CS223828B2 - Method of burning the lime,cement and similar piece materials and shaft furnace for executing the same - Google Patents

Method of burning the lime,cement and similar piece materials and shaft furnace for executing the same Download PDF

Info

Publication number
CS223828B2
CS223828B2 CS795340A CS534079A CS223828B2 CS 223828 B2 CS223828 B2 CS 223828B2 CS 795340 A CS795340 A CS 795340A CS 534079 A CS534079 A CS 534079A CS 223828 B2 CS223828 B2 CS 223828B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shaft furnace
air
gasification chamber
gasification
furnace
Prior art date
Application number
CS795340A
Other languages
English (en)
Inventor
Zander Hans Von
Original Assignee
Schaefer Johann Kalkwerke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schaefer Johann Kalkwerke filed Critical Schaefer Johann Kalkwerke
Publication of CS223828B2 publication Critical patent/CS223828B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B2/00Lime, magnesia or dolomite
    • C04B2/10Preheating, burning calcining or cooling
    • C04B2/12Preheating, burning calcining or cooling in shaft or vertical furnaces
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • C04B7/4407Treatment or selection of the fuel therefor, e.g. use of hazardous waste as secondary fuel ; Use of particular energy sources, e.g. waste hot gases from other processes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Description

Vynález se · týká způsobu a vhodně upravené šachtové pece k vypalování vápna, cementu a podobných kusových sypných materiálů uhlím.
Je známa řada postupů, při kterých se topný olej, ve zplyněném nebo polozplyněném· stavu, nebo· případně plyn přivádí na obvodu do· šachtové pece. Rovněž již byla postavena zařízení, do kterých se palivo, zejména plyn, přivádí centrálně zdola s chladicím vzduchem. Přitom jde většinou o šachtové pece, ve kterých se vede vypalovaný materiál a plyn úplně nebo· částečně během vypalování v protiproudu. Množství centrálně přiváděného paliva na dolním· konci. šachty je u chto pecí omezeno tím, že se musí znemožnit · předčasné zapálení, aby se nevynášel horký vypálený materiál. Obvodový přívod paliva má tu nevýhodu, že zejména u šachtových pecí s velkým průřezem je hloubka vzniku paliva do vsázky nedostatečná.
Rovněž jsou známé rotačm pece vypěné práškovým uhlím. Tepelná činnost tohoto typu pecí ''je však tak špatná, že by se měly vsu^ kde je to možné, mfeto· rnch používat šachtové pece. K tomuto· účelu se hodí mimo· jiné v praxi ověřený souproudově-protiproudový regenerativní systém Schmid-Hofer, popsaný v ratoustóm patentovém spise· čís. 211 048 a v německém patentovém spise čís. 1 157 133. V tomto systému se · dvě nebo· Ш šachty přepínají strídavě na souproudové nebo protiproudové vedení a palivo, například plyn nebo topný olej, se přivádí pouze do té šachty, která je nastavena na souproudové vedení. Do chladicí zóny se přivádí pouze vzduch.
V současné době existuje asi 160 systémů pecí pracujících na tomto principu. Jsou vytápěny bez výjimky minerálními ^hv^ Jejichž cena stoupla v posledních letech přibližně na čtyřnásobek. Přitom je jak nabídka, tak cena minerálního· paliva ovlivňována nejrůznějšími vUvy; takže se v pftštfch letech dá počítat s ta-téím zvýšernm cen.
Dále je známa· šachtová pec k vypalování cementu, vápna a podobných látek, která má spalovací· prostor umístěný středově na hormm· konci šachty. · Tento spalovací prostor slouží k výrobě dále nehořlavých topných plynů pro· vypalovací postup, Meré tvoří jediný zdroj tepla. Tato pec je popsána v německém spise DAS čís. 1 2θ5 884 a v · německém pat. spise čís. 1109 080. Pro šachtové pece tohoto druhu slouží především kapalná nebo plynná pahva nebo pevná paliva, která byla předběžně úplně zplyněna.
