ | 0CH3 | 0 | |
1 305 | -ch2-ch2ci | N | -CHpOCH^ | OCH3 | 0 | |
1 306 | -ch2-ch2ci | N | 0CH3 | 0CH3 | 0 | t. t. 174 až 175 |
1 307 | -CH2-CH2C1 | N | och3 | OCH, | 0 | |
1 308 | -ch2-ch2ci | N | ch3 | CH3 | 0 | |
1 309 | -CH2-CH2C1 | N | C2H5 | OCH3 | 0 | |
1 310 | -CH2-CH2C1 | N | c2H5 | CH, | 0 | |
1 311 | -CH2-CH2C1 | N | CH3 | 01 | 0 | |
Ί 312 | -CH2-CH2C1 | N | CH2C1 | OCH3 | 0 | |
1 313 | -ch2-ch2ci | N | OCH3 | -OCH(CH^)? | 0 | |
1 314 | -CH2-CH2C1 | N | OCH3 | SCH3 | 0 | |
1 315 | -CH2-CH2C1 | N | -ch(ch,)2 | 0CH3 | 0 | |
1 316 | -CH2-CH2C1. | N | 0¾ | OCH3 | 0 | |
, 317 | -CH2-CH2C1 | N | oc2h5 | oc2h5 | 0 | |
1 318 | -CH2-CH2C1 | N | 0CH3 | Cl | 0 | |
1 319 | -CH2-CH2C1 | CH | CH3 | OCH3 | 0 | t. t. 208 až 209 |
1 320 | -CH2-CH2C1 | CH | 0CH3 | 0CH3 | 0 | |
1 321 | -ch2-ch2ci | CH | ch3 | CH, | 0 | 181 až 183° |
1 322 | -ch2-ch2ci | CH | CH3 | Cl | 0 | |
1 323 | -ch2-ch2ci | CH | ch3 | F | 0 | |
1 324 | -ch2-ch2ci | CH | c2h5 | OCH3 | 0 | |
1 325 | -OCHg-CHCl-CHgCl | N | CH3 | OCH3 | 0 | |
1 326 | -0CH2-CaCl-CH2Cl | N | och3 | OCH3 | 0 |
Tabulka 7 - pokračování
Číslo | A | £ | ®3 | X— | Fjřzikélní | data | |
1 327 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | N | ch3 | CH3 | 0 | ||
1 328 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | H | CA | 0CH3 | 0 | ||
1 329 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | CH3 | 0CH3 | 0 | ||
1 330 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | och3 | OCH3 | 0 | ||
1 331 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | CH3 | CH3 | 0 | ||
1 332 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | M | ch3 | 0CH3 | s | ||
1 333 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | N | OCH3 | 0CH3 | s | ||
1 334 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | CH3 | 0CH3 | s | ||
1 335 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | OCH3 | 0CH3 | s | ||
1 336 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | N | c2h5 | CH, | 0 | ||
1 337 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | N | OCHj | Cl | 0 | ||
1 338 | -OCH2-CHC1-CH2C1 | CH | CH3 | Cl | 0 | ||
1 339 | ch2f | N | CH3 | 0¾ | 0 | ||
1 340 | ch2f | CH | CH3 | Cl | 0 | ||
1 341 | ch2f | M | OCH3 | Cl | 0 | ||
1 342 | -CH2-CHC1-CH2C1 | CH | C2H5 | Cl | 0 | ||
1 343 | -CH2-CHBr-CH2Br | N | CH3 | OCH3 | 0 | ||
1 344 | -ch2-chci-chci | N | CH3 | och3 | 0 | ||
ch3 | |||||||
1 345 | -CHO-CHC1-CHC1 2 i | N | 0CH3 | 0CH3 | 0 | ||
1 ca3 | |||||||
1 346 | -CHO-CHC1-CHC1 2 i | N | CH3 | CH3 | 0 | ||
CH3 | |||||||
1 347 | -CH^CHCl-CHCl 2 i | CH | ch3 | och3 | 0 | ||
CH3 | |||||||
1 348 | -CH«-CHC1-CHC1 | CH | CH3 | Cl | 0 | ||
| CH3 | |||||||
1 349 | -CHO-CHC1-CHC1 2 i | CH | OCH3 | 0CH3 | 0 | ||
CH3 | |||||||
1 350 | -CHO-CHC1-CHC1 * I | N | C2H5 | 0CH3 | 0 | ||
CH3 | |||||||
1 351 | -CF2-CHF2 | N | C2H5 | OCH, | 0 | t. t. 158 | až 160° |
1 352 | -cf2-chf2 | CH | ch3 | Cl J | 0 | ||
1 353 | -cf2-chf2 | CH | OCH3 | Cl | 0 | t. t. 164 | až 165° |
1 354 | -cf2-chfci | N | c2h5 | OCH, | 0 | t. t. 144 | až 146° |
1 355 | -cp2-chfci | CH | CH3 | Cl | 0 | t. t. 177 | až 179° |
1 356 | -cf2-chpci | CH | 0CH3 | Cl | 0 | t. t. 164 | až 165° |
1 357 | -cf2-chfci | N | -CH(CH3)2 | OCH3 | 0 | t. t. 128 | až 130° |
Tabulka 8
Νγ’ΐ
X-A
Síslo | A | Poloha X-A | R! | Λ | R4 | X | E |
1 401 | chf2 | 2 | 5-F | C2H5 | och3 | 0 | lí |
1 402 | chf2 | 2 | 5-F | ch3 | Cl | 0 | CH |
1 403 | chf2 | 2 | 5-F | 0CH3 | SCH3 | 0 | N |
1 404 | chf2 | 2 | 5-F | OCH3 | -OCH(CH^)? | 0 | N |
1 405 | chf2 | 2 | 5-F | OCH3 | Cl | 0 | N |
1 406 | chf2 | 2 | 5-F | °2H5 | OCH, | s | Ν' |
1 407 | chf2 | 2 | 5-F | CH3 | Cl | s | N |
1 408 | chf2 | 2 | 5-F | ch3 | Cl | s | CH |
1 409 | chf2 | 2 | 5-F | C2H5 | ch3 | 0 | N |
1 410 | chf2 | 2 | 5-F | C2H5 | ch3 | 0 | CH |
1 411 | CHFg | 2 | 5-F | och3 | Cl | 0 | CH |
1 412 | chf2 | 2 | 5-F | oc-A | Cl | 0 | N |
1 413 | chf2 | 2 | 5-F | CH3 | F | 0 | N |
1 414 | chf2 | 2 | 5-F | ch3 | Br | 0 | N |
1 415 | chf2 | 2 | 5-F | ch3 | Br | 0 | CH |
1 416 | chf2 | 2 | 5-F | CH3 | F | 0 | CH |
1 417 | chf2 | 2 | 5-F | C2H5 | Cl | 0 | CH |
1 418 | chf2 | 2 | 5-F | ch2f | OCH3 | 0 | N |
1 419 | Cgik | 2 | 5-F | CH, | OCH3 | 0 | N |
1 420 | C2F5 | 2 | 5-F | ch3 | och3 | 0 | N |
1 421 | c2f5 | 2 | 5-F | ch3 | och3 | 0 | CH |
1 422 | c2f; | 2 | 5-F | och3 | och. | 0 | CH |
1 423 | C2F5 | 2 | 5-F | ch3 | Cl | 0 | CH |
1 424 | C2F5 | 2 | 6-F | ch3 | OCH3 | 0 | ,tt |
1 425 | C2F5 | 2 | 6-F | ch3 | OCH3 | 0 | ’ CH |
1 426 | C2 f | 2 | 6-F | C2H5 | OCH3 | 0 | N |
1 427 | c2h | 2 | 6-F | CH3 | BCH3 | s | N |
1 428 | c2f5 5 | 2 | 6-F | ch3 | och3 | s | CH |
1 429 | CA | 2 | 6-F | °2H5 | och3 | s | N |
1 430 | C2F5 | 2 | 6-COOCH3 | CH3 | OCH, | 0 | N |
1 431 | c2 p | 2 | 6-COOCH3 | 0CH3 | 0ch3 | 0 | N |
1 432 | °2F5 | 2 | 6-COOCH, | CH3 | OCH3 | 0 | CH |
1 433 | C2F5 | 2 | 6-F | c2h5 | OCH3 | 0 | N |
1 434 | chf2 | 2 | 6-F | c2h5 | och3 | 0 | N |
1 435 | chf2 | 2 | 6-F | CH3 | Cl | 0 | CH |
1 436 | chf2 | 2 | 6-F | CH. | Br | 0 | CH |
1 437 | chf2 | 2 | 6-F | 0ÉH3 | -ΟΟΗ(ΟΗί)2 | 0 | N |
1 438 | chf2 | 2 | 6-F | 0CH3 | Cl | 0 | N |
1 439 | chk2 | 2 | 6-F | -ch(ch,)2 | OCH3 | 0 | N |
1 440 | chf2 | 2 | 6-F | e2 H5 | OCH, | 0 | CH |
1 441 | chf2 | 2 | 6-F | C2H5 | Cl | 0 | CH |
1 442 | chf2 | 2 | 6-F | CH3 | SCH3 | 0 | N |
1 443 | chf2 | 2 | 6-5 | 0CH3 | SCH, | 0 | N |
1 444 | chf2 | 2 | 6-F | -OCH(CH^)? | Cl | 0 | N |
1 445 | chf2 | 2 | 6-F | C2H5 | CH3 | 0 | N |
1 446 | chf2 | 2 | 6-F | -CH(CH3)2 | CH3 | 0 | N |
Fyzikální data
t. t. 140 až 141°
t. t. 160 až 161°
Tabulka 8 - pokračování číslo A Poloha R, R^
X-A
X E Fyzikální data
1 | 447 | CHF 2 | 2 | 6-F | ch2f | och3 | O | N | |||
1 | 448 | chf2 | 4 | 6-F | c2h5 | OCH, | s | N | |||
1 | 449 | chf2 | 2 | 6-F | CH3 | Cl | s | CH | |||
1 | 45a | CHF 2 | 2 | 6-F | ch3 | Br | s | CH | |||
1 | 451 | chf2 | 2 | 6-F | och3 | Cl | s | CH | |||
1 | 452 | chf2 | 2 | 6-F | C2H5 | CH3 | s | CH | |||
1 | 453 | chf2 | 2 | 5-F | och3 | OCH3 | 0 | N | t. t. 150 | až | 151° |
1 | 454 | chf2 | 2 | 6-C1 | och3 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 162 | až | ,65° |
1 | 455 | chf2 | 2 | 6-C1 | och3 | 0CH3 | 0 | CH | t. t. ,48 | až | 154° |
1 | 456 | chf2 | 2 | 6-C1 | CH3 | CH3 | 0 | CH | t. t. 189 | až | ,91° |
1 | 457 | CHF 2 | 2 | 5-C1 | °°Η3 | OCH3 | 0 | N | t. t. ,64 | až | 166° |
1 | 458 | chf2 | 4 | 2-CH3 | ch3 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 147 | až | 150° |
1 | 459 | chf2 | 2 | 5-C1 | C2H5 | OCH3 | 0 | N | t. t. 130 | až | ,32° |
1 | 460 | chf2 | 2 | 5-C1 | -CH(CH3)2 | 0CH3 | 0 | N | t. t. 149 | až | 151° |
1 | 46, | chf2 | 2 | 5-C1 | ch3 | Cl | 0 | CH | t. t. 182 | ||
(rozklad) | |||||||||||
1 | 462 | chf2 | 2 | 5-C1 | och3 | Cl | 0 | CH | t. t. 170 | až | 172° |
1 | 463 | chf2 | 2 | 5-C1 | -och(ch,)2 | 0Cií3 | 0 | N | t. t. ,28 | až | ,35° |
1 | 464 | chf2 | 2 | 5-C1 | och3 | SCH3 | 0 | CH |
Tabulka 9
SO^-NH-C-NH -T>NYCH3 l| Ν£γΕ
A-A
004$
Číslo A | A | Poloha X-A | R, | r2 | X | E |
1 501 | chf2 | 3 | 6-N0g | 3-Br | s | N |
1 502 | CF3 | 3 | 6-COOC2H5 | 3-Br | 0 | N |
1 503 | CF, | 3 | 6-COOC2H5 | 3-Br | s | N |
1 504 | CP3 | 3 | 6-CH3 | 2-C1 | SO2 | CH |
1 505 | chf2 | 3 | 6-CH3 | 2-C1 | S02 | CH |
1 506 | chf2 | 3 | 2-NO2 | 2-C1 | 0 | N |
1 507 | chf2 | 3 | 2-N02 | 2-C1 | 0 | CH |
1 508 | chf2 | 3 | 2-COOC2H5 | 2-C1 | 0 | H |
1 509 | chf2 | 3 | 2-C00C2H5 | 2-C1 | s | N |
1 510 | chf2 | 3 | 6-C1 | 2-C1 | 0 | CH |
1 511 | chf2 | 3 | 6-C1 | 2-C1 | s | CH |
1 512 | chf2 | 3 | 6-C1 | 2-C1 | so | N |
1 513 | chf2 | 3 | 6-C1 | 2-C1 | SO2 | N |
1 514 | chf2 | 3 | 2-CF3 | 2-C1 | 0 | N |
1 515 | chf2 | 3 | 5-N02 | 2-C1 | 0 | N |
1 516 | chf2 | 3 | 6-0CH3 | 2-C1 | Ό | CH |
1 517 | chf2 | 3 | 6-OCH3 | 2-C1 | 0 | N |
1 518 | chf2 | 3 | 6-SCH3 | 2-C1 | 0 | CH |
1 519 | chf2 | 3 | 6-SCH3 | 2-C1 | 0 | N |
Fyzikální data
t. t. 170 až 172°
Tabulka 9 - pokračování
Číslo A | Poloha X-A | R1 | R2 | X | E | Fyzikální data |
1 520 CHF2 | 3 | 2-SO?CH^ | 2-C1 | 0 | CH | |
1 521 CHF2 | 3 | 2-SO2CH3 | 2-C1 | 0 | N | |
Tabulka 10 | φ-50£ΝΗ- | O C-NH-(' '‘E *4 |
číslo | A | X | m | Polohy X-A | E | «3 | R4 | Fyzikální data |
1 601 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | N | ch3 | 0CH3 | t. t. 1,3° |
1 602 | chf2 | s | 2 | 2,5 | N | ch3 | 0CH3 | |
1 603 | chf2 | 0 | 2 | 2,6 | N | ch3 | 0CH3 | |
1 604 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | CH | ch3 | 0CH3 | |
1 605 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | CH | Cl | CH3 | |
1 606 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | CH | Cl | och3 | |
1 607 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | N | c2h5 | och3 | |
1 608 | chf2 | 0 | 2 | 2,5 | N | 0CH3 | OCH3 | |
1 609 | tfCF,-CF9H | 0 | 2 | 2,5 | N | CH3 | OCH3 | |
1 610 | -cf2-cf2h | 0 | 2 | 2,5 | N | ch3 | OCH3 | |
1 61, | cf3 | 0 | 2 | 2,5 | N | ch3 | OCH3 |
S
II
Tabulka 11
CC
SOfNH-C-NH
Νγε
číslo | A | E | R3 | R4 | X |
1 701 | chf2 | N | c2H5 | 0CH3 | 0 |
1 702 | chf2 | CH | C2H5 | 0CH3 | 0 |
1 703 | chf2 | N | OCH3 | -0CH(CH3)2 | 0 |
1 704 | chf2 | N | -ch(ch,)2 | OCH3 | 0 |
1 705 | chf2 | N | C2H5 | OCH3 | s |
1 706 | chf2 | CH | c2h5 | OCH3 | s |
1 707 | chf2 | N | C2H5 | -0CH(CH,)? | s |
1 708 | chf2 | N | -ch(ch,)2 | OCH3 | s |
1 709 | c2f5 | N | ch3 | 0CH3 | 0 |
1 710 | C2P5 | N | ch3 | OCH3 | s |
1 711 | CF2CHF2 | N | C2«5 | 0CH3 | 0 |
, 7,2 | cf2chf2 | N | -OCH(CH3)2 | och3 | 0 |
Tabulka 12
VsOrNH-C-NH -fi \-A
N~\
Číslo | A | E | R3 | R4 | X | z | Fyzikální data |
1 801 | CHK2 | N | ch3 | OCH3 | O | 0 | t. t. 132 až 134° |
1 802 | chf2 | N | ch3 | oc2h5 | 0 | 0 | t. t. 121 až 122° |
1 803 | chf2 | CH | CH3 | CH3 | O | 0 | t. t. 199 až 201° |
1 804 | chf2 | CH | ch3 | OCH3 | 0 | 0 | t. t. 189 až 191° |
1 805 | chf2 | CH | och3 | OCH3 | 0 | 0 | t. t. 152 až 154° |
1 806 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | 0 | s | t. t 148 až 150° |
1 807 | chf2 | N | CH3 | CH3 | s | 0 | |
1 808 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | s | 0 | t. t. 169 až 172° |
1 809 | chf2 | N | CH3 | OCgHj | s | 0 | t. t. 154 až 155° |
1 810 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | s | s | |
1 811 | chf2 | CH | ch3 | CH3 | s | 0 | t. t. 176 až 178° |
1 812 | chf2 | CH | ch3 | OCH3 | s | 0 | t. t. 172 až ,74° |
1 813 | chf2 | CH | 0CH3 | OCH3 | s | 0 | t. t. 155 až 162° |
1 814 | CaF2 | N | ch3 | CH3 | 0 | 0 | |
1 815 | CF, | N | ch3 | 0CH3 | so | 0 | |
1 816 | CF3 | CH | CH, | OCH3 | so | 0 | |
1 817 | CF3 | N | CH3 | 0CH3 | so2 | 0 | |
1 818 | CF3 | CH | CH3 | OCH3 | SO2 | 0 | |
1 819 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | so | 0 | t. t. 165 až 167° |
1 820 | CHF, ti | N | ch3 | CH3 | so | 0 | |
1 821 | CHF2 | N | ch3 | OC 2^5 | so | 0 | t. t. 156 až 158° |
1 822 | chf2 | CH | Ctí3 | CH3 | so | 0 | |
1 823 | chf2 | CH | CH3 | och3 | so | 0 | t. t. 195 až 197° |
1 324. | chf2 | CH | OCH3 | och3 | so | 0 | |
1 825 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | so | s | |
1 826 | chf2 | N | CH3 | ch3 | so2 | 0 | |