Olwtem vynálezu je vytvořit hosjwděrný zsob pH Merém· by bylo morno· k vypalování vápna a podobného sypkého· materiálu místo minerálních paliv použít hnědého nebo· černého· uhlí. Mělo· by to· značnou výhodu nejen proto, že by postup byl nezávislý na· oleji nebo· zemním plynu, nýbrž i prot^o^ že i v současné dotá je cena tepla, zejména pro práškové uhlí a suché uhlí, podstatně nižší než u minerálních paliv. I kdyby cena oleje· a zemního plynu se měla· zvýšit, lze předpokládat, že z nejrůznějších důvodů se udrží značně rozdílná cena práškového uhlí a suchého·· uhlí.
Podle vynálezu bylo zjištěno, že tuto úlohu lze vyřešit technicky pokrokovým způsobem tím, když se k vypalování vápna a podobného· sypkého· materiálu přivádí do centrálně umístěné zplyňovací komory kontinuálně práškové uhlí nebo suché uhlí, to znamená hnědé uhlí se zrněmm pod 5 mm, a tam se podstechio-metrickým · přívodem vzduchu částečně nebo úplně zplyňuje, načež se částečně nebo úplně zplyněné pahvo smíchá se silně předehřátým vzduchem a v n^leduprn vypalovací zóně drátové pece vyhoří. Vytápěcí médium, totiž vyhořelé palivo, a vypalovaný materiál jsou přitom vedeny v souproudu.
Podle výhodného· provedení vynálezu · se množství práškového uhlí nebo· suchého· uhlí, potřebné pro vypalovanou šarži, odváží před začátkem vypalování, a během pálení se přivádí spojitě do zplyňovací komory. Jako zplyňovací vzduch se účelně odvádí z předehřívacího pásma šachtové pece vzduch s optimální teplotou a zavádí do zplyňovací komory.
K provádění způsobu podle vynálezu se hodí šachtová pec opatřená středově umístěnou zplyňovací komorou, která je uložena na radiálních nosných ramenech v šachtové peci tak, že pod nosnými rameny zůstává volný prostor prostý vypalovaného· materiálu. Tento· volný prostor zajišťuje stejnoměrné rozložení plynů v celém průřezu šachtové pece.
Očelně je na vstupu do edehřívacího pásma umfcton výstrádtá otočný rozdělovací kužel, který je řízen snímacími sondami a udržuje hladinu zavezeného vypalovaného materiálu.
Podle dalšího význaku vynálezu slouží k odsávání zplyňovacího· vzduchu z předelhrívacího pásma odsávací kanály, do· kterých jsou zapojena s výhodou proti sobě ležící dmychadla. V četných případech je žádoucí, aby na vstupu do· zplyňovací komory pece byla umístěna dvojitá spirála, aby se zlepšilo· rozdělení vzduchu ve zplyňovací komoře.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkrese, kde obr. 1 znázorňuje ve schematickém a značně zjednodušeném provedení předehřívací pásmo dvoušachtové pece uvedeného systému Schmid-Hofer a obr. 2 v dorysném pohledu dvojité spirály na vstupu do· zplyňovací komory.
Surovma určená k v^alov^ například kusové vápno, se v zanzern podté obr. 1 zavádí vsázecím vědrem 1 do· sazebny, kde se rozděluje pomocí rozdělovacího· kužele 2
S stejnoměrně po celém průřezu pece v předehřívacím pásmu 4. Polohu rozdělovacího kužele 2, který se může otáčet kolem výstředné osy, regulují snímací sondy 3.
Množství práškového uhlí nebo suchého uhlí, potřebné na vypalovanou šarži, se ve znázorněném příkladě odváží v odvažovací jímce 6 a potom se během vypalování zavádí přiváděcími šneky 7 spojitě do zplyňovací komory 8, která je právě v provozu. Odvažovací zařízení stačí pro dvě nebo tri šachty, když dopravní prvky, v konkrétním případě přiváděči šneky 7, se dají přepínat na jednotlivé šachty.