1 827 | chf2 | N | ch3 | och3 | SO2 | 0 | |
1 828 | chf2 | N | CH, | 0¾ | SO2 | 0 | |
1 829 | chf2 | N | CH3 | OCH3 | SO2 | s | |
1 830 | chf2 | CH | CH3 | OCH3 | SO2 | 0 | |
1 831 | chf2 | CH | ch3 | OCH3 | SO2 | 0 | |
1 832 | chf2 | CH | OCH3 | OCH3 | SO2 | 0 | |
1 833 | cf3 | M | CH3 | OCH, | O | 0 | t. t. 160 až 162° |
1 834 | cf3 | N | CH3 | CH3 | 0 | 0 | |
1 835 | CF3 | N | CH3 | OCpHg | 0 | 0 | |
1 836 | cf3 | CH | CH3 | CH3 | 0 | 0 | |
1 837 | cf3 | CH | CH3 | OCH3 | 0 | 0 | t. t. ,48 až 152° |
1 838 | cf3 | CH | och3 | och3 | 0 | 0 | |
1 839 | CF3 | N | CH3 | OCH3 | 0 | s | |
1 840 | cf3 | N | CH3 | CH3 | S | 0 | |
1 841 | cf3 | N | ch3 | och3 | s | 0 | |
1 842 | CF3 | N | CH3 | OCgHj | s | 0 | |
1 843 | CF3 | N | ch3 | 0CH3 | s | s | |
1 844 | cf3 | CH | ch3 | CH3 | s | 0 | |
1 845 | cf3 | CH | ch3 | och3 | s | 0 | |
1 846 | CF3 | CH | OCH3 | OCH3 | s | 0 | |
1 847 | -CF2-CHF2 | N | CH3 | OCH3 | 0 | 0 | t. t. 170 až 174° |
Tabulka 12- pokračování
Číslo | A | E | K3 | R4 | X | z | Fyziki | ílní |
1 848 | -CF2-CHF2 | N | ch3 | ch3 | 0 | 0 | ||
1 849 | -cf2-chf2 | N | ch3 | OCA | 0 | 0 | s. t. | 136 |
1 850 | -cf2-chf2 | CH | ch2 | CH3 | 0 | 0 | ||
1 851 | -cf2-chf2 | CH | ch3 | OCH3 | 0 | 0 | t. t. | 178 |
1 852 | -cf2-chf2 | CH | och3 | 0CH3 | 0 | 0 | ||
1 853 | -cf2-chf2 | N | ch3 | 0CH3 | 0 | s | ||
1 854 | -CFp-CHF, | N | ch3 | CH3 | s | 0 | ||
1 855 | -CF2-CHF2 | N | CH, | OCH3 | s | 0 | t. t. | 156 |
1 856 | -cf2-chf2 | N | CH3 | oc2h5 | s | 0 | ||
1 857 | -cf2-chf2 | N | CH3 | OCH3 | s | s | ||
1 858 | -cf2-chf2 | CH | CH3 | CH3 | s | 0 | ||
1 859 | -cf2-chf2 | CH | CH3 | och3 | s | 0 | ||
1 860 | -CF2-CHF2 | CH | OCH3 | 0CH3 | s | 0 | ||
1 861 | -cf2-chcif | N | CH, | 0CH3 | 0 | 0 | t. t. | 148 |
1 862 | -cf2-chcif | N | CH3 | CH3 | 0 | 0 | ||
1 863 | -cf2-chcif | H | CH3 | OC-jH, | 0 | 0 | ||
1 864 | -CF2-CHC1F | CH | CH3 | CH3 | 0 | 0 | t. t. | 178 |
1 865 | -cf2-chcif | CH | CH3 | 0CH3 | 0 | 0 | ||
1 866 | -cf2-chcif | CH | OCH3 | 0CH3 | 0 | 0 | ||
1 867 | -cf2-chcif | N | ch3 | och3 | 0 | s | ||
1 868 | -cf2-chcif | N | ch3 | ch3 | s | 0 | ||
1 869 | -cf2-chcif | N | CH3 | 0CH3 | s | 0 | ||
1 870 | -cf2-chcif | N | ch3 | 0¾ | s | 0 | ||
1 871 | -cf2-chcif | N | CH3 | OCH3 | s | s | ||
1 872 | -cf2-chcif | CH | ch3 | CH3 | s | 0 | ||
1 873 | -cf2-chcif | CH | ch3 | OCH3 | s | 0 | ||
1 874 | -cf2-chcif | CH | och3 | 0CH3 | s | 0 | ||
1 875 | -CF2-CHBrF | N | ch3 | OCH, | 0 | 0 | ||
1 876 | -CFg-CHBrF | N | CH3 | CÍI3 | 0 | 0 | ||
1 877 | -CFg-CHBrF | M | CH3 | 0¾ | 0 | 0 | ||
1 878 | -CFg-CHBrF | CH | CH3 | CH3 | 0 | 0 | ||
1 879 | -CF2-CHBrF | CH | ch3 | och3 | 0 | 0 | ||
1 880 | -CF2-CHBrF | CH | 0CH3 | OCH3 | 0 | 0 | ||
1 881 | -CFg-CHBrF | M | CH3 | 0CH3 | 0 | s | ||
1 882 | -CFg-CHBrF | N | CH3 | CH3 | s | 0 | ||
1 883 | -CFg-CHBrF | N | CH, | OCH3 | s | 0 | ||
1 884 | -CF2-CHBrF | N | CH3 | 0¾ | s | 0 | ||
1 885 | -CFg-CHBrF | N | CH3 | OCH3 | s | s | ||
1 886 | -CFg-CHBrF | CH | CH3 | CH3 | s | 0 | ||
1 887 | -CF2-CHBrF | CH | CH3 | OCH3 | s | 0 | ||
1 888 | -CF2-CHBrF | CH | 0CH3 | och3 | s | 0 | ||
1 889 | CHF2 | N | 0CH3 | 0CH3 | 0 | 0 | t. t. | 135 |
1 890 | chf2 | N | OCH3 | OCH3 | s | 0 | t. t. | 145 |
1 891 | chf2 | N | OCH3 | OCHj | S02 | 0 | ||
1 892 | chf2 | N | 0CH3 | 0CH3 | SO2 | 0 | ||
1 893 | CF3 | N | 0CH3 | och3 | 0 | 0 | t. t. | 174' |
1 894 | cf3 | N | och3 | och3 | s | 0 | ||
1 895 | -cf2-chf2 | N | OCH3 | OCHý | 0 | 0 | t. t. | 179 |
1 896 | -CF2-CHF2 | N | 0CH3 | OCH3 | s | 0 | ||
1 897 | -cf2ccif2 | N | . OCH3 | OCH3 | 0 | 0 | ||
1 898 | chf2 | N | och3 | oc2H5 | 0 | 0 | t. t. | 114 |
Tabulka 12- pokračování
Síslo | A | E | *3 | R4 | X | z | Fyzikální data |
1 899 | chf2 | N | ch3 | 0CH3 | 0 | 0 | t. t. ,32 až 134° |
1 900 | chf2 | N | och3 | och3 | 0 | 0 | t. t. ,35 až 137° |
1 901 | CHF2 | N | ch3 | och3 | s | 0 | t. t. ,69 až 172° |
Tabulka Ri
OCH,
číslo | A | E | Rg | R, | X | Fyzikální data |
2 00, | CHFg | N | CH, | H | 0 | |
2 002 | CHF | N | Cl | H | 0 | |
2 003 | CF, | N | Cl | H | 0 | |
2 004 | CHFg | N | H | H | 0 | t. t. 153 až 154° |
2 005 | CHFg | CH | H | H | 0 | |
2 006 | CHFg | N | F | H | 0 | |
2 007 | CHFg | CH | F | H | 0 |
Tabulka 14
Číslo . | A | E | R, | r2 | X | Fyzikální data |
2 10, | CHFg | N | H | Cl | 0 | t. t. ,54 až 157° |
2 102 | CHFg | CH | H | Cl | 0 | t. t. 168 až ,70° |
2 103 | CHFg | CH | H | Cl | s | |
2 ,04 | CHFg | N | H | Cl | s | |
2 105 | -CFg-CHCIF | N | Cl | H | 0 | |
2 106 | cf3 | N | Cl | H | 0 | |
2 107 \ | CHFg | N | Cl | H | s | |
2 ,08 | CHFg | N | H | F | 0 | |
2 109 | chf2 | CH | H | F | 0 | |
2 110 | chf2 | N | F | H | 0 | t. t. 1,6 až 118° |
2 ,11 | chf2 | CH | F | H | 0 | t. t. 152 až 154° |
2 112 | chf2 | CH | Cl | H | 0 | |
2 ,13 | chf2 | N | Cl | H | 0 | t. t. 139 až 143° |
2 114 | chf2 | CH | ch3 | H | 0 | |
2 1,5 | CHFg | N | CH, | H | 0 | |
2 ,46 | CHFg | CH | Br | H | 0 | |
2 117 | chf2 | N | Br | H | 0 |
Příklady ilustrující složení a přípravu prostředků:
Příklad 13
Příklady prostředků pro kapalné účinné látky vzorce I (% = % hmotnostní)
Emulzní koncentráty | a) | b) | c) |
účinná látka | 20 % | 10 % | 50 |
vápenatá sůl dodecylbenzensulfonové | |||
kyseliny | 5 % | 4 % | 5 |
polyethylenglykolether ricinového oleje | 5 % | 4 % | |
(36 mol ethylenoxjdu) | |||
cyklohexanon | 30 % | 20 % | |
směs xylenů | 40 % | 62 % | 93 |
Z takovýchto koncentrátů se mohou ředěním vodou připravit emulze každé požadované koncentrace účinné látky.
b) | Roztoky | a) | b) | c) | d) |
účinná látka | 20 % | 10 % | 5 % | 1 % | |
monoethylether ethylenglykolu | 30 % | - | 50 % | 50 % | |
polyethylenglykol | |||||
molekulová hmotnost 400 | - | 70 % | - | 20 % | |
H-methyl-2-pyrrolidon | 50 % | 20 % | 44 % | 28 % | |
epoxidovaný kokosový olej | - | - | 1 % | 1 % | |
Takovéto roztoky jsou vhodné k | použití ve | formě malých kapek | • | ||
e) | Granuláty | a) | b) | ||
účinná látka | 5 % | 10 % | |||
kaolin | 94 % | . - | |||
vysocedisperzní kyselina křemičitá | 1 % | ||||
attapulgit | - | 90 % | |||
Účinná látka se rozpustí v methylenchloridu, nastříká se na | nosič a rozpouštědlo se po | ||||
tom | odpaří ve vakuu. | ||||
d) | Popraš | a) | b) | ||
účinná látka | 0,1 % | 1 % |
vysocediaperznl kyselina křemičitá 1 % 5 % aastek 98,9 % kaolin - 94 %
Důkladným smícháním nosných látek s účinnou látkou se získá přímo upotřebitelná popraš
Příkladu
Příklady prostředků pro pevné účinné látky vzorce I (% = % hmotnostní)
a) Saáčitelný prášek a) b) c) účinná látka hatriualigninsulfonát % 60 % 0,5 % % 5 % 5 %
natriumlaurylsulfát | 3 56 | - | - | |
natriumdiisobutylnaftalensulfonát | - | 6 | % | 6 % |
oktylfenolpolyethylenglýkolether | ||||
(7 až 8 mol ethylenoxidu) | - | 2 | % | 2 56 |
vysocedisperzní kyselina křemičitá | 5 % | 27 | % | 27 % |
kaolin | 67 56 | - | - | |
chlorid sodný | - | - | 59,5 % | |
Účinná látka se dobře smísí s přísadami | a směs se dobře | rozemele ve | vhodném mlýnu. Získá | |
se smáčitelný prášek, který se ředí vodou na | suspenze každé | požadované koncentrace. |
b) Emulzní koncentrát a) b) účinná létka 10 % 1 56 oktylfenolpolyethylenglykolether (4 až 5 mol ethylenoxidu) 3 % 3 % vápenatá sůl dodecylbenzensulfonové kyseliny 3 % 3 56 polyglykolether ricinového oleje (36 mol ethylenoxidu) 4 56 4 56 cyklohexanon 30 % 10 56 směs xylenů 50 % 79 56
Z tohoto koncentrátu se mohou ředěním vodou vyrábět emulze každé požadované koncentrace.
c) Popraš
a)
b) účinná látka mastek kaolin
0,1 % 1 56 99,9 56
56
Přímo upotřebitelná popraš se získá tím, že se účinná látka smísí s nosnou látkou a směs se rozemele na vhodném mlýnu.
d) Granulát získaný vytlačováním a) b) účinná látka 10 % 1 56 natriumligninsulfonát 2 56 2 56 karboxymethylcelulóza 1 56 .1 56 kaolin 87 56 96 %
Účinná látka se smísí s přísadami, směs se rozemele a zvlhčí ae vodou. Tato směs se vytlačí na vytlačovacím stroji a potom se granulát suší v proudu vzduchu.
e) Obalovaný granulát účinná látka polyethylénglykol (molekulová hmotnost 200) kaolin
56 3 56 94 56
Jemně rozemletá účinná látka se v míchadle nanese rovnoměrně ne kaolin zvlhčený polyethylenglykolem. Tímto způsobem se získá obalovaný granulát prostý prachu.
f) Suspenzní koncentrát a) b)
56 5 56 účinná látka ethylenglykol 10 % nonylfenolpolyethylenglykolether (15 mol ethylenoxidu) 6 % natriumligninsulfonát 10 % karboxymethylcelulóza 1 % yj% vodný roztok formaldehydu 0,2 % silikonový olej ve formě 75% vodné emulze 0,8 % voda 32 % %
% %
% 0,2 % 0,8 % n %
Jemně rozemletá účinná látka se důkladně smísí s přísadami. Tak se získá suspenzní koncentrát, ze kterého se mohou ředěním vodou vyrábět suspenze každé požadované koncentrace.
g) Roztok soli účinná látka 5 % isopropylamin 1 % oktylfenolpolyethylenglykolether (78 mol ethylenoxidu) 3 % voda 91 %
Příklady ilustrující biologickou účinnost:
Příklad 15
Důkaz herbicidního účinku před vzejitím rostlin
Ve skleníku se do květináčů o průměru 12 až 15 cm zasejí semena rostlin. Bezprostředně potom se povrchy půdy ošetří vodnou disperzí nebo roztokem účinných látek. Používá se koncentrací 4 kg účinných látek na 1 ha. Květináče se potom udržují ve skleníku při teplotě 22 až 25 °C a při 50 až 70% relativní vlhkosti vzduchu. Po 3 týdnech se pokus vyhodnotí a účinek se posuzuje podle následující stupnice:
rostliny néklíčí nebo jsou úplně odumřelé až 3 velmi silný účinek až 6 střední účinek až 8 nepatrný účinek žádný účinek (jako v případě neošetřených kontrolních rostlin)
Jako srovnávací látky bylo při tomto provedení pokusu použito ve stejné koncentraci sloučeniny vzorce A
OCH, ^J^-SOžNH-CO-NH
Cl
OCH, (A) známé z příkladu 2 evropské přihlášky vynálezu č. 1485.
Preemergentní účinek:
aplikované množství 4 kg účinné létky/ha
Sloučenina č. | Avena | Setaria | Sinapis | Stellaria |
1 | 4 | 4 | 2 | 2 |
2 | 4 | 4 | 2 | 2' |
75 | 5 | 6 | 2 | 2 |
76 | 4 | 4 | 2 | 2 |
77 | 5 | 6 | 2 | 2 |
81 | 3 | 1 | 2 | 2 |
83 | 6 | 6 | 2 | 2 |
90 | 2 | 2 | 2 | 2 |
91 | 2 | 2 | 2 | 2' |
102 | 6 | 7 | 2 | 2 |
131 | 2 | 3 | 2 | 2 |
132 | 2 | 3 | 2 | 2 |
195 | 6 | 4 | 2 | 2 |
196 | 4 | 3 | 2 | 2 |
200 | 6 | 5 | 2 | 2 |
301 | 6 | 7 | 2 | 2 |
302 | 5 | 4 | 2 | 2 |
303 | 5 | 6 | 2 | 2 |
312 | 6 | 5 | 2 | 2 |
316 | 4 | 2 | 2 | 2 |
329 | 3 | 2 | 2 | 2 |
331 | 4 | 4 | 2 | 2 |
333 | 6 | 5 | 2 | 2 |
337 | 2 | 2 | 2 | 2 |
470 | 2. | 2 | 2 | 2 |
471 | 1 | 1 | 2 | 2 |
497 | 4 | 1 | 2 | 2 |
500 | 6 | 3 | 2 | 2 |
522 | 4 | 2 | 2 | 2 |
524 | 3 | 4 | 2 | 2 |
526 | 3 | 2 | 2 | 2 |
527 | 2 | 2 | 2 | 2 |
528 | 3 | 2 | 2 | 2 |
532 | 5 | 5 | 2 | 3 |
541 | 6 | 3 | 2 | 2 |
551 | 2 | 3 | 2 | 2 |
557 | 8 | 6 | 2 | 2 |
587 | 4 | 3 | 2 | 2 |
595 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Preemergentní účinek:
aplikované množství: 4 kg účinné látky/ha
Sloučenina č. | Avena | Setaria | Sinapis | Stellaria |
901 | 2 | 1 | 2 | 1 |
902 | 6 | 4 | 2 | 2 |
919 | 2 | 1 | 2 | 1 |
1 161 | 6 | 3 | 2 | 2 |
1 202 | 4 | 1 | 2 | 2 |
1 203 | 3 | 1 | 2 | 2 |
1 212 | 7 | 3 | 2 | 2 |
1 223 | 3 | 2 | 2 | 2 |
1 242 | 5 | 4 | 2 | 2 |
1 244 | 4 | 2 | 2 | 2 |
1 245 | 3 | 1 | 2 | 2 |
1 252 | 4 | 2 | 2 | 2 |
1 453 | 2 | 1 | 2 | 2 |
1 454 | 2 | 1 | 2 | 2 |
1 455 | 4 | 1 | 2 | 1 |
1 456 | 2 | 1 | 2 | 2 |
1 457 | 3 | 2 | 2 | 2 |
1 601 | 2 | 1 | 2 | 1 |
1 806 | 6 | 3 | 2 | 2' |
1 809 | 5 | 2 | 2 | 1 |
1 812 . | 2 | 1 | 2 | 2 |
1 813 | 3 | 1 | 2 | 1 |
1 823 | 3 | 2 | 2 | 2 |
1 861 | 6 | 3 | 2 | 2 |
1 890 | 5 | 3 | 2 | 1 |
1 893 | 3 | 2 | 2 | 2 |
1 898 | 3 | 2 | 2 | 2 |
2 004 | 2 | 1 | 2 | 2 |
2 101 | 2 | 1 | 2 | 2 |
2 102 | 2 | 1 | 2 | 1 |
2 110 | 2 | 1 | 2 | 2 ; |
2 111 | 2 | 1 | 2 | 2 |
2 113 | 2 | 1 | 2 | 2 |
srovnávací látka | A 9 | 6 | 3 | 6 |
J Při testu ns | i herbicidní účinek při | preemergentní | aplikaci vykazují | sloučeniny vzorce I |
zřetelně silnější účinek vůči pokusným rostlinám než srovnávací sloučenina A.