Zplynovací vzduch se odsává ve znázorněném příkladě dmychadly 12 buď s regulovanou teplotou přes vzduchové odsávací kanály 10 z předehřívacího pásma 4, nebo se přivádí čerstvý vzduch 11 a vede se do příslušné zplynovací komory 8. Ve zplyňovací komoře 8 dochází к částečnému nebo úplnému zplyňování paliva, jehož produkty přicházejí buď přímo, nebo přes volný prostor 14 pod nosnými rameny Й, jimiž je zplyňovací komora 8 upevněna středově v šachtě, do vypalovacího pásma 5. Konečné vypálení probíhá působením silně předehřátého vzduchu z předehřívacího pásma 4. Jak označují šipky 16, je vypalovaný materiál 15 a topné médium, tedy vyhořelé palivo, vedeno v šachtové peci v souproudu.
Obr. 2 znázorňuje v půdorysném pohledu dvojitou spirálu 13, která je na obr. 1 pouze naznačena. Pomocí této dvojité spirály 13 se podstatně zlepšuje rozdělení vzduchu ve zplyňovací komoře 8. Směr přívodu vzduchu do dvojité spirály 13 je na obr. 2 naznačen šipkami 17, 18.
U zplyňovací komory podle vynálezu, umístěné středově v šachtě, jde například o zařízení podle systému, který navrhl Dr. Schoppe. Místo toho by mohlo být na dolním konci předehřívacího pásma umístěno ústrojí к rozdělování práškového uhlí, do kterého by se během vypalování přivádělo jisté množství práškového uhlí, s výhodou hnědé práškové uhlí nebo suché uhlí, částečně nebo úplně zplyněné a zaváděné do vypalovacího pásma. Konečné vypalování probíhá působením vzduchu, který prochází predehrívacím pásmem kolem zplyňovací komory do vypalovacího pásma.
Nosná ramena 9 (obr. 1), sloužící к vo6 dorovnému upevnění zplyňovacího a rozdělovacího zařízení, jsou ze žárovzdorného materiálu. Jsou dimenzována a umístěna tak, že slouží spolu s volným prostorem ležícím pod nimi к rozdělování paliva stejnoměrně po celém průřezu pece.
Kdyby se stalo, že popel z uhlí znečistí vypálený materiál, například vyrobené pálené vápno, vznikne nicméně produkt, který svou kvalitou stačí pro řadu účelů použití. Pro většinu použití páleného vápna je totiž obsah vedlejších nerostných látek, které přejdou do vápna z uhelného prachu, naprosto nerozhodující, jak ukazují následující úvahy.
Předpokládá-li se, že v uvedeném typu pece je к výrobě jednoho kg vypáleného vápna s obsahem asi 96,5 hmot. % CaO potřebí 3770 kj, je při výhřevnosti práškového hnědého uhlí odpovídající 21 370 kj potřebí přibližně 0,176 kg hnědého- práškového uhlí na 1 kg vápna. Poněvadž obsah popela v hnědouhelném prášku je asi 4 °/o, přejde do vyrobeného páleného vápna 0,176.0,04 = = 0,007 kg na 1 kg, neboli 0,7 % popela do vápna. Poněvadž popel má podle analýzy asi 50 % vápna, přijde spolu s popelem do vypáleného vápna 0,35 % vedlejších minerálních látek. Když se vápno potom- proseje na zrnitost 3 nebo 5 mm, zmenší se tato hodnota podle zkušeností ještě asi na třetinu.
Podobné úvahy platí pro síru, které je právě v rýnském hnědém práškovém uhlí, vztaženo na výhřevnost, menší množství než v topném oleji druhu ,,max 1% S“.
V závislosti na speciálních vlastnostech použitého práškového uhlí je vhodné přivádět do zplyňovače čerstvý vzduch nebo více nebo- méně předehřátý vzduch. К tomuto účelu jsou v předehřívacím pásmu 4 popsané šachtové pece v různých horizontálních rovinách umístěny odsávací kanály 10, které se podle potřeby pomocí schematicky naznačené teplotní regulace (obr. 1) připojují během provozu.
U velkých jednotek je s ohledem na stejnoměrné odsávání účelné upravit pro· zplyňovací vzduch dvě dmychadla 12 a vybavit zplyňovací komory 8 na vstupu dvojitými spirálami 13. Neznázorněné a nepopsané součásti pece jsou běžné povahy a nejsou pro vynález důležité.