Příklad 16
Důkaz selektivity při preemergentním ošetření
Při stejném uspořádání pokusu jako v příkladu 15 se ošetři větší počet semen rostlin různým množstvím účinné látky. Vyhodnocení se provádí podle stejné stupnice.
Výsledky testu (preemergentní ošetření):
žíí;íú5ij sil ¢- . i
Účinek Použité množství kg účinné lótky/ha testovaná rostlina | 0,25 | Sloučenina č. | 60, | Sloučenina č. 913 | |||||
0,12 | o, | 06 | 0,03 | 0,25 | 0,12 | 0,06 | 0,03 | ||
pšenice | 4 | 7 | 9 | 9 | 5 | 6 | 7 | 9 | |
kukuřice | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 7 | 8 | |
Avena fatua | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 6 | 8 | |
Alopecurus myosuroides | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | |
Echinochloa crus galii | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3' | |
Rottboellia exaltata | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | |
Cyperus esculentus | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 3 | 5 | |
sója | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | |
bavlník | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 2 | 2 | 2 | |
ebutilon | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
řepeň (Xanthium sp.) | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | |
Chenopodium sp. | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2. | |
Ipomoea | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Sinapis | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Galium aparine | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | ,3 | |
Viola tricolor | 2 | 2 | 2 | 2 | ' 1 | 1 | 1 | 1 |
Účinek | Sloučenina | č. 924 | Sloučenina | č. ,16, | ||||
Použité množství | ||||||||
kg účinné lótky/ha | 0,25 | 0,12 | 0,06 | 0,03 | 0,25 | 0,12 | 0,06 | 0,03 |
Testovaná rostlina | ||||||||
pšenice | 9 | 9 | 9 | 9 | 7 | 8 | 9 | 9 |
kukuřice | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Avena fatua | 9 | 9 | 9 | 9 | 7 | 8 | 8 | 9 |
Alopecurus myosuroides | 4 | 9 | 9 | 9 | 4 | 4 | 5 | 7 |
Echinochloa crus galii | 6 | 6 | 9 | 9 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Rottboellia exaltata | 7 | 9 | 9 | 9 | 4 | 4 | 7 | 7 |
Cyperus esculentus | 3 | 4 | 9 | 9 | 1 | 2 | 3 | 3 |
sója | 4 | 4 | 8 | 9 | 6 | 9 | 9 | 9 |
bavlník | 2 | 2 | 6 | 6 | 4 | 4 | 4 | 9 |
ebutilon | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 |
řepeň (Xanthium sp.) | 2 | 2 | 9 | 9 | 4 | 6 | 6 | 8 |
Chenopodium sp. | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Ipomoea | 2 | 2 | 4 | 7 | 2 | 2 | 3 | 4 |
Sinapis | 1 | 2 | 6 | 6 | 1 | 1 | 2 | 3 |
Galium aparine | 5 | 6 | 6 | 9 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Viola tricolor | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Účinek Použité množství kg účinné látky/ha Testované rostlina | 0,25 | Sloučenina č. 1 601 | 0,03 | 0,25 | Sloučenina č. | 1 806 06 0,03 | ||
0,12 | 0,06 | 0,12 | o. | |||||
pšenice | 2 | 3 | 6 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
kukuřice | 1 | 2 | 3 | 5 | 4 | 5 | 5 | 7 |
Avena fatua | 2 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 | 7 | 8 |
Alopecurus myosuroides | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Echinochloa crus galii | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 | 6 | 6 |
Rottboellia exaltata | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 |
Cyperus esculentus | 3 | 7 | 7 | 7 | 5 | 6 | 6 | 6 |
sója | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
bavlník | 2 | 4 | 6 | 7 | 2 | 2 | 3 | 3 |
abutilon | 3 | 3 | 4 | 4 | 1 | 1 | 1 | 2 |
řepeň (Xanthium sp.) | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | 5 |
Chenopodium sp» | 1 | 1 | 2 . | 2 | 1 | 1 | 1 | -2 |
Ipomoea | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | - 4 |
Sinapis | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Galium aparine | 2 | 2 | 4 | 6 | 3 | 3 | 4 | 4 |
Viola tricolor | 1 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Účinek Použité množství kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | Sloučenina č. 1 812 | |||
0,25 | 0,12 | 0,06 | 0,03 | |
pšenice | 2 | 2 | 3 | 7 |
kukuřice | 2 | 2 | 3 | 4 |
Avena fatua | 2 | 3 | 4 | 5 |
Alopecurus myosuroides | 2 | 2 | 2 | 2 |
Echinochloa crus galii | 2 | 2 | 2 | 2 |
Rottboellia exaltata | 2 | 2 | 3 | 4 |
Cyperus esculentus | 3 | 3 | 4 | 4 |
sója | 2 | 2 | 2 | 2 |
bavlník | 2 | 2 | 2 | 3 |
abutilon | 1 | 2 | 2 | 2 |
řepeň (Xanthium sp.) | 1 | 1 | 2 | 2 |
Chenopodium sp. | 2 | 2 | 2 | 4 |
Ipomoea | 2 | 2 | 3 | 3 |
Sinapis | 1 | 1 | > 1 | 2 |
Galium aparine | 2 | 2 | 3 | 4 |
Viola tricolor | 2 | 2 | 2 | 3 |
Účinek Sloučenina č. 1 899 Sloučenina č. 1 901
Použité množství
kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | 0,12 | 0,06 | 0,03 | 0,015 | 0,5 | 0,25 | 0,12 | 0,06 |
ječmen | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 |
páenice | 6 | 7 | 7 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 |
kukuřice | 2 | 2 | 3 | 4 | 2 | 3 | 6 | 7 |
čirok (Sorghum hybr.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Avena fatua | 4 | 5 | 6 | 7 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Bromus tectorum | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 6 | 8 | 8 |
Lolium perenne | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Alopecurus myosuroides | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Digitaria sanguinalis | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 |
Echinochloa crus-galli | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Sorghum halepense | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 7 |
Rottboellia exeltata | 3 | 3 | 3 | 4 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Cyperus esculentus | 3 | 4 | 4 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 |
sója | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
bavlník | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Účinek Použité množství kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | 0,25 | Sloučenina č. 1 900 | Sloučenina č. 2 113 | |||||
0,12 | 0,06 | 0,03 | 0,25 | 0,12 | 0,06 0,03 | |||
ječmen | 7 | 8 | 9 | 9 | - | - | - | |
pšenice | 9 | 9 | 9 | 9 | 4 | 4 | 7 | 9 |
kukuřice | 4 | 6 | 6 | 8 | 2 | 3 | 7 | 9 |
čirok (Sorghum hybr.) | 4 | 5 | 7 | 8 | - | - | - | - |
Avena fatua | 8 | 9 | 9 | 9 | 2 | 2 | 4 | 9 |
Bromus tectorum | 5 | 6 | 6 | 8 | - | - | - | - |
Lolium perenne | 2 | 3 | 4 | 6 | - | - | - | - |
Alopecurus myosuroides | 2 | 3 | 4 | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Digitaria sanguinalis | 3 | 5 | 7 | 9 | - | - | - | - |
Echinochloa crus-galli | 4 | 6 | 6 | 7 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Sorghum halepense | 4 | 6 | 7 | 9 | - | - | • - | |
Rottboellia exaltata | 5 | 6 | 7 | 8 | 2 | 3 | 3 | 8 |
Cyperus^ esculantus | 5 | 5 | 6 | 7 | 4 | 6 | 9 | 9 |
sója | 2 | 2 | 3 | 4 | 2 | 2 | 3 | 3 |
bavlník | 2 | 2 | 3 | 4 | 2 | 2 | 3 | 6 |
Účinek | Sloučenina č. 1 899 | Sloučenina č. 1 901 |
Použité množství | ||
kg účinné látky/ha | 0,12 0,06 0,03 0,015 | 0,5 0,25 0,12 0,06 |
Teatovéná rostlina |
abutilon Sida spinosa Xanthium sp. Amaranthus retroflexus Chenopodium sp. | 1 2 3 1 2 | 2 2 3 1 2 | 2 2 3 1 2 | 2 2 3 1 2 | 1 1 1 1 1 | 1 1 1 2 1 | 1 1 1 2 2 | 1 1 1 2 2 |
Solanum nigrům | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Ipomoea | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Sinapis | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Stellaria | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Chrysanthemum leucotr. | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Galium aparine | 1 | 1 | 3 | 4 | 2 | 2 | 3 | 4 |
Viola tricolor | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Veronicé sp. | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
ÚSinek
Použitá množství kg účinná látky/ha Testovaná rostlina
Sloučenina č. 1 900 Sloučenina č. 2 113
0,25 0,12 0,06 0,03 0,25 0,12 0,06 0,03 abutilon
Sida spinosa Xanthium sp. Amaranthus retr. Chenopodium sp. Solanum nigrům Ipomoea Sinapis Stellaria
Chrysanthemum leuc. Galium aparine Viola tricolor Veronica sp.