Claims (7)

PŘEDMĚT VYNALEZU
1. Způsob vypalování vápna, cementu a jiných kusových sypkých materiálů v šachtové peci uhlím, vyznačený tím, že do zplyňovací komory umístěné středově v šachtové peci se spojitě přivádí práškové uhlí nebo suché uhlí a podstechiometrickým přívodem vzduchu se částečně nebo úplně zplyňuje, načež se částečně nebo úplně zplyněné palivo smíchá se silně předehřátým vzduchem a v následujícím vypalovacím pásmu šachtové pece shoří, a topné prostředí, tedy vyhořelé palivo, a vypalovaný materiál se vedou v šachtové peci v souproudu.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že množství práškového nebo suchého uhlí, potřebné pro každou šarži vypalovaného ma223828 teriálu, se před začátkem vypalování odváží a během vypalování spojitě přivádí do zplynovací komory.
3). Způsob podle bodu 1 nebo· 2, vyznačený tím, že z předehřívacího1 pásma šachtové pece se odvádí vzduch s optimální teplotou a zavádí se jako' zplynovací vzduch k úplnému nebo částečnému zplyňování paliva do zplynovací komory.
4. Šachtová pec k provádění způsobu podle jednoho· z bodů 1 až 3, vyznačená tm že je opatřena středově umístěnou zplyňovací komorou (8) uloženou na radiálních nosných ramenech (9), pod nimiž je volný prostor (14) prostý vypalovaného· materiálu (15) a zajtéťujírí stejnoměrné rozčlení plynů po· celém průřezu pece.
5. Šachtová pec podte bodu 4 vyznačená tím, že na vstupu do předehřívacího· pásma (4) šachtové pece je utežen výstředně otočný rozdělovači kužel (2), řízený snímacími sondami (3).
6. Šachtová pec podle bodu 4 nebo 5, vyznačená tím, že k odsávání zplyňovacího vzduchu z předehřívacího pásma (4) jsou upraveny odsávací kanály (10), do· nichž jsou zabudována dvě dmychadla (12), ležící s výhodou proti sobě.
7. Šachtová pec podle bodu 5 nebo 6, vyznačená tím, že na vstupu do zplyňovací komory (8) je umístěna dvojitá spirála (13) ke stejnoměrnému rozdělování vzduchu ve zpylňovací komoře (8).
CS795340A 1978-08-09 1979-08-02 Method of burning the lime,cement and similar piece materials and shaft furnace for executing the same CS223828B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2834862A DE2834862C2 (de) 1978-08-09 1978-08-09 Verfahren und Schachtofen zum Brennen von Kalk,Zement oder anderen stückigen Schüttgütern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223828B2 true CS223828B2 (en) 1983-11-25

Family

ID=6046581

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS795340A CS223828B2 (en) 1978-08-09 1979-08-02 Method of burning the lime,cement and similar piece materials and shaft furnace for executing the same