2 2
2 2 ' 4 4
1 1
2 2
2 3
2 3
2 2
2 2
2 2
2 3
2 2
2 2
2 3
3 3
2 2
2 7
2.2
3 7
12
Příklad 17
Důkaz herbicidního účinku po vzejití rostlin (kontaktní účinek)
Řada plevelů a kulturních rostlin, jak jednoděložných, tak i dvojděložných, se po vzejití,, ve stadiu 4 až 6 listů postříká vodnou disperzí účinné látky v dávce 4 kg účinné látky na 1 ha a potom se rostliny udržují při teplotě 24 až 26 °C a při 45 až 60% relativní vlhkosti vzduchu. 15 dnů po ošetření se pokus vyhodnotí a účinek se hodnotí podle stejného měřítka jako v příkladu 15.
Jako srovnávací látky bylo při tomto provedení pokusu použito ve stejné koncentraci sloučeniny vzorce A
OCH.
77S0iNH'C0~NH
Ct
U 'Kl (A)
OCHj známé z příkladu 2 evropské přihlášky vynálezu δ. 1485.
Posteraergentní účinek použité množství: 4 kg účinné látky/ha
Sloučenina č. | Avena | Setaria | Lolium | Solanum | Sinapis | Stellaria | Phaseolus |
1 | 6 | 9 | 3 | 2 | 2 | 3 | 4 |
2 | 7 | 8 | 4 | 4 | 2 | 4 | 4 |
75 | 7 | 8 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 |
76 | 6 | 8 | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 |
77 | 7 | 8 | 4 | 3 | 3 | 3 | 4 |
80 | 8 | 4 | 5 | 1 | 3 | 3 | 3 |
81 | 4 | 3 | 4 | 2 | 2 | 2 | 3 |
83 | 9 | 7 | 4 | 1 | 2 | 3 | 3 |
90 | 2 | 7 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
91 | 4 | 6 | 3 | 3 | 1 | 3 | 3 |
102 | 9 | 7 | 5 | 3 | 2 | 4 | 4 |
131 | 5 | 5 | 4 | 2 | 2 | 2 | 3 |
132 | 5 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 3 |
195 | 9 | 5 | 5 | 1 | 2 | 3 | 3 |
196 | 6 | 6 | 5 | 4 | 3 | 3 | 4 |
200 | 9 | 6 | 5 | 2 | 2 | 4 | 4 |
301 | 9 | 6 | 5 | 2 | 3 | 4 | 4 |
302 | 8 | 5 | 5 | 2 | 2 | 3 | 3 |
303 | 6 | 6 | 4 | 2 | 2 | 3 | 3 |
312 | 8 | 6 | 6 | 2 | 3 | 3 | 4 |
316 | 6 | 3 | 5 | 2 | 2 | 3 | 4 |
329 | 5 | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 |
331 | 6 | 6 | 3 | 1 | 1 | 3 | 3 |
332 | 9 | 9 | 6 | 5 | 2 | 4 | 5 |
333 | 7 | 6 | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 |
337 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
470 | 4 | 3 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 |
471 | 3 | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 3 |
497 | 6 | 4 | 5 | 2 | 3 | 4 | 4 |
500 | 8 | 4 | 6 | 2 | 2 | 3 | 4 |
522 | 6 | 5 | 4 | 1 | 3 | 2 | 3 |
524 | 7 | 6 | 4 | 1 | 2 | 2 | 3 |
526 | 5 | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 3 |
527 | 3 | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 |
528 | 4 | 4 | 5 | 3 | 3 | 3 | 4 |
532 | 5 | 4 | 5 | 2 | 2 | 3 | 4 |
541 | 7 | 4 | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 |
551 | 6 | 5 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 |
557 | 7 | 9 | 5 | 2 | 2 | 3 | 3 |
587 | 6 | • 5 | 5 | 2 | 2 | 2 | 3 |
595 | 5 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Postemergentní účinek použité množství: 4 kg účinné látky/ha
Sloučenina č. | Avena | Setaria | Lolium | Solanum | Sinapis | Stellaria | Phaseolus |
901 | 2 | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
902 | 7 | 7 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
919 | 3 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 |
1 161 | 7 . | 6 | 4 | 1 | 2 | • 3 | 4 |
1 202 | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 4 | 3 |
1 203 | 4 | 2 | 4 | 3 | 2 | 2 | 4 |
1 212 | 7 | 6 | 4 | 6 | 3 | 7 | 7 |
1 223 | 3 | 4 | 4 | 1 | 2 | 2 | 3 |
1 242 | 6 | 5 | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 |
1 244 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 |
1 245 | 5 | 4 | 3 | 3 | 2 | 4 | 5 |
1 252 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 4 | 4 |
1 453 | • 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 3 |
1 454 | 2 | 3 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 |
1 455 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
1 456 | 3 | 5 | 3 | 1 | 2 | 2 | 3 |
1 457 | 4 | 4 | 3 | 1 | 2 | 3 | 4 |
1 60, | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 |
1 806 | 6 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
i 809 | 4 | 6 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
1 8,2 | 4 | 5 | 2 | 1 | 3 | 3 | 3 |
1 813 | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 | 4 | 3 |
1 823 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 | 4 |
1 86, | 8 | 8 | „ 3 | 2 | 2 | 3 | 4 |
1 890 | 6 | 6 | ' 4 | 1 | 2 | 2 | 3 |
1 893 | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
1 898 | 4 | 4 | 3 | 1 | 2 | 2 | 2 |
2 004 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
2 101 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
2 102 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 |
2,10 ' | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 |
2 1,1 | 2 | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
2 1,3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 ‘ |
srovnávací látka A | 9 | 7 | 7 | 3 | 3 | 3 | 5 |
Při testu na herbicidní účinek při postemergentní aplikaci vykazují sloučeniny vzorce I střední účinek proti jednoděložným rostlinám a silný účinek proti dvojděložným rostlinám. Srovnávací látka A známá ze stavu techniky vykazuje naproti tomu nepatrný účinek proti jednoděložným rostlinám a jen střední účinek proti dvojděložným rostlinám.
Účinné látky vzorce I převyšují tudíž co do herbicidního účinku, a to jak při preemer-r. gentní, tak i při postemergentní aplikaci účinné látky známé ze stavu techniky, které jsou zastoupeny srovnávací látkou A.
B ř í k 1 a d 18
Důkaz selektivity při postemergentní aplikaci
Při stejném uspořádání pokusu jako se popisuje v příkladu 17 se ošetří větší počet rostlin různými aplikovanými množstvími -účinné látky. Vyhodnocení výsledků se provádí podle stupnice uvedené v příkladu 15.
Výsledky testů (postemergentní účinek)
Účinek Použité množství kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | Sloučenina č. 601 | 0,25 | Sloučenina č. 924 | 0,03 | ||||
0,25 | 0,12 | 0,06 | 0,03 | 0,12 | 0,06 | |||
ječmen | - | - | - | - | 9 | 9 | 9 ' | 9 |
pšenice | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
kukuřice | 3 | 4 | 7 | 9 | . 9 | 9 | 9 | 9 |
rýže fpěstovaná za sucha) | 4 | 5 | 8 | 9 | 4 | 4 | 6 | 9 |
Avena fatua | 4 | 5 | 8 | 9 | - | - | - | - |
Alopecurus myosuroides | 1 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | 9 | 9 |
Echinochloa c. g. | 2 | 2 | 6 | 6 | - | - | - | - |
sója | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 3 |
bavlnlk | 4 | 6 | 7 | 9 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Abutilon | 2 | 2 | 2 | 2 | - · | - | - | - |
Xanthium sp. | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Amaranthus retroflexus | - | - | - | - | 2 | 2 | 3 | 3 |
Chenopodium sp. | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 . | 4 | 4 |
Ipomoea | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Sinapis | - | - | - | - | 3 | 3 | 3 | 3 |
Stellaria | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Chrysanthemum leuc. | - | - | - | - | 3 | 3 | 3 | 3 |
Galium aparine | 1 | 2 | 2 | 2 | - | - | - | - |
Viola tricolor | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - |
Účinek
Použité množství kg účinné látky/ha Testovaná rostlina
Sloučenina č. 1 601
0,25 0,12 0,06 0,03 ječmen pšenice 4 6 kukuřice 2 4 rýže (pěstovaná za sucha) 7 7
Avena fatua 2 3
Alopecurus myos. 2 3
Echinochloa c.g. 2 2 sója 4 4 bavlnlk 9 9
Abotilon
Xenthium sp. 1 1
Amaranthus sp.
Chenopodium sp. 3 3
Účinek Použité množství | Sloučenina č. 25 0,12 | 1 601 | ||
kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | 0, | 0,06 | 0,03 | |
Ipomoea | 2 | 2 | 2 | 2 |
Sinapis | 2 | 2 | 2 | 2 |
Stellaria | - | - | - | - |
Chrysanthemum leuc. | - | - | - | - |
Galium aparine | 2 | 2 | 4 | 4 |
Viola tricolor | 2 | 2 | 2 | 2 |
Účinek
Použité množství kg účinné létky/ha Testovaná rostlina
Sloučenina č. 1 899 Sloučenina č. 1 901
0,12 0,06 0,03 0,015 0,5 0,25 0,12 0,06 ječmen 6 7 pšenice 7 9 kukuřice 2 7 rýže pěstovaná za sucha 4 4
9 7 9 9 7 7 8 4 7 7 7
9
9
7
9
Avena fatua Alopecurus myos. Echinochloa c. g sója bavlník
Abutilon
Xanthium sp. Amaeanthus retr. Solanum nigrům Ipomoea Sinapis Stellaria
Chrysanthemum leuc Galium aparine Viola tricolor Veron!ca sp.
4 3
3 1
11
3 4
4 4
2 3
2 2
1 3
7 3
3 6
2 6
4 4 1 1 1 1 2 2 4 4 4 4 4 5 3 3 3 3 4 4
3 3
6 6 6 6 6 6 6 6
Účinek | Sloučenina č. 1 900 | Sloučenina č |
Použité množství | ||
kg účinné látky/ha | 0,25 0,12 0,06 0,03 | 0,25 0,12 0 |
Testovaná rostlina |
ječmen 89 pšenice 9 9 kukuřice 3 6 rýže pistováná za sucha 4 4
9 9'
9 9
6 6 '
Účinek Použité množství kg účinné látky/ha Testovaná rostlina | 0,25 | Sloučenina č. | 1 900 06 0,03 | Sloučenina č. 2 113 | |||
0,12 | o, | ||||||
o, | ,25 0,12 | 0,06 0,03 | |||||
Avena fatua | 3 | 6 | 7 | 9 | 3 | 4 | 9 9 |
Alopecurus myos. | 3 | 4 | 4 | 5 | 3 | 4 | 4 4 |
Echinochloa c. g. | 3 | 3 | 4 | 4 ά | 2 | 2 | 2 2 |
sója | 2 | 2 | 2 | 1 2 | 3 | 4 | 4 4 |
bavlník | 3 | 4 | 5 | 6 | 9 | 9 | 9 9 |
Abutilon | 2 | 2 | 3 | 3 | 6 | 7 | 8 9 |
Xanthium sp. | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 2 |
Amaranthus retr. | 2 | 3 | 3 | 3 | - | - | - |
Ghanopodium sp. | 2 | 2 | 4 | 4 | 3 | 6 | 6 7 |
Solanum nigrům | 5 | 6 | 6 | 7 | - | - | - |
Ipomoea | i | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 | 6 7 |
Sinapis | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 4 4 |
Stellaria | 2 | 2 | 2 | 2 | - | ||
Chrysanthemum leuc. | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - | - |
Galium aparine | 1 | 1 _ | 1 | 1 | 2 | 3 | |
Viola tricoloř | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 3 |
Veronica sp. | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - | - |
Příklad 19 V ·
Důkaz potlačení klíčení u skladovaných brambor
Na trhu získané brambory druhu Urgenta bez klíčků se vyperou a nechají se oschnout. Potom se tyto brambory vždy na 1 minutu ponoří do emulze účinné látky různé koncentrace, vloží se do misek z plastické hmoty na filtrační papír a udržují se při teplotách 14 °C a 21 °C v temnu při 50% relativní vlhkosti vzduchu. Vyhodnoceni se povádl 34 dnů po aplikaci. Hodnocení se provádí podle následující stupnice:
| , žádné klíčky (jako při aplikaci) asi 50% potlačení klíčeni klíčky se tvoří jako u neoěetřené kontroly
Současně se zjiěluje ztráta hmotnosti hlíz v % a hmotnost klíčků ve srovnání s neoáetřenou kontrolou.
Výsledky testu: potlačení klíčení u skladovaných brambor
>> (4 Ή i—1 Λ | (0 Ρ χο c. Ρ tS3 | hmotnosti («) | Μ Μ- ΡΊ | |||
<\ι | CO | |||||
1 ο | ||||||
O | Ρ | ti | σ\ | Μ· | ||
0 | Μ | Ρ | ·» | Μ | ||
Ο | β ~ | Ο | ΙΛ | t- | ||
ti | ο >» | V— | t- | |||
CJ | Ρ | X | ||||
Ο | ||||||
•rl | £ | |||||
«4 | ||||||
CL | ||||||
X ti | ||||||
*3 > | >5 | Ρ | ||||
o | ω | |||||
•Ό | >O | ο | σ\ | Ο | ||
03 | X | ti | <~χ | λ | ·» | Μ |
rH | X | Ρ | to | ο | (*Ί | σ\ |
-Μ | ο | ΙΛ | m | |||
ω | 1 | |||||
X | ||||||
ti | •Ο | |||||
φ | Μ | |||||
>ti | »ο | σ\ | Γ> | fr- | ||
ο | X | |||||
fc> | X | |||||
X | ΛΙ | |||||
•Η | ||||||
Ρ | ||||||
>, | W | |||||
N | 0 | Ο | Μ- | ΙΛ | ||
X | Ρ | ti | *» | »» | Μ | |
X | •Λ | Ρ | Ο | ΙΛ | ιλ | |
2 | ti | Q | «— | |||
Ρ | ||||||
Ν | 2 | |||||
1 ο | ||||||
Ρ | ti | |||||
10 | Ρ | »— | ||||
o | ο | ti | ·. | |||
O | ti | ο | Ο | Ο | σ\ | |
Ρ | X >» | ο | ||||
ο | X | |||||
w- | 1 | |||||
•H | ||||||
*4 | ||||||
a | ||||||
Ή «Μ | ||||||
*5 | Ρ | |||||
> o | & | Μ Ο | 00 | oo | ||
Ό | >ο | ti | ζ-χ | ·» | Μ | |
£0 | X | Ρ | 00 | (Μ | Ο | |
X | ο | ΙΓ\ | ||||
8 | Μ | 3 | ||||
X | ||||||
ti | •3 | |||||
φ | ΛΙ | |||||
>ti | >ϋ | σ\ | — | |||
ο | X | |||||
> | X | |||||
Η | -Μ | |||||
Φ | Φ | |||||
1 | Ν | ω | ||||
Φ | ti | |||||
Ci | Φ | χρ | X >5 | |||
P | CL | ti | ·Γ3 ti | |||
ti | (0 | φ | 3 Ο | ο | ο | ο |
ω | ti | ρ | >ti Χ3 | ο | ο | |
o | ω | ο a a | ο | ο | ||
ti | β Φ ο, | |||||
o | φ | ο | Ο ti CL | ~- | «— | |
M | ο | Ό | Λ X) — | |||
φ | ||||||
1 | • | Η | ||||
φ | χυ | Ο | ||||
XD | Η | σ\ | ο | |||
ti | ω | Ρ | σ\ | ο | ||
O | ti | ti | οο | σ> | ||
X | Ρ | Ο | ||||
W | >4 | Μ | ,- |
Příklad 20
Důkaz potlačení růstu luštěnin, které se používají v tropických oblastech jako meziplodiny pro krytí půdy (cover crops)
Pokusné rostliny (Centrosema plumieri a Centrosema pubescens) se pěstuji až do stadia konečného vzrůstu a potom se sestřihnou na výšku 60 cm. Po 7 dnech se aplikuje účinná látka postřikem ve formě vodné emuze. Pokusné rostliny se udržují při 70% relativní vlhkosti vzduchu a při umělém osvětlení 6 000 lux denně 14 hodin, při teplotách 27 °C přes den a při 21 °C v noci. 4 týdny po aplikaci se pokus vyhodnotí.
Při hodnocení se
a) odhadne nový růst v % kontroly
b) zváží se nový přírůstek v % ku kontrole a
c) vyhodnotí se fytotoxicita podle následující lineární stupnice : odumřelé rostliny, : nepoškozené rostliny.