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4287160A (cs)
JP (1) JPS5556048A (cs)
AT (1) AT371084B (cs)
CS (1) CS223828B2 (cs)
DD (1) DD145262A5 (cs)
DE (1) DE2834862C2 (cs)
ZA (1) ZA794132B (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH638296A5 (de) * 1979-02-28 1983-09-15 Maerz Ofenbau Verfahren und anlage zum brennen von karbonhaltigen rohstoffen mittels zerkleinerten festen brennstoffen in einem gleichstrom-regenerativ-schachtofen.
CH650234A5 (de) * 1980-10-14 1985-07-15 Maerz Ofenbau Verfahren und anlage zum brennen von kalkstein und aehnlichen mineralischen rohstoffen.
DE3116986A1 (de) * 1981-04-29 1982-11-25 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Verfahren und vorrichtung zum brennen von kalkstein in einem schachtofen
DE3205255C2 (de) * 1982-02-15 1984-10-31 Rheinisch-Westfälische Kalkwerke AG, 5600 Wuppertal Verfahren zum Brennen von mineralischen Rohstoffen sowie Vorrichtung insbesondere zur Durchführung des Verfahrens
DE3642163A1 (de) * 1986-12-10 1988-06-23 Sueddeutsche Kalkstickstoff Verfahren zum brennen von kalk in einem schachtofen
US4774064A (en) * 1986-12-23 1988-09-27 Mississippi Chemical Corporation Conversion of calcium compounds into solid and gaseous compounds
US5413635A (en) * 1993-12-30 1995-05-09 Fuller Company Lime sludge treatment process
DE19548155A1 (de) * 1995-12-22 1997-06-26 Beckenbach Waermestelle Gmbh Vorrichtung zum regenerativen Brennen von Schüttgut
WO2006113673A2 (en) * 2005-04-18 2006-10-26 The Trustees Of Columbia University In The City Of New York Methods and systems for reducing emissions
US20130213280A9 (en) * 2005-04-18 2013-08-22 Klaus S. Lackner Methods and systems for reducing carbon dioxide emissions
CN108484101A (zh) * 2018-04-18 2018-09-04 福建省东丰阁文化发展有限公司 一种气烧龙窑制作工艺
CN110683772B (zh) * 2019-11-15 2022-09-30 湖南绿生科技发展有限公司 一种节能环保石灰窑炉
CN112045878A (zh) * 2020-08-25 2020-12-08 海宁市宏鹰装饰材料有限公司 一种阻燃型pvc扣板生产用混色装置
CN112146447B (zh) * 2020-09-15 2022-08-19 广西柳州钢铁集团有限公司 防止双膛窑空气释放阀喷灰的方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1804362A (en) * 1926-05-17 1931-05-05 Martin Geoffrey Kiln for manufacturing lime or the like
US1912621A (en) * 1929-10-02 1933-06-06 Gen Chemical Corp Method and means for roasting sulphide ores
US2742276A (en) * 1953-04-08 1956-04-17 Azbe Corp Calcining apparatus for producing lime or the like
US3917795A (en) * 1970-11-30 1975-11-04 Black Sivalls & Bryson Inc Method of treating coal refuse
DE2364650A1 (de) * 1973-12-24 1975-06-26 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Verfahren zur waermebehandlung von koernigem und/oder stueckigem gut, insbesondere zum brennen von kalk, dolomit, magnesit oder dergleichen und schachtofen zur durchfuehrung des verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
US4287160A (en) 1981-09-01
JPS5556048A (en) 1980-04-24
AT371084B (de) 1983-05-25
DE2834862A1 (de) 1980-02-14
ATA504479A (de) 1982-10-15
DD145262A5 (de) 1980-12-03
DE2834862C2 (de) 1982-04-29
ZA794132B (en) 1980-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS223828B2 (en) Method of burning the lime,cement and similar piece materials and shaft furnace for executing the same
GB1514853A (en) Process of and apparatus for heat-treating material having high sulphur content
ES425777A1 (es) Una instalacion para quemar material granular o pulverulen-to.
JPH0319175B2 (cs)
NO124697B (cs)
GB932099A (en) Coal drying
US4626202A (en) Rotary kiln
CN212152100U (zh) 一种双燃料石灰竖窑
CA1140751A (en) Solid fuel fired kiln
US1508555A (en) Calcining furnace
EP0017492A2 (en) Method of and burner for burning solid fuel
US4146360A (en) Device for controlling the gas temperature in the drying chamber of a moving grate preheater for cement clinker production
US3180631A (en) Integrated charring and ore reduction apparatus
PL107595B1 (pl) Sposob kalcynowania wodorotlenku wapnia w postaci granulatu oraz urzadzenie do kalcynowania wodorotlenku wapnia w postaci granulatu
US1949560A (en) Burner
GB1591768A (en) Dry cement production process
US3254986A (en) Integrated charring and ore reduction methods and apparatus
JPH0619228B2 (ja) 産業廃棄物燃焼装置
SU665942A1 (ru) Мельница самоизмельчени
US1812672A (en) Lime kiln
US888610A (en) Apparatus for manufacture carbid.
NZ203439A (en) Direct reduction of iron oxide-containing material in a rotary kiln
US1903733A (en) Smelting process and apparatus
SU116086A1 (ru) Шахтна печь дл обжига и сушки нерудных и рудных материалов
US2448770A (en) Drier heating system