Výsledky testu: potlačení růstu luštěnin, které se používají v tropických oblastech jako meziplodiny pro krytí půdy (cover crops)
Rostlina | Sloučenina číslo | Použité množství g/ha | Nový přírůstek podle vizuálního hodnocení % kontroly | Hmotnost nového přírůstku | Fytotoxicita | |
& | % kontroly | |||||
Centrosema | ||||||
pubescens | 1 899 | 10 | 0 | 2 | 4 | 8 |
1 899 | 30 | 10 | 9 | 18 | 8 | |
1 899 | '00 | 0 | 2 | 4 | 8 | |
1 900 | 10 | 0 | 1 | 2 | 9 | |
1 900 | 30 | 0 | 2 | 4 | 9 | |
1 900 | 100 | 0 | 0 | 0 | 9 | |
Centrosema | ||||||
plumieri | , 899 | 10 | 20 | 31 | 50 | 9 |
1 899 | 30 | 0 | 0 | 0 | 8 | |
1 899 | ,00 | 0 | 4 | 6 | 8 | |
1 900 | ,0 | 30 | 29 | 47 | 9 | |
1 900 | 30 | 10 | 26 | 42 | 9 | |
1 900 | 100 | 0 | 6 | 10 | 9 |
PŘEDMĚT VYNÁLEZU
Claims (24)
1, Herbicldní prostředek a prostředek potlačující růst rostlin, vyznačující se tím, ie Jako účinnou složku obsahuje alespoň jeden derivát N-fenylsulfonyl-N'-triazinyl- nebo -pyrimidinyl-močoviny obecného vzorce I
Τ)
Z 3 λ >' M xvSO-NH-C-NH-X/ V
N=<
(I) <X~A>„ v němž
A znamená halogenem, alkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylsulfonylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkoxyskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylthioskupinou s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylsulfinylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku nebo halogenalkylsulfonylovou skupinou s 1 až 4 atomy uhlíku substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo popřípadě shora uvedenými substituenty substituovanou alkenylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku,
Έ znamená methinovou skupinu nebo dusík,
X znamená kyslík, síru, sulfinylovou skupinu nebo sulfonylovou skupinu,
Z znamená kyslík nebo síru, znamená Síslo 1 nebo 2,
Rj znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo skupinu vzorce -ϊ-Rj
R2 znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo zbytek -Y-R^, -COORg, -NOg nebo -CO-NRy-Rg,
R3 a R^ znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, hslogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogen nebo alkoxyalkylovou skupinu s nejvýSe 4 atomy uhlíku, R5 ® R6 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, nebo alkinylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku,
R? a Rg znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s t až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku a
Y znamená kyslík, síru, sulfinylový nebo sulfonylový můstek, nebo jeho sůl.
2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I, v němž
A zněměná halogenalkylový zbytek s 1 až 6 atomy uhlíku,
E znamená methinovou skupinu nebo dusík,
X znamená kyslík, síru, sulfinylovou skupinu nebo sulfonylovou skupinu,
Z 3 znamená kyslík nebo síru, m znamená číslo 1 nebo 2,
Rj, znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo zbytek -Y-R^,
R2 znamená vodík, halogen, alkylovou skupinu s 1 ež 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo zbytek -Y-Rj, -COORg, -NO2 nebo -CO-NR^-Rg,
Rj a R^ znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogen nebo alkoxyalkylovou skupinu s nejvýše 4 atomy uhlíku,
Rg a Rg znamenají nezávisle na sobě alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku,
Ry a Rg znamenají nezávisle na sobě vodík, alkylovou skupinu s 1 až 5 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 2 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 2 až 6 atomy uhlíku, a
Y znamená kyslík, síru, sulfinylovou skupinu nebo sulfonylovou skupinu.
3. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I, v němž Z znamená síru, X znamená kyslík nebo síru, Rj a R^ znamenají nezávisle na sobě alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, alkoxyskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo alkylthioskupinu s 1 až 3 atomy uhlíku a společně obsahují nejvýše 4 atomy uhlíku a A znamená skupinu -CH2-CH=CH2, -CH2-CH=CH-CH3, -CH2-C(CH3)=CH2, methoxyethylovou skupinu, methoxymethylovou skupinu nebo skupinu -CC1=CHC1 a zbytek -X-A zaujímá polohu 2, a zbývající symboly mají význam uvedený v bodě 1.
4. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce I, v němž R, a R2 znamenají vodík, X a Z znamenají kyslík, E znamená dusík, R^ znamená methoxyskupinu, R^ znamená methylovou skupinu nebo methoxyskupinu a A znamená difluormethylovou skupinu, přičemž zbytek -X-A je v poloze 2 na fenylovém kruhu, přičemž X může znamenat také síru, jestliže Rj znamená methylovou skupinu.
5. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-allyloxyfenylsulfonyl)-N'-C 4-methoxy-6-methy1-1,3,5-triezin-2-yl)močovinu.
6. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N(4,6-dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
7. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
8. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
9. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-[2-(1,1,2,2-tetrafluore thoxy) fenyl sulf ony i] -N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
10. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N- (2-trifluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
11. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-trifluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxypyrimidin-2-yl)močovinu.
12. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(6chlor-2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
p
13· Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje
N-(2-difluormethoxy-5-fluorfenylsulfonyl)-N'-(4-methyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
14. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
15. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím,, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N(4,6-diethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
16. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-í 2-difluorraethoxyřenyIsulforyl)-N'-(4-ehlor-6-methylpyrimidin-2-yl)močovinu.
17. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
18. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-H'- (4-chlor-6-methoxypýrimidin-2-yl)močovinu.
I
19. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-[2,5-bis-(difluormethoxy)fenylsulfonyl] -N'-(4-methoxy-6-methyl-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
20. Prostředek podle bodu 1, .vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-Ν'-(4-methoxy-6-isopropyloxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
21. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethylthiofenylsulfonyl)-N'-(4-ethyl-6-methoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
22. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-difluormethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4-chlor-6-methoxypyrimidin-2-yl)močovinu.
23. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje N-(2-pentafluorethoxyfenylsulfonyl)-N'-(4,6-dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)močovinu.
24. Způsob výroby účinné složky podle bodu 1, obecného vzorce I, vyznačující se tím, že se na fenylsulfonylisokyanát nebo -isothiokyanát obecného vzorce XV (IV) v němž A, R1, Rg, m, X a Z mají významy uvedené pod vzorcem I, popřípadě v přítomnosti báze působící aminem obecného vzorce V Ri
N-T «Κ'Λ
NH. (v) Rk v němž E, R-j a R^ mají významy uvedené v bodě 1, při teplotách mezi -20 a +120 °C a získané sloučenina se popřípadě působením aminu, hydroxidu alkalického .kovu nebo hydroxidu kovu alkalické zeminy nebo kvartérní amoniové báze převede na bézickou adiční sůl.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH5481/80A CH657849A5 (en) | 1980-07-17 | 1980-07-17 | N-Phenylsulfonyl-N'-pyrimidinyl- and -triazinyl ureas |
CH399181 | 1981-06-17 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS224000B2 true CS224000B2 (cs) | 1983-11-25 |
Family
ID=25694351
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS542481A CS224000B2 (cs) | 1980-07-17 | 1981-07-15 | Herbicidní prostředek a prostředek potlačující růst rostlin a způsob výroby účinné složky |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS224000B2 (cs) |
-
1981
- 1981-07-15 CS CS542481A patent/CS224000B2/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4476321A (en) | O-Substituted phenylsulfonamides | |
US4487951A (en) | N-Phenylsulfonylcarbamates | |
US4671819A (en) | N-phenylsulfonyl-N'-triazinylureas | |
US4632695A (en) | N-phenylsulfonyl-N'-triazinylureas as herbicides and plant growth regulants | |
US4677212A (en) | Intermediate 1,2-benzoxathiin derivatives | |
US4545811A (en) | N-Phenylsulfonyl-N'-triazinyl-ureas | |
US5104440A (en) | N-phenylsulfonyl-n'-pyrimidinylureas | |
DK166083B (da) | N-arylsulfonyl-n'-pyrimidinylurinstoffer og deres salte, middel med herbicid og plantevaekstregulerende virkning indeholdende disse forbindelser samt anvendelsen deraf til plantevaekstregulering | |
CS245785B2 (en) | Herbicide agent and for plants growth regulation and production method of effective substances | |
US4190432A (en) | Herbicidal sulfonamides | |
PT96445A (pt) | Processo para a preparacao de piridil-sulfonil-ureias e de composicoes herbicidas e de regulacao do desenvolvimento de plantas que as contem | |
IL90299A (en) | 2-Alkoxifnaoxysol - Phonylureas and preparations for the control of weeds and the regulation of vegetation containing them | |
US4579584A (en) | N-phenylsulfonyl-N'-triazinylureas | |
US4589911A (en) | Fused N-phenylsulfonyl-N-triazinylureas | |
US4443245A (en) | N-Phenylsulfonyl-N'-triazinylureas | |
US4465506A (en) | Herbicidal N-[heterocyclicaminocarbonyl]-1H-indene and tetrahydronaphthalene sulfonamides | |
JPS6245228B2 (cs) | ||
US4778513A (en) | Herbicidal sulfonylureas | |
US4543120A (en) | Alkyl sulfonyl sulfonamides | |
US5163996A (en) | Sulfonylureas | |
US4523944A (en) | N-Phenylsulfonyl-N'-pyrimidinylureas | |
CS224000B2 (cs) | Herbicidní prostředek a prostředek potlačující růst rostlin a způsob výroby účinné složky